Tallinn – Tartu linnavõistlus 13.12.2003

Küsimused Alar Särgava

 

1. Leedu kuulutati iseseisvaks 16. veebruaril 1918. Leedust pidi esialgse plaani järele tulema kuningriik. Kuningaks otsustati kutsuda keegi katoliiklastest saksa keskastme valitsejaist ja peale pikka arupidamist langes valik 30. juulil Wrüttenbergi hertsogile Wilhelmile. Millise nime oleks ta saanud Leedu kuningana?

2. Riigikogu X koosseisus on praegu viis sellist saadikut, kes on valitud kõigi nelja taasiseseisvunud Eesti Riigikogu kosseisu. Kaks neist on Andres Tarand ja Mart Laar. Nimetage ülejäänud kolm?

3. Antiikmütoloogiast on teada Heraklese 12 vägitööd, need pidi ta sooritama karistuseks oma naise ja laste tapmise eest. Kes mütoloogilistest tegelastest pidi sooritama järgmised ülesanded:
sorteerima eri liiki terad välja segamini aetud viljahunnikust, mida ta suutis tänu sipelgate abile;
tooma ohtlikelt lammastelt kuldset villa, mida juhatasid tegema pühas vees õõtsuvad kõrkjad;
tooma vett lohede valvatavast pühast ojast, kus talle tuli appi Zeusi kotkas;
korjama allilmast natuke Persephone ilu – seal juhatas tornitipp ta õnnelikult Hadese juurde?
Jumalate nõukogu otsusega anti talle nektari karikas, mis muutis ta surematuks.

4. Kes oli viimane iseseisva Kirikuriigi pea? Pärast Itaalia ühendamist 1870 ja Kirikuriigi kaotamist keeldus ta koostööst ilmaliku riigiga ja kuulutas end Vatikani vangiks. Avaldas 1864 loetelu kaasaja eksimustest, kehtestas 1854 dogma Maarja rüvetamata eostamisest ja 1870 paavsti ilmeksimatusest.

5. NATO asutati 4. aprillil 1949, leping jõustus 24. augustil 1949, asutajariike oli 12. Esimesed uued liikmed võeti 1952, nimetage need kaks liiget.

6. Eestis kasvatatavatest pirinisortidest on suurimate ja maitsvaimate viljadega sort “Tervishoiunõunik”. Selle pirnisordi aretas aretas XIX sajandil Tartus ülikooli õigusteaduse professor ja nimetas selle oma noorema venna auks, kes oli tervishoiunõunik, ülikooli professor ja rektor. Kes oli see sordiaretajast ülikooli professor?

7. Välispõlemismootorid on soojusmootorid, mis saavad mehhaaniliseks tööks muundatavat soojust väljaspoolt. Esimese sellise mootori patenteeris 1816 inglise leidur, kelle nime sellised mootorid praegu kannavad. See oli lahtise tsükliga mootor, milleks töötav aine oli kuum õhk. Kes oli see inglise leidur?

8. Palju kulub Narva elektrijaamades ühe kilovatt-tunni elektrienergia tootmiseks põlevkivi? (+/- 1 kg – 2 punkti, +/- 3 kg – 1 punkt)

9. Selle aine sünteesis inglise keemik Humphry Davy 1812. aastal kahest küllalt lihtsast ainest päikesevalguse toimel. Sellest ka aine nimetus – valgusest sündinu. See on gaasiline, õhust raskem, läppunud heinte või mädanenud õunte lõhnaga gaas. Esimese maailmasõja kõigist gaasirünnakute ohvritest hukkus umbes neli viiendikku just selle gaasi tõttu. Mis gaas?

10. Millist ansamblit kuulete?

11. Milliseid meresid ühendab Otranto väin?

12. Kümned tuhanded mingid peavad oma elust ilma jääma päästmaks üht Britannia armastatuimat imetajat (arvicola terrestis). Loom sai Inglismaal populaarseks tänu lasteraamatule “Tuul pajuokstes” ning selle järgi vändatud samanimelisele nukufilmile. Mingid on looma hävitanud juba 90% varasemast asualalt. Loomade arvukus on viimase 20 aastaga vähenenud 9 miljonilt 0,8 miljonini. Nimetage see hamsterlaste sugukonda kuuluv loom, mis Eestis on tavaline. Loom on peamisi tulareemia siirutajaid.

