Lääne- Virumaa suvemängud

Rakvere 18. juuni 2006

Koostas T. Sakk

 

1) Olümpiaprintsiip tähtis pole mitte võit vaid osavõtt pärineb algselt tuntud Vana- Rooma luuletaja teosest Metamorphoses.  Kelle?

 

2) Peale õllesordi Saku Kuldne, mis tuli toiduainetest sel aastal Eesti “meistriks”, tuli 2006. aasta Eesti meistriks ka Saku Fortuna. Mis alal?

 

3) Soomlane Leo-Pekka Tähti püstitas  ratastoolisõitjate 100 m distantsi maailmarekordi, ületades Austraalia invasprinteri  tulemuse 0,11 sekundiga. Palju on ratastooli 100 meetri MR ?  (eksimus 1 sekundi piires annab veel kaks punkti ja 2 sekundi piires ühe punkti- siin on tähtsam mitte rekordaja teadmine vaid lähenemisoskus tõenäolisele vastusele!)

 

4) Lisaks selle aasta Torino kolmele kuldmedalile, tõid  kaks meest samast linnast 72 aastat tagasi  Eestile  EM- ilt kaks  medalit – kulla ja pronksi. Kes  ?

 

5) Mis spordialal on tulnud maailmameistriteks hiinlannad Xie Jun, Chen Zhu ja viimati ( 2006. aastal) Yuhua Xu ?

 

6)  Sõua, sõlgi, jõua, sõlgi

Lenda    ....? ? ?....

Minge arsti otsimaie

      Tuuletarka talitama 

     Sõnatarka soovitama .. 

Selliste sõnadega  saatis Kalevipojas Linda  teele vana Kalevile arsti otsija? Lünka sobiva  fauna esindaja teaduslik nimi on Cocinella septempunctata.  Kelle Linda saatis?

 

7)  USA dirigentid POGUE ja SPECK kirjutavad oma populaarses raamatus  Klassikaline muusika võhikutele, et üks puupuhkpill näeb välja nagu torulukksepa tööriist. Küsitav  pill on U- kujuline toru , mis lõpeb väikese kõlalehtriga, huulikuga. ühendab pilli peenike metalltoru. Nimetage see 16. sajandil välja kujunenud pill.

 

8) Maailma esimene seeriaauto Ford Model T, hüüdnimega Tin Lizzie,

 tuli müügile 1908.aastal. Selle auto seeriatootmine lõpetati 1927. a. ja seda mudelit oli selleks ajaks valmistatud enam kui 15 miljonit. Nüüdseks on Plekk Liisu arvukuse ületanud 3 automarki. Valige alltoodutest välja need 3 autot, mida on arvuliselt Liisust rohkem. toodetud :

Opel Astra,  Volkswagen Põrnikas,  Toyota Corolla,   Ford F,   Audi 4,   Nissan Almera,  Mercedes Benz R,  Honda Civic

 

9) 1915. aastal, 24- sena, sai temast diplomeeritud apteeker. Et “ladina köögi” tudeng sai   õpingute ajal  ametioskusele vastavaid teadmisi ka mürkidest, siis  oma tulevases loomingus kasutas küsitav isik kütkestavalt just noorpõlves omandatud teadmisi. Kes?

 

10)  Fööniks oli lind, kes Herodotose järgi ilmus , põletas end tuleriidal ja ärkas noorena uuesti ellu. Sümboliseeris noorenemist ja taassündi. Mitme aasta tagant ilmus fööniks end põletama ja taassündima? Küsitavat arvu saab kirjutada rooma numbrites ühe sümboliga.

 

 

 

11) OM ajaloo esimeseks võitjaks naiste kergejõustikus tuli kettaheitja, kes sai tulemuseks 39.62. Mis riigi esindaja ta oli?

