Viljandi üksikmäng. 18. XII 2004. Küsimused ja korraldus: Ain Kütt, Huko Laanoja, Ilmar Vaaro, Indrek Paavle.

 

 

I LOODUS

 

 

1.

Kuidas on liblika (Vanessa atalanta) nimi?

 

 

2.

Ta on poolveelise eluviisiga, elab taimestikurikastel veekogudel, on hea ujuja ja sukelduja, jäsemed on vähearenenud ujulestadega ning ujumist soodustab ka külgedelt lapik saba. Looduslik kodumaa on Põhja-Ameerikas, kuid inimene on teda viinud peaaegu kõikjale. Eestisse on teda toodud 1947. ja 1952. a. Loomad elavad paarikaupa rangelt oma territooriumil, kus neil on kaldasse uuristatud urg või taimedest kuhilpesa ning mitu toitelava. Söövad peamiselt veetaimi (pilliroog, kõrkjad, vesikupud jms) ning elavad tavalselt kahe, harva kuni viie aastaseks. Mis loom?

 

 

3.

Küsitav kala (Scomber scombrus) elab peamiselt Atlandi ookeani põhjaosas ja sellega seotud meredes. Eestis on leitud juhuslikult kogu ranniku ulatuses, suurim meie vetest püütud kala on olnud 41 cm. Tema liha on rasvane ja maitsev ning sellest toodetakse skumbriat. Mis kala?

 

 

4.

Küsitav (Valeriana officinalis) on üks vanimaid ja tuntumaid ravimtaimi, mida on kasutatud eelkõige rahustava teena või unerohuna ja südamehäirete korral. Juurikaid kogutakse sügisel, mil nende toimeaine sisaldus on suurim. Tegelikult on taim veidi mürgine ja seda ei tohiks pikka aega tarvitada. Seda on kasutatud ka nõidumisel, eriti armurohuna. Eestis väga tavaline, kasvab niisketel niitudel, võstastikes ja jõeluhtadel ning on äratuntav nii iseloomuliku lõhna kui välimuse järgi – taim on kõrgekasvuline (kuni 1,5 m) ja suurte roosakate õiekobaratega. Mis taim?

 

 

5.

Küsitav ruiklane (Gallinula chloropus) on hakisuurune sega-toiduline rändlind, kes elab tiheda taimestikuga veekogudel. Teda kutsutakse ka meretedreks ja tiigikanaks, kuna ta võib pesitseda suisa väikestel lompidel, nii elas üks linnupere Sõpruse puiestee ääres tiigil, kus sõi inimeste toodud leiba. Elab kõikidel mandritel peale Austraalia, Eestis on väikesearvuline ja kuulub kaitsealuste lindude III kategooriasse. On hea ujuja (ujudes noogutab pidevalt peaga), kuid õhku tõuseb harva. Mis lind?

 

II POLIITIKA ja MAJANDUS

 

6.

Küsitav institutsioon loodi Skandinaavia kogemusi arvestades 1938. a  põhiseadusega ja likvideeriti 25. juulil 1940. a. Ametiruumid paiknesid Kadriorus ja aparaat oli väikesearvuline. Kuni okupatsioonini täitis ametikohta Anton Palvadre, Otto Tiefi valitsuses nimetati sellele ametikohale Richard Övel ning pagulasvalitsuse juures oli 1949-81 sel kohal Artur Mägi. Institutsioon taastati 1992. a põhiseadusega, 1. juunil 1999. a jõustus institutsiooni tegevust reguleeriv seadus. Millisest institutsioonist on jutt?

 

 

7.

Esitame Läti majandusnäitajad aastast 2003. Ekspordipartnerid: 1. Suurbritannia (15,6%), 2. ... (14,8%), 3. Rootsi (10,5%). Impordipartnerid: 1. ... (16,1%), 2. Leedu (9,7%), 3. Venemaa (8,7%). Milline riik käib punktiiri asemele?

 

 

8.

Kes on see kroonitud pea? Esimesel pildil esiplaanil paremalt teine, teisel koos oma austajaga rahva seast, kolmandal koos Bahreini šeigiga. Ta on sündinud 1962. a, lõpetanud Briti Shandhursti sõjaakadeemia (1980) ning Georgestowni Ülikooli USA-s (1987). Ta on paberitega lahingukopteri piloot ja ametlikult Muhamedi otsene järglane. Riigi, mida küsitav juhib aastast 1999, pindala on 92300 km2 ning rahvaarv 5,6 miljonit (seisuga juuli 2004). Õige riik = 1 p.

