TALLINN-TARTU LINNAVÕISTLUS

Tallinn, Siili pubi 9. 12. 2006
Küsimused: Tiit Kerves (Hiiumaa)

 

  1. See kuningriik rajati aastal 568 toimunud vöiduka vallutuse järel, mida juhtis kuningas Alboin, pealinnaks sai Patavia. Selle kuningriigi 11 viimast kuningat olid Cuningpert, Alahis, Liutpert, Raginspert, Aripert, Ansprand, Liutprand, Hildebrand, Ratchis, Aistulf, Desiderius. Aastal 774 alistas Karl Suur riigi. Mis riik või rahvas?
  2. Vene keeles kasutatakse küla kohta kaht nimetust seloo ja derevnja. Esimene on harilikult küll teisest suurem ja sageli asus seal ka mõisniku häärber, kuid milline oli kõige olulisem vahe?
  3. Kes on see valitseja?

  1. Herodotos oma “Historias” märgib, et kuningsküütidel on jumalatel omad nimed. Nii on merejumal Poseidon näiteks Thagimasades, Hestia (kodukolde jumalanna) aga Tabiti. Mis nime kannab neil aga peajumal Zeus? Herodotos märgib selle nime kohta lisaks veel sedagi, et “ja minu arvates on see väga õige nimi.”
  2. Mida tähendab sõna sinotsentrism?
  3. Tänavu juuli algul suri Riigikogu liige, endine siseminister ja Tallinna linnapea Robert Lepikson. Kuid ta polnud sugugi esimene, kes Riigikogus ametisoleku ajal manalateele läinud. Nimetage need 3 Riigikogu liiget, keda varem sama kurb saatus tabanud.
  4. Selle paljulapselise pere liikmed on pojad Jeb (sünd. 1953), Neil (1955), Marvin (1956) ja tütar Doro (1959). Vanim tütar Robin (1949) suri kolmeaastaselt leukeemiasse. Noorima poja Marvini elu suudeti päästa tänu kiirele operatsioonile (oli haigestunud koliiti). Nimetamata jäi selle pere tuntuim laps. Kes ta on?
  5. Hiljuti algatati Venemaal programm “Valentina Velikaja”. Milles see seisneb?
  6. Selle maa eri osad olid tuntud eri nimede all. Ühtse nime küsimus kerkis XIX sajandi lõpul. Soovitati GOLDESIAT ärimehe Georg Dashwood Taubman Goldie auks. Käibele läks siiski ajakirjanik Flora Shaw poolt 1897 pakutud nimevariant. Mis nimega me seda riiki tänapäeval tunneme?
  7. Kes on pildil olev tänane sünnipäevalaps?

  1. Riigilippudel on kujutatud nii loomi kui linde – Bhutani lipul on (kõue)draakon, Uganda omal aga tuttharjaga kurg. Millise riigi praegu kehtival lipul on aga kujutatud Jumala lind?
  2. Tuntud maadeavastajal Fjodor Litkel oli veel teinegi nimi Tamol Selen. Selle nime sai ta siis kui laeval “Senjavin” uuris Beringi mere läänekallast. Mis moodi ta selle nime sai?
  3. See on ühe Eesti küla sinikollane lipp. Kavandi autor kunstnik Ly Lestberg. Külas on elanud ka tuntud nüüdisaja eesti kirjanik. Millise küla lipp?