 

12) Küsimus on kergejõustikustatistikast, kusjuures punkti saab vaid täpse rekorditulemuse eest (seega neljapunktiküsimus). Arvake ära Eesti rekordtulemus:

a)      meeste 100 meetri jooksus

b)      naiste   100 meetri jooksus

c)      meeste kaugushüppes

d)      naiste   kaugushüppes

 

13) Lauatennises peab mängulaud andma pallile sellise põrke, mis lastuna 30 sentimeetri kõrguselt kukkuda, põrkab     sentimeetri kõrgusele. Kui kõrgele peab  lauatennisepall üles tagasi põrkuma?  Vihjeks niipalju, et määrustikus nõutav arv on algarv!

 

4) Vello Lään oma raamatus 15 talvise olümpiaala reeglid annab rahvasportlastele sellise juhise: kui teil on võimalik muretseda vaid üks paar keppe ja tahate sõita nendega niiklassikat  kuiuisku”, siis valige niisugused kepid, mis

  • ulatuvad mõned sentimeetrid alla õlanuki
  • ulatuvad õlanuki  kõrgusele
  • ulatuvad mõned sentimeetrid üle õlanuki

 

15) Käesoleva jalgpalli MM-il on  finaalturniirile jõudnud meeskonna seas on koguni   viie koondise  peatreenerid ühest riigist. Nimetage see riik, mille peatreenerid on taolise statistika andmetel kõige  hinnatumad?

 

16)  SPORDILEHE andmetel on alates 1950. aastast alates vaid üks klassikaline vormel- 1  tiim ainus tänapäevani järjepidev kihutamises osaleja. Mis tiim?

 

17) Omal ajal ütles Voldemar Panso , et inimkonna suurimaks väärtuseks on iga tema liikme individuaalsus.. !  Sellise eredalt “individuaalsuse” näitena arvake ära , kelle  sulest on alljärgnev katkend: Pärt seebiks! Pistke omale persse see Pärtide, Klasside ja Oistrahhide inin. Kõige rõvedam on see, kui klassikalist muusikat, eriti moodsat klassikat, millel pole tegemist ei klassika ega moega, vingutakse maksumaksja raha eest kui rahvuskultuuri. Vittu!   Eriti piinlik on mul koolivend Pärdi pärast, kes hülgas kultuuri okkalise raja ja hüppas kultuuriimperialismi sita ja spermaga libestunud reele, ma sülitan tema roojase partituri peale… !

 

18) Eesti eepose KALEVIPOEG autor Kreutzwald oli teatevasti elukutselt arst. Mis elukutse oli aga mitmete suurmeeste arvates kõigi aegade parima teose, KALEVALA, autoril Lönnrotil. Ta töötas küsitaval  ametipostil Kajaani linnas aastatel 1833- 54 , kus oma reiside jaoks sai töökohalt ametivabastuse.

 

19) 1910. aastal peeti selle maailmakuulsa teose tõlkimist eesti keelde rahvuslikuks saavutuseks. Küsitava tõlke lavastamisega  avati eelmise sajandi algul ka Estonia teater. Mis teatritükk?

 

20) 1946. aastal alustas USA profikorvpalli ühendus  BAA, mis 1949. aastal sai  NBA- ks. Läänedivisjoni meeskonnad olid BAA  ajal -   Pittsburgi Ironmen, Chicago Staga, Detroidi Falcons, St. Louisi Bombers , Clevlandi Rebels  ;  Idakonverentsis Philadelphia Steamollers, Washington Capitals, New- Yorgi Knickerbockers , Toronto Huskies ja küsitav korvpalliklubi, kes ainsana on säilitanud oma tolleaegse  nime. Nimetge see.

 .

 

Vastused

1)      Ovidius                        

2)       naiste saalihokis                                  

3)       13,88

4)   Arnold Viiding-  kuld kuulitõukes, Gustav Sule-  pronks odaviskes

5)      males                           

6)       lepatriinu                                            

7)        fagott     

8)       Volkswagen, Toyota,  Ford F                                                  

9)       Agathe Christie         

10)   500                            

11)   poolatar Halina Konopacka                                 

12)    10,28; 11,57; 8.10;  6.64      

13)    23 cm                                    

14)    .. veidi üle

15)    Brasiilia                                 

16)    Ferrari                                               

17)   Kivisildnik

18)   arst                             

19)   Hamlet                                               

20)   Boston Celtic