 

 

 

9.

Küsitav partei peab ennast Tuleviku Eesti Erakonna õigusjärglaseks, selle esimees on Anti Poolamets ja juhatuse esimees EMA professor Peeter Paemurru. Mis partei?

 

 

10.

Kes räägib?


III KULTUUR 1: teater-muusika-kino

 

11.

Küsitav film osutus ülimalt edukaks, 75 miljonilise eelarve juures teenis see ainuüksi USAs esimese nädalavahetusega üle 108 miljoni. Ka osatäitjate nimekiri on esinduslik: Antonio Banderas, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Mike Myers, Rupert Everett, Julie Andrews, John Cleese, kes teeb kuningat, jt. Filmi omapäraks on viited teistele tuntud linateostele, stseene on laenatud filmidest Sõrmuste Isand, Tähesõjad, Võimatu Missioon jne. Mis film?

 

 

12.

Küsitav (s. 1942) lõpetas 1967. a GITIS-e lavastajana, töötas 1967-74 Endlas, 1974-77 Noorsooteatris, 1977-83 Vanemuises. Aastast 1983 töötab Ugalas. 1974-78 oli ka TRK lavakunstikateedri õppejõud. Pälvinud Eesti Teatriliidu žürii eriauhinna Anton Tšehhovi näidendite tundliku ja meisterliku lavastamise eest. Lavastusi: Peet Vallak / Mati Unt Epp Pillarpardi Punjaba potitehas (Endla, 1974), Enn Vetemaa Püha Susanna ehk Meistrite kool (Vanalinnastuudio, 1982), Anton Tšehhov Onu Vanja (Ugala, 2002). Kes?

 

 

13.

Küsitav on vene vanimaid rahvapille. Kandletaolisel pillil oli 7-9 keelt, see oli laiemalt levinud just loode-vene aladel. See asjaolu julgustas muusikateadlast Igor Tõnuristi tulema välja venelasi põhjalikult vihastanud oletusega, et pill on hoopis Eesti päritolu ehk eesti väikekandlest välja kasvanud pill. Eesti alal kannab sama nime seto kannel. Küsitavat pilli hoidis kaenlas vene vägilane Aljoša Popovitš V. Vasnetsovi maalil Vägilased. Pilli tänapäevane rohkem kui 20 keelega edasiarendus on kasutusel kui kontsert... pea kõikides vene rahvamuusika kollektiivides. Mis pill?

 

 

14.

Kes on pildil?

 

 

15.

Ooper, mida kuulete, on üks paremaid bel canto oopereid läbi aegade. Et nimiosa on üks muusikaliselt nõudlikemaid kogu ooperiloomingus, lavastatakse seda kaasajal just nii sageli kui leidub nimiosalise raske partii esitajaid. Eestis pole kunagi lavastatud ei seda ooperit ega teisi helilooja teoseid. Etendunud on see Eestis aga küll, näiteks 1991. a Läti Rahvusooperi esituses, kus peaosa laulis Solveiga Raja. Mis ooper?

 

IV TEADUS ja TEHNIKA

 

 

16.

23-aastaselt Padova ülikooli professoriks saanud Andreas Vesalius´t (1514–64) peetakse teadusliku anatoomia rajajaks. Tema ajal saadi Padovas põhimõtteline luba laipade lahkamiseks ning Vesalius kasutas seda kohe ära, asudes üliõpilastele laipade abil inimkeha ehitust õpetama. Oma töö tõttu sattus mees vastuollu kirikuga, kuna kummutas tuntud dogmaatilise väite. Millise?

 

 

17.

Eesti keel kuulub soome-ugri keelte hulka, kitsamalt läänemeresoome keelte lõunarühma. Koos eesti keelega kuuluvad sellesse rühma veel kaks keelt. Millised kaks keelt kuuluvad veel läänemeresoome keelte lõunarühma? 1 õige = 1 p.

 

 

18.

