SOOJENDUSEKS.

 

1.Lõppenud kodune korvpallihooaeg pakkus meile kõigi aegade põnevama    lõpplahenduse.Kes olid Tallinna Kalev/Cramo ja Tartu Rocki kaptenid finaalseerias?

 

 

2.Käib jutt, et vananev staar Silvester Stallone plaanib vändata kuuenda „Rocky“ osa. Millist perekonnanime kannab filmi peategelane profipoksija Rocky? Abiks on ehk kui teate, et on olemas samanimeline käibiv rahaühik ning möödunud hooajal pallis ka Madridi Reali jalgpalliklubis samanimeline mängija.

 

 

3.Vormel-1 s sõidab sel hooajal kokku 11 tiimi.Küsime meeskonda, kelle aktsiapakist kuulub umbes pool endisele vormeliässale Gerhard Bergerile.Ühtlasi peaks meeskond olema ainus, kes kasutab sel hooajal veel vananenud Cosworth V10 mootoreid(piiratud võimsusega).Meeskonna kahest piloodist on olnud edukam Vitantonio Liuzzi, kes teenis 2005 aastal Red Bulli eest sõites 4 stardiga 1 punkti. Kuid kõneainet on ehk rohkem pakkunud meeskonna teine piloot, 2005 aastal GP2 sarja 3.kohaga lõpetanud noormees.Nimetage see Bridgestone rehve kasutav vormelimeeskond!

 

 

4.Selle jalgpalliklubi tuntuimad mängijad viimase 5 hooaja jooksul on olnud-Jason Turner, Kyle Pascoe, Ian Walmsley, Ron Bateman(väravavaht), Salvatore Biaggi, Darius Fry, Conrad Gates, Noah Alexander, Harley Lawson, Bruno Milligan ja Tremaine Gidibgi.Peatreeneripostil on olnud Stefan Hauser ja Roger Webb.Mis klubi?

 

 

5.Soome spordil ei lähe olümpiamängudel viimasel ajal just hästi.Torino OMil jäädi kullata, Ateena OMil jäädi kullata.SLCs tõid kullad Samppa Lajunen, kahevõistlejad meeskonnana ja Janne Lahtela.Viimased suvemängude kullad saadi aga Sidneys.Kuulitõukes Arsi Harju ja veel ühel alal Thomas Johansson ja Jyrki Järvi.Mis alalt need mehed Soomele kulla tõid?

 

EESTI ASI

 

 

6. 10.aprillil käesoleval aastal võis enamuse spordiuudiseid kajastavate päevalehtede  netikülgedelt ja Delfist leida uudise  pealkirjaga  „Boldõrev-Rooba võitsid MK etapi“

Millisel spordialal eelpoolnimetaud sportlased seda tegid? Lisavihjeks MK etapp toimus Ventspilsis.

 

 

7.Erki Nool oli esimene Eesti tippsportlastest, kes avas endanimelise eraspordikooli.Eraspordikoolide pioneeriks Eestis oli aga ühe tuntud treeneri omanimeline eraspordikool. Kes on see tuntud treener?

 

 

 

 

 

8.Erich Teigamägi on taasiseseisvunud Eestis viies Kergejõustikuliidu president. Kes oli esimene mees sellel ametikohal.Sven Mikseri, Neinar Seli, Enn Rohula eelkäija?

 

 

9.Selle spordiala Eesti mv osalevad sellised klubid nagu Tre Kronor, Internetikasko(Pro Sura), Saku Fortuna, Keila Triumf, Sinimäe, Pärnu Amserv, Viljandi Vestman, Tammsalu Bullit, Rimanto Favoriit, Maitim jpt. Mis spordialaga on tegu?

 

 

10.Aastatel 1947-51 toimusid Eesti NSV meistrivõistlused vehklemises 4 erinevas relvaklassis.Lisaks espadronile, floretile ja epeele oli kasutusel veel üks relv.Eesti meistriteks selles relvaliigis tulid R.Laur, U. Ivask, J. Kurski ja 2 korda V. Gladõshev.

Mis relv?

 

 

SPORDINAISED

 

31.Kes on see värske kolmekordne olümpiavõitja fotodel?

