1.   E

 Mis töö?  19. sajandi keskpaigast I maailmasõjani oli suviti tavaline, et mandri mehed tulid suviti Kihnu saarele kalu müüma. Kihnu mehed tegelesid küsitud enam tulutoova tööga.  (E)

                    

2.    

Mis need on (loetulu pole täielik)? Taal, Tanna, Tinakula, Toon, Tusside, Sajama, Santa Maria, Ritter, Raoul, Pagan, Pavlov, Popomana, Mendelejev, Meru, Mist, Laki, Kelud, Karõm, Epi, Emi Kussi, Daisen, Dallo, Demavend, Dempo, Colima, Baker, Bandaisan, Barren, Batur, Bogoslov, Bromo, Apo, Askja, Aso, Alamagan

 

3.    

Mis linn? 26. augustil 1920.a. moodustati Kirgiisi ANSV. Huvitavalt asub selle esimene pealinn praegu Venemaal. Elanikke aastal 2002 oli 549400. Asutati 1743.a. Kirgiisi ANSV pealinn 1920-25, Kesk-Volga oblastis ja hiljem krais  1925-34, aastast 1934 oblastikeskus.                             

 

4.    

Linn? 2006.a. on sel linnal 800 aasta juubel. Püha Jaani kirikus asub siiani Johann Köleri altarimaal Ristilöömine. Seda uuesti maalides sai Köler akadeemiku nimetuse Peterburi Kunstiakadeemialt. 2006.a möödub 800 aastat esmamainimisest, sai linnaõigused 1323.a., oli Hansalinn.

 

5.    

Ühe avantüristi elu lõpetati 25.(või 26.)  mail 1606. Laip tükeldati. Tükid põletati ja tuhk lasti kahurist selle ilmakaare poole, kust arvati  kõik halb tulevat, läände. Kellest jutt        

                                 

6.    

See Läänemere piraatide keskus sai alguse vendide vürsti Boleslaw I (elas 967 – 1025, 1025 sai Poola kuningaks)  otsusest kinkida viiking Palnatokele maatükk Oderi lääneharu Dievenowi piirkonnas. Röövlipealik ehitas kindluse ja sadama. Kindlusesse naisi ei lastud, mereröövlite pered elasid pihtaia taga omaette külas. Laupäeviti (pesupäev laugardagr) käis seal ilmselt vilgas elu. Kindluse hävitas Norra kuninga Olav Püha poeg Magnus Hea 1042 aastal. Kuidas kutsuti seda kindlustatud sadamat 

 

7.    

Kes oli see mees, kes tegi ratsamehest ratsu, odamehest oda, jalamehest etturi ning võttis   

 kasutusele terminid kahima ja malend  (E)  

  

8.    

Mis linnas toimub ESTO-2008?

 

9.    

Kes? Sündis 1949.a. Kuuekümnendail liitus NAK-iga. Avaldas luuletusi ajakirjas Noorus. Poolde selga juustega noormees korraldas Viru- Nigula kirikus kristlikke diskosid. Ta on Erki-Sven Tüüri  kantaadi Lindude tee sõnade autor. Koolipõlves valmistas lindude, kalade ja imetajate topiseid

 

10.    

Kes laulab

 

 

 

 

 

11.    

Läti jumal? Ta oli õnne- ja saatusejumalanna. Oli üks kolmest peamisest jumalast: Dievs (taeva- ja ülemjumal), Mâra ( maa- ja kodujumalanna).  Samasugune ja sarnase nimega (viimane täht erinev) jumalanna oli ka Leedus.

 

12.    

Kohila raudteejaama seinal olnud grafiti järgi tehti mais 2004.a. hitt. Mis oli seinale kirjutatud?     (E)  

                          

13.    

Saar Ussuuri jõel ( kolmveerand ruutkilomeetrit)? 1969.a. Toimusid seal lahingud NL ja Hiina vahel. Täpsemalt oli esimene kokkupõrge 02. märtsil (NL poolel 31 hukkunut). 15. märtsil osales NL poolt 25 tanki, 35 soomusmasinat... , hukkus 250 NL ja 100 Hiina sõdurit. 19. mail 1991.a. Loovutas Venemaa saare Hiinale.                                                                                              

 

14.    

Mille poolest on ainulaadne belglaste Lambic õlu. (mõeldud on üht tehnoloogilist nüanssi, tööstuslikult teisi analoogilisi õllesorte teadaolevalt ei toodeta)

 

15.    

