LOODUS

 

 1. 1925. a puhkes Alaska väikelinnas Nome's difteeria-epideemia, lähim seerumivaru asus aga 1600 km kaugusel. Ekstreemsetes oludes (−53 °C ja lumetorm) ei õnnestunud ravimit abivajajateni toimetada, kuni võimatu ülesande tegi teoks koerarakend. Juhtkoerast tehti seejärel kangelane, sündmuse auks peetakse iga-aastast koerarakendite võistlust, juhtkoerale püstitati New York City Central Park'i ausammas (pildil) ning ta veetis koos kuue kolleegiga õndsad vanaduspäevad Clevelandi loomaaias. Tema topis pandi pärast surma aga muuseumisse. 1995. a linastas Simon Wells temaatilise ja koera nime kandva animafilmi, millele on tehtud ka 2 järge. Kuidas oli saami maadeuurija, Fridtjof Nanseni kaaslase, järgi nime saanud kuulsa koera nimi?

 

 1. 2004. a hoiatasid astronoomid, et 13. aprillil 2029. a möödub 400-meetrise läbimõõduga asteroid MN4 maast sedavõrd lähedalt, et halvimate asjaolude kokkulangemisel pole välistatud kokkupõrge, selle tõenäosuseks arvutati 1:41. Hiljem on prognoose korduvalt muudetud, kuid ühtlasi toonitatud, et oht pole kadunud, sest uuesti läheneb asteroid maale 2035, 2036 ja 2037. a. 2005. a pandi MN4-le nimi, mis laenati Egiptuse mütoloogiast. Kuidas see kõlab?

 

 1. Vanas-Egiptuses kasutati seda taime muumiate balsa-meerimisel ning Kreekas ja Roomas oli see kasutusel ilutaimena. Ravimtaimena kasutati juba Vanas-Indias ning tänapäeval on see tähtis tooraine farmaatsiatööstuses. Kasvatamine toataimena hakkas Euroopas levima 18. sajandil. Mis taimeperekond?

 

 1. Eestis elavatele loomadele ja lindudele on võimalik jahti pidada tavaliselt hooajati. Näiteks metskurvitsat ja kormorani tohib küttida augustist novembri lõpuni, nurmkana septembris ja oktoobris ning ilveseid (välja arvatud noori emasid) detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Eestis elutseb vaid üks metsloom, keda on lubatud ilma lisatingimusteta jahtida aastaringi, kuid ka tema puhul ei tohi küttida emaslooma koos poegadega. Mis loomast on jutt?

 

 1. Küsime kurvitsaliste sugukonda kuuluvat linnuperekonda (Tringa). Pildil kolm esindajat: vasakult paremale punajalg-***, mets*** ja hele***.

 

 

SPORT

 

 1. Pildil olev korvpallur (1938-69) viskas 1964. a mängus OKK Belgrad - Stockholmi Alvik (mõlemad toonased oma riigi meistrid) kohtumises kokku 99 punkti. Belgrad võitis mängu tulemusega 155 - 57. Kes on see mees?

 

 1. Maailmas on hetkel 10 sportlast, kes on osalenud kokku kuutel taliolümpiamängudel. Nende seas on Kirvesniemide abielupaar (Marja-Liisa 1976-94 ja Harri 1980-98), Jochen Behle (1980-98), Emese Hunyady (1984 - 2002), Raimo Helminen (1984-2002) jt. Pärast Torino mänge peaks sellesse nimekirja lisanduma ka sportlane, kes on Albertville'i, Lillehammeri ja Nagano olümpiavõitja, Salt Lake City hõbe ja Calgary pronks. Kes?

 

 1. Detsembris 2005 oli ühe olümpiamängude kavva kuuluva ala Eesti koondise koosseis selline: Martin Lill, Erkki Lill, Toomas Lill, Ingvar Mäesalu ja Jan Anderson. Euroopa Meistrivõistlustel Saksamaal võideti Prantsusmaad 8 : 6. Kokku sai Eesti kolme kaotuse kõrval kuus võitu. Mis ala?

