KUNST

 

1.

Mis ehitis?

 

2.

See kunstivool arenes 1910ndatel välja kubismist. Rajajaks peetakse Robert Delaunay'd (pildil teos aastast 1911), nimetus ja teooria pärinevad poeet Guillaume Apollinaire'ilt. Erinevalt kubismist pöörasid voolu esindajad (Sonia Terk, František Kupka, Francis Picabia, Jacques Villon jt) suurt tähelepanu värvidele, uurisid nende rütmi ja mõju silma võrkkestale, taotlesid nn värvimuusikat jaotades kompositsiooni ringi-kujulisteks osadeks. Mis kunstivool (nimetatud ka maaliliseks kubismiks)? See sai nime tegelase järgi antiikmütoloogiast ning sama nime kandis ka üks Vana-Kreeka usuvool.

 

3.

Ta on sündinud 1940. a Tallinnas, õppinud Tallinna 1. keskkoolis, Tallinna Polütehnikumis, ERKIs. Ta on uuema Eesti arhitektuuri teerajajaid ja tuntumaid esindajaid. Tema projekteeritud on hulk Eesti 1970ndate aastate silmapaistvamaid hooneid nagu näiteks praegune Majandusministeeriumi hoone, Rapla KEKi haldus- ja spordihoone, Paide KEKi peahoone Mäos, Viljandi tuletõrjedepoo, “Linda” kolhoosi keskus Antsla lähedal jpt. Veel: 2000. a projekteeris klaaslifti ja kohviku Suure Munamäe vaatetorni juurde ning koos Leonhard Lapiniga Kihnu rahvamaja. Kellest jutt?

 

4.

14. detsembril 2006 sai 18-aastaseks Eesti vanim erakunstigalerii. 1988. a kunstitarvete müügigaleriina alustanud ettevõte muudeti 1993. aastast näitusegaleriiks ning asub 2001. aastast oma praeguses asukohas, Tammsaare majamuuseumi esimesel korrusel. Galeriid juhivad Tiit ja Epp Rebane ning just see galerii sattus hiljuti sekeldustesse, kui omaniku autost virutati ära kümme Leonhard Lapini kollaaži. Mis galerii?

 

 

5.

Fotomeenutus pulmapäevast aastast 1929! Nimetage pruudi ja peigmehe nimed!

1 õige = 1p.

 

GEOGRAAFIA

 

6.

Setomaal on neid 12: Irboska ..., Koolina ..., Luhamaa ..., Mokor..., Poloda ..., Raakva ..., Saadsõrinna ..., Saurova ..., Tsätski ..., Vaksaarõ ..., Üle-Pelska ... ning Keerä, Luga ja Seeridsä ... . Liigisõnaga - ... - märgitakse ka järve või lahe soppe (Hahe... – Värska lahe osa), metsaosa (Palo...), soo sees olevat pikka metsasaart (Pikk...) ning põlde, näiteks nimes Kõivo... . Milline sõna sobib kõikidesse lünkadesse?

 

7.

Sekka muusikat. Seos teemaga piirdub küll ainult laulu pealkirjaga, aga küsime solisti. NB! Mitte muusikalist kollektiivi, vaid solisti!

 

8.

See Spree kaldal paiknev linn on ajaloolise Ülem-Lusaatia (Oberlausitz) "pealinn" ning sorbi kultuuri keskus. Linna vaatamisväärsused on Ortenburgi loss ja hilisgooti katedraal Petridom (1497). Linnana esmamainimine aastal 1002. Elanikke üle 42000. Linnas asus natside koonduslaager, mille (nagu laagrite puhul tavaline) võttis kasutusele ka kommunistlik režiim (koonduslaager Gelbes Elend).<k Mis linn?

 

 

9.

See mäestik on Kordiljeeride haru, mis kulgeb u 900 km pikkusena USA põhja- ja Kanada lõunaosas. Kõrgeimad tipud on Rainier (4392 m), Shasta (4317 m) ja Lassen (3187 m) ning seal asub palju fumaroole ja kuumaveeallikaid, mäestikku läbib Columbia jõgi, millel paiknevate teatud tüüpi jugade järgi on mäestik oma nime saanud. Kõrg-** on osa nn Vaikse Ookeani Tuleringist. Seal toimus ka Mount St. Helens'i purse 1980. aastal - seni katastroofilisimate tagajärgedega vulkaanipurse USA ajaloos (57 hukkunut). Mis mäestik?

