Teadmiste päeva mälumäng Tallinnast

 

 1. Esimest korda olevat see Tallinnas põlema pandud 1441. aastal ja see oli kingitus Mustpeade vennaskonna liikmetelt. 1711. aastal osales selle põletamisel ka Peeter I. Mida niimoodi põletati? (Õige vastus 2 punkti)
 2. Esimesed Tallinna jalgpalliklubid Meteor ja Merkuur loodi eelmise sajandi alguses Lasnamäel. Meteor koosnes peamiselt linnakoolide õpilastest. Merkuuri mängijad olid aga peamiselt töölised ja enamasti samas valdkonnas. Millise valdkonna töölisi koondas Merkuur? Tänapäeval on sama ala firmad Tallinnas näiteks B2, Folger, Pakett ja Reusner. (Õige vastus 3 punkti).
 3. Maailmas asub linn, millel on peaaegu sama nimi kui meie pealinnal. Selle linna nimi on Talin ja ta asub Euroopa ühes vaesemas riigis. Erinevatel andmetel on seal 5000-8000 elanikku. Millises riigis asub Talin? (Õige vastus 2 punkti)
 4. Teatavasti on nii Eesti Vabariigi vapil kui Tallinna suurel vapil kolm lõvi. Ajaloolased on väitnud, et lõvisid on kolm sest kuulus viikingite kuningas Knud Suur oli üheaegselt kolme maa kuningas. Millised kolm maad need olid? (Iga õige riik 1 p, kokku maksimaalselt 3 p)
 5. Tallinnas asub vanalinnas kunstnik Michel Sittowi auks nimetatud restoran Meister Michel. See on üks Eesti omapärasemaid restorane, sest kogu menüü on seotud ühe aiasaadusega. Millise puu- või köögiviljaga on tegu? (õige vastus 2 p)
 6. Vanalinnas on turistide seas üks populaarne suveniir asi, mida valmistab käsitööline, kelle teine nimi on modist. Mida valmistab modist? (õige vastus 2 p)
 7. Sel aastal mängis esimese Eesti jalgpalliklubina UEFA karika I ringis Tallinna Levadia, kes sai vastaseks tugeva inglise klubi Newcastle United. Kuid enne seda on aastatel 2001 ja 2004 Tallinnas mänginud veel kaks Inglise meistriliigasse kuulunud klubi, kes praegu on mõlemad langenud madalamasse liigasse. Nimetage mõlemad klubid. (iga õige 1 p, kokku maksimaalselt 2 p)
 8. Nimetage Tallinna linnamüüri torn Väikese Rannavärava ja Munkadetaguse torni vahel, mis kannab ühe Saksamaa linna nime. Küsitav Põhja-Saksamaa linn on Tallinnast pisut suurem, seal elab umbes pool miljonit inimest. Ametlikult nimetatakse seda „vabaks hansalinnaks”. Pildi on selle linna vapp.  (õige vastus 2 p)
 9. Kes on see keskaja legendide armastajapaar, keda on kujutatud Tallinna Raekoja tuntud puunikerdisel? Naine oli abielus üleval keskel kujutatud kuningaga, kuid armastas tegelikult tema vastas olevat rüütlit. Nendest on tehtud filme ja näidendeid, kirjutatud mitmeid raamatuid.          (õige vastus 2 p)
 10. Kuidas nimetatakse ajaloolist Tallinna piirkonda, mis asub praeguse Kentmanni, Kaupmehe ja Lembitu tänava ümbruses? Piirkond sai nime selle järgi, et seal oli palju juurviljaaedu ja ühte asja kasvatati eriti palju. Tänapäeval asub seal näiteks Olümpia hotell. (õige vastus 3 p)
 11. Teatavasti saab Tallinnast 2011. aastal Euroopa kultuuripealinn. Kuid üks Baltimaade linn saab kultuuripealinnaks juba varem. See linn on 2009. aastal Euroopa kultuuripealinn koos ühe Austria suurima linnaga. Nimetage mõlemad linnad! (iga õige linn 1 p, kokku kuni 2 p)
 12. Kelle majamuuseum on selles Nõmme mändide all asuvas nimeka eesti arhitekti Herbert Johansoni poolt 1920ndate lõpul projekteeritud väikeses ühepereelamus?  (2 p)
 13. Tallinnas on 4 avalik-õiguslikku ülikooli. Kes on nende ülikoolide rektorid? Ülikoole pole vaja nimetada, piisab nimedest. (4 p)