 

 1. Audi esitles 15. detsembril 2005. a Pariisis, Eiffeli torni jalamil, oma uut sportprototüüpi, R8 järglast R10-t. Esimesed meetrid sõitis selle autoga 38-aastane taanlane Tom Kristensen, kes juhib sama masinat ka selle aasta Le Mansi 24-tunni sõidul. Audi spordijuhi Wolfgang Ullrichi sõnul on R10 kõige auahnem projekt, mida Audi kontsern on eales ette võtnud, eriti silmas pidades just Le Mansi 24-tunni sõitu. Mis teeb R10 mudeli (650 hj, maksimaalne pöördemoment 1100 Nm) eriliseks?

 

 1. Eesti vutifännide teada mängib hetkel väljaspool kodumaad kümne erineva riigi tippliigades kokku 20 Eesti päritolu jalgpallurit. Seitse neist mängib Venemaal, kolm Norras, teistes riikides ollakse vähem. Väljaspool Eestit on olemas kaks klubi, kus mängib korraga kaks meilt pärit pallurit. Nimetage need klubid. 1 õige = 1 p.

 

 

KIRJANDUS

 

 1. 1985. a hakkas ilmuma ajakiri Aja Pulss, ilmus aastatel 1985-92 kaks korda kuus, seejärel veel lühikest aega kord kuus ja läks siis hingusele. Väljaanne ei tekkinud aga tühja koha peale, vaid aastatel 1961-84 ilmunud EKP Keskkomitee ühiskondlik-poliitilise ajakirja Küsimused ja vastused ümbernimetamise tagajärjel. Viimane sündis 1959. a ja ühines 1961. a EKP Keskkomitee Propaganda- ja Agitatsiooniosa-konna poolt välja antava ajakirjaga, mida bibliograafiad loevad samuti Aja Pulsi eelkäijaks. 1948-59 ilmus see ka venekeelsena. Kuidas oli selle 1945-59 ilmunud ajakirja pealkiri?

 

 1. Mees (1792-1822) oli rikkaliku loomingupagasiga ning kirjutas nii luuletusi kui draamasid (Kuninganna Mab, Anarhia rongkäik). Tuntud purjetamisfanaatik uppus Itaalias Livorno lähedal tormis ja on maetud Rooma. Surnukehast eemaldati süda, mida tema samuti maailma kirjanduslukku läinud abikaasa hoidis kuivatatult ja kokkupressitult mehe teose Adonais vahel. Kui naine suri, maeti mehe süda koos temaga Baunemouthi kalmistule. Kuidas on abielupaari ühine perekonnanimi?

 

 1. Ta sündis Varssavis ja kasvas üles Peterburis juudiperekonnas. Tuntuse saavutas luulekoguga Камень (Kivi, 1913). Veebruarirevolutsiooni suhtus pooldavalt ent vaenulikkus oktoobrirevolutsiooni suhtes muutis ta võimuladviku silmis kahtlaseks. Genrihh Jagoda õppis pähe tema luuletuse, kus Stalinit nimetati Kremli koopainimeseks ja talurahva mõrtsu-kaks, kelle jämedad sõrmed on nagu rasvased tõugud, ja sai Stalinilt käsu luuletaja säilitada, kuid isoleerida. Järgnes kolm aastat asumist. 1938. a arreteeriti ta uuesti ning saadeti 5 aastaks laagrisse, kus ta sama aasta lõpus suri. Uus kuulsus saabus 1970. aastatel, mil nii N Liidus kui läänes avaldati tema loomingut ning ilmusid lese Nadežda mälestused (sh Kaotatud lootus, 1974). Kes oli see poeet ja esseist, keda tavatsetakse Pasternaki, Tsvetajeva ja Ahmatova kõrval nimetada 1920-aastate Venemaa suurimaks poeediks.

 

 1. Küsitav saar mängib olulist osa keldi mütoloogias ja seda on võrreldud teistest religioonidest tuntud paradiisi- või õnnesaarega. Ka nime olevat saar saanud õunte järgi, mis on teatavasti paradiisi sümboliks. Saarel elasid vallalised preestrinnad ehk nn üheksa sõsarkond eesotsas kuningas Arturi õe, müütilise nõia ja ravitseja Morgan le Fay´ga. Sellel saarel sepistati kuulus mõõk Excalibur ning sinna viidi pärast oma viimast lahingut ka kuningas ise. Legendi järgi jäigi see Arturi residentsiks, kus ta ootavat parajat silmapilku naasmiseks tegelikku maailma. Kuidas on selle saare nimi?