Karl Papello (1850-1958) oli läbi aegade üks Eesti viljakamaid leidureid. Üks tema seadeldis tekitas rahvusvahelist sensatsiooni, seda proo-visid rootslased, inglased, prantslased, ameerik-lased. Papello enda sõnul kulus ühe aparaadi peale u 8000 joonestaja töötundi ning Eestile ehitatud mudel T5 maksis 150,000 krooni. Rahapuudusel hakkas ta otsima välispartnereid ning alates 1932. a töötaski Carl Zeissi firmas Saksamaal. Seal töötas ta välja ka uue mudeli Wikog, mis võeti kasutusele ka Eestis. Millisest seadeldisest on jutt? Piltidel mees ise ja tema aparaat. Õige valdkond = 1 p.

 

 

[Papello pilt]

19.

Küsitav inglise matemaatik ja füüsik (1819-1903) oli Londoni Kuningliku Seltsi president (1885-90) ja Cambridge´i ülikooli professor. Tema hüdrodünaamika seadust, mis määrab piiramatus viskoosses keskkonnas aeglaselt liikuvale jäigale kerakujulisele kehale mõjuva hõõrdetakistuse, rakendatakse kolloidkeemias, molekulaarfüüsikas ja meteoroloogias. Tema reegel ütleb, et fotoluminestsentsi lainepikkus on suurem kui teda ergastava kiirguse lainepikkus. Lisaks seadusele ja reeglile on sama mehe järgi nimetatud võrrand, valem ja teoreem. Kes?

 

 

20.

Mille skeem? Korrektne täisvastus on kahesõnaline.

 

V SPORT

 

 

21.

Helena Kannus, Helmut Mänd, Aleksandr Koroljov, Kristo Ringas, Kardo Ploomipuu. Nimekirjast on puudu üks nimi. Milline?

 

 

22.

Kes on piltidel? 1 õige = 1 p.

 

 

 

 

 

23.

Küsitav korvpallur sündis 1928. a New Yorgis. Oma profikarjääri alustas ta 1950. a Chicagos, kuid siirdus samal aastal Bostonisse, kus mängis legendaarses Celticsis. Ta osales kolmeteistkümnes järjestikuses All-Star mängus ning on 6-kordne NBA meister. The Cooz’i hüüdnime all tuntud mees osales NBA-s 924 mängus, viskas neis keskmiselt 18,4 punkti, andis 7,5 resultatiivset söötu ja võttis maha 5,2 lauapalli. Äärmiselt tehnilist mängumeest peetakse liiga üheks kõigi aegade parimaks mängujuhiks. Kes?

 

 

 

24.

Eesti telelegend Toomas Uba on olnud ka ühe olümpiaraamatu kaasautoriks (teised
on Mati Eliste ja Endel Nigul). Milliste olümpiamängudega on tegemist (aasta
ja toimumiskoht)?

 

 

25.

Aleksander Klumberg-Kolmpere oli meie esimene kümnevõistluse suurus. Ta võitis arvukalt eesti kergejõustiku meistrivõistluste medaleid. Mitmel kümnevõistluses kavas oleval alal on ta tulnud eesti meistriks?

 

VI KULTUUR 2: kunst ja muusika

 

26.

Järv on Viljandi üks sümboleid. Järv on kujutatud ka kunstnik Paul Kondase 1981. a valminud tema loomingut kokkuvõtval maalil. Maali pealkiri on … kalastab. Kes kalastab?

 

 

27.

Kõrvaloleva manifesti autoriks oli märgitud Georges Ribemont-Dessaignes, see loeti ette seitsme inimese poolt  demonstratsioonil, mis toimus Grand Palais des Champs Elysées, Pariisis 5. veebruaril 1920. a. Millise liikumise manifestiga on tegemist? Sealjuures olgu öeldud, et tegutseti ka Zürichis (Voltaire’i kabaree), New Yorgis.

 

Enne kui laskume teieni, et tõmmata välja teie lagunevad hambad, vaiku täis kõrvad ja põletikulise keele, 

Enne kui murrame teie pudedad kondid,
Enne kui avame teie koolerast puretud kõhu ja annetame sisemuse väetiseks

teie liigrasvase mao, teie kuulsusetu spliini ja diabeedilised neerud,

Enne kui kisume välja teie inetu limase ja pidamatu suguorgani,
Enne kui kustutame janu ilu, ekstaasi, suhkru ja filosoofia järele, 

matemaatilise ja poeetilise metafüüsilise pipra ja kurkide järele, 

Ene kui desinfitseerime teid vitrioliga, puhastame teid ja lakeerime teid kirega, 

Enne seda kõike,
Võtame ühe antiseptilise vanni,
Ja me hoiatame teid
Me oleme mõrvarid

 

28.

