Lääne- Virumaa  suvemängud                     KUNDAS   24.juulil 2004

Koostas T. Sakk

 

1) Kunda, Mahu ja Viru- Nigula kandsid omal ajal rahvasuus ühist nime   Ranna- Viru. Sajandeid kestnud sõbrakaubanduses soomlastega toodi Ranna- Virusse põhiliselt soolasilku, vastu anti samas mõõdus vilja. Toodud silk oli hästi soolatud, mis säilis kaua. Üks Mahu mutike meenutab: Soomlased suolasid  ...  , siis jääb kalale roheline läige alles. Siit ranna mieste silku ei tahtanud kiegi!

 Milline sõna tuleb panna lünka, et jõuda jälile soomlaste silgusoolamisnippidele?

2) Asendamatu ehitusmaterjal tsement, mida juba üle 125  aasta toodetakse meid täna võõrustavas KUNDAS, on    tuleneb ladinakeelsest sõnast caementum. Mis on selle  ladina sõna eestikeelne tähendus? ( täpse vastuse saab väljendada kahe sõnaga või siis liitsõnana )

 

3) Selle  kala söömine silub nahka , väidab ameerika nahaarst PERRICONE . Küsitavas kalas  on palju küllastamata omega- 3 rasvhappeid, mis ergutavad nahaaluseid lihaseid pingule tõmbuma. Isegi peale kolmepäevast dieeti olevat nahk juba siledam ja jumekam.... !?  Selle kala teaduslik nimi on Salmo salar.

Vanadest aegadest on teada, et kui Kunda ja Mahu  kandis elanud peremehed palganud sulase, siis olevat sulased nõudnud lepingusse sellise sätte kirjutamist, et  peremees ei tohi seda kala  üle kahe toidukorra  nädalas anda.  Nimetage  see nahasiluja  kala, keda  sulased ei soovinud tihedamini söögikordadesse?

 

4) 19. sajandi viimane veerand oli Alutaguse kuulsatele puidukäsitöölistele töörohke periood. Neilt telliti suurel arvul suuri mõlemilt poolt suletava  põhjaga  puutünne. Mis otstarbeks neid, enam kui sajaliitriseid  puutünne kasutati?

 

5) 1919. aastal valiti Rakvere uueks linnapeaks Jakob Liiv, kelle suurimaks teeneks oli endiste mõisamaade liitmine linnaga. Selle teostamisele aitas palju kaasa  ka tollane maavanem.  Küsitava maavanema  ees- ja perekonnanime kannab  ka kaasaja Lääne-  Viru poliitikamaastikul tuntud tegija. Mis on nende kahe mehe ühine nimi?

 

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

   

6)    Vormel 1 maailmameistriks on tulnud kolm meest, kellel on ühesugune perekonnanimi. Nimetage nende kolme ühine perekonnanimi.

 

7)     Jalgpalli MM- i ligi kolmveeransajandi  ajaloo jooksul on kolme riigi jalgpallurid jõudnud  kahel korral finaali, kuid ihaldatud maailmamaistritiitlist jäid need küsitavad 3 riiki mõlemil korral ilma. Nimetage need kolm riiki.

 

8)    Millised kaks NBA korvpallimeeskonda on alates eelmainitud liiga loomisest  1947. aastast enim (  16 ja 9 korral) võitnud ihaldatud meistrisõrmused, mis sisuliselt tähendab maailma parima korvpallimeeskonna tiitlit?

 

9)   Tour de France´i võitja perekonnanime ja tuntud  toiduaine (Oryza sativa) eestikeelne  kirjapilt ühtivad.  Nimetage jalgrattur või siis toiduaine. Lisada võib veel seda, et peale II Maailmasõda on küsitav jalgrattur ainukesena sellest riigist võitnud selle maailma mainekaima  rattasõidu.

 

10) Külaskäigul muistsete Püütia mängude toimumiskohta DELFI märkas Pierre de Coubertin selle altari embleemil ketast, millesse olid lõigatud relvarahu tingimused Püütia mängude ajaks ja veel mingit sümboolikat, mis võeti olümpiaisa ettepanekul kasutusele ka kaasaegsetel olümpiamängudel. Mis sümbol(id)?

11) 75 aastat tagasi, 1929. aastal, käisid Eesti spordijuhid ja Spordilehe toimetaja Harald Tammer Vigalas õnnitlemas endist Laiuse kirikuõpetajat Jüri Soo´d tema 80. sünnipäeval. Millega on Jüri Soo läinud Eesti spordiajalukku?

 

12) Hiljuti varises manalasse meie tuntud laulu- ja pillimees GG – Gunnar GRAPS. Kergejõustikus oli  Eestis sõjajärgsetel aastatel tuntud tegija  samade  initsiaalidega mees, kes tuli lühimaajooksudes 14- kordseks Eesti meistriks.  Kes oli see GG, 1921. aastal sündinud sportlane?

 

13) Eesti Spordiajaloo Selts valis 20. sajandi parimad mitmes kategoorias nagu populaarseimad sportlased (Keres, Salumäe), parimad individuaalaladel ( Palusalu, Salumäe) jne.  Võistkondlikel aladel tippude  valimisel järgnesid meestest  parimale teise- kolmandana Loor ja Pikkuus ning naistest jäi napilt teiseks laskesuusataja Kaija Parve- Helinurm. Kes olid aga esimesed nii meestest kui naistest?