 

 1. Nimetage helilooja ja sõnade autor. 1 õige = 1 p

 

 

TEADUS & TEHNIKA

 

 1. Firmadest AGFA ja BASF on enamik ilmselt kuulnud. Aga mis peitub nende lühendite taga? AGFA on Aktiengesellschaft fur …fabrikation ja BASF Badische …-und-Soda-Fabrik. Mõlema punktiiri kohale käib ühe aine nimetus. See on omapärase lõhnaga, mürgine värvuseta vedelik, mis lahustub enamikus orgaanilistes lahustites ja vähesel määral vees. Esmakordselt saadi seda indigost (Otto Unverdorben, 1826. a). Mis aine? NB! Küsime nimevarianti, mis sobib nimelt punktiiridele.

 

 1. Selle maailmakuulsa ülikooli rajas peapiiskop John Carroll 1789. a ning tänaseni on tegu jesuiitliku ülikooliga. Praegu õpib seal u 13,000 tudengit rohkem kui 100 riigist. Ülikooli maskotiks on Buldog Jack. Eriti kuulus on selle ülikooli õigusteaduskond Law Center. Tuntud kasvandike hulka kuuluvad näiteks Bill Clinton, Madeleine Albright ja Jose Maria Aznar. Eestlastest on seal õppinud näiteks meie tunnustatuim rahvusvahelise õiguse spetsialist dotsent Lauri Mälksoo. Kuidas on selle ülikooli nimi?

 

 1. Küsime pikkusühikut, mis võrdub ühe femtomeetriga (10-15 m) ja on kasutusel tuumafüüsikas, sest ta on aatomituuma mõõtmetega samas suurusjärgus. Näiteks neutroni ja prootoni diameeter on u 2,5 küsitavat ühikut. Pildil näete meest, kelle järgi ühik on nime saanud.

 

 1. 1681. a avaldas benediktiini munk Jean Mabillon raamatu De re diplomatica, mida loetakse tänapäeval õige mitme teadusharu alguseks. Nii said alguse diplomaatika, paleograafia, arheograafia ja sigillograafia. Mida uurib sigillograafia ehk sfragastika?

 

 1. Neid mootorvaguneid ehitati enne II maailma-sõda Eestis neli, tähistusega vastavalt DeM-1 kuni DeM-4. Ehituse põhitöö tehti ära Tallinna sadamatehastes, sisustuslihv anti Mõisakülas. Iga vagun mahutas 40 reisijat. Rahvahulgas väga populaarsetele rööbasbussidele pani rahvas ka suupärase nime. Kuidas kutsuti rahvasuus neid mootorvaguneid?

 

 

TMK

 

 1. Kes on pildil (mõlemal sama isik)?

 

 1. Kuulete teost, kus koor esitab Dante La Vita Nuova'st pärinevat soneti A ciascun' alma presa osa Vide Cor Meum. Sonetis kirjeldab Dante seda tunnet, mis teda valdas üheksa-aastaselt, mil ta esmakordselt nägi möödumas Beatrice't. Dantet esitab Bruno Lazzaretti ja Beatrice't Danielle de Niese. Kogu tegevus aga toimub laval ühes filmis, mille jaoks Iiri kaasaegne helilooja Patrick Cassidy selle teose komponeeris. Laval toimuvat jälgivad publiku hulgas üks inimsööja, tema tulevane politseinikust ohver (kellel ta küll vaid soolikad läbi lõikab ja siis aknast välja heidab, nöör ümber kaela) koos kauni abikaasaga. Mis filmist on juttu?

 

 1. Noorem vendadest sündis 1951. a vanem 1954. a. 1986. a linastus nende esimene mängufilm Falsch, mis räägib natsiohvrist juudi perekonnast. 1999. a linastunud Rosetta räägib alkohoolikust ema töölisest poja parema elu otsingutest Belgia väikelinnas ning pälvis Cannes'i festivali Kuldse palmioksa. Sama auhinna said vennad aastal 2005 filmiga L'Enfant (Laps). Mis on vendade ühine perekonnanimi?

