1. Mileetose süsteemis tähistas seda arvu j , Vana Kreekas tulenes selle arvu tähis rusikas käe kujutisest ning Vanas Roomas tuletati sellest oma sümbol , mida rooma numbrina tänapäevalgi kasutatakse . Millise numbriga on tegu ?

 

 1. “See on tema parim teos.Kõige paremini õnnestunud ja kõige suuremate tagajärgedega”, ütles ja kirjutas prantsuse kirjanik André Maurois “Õhtusöök Beaucaire’is” kohta. Eesti keeles ilmus see peale tõlkija  Rein Helme surma, 2004.a. Tegemist on pamfletiga, milles noore ohvitseri poolt ennustatu hiljem reaalses elus täide läks. Kes on pamfleti “Õhtusöök Beaucaire’is” autor?          Lisa : kuula katkendit!   

           

 1. Aastal 1927 rajati tundrasse neenetsite põlisele eluale Hoseda Hardi kultuuribaas.Taolised asutused tegutsesid Neenetsi Autonoomses ringkonnas üle 50 aasta. Kultuuribaasi kuulusid kool, lasteaed, haigla, teadus-laboratoorium ja vahel ka muuseum. Millised 2 koostisosa oli baasil veel?

 

 1. Milline rahvus? 1580-ndate lõpul siirdusid nad Kesk-Skandinaaviasse (Värmlandi, Dalarnasse, Sörmlandi...).Tegelesid põllunduse ja karjakasvatusega. 19. sajandil oli neid Kesk-Skandinaavias ~ 40 tuhat, 20.sajandi alguseks leidus neid vaid Värmlandis ning Norras ; 1970-ndail oli järgi vaid mõni emakeelt oskav vanake. Oma rahvusriik on neil 20. sajandist.

 

 1. Nimeta helilooja ja teos.       

 

 1. Viljapuude ja marjapõõsaste vilju nimetatakse marjadeks,õunteks jmt. Kuidas nimetatakse Eestis väga levinud ja palju kasutatava kibuvitsapõõsa vilju?

 

 1. Kivimite ja mineraalide nimetuste väljamõtlemisel on appi võetud nii kreeka kui rooma jumaluste nimesid. Seleniit on saanud oma nime Selene (kr.k. Kuu) järgi. Millise väga laialdaselt kasutatava kivimi erimiks on seleniit – siidja läikega, kiuline, poolläbipaistev kivim ?    

                                                                             

 1. Millist Eestis laialdaselt kasvatatud 2-aastast taime on rahvameditsiinis soovitatud toorelt kasutada okseleajava ja vedelikku väljutava vahendina, kroonilise köha ja bronhiidivastase vahendina? Keelatud on temas leiduva ärritava sinepiõli tõttu mao-ja kaksteistsõrmiku haavandtõve korral. Hautatuna on tema juur maitsev toiduaine( kuni 9% suhkrut), maapealset osa aga soovitatakse tänapäeval tarvitada salatina. Millise taimega on tegu?

           

 1. Millisest usundist on jutt ?Loodud 1966.a. New Yorgis, kuigi toetub 16. sajandist pärinevale traditsioonilisele õpetusele ja pühakirjale “Bhagavadgita’le”.Nõuab pühendumist nimijumalusele, vagadust, taimetoitlust, askeetlust, mõnuainetest loobumist.Eestis registreeriti kogudusena 1991, liikmeid on sadakond, 1998.aastast on presidendiks A. Lauri.

 

 1. Kes on see muinasjututegelane vene helilooja Ljadovi teosest? Vene muinasjuttudes on teda “paari pandud” väga huvitava kurioosumiga. Ka on tal muinasjuttudes “ilusam” ja noorem õeke

 

 1. 1924. aastast, peale 1.detsembrit kutsuti taas kokku Kaitseliit. Ilmuma hakkas ka ajakiri “Kaitseliitlane”, mis 1925 . aastal sai nime, mida kannab tänaseni. Kuidas nimetatakse Kaitseliidu ajakirja?