13. See 14. mail 1811 iseseisvunud riik on saanud nime riiki läbiva jõe järgi. Jõe nime saab tõlkida – papagoide vesi, riigi kõrgeim mägi Leon on 1000 m kõrge. Mis riik?

14. Nimetage igihaljaste lehtpõõsaste ja madalate lehtpuude perekond kanarbikuliste sugukonnast; u 600 liiki; peamiselt Lõuna-Aafrikas; vähesed liigid Euroopas; lehed on väga väikesed, õied roosad, punased, kollased või valged ning asetsevad üksikuilt, kobarais, sarikais või pööristes; vili kupar; juurtest saadakse parimat piibupuitu. Eestis kasvatatakse iluaianduses kolme liiki, üks liik on kasvanud ka looduslikult; alustab õitsemist juba lume all, õied lume all valged, mida rohkem päikest saavad, seda punasemaks õied muutuvad.

15. 8213 e.kr murdsid Balti jääpaisjärve veed läbi Kesk-Rootsis asuvatest mägedest põhja poolt. Ühendus ookeaniga langetab Läänemere kohale tekkiva Joldia mere pinda 20-30 meetri võrra. Kuidas nimetatakse neid mägesid, mille järgi on see sündmus saanud nime?

16. Kes seni viimase tennisistina tuli ühel aastal Wimbledoni turniiri kolmekordseks võitjaks, võites nii üksik-, paaris- kui ka segapaarismängu?

17. Eesti laskjad võistlesid enne II maailmasõda kolmel korral 1935, 1937 ja 1939 Argentiina karikale. Kõigil kolmel korral kuulusid võistkonda kaks laskurit, kes?

18. Talibani liidrid keelasid selle mängu Afganistanis, lugedes selle islamimaadele sobimatuks. Omal ajal keelustas ajatolla Homeini selle mängu Iraanis, sest see olevat mäng, mis on kahjulik mälule ja inimese vaimsetele võimetele, olles pealegi olemuselt erakordselt militaarne. Mis mängust on jutt?

19. Kelle käes on Eesti korpallimeistrivõistluste rekord – 56 punkti ühes mängus?

20. I kergejõustliku MM toimusid 1983. aastal Helsingis,  kuid mõningatel aladel selgitati maailmameistreid juba ka varem. Esmakordselt selgitasid naised kergejõustliku maailmameistrid 14.-16. augustil 1980 Hollandis, kus võisteldi kahel alal, millistel?

21. Kes on pildil?

22. Mis need on (hinnad Itaalia liirides)?

23. Mis marki auto?

24. Kunstnik?

25. Kes on helilooja?

26. Kes on see kirjanik (1802-1827), kes algatas W.Scotti eeskuju järgiva romaaniga “Lichtenstein” saksa ajaloolise romaani? Tema kunstiküpseim jutustus on “Breemeni raekeldri fantaasiad”. Tema ande omapära avaldub eriti muinasjuttudes (1826-1828 ilmus kolmeköiteline “Muinasjutualmanahh”) Tuntiumad muinasjutud on “Lugu kaliif Toonekurest”, “Kääbus Nina” ja “Väike Mukk”.

27. Esmakordselt lavastas Estonias “Luikede järv” 1940. aastal Rahel Olbrei. Kes tantsis esimesena peaosa Ottilie-Odette’i? Ta tantsis Estonias 1938-51, hiljem on tuntust kogunud laulutekstide kirjutajana.

28. Eesti Vabariik oli veel üsna noor, kui 1919 kutsus ajutise valitsuse haridusministeeriumi kunsti- ja muinsuskaitse osakonna juhataja Kr.Raud üles trükkima kunstialbumit, et tutvustada eesti kunsti välismaal. Kui selgus, et haridusministeeriumil pole raha üleskutse elluviimiseks, tegi selle teoks kunstnik, kes tol ajal kandis veel nime Espenberg. Vanematelt saadud päranduse eest andis ta välja eesti kunstnike reproduktsioonide albumi “Väike mapp I  ja II”. Kes?

29. Peeter Simm sai 2000. ja 2001. aastal Läti parima filmire˛issööri auhinna “Suur Kristaps”, milliste filmide eest?

30. Kes eesti heliloojatest on kirjutanud opereti “Laanerebased”, lasteooperi “Vürst Gabriel”, noortemuusikali “Lendavad taldrikud”, laulumängu “Superstaar”, muusikalid “Reisile meiega” ja “Kõverpeegel”?