 

 1. See näitemäng telliti kirjanikult 1912. a Estonia uue maja avaetenduseks. Valminud näidendit kommenteeris autor nii: Siin langeb rusudeks ebakunst, mis kuulsuse järele sõgedalt välja läheb ning eesmärgile jõudmiseks odavaid abinõusid ja kõveraid teid ei põlga”. Estonia eestseisus lükkas autori suureks vihaks näidendi kui sobimatu aga pikemata kõrvale ja maja avati hoopis Hamletiga. Näidend tuli siiski Teodor Altermanni lavastuses 1913. a lõpus (muuseas Altermann pidas seda parimaks seni kirjutatud eesti näitemänguks) Estonias lavale, saades enne veel Eesti Kirjanduse Seltsi auhinnakomisjonilt kõvasti vastu päid ja jalgu. Nimetage autor ja näidend. 1 õige = 1 p.

 

 1. Ta alustas karjääri samas Memphise stuudios kus Elviski, kuid tema ampluaaks olid melodramaatilised ballaadid. Oma eeskujuks on teda nimetanud John Lennon, Paul McCartney, Bob Dylan, Bruce Springsteen jt. 1963. a andis ta Inglismaa tuuri ajal ajalukku läinud ühiskontserdi The Beatlesiga. The Big O hüüdnime kandnud mehe suurim hitt oli abikaasa Claudette`ile kirjutatud pala Oh Pretty Women, mida on müüdud maailmas üle 4 miljoni singli. Kes on see laulja ja muusik (1936-88)?

 

 

KUNST

 

 1. Ta sündis Bakuus, õppis aastatel 1958-64 ERKIs ja on aastast 1977 Eesti Kunstnike Liidu liige. Ta on teinud 4 personaalnäitust ning osalenud kolmekümnel eesti kunstnike ühisnäitusel. 2005. a andis ta välja unikaalse ja kõvasti lained löönud raamatu oma kogutud töödest, miljonilise eelarvega sametvutlaris väljaanne kaalus 6 kilo. Samas ei ole ta vaatamata ahvatlevatele pakkumistele müünud peaaegu ühtegi tööd. Kes on see vabakutseline kunstnik ja skulptor?

 

 1. Selle suuna alguseks kunstis loetakse aega umbes sada-viisteist aastat tagasi ning modernistlikud kunstnikud-kultuuritegelased eesotsas Picasso, Delaunay ja Apollinaire’iga nägid selles mõttekaaslast ja liitlast kunsti piiride avardamisel ning eluõiguse võitmisel seni ainu-võimalikuks peetud klassitsistlik-akadeemilise kunsti kõrval. Nimetage see suund (näide kõrvalpildil).

 

 1. Nende maalide autoriks on üks Amadeo Modigliani sõpru, Leedu juudiperekonnast pärit, kuid peamiselt Pariisis elanud ekspressionist (1893-1943). Kes?

 

 1. Seoses Hruštšovi sulaga ehk täpsemalt pärast 1954. a lõpul Moskvas toimunud üleliidulist ehitajate, arhitektide ja materjalitootjate nõupidamist lõppes Eestis vene arhitektide eelistamine ja enamik neist sõitis Venemaale tagasi. Lõppes ka Eesti ehitiste projekteerimine Venemaal, isegi nii salajast linna nagu Sillamäe hakati kavandama Tallinnas. Tallinnas asuvatest tsiviilkasutusse läinud objektidest koostati kuni nõukogude võimu lõpuni üleliidulistes projekteerimisbüroodes siiski kolm ehitist. Üks nendest oli Balti jaam (Lengiprotrans). Millised olid kaks ülejäänud objekti? 1 õige = 1 p.

 

 1. Kelle laul ehk küsime teose pealkirja.

 

 

GEOGRAAFIA

 

 1. Selle pindala on u 850 000 km2 ja suurim sügavus 258 m. Selles asuvad Belcheri ja Coatsi saared ning selle servas ka Southamptoni ja Nottinghami saar. Selle osa on Jamesi väin. Sinna suubuvad muuhulgas Severn, Nelson ja Hayes. Selle ääres asuvad Churchill, Arviat ja Puvirnituq. See on nime saanud aastatel u 1570 - u 1611 elanud isiku järgi ja ise nime andnud 1670. a Londonis asutatud, ühele maailma vanimale järjepidevalt tegutsenud firmale, mille lühendit irvhambad tõlgendavad (eesti keelde panduna) kohal enne Kristust. Millisest geograafilisest objektist käib jutt?

