Valdade mäng 02.07.2005. Ülenurmel. Küsimused Leino Pahtma ja Rein Ets

 

1. 1849. aastast oli see mõis hilisemate kohalike suurtöösturite ja vabrikantide von Taubede omandis. 1905.a. põletati mõisa peahoone maha. 1913. a. valminud uus neobarokne, luksuslik ja üliküllusliku stukkdekooriga mõisahoone (arhitekt Jacques Rosenbaum) on üks eesti noorimaid, paljude arvates ka ilusamaid. 1922. aastast tänaseni töötab mõisahoones kool. Milline mõis?

 

2. Angelica archangelica on Norras ja Lapi tundrates väga levinud taim, Eesti on tema loodusliku leviala idapiiril ja meil esineb kaks alamliiki. Kesk-Euroopas on ta kultuurtaim, mida kasvatatakse eriti kloostriaedades, seemnetest tehakse šartröösi, vartest benediktiini. Väga tuntud ja hinnatud ravimtaim. Rahvasuus ka inglitaim ja inglijuur. Mis taim?

 

3. Kes on see Tartu aukodanik?

4. Millise autofirma autod?

 

 

 

5. Näete kunstnikku ja kaht tema maali. Kes?

 

 

 

6. Kellest jutt? Ta sündis 1904 Tartumaal Kokora vallas. Ta sai 1937. ja 1939. a. laskmise MM-lt kokku hõbeda (mõningail andmeil kaks) ja kaks pronksi. Teenis Eesti armees allohvitserina, 1940 võeti Punaarmeesse, 1941. langes või andis end Porhovi all sakslastele vangi, misjärel jätkas teenistust Saksa sõjaväes. Oli esmalt Rakveres piirkonnakomissar, 1942 sõdis Stalingradi all, kus sai raskelt haavata. Kui 1943 hakati Saksamaal moodustama väesalka Itaalia vangistatud diktaatori Benito Mussolini vabastamiseks, võeti sellesse ka küsitav. Operatsioon teadagi õnnestus. Pärast sõda elas Tapa lähedal Nõmmkülas ja töötas sealses sovhoosis. Suri 1970. a., maetud Tapa kalmistule.

 

7. Kellest on jutt? See kanadalane on sündinud 1974. a. Lõuna-Aafrika Vabariigis, kodumaal hakkas tegelema korvpalliga, 1996 valiti ta NBA-sse Phoenix Sunsi meeskonda, 1998 vahetati Dallas Mavericksi, kusjuures mh. liikus sama tehinguga vastupidises suunas Martin Müürsepp. 2000. a. jõudis Dallas suuresti tänu küsitava, Dirk Nowitzki ja Michael Finley ponnistustele esmakordselt viimase kümne aasta jooksul play-off’i. 2004. a. sai tema koduklubiks taas Phoenix Suns (meeskond jõudis nelja parema hulka), käesoleval kevadel valiti ta läbi aegade esimese kanadalasena NBA hooaja väärtuslikumaks mängijaks (MVP). Tuntud on ka tema vend Martin, kes kuulub Kanada jalgpallikoondisse ja on mänginud Eesti vastu.

 

8. Millisel (spordi)alal tuli Soome kunagine tippsuusataja Mika Myllylä käesoleva aasta kevadel maailmameistriks? Selle harrastamiseks vajaliku varustuse valmistajaist on tuntuim Soome firma „Exel“, mille toodangut on Tarja Halonen kinkinud isegi Jaapani keisrile.

 

9. 1924. a. Pariis OM-l oli näidisalana kavas ka male. Meeskondlikult sai esikoha Tšehhoslovakkia, individuaalselt tuli võitjaks Hermann Mattison (1894–1932). Millist riiki ta esindas või millisest rahvusest ta oli?

 

10. Kes on pildil?

 

11. Millisest religioonist või usuliikumisest on jutt? See on tekkinud islamist, ent tänapäeval peetakse seda iseseisvaks religiooniks. Levinud eelkõige Liibanonis ja Süürias, liikmeid u. 500 000. Nende kõrgeim jumalikustatu on kaliif al-Hakimi (10.-11. saj.). Nende teoloogilised vaated pärinevad eelkõige Koraanist, aga ka Piiblist jm. allikaist. Märkimisväärne on ka see, et sellesse usku ei ole võimalik astuda, vaid ainult sündida, mis tähendab, et neil puudub enamikule religioonidele omane misjonitöö.