 

10.

See metsane korallsaar asustati u 2400. a eKr. Praegu moodustab see u 36% ühe riigi maismaaterritooriumist, kuid sellel elab vaid 2-3% riigi elanikkonnast ehk u 1500 inimest. Mis saar? Näete saare kaarti ja riigi vappi.

 

 

 

SPORT

 

11.

See suusamees jäi tiitlivõistlustel individuaalse medalita, laeks jäi kuues koht 1988. a OMi suusamaratonis. Kuid samas oli ta aastaid asendamatu liige oma riigi teatemeeskonnas, mille koosseisus krooniti kahekordseks olümpiavõitjaks: 1984. aastal koos Wassbergi, Svani ja Kohlbergiga ning neli aastat hiljem koos Wassbergi, Svani ja Mogreniga. Tõeliseks saavutuseks oli aga neljakordne Vasaloppeti võit (1989-1994); olgu lisatud, et pärast 1970. aastat pole kellelgi võrdväärset saavutust ette näidata. Kellest on jutt?

 

12.

Pan-Ameerika mängude (1975) ja 1976. aasta olümpiamängude kuldmedali võitja, viimast korda käis profina poksiringis 1997. aastal. Amatöörina kogus 150 võitlusest 145 võitu, profina 40-st 36. Kes?

 

 

 

 

13.

Mis spordiala? Selle rahvusvaheline organisatsioon loodi 1881. aastal. Eestis pärinevad esimesed andmed selle spordiala organiseeritud tegevuse kohta Tartust, kus 1820. aastal sai ülikooli lektoriks Haapsalust pärit Eduard Raupach. Ta oli reisinud Itaalias ja Saksamaal ning tutvunud seda ala puudutava Jahni süsteemiga, mida hakkas kohapeal tutvustama. 1876. a korraldas Valga Õpetajate Seminari haridusega köster–kooliõpetaja Jüri Soo esimese eestlaste selle ala „peo“ Laiusel. 1934. a märtsis eralduti Eesti Raskejõustiku ja Veespordi Liidust ning loodi oma ala iseseisev liit.

 

14.

Haruldane olukord valitses USA profikorvpallis hooajal 2003/2004, mil NBA-s lõpetas oma karjääri mees, kes lõpuks viskas selles liigas kokku 36 928 punkti. Samal hooajal alustas oma mängijateed WNBA-s tema tütar, kes valiti põhiturniiri lõppedes aasta parimaks uustulnukaks ning mängib tänaseni seal tipptasemel. Nimetage isa ja tütar!

1 õige = 1 p.

 

15.

Pildil on diplomilt üks sõna kustutatud. Milline sõna ehk milliste meistri-võistlustega on tegu?

 

 

AJALUGU

 

16.

Ta valitses pärast kuningas Sauli surma (umbes aastatel 1010-970 eKr), rajas kindla kuningavõimu ja riigi, mllest sai Lähis-Ida suurvõim, hõlmates kogu Palestiina ja ulatudes Lõuna-Süüriasse. Ta võitis lõplikult vilistid, alistas Ammoni, Moabi ja Edomi, pani Damaskusesse oma asevalitseja ning tegi Jeruusalemmast pealinna ja tähtsa kultusepaiga. Kes oli see kuningas?

 

 

17.

Kontrastiks keerulistele ajalooküsimustele küsime siinkohal hoopis kaasaegset muusikat. Igasugune seos teemaga puudub! Keda kuulete esinemas?

 

 

18.

Küsitav riigitegelane elas aastatel 1883-1954. 1903 hakkas menševikuks, 1908 istus Staliniga ühes kambris kinni, 1920 astus komparteisse. Juuradoktor (1936) ning 1925-1928 Moskva Ülikooli rektor. 1935-39 NSVL peaprokurör, kes osales paljudes poliitilistes protsessides riikliku süüdistajana. 1939-44 oli Rahvakomissaride Nõukogu aseesimees ja 1949-1953 välisminister, seejärel NSVL alaline esindaja ÜROs. Ta oli tõeline show-mees, keda kogunesid kuulama ÜRO täissaalid. Tema stiilinäide ÜRO kõnetoolist läänemaailma poole: “Läbipõlenud sulid, jälgid elajad, pätid, bandiidid, ülbitsejad, põlastusväärsed avantüristid!”. Kellest jutt?

