Lääne- Virumaa suvemängud

Haljalas 13. augustil 2005

Koostas T. Sakk

 

1) Johann Mathias Eisen kirjutab: Kuhu ehitada  Haljala  kirik, ei olevat kohe aru saadud.     ... siis aga raiuti maha palk ja hall härg ette rakendatud, et kuhu härg palgiga seisma jääb, sinna ehitatakse kirik. Härg jäi seisma praeguse kiriku kohale ja siis ka ammunud. Siit tuligi   Halli härja kirik.   Haljala Püha Mauritiuse kirik on  Virumaa omapärasemaid sakraalehitisi- kolmelööviline kodakirik oli kohandatud aktiivseks sõjaliseks kaitseks.              Mitmendal sajandil ehitati eelmainitud pühakoda?

 

2) Haljala  haridus- ja seltsielu, sealhulgas ka  kohaliku kooli  vaimsus põhineb sügaval kultuurkihil, millest allpool mõned näited:  aastast 1220 sai  Haljalast kirikukihelkonna keskus, 1643. aastal valiti kohalik kirikuõpetaja Zarenius hea eesti keele tundjana piiblitõlke redigeerijaks, samast aastast on teated esimese eestikeelse aabitsa- ABC raamatu kasutamisest. Eeltoodulele saab lisada, et  1686. aastal asutatud Haljala koolis õpiti ilmselt esimesena  Virumaal  ä ” tähte, sest kool sai ainsana maakonnas uuendatud kirjaviisis  õpetava  koolmeistri, kes oli lõpetanud Tartu lähedal  Piiskopimõisas esimese eesti koolmeistrite kooli. Ja nüüd ka küsimus:

 Nimetage see omanimelise seminari asutaja,  parandatud kirjaviisis aabitsa koostaja, eesti keelde  ä tähe sissetooja, kelle vähem kui kolm aastakümnendit kestnud elutee katkestas uppumine sügisesse  Läänemerre 1688. aastal.

 

3) 1905. aastal tuli raskejõustikus Venemaa meistriks Virumaalt pärit jõumees, kellest hiljem sai Peterburis tõsteõpetaja ja Viiburis kergejõustikutreener.  Kaasajal on   Lääne- Virumaal hästi tuntud sama perekonnanimega  raskejõustikuveteran , omaaegne meistersportlane maadluses.  Mis on nende tugevate meeste ühine perekonnanimi?

 

4) 1925 avaldas Eesti Spordileht Eesti kõigi aegade parimad sportlased: Esikolmikusse said kergejõustiklane Klumberg,  maadleja Pütsep ja  kergejõustiklane Lossmann. Järgnesid neljandana . Neuland (tõstmine), 5. Lurich, 6. Tammer ( kergejõustik/ tõstmine),   7.    ...? - jalgpall, 8. Valter Ever (kergejõustik), 9. Johannes Villemson (kergejõustik/kiiruisutamine)  ja 10.  ...?. – jalgpall

Kes olid need kaks jalgpallurit Eesti kõigi aegade esikümnes?

 

5) Lendav Hollandlane on jahiklass, mis sai nime hollandi meremehe järgi, kes sõlmis oma hingega kihlveo, et sõidab isegi jumala tahte vastaselt tormiga ümber Hea Lootuse neeme.

 Nimetage  aga need kaks kergejõustiklast, kes said oma hüüdnime mööda merd tuiskava eelmainitud kummituslaeva järgi -  Lendav hollandlanna ja Lendav hollandlane. Erinevalt maailmarekordeid püstitanud olümpiavõitjast “naislendurist” ei ole küsitav meessportlane OM medaleid saanud, kuid  läinud kergejõustikuajalukku kui viimane bambusteibaga MR püstitanud teivashüppaja.

 

6) Kahekümnevõistluses , mis  viiakse läbi koguni ühel päeval (!),  on 12 jooksuala ja nende hulgas  ka kaks, mida  olümpiaprogrammis ei ole. Tundmatud need jooksud  siiski ei ole -  ühel  distantsil võisteldi OM algaastatel, teisel küsitaval alal võisteldi kolmel olümpial meeskonnajooksus.  Eestis on küsitavate jooksualade  rekordiomanikud Kalju Jurkatamm ja Toomas Turb. Mis alad?

 

7)  Millistel olümpiamängudel riputati esmakordselt olümpiaajaloos medalid võitjatele kaela? Nendelt olümpiamängudelt said ka kaks Eesti NSV sportlast medali.

 

8) Teatavasti oli esimene talispordiala, iluuisutamine, OM kavas juba 1908. aastal Londonis. Järgmine talispordiala võeti olümpiakavva 1920.aastal  Milline?

 

9)   Hiljuti tippspordist loobunud ameeriklanna  Mia Hamm  on tulnud kahel korral nii maailmameistriks (1991, 1999) kui olümpiavõitjaks (1996, 2004). Tänu oma oskustele ja kenale väljanägemisele valiti Hamm kahel korral omal spordialal maailma parimaks.  Korra arvas ajakiri People ta isegi  50 kõige ilusama inimese hulka. Mis spordialaga see kaunitar tegeles?