31. Tallinna poolt tulles järgmine rongipeatus peale Kehrat on Vikipalu. Sellist nime kannab peatus aastast 1944. Kuidas oli peatuse nimi 1944. aastani? Nimel on seos sealkandis (Kehra jaama – Jägala jõe rindejoonel) 1919. aasta jaanuaris peetud Vabadussõja lahingutega.

32. Ajal, mil Juri Gagarin õppis Orenburgi lennukoolis, oli ta saanud ühel tantsuõhtul tuttavaks noore tütarlapsega, kelle nimeks oli Naina. Kuramaa˛ ei edenenud, tütarlaps ei võtnud vedu. Mõni aeg hiljem nentis Naina: “Näete nüüd, oleksin võinud saada kosmosekangelase naiseks, aga mehele läksin hoopis ehitajale.” Kes oli see ehitaja? Küsitav on kurameerinud ka Eesti võrkpalluri ja kergejõustliklase Riita Karuga, kui viimane viibis Venemaal treeninglaagris.

33. Gaaside vahetust võimaldav ava puukoores kannab ühe looma nime, seda ainsuse nimetavas käändes. Millise looma?

34. Seda kohta on esmakordselt külana mainitud 1613. aastal. Mõisa rajas seal 1695. aastaks Johann Andreas von Pahlen, kes 1696. aasta augustis hukkus merel. Mõisaomanike nimekiri on kirju. 1803. aastast kuulus mõis von Krusensternidele. Järgmise aasta juulis abiellus peretütar Wilhelmine Frederikega kuulus kirjanik August von Kotzebue. Noored kolisid naise “veimevakaks” olnud mõisa. Kotzebue lasi veel samal aastal ehitada uue klassitsistlikus stiilis härrastemaja. Poolteisekorruselise hoone esifassaadi ilmestas tugevasti eenduv keskrisaliit, kuid kelpkatus oli juba suhteliselt madal. Võlvitud soklikorrust rõhutab rustreering. Pärast 1905. aasta põletamist maja taastati algsest mõnevõrra erineval kujul. Peasissepääsu ette ehitati nelja samba ning kõrge kolmnurk frontooniga portikus. Mõis on läinud ka Eestimaa teatrilukku. A. von Kotzebue lavastas seal mitmeid oma teoseid. Juba pulmade puhul etendati peigmehe poolt selleks pidupäevaks kirjutatud näidendit. Ise ta nimetas oma ettevõtmist “…. hooviteatriks”. Osatäitjateks olid Krusesternide perekonna liikmed, nende sugulased ja ümbruskonna aadlikud. 1919-dal mõis võõrandati, kuid jäeti rendile Otto von Krusensternile, kes oli Eesti Vabariigi Kaubandus-Tööstusministeeriumi tööstusosakonna juhataja. 1929 müüdi mõis tubakavabrikant Hendrik Antonile. Peale sõda “andis” Marie Anton mõisa üle tekstiilitööstusele “Punane Koit”. Mõisaomanikud on olnud ka ENSV Tervishoiuministeerium ja tõulinnukasvatus. Praegu on üks omanikest Aivar Riisalu. Millist mõisast on jutt?

35. Kes laulavad duetti?

36. Kes soovitas eesti keelde uudissõnad “eisik” (nonperson), “naasik” (oma eluajal rehabiliteeritud) ja “taasik” (postuumselt rehabiliteeritud)?

37. Ovidiuse järgi (“Metamorfoosid”) elas … kasimata majas sügavas päikesepaisteta orus. Ta sõi maoliha ja oli haiglaselt kahvatu, kurnatud keha, kohutavate kõõrdsilmade ja koledate hammastega. Tema mürgised rinnad olid rohekas-sinised ja keeleltki tilkus mürki. Ta kandis keppi, mille ümber keerdusid okkalised kibuvitsad. Gravüüril “Merejumalate lahing” kujutab Mantegna teda rippuvate rindadega kuivetu vana naisena, kes hoiab silti “Individia”, mis tõlkes tähendab… . Mida inimliku nad niimoodi kujutasid?

38. Millal asutati Eestis esimene meierei täpselt ei teata. Vanim dokumentaalne teade pärineb aastast 1780, mil Kitsekülas on märgitud Pfützneri majandusmõisa ja selle õuel hoonet nimetusega Holländerey. Nimetus tulenes sellest, et tolleaegsed juustumeistrid olid palgatud Hollandist. Millise praeguse Eesti linna piires see koht asub?