 

 

19.

17. septembril 1631. a peetud Kolmekümneaastase sõja lahing oli esimene olulisematest, mis lõppes protestantide võiduga. See tegi kuulsaks Gustav II Adolfi, kes alistas seni võitmatu kindral Tilly väed. Sama küla juures peeti samas sõjas veel teinegi oluline lahing, kui 2. septembril 1642 purustasid rootslased Lennart Torstensoni juhtimisel Saksa-Rooma keisri väe ja hõivasid Saksimaa. Millise küla järgi on need lahingud tuntud? Tänapäeval on selle küla kohal Leipzigi Lindenthali linnaosa.

 

 

20.

Suguvõsa on esmakordselt mainitud Taani hindamisraamatus, mil selle ühele esindajale Mattilile kuulus Varbola kihelkonnas neli küla. Suguvõsa nime päritolu pole teada, kuid Edgar Saks ja Uku Masing peavad neid eestlasteks ja on arvatud, et see tuleb sõnast röövima, viidates mererööviga tegelemisele. Nikolaus *** tapeti Padise kloostri vallutamisel Jüriöö ülestõusu ajal. Kloostri ehitas uuesti üles samast perekonnast pärit abt. 1469. a omas perekond Sagadi mõisa. Nende vapil oli liiliat hoidev tagajalgadele tõusnud kits. Suguvõsa suri välja 17. sajandil, kuid selle nimi on kindlasti kõigile eestlastele teada veidi teisest valdkonnast. Ühes teises selle suguvõsaga seotud Eesti mõisas rajati 1921. a piiskop Platoni nimeline orbude varjupaik, mis tegutses lastekoduna kuni 1984. aastani. Mis suguvõsa?

 

TEADUS ja TEHNIKA

 

21.

Ta sündis 1806. a Tallinnas, 1832. a sai Tartu Ülikoolist doktorikraadi ning hiljem täiendas end välismaal. Tema uurimus piimravist avaldati vene, saksa, prantsuse ja inglise keeles ning sai üle ilma tuntuks kui temanimeline dieet. Esimesena Venemaal kasutas ta luumurdude raviks tärklisemähist. Oli ka ühiskondlikult aktiivne, näiteks asutati tema algatusel Vene Punane Rist. 1882. a valiti ta Õpetatud Eesti Seltsi auliikmeks. Kes?

 

 

22.

Juure juurimisel juuritakse juuritavat juurijate ***. Millega?

 

 

23.

Pildil on hiljuti turule tulnud riistapuu DeFIBulator. LCD ekraanile ilmuv elukas kannab nime Demonochio ja tal on info edastamisel oluline roll. Mis aparaat see on või milleks seda totravõitu riistapuud kasutatakse?

 

24.

Küsime Rootsi inseneri poolt 1900. a välja pakutud ning esimesena laialt kasutusele võetud ja standardiseeritud materjalide kõvaduse määramise meetodit, mis praegu on üks sellekas kasutavaid põhimeetodeid. Selle korral surutakse uuritava materjali pinda karastatud teraskuul läbimõõduga 1-10 mm ning saadakse vastava valemi abil survejõu ja tekkinud jälje pindala suhe ehk kõvadusarv. Valem ise on selline:

 

 

25.

Ajakirja "Forbes" 2006. a kalleimate autode nimekirja esikohale paigutus sõiduk, mille hind oli miljon eurot. Seda 1001-hobujõulise mootoriga sõiduriista toodetakse Prantsusmaal Molsheim-Durlisheimis ja mudel sai nime võidusõitja järgi, kes võitis 1939. a Le Mansi 24 tunni sõidu autot tootva firma meeskonnas. Mis auto (mark + mudel)?

1 õige = 1 p.

 

 

LOODUS

 

26.