 

10)  Eelmisel kuul toimusid Austrias maailmameistrivõistlused 24 tunni jooksus. Eesti pikamaamees Peeter Vennikas püstitas seal uue Eesti rekordi  läbides ööpäevas 

..?..  kilomeetrit  561 meetrit ja  99 sentimeetrit (täpsus missugune!)   Täitke lünk. Ühe punkti saamiseks võib 11 kilomeetriga mõlemile poole mööda panna!

 

 11)  OM kutse  1920. aasta Antverpeni mängudele tuli õigeaegselt tänu Londonis resideeriva Eesti saadiku (1884- 1942 ) agarale tegevusele. Küsitaval mehel on suuri teeneid ka Suurbritannia eskaadri Tallinna saatmisel ja Vabadussõja ajal Eestile relvade muretsemises.. Kirjutas Eesti delegatsiooni liikmena alla Tartu rahule, oli eri aegadel Eesti riigivanem, peaminister, välisminister, sõjaminister jne. 1919- 40 oli ühtlasi TÜ rahvusvahelise õiguse professor. Kes?

 

12) 1935. aastal  toimusid  I Eesti Talimängud.  Suusaaladel ja jääspordis osales kokku üle 4000 sportlase. Mitme ala puhul võis kasutada sõna esmakordne: naiste 5 km suusatamine, kahevõistlus, esimene Eesti meister suusahüpetes. Esimest korda võisteldi ka  skijörning´us . Kaasajal on selle taliala kohta teateid Skandinaaviast. Mis ala see on?

13) Meeste korvpallis oli olümpiamängude esimene kuldmedalivõitja USA. Eurooplaste parim oli neljanda kohaga Poola. Mis riigid said Berliinis 1936. aastal  kahvatumat värvi medalid?

 

14) 1935 aastal sai Eesti Argentiina karika arvestuses Soome järel II koha. 1937. ja 1939. aastal võitsid eestlased teatavasti Argentiina karika. Selle karika kahekordseks võitjaks tuli 4 meie laskurit, kuid  kõigil kolmel eelmainitud MM- il  olid võistkonnas vaid kaks  meest. Kes?

 

15) 1948. aastal sündinud Venemaa koondise peale mängu Eestiga lahti lastud peatreener  lõi hooajal 1977/ 78 NSV Liidu kõrgliigas kõige rohkem väravaid (18) . Oli aastal 1996 Venemaa parim treener, millega kaasnes autasu nimega Zolotoi strelets.  Kes?

 

16) 1920. aastal korraldati Viljandi lossimägedes Eesti teatri esimene vabaõhuetendus, kus Karl Jungholtzi korraldatud teatrikursuste lõppetendusena kanti  ette Oscar Wilde lavalugu, kus Uues Testamendist  tuntud  nimitegelase ema  õhutab suurepäraselt tantsivat tütart saavutama Ristija Johannese hukkamist. Nimetage tantsijanna nimi, mis ühtib Wilde  näidendi pealkirjaga.

 

17)  Helilooja Joseph Haydn: Te tekitate minus mulje inimesest, kellel on mitu pead, mitu südant ja mitu hinge!  Minu arvates on Teie loomingus midagi, ma ei ütleks, et kummalist, kuid ootamatut, ebaharilikku- iseenesestki mõista , Teie asjad on suurepärased, nad on isegi imeilusad, ent siin ja seal on neis midagi kummalist, sünget, nagu ka Teie ise olete veidi morn ja kummaline; kuid muusika stiil- see on alati tema ise...    Kellele olid määratud need sõnad? Lisaks niipalju , et küsitaval heliloojal täitub sel aastal sünnist 235 aastat.

 

18) Tema kohta  kirjutab oma päevikus ajakirjanik ja ühiskonnategelane Eduard Laamann:  pidi  Vabadussõjas antama sõjakohtu kätte sõjavastasuse eest , kuid viimati sai vabadusristi, et kõigile hästi narkotikume välja kirjutas. Olla rikkaks saanud kui arstist ärimees, kes igas retseptis narkotikume välja kirjutas.

 See  1890. aastal sündinud mees  tõi kirjamehena  oma loomingus eesti keelde uue sõna, mis praegu unustuses- julbatus, mis  tähendas valesti väljakukkumist.  Kahjuks läks  mees ise  Eesti ajalukku mitte niipalju ei arsti ega kirjanikuna, kui just oma   julbatustega poliitikavallas!  Kes?

 

19) Odette Kirsi  Rakvere ajaloos  on   mainitud   Rakvere mõisas  sellist ametimeest nagu  lambasihver.  Tammsaare suurteoses Tõde ja õigus  nimetab Oru Pearu oma naist ka niiviisi.  Kes oli lambasihver?