 

14) Eesti omaaegne maailmaklassi kuulunud väravavaht Evald Tipner (1906 – 47) oli mitmekülgne spordimees. Ta kuulus edurivimehena  Eesti koondisse  jääpallis, mängis hästi  jäähokit ning lisaks sai  Eesti kergejõustikumeistrivõistlustelt 1926. aastal hõbe- ja 1927. aastal pronksmedali.  Lisada võib, et samal kergejõustikualal tuli kuuekordseks Eesti meistriks kümnevõistleja Alelsander Klumberg- Kolmpere,  medali sai ka Berliini OM korvpallimeeskonna kapten  Robert Keres, teivashüppaja, hilisem tuntud treener Ervin Uuk, kõrgushüppaja Aksel Kuuse, võrkpallur Helmut Kallik, võimleja Uno Sahva jt. Mis alal?

 

15) Kreutzwaldi järgi tegi meie vägimees Kalevipoeg  ka sporti: viskas ratast vainulla, loopis merepinnal lutsu, mängis ....  murudella. Murul mängis Kalev sportmängu, milles  on   2x2 meetri suurused “linnad” , kuhu tehakse  “ehitisi” , mille nimed on näiteks suurtükk, täht, kaev jt. Mis sportmäng tuleb panna punktiiride asemele?

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<           

16) Kolm juurat tudeerinud eestlast on esitatud Nobeli preemia kandidaadiks. Kes on need kolm?

17) Ida- Virumaal rekultiveeritakse kaevandatud pealmaakarjääre valdavalt männiistikutega. On aga selgunud, et männile eelistatakse  ühte lehtpuud, mille lehed väetavad paremini maad, on lämmastikurikkamad ja parandavad seega enam mullaviljakust. Probleem olevat vaid istikute vähesuses.  Lisada võib veel seda, et selle lehtpuu lehti olevat vanasti kasutatud pärmi aseainena õlletegemisel. Õlu tulnud küll mõrumaitseline, kuid oh, mis sellest - ikkagi õlu....!     Mis lehtpuu?

18)          Taimede valgusnõudlikkuse skaalal on 9 jaotust, kus 1 tähistab täisvarjutaimi ja 9 suurimat valgusnõudlikkust. Meie taimestiku valguslembesust näitab keskmine valgusnõudlikkuse väärtusarv 6,9.  Loodusajakirja Lehed ja tähed 2004 järgi on Eesti taimestikus vaid üks  täisvarjutaim (Oxalis), kes on tavaline  hämarates kuusikutes. Samasse perekonda kuuluv söödavate mugulatega oka on lõunapoolkeral Andides igivana kultuurtaim. Nimetage meie ainukene täisvarjutaim.

19) See kuulus helilooja on ütelnud: Mul on 12 last- 5 tütart ja 7 sümfooniat. Tema nime kannab selle riigi ainus muusikakool. Kui helilooja abikaasa sai mehe pärast mitmepäevast otsimist kõrtsist telefoniga kätte vastas suurmees küsimusele, et millal ta koju tuleb: Ma olen helilooja, mitte hiromant! Kes oli see kõrge vanuseni elanud maailmakuulsus?

20) Sada või enam aastat tagasi olevat  Ranna- Viru  kõrtsides olnud tavaline järgmine dialoog. Ülevas tujus  kalur : Palun mulle meeter õlut.. ! Kõrtsmik  häirimatult vastu: Kas suur või väike meeter ... ?

Peremehe sellise täpsustuse tingis tolleaegne “mõõtühik” , et õllepudeleid kõrvuti sirgesse ritta ladudes jäi teatud arvu pudelite puhul ühest meetrist veidi puudu, ühe pudeli lisades sai see rida aga pikemaks kui üks meeter. Ja siit ka küsimus:

Mitu  tavalist kaasaegset klaasist pooleliitrist õllepudelit on ühes suures meetris?

 

Vastused

1)      mereveega                      

2) purustatud kivi                 

2)       lõhi(e)

3)      tsemendi ekspordiks                

4)       Mihkel Juhkami                                            

5)       1961- Phil HILL (USA);   1962 ja 1968 – Graham HILL (GBR) ;  1996 Grahami poeg Damon HILL             

6)       Tsehhoslovakkia ( 1934, 1962) ; Ungari (1938, 1954) ja Holland (1974, 1978)

7)      Boston Celtic, Los Angeles Lakers             

8)      Riis                                             

9)       5 olümpiarõngast, mille olümpiaissi kohendas OM maailmajagude sümboolikaks                                      

11)  1876. a. Laiusel Eesti esimese nn. turnipeo korraldajana                               12) Georg Gilde

13) laskur Elmar Kivistik ja korvpallur Maie- Maret Otsa- Visnjova

14) kolmikhüpe                                   

15) kurn                                  

16) Martens, Tammsaare, Kross  

17) kask

18) jänesekapsas

19) Sibelius

20) 15  ( 14 x 0,07 = 0,98)