Küsitava puu nimetus ladina keeles on Ulmus glabra, saksa keeles ulme, rootsi keeles alm, läti keeles goba. Omadustelt kuulub see puu tamme ja saare kõrval puude eliiti. Eestis võib ta kasvada üle 30 m pikaks ja jämedus võib küündida üle 6 meetri. Looduses kohtab teda meil harva. Tema lehed on ebasümmeetrilised, pealt karedad, külgrood hargnevad enne lehe serva. Seda puud ei soovitata istutada koduaeda, kuna tal olevat halb aura. Kristlikus ikonograafias oli see puu väärikuse ja truuduse sümbol. Puu on hinnas mööblivalmistajate hulgas. Ta on vastupidav ka maa-alustel ja vesiehitistel, näiteks oli Londoni linnaalune veetorustik tehtud sellest puust ja pidas vastu mitusada aastat. Eestis elab inimesi, kelle perekonnanimeks on selle puu nimi, veidi alla 700. Mis puu?

 

27.

Kuidas nimetatakse liustiku poolt kokku kuhjatud sorteerimata kivimmaterjali, mis on tekkinud liustikule varisenud või liustiku poolt kaasa haaratud murendmaterjalist, mida jää edasi kandis, purustas ning sulades maha jättis? Sellel paiknevad Eesti viljakaimad põllumaad.

 

28.

See Eestis väga levinud seen on erakordselt varieeruva suurusega, mis sõltub konkreetse kasvukoha toitainete-rohkusest, viljakeha kõrgus võib ulatuda paarist viieteistkümne ning kübara laius ühest viie sentimeetrini. Kübara värvus on vandelvalge kuni beež, eoselehekesed hallid kuni mustad. Seen ei ole „ametlikult” söödav. Mis seen (Anellaria fimiputris, ka Panaeolus semiovatus)?

                                         

29.

Sellel rändlinnul on palju rahvapäraseid nimetusi, sageli on need seostatud just loomadega, näiteks sookits, taevajäär, jumalapäss, metshobu, lahelehm, piksekits, taevasikk jm. Märtsi lõpus - aprilli alguses meile saabuva linnu kohta öeldi vanasti, et kui see hakkab kevadel hüüdma, on aeg lasta hobused välja karjamaale. See on jahilind, kellele peetakse jahti 20. augustist kuni novembri lõpuni. Mis lind (Gallinago gallinago)?

 

30.

Kuidas on pildil oleva looma eestikeelne nimetus? Tegemist on agaamlaste sugukonda kuuluva kõrbesisalikuga, kelle 20 cm pikkust keha, lühikest saba ja jalgu katavad eri pikkusega ogad.

 

 

KIRJASÕNA

 

31.

Pildil on inkade päikesejumal Viracocha. Tal on ka teine nimi, mida peetakse vanemaks ja on tuntum, kuna seda teatakse ühe 1947. aastal aset leidnud sündmuse järgi ning seda sündmust kajastava samanimelise kirjandusteose järgi. Kuidas see nimi kõlab?

 

 

32.

Selle perekonnanimega teadlasi on vähemalt kaks. Peeter (1894-1953) oli 1928-41 TÜ õppejõud ja Akadeemilise Ajaloo Seltsi esimees ning veetis aastad 1945-50 Vorkuta vangilaagris. Sarjas "Eesti mõttelugu" on ilmunud tema esseedekogumik "Demokraatia tulevik". Eelmise vennapoeg (s. 1932) töötas 1960-93 Teaduste Akadeemia Ajaloo Instituudis ja oli 1993-98 Stockholmi ülikooli professor ning on oma kaalukaimad uurimused avaldanud agraar- ja asustusajaloo alal (sh monograafia "Adramaa", 1972), viimasel ajal tegeleb rohkem lähiajaloo okupatsioonide uurimisega. Kuidas on teadlaste ühine perekonnanimi?

 

33.

See oli autori kolmas (lühi)romaan ja ilmus 1958. aastal. „Loomingu Raamatukogu“ avaldas selle 1984. a Udo Uibo tõlkes ja Enn Soosare autoritutvustusega. Romaani alusel on valminud film Audrey Hepburn’i ja A-Rühmas geniaalset Hannibali etendanud George Peppard’iga peaosas. Tuntuimaks filmi tarbeks kirjutatud muusikapalaks oli, on ja jääb Henry Mancini „Moon River“. Nimetage autor ja romaani/filmi pealkiri! Sama autori üks teine maailmakuulus teos on dokumentaalromaan 1959. a Holcombe’s, Lääne-Kansases, toimunud nelikmõrvast („In Cold Blood”, 1966; e. k. „Külmavereliselt”, 1968). 1 õige = 1 p.