 

 1. Selle autonoomse vabariigi pealinna nimi tuleb kreeka keelest ja tähendab Kasulik linn, tatari keeles on linna nimi Aqmescit (Valge mošee). Linn paikneb Salgiri jõe ääres ja selle elanikkonna (364 000 - 2004. a seisuga) enamuse moodustavad etnilised venelased. Linnast lähimasse rannikulinna viib väidetavalt maailma pikim trollibussiliin. Linnas asub raudteeterminal ja aastas miljoneid suvitajaid teenindav rahvusvaheline lennujaam. Mis linn?

 

 1. Küsime kunagist Suurbritannia asumaad, mis saavutas iseseisvuse 1965. a. Presidendiks on seal parasjagu Yahya A. J. J. Jammeh. Kohalik raha kannab nime dalasi ja lippu näete pildil. Mis riik?

 

 1. Selle saare avastas James Cook oma teise ümbermaailmareisi ajal 1774. a. Algul näis Cookile, et ta on avastanud väga suure saare – tõepoolest – loode-kagu suunaline saar on u 400 km pikk. Laiust on saarel aga vaid mõnikümmend kilomeetrit. Cook ristis selle 16 750 km2 suuruse ning Austraaliast 1500 km kaugusel asuva saare ühe Euroopa piirkonna järgi. Peagi hõivasid saare prantslased, kes hakkasid sinna saatma oma sunnitöölisi. Saarel on suured nikli ja koobalti leiukohad. Saare halduskeskus on Noumea ja sellel elab u 190 000 inimest. Mis saar?

 

 1. See asula on praegu samanimelise valla ja oli aastatel 1950-52 oli samanimelise rajooni keskus. Elanikke 2060. Rikka kultuurilooga asulas on 14. sajandil rajatud kirik, mille juures asuvasse surnuaeda on maetud näiteks Adam Johann von Krusensterni poeg ja pojapoeg, kirjanik ja kohalik koolmeister Jakob Tamm ning Eduard Vilde kaks lelle. Kohalikus koolis on käinud Anton Hansen Tammsaare, Kersti Merilaas, Aleksander Suumann, Tuudur Vettik. Õpetajatena on töötanud Jakob Liiv ja Rein Karemäe, siin on sündinud Alar Kotli. Nõukaajal asus siin Kutsekesk-kool nr 27, mis teise nime all töötab tänini. Mis asula?

 

 

INGLISMAA

 

 1. See karikas läks esimest korda käiku 1993. a, mil selle võitis endale Prantsusmaa võistkond. Selle disainis Westmorlandi krahvi tellimusel Londoni hõbedameister James Brent-Ward ning valmistasid 8 seppa Londoni firmast William Comyns. Karikas on maailma kõige mainekam autasu ühel spordialal ja seda kutsutakse Six Nations Championship Trophy. Selle sisse mahub täpselt viie pudeli šampuse jagu vedelikku – see arv sümboliseerib viite liiga asutajariiki. Üleval servas on ka väikene tila, et võitjatel oleks kergem sellest karikast šampust juua. Mis spordialaga on tegemist?

 

 1. Inglismaal on olemas üks omapärane määrdeaine, mida mujal maailmas sellisena ei kasutata. Selle nimi on marmite. Paljud britid peavad seda oma rahvuslikuks uhkuseks, asutatud on isegi fänniklubisid. Esmakordselt hakati marmite'i süstemaatiliselt tootma 1902. a avatud Marmite Food Extract Company Limited tehases Burton-on-Trentis. Kui 1912. a avastati vitamiinide olemasolu ning mõisteti, et marmite sisaldab kõvasti B-vitamiini, suurenes selle määrdeaine populaarsus plahvatuslikult – seda hakati kasutama eriti haiglates ja koolides. Marmite põhineb ühe tuntud toiduaine ekstraktil ning seda kasutatakse peamiselt määrdematerjalina saiale. Mis toiduainel põhineb marmite?