 14. Oktoobri alguses saabus USA-st Californiast Tallinna loomaaeda tagasi ühe haruldase loomaliigi isasloom Freddi. Freddi sündis Tallinnas 9 aastat tagasi, kuid kehvade elutingimuste tõttu saadeti Californiasse. Sellel kevadel valmis Tallinna loomaaias uhiuus nende loomade ekspositsioon, mille esimeseks asukaks sai noor emasloom Darla, kes toodi Berliini loomaaiast. Need loomad on üliharuldased kaslased, kelle loodusliku asurkonna suuruseks on napilt poolsada isendit Kaug-Idas. Millise loomaliigi esindajad on tallinlased Freddi ja Darla ? (2 p)
 15. Millal on Tallinna linna päev ? (Õige kuu 1 p, täpne kuupäev 3 p).)
 16. 3. juunil 2006 toimus Saku Suurhallis korvpalli näidismatš 1991. a. NSVL meistriks tulnud Tallinna Kalevi tollase koosseisu ning ühe Euroopa tippkorvpalliklubi veteranide vahel. Millise klubiga mängis Tallinna Kalev ? (2 p)
 17. Kus asub Tallinna ainus linnuvaatlustorn (kõrgusega 5 m)? Sealne piirkond on lindude pesitsus- ja rändepaigana tuntud linnurohkuse poolest . kus on loendatud 208 erinevat linnuliiki. Vastata palume geograafilise objekti täpsusega (Linnaosa 1 p, täpne vastus 2 p)
 18. Kes on see fotol olev Tallinna Linnateatri näitlejatar ? Tema seni viimane roll on olnud Karin A. H. Tammsaare / E. Nüganeni näidendis "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", 2006                                                               (2 p)
 19. Aleksander Ivaškevitš õppis Harkovis teatri- ja kinonäitlejaks. Ta on töötanud nii Harkovi, Liepaja kui Kaliningradi teatrites, praegu näitleb aga Tallinnas, Vene Teatris. 2000.aastal nimetati Aleksander Eesti parimaks meesnäitlejaks krahv Lev Mõškini osa eest Dostojevski „Idioodis“. Ta Eesti parimaid aga veel ühel alal, mille õpetajaks ta peab Barbara Duffy`t, kelle nimelist stuudiot ta ka juhib. Mis alal ? (2 p)
 20. Tallinna kuulsaim rändrahn on kindlasti Ülemiste järves asuv Lindakivi. Tallinnas asub aga ka ainus isikunimeline rahn – Oskar Raudmetsa nimeline kivi. Kus täpsemalt ? (Linnaosa 1 p, täpne koht 2p)
 21. Hiljuti Tallinna külastanud kuninganna Elizabeth II on suur koertesõber. Ta enda lemmikuteks on corgi`d. Kuninganna olevat osalenud uue koeratõu aretamisel – see on dorgi, mille üheks pooleks on just corgi. Mis tõugu koer on dorgi teiseks haruks? (2 p)
 22. Tallinn jaguneb teatavasti kaheksaks linnaosaks. Kõige rohkem – ligi 113000 inimest elab Lasnamäel, kõige vähem aga Pirital – umbes 12000 inimest. Nimetage aga 4 kõige tihedamini asustatud Tallinna linnaosa! Kui kogu Tallinna keskmine asustustihedus on ligi 2550 in/km2-l, siis neis neljas linnaosas on see rohkem (iga õige 1 p, kokku kuni 4 p).
 23. Tallinnas on rajamisel Julgete ja teotahteliste inimeste allee. Pirita teel asuvale kahele mälestusmärgile saab lisada ka mälestustahvli Pirita-Kose ringrajal. Need austusavaldused on püstitatud kolmele välismaalasele. Nimetage. (Iga õige 1 p, kokku kuni 3 p.)
 24. See Instituut on 1246 Tallinnasse rajatud kooli ja raamatukogu akadeemiliste traditsioonide jätkaja, mille üheks eesmärgiks on Eestimaa esimese õpetlase tegevuse uurimine ja populariseerimine. Nimetage see Instituut, mis kannab tolle esimese õpetlase nime. Huvitaval kombel on ühel meist üsna kaugel asuval (saare)riigil täpselt sama nimi. (3 p)
 25. Tallinna vanim elusolend elas ligi 450-aastaseks. Ta elukohaks on märgitud Koplirand. Kes ta oli ? (2 p)