 

32.Kes on see olümpiavõitja, kelle esinemist oli võimalik  kevadel jälgida ka Tallinnas Saku Suurhallis?

 

 

 

33.Koos Maret Aniga tegi Indian Wellsi tennisturniiril hiigelmängu ka Soome naiste esinumber.Kui Ani kaotas 1/8 finaalis Saksamaa esinumbrile A.L. Grönefeldile siis Soome esireket alistus Argentiina esinumbrile Gisela Dulkole samas ringis. Enne turniiri oli soomlanna tõusnud oma karjääri kõrgeimale 67. edetabelipositsioonile.Viimases WTA edetabelis .........on Soome tüdruk ... kohal ja Maret Ani ...... kohal. Nimetage Soome naiste esireket!

 

 

 

34.

Näete fotodel Aleksandra Kostenjukki, kes kuulub oma spordialal maailma absoluutsesse tippklassi. Millise spordiala on kaunitar valinud?

 

 

 

35. Kes on see kaunis sportlane, omalaadne kergejõustiku Kurnikova. Kelle ilu käis sportlikest saavutustest mitu sammu eespool?

 

 

 

 

 


11. Näete pildil 1982 aasta maailmameistrit jalgpallis.Mees esindas Itaaliat kolmedel

MMidel 1978, 82 ja 86. Kokku mängis Itaalia koondise eest 73 mängus ja lõi selle ajaga 9 väravat.Tema positsiooniks koondises ja koduklubis Torino Juventus oli vasakkaitsja.1982 aasta MMil  küsitaval üldiselt ei vedanud. Paparazzod tabasid ta koos toakaaslase Paolo Rossiga rõdul kaelakuti ja läks liikvele jutt et mehed on peded(ümber lükkamata). Kas just sellest tingitult aga igatahes ei suutnud küsitav finaalmängus Saksamaa LV 25.minutil realiseerida penaltit. Mis on selle BellAntonio(Ilusa Antonio) hüüdnime kandnud jalgpalluri/maailmameistri nimi?

12.

Kes on see Jaan Kirsipuu klubikaaslane oma riigi parim jalgrattur?

 

13.Kes on see noor Norra suusamees, keda kahjuks ei arvatud Norra Torino OM koondisse?Mitmekordne  Juuniorite maailmameister  näitas peale OMi MK etappidel korduvalt koha kätte kogu maailma suusaeliidile, eriti aga kõigile kaasmaalastele.

 


14. Kes on see endine tennisestaar pildil? Ta on võitnud individuaalselt korra Australian Openi ja on mänginud US Openi ja French Openi finaalis, võitnud 1979 ka Davis Cupi. Tema kõrgeim koht ATP edetabelis oli 3. aastal 1978.Suurest mängust loobus ta aastal 1986 32 aastasena.Ta hukkus traagiliselt 40 aastasena oma sõbra pool, kui magamistoas, kus ta magas tekkis küttesüsteemis süsinikmonooksiidi leke. Teisel pildil on ta koos oma hea sõbra John McEnroega.


 


15. 1999 aastal tuli küsitav korvpallur ja treener San Antonio Spursi koosseisus NBA meistriks. Praegu on ta Dirk Nowitzki koduklubi Dallas Mavericksi peatreener. Kes?

 

16..1960dail aastail oli LKA välja töötatud mitu plaani Fidel Castro kõrvaldamiseks või diskrediteerimiseks.Üks suhteliselt utoopiline plaan nägi ette ühe keemilise elemendi puistamist Castrojalatsitesse.Selle aine näol on tegu võimsa depillaatoriga ja selle mõjul oleks Castro kaotanud nii juuksed, vuntsid, habeme kui ka kulmu ja kehakarvad.

Millist keemilist elementi(metall, sulamistemperatuuriga 304 kraadi C) sooviti kasutada?

Element on saanud nime kreeka keelest sõna -võsu, idu järgi.

 

 

17..Küsitav ehitis pühitseti sisse 1092 aastal.Aastast 1311 oli see maailma kõrgeim tippmis ulatus u 160m kõrgusele ja võttis tiitli Cheopsi püramiidilt.1549 purustas torm tornitipu ning maailma kõrgeimaks ehitiseks sai aastateks 1549-1625 Tallinna Oleviste kirik.Mis ehitis?