 

 1. Selle sõna all tuntakse nii London Toweri valvureid kui ka 1820. a farmatseut James Burrough' poolt loodud joovastavat jooki. Mis sõna?

 

 1. Oxfordi linnas asub 39 erinevat kolledžit, millest kuulsamad on ehk St. John's College, Merton College ja Christ Church College. Kõiki neid õppeasutusi seob The Arms of Oxford University – 1993. aastast on selleks kolme krooniga vapp, millel kiri Dominus Illuminatio Mea. Kuidas kõlaks see tõlgituna eesti keelde?

 

 1. Mis ehitis? Eeldame täpset vastust!

 

 

AJALUGU

 

 1. 1943. a võeti Saksamaal suund Eestis põlevkivitööstuse väljaarendamisele. Septembris rajati selleks SS Majanduse ja Halduse Peaametile alluv pealaager ning määrati selle komandandiks Auschwitzi kogemustega hauptsturmführer Hans Aumeier. Oktoobrist hakati rajama harulaagreid tööstusettevõtete ja kaevanduste lähedusse.  Kujunes nn *** laagrite süsteem, kuhu kuulus 20 laagrit, sh Klooga oma. Tööjõud toodi peamiselt Leedu getodest, kokku u 10 000 juuti, kellest hukkusid ligi pooled. Pealaagri asukohakülas elab tänase seisuga 180 inimest (01.01.2005), see on vallakeskus ning 1623. a nimetati selle järgi kihelkond. Mis küla?

 

 1. Näete fotot Cunardi reisiaurikust, mille uputas 1915. a mais Lõuna-Iirimaa ranniku lähedal sakslasete allveelaev U-20 komandör Walter Schwiegeri juhtimisel. Väidetavalt ei taibanud komandör, et uputab reisilaeva, teise versiooni järgi veeti sakslaste andmeil selles laevas väärtuslikku sõjasaladust ning liitlased kasutasid reisijaid kilbina. Igal juhul hukkus 1201 inimest. Mis nime kandis põhja lastud laev?

 

 1. U 600 eKr ehitati esimesed kolme aerureaga laevad ehk trieerid, mis said klassikalise Antiik-Kreeka võimsaimateks sõjalaevadeks. Sõudjaiks olid pinkide külge aheldatud orjad, kellele lahingu ajaks puupunnid suhu pandi, et nad haavata saades ei röögiks. Sõudmisel oli tähtsaimaks innustusvahendiks piits, rütmi aitas hoida üks muusika-riist. Mis muusikariist?

 

 1. Keda on kujutatud piltidel?

 

 1. See võimas riik kujunes 1.-2. sajandil Põhja-Etioopias semiidi kolooniatest ning etendas edaspidi tähtsat rolli Vahemeremaade, Aasia ja Aafrika kaubavahetuses. Kultuuri-traditsioonide segunemisel tekkis seal omanäoline iseseisev kultuur, eriti jõudsalt arenes ehituskunst, mille iseloomulikumad näidised olid monoliitsed kvisteelid. Võimsuse tippu jõudis riik 4. sajandil kuningas Ezana valitsemisajal, kes sai kuulsaks oma vallutuste ja ristiusu vastuvõtmisega. Riigi ametlik keel oli vanaaraabia kirjal rajanev geesi keel. Tsivilisatsiooni langus algas 7. sajandil, kui araabia ekspansioon Aafrikasse lõikas riigi ära muust maailmast. Mis riik?

 

 

VARIA

 

 1. Ansambel?

 

 1. See arvutimängude ajaloo üheks andekamaks programmeerijaks peetud John Carmacki loodud mäng paisati müüki 1993. a jõulude ajal ning oli mitmes mõttes revolutsiooniline. Arvutimängude maailmas peetakse seda ikooniks ning seda on nimetatud kõigi aegade olulisimaks mänguks. Fännid olid rabatud selle ilusast keskkonnast, värvikatest tegelastest ja tulevaste tulistamismängude dogmaatiliseks aluseks saanud relvasüsteemidest. Tegevus toimub Marsi kuudel, põrgus jm. Mäng oli ka üks esimesi, mis kasutas täie võimsusega ära alles lapsekingades olevaid võrgumängu võimalusi. Mängu on ostetud u 1,5 miljonit koopiat, tasuta lühiversiooni arvatakse olevat tõmmatud 15-20 miljoni inimese poolt Mis arvutimäng?