 

 

 

Vastused

 1. Kuuske (jõulukuuske).
 2. Trükitöölised. Firmad on Tallinna erinevad trükikojad.
 3. Armeenia Vabariigis, ca 80 kilomeetrit Jerevanist.
 4. Taani, Norra ja Inglismaa.
 5. See on õunarestoran, kõigi toitude (ja paljude jookide) üks komponent on õun.
 6. Kübaraid (peakatteid, mütse).
 7. Ipswich Town ja Leicester City. Mängisid FC Flora ja FC Levadiaga.
 8. Bremen, Bremeni torn.
 9. Tristan ja Isolde. Vanasti oli Raekoja all samanimeline kohvik.
 10. Sibulaküla.
 11. Vilnius ja Linz.
 12. Kunstnik Kristjan Raud (aadress K. Raua 8), Eesti Kunstimuuseumi filial.
 13. Tallinna Ülikool : Rein Raud / Tallinna Tehnikaülikool : Peep Sürje / Eesti Muusikaakadeemia :Peep Lassmann / Eesti Kunstiakadeemia : Signe Kivi.
 14. Amuuri leopard (Panthera pardus orientalis).
 15. 15. mai.
 16. Real Madrid.
 17. Paljassaare poolsaar (1 p vastus: Põhja-Tallinn)
 18. Hele Kõre.
 19. Stepptants; sel alal on ta täiendanud ennast New Yorgis.
 20. Ülemiste järve kaldal, umbes 2 km Lindakivist lõuna poole; linnaosaKesklinn. Vastus “Ülemiste järv” 2p, Kesklinn 1p.
 21. Taks; taksikoer
 22. Mustamäe u 8000 in/km2-l; Lasnamäe u 4100; Põhja-Tallinn u 3100; Kristiine u  3200.  Ülejäänud: Haabersti – u 2000; Kesklinn – u 1500; Nõmme – u 1400; Pirita – u 650.
 23. Pirita teel mälestusmärgid ameerika aeronaudile ja langevarjurile Charles Leroux`ile (Joseph Johnson, USA presidendi Abraham Lincolni õepoeg; hukkus Tallinna lahes) ja briti rallisõitjale Michael Park`ile (Marko Märtini kaardilugeja; hukkus Walesi rallil); ringraja ääres mälestustahvel põhja-iiri (ulsteri) mootorratturile, 5-kordsele maailmameistrile Joey Dunlop`ile (hukkus samas kohas
 24. Mauritiuse Instituut; asub Tallinna Dominiiklaste Kloostri klausuuri ruumides, taasrajati 1994; ühendab ka Eestimaa vanimat raamatukogu Librarium Mauritanum`it; Mauritiuse Vabariik asub India ookeanis, meist rohkem kui 12000 km kaugusel (13–14 tundi lennusõitu)
 25. Tamm (hävis 1913)

 

Küsimused Tauno Vahter (1.-11.), Indrek Salis (12.-18.) ja Tenno Sivadi (19.-25.).