 

18.Mida valmistatakse järgnevalt? Suhkrust ja veest keedetakse suhkrusiirup, mis vahustades lisatakse koos vaniljega , vahustatud munakollastele.Mascarpone juust ja rumm vahustatakse ühtlaseks massiks-seejärel segatakse munasegu ja juustusegu ning lisatakse vahukoor.Kauss vooderdatakse espressos niisutatud küpsistega, valatakse segu vormi ja silutakse pealt ühtlaseks.Vorm pannakse 3 tunniks külma.Enne serveerimist riivitakse peale shokolaadi.( Ootan konkreetset vastust-vastused tort, kook, keeks jne annavad 0 punkti!)

 

19.Selle uhke mõisahäärberi lasi 1796 ehitada Eugene Octave von Rosen.Järgmisel sajandil ehitati seda veidi ümber.Kool ja hiljem kolhoosikontor hoidsid häärberil ka peale mõisaaja lõppu eluvaimu sees ja kogu mõisakompleks on tänu sellele hästi säilinud.Alles on 12 kõrvalhoonet.Mõisahäärberi alumisel korrusel asuvad vallavalitsuse ruumid.Valitsejamajas on perearst ja kauplus.Meiereis saun.Viinavabrikus aga rahvamaja.Tõllakuuris aga avati käesoleval aastal hotell ja restoran „Meintack“ Mis mõis?

 

20. Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks 

Pildil on noor „eesti” dramaturg, kes võitis näidendiga “Nagu poisid vihma käes “ tänavusel näidendivõistlusel II koha. Tema näidendit mängitakse sel suvel A.Noormetsa lavastuses Pärnu muuseumiaidas. Kes?

 

 

21..

Pildil oleva koera kaal on kuni 50 kilo ja turja kõrgus kuni 70cm.

„Koeraomaniku käsiraamat“ iseloomustab koera kui õrnaloomulist ja armastavat koera, kes soovib meele järele olla kuid ei allu kergelt kuulekuskoolitusele.

Koera päritolumaaks on Belgia ajalooliselt aretati koer St.Huberti kloostri munkade poolt jäljekoeraks. Teatud ajalooperioodil oli koer äärmiselt populaarne Ameerika Ühendriikides.Mis koeratõug?

 

22..250 km Rovaniemist põhjas asub Kakslauttaneni hotell, kus on võimalik ööbida nii lumeigludes kui ka erilistes klaasmajakestes.Hotell on eriti populaarne Jaapani sexituristide seas, kaugelt Jaapanist sõidetakse Soome, et näha midagi erilist.Selle millegi nägemine annab japsidele väidetavalt head õnne poja saamiseks.Mida siis japsid peavad enne sexi nägema, et sünniks poeg?

 

23.1805 aasta on läinud ajalukku eelkõige kolme suure lahingu toimumise aastana.Need on Trafalgari merelahing, Austerlitzi „Kolme keisri lahing“ Ja veel üks lahing , millise Napoleon võitis 20.oktoobril päev enne Trafalgari lahingu toimumist.Prantslaste armee purustas austerlaste oma ühe Saksa linna all.Mis linn andis lahingule nime?

24.Kes on pildil?

 

25.Muusika?

 

26..See mütoloogiline tegelane oli meeletult armunud Aphroditesse ning palus Zeusi aidata tal Aphroditega armuöö veeta.Zeus muutis end kotkaks ning varastas suplevalt kaunitarilt ühe tema kuldse sandaali.Küsitav tegelane tagastas siis kaunitarile sandaali vahetuskaubaks sexi eest.Sellest suhtest sündis kahesooline Hermaphroditos ja sellest ajast peale saab naistelt ilusate kingade eest kõike.Kes oli siis see esimese kahesoolise isa?

27.. Picture of Heather Locklear

Need kaks jalustrabavat blondiini kannavad sarnast eesnime.See nimi on neile pandud ühe kauni taime järgi. Kuidas on selle taime eestikeelne nimi?