Kuulete tuntud lastelaulu. Kes on helilooja?  (Käin juba lasteaias....) (E)  

 

16.    

21.Sept. 1801 sündis Potsdamis, juudisoost pankuri peres esiklaps, kellest hiljem (1835 - 1840) sai Tartu Ülikooli tsiviilarhitektuuri professor. Temast, kui arhitektist (hariduse sai Berliini ja Göttingeni ülikoolides) pole just  palju teada. Meie teadvusse on ta siiski jäänud Tartu Inglisilla projekteerijana. Maailm tunneb teda rohkem galvanoplastika leiutajana ja elektrimootorite, kaablite, meremiinide, telegraafi ............ edasiarendajana. Põhiline osa tema teaduslikust tegevusest möödus St Peterburgis. Suri 27. Veebruaril 1874 olles Venemaa esindaja meetersüsteemi rahvusvahelises komisjonis.Tema noorem vend Karl Gustav ....oli Königsbergis matemaatikaprofessor, saksakeelses maailmas on ta vanemast vennast tuntum teadlane. Kellest

 

17.    

Kes? Ta on tõlkinud eesti keelde Darwini peateosed Liikide tekkimine, Inimese põlvnemine ja Autobiograafia. Eesti kongressi  saadik 1990.a., Riigikogu liige 1992.-1994.a. Avaldanud artikleid ajakirjanduses, teadustöid ornitoloogia alal ning 2004.a. Publitsistikaraamatu Mind ei tapetud õigel ajal     (E)  

 

18.    

Millisel spordialal tulid esimesteks Eesti meistriteks (2005) Danila Ruusu ja Sandra Alusalu

 

19.    

Kuidas nimetatakse seda hüpoteesi? Xn + Yn = Zn , siis kui n on suurem kui kaks, siis lahendid puuduvad?   

 

20.    

Kes on sellise spordiala nagu “kiiking” välja mõtleja

21.    

Kala? Ta on oma sugukonna ainus esindaja Eesti vetes. Meil esinev alamliik on levinud Portugalist Põhja -Norrani. Elab Atlandi ookeanis, Läänemerre tuleb vaid kudema. Kala peab saama marja kinnitada taimedele, põhjas mari hukkub. Kalaparved püsivad Eesti vetes 10-20 päeva, muul ajal on leitud räimeparvi jahtivaid eksikülalisi. Mai lõpus- juuni algul koetud marjast areneb septembriks 15 cm pikkune kalake   (E)  

 

22.    

Motosportlane (1940.a. Lehtse vald -1963.a. Krasnodon)?  Küsitul on sama eesnimi ja väga sarnane perekonnanimi ühe hästituntud mälumänguriga. Aegviidus on peetud küsitu mälestusvõistlusi krossisõidus. Võitis auhinnalisi kohti Eestis ja NL-s 1957.a. kuni hukkumiseni võistlusrajal.   (E)  

 

23.    

Antiikolümpiamängudel ei tohtinud naised viibida, karistuseks oli surm. Päris täpne see väide siiski pole. Ühe jumalanna preestinna võis mänge jälgida, see kuulus nii öelda tema töökohustuste hulka. Küsimegi millise jumalanna preestrinna võis mänge jälgida

 

24.    

Uus Dalai-laama valitakse Tiibeti poisikeste seast. Kuidas, aga said oma tiitli I ja II Dalai-   laama. dGe‘dun-grub (1391 – 1474) ja dGe-´dun-rgya-mtsho (1475 – 1542).

 

25.    

Millisest eesti filmist pärineb see muusika. Sellest filmist on pärit ütlus: “naised on nagu trammid......” (E)

 

26.    

Kirjanik. Tema 2000. aastal ilmunud venekeelne romaan “Nulltund”ilmus 2002. aastal ka eesti keeles. Romaanis kirjeldatakse ristleja Aurora teekonda Neevalt Moskvasse. Laeva ohvitser, keegi Putin saab Venemaa presidendiks. Huvitav on tõsiasi, et Putin veel ei olnud Venemaaa president. Kes on autor

 

27.    

Millest jutt? Neid oli 116 või 117  51 riigist (kõikjalt, välja arvatud püsielanikonnata Antarktika). Meile lähimana Janis Pujats Lätist . Lähikonnast veel Austria, Tšehhi, Poola, Ungari, Saksamaa, Ukraina, ....esindajad. Noorim oli ungarlane Peter Erdö (25.06.1952)                             

 

28.    