  1. Maailma suurim liivasaar on umbes 2 korda suurem kui Hiiumaa – 1840 km2. Mõned nimetavadki teda lihtsalt Suureks Liivasaareks. Mandrist lahutab seda saart Suur Liivaväin (Great Sandy Strait). Kohalike keeles on saare nimeks aga hoopis K`gari. Sellele saarele mahuvad ka mitmed järved – Birraben, Wabby jt. Oma kristallpuhta veega on nad pälvinud hüüdnime “aknoolijärved”. Saarel asuvad kaunid rannad ja teda uhuvad maalilised lahed, millest suurim on Platypuse nimeline (Platypus Bay). Mis saarest on jutt?
  2. Selle tänase miljonilinna esimene nimi pärines Walesi ärimehe John Hughes`i perekonnanimest. Hiljem on linn kandnud veel ühe inimese, kes köigile teada, nime. Mis linnaga on tegemist, mis on ta praegune nimi, mida kannab aastast 1961?
  3. Kui tavaliselt ehivad kirikute torne enamasti kuked või ristid, siis Kanepi kiriku torni tipus särab aotäht. 1808. a. valminud kiriku õpetaja sõnul muudab kiriku eriliseks lõunaküljel asuv torn, mujal kirikutes on see lääneküljel. Omapärane on kirikus veel see, et pühakirja tekstid seintel on võru keeles. Kirikuõpetaja Margit Lail on ühe tuntud eestlase õde? Kelle?
  4. Kuressaare, Tikasoo küla (Ridala vald), Jõõpre ja Valgeranna küla (Audru vald), Suuresta küla (Rae vald), Mäha küla (Otepää vald). Pange kirja nimistusse sobivad 2 puuduvat kohanime.
  5. Polaaruurijate seas oli populaarne kokteil “Vostotšnõi”. Selle segu koostiseks oli sulatatud lumi või jää ja piiritus. Kui kange see puhas ja karge Antarktika segu pidi tingimata olema?
  6. Alates 1. detsembrist 2006 on eesti kirjakeele normi alus “Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2006”, mis äsja ilmus. Selles on ka 4 eesti keelele tavatut täheühendit JI sisaldavat sõna. Need on muidugi võõrsõnad ja pole tähtis, kas ühend JI esineb sõna alguses, keskel või lõpus. Püüdke need sõnad meelde tuletada!
  7. Kes on pildil?


  1. Eesti Metsakaitse ja Metsauuenduskeskuse osakonnajuhataja Peep Männili sõnul kütiti tänavu Ida-Virumaal 5, Lääne-Virumaal ja Järvamaal mõlemas 4, Tartumaal 3 ja Pärnumaal ning Raplamaal mõlemas 1 karu – seega kokku 18. Eestis on hinnanguliselt 500-600 karu, kellest tänavu anti luba küttida 28 looma. Möödunud aastal lasti jahihooajal 23 karu. Karujahihooaeg kestab 3 kuud. Mis kuudes võib karu küttida?
  2. Seda puud kasutati endisajal eriti saartel pukktuulikute ehitamisel. “Nendest said keik tuulingu ratta ambad tehtud. Ta on ee libe ja köva puu. Ka tehti taast öövlipakk. kui seikse kena jupi juhtus saama. Ta oli kulumise vastu kui vask, mis lantsis puhas alt,” on vana saarlane meenutanud. Puust tehti ka häid libedaid jooksvaid kangasüstikuid. Puu kuivatatud lehtedest ja koortest saadi punast või kollast riidevärvi. Mis puu?
  3. Tuurlased (Acipenseridae) kuuluvad mageveekalade sugukonda. Nendest saadakse hõrgutiseks peetavat punast liha ja musta kalamarja. Nende ujupõitest keedetakse eriomast liimi. Enamik tuurlastest jäävad kaalult 100 ja 300 kg vahele, kuid Amuuri jõgikonnas elab eriliselt suur isend, kes elab kuni 55-aastaseks, kasvab kuni 5,6 m pikkuseks ja kaalub üle tonni. Huvitaval kombel kannab see kala sarnast nime ühe Venemaa oblastikeskuseks oleva linnaga. Ladinakeelne nimi on kalal Huse dauricus. Mis kala?
  4. Seda taime peeti puhtuse ja vooruslikkuse sümboliks. Pliniuse andmetel hoidis taime õite või seemnete söömine 12 ööd eemal iharad unenäod. Mungad ja nunnad pididki seemneid sööma, et kehalised himud neid ei piinaks. Tänapäeval valmistatakse taimest arstimit seksuaalse ülierutuvuse vastu. Kui mees ei saa armutööga hakkama, öeldakse Prantsusmaal: “Ta on joonud . . .i vett.” Mis taim?
  5. Kes  laulavad?
  6. 18. detsembril tähistab Eesti Raadio oma 80. sünnipäeva. 1949. aastal valmis komsomoli löökehitusena raadiosaatejaam Laitses. Ungarist toodi sõjavõla katteks kesklainesaatja ja 220-meetrine mast. Türi lainepikkusel 410 m Laitse siiski tööle ei hakanud, sest masti püstitamisega ühtaegu otsustati Kopenhaageni sagedusplaneeringu konverentsil, et Eestis toimiv laine on edaspidi 290 m. 5 aastat hiljem kukkus masti ülemine ots küll alla, kuid töötas edukalt edasi. 20 aastat hiljem ehitati 187-meetrine uus mast, vana hakkas “Majaki” (490 m ) levitama. Eesti Raadio oli kesklainel eetris viimast korda 30. juunil . . . Järgmisel päeval lülitas vahetuse ülem Kornelius Päiv (töötanud Laitses peaaegu jaama algusest peale) pidulikult kesklainesaatja välja. Mis aastal? (+- 1 aasta annab 1 punkti).
  7. Mida nimetati algselt Winchesteri kettaks?
  8. Seda toodavad Jaapanis (paari aasta tagustel andmetel) vaid 4 firmat: “Asahi”, “Zapporo”, “Kirin” ja “Santoury”, mis on kõik tohutult suured. Mida tootvaid ettevõtteid on Eestis rohkem kui Jaapanis?
  9. Biela, Encke, Faye, Swifti-Tuttle (Kegler), Gehrels, Kohoutek, Shoemaker-Levy, Hyakutake. Mis nimistu see on (tuntuimad puuduvad)?
  10. Mis eseme pilt see on?