 

28..Eestis välja antud krediitkaartidele on mõnel üksikul korral sattunud ka ajalooliste isikute portreed.Näiteks SEB Eesti Ühispank paigutas erikaardile , milline on mõeldud Mercedese omanikele Daimleri ja Benzi.Keda Eesti kirjanikest on aga kujutatud Hansapanga VISA krediitkaardil.Samale kaardile on jäädvustatud ka lõigud kirjaniku ühest tuntuimast teosest. Nimetage kirjanik ja teos!

 

29..Kirjandusklassika.Nimetage Shakespeare Romeo ja Julia perekonnanimed(1 õige, 1 punkt- nimede järjekord pole oluline)!

30..

Näete Eesti parimat puitehitist 2005.Mis hoone see on? Asukoht/otstarve?

 


36.1954 aasta jalgpalli MM finaalturniiril kohtus Ungari kahel korral tulevase

maailmameistri Saksa LV ga Sakslased lõid ungarlastele mõlemas mängus 3 väravat..Mitu väravat lõid ungarlased kahes mängus kokku sakslastele?(+-1 värav annab 1 punkti)


37.Briti ajalehe  The Guardian arvates oli1990 aasta Jalgpalli MM finaalturniiri üks suuremaid vaatamisväärsusi selle jalgpalluri jumalavallatu soeng.Minu arvates tuleks soenguspetsialistidel välja uurida, kes keda jäljendas -Kas Andre Agassi küsitavat või vastupidi? Kes on fotodel?

 

38. Homme lõppeval Jalgpalli MMil Saksamaal osales 32 meeskonda neist enim(12) eelistab Puma võistlusvormi, Nike kasutab 8 meeskonda, Adidast 6, Umbrot ja Lottot 2 koondist.Üldistest trendidest julges aga erineda kaks rahvuskoondist A alagrupis mänginud Costa Rica ja Ekuador, kes kandsid eestlaste silmale täiesti harjumatute firmade varustust. Costa Ricat rõivastanud firma loetleb oma kodulehel üles järgmised staarid, kes nende varustust kasutavad - Michael Johnson, Jory Delap, Paolo Wanchope, Ricardinho, Ivan Helguera, Gabri, Nano ja nende varustust kasutavat ka Jesus ise.Ekuadori pani MMiks riidesse aga kodumaine firma, milline asutati  1980 ja hoiab oma käes juhtpositsiooni Ekuadori ja Peruu sporditarvete turul.Firma sai nime ühe spordiala järgi.Nimetage need kaks spordivarustuse tootjat?

 

39..2006 aasta jalgpalli MMil Saksamaal juhendavad teiste hulgas riikide koondiseid ka kask endist maailmameistrit. Jürgen Klinsmann on Saksamaa peatreener. Kes on aga teine eksmaailmameistrist peatreener ja mis riigi koondist ta juhendab?

40..Kes?


41..Kes on valitsevad Euroopa meistrid naiste ja meeste 100 m sprindis(tulid Euroopa meistriteks Münchenis 2002)?

 

42..Kes on see kena naiskergejõustiklane pildil?

 

43..Kergejõustiku EM i on peetud 15 eri linnas Göteborg on siis kuueteistkümnes, linn kuhu EM jõuab.Enim on võisteldud erinevatel Olümpiastaadionitel- Stockholmis, Ateenas, Helsingis, Roomas, Münchenis.Göteborgis  võisteldakse Ullevi staadionil, EM i on peetud ka kuulsatel Bisletil ja Heyzelil ning ka Partizani staadionil Belgradis.Kaks korda on aga parimaid selgitatud aga ka NEPi staadionil.Mis linnas see staadion asub?

 

44.Paar aastat enne Sidney OMi algatas treener Sven Andresoo projekti Sidney 2000-eesmärgiga viia oma hoolealused kergejõustiklased Sidney OMile ja seal edukalt võistelda.Need sportlased olid Kertu Tiitso(tõkkesprint), Liina Põldots, Kärt Siilats, Marko Turban ja Marko Aleksejev(kõrgushüpe) ja Erik Talu. Millisel kergejõustikualal pidi  viimane Sidneys suurepäraseid tulemusi näitama?1996 aastal Talu Sidneys ka võistles, saavutades juunioride MMil 23.koha.