                                                     

 1. Kes on see eesti kunstnik ? Ta (sünd.10.08.1970)on erialase kõrghariduseta, kuid omab järgijaid Saaremaast Jaapanini ja on oma näitusi korraldanud Londonist Tokioni. Oma maalidel kujutab ta peamiselt loomi – “Seisvaid või väärika aeglusega liikuvaid”. Oma stiili kohta on ta õelnud : Esimene asi, mis ma otsustasin, oli valesti joonistama õppimine – maailm on täis kunstnikke, kes suudavad pintsliga fotografeerida.” Tema loomingust on ilmunud raamatuid, postkaarte ja kalendreid.

                                                 

 1. Välisriikide suursaadikud Eesti Vabariigis resideeruvad peale Tallinna ka Helsingis, Stockholmis, Moskvas jm. Kus aga resideerub Malta Vabariigi suursaadik Eesti Vabariigis?           

                           

 1.  Millega on tegemist ?

 

 1. Nimeta helilooja, kes on tuntuks saanud eelkõige mitmete edukate Eurovisiooni-projektidega.

 

 1.   Mille osad on Zuben Elgenubi (Lõunapoolse Suised) ja Zuben Eschamali( Põhjapoolsed Suised)?

                                                                         

 1.  1918-1919 olid Jakuutias käibel väga omapärane raha, sest võimulepääsenud enamlastel polnud paberitki raha trükkimiseks. Bolshevikud võtsid.... ja kirjutasid järjekorranumbrid peale, kinnitades iga numbri templiga. Mida kasutati Jakuutias 1918-1919 rahana ?  

 

 1.   Piibli järgi lõi Jumal maailma seitsme päevaga , alustades valgusest. Mitmendal päeval lõi ta Päikese, mitmendal päeval maa?

 

 1. 1969. aastal käisid USA astronaudid Kuul ja jäädvustasid need hetked ka fotodel., kasutades “Hasselblad’i” kaamerat. Mis tehti selle fotokaameraga pärast ?

 

 1. Kes on helilooja?

 

                                                                                               

VASTUSED

 1. 500, rooma D (T.Saare.Sümboolikaleksikon, lk. 83, 107)
 2. Napoleon Bonaparte.
 3. veterinaarpunkt ja põliselanike maja/punatšumm,kultuurimaja, klubi/                               (L.Vallikivi. Arktika nomaadid.2004, A.Leete. Kazõmi sõda,)
 4. (metsa)soomlased (Akadeemia, 2005, nr.9 jm.)
 5. W. A. Mozart “Figaro pulm”    - (Figaro aaria,CD  “Lääne klassikalise muusika ajalugu . Barokist romantismini”)
 6. Tõrsik .( Korilase käsiraamat 2005)
 7. Kips .(R.Balandin. Kalliskivide ja mineraalide entsüklopeedia)
 8. Naeris. (  L.Issako.Köögiviljad ja maitsetaimed;Otter, Nurmand. Tervis ja ilu taimedest )
 9. Krišnaiitlus (Ringvee,Au. Kirikud ja kogudused Eestis”)
 10. Baba Jagaa (CD “Vene klassikalise muusika ajalugu”)
 11. “Kaitse Kodu “
 12.  Navitrolla ( Navitrolla erinevad raamatud)
 13. Maltal/Vallettas/ resideerub Malta suursaadik Eestis hr. Mark Miceli Farrugia. (EE telefonikataloog 2005 lk.99)
 14. Soja ( kuivatatud sojamass – tooraine erinevatele sojatoodetele)
 15. Priit Pajusaar ( MC Bläk Rokit” Nurga taga”)
 16. Kaalude tähtkuju ( Vt. Taevaatlas, Gümn. Astronoomiaõpik)
 17. Veinipudelite silte (–“Madeira” = 1 rbl.,”Kagor” =3; “Portvein”=10; “Heres” või “Oporto” =25 A: Lään.Varia leksikon, lk.202-203)
 18.  Päike – 4. päeval ja maa – 3.päeval (1. – valgus,2-taevas,3-maa,mered jataimed,4-Päike,Kuu ja tähed,5- mereloomad ja linnud,6- loomad ja inimene,7- puhkas)/VT,Maailma imed,lk.62)
 19. Jäi Kuule  ( Fotograafia)
 20. Franz Schubert ( CD “Lääne klassikalise muusika ajalugu. Heliloojad-romantikud”