Kes on autor?

 

 

 

29.

Mis hoone? Foto on aastast 1938, hoone ise valmis 1884. a. Ühe punkti saab õige linna nimetamise eest.

 

30.

Mis ansamblit kuulete?


VII GEOGRAAFIA

 

 

31.

Euroopa kõrgeimaks joaks loetakse Utigordfossi (800 m), see ja kõrguselt järgmised asuvad teadagi Norras. Väljaspool Norrat asuv Euroopa kõrgeim juga on 423 meetri kõrgune kaskaad ja asub samanimelises nn amfi-teatris, mis on piirkonna suurimaid vaatamisväärsusi. Millises mäestikus need asuvad?

 

[Joa foto]

 

 

32.

Küsitavad saared asuvad Kundast 18–20 km põhja pool ja kuuluvad Lääne-Virumaa koosseisu. See on väike rühm asustamata saari, kus harva peatuvad kalurid. Suurim saartest on andnud nime kogu rühmale, temast lõuna poole jäävad Sala saar (Sala maa), Raudlood ja Sirga saar. Viimased on tormide ajal sageli täiesti üle ujutatud. Suurima saarega on paguvee ajal ühenduses pikk kirdesse ulatuv Hallisäär, millele kevadtalvel kogunevad poegima hülged. Piirkond on looduskaitseala, seal on hüljeste lesila. Saartel on haruldase taime, pihkase pusurohu (Melandrium viscosum), ainus kasvukoht Eestis. Suurimal saarel on tulepaak. Kahe suurema saare vähemlevinud paralleelnimena on kasutusel ka Suur- ja Väike Krummal. Mis saared?

 

 

33.

Sellel saarel tekkisid esimesed kuningriigid 17. sajandi keskel. Saare keskosas rajasid meriinad Imerina riigi, saare lääneosas sakalavad Menabe ja Boina. Betsimisarakade kuningriik tekkis idarannikule. Aastatel 1785–86 valitses osa sellest saarest endine Siberi sunnitööline, poola-ungari päritolu Maurice-Auguste Benyowsky (pildil), kes lasi käibele legendi oma kohalikust kuninglikust päritolust: kuidas tema ema, kuningatütar, rööviti saarelt jne. Millisest saarest on jutt?

 

 

[Benyowsky pilt]

34.

Milliste riikide lipud? 1 õige = 1 p.

A)

 

B)

 

 

 

35.

Pede jõe pikkus on u 4 km. Nii nimetatakse jõelõiku kahe jõe ühinemiskohast kuni jõeni, millesse Pede suubub. Nimetage kõik kolm asjassepuutuvat jõge.


VIII AJALUGU

 

 

36.

Küsitav (1623-84) oli oma aja Inglismaa väljapaistvamaid mehi. 1657. a saatis Cromwell ta suursaadikuks Haagi, 1660. a läks ta üle paguluses viibiva Charles II teenistusse, kellelt sai kolme Cromwelli poolt saadetud salamõrvari ülesandmise eest aadlitiitli. 1664. a oli aktiivne Hollandi-Inglise sõja õhutaja. Ta rajas hiiglasliku luurevõrgu, teenides hüüdnime Igavene madu. Põlgamata ära ühtegi valgustkartvat tegu (inimröövid, mõrvad), kogus ta tohutu varanduse, mille tipuks oli tänava omamine Londonis. Tänav kannab tema nime siiani ja on Londoni tuntumaid. Kellest on jutt?

 

 

37.

Tänapäeval on Venemaal Põhja-Jäämerest Musta mereni 8 naaberriiki. Küsime: mitu naaberriiki oli samas geograafilises vahemikus Nõukogude Liidul Teise Maailmasõja puhkedes, 1. septembril 1939. a?

 

 

38.

Paralleelselt feodaalsuhetega kujunes välja aadliseisus. Vastavalt kohale feodaalses hierarhias jaotus aadel kaheks suuremaks osaks: kõrgaadel ja alamaadel. Esimesse eesotsas kuningaga kuulusid hertsogid, parunid ja krahvid, teise rüütlid. Kujunesid ka oma üldnimetused kõrg- ja alamaadli kohta: näiteks Inglismaal lords ja gentry, Saksamaal Herr ja Ritter, Prantsusmaal baron ja chevalier. Kuidas kõlasid vastavad nimetused Hispaanias? 1 õige = 1 p.