  1. Vist päris tavatu, et ühel päeval, ühel ja samal alal võidavad maailmameistritiitli nii isa kui tütar. Tegu Eesti sportlastega ja ala muidugi uus. Esimene MM peeti aasta tagasi Norras, tänavune Eestis. Et põhiklasside kõrval said kaasa lüüa ka veteranid (2 meeste, 1 naiste) vanuseklassis, selline tavatus juhtuda sai.. Tütar siiski Eestis juba üpris tuntud sportlane oma 22 eluaastale vaatamata ja juuniorina MM-idelt 2 pronksi võitnud. Kes (piisab perekonnanimest) ja mis alal isa-tütar võitsid?
  2. Torino OM-il tuli kullavõitjaks mees, kes sai juba 16-aastaselt USA koondisse ühel suvealal. Aastatel 1994-2002 oli ta MM-idel praktiliselt võitmatu, kogus üle 50 maailmameistritiitli. Aastal 2003 jõudis ta USA koondisse ka talialal. Kes?
  3. Vutiküsimus ikka kah! Seekord hästi lihtne. Pange kirja jalgpallivärava mõõdud: laius ja kõrgus. Eksimisvõimalus 20 cm mõlemal juhul.
  4. Kes on pildil?

  1. Jeroen van den Akker (sünd. 1980) tuli 1995 kadettide maailmameistriks 100-ruuudulises kabes. 2002. a, Hollandi meistrivõistlustel jäädvustus ta maailma kabeajalukku koos kaasmängijate Wieger Wesselinki ja Sven Winkeliga. Loosi tahtel oli tema esimene . . . Mida need 3 meest siis tegid – esimeste kabetajatena maailmas?
  2. Seda üleeestilist võistlust peetakse aastast 1994 alates. Hiidlastel on algusest peale hästi läinud. On saadud 6 etapivõitu. Iga-aastases kompleksarvestuses (aastas toimub 4 osavõistlust) oli üliedukas 1999, kui esikümnes olid pooled hiidlased(!) 2001. a. tuli see üldvõitja tiitel kah lõpuks Hiiumaale. Mullune hooaeg lõppes parimale hiidlasele 5. kohaga ja tänavuste 3 etapi järel jälle sama seis. Vihjeks veel et osalejaid aastas kokku ikka tuhande ringis, kuigi kõik ju igal etapil ei osale. Mis võistlus?
  3.  “Hoolas lüpsiline” (Kirjad põllutööst 1.), “Keiser Aleksander III elu ja valitsus”, “Loogika õpetus: õige mõtlemise juhatuseks”, “Maaveise sooparandus” (Kirjad põllutööst 2.), “Piibliloo õpetusviis”, “Kanade pidamine sissetulekute suurendamiseks” (Kirjad põllutööst 3.), “Kandlehääled”/luuletused, “Lahtised kirjad emadele”, “Surnud miljonid” (Kirjad põllutööst 4.), “Põldpajude harimine” (Kirjad põllutööst 5.), “Eestlase iseloom ja laad”. Kelle teosed need on?