 

12. Nimetage see Eesti Punase raamatu seen! Väliselt meenutab ta veidi dekoratiivkapsast (käharad lehtjad harud, mille pinnal valmivad eosed). On suguluses torikseentega. Eesti suurim eksemplar (12,5 kg, läbimõõt 76 cm) avastati 1986. a. Põlvamaal, maailma suurim (29 kg) pärineb Prantsusmaalt. Eesti seni viimane avastatud seen pärineb 2003. aastast Saaremaalt Triigi poolsaare metsast. Saaremaa peakski (mükoloogide hinnang) olema hetkel küsitava seene ainus kasvukoht Eestis. Seen sobib söögiks, eriti armastatakse teda Šveitsis ja USA-s, meil on tema korjamine loomulikult keelatud. Kellele küsimus liiga raske, saame vihjata, et seene nimi ühtib meie metsades elava imetaja nimega.

 

13. Raudteelastele ja teedeehitajatele tähendab see tehnikatermin 100 m pikkust teelõiku, maaparandajatele ja maakorraldajatele on see märkvaiaga tähistatud nivelleerimispunkt, sõjanduses valvetõke, vabal ajal saame 32 lehega mängida sellenimelist kaardimängu. Milline termin?

 

14. Selle Nobeli kirjanduspreemia laureaadi tuntuimad romaanid on ka eesti keeles ilmunud “Jenny”, “Kevad”, “Põlev põõsas”, “Pärg”, “Emand”, “Rist” (viimased kolm moodustavad triloogia) jt. Kes?

 

15. Helilooja ja ooperi pealkiri?

 

16. See kergejõustikuala teeb Eestis ilmset vähikäiku. Kuni k.a. maikuuni mahtusid Eesti kõigi aegade edetabelisse 20 parima hulka ainult enne 1988.a. saavutatud tulemused. 21. mail k.a. kerkis Eesti kõigi aegade edetabelis 17. kohale pärnulane Marek Vähi. Millisel alal?

 

17. Olümpiamängud avab reeglina vastav riigipea. Kolmel isikul on olnud au kuulutada avatuks kahed mängud. Nimetage nad!

 

18. Üks tänase Eesti tuntumaid treenereid on Ehitustööriista korvpallimeeskonna juhendaja Allan Dorbek. Sel aastal tuli ta treenerina Eesti meistriks meestega, lisaks on suutnud sama kümmekond korda naistega. Sportlasena jõudis ta Eesti meistritiitlini 1970. a., ent mitte korvpallis. Millisel alal?

 

19. See kergejõustiklane sündis 1914. a. Lihulas ja suri 1977. a. Torontos. Eestis oli ta pangatöötaja ja politseiametnik, püstitas 1940. a. NSV Liidu rekordi, kuulus seitsmel hooajal Euroopa edetabeli esikümnesse. Maailmaklassi sportlane on ka tema pojapoeg. Kes?

 

20. Seda meest peetakse Eesti kõigi aegade edukaimaks kabetajaks: ta on kokku 45-kordne Eesti meister rahvusvahelises kabes, vene kabes, kirikabes, brasiilia kabes ja inglise kabes. Ta on rahvusvaheline suurmeister ja brasiilia kabe maailmameistrivõistluste pronksmedalivõitja 1997.a. Kes?

 

21. Suurbritannias oli 1978.–79. a. talv iseäranis sünge: streikisid isegi haiglate abipersonal, kiirabi jt. Toimus arvukalt solidaarsusstreike, mis tekitasid riigis segaduse, mis omakorda andis tugeva tõuke Margaret Thatcheri võimuletulekuks. Kuidas seda perioodi nüüd tagantjärele nimetama on hakatud? Aluse selleks andis üks 1961. a. ilmunud kirjandusteos.

 

22. Eestis on traditsiooniliste talve-, suve-, kevad- jt. pealinnade kõrval alates eelmisest aastast ka metsapealinn. Milline Eesti linn oli metsapealinn 2004. ja milline 2005. a.?