39. Üks väheseid taimi, mille teaduslikus nimes on kirjas sõna “eesti”  on eesti soojumikas saussurea esthonika. Eesti looduses avastati see taim 1844. aastal. Kelle poolt?

40. See Eesti kirjaniku tetraloogia kujutab eesti rahva käekäiku ja elu läbi kaheksa sajandi 1187-1972, mil vahetub 31 inimpõlve ning meesliini pidi on see ahel pidev. Üksikosad kannavad pealkirju “Risti riik”, “Uued isandad”, “Õiguse hõlma all” ja “Lippude vahetus”. Kes on kirjanik ja kuidas on tetraloogia üldpealkiri?

41. See mõiste tekkis XVIII sajandil. Esialgu käsitleti seda ühe, viimase kõrgeima astmena ühiskonna kui terviku arengus, vastandades seda barbaarsusele. Nõnda kuni Lewis Henri Morganini XIX sajandi viimasel veerandil. Tema oli viimane, kes nõnda tegi. Alates Oswald Spenglerist XX sajandi algul käsitletakse seda mitmuslikult, temal oli neid kaheksa. Millisest mõistest on jutt?

42. Eesti pikim jõgi on Võhandu jõgi (162 km), mis algab Otepää kõrgustikult Saverna lähedalt ja suubub Võõpsust alamal Lämmijärve. Sageli käsitletakse jõge ka kahe eraldi jõena: Vagulasse suubuva …. ja Võhandu jõena Vagula ja Lämmijärve vahel. Millist nime kannab esimene, 64 km pikkune jõgi?

43. Sel aastal ilmusid esimesed eestikeelsed atlased, alustas löömist Big Ben Londonis, toimus Solferino lahing, Oregonist sai USA 33. osariik, Moldova ja Valahhia ühinesid Rumeeniaks, Karl XV sai Rootsi ja Norra kuningaks. Mis aasta? (+/- 3 aastat – 1 punkt)

44. 5. märtsil 1946 pidas Winston Churchill USA-s Fultonis kõne, milles deklareeris, et Stalin on langetanud “raudse eesriide”, mis ulatub … Läänemere äärest kuni … Aadria mere kaldale. Millisest linnast millise linnani?

45. Kes on see kirjanik, kes on kirjutanud ühele ja samale meloodiale kolmed erinevad sõnad ja need kõik kolm on olnud kasutusel riigihümnina?

46. Millises linnas asub see 1860-tel ehitatud Jaani kirik?

47. Kes on pildil?

48. Kes on pildil?

49. Kes on kunstnik? Tartu tähetorni vaade, Tartu vaade.

50. Nimetage ooper ja helilooja.

Vastused.

1. Mindaugas II                                                                  26. Wilhelm Hauff

2. Tunne-Väldo Kelam, Siiri Oviir, Liina Tõnisson               27. Erika Määrits (Vain)

3. Psyhe                                                                             28. Roman Haavamägi

4. Pius IX                                                                           29. “Aida”, “Head Käed”

5. Türgi, Kreeka                                                                 30. Hans Hindpere

6. Carl Oswald Aleksander von Schmidt                             31. Lahinguvälja

7. Robert Stirling                                                                32. Boriss Jeltsin

8. 350 – 420 g                                                                   33. Lõvi

9. Fosgeen COCl2  süsinikoksiiddikloriid                                      34. Järlepa

10. Terminaator                                                                  35. Nancy ja Frank Sinatra

11. Aadria meri, Joonia meri                                               36. Toomas-Hendrik Ilves

12. Mügri e vesirott                                                            37. Kadedus

13. Paraguai                                                                       38. Tallinn

14. Erika                                                                            39. Carl Ernst von Baer

15. Billingeni mäed                                                             40. Arvo Mägi “Karvikute kroonika”

16. Billie Jean King 1973                                                    41. Tsivilisatsioon

17. August Liivik (Liiver); Elmar Kivistik                             42. Pühajõgi

18. Male                                                                            43. 1859

19. Tõnis Randala 1979                                                     44. Stettin, Trieste

20. 3000 m jooks, 400 m tõkkejooks                                 45. Sergei Mihhalkov

21. Silvio Berlusconi                                                           46. Peterburg

22. Trühvlid                                                                        47. Stephani Graf

23. Rolls-Royce                                                                 48. Marlee Matlin

24. Camille Pissarro                                                           49. Elmar Kits

25. Jean Sibelius                                                                 50. Giuseppe Verdi “Traviata”