 

 

39.

Küsitav oli aastatel 1902–1905 Eestimaa kuberner ning hiljem Venemaa Trükiasjade Peavalitsuse ülem. Mälestustes kujutab ta end vabameelse ja eestlaste vastu heasoovliku administraatorina, mõistab hukka karistussalkade julmuse ja kiidab Pätsi. Viimase põh-juseks võib pidada seda, et 1934. a lubas Päts tal koos perega Eestisse elama asuda, kus ta sai peagi ka kodakondsuse. Tegelikult oli ta osav laveerija, kes küll pooldas mõningaid reforme, kuid oli siiski režiimi survepoliitika veendunud pooldaja ja tegelik elluviija. Kes?

 

 

40.

Millise lahingu skeemid?


IX KULTUUR 3: kirjandus

 

 

41.

Küsitav kirjanik suri 31. detsembril, huulil populaarse legendi järgi sõnad: Ma elan (olen elus)!. Tema sõpradeks olid Fredrik Cygnaeus, Julius Krohn ja Emil Nervander, õelamaks kriitikuks August Ahlqvist. Tema kuulsamaks poeemiks võiks pidada sünget Minu südame laulu, milles tundub nagu sooviks ema oma vast-sündinu surma. Kirjaniku elukommetest loob pildi tema poolt kirjutatud näidend Õlleretk Schleusingenis. Kes on see kirjanik?

 

 

42.

Leda pojad, Dioskuurid Kastor ja Polydeukes, olid poolvennad, erinevate isade (vastavalt Sparta kuningas Tyndareos ja Zeus) tõttu oli esimene neist surelik ja teine surematu. Surelik oli ka Kastori õde Klytaimestra. Polydeikese surematu õde on samuti väga tuntud tegelane, kelle vennad päästsid tema röövinud Theseuse käest ja kes esineb ka Goethe Faustis. Mõnel pool esineb tema emana ka Nemesis. Kellest on jutt?

 

 

43.

Küsitav kirjanik on sündinud 1931. a Warwickshires, käinud Nuneatoni ülikoolis ja olnud Birminghami Ülikooli teatri palgal. Laiemalt tuntuks on ta saanud kriminaalkirjanikuna,  tema teostes seiklevad peainspektor Barnaby jt Midsomeri elanikud. ETV ja kirjastuse Varrak vahendusel on nendest seiklustest osa saanud ka Eesti huvilised. Kes on see daam?

 

 

 

44.

Vaevalt oli koitnud hommiku agu,

kui taeva põhjast tõusis tume pilv.

Addu müristab selle sees,

Šullat ja Haniš tulevad ees,

käskjalad lähevad mööda mäge ja lagedat

 

 

Tegemist on Boris Kaburi tõlkega ühest väga tuntud ja väärikast teosest. Millisest?

45.

Eesti loomeinimeste kujunemisaastate kohta on ilmunud vähe teoseid. Kes on teoste Noor Kreutzwald (1983) ja Noor Unt (2004) autorid? 1 õige = 1 p.

 

X VARIA

 

 

46.

1971 a. külastas Nõukogude kosmoselaev Sojuz-11 esimese ja viimase laevana orbitaaljaama Saljut-1. Jaamast lahkumisel purunes hapniku-ventiil ning laev jooksis aeglaselt hapnikust tühjaks. Maale jõudes olid kõik kolm kosmonauti surnud. Juba samal päeval teadis katastroofist terve maailm. Õnnetus peatas venelaste kosmose-lennud pea kaheks aastaks. Lisaks keelati veel midagi, mis on keelatud tänase päevani. USAs kehtestati samasugune keeld pärast Challengeri hukkumist 1986. a ning on keelatud siiani. Mis lõpetati nende katastroofide tõttu?

 

 

47.

Esemeküsimus: näete üht moodustist. Kuidas seda nimetatakse?

 

 

48.

Küsime kunstlikult ellu äratatud tumma abilise nime, mis on pärit juudi kabalistlikust maagiast ning tähendab heebrea keeles vormitut, kohmakat massi. Okultistlik maagia käsitleb temana sõna väel elustunud inimese- või loomasarnast pilti või kuju, kitsamalt savist nukku, kes on ellu äratatud kabala õpetuse järgi. Prahas elanud skandaalse saksa soost pankuri, spiritisti ja müstiku, Tšehhi Teosoofilise Seltsi asutaja Gustav Meyrinki 1915. a ilmunud romaan  tegi selle nime maailmakuulsaks ning tõstis autori maailma fantastikakirjanduse klassikute kõrvale.