 

20) Keskaja Tallinnast on teada, et hukkamised olid avalikud ja neid kogunes jälgima palju huvilisi, keda 15. saj- st pärit teadete kohaselt  iga kord ka kostitati mingi suupärasega, mida  tsunfti liikmed tõid igakord kohale süüaluste järel kõndides. Mida jagati pealtvaataile ?

 

21) )  Kui alltoodud kümne ala punktid liita, millest kaheksa ala annab igaüks 1000 punkti, üks ala 900 ja üks ala 1100 punkti, siis  kokku teeb see fantastilise  kümnevõistluse- 10 000 punkti!                                                                                  100 m- 10,39;  kaugus- 7.76;  kuul- 18.40;  kõrgus- 2.21;  400 m- 46,17; 110 m t/j- 13,80;  ketas- 56.18;  teivas- 5.29;  oda- 83.68;  1500m- 4.07,42 .                                                                                                                  Selekteerige toodud tulemuste hulgast välja 900 ja 1100 punkti vääriv tulemus.

 

22 ) Eelmise kuu Spordilehes oli juttu Eesti Spordimuuseumi teadurist 28- aastasest Kaarel Antons´ist. Seoses millega?

 

23) Kanepiliste sugukonnast kasvab Eestis peale kanepi veel vaid väänduva varrega kahekojaline püsik, mille emaõisikuid  on  juba 1000 aastat kasutatud kindlaks otstarbeks.Varemalt kasutati emaõisikuid ka rahustava droogina. Kanep on kurikuulus,  küsitav taim kuulus. Mis taim?

 

24) See mees (1865- 1943) oli 1919- 24 haridusministeeriumi muinsusosakonna  juhataja, siis riigi muuseumide korraldaja, lõpuks muinsusvalitsuse juhataja. Temalt kaasajalgi aktuaalne artikkel Ülevõetud mõisate ja nende ümbruse kultuuriline tähtsus. Kadrioru lossist olevat saanud eesti kunstimuuseumi kodu eeskätt temale. Kes ?

 

25) Sel kevadel kirjutati Eesti surfiajalukku oluline sündmus- esimest korda registreeriti ametlikult Eesti kiirusrekord purjelauasõidus. Kui kiiresti kihutas Martin Ervin rekordsõidul Egiptuses korraldatud kiirusvõistlusel? Vastus anda täisarvuna.

( eksimus ± 3 % annb 2 punkti ;  ± 10 % on vajalik ühe punkti saamiseks)

 

26) Kes on alltoodud luuletuste autorid?  Autorite kohta niipalju, et vanem luuletaja oli tõsine spordimees, kolmveerand sajandit noorem värsimeister on teadaolevalt pühapäevategijana mõnel korral  maratonidistantsi ikka läbi jooksnud.

 

Mind vähe köitis tantsuaaal                          ...tennist vaadates ma mõtlen

kuuvalgus, lepalinnu vidin                                sünnipäevakingist

vaid oma puhkeaja reas                                     unelmates lahti pakin

ma käisin spordimeeste killas                           miss Martina Hingist

                                                           

... sääl nõtke oda lendas eetris                         aga kahjuks preili Hingis

ja hõljus ketta kaunis kaar                             juba esimeses ringis

rind lõikas lõppu sajas meetris                       konkurentsist langend on

lõi üle lati jalakaar                                        hüvasti nüüd Wimbeldon

 

27) Küsimus on võetud Vello Lääne´e  raamatust 38 suvise olümpiaala reeglid. 

Kas suudate arvude:  9 jalga,  5 jalga,   2,5 jalga ja 0,5 jalga põhjal  ära arvata, mis spordialaga  on seotud need arvud?

 

28) 1928. aastal sai Arnold Luhaäär raskekaalu tõstmises OM hõbemedali. Mitme hobujõulist võimsust arendas oma viimasel katsel 150 kilo tõukamisel Luhäär,

 kui ta  tõukas selle  2 sekundiga  2 meetri kõrgusele?

 

Vastused

1)    15. sajand     

2)    2) Bengt Gottfried Forselius                                        

3)    Gross (Eduard ja Oleg)

4)    Lass, Kaarmann

5)     Fanny Blankers- Koen; Cornelius Warmerdam

6)    200 m t/j;  3000 m    

7)    Rooma 1960

8)    jäähoki

9)    jalgpall

10)  221 km

11)  Ants Piip

12) suuskadel hobuse järel sõitmine

13) Kanada, Mehhiko

14) Liivik, Kivistik ( kahekordsed Argentiina karika võitjad on veel Lokotar ja Kivioja)

15) Georgi Jartsev

16) Salome

17) Beethoven    

18) Vares- Barbarus

19) lambakarjuste ülevaataja. Lammaste niitmisel vaatas  lambasihver, et villa ei varastataks   

20) õlu    

21)  900- 1500 m ; 1100-oda;

22) On Torino taliOM ainus eestlasest tõrvikukandja

23) humal

24) Kristjan Raud

25) 69,45 km/h 

26) Sütiste, Contra

27) lauatennis     

28) 2 HJ (1HJ = 75 Kgm/s)