 

34.

Teadusilmas on prestiižikas saavutus, samuti kraadi omandamise eeldus, pääsemine oma artikliga nn CC-ajakirja, st ajakirja mida jälgitakse rahvusvahelise sisuajakirja Current Contents poolt. Viimane hõlmab üle 8000 maailma juhtiva teadusajakirja. Eestis ilmub selliseid ajakirju üks, 1984. aastal asutatud ajakiri ilmub neli korda aastas ja on ühtlasi ainuke sellele konkreetsele teemale keskendunud teadusajakiri maailmas. Seda annab välja Teaduste Akadeemia ja tegevtoimetaja on Aili Kogerman. Mis ajakiri? See ilmub mõistagi inglisekeelsena, kuid aktsepteerime ka eestikeelset pealkirja.

 

35.

Vasakul luuletus kogumikust „Iseloomuga loom” (2005) ja paremal kogumikust „Musta kassi mumba” (2006). Kes on autor?

 

 

Armusid kord moor ja ätt.

Moor oli noor

ja ätt oli pätt

Aeg aga läks

ja nad said vanaks.

Moor sai noobliks kodukanaks.

Ätt võeti kinni,

pandi ketti

ja läks tööle internetti.

Sirge selg ja kange kael
seisab lauas püsti nael.
Pea on tal valus,
ta vaprasti talus,
kuid iialgi meelest ei lähe,
et töömees lõi haamriga pähe.

 

MAJANDUS ja POLIITIKA

 

36.

Millise tuntud organisatsiooni nimi oleks eesti keelde tõlgituna "meie ise"?

 

 

37.

1934. a riikliku instituudina loodud asutus tegutses Riigisekretäri järelvalve all, koostöös Statistikaameti ja teiste riiklike majandusinstitutsioonidega jälgiti ja analüüsiti Eesti majandusseisu ja anti välja mitmeid perioodilisi trükiseid. 1940. a suleti. 1966. a alustas tööd üleliidulise asutuse Eesti filiaal, mis 1990. a eraldus üleliidulisest alluvusest ning asus temaatilist järjepidevust arvestades tööle endisaegse nime all. 1990-97 töötas Majandusministeeriumi haldusalas, siis privatiseeriti. Asutuse iseärasuseks võrreldes tavapäraste äriorganisatsioonidega on see, et tegemist on eraõigusliku rakendusliku suunaga teadusasutusega ning tema põhikiri on kinnitatud ja registreeritud Haridusministeeriumi poolt. Asutuse direktor on praegu Marje Josing. Mis asutus?

 

 

38.

Ta sündis 24. veebruaril 1957. a, lõpetas 1975. a kergejõustiklasena TSIKi ning 1980. a cum laude TPI majanduse. Aastatel 1980-85 töötas Eesti Onkoloogiakeskuse pearaamatupidajana ja 1989-91 Eesti Kaubandus-Tööstuskoja pearaamatupidajana. Perekonnaseisult lahutatud, kaks tütart. Hetkel oma investeerimisfirma juhataja, kuulub ka Rocca al Mare kooli omanikeringi ning valiti 2006. a AS Baltika nõukogu esimeheks. Ta oli 160 miljoni kroonise deklareeritud tuluga 2005. aasta suurim eraisikust maksumaksja. Kes?

 

 

39.

Kes on pildil?

 

 

40.

Väljavõte ühe Eesti erakonna põhikirjast: ”Meie erakond ei kuulu ei parem, ega vasakpoolsete äärmuserakondade hulka, vaid on erakond, mis esindab eelkõige pragmaatilist ja tervet mõtteviisi /…/ Me oleme INTERNATSIONALISTID selle sõna kõige laiemas tähenduses.” Saabuvatel valimistel on erakond kandidaatidena üles andnud 53 isikut. Mis erakond?

 

TEATER-MUUSIKA-KINO

 

41.

Muusikaküsimus. Nimetage helilooja ja loo pealkiri! Lugu on osa klaveripalade tsüklist, kuid me ei küsi tsükli, vaid selle konkreetse loo pealkirja. 1 õige = 1 p.

 

 

 

42.

 

 

Näete pildil alteratsiooni märke. Diees kõrgendab heli pooltooni võrra, bemoll madaldab heli pooltooni võrra. Mida teeb bekaar (ka bekarr)?