  4. See kirjanik oli kõigest 25-aastane, kui avaldati talle maailmakuulsuse toonud teos (1948). Raamatus kajastuvad autori kogemused Filipiinide sõjatandrilt. Lugu räägib rühmast Ameerika sõdureist, kes saadeti üht Vaikses ookeanis asuvat saart üle võtma. Romaan, mida on peetud üheks paremaks Teist maailmasõda kajastavaks teoseks üldse, kirjeldab realistlikult sõjakeerisesse sattunud meeste tundeid võõral maal. Autor on pälvinud kaks Pulitzeri auhinda. Kirjanik ja romaan?
  5. Varsti peaks lugejateni jõudma noorautorite Eia Uusi ja Robert Nappi romaan “Voodi. Veretult kaheks kistud.” See teos läheb arvatavasti eesti kirjanduslukku kui teedrajav/esimene oma loomisviisilt. Miks?
  6. Kelle luuleread?


  1. Kelle loodud on need kujud?

41.

   

  1.             Püüdke ära arvata väliseestlasest kunstniku Abel Lee graafilise lehe allkiri.

  1. Kelle maalid?
  2. See näitleja (1902-1986), ENSV rahvakunstnik aastast 1960, lõpetas sõjakooli 1922 nooremleitnandi auastmes. Oli tubli spordimees. Võistles kergejõustikus, poksis, tõstmises, jalgpallis, laskmises, suusatamises, käsipallis ja males. Tuli esikohale üleriiklikel võistlustel kuulipildujast laskmises. Kõige pikemalt töötas Tallinna Draamateatris 1944-1972, kus oli 1950-52 ka peanäitejuht. Mänginud ka filmides (“Tagahoovis”, “Kolme katku vahel” jt.). Pojapoeg oli samuti näitleja, kuid nüüd kuuldavasti ärisse suundunud. Kes?
  3. Eestis jagatakse mitut Teatriliidu nimelist preemiat: Ants Lauteri, Aleksander Kurtna, Georg Otsa, Salme Reegi. Mille eest jagatakse  1984 asutatud Priit Põldroosi preemiat?
  4. Sergei Prokofjevi muusikaline looming oli rikkalik, ta kirjutas üle 130 teose, sh. 8 ooperit ja 7 sümfooniat. Tema loomingu tulised austajad olid nii Gorki kui Majakovski. Prokofjevi teosed olid täis optimismi, mida tunnistavad ka toredad pealkirjad nagu “Petja ja hunt” või “Armastus kolme apelsini vastu”. Pärast seda kui ta 1932 naasis kodumaale, telliti temalt Oktoobrirevolutsiooni 20. aastapäevale pühendatud kantaat, mis valmiski 1937. Millegipärast esitati 47 minutit kestvat kantaati esmakordselt alles 5. aprillil 1966 Moskva Konservatooriumi Suures saalis, dirigeeris Kirill Kondrašin. Kantaadi sõnade autoriteks oli märgitud koguni kolm nime. Nimetage need.
  5. Üks lühike filmiküsimus ka täna. Kes või mis on filmostaat?
  6. Millises 1991. a. valminud Eesti filmis (lavastaja Jüri Sillart) mängisid Sulev Luige, Tõnu Kargu, Ülle Kaljuste, Maria Klenskaja ja teiste tuntud näitlejate kõrval kandvates rollides ka praegused tuntud raadiohääled Tiina Vilu ja Gaute Kivistik (Rohke Debelakk)?
  7. Kes on pildil?