Mitmekordne ümber Viljandi järve jooksu võitja on Hubert Pärnakivi?  Saavutas need võidud järjestikku aastatel

 

29.    

Selts? Küsitav selts asutati Viljandis 05. novembril 1988.a. Patroon on Vabariigi president. Selts on algatanud rahvuslipu heiskamise tseremoonia, emadepäeva taastähistamise, laulupeo tule tseremoonia korraldamise, Gustav Ernesaksa monumendi rajamise... Juhatuse esimees oli kuni 1996.a. Heino Ross ( akadeemik Juhan Rossi vend, TTÜ legendaarne automaatik), edasi Jaan Ots.        (E)         

 

30.    

Kes on kunstnik               1898 – 1972

 

Töötas                   

mitmes Hollandi ja Belgia ülikoolis (põhiliselt Utrechtis)  geomeetria  professorina

 

 

 

 

 

 

 

31.    

Tsüklameenid on perekond püsikuid nurmenukulaste sugukonnast kokku 15 liiki. Eestis kasvatatakse osa neist ilutaimedena peamiselt kiviktaimlates ning potitaimena Cyclamen persicus‘t. Mis nime all tunnema Cyclamen persicus‘t?

 

32.    

Maksuametiga on teadlastel tihti jamasid ette tulnud. Erinevalt Lavoisierist see Määrimaa kloostriaednik ja hilisem kloostriülem (1822 – 1884 ) küll pead ei kaotanud., kuigi protsessis riigiga pikalt. Riik leidis, et kloostriülemad peaks ka tulumaksu maksma, aga väärikale vanahärrale polnud see vastuvõetav, ta pidas seda põhiseadusevastaseks. Maksu tasumisest ta keeldus kuid tegi riigile samasuure annetuse. Annetuse vastuvõtmisest keeldus jälle riik jne jne. Traktaat “Katseid taimehübriididega”     

                      

33.    

Kes on piltidel.

(kaks ühe riigi poliitikut)

 

 

 

 

 

 

 

 

34.    

Sergei Eisenstein on läinud kinoajalukku eelkõige 1920-ndatel vändatud tummfilmidega, millest kuulsaim “Soomuslaev Potjomkin”. Tema loomingu hulka kuulub ka 2 helifilmi, valminud 1938 ja 1944. Millised ?     

 

35.    

Helilooja ja teos.

 

36.    

Soomaal, Kuresoo rabas, külaga ühenimelise oja kaldal on küla, millest viimane elanik lahkus 1987. Külla ei vii ühtegi teed,  peab kõndima üle raba. Viimasel ajal on hakatud küla säilinud hooneid taastama. Küla nimi   (E)  

 

37.    

Milline Eesti vaatamisväärsus asub Kaasikvälja peakraavi lõpus?    (E)  

 

38.    

Eestlane? Ta on käinud 78 riigis, püstitanud 2 maailmarekordit langevarjuspordis, õppinud okeanoloogiat, 886 langevarjuhüpet, kaheksa reisiraamatut: Istambul, Rooma.      (E)   

                                  

39.    

Kuu pind on kaetud erilise  kivimiga. Kuidas seda nimetatakse

.                                                            

40.    

Usulahk? 1992.a. alustasid nad ka Eestis arhiivides ammu surnud inimeste andmete mikrofilmidele pildistamist: üks koopia Eestisse, teine nende keskusesse. Nõnda on ülemaailmselt tehtud 600 miljoni inimese andmetega. Kõik pühitsetakse nende usku.                

 

41.    

Riik? Selle riigi läänepiir kulgeb tervenisti piki 560 idapikkust. Jaguneb 12 vilajetiks (ka viloyat), üheks vabariigiks ja üheks keskalluvusega linnaks

 

42.    

Klaasikunstnik? Ta oli 1955.-1990.a. Leningradi Kunstilise Klaasi tehase kunstnik. Praegu elab Viiratsis, suviti Olustvere lähedal   (E)  

 

43.    

Mis eset näete

 

44.    

Kõik teavad, et lühend EEK tähendab Eesti krooni ja USD USA dollarit jne. Millise riigi rahaühiku lühend on SIT ?    

 

45.    

Vana hea Rootsi aeg algas 1561 aastal, kui Tallinn koos Põhja-Eesti aladega läks Rootsi  koosseisu. Kes oli sel ajal Rootsi kuningas (Gustav Vasa vanim poeg)? Tegemist oli ambitsioonika mehega, kes muuhulgas  visalt üritas abielluda Inglise kuningannaga, kuid põlati ära koos Ivan Groznõi ja muude konkurentidega. Lõpetas paberitega hulluna

                                                                                                                     

46.    