43.

1976-1980 leiame tema eluloost nn Berliini perioodi. Sinna kolis ta selleks, et vabaneda narkosõltuvusest ja saada uus hoog sisse karjäärile, aga ka huvist saksa muusika vastu. Berliinis elas ühes korteris Iggy Popiga ja oli abiks viimase kahe esimese sooloalbumi valmimisel. Tal endal valmis sel perioodil kolm albumit koostöös Tony Visconitiga. Kes on see muusik?

 

 

 

44.

Aastatel 1942-1948 tegutses Võrus teater "Kannel", 1944-1948 Valgas teater “Säde”, 1948. aastal liideti need kaks Lõuna-Eesti teatriks, mis tegutses kuni 1951. aastani. Likvideerimisel allesjäänud varade põhjal loodi alates 1. jaanuarist 1952 ENSV Kunstide Valitsuse käskkirjaga uus teater. Mis nime uus teater kandma hakkas?

 

 

 

45.

1950ndatel hakkas ta tegelema filmidega, esimene tuntud töö “Glen or Glenda” ilmus 1953 ja jutustas transvestismist. Märkimis-väärse suuna tema karjäärile andis sõprus Bela Lugosiga. Kokku valmis tema käe all 36 filmi, millest tuntumad “Bride of the Monster”, “Plan 9 from Outer space” ja “Night of the Ghouls”. Alkoholismi surnud mees on toonud kuulsust teistelegi: nimelt valmis Tim Burtonil 1994. a tema eluloo ainetel film, mis võitis kaks Oscarit. Kes oli see filmirežissöör (1924-1978)?

 

VIIMASED VIIS KÜSIMUST

 

46.

Abava jõe ääres Talsi rajoonis asuv umbes 3500 elanikuga Sabile linnake on kantud Guinnessi rekordite raamatusse maailma kõige põhjapoolsemate *** järgi. Mille järgi?

 

 

47.

Selle maailmakuulsa "toote" teadaolevad mudelid on T-800, T-1000 ja T-X. Arvatavasti on enamus siinviibijatest vähemalt ühte neist mudelitest näinud. Küsimuse võiks paigutada kerge meelelahutuse valdkonda. Mis "toode"?

 

 

48.

Kuidas on pildil oleva tegelase nimi? Kui nime kuidagi ei tea, pange kirja, kelle või mille maskotiga on tegu, ning säilib lootus ühele punktile.

 

49.

Firma moodustamiseks läks vaja 22. novembril 1988 ENSV Ministrite Nõukogu esimehe Indrek Toome korraldust, kes nõustus ENSV Agrotööstuskomitee ettepanekuga moodustada Tallinnas Nõukogude-Šveitsi tootmis- ja kaubandusalane ühisettevõte, mille asutajateks oli Šveitsi osapoole kõrval ENSV Agrotööstuskomitee Liha- ja Piimatööstuse Konstrueerimise ja Tehnoloogia Büroo. Samanimeline firma tegutseb Eestis siiamaani, tegevusalaks on andmebaasides märgitud kinnisvara. Erilise kuulsuse saavutas see ettevõte aga ühe toote turule toomisega. Mis toode?

 

 

50.

Lõpetuseks küsime Huko Laanoja tungival nõudmisel tema lemmik-looma. Mis loom on pildil?

 

 

VASTUSED

 

1.

Windsori loss

http://213.48.56.165/gallery/small-0/index.htm

HL

2.

Orfism (ka orfiline kubism)

EE 7-90; Kunstileksikon (2001), 310

IP

3.

Toomas Rein

EKABL, 433; Maaleht 27.01.2005; M. Kalm „Eesti 20. sajandi arhitektuur”

AK

4.

Deco

Eesti Ekspress 14.12.2006; EPL 18.12.2006; EPL 04.01.12007

IP

5.

Frida Kahlo ja Diego Rivera

http://www.mexonline.com/fridakahlo.htm

HL

6.

Nulk

http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/index.php?id=421

HL

7.

Ivo Uukkivi

CD „Tallinn põleb” (2002)

HL

8.

Bautzen

EE 1-488; http://en.wikipedia.org/wiki/Bautzen

IP

9.

Kaskaadid (Cascade Range)

ENE 3-451; http://en.wikipedia.org/wiki/Cascade_Range

IP

10.