 

 

49.

Hispaania veinid on hierarhiseeritud laagerdamisaja järgi. Viiest kategooriast kolm esimest on: Joven – noor vein, Sin Crianza – tammevaadis laagerdamata või vähe laagerdunud vein, Crianza – laagerdunud vähemalt 2 aastat. Neljas on ... – laagerdunud enne müügile laskmist 3 aastat, sellest vähemalt aasta vaadis (valged ja roosad 6 kuud) ja kaks pudelis ning viies Gran ... – laagerdunud enne müügile laskmist vähemalt 4 aastat, sellest 2 vaadis (valged ja roosad 6 kuud). Milline sõna käib punktiiri asemele?

 

 

50.

Mis ansamblit kuulete ja näete piltidel


Viljandi individuaalmäng. 18. detsember 2004. Küsimused ja korraldus: Ain Kütt, Huko Laanoja, Ilmar Vaaro, Indrek Paavle.

 

Vastused, kommentaarid, allikad

 

1.

Admiral

4http://www.laspilitas.com/butterflies/Butterflies_and_Moths/Lorquin's_Admiral/Admiral.jpg

http://www.graviton.demon.co.uk/Butterflies/Red%20Admiral%204194.jpg

IP

2.

Ondatra ehk piisamrott

4http://sunsite.ee/loomad/Imetajad/imindex.htm

AK

3.

Makrell

4ENSV kalad. Tln, 1984. Lk 354-357; http://sunsite.ee/loomad/Kalad/kaindex.htm

AK

4.

Harilik palderjan

4Eesti loodus. Kodumaa looduse teejuht. Varrak, 2001. Lk 40.

IP

5.

Tait

4 http://sunsite.ee/loomad/Linnud/liindex.htm; Väike entsüklopeedia. Tln, 2002. Lk 1232

IP

6.

Õiguskantsler

4http://www.oiguskantsler.ee/index.php?lang=est&main_id=22,26

IP

7.

Saksamaa

Eesti oli mõlemas arvestuses 5. kohal

4 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/lg.html

IP

8.

Abdullah II, Jordaania kuningas

4http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/jo.html; http://www.kingabdullah.jo/homepage.php

AK

9.

Eesti Iseseisvuspartei

4http://www.iseseisvuspartei.ee

IP

10.

Jaan Tõnisson

1939. a kõne

4Eesti Filmiarhiiv

AK

11.

Shrek 2

4http://www.imdb.com/title/tt0298148/

IP

12.

Kaarin Raid

4http://www.ugala.ee/galerii/a_raid.html

AK

13.

Gusli

4ENE. 4.kd. Lk 296;  http://www.perioodika.ee/~temuki/arhiiv/2004/02/04veb_m02.htm

AK

14.

Bruno Oja

 

AK

15.

Vincenzo Bellini, Norma

4Tiit Made. Ooper, operett, muusikal. Tln, 2000. Lk 688-689.

IP

16.

Meestel on üks roie vähem kui naistel

4Inimene, ühiskond, kultuur. II. Keskaeg ja varauusaeg. XI klassi ajalooõpik. Koostaja H. Piirimäe. Koolibri, 2000. Lk 242.

IP

17.

Liivi, vadja

4ENE. 2. kd. Lk 211.

AK

18.

tulejuhtimisseadmed

4Tehnika ja Tootmine. 1990, 12. Lk 26-27; Sõja ja rahu vahel. I kd. Tln, 2004. Lk 234.

IP

19.

George Gabriel Stokes

4Tehnikaleksikon. Tln, 1981. Lk 475; EE 8. kd. Lk  656.

IP

20.

Moskva metroo

4http://pics.rbc.ru/img/ver99/metro-moscow.gif

IP

21.

Marge Kõrkjas

Ateena paraolümpia koondis

4http://www.eil.ee/est/ateema_paraolympiamangud_2004/

HL

22.

Axel Teichmann, Marit Bjorgen

IP

23.

Bob Cousy

4http://www.nba.com/history/players/cousy_summary.html

HL

24.