  1. Laulab Elsa Maasik. Pange kirja ooper ja autor, kust kuuldav aaria pärit.

VASTUSED

  1. Langobardid (Lombardia).
  2. Seloos pidi tingimata olema kirik.
  3. Karl V (1500-1558), Saksa-Rooma keiser 1519-1556.
  4. Papa.
  5. Usk Hiinasse kui universumi keskpunkti ja Hiina tsivilisatsiooni üleolekusse kõigist teistest tsivilisatsioonidest.
  6. Vambola Põder, Edgar Spriit (mõlemad 1993) ja Ülo Uluots (1997).
  7. George W. Bush.
  8. Peterburi kuberneri Valentina Matvijenko kandideerimine Venemaa presidendiks.
  9. Nigeeria.
  10. Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker.
  11. Zimbabwe.
  12. Kohalikel aborigeenidel oli kombeks lähedase sõbraga vahetada nimed, nii saigi kohalik pealik omale F. Litke nime ja vastupidi.
  13. Kalana. Hiiumaa ja Kõpu poolsaare läänepoolseim küla.
  14. Fraseri saar.
  15. Donetsk. Hughesi järgi Juzovka, hiljem Stalino.
  16. Erki Noole.
  17. Jõelähtme, Niitvälja. Eesti golfiväljakud.
  18. Sama kange kui see laiuskraad, kus uurimisjaam “Vostok” asus ehk 80 kraadi (täpsemalt küll 78,6).
  19. Benji(hüpe), jidiš, injitseerima, projitseerima.
  20. Anoa.
  21. August, september, oktoober.
  22. (Mets)õunapuu.
  23. Kaluuga.
  24. Valge vesiroos.
  25. Kõred.
  26. 1998.
  27. Arvuti kõvaketas.
  28. Õlu.
  29. Komeedid. (Halley, Howell´i, Hale´i-Boppi nimetamata).
  30. Ülekuulamisnuut.
  31. Eveli ja Toivo Saue (H55) laskeorienteerumise sprindirajal augustis Haanjas.
  32. Chad Hedrick – kiiruisutamise 5000 m võitja.
  33. Laius 7,32 m; kõrgus 2,44 m.
  34. Belglannad Kim Gevaert ja Tia Hellebaut – 2006. a. EM-i võitjad.
  35. Andsid dopinguproovi.
  36. Onu Uno spordiennustusvõistlus “Kuma” auhindadele.
  37. Koolikirjanik Mihkel Kampmaa (1867-1943).
  38. Norman Mailer “Alasti ja surnud”.
  39. Valmis MSN-is vesteldes.
  40. Betti Alver.
  41. Prantsuse kujur Aristide Maillol (1861-1944).
  42. “Pohmelus”.
  43. Jaak Adamson.
  44. Alfred Rebane.
  45. Pikaaegse teatriuurimusliku või teatripedagoogilise tegevuse eest.
  46. Marx, Lenin ja Stalin.
  47. Tihedalt suletav metallkast filmilintide säilitamiseks.
  48. “Noorelt õpitud”.
  49. Dima Bilan.
  50. C. Puccini “Madame Butterfly”. Chio-chio sani aaria.