Barbuda

https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ac.html

IP

11.

Jan Bo Ottosson

 

IP

12.

„Sugar“ Ray Leonard (Ray Charles Leonard)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sugar_Ray_Leonard; http://www.starpulse.com/Athletes/Leonard,_Sugar_Ray/index.html; http://www.sportsstarsusa.com/olympians/leonard_sugar_ray.html

HL

13.

Võimlemine

http://www.eevl.ee/cms.php/eesti/tutvustus/ajalugu

HL

14.

Karl Malone, Cheryl Ford

http://www.nba.com/playerfile/karl_malone/index.html

http://www.wnba.com/playerfile/cheryl_ford/index.html

HL

15.

Metsavendade

ERAF 130-1-9329; Eesti ajalugu VI : Vabadussõjast taasiseseisvumiseni, 322

IP

16.

Taavet

EE 9-175

IP

17.

Pink (Alecia Beth Moore)

HL

18.

Andrei Võšinski

Государственная власть СССР. Высшие органы власти и управления и их руководители, 1923-1991, 260; Leonid Mletšin „Välisministrid”, 219jj

AK

19.

Breitenfeldi lahing

EE 1-614a

IP

20.

Risbiterid (riisuma = röövima)

Tiit Saare, Eesti mõisnike vapid

AK

21.

Philipp Jakob Karell (Nikolai I ja Al-r II ihuarst)

TÜ AM ja ÕES konverentsi „Keisritohter Karell 200” materjalid

IP

22.

Korrutisega

matemaatikadoktor Mart Abel kinnitas, et nii on

HL

23.

Valededektor

http://digi.ee/?q=node/1531

KM

24.

Brinelli meetod (Johann August Brinell)

EE 5-292; Tehnikaleksikon, 55

IP

25.

Bugatti Veyron

www.forbes.com; PM 03.04.2006

IP

26.

Harilik jalakas

Urmas Kaja „Puudest algab mets” (Sagadi metsamuuseumi ekspositsioon)

AK

27.

Moreen

EE 6-412

IP

28.

Harilik sitaseen

Looduse taskuraamat : Seened, 40

IP

29.

Tikutaja

http://bio.edu.ee/loomad/Linnud/liindex.htm; Põhjamaa linnud (2005), 142

KM

30.

Moolok (Moloch horridus)

EE 6-402

IP

31.

Kon-Tiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Kon-Tiki; R. Palma „Peruu pärimused”

IP

32.

Peeter ja Enn Tarvel

Väike Entsüklopeedia 2002, 1244; ESTER

IP

33.

Truman Capote, „Hommikueine Tiffany juures”

HL

34.

"Oil Shale" (Põlevkivi)

http://www.kirj.ee/oilshale/policy.html

IP

35.

Ilmar Trull

"Iseloomuga loom" (2005), "Musta kassi mumba" (2006)

HL

36.

Sinn Féin

http://en.wikipedia.org/wiki/Sinn_F%C3%A9in

IP

37.

Eesti Konjunktuuriinstituut

http://www.ki.ee

IP

38.

Tiina Mõis

Äripäev 01.06.2006

IP

39.

Andres Fogh Rasmussen (Taani peaminister)

IP

40.

Konstitutsioonierakond

http://www.kpartei.ee/index.php?area=2

AK

41.

Modest Mussorgski, "Koorumata tibude tants"

KM

42.

Tühistab eelmise dieesi või bemolli mõju

Väike Entsüklopeedia 2002, 51

IP

43.

David Bowie

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Bowie

IP

44.

Eesti Riiklik Nukuteater

http://www.nukuteater.ee/

AK

45.

Edward Davis Wood jr. (Ed Wood)

http://www.imdb.com/name/nm0000248/

AK

46.

Viinamäed (põhjapoolseimad vabaõhu viinamäed maailmas)

http://www.sabile.lv/

IP

47.

Terminaator

KM

48.

Tux, Linuxi pingviin

KM

49.

Pingviini jäätis (Estkompexim)

http://lex.andmevara.ee/estlex/kehtivad/AktTekst.jsp?id=48

HL

50.

Šoti mägiveis

HL

 

AK - Ain Kütt (7), HL - Huko Laanoja (13), KM - Kalev Mõru (5), IP - Indrek Paavle (25)