 

45..Erki Nool Reval Cupi võit läks sel aastal jagamisele Roman Seberle ja Andre Nicklausi vahel.Seberlele oli see viiendaks võiduks. Erki Nool ise on saanud 2 võitu. Kõige esimese Reval Cupi 1998 võitis Sebastian Chmara. Lisaks nimetatuile on Erki Nool Reval Cupi võitnud veel vaid üks mitmevõistleja, kes sai esikoha 2002 aastal. Kes?

 

 

 

 

 

46. Vasily VereshchaginVasily Vereshchagin. Mortally Wounded.

Küsin Vene kunstnikku(1842-1904). Tema tuntuimat tööd teate te kõik, seda ei näita, küll aga näete maale “Surmavalt haavatud” ja “Tadj Mahal”ning fotot kunstnikust.

 

47.See tuntud filmidiiva oli elu jooksul sageli kurja saatuse küüsis.Andeka tantsijana oli tal 13 aastaselt taskus leping Hollywoodis kuid ta sattus liiklusõnnetusse ja tantsuga oli lõpp.Seejärel ta abiellus ja ta esimene abikaasa pelksis ta 17 aastaselt poolsurnuks.Teine mees laostas ta oma fintantsmahhinatsioonidega. James Garner murdis tal filmiÜks on voodis üle”võtete käigus ribid. Ta ei võtnud vastu Rolli filmis “The Graduate” kuna pidas seda liiga siivutuks..Sellest andeka lauljana samuti tuntust kogunud naisest, on oma lauludes laulnud-The Beatles("Dig It"),Wham("Wake Me Up Before You Go-Go"),Elton John("Wrap Her Up") ja Billy Joel("We Didn't Start The Fire") Ta on sündinud täpselt samal päeval Marlon Brandoga. Kes on see neljal aastal järjest Ameerika armastatuimaks näitlejaks valitud diva?

 

48.Eesti Entsüklopeedia  10.köite viimane märksõna on Yverdon.Tegu on 22 000 elanikuga linnaga.Mis riigis asub Yverdon?

 

49.Presidendivalimistest. Mitu ilvest kütiti Eestis ametlikult 1.märtsist 2005 kuni 28.veebruarini 2006 kestnud ilvesejahi hooajal.(+-10% annab 1 punkti)

 

50.Muusika

 

Vastused

 

1.Tanel Kaljula, Marek Noormets

2.Balboa(Panama rahaühik)

3.Scuderia Toro Rosso

4.Earls Park ja Sparks (2punkti) „Jalgpallurite naised“ 1p

5.Purjetamine

6.võistlustants

7.Rein Ottoson

8.Peeter Laane

9.Saalibändi

10.tääk

11.Antonio Cabrini

12.Tor Hushovd

13.Peter Northug

14.Vitas Gerulaitis

15.Avery Johnson

16.tallium Tl

17.Lincolni katedraal

18.Tiramisu

19.Mäetaguse mõis

20.Jim Ashilevi

21.Verekoer/Bloodhaund(kasutati orjanduslikus Lõunas põgenenud orjade püüdmiseks)

22.virmalised

23.Ulmi lahing

24.Richard Nixon, Nicolaeu Cheausescu

25.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------26.Hermes

27.kanarbik(Heather(ing.K) Piltidel Heather Graham ja Heather Locklear)

28.Eduard Vilde „Pisuhänd“

29.Julia Capuletti ja Romeo Montecchi

30.Jõelähtme Golfiklubi

31.Marianne Timmer(2 kulda SLC, 1kuld Torinost)

32.Tatjana Navka(Torino olümpiakuld jäätantsus koos Kostromaroviga)

33.Emma Laine

34.Male(Fide reitingus oli 3.)

35.Amy Acuff, USA kõrgushüppaja.

36. 10 väravat

37.Chris Waddle-Inglismaa(hämmastav sarnasus ka filmistaar Colin Farrelliga)

38.Joma-Costarica, Marathon -Ecuador.

39.Ricardo La Volpe-Mehhiko peatreener.1978 Argentiina 3.väravavaht

40.Paul Robinson

41.Jekaterini Thanou ja Dwayne Chambers

42.Kaire Leibak

43.Budapest

44.400m tõkkejooks

45.Frank Busemann

46.Vassili Verstshagin

47.Doris Day

48.Shveits

49.86 ilvest/80-92(1punkti)

50.