 

23. Selle kuulsa suguvõsa isal Immanuelil oli tõsine hirm, et ta maetakse elavalt. Selle vältimiseks soovitas ta valmistada puusärke, mida saaks seestpoolt avada ja mis oleksid varustatud signalisatsiooni ja ventilatsiooniga. Veel pani ta ette ehitada torustik puusärkide toimetamiseks surnuaedadesse jms. Samalaadsed foobiad olid ka ta kuulsaimal pojal, kes nõudis oma testamendis, et tal pärast surma pulsisooned avataks ja kompetentsete arstide poolt selgete surmatunnuste kindlakstegemisel kremeeritaks. Viimast nõuet ei täidetud, mees maeti 1895. a. Kellest on jutt?

 

24. Ta sündis kunstnike perekonnas ja oli ka ise väga hea, ehkki tänaseks mitte eriti tuntud kunstnik. Kirjanikuna kandis ta hüüdnime Džentelmen kirjanduses. Töötas üle 20 aasta muinsuskaitseinspektorina. Tema esikteos – draamakogu „Clara Garuli teater” (1825) ilmuski Clara Garuli varjunime all. Peale ilukirjanduse avaldas ta veel uurimused „Ajaloolised mälestusmärgid“, „Keskaja arhitektuur“, „Inglise kunst“ ning pärast juba vanemas eas vene keele äraõppimist „Aleksandr Puškin“, „Ivan Turgenev“, „Nikolai Gogol“. Kellest jutt?

 

25. Kes laulab?

 

26. Kergejõustikukohtunik ja -statistik Ants Teder sai 2005. a. Eesti Kultuurkapitali preemia (sellega kaasnes 100 000 krooni). Mille eest konkreetselt? Tegu ise jääb juba 34 aasta taha.

 

27. Kes on pildil

 

28. Selle naiste kergejõustikuala esimeseks MR-i püstitajaks oli 1986. a. Brasiilia esindaja Esmeralda Garcia, järgmised rekordiomanikud olid 1987. a. Sheila Hudson (USA) ja Li Huirong (Hiina). Milline ala?

 

29. Autoralli individuaalseid maailmameistreid selgitatakse alates 1979. aastast. Soome on läinud võit 13 korda, ehk täpselt samapalju kui kõigisse ülejäänud riikidesse kokku. Suurbritannia on saanud kaks võitu – 1995. ja 2001. aastal, mõlemad mehed sõitsid Subaru Imprezal. Kes?

 

30. Selle Eestilegi kuulsust toonud spordiala esimesed ametlikud MM-võistlused meestele toimusid 1893. a., naistele 1936. a., olümpiaprogrammis vastavalt 1924. ja 1960. aastast. Esimesed Eesti meistrivõistlused toimusid 1920. a., mõnedel andmetel juba 1910. a. Aastakümneid oli ala meil varjusurmas, aga tänavu (2005) toimusid taas Eesti meistrivõistlused, kus puhta töö tegid meestest Danila Ruusu ja naistest Liina Käsik. Mis spordiala?

 

 

Vastused:

1. Laupa

2. Kikkaputk

3 Endel Laas

4. Honda (Civic ja Jazz)

5. Henri Matisse

6. Leonhard Viljus

7. Steve Nash

8. Kepikõnd

9. Läti

10. Rafael Nadal

11. Druusi usk (druusid)

12. Kährik

13. Pikett

14. Sigrid Undset, kolm viimast romaani moodustavad triloogia “Kristiina Lauritsatütar“

15. Giuseppe Verdi, „Traviata“ (mustlaskoor)

16. Vasaraheide

17. Adolf Hitler (1936 Garmisch-Partenkirchen ja Berliin), Hirohito (1964 Tokyo, 1972 Sapporo), Giovanni Gronchi (1956 Cortina d’Ampezzo, 1960 Rooma)

18. Jalgpall

19. Aleksander Kreek

20. Arno Uutma

21. Tusameel(n)e talv, John Steinbecki romaani „Me tusameele talv“ järgi

22. Vastavalt Räpina ja Kilingi-Nõmme

23. Alfred Nobel

24. Prosper Merimee

25. John Travolta

26. „TV 10 olümpiastardi“ algatamise eest 1971

27. Johan Cruyff

28. Kolmikhüpe

29. Colin McRae, Richard Burns

30. Kiiruisutamine