Milline riik püüab hakata Euroopas müüma autosid Chery?

 

47.    

Venamaal on müügil viin “Русский Богатыр “, tegemist on üsna defitsiitse kaubaga. Kelle pilt on viinasildil ?

 

48.    

Raadiosaade? Saatejuht? Teist hooaega saab Vikerraadiost kuulata Mnemoturniiri väikevenda, kus meeskonnaks 5.-7. klassi õpilased ( saateaeg N 18.30 kordus  R 9.45).    (E)  

                                                 

49.    

Sellele suurele jõudsid ahhailased ~ -1200  ja doorlased ~ -1000. Saarele rajati kolm linna:Lindos, Ialysos ja Kameneiros. Hiljem satuti lühikeseks ajaks Pärsia võimu alla, kuid suudeti ennast vabaks võidelda ja taastada iseseisvuse. Aastal 42 e.m.a., vallutasid  ta roomlased (Cassius). kuid saar jäi  ametlikult sõltumatuks ka pärast seda.Saareriik ajas kogu oma eksistentsi vältel jäika neutraliteedipoliitikat. Tema mereõigust tunnistas isegi Rooma riik (kuni keisririigi tekkimiseni) Majandusele  andis löögi Deelose vabasadama rajamine saare lähedusse aastal 166 e.m.a., mil ühe aasta jooksul langesid tollitulud1 000 000 drahmilt 150 000 drahmile. Aastal 1309 läks saar johanniitide ordu valdusesse, vahepeal kuulus ka Veneetsiale. Nimetage saar.

 

50.    

Ansambli nimi

 

 

1.        

kivide vedu (eriti tänavasillutiseks) Riiga, Pärnusse jne

E.K

26.

Mihhail Veller

E.K

2.        

vulkaanid

E.K

27.

kardinalide konklaav. Filipiinlane Jaime Sin haiguse tõttu tegelikult ei osalenud

 

E.K

3.        

Orenburg

E.K

28.

11

E.K

4.        

Cêsis =Võnnu

E.K

29.

Eesti Meestelaulu Selts

E.K

5.        

Vale Dmitri I , munk Grigori

J.U

30.

Maurice Escher täpsemalt Maurits Cornelius Escher

J.U

 

6.        

Jomsborg

J.U

31.

alpikann

E.K

7.        

Johannes Türk

A.Kõ

32.

Gregor Johann Mendel

J.U

8.        

London

E.K

33.

S. Allende ja A. Pinochet

E.K

9.        

Andres Põder

E.K

34.

Aleksander Nevski, Ivan Groznõi

A.Kr

10.    

Vera Bila

E.K

35.

R.Wagner “Jumalate hukk.”

A.Kr

11.    

Laima

E.K

36.

Toonoja

E.K

12.    

Maiu on piimaauto

E.K

37.

Valaste juga

E.K

13.    

Damanski saar ( hiina keeles Zhen Bao, Zhenbao Dao, Chen Pao- tõlkes Kallis saar

E.K

 

38.

Tõnis Kallejärv

E.K

14.    

kasutatakse metsikut pärmi

J.U

39.

regoliit

E.K

15.    

A.Pärt

E.K

40.

mormoonid

E.K

16.    

Moriz Herman Simon Jacobi

J.U

41.

Uzbekistan

E.K

17.    

M.Niklus

E.K

42.

Leida Jürgen

E.K

18.    

Short-track kiiruisutamine

A.Kõ

43.

Jahilaskmise taldrik

E.K

19.    

Fermat suur teoreem

E.K

44.

Sloveenia  Tolar

A.Kr

20.    

Ado Kask

E.K

45.

 Erik XIV

A.Kr

21.    

tuulehaug

E.K

46.

Hiina

E.K

22.    

Rein Hiiob

E.K

47.

V.Aleksejev

A.Kõ

23.    

Demeter

J.U

48.

Miniturniir, Ivo Linna

E.K

24.    

posthuumselt. (3. valiti täiskasvanuna ja alates 4 lapsena)

 

E.K

49.

Rhodos

J.U

25.    

“Tulivesi”

A.Kr

50.

Sex-Pistols

J.U

 

Enn Kauber; Jaan Usin , Ants Kõks ja Arvo Kreegipuu