1976 Innsbruck

4ESTER

IV

25.

6

kaugus, kõrgus, 110 m tõkkeid, kettaheide, teivas, oda

4Eesti kergejõustik. Edetabelid läbi aegade. Tln., 2004.

IV

26.

Näärivana

4Tiiu Männiste. Paul Kondas ja tema värviline maailm. Tln., 2001. Lk 13.

IV

27.

Dadaism

 

HL

28.

Eduard Ole

4http://www.ekm.ee/galerii/

HL

29.

Narva Aleksandri kirik

4http://www.hot.ee/narvahistory/galerii.html

AK

30.

Hübriid

solist Mart Helme

4CD Eesti 80ndad

AK

31.

Gavarnie Püreneedes

4A ja O. Taskuteatmik 2003. Lk 36.

IP

32.

Uhtju saared

4http://www.vihula.ee/lisa4.htm; http://www.eestigiid.ee/?CatID=59

AK

33.

Madagaskar

4 Karin Hiiemaa. Suure saare ajalugu. // Horisont 2002-3.

HL

34.

Tai (A), Costa-Rica (B)

4http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/docs/flagsoftheworld.html

IP

35.

Pedja, Põltsamaa, Suur-Emajõgi

IP

36.

George Downing

4Margus Laidre. Sõnumitooja või salakuulaja. Nüüdisaegse diplomaatia lätted 1454-1725. Tln, 2003.

AK

37.

5

Soome, Eesti, Läti, Poola, Rumeenia

IP

38.

Grand, hidalgo

4Inimene, ühiskond, kultuur. II. Op. cit. Koolibri, 2000. Lk 105l.

IP

39.

Aleksei Bellegarde

4Toomas Karjahärm. Ajaloolase käsiraamat. Tln, 2002. Lk 70-71; A. Bellegarde. Minu mälestused Eestimaa kubernerina. Trt, 1937.

IP

40.

Cannae (216  eKr)

4http://www.barca.fsnet.co.uk/Graphics/cannae02.gif; http://www.barca.fsnet.co.uk/Graphics/cannae01.gif

IP

41.

Aleksis Kivi

4http://www.kirjasto.sci.fi/akivi.htm

HL

42.

Helena

4Gerhard Fink. Kes on kes antiikmütoloogias. Tln, 2000. Lk 93-94, 122-124, 181; Leo Hjortso. Kreeka jumalad ja kangelased. Tänapäev, 2003. Lk 239-241.

IP

43.

Caroline Graham

4http://www.geocities.com/TelevisionCity/satellite/9476/cgraham.htm

AK

44.

Gilgameš

4Gilgameš: Sellest, kes kõike näinud. Gilgameši lugu manatarga Sinlikiunninni sõnade järgi. Tõlkinud ja järelsõna Boris Kabur. Tln, 1994.

HL

45.

Gustav Suits (Kreutzwald) ja Vaino Vahing (Unt)

4ESTER

IV

46.

TV otseülekanded

Keelatud on nii stardid, maandumised kui intervjuud kosmonautidega. Sojuz-11 maandumist kanti otse üle, samal ajal oli Moskvas parteikongress ja järjekordset triumfi tuli näidata, seetõttu sai kogu maailm sellest samal päeval teada.

4 Dokumentaalfilm Kosmosesajand. Discovery, 2001.

AK

47.

Kõrberoos

(CaSO4 * 2H2O) Murenevatelt kaljudelt lendu puhutud kipsitolm sadestub liiva, kus ta lahustub üles imbuvad põhjavees või sademevees. Uuesti kristalliseerudes moodustab kips iseloomulikke õietaolisi kujundeid. Kui tavaliselt on kipsikristallid rombi- või noolekujulised, siis antud juhul takistab luiteliiv nende normaalset kasvu.

4http://www.hpwt.de/Mineralien/Wuestenrosee.htm; Miranda Macquitty. Kõrbed. Tallinn, 1999. Lk 9.

IP

48.

Golem

4 Siiri Vomm. Kes on Golem? // Horisont. 1998-5.

HL

49.

Reserva

4Kalev Kesküla. Veinijuht. Tln., 2004. Lk 139.

IV

50.

Ramones

 

IP

 

AK - Ain Kütt (14); HL - Huko Laanoja (8); IP - Indrek Paavle (23); IV - Ilmar Vaaro (5)