 

 1. Mille pildistamiseks kasutatakse kirliani tehnikat? Nime on see saanud Semjon Kirliani järgi, kelle 1930. aastate lõpus tehtud uurigutel see põhineb.

 

 1. Kes on pildil?

 

 1. Esmakordselt mainitakse seda jooki 1531. a Taani aadliku Eskil Bille kirjas Norra peapiiskopile. Kirjale oli lisatud ka jook ise, mis pidavat aitama igasuguse haiguse korral. U 40 kraadist jooki valmistatakse viljast või kartulitest, värvus on tavaliselt kollakas, kuid võib olla ka läbipaistev või pruun. Maitsestatakse sagedamini köömne või kummeliga, aga ka koriandri, tilli ja muuga. Väidatavalt sobib jook koos õllega paremini kui mistahes muu kange alkohol ja näiteks Taanis ongi väga levinud selle joomine koos õllega. Tuntumad kaubamärgid on Aalborg ja Skåne. Mis jook?

 

 

VASTUSED

 

1.

Balto

IP

2.

Apophis

IP

3.

Aaloe

IP

4.

Metssiga

HL

5.

Tilder

IP

6.

Radivoje Zucko Korac

Ta hukkus  31-aastaselt autoavariis, varsti pärast seda hakati Euroopa meistrite karikasarja kutsuma Koraci karikasarjaks.

HL

7.

Georg Hackl (39)

Kelgutaja

HL

8.

Curling

HL

9.

Diiselmootor

R10 kasutab jõuallikana 5,5 liitrist kahe turboga V-12 otsesissepritsega diiselmootorit. Diisliga pole varem Le Mansi võidetud.

HL

10.

Moskva Torpeedo ja Tomski Tom

Moskvas Enar Jääger ja Andrei Stepanov ning Tomskis Jevgeni Novikov ja  Sergei Pareiko

HL

11.

Abiks agitaatorile

IP

12.

Shelley

Percy Bysshe ja Mary Wollstonecraft

AK

13.

Ossip Mandelštam

IP

14.

Avalon

IP

15.

Olav Ehala (viis) ja Juhan Viiding (sõnad)

Buratino laul

HL

16.

Aniliin

IP

17.

Georgetown University (Washington)

IP

18.

Fermi (fm, f või F)

IP

19.

Pitsatid ja pitserid

IP

20.

Mulgi ekspress

AK

21.

Jessica Alba

Uusim film: Into the Blue (2005)

IP

22.

Hannibal

Ridley Scott, 2001

HL

23.

Dardenne, Jean-Pierre ja Luc

IP

24.

Eduard Vilde, Tabamata ime

AK

25.

Roy Orbison

AK

26.

Rafael Arutjunjan

IP

27.

Naivism

Henri Rousseau, The Representatives of Foreign Powers Coming to Greet the Republic as a Sign of Peace

HL

28.

Chaim Soutine

1) La Russe (Portait de Femme), 1916; 2) Lese portree, 1922, erakogu

HL

29.

Tallinna Lennujaam (Aeroprojekt) ja Tallinna teletorn (NSVL SM Projekteerimisbüroo).

AK

30.

Solveigi laul

Edvard Grieg

IP

31.

Hudsoni laht

Hudson Bay Company - Canada vanim firma (HBC - Here Before Christ)

IP

32.

Simferopol

Krimmi Autonoomse Vabariigi pealinn

IP

33.

Gambia

IP

34.

Uus-Kaledoonia

AK

35.

Väike-Maarja

AK

36.

Rägbi

HL

37.

Pärm

HL

38.

Beefeater

HL

39.

Jumal on minu valgus (valgustaja)

HL

40.

Millennium Dome

HL

41.

Vaivara

IP

42.

Lusitania

HL

43.

Flööt

AK

44.

Napoleon III

AK

45.

Aksum

IP

46.

The Cure

IP

47.

Doom

IP

48.

Inimese aura

KM

49.

Aigars Kalvītis

Läti peaminister

IP

50.

Akvavit

IP

 

AK - Ain Kütt (9); HL - Huko Laanoja (16); KM - Kalev Mõru (1); IP -  Indrek Paavle (24)