Tallinn – Tartu 2005

Küsimused Alar Särgava

1

Numa Pompilius, Tullus Hostilius, Ancus Marcius, Tarquinius Priscus, Servius Tullius, Tarquinius Superbus. Täielikust loetelust on puudu üks nimi. Milline?

2

1. märtsil 1918 sõlmis Nõukogude Venemaa sõpruse ja vendluse lepingu ühe Sotsialistliku Töölisvabariigiga. Nõukogude ajalookirjanduses hakatakse seda hiljem nimetama maailma ajaloo esimeseks kahe sotsialistliku riigi vaheliseks lepinguks, millel on kõik edaspidi sotsialismimaade vahel sõlmitavatele lepetele iseloomulikud omadused. Nimetage see Sotsialistlik Töölisvabariik.

3

Võitluseks “Sakala” mõjudega kutsutakse 1879.a. mõisnike poolt ellu W.F.Eichhorni toimetatav ajaleht. Ajalehte andis välja “Linforsi pärijate” firma ja leht ilmus 1895 aastani. Mis nime see leht kandis? Samu sihte taotles Liivimaa mõisnike asutatud ajaleht “Kündja” (1881–1891).

4

15. juulil 1784 puhkes Räpinas Puuaiasõda. Mille vastu protestiti?

5

Šotlaste ja inglaste rivaalitsevad suhted on üldteada. Ajalugu on tulvil võitlust trooni ja võimu pärast. 1950-l läks šoti noortel natsionalistidel koguni korda salaja Šotimaale tagasi toimetada oma reliikvia, mida hoiti Londonis Westminster Abbeys kroonimistrooni all. 1996. aastal said šotlased ametliku õiguse hoida seda Edinburghi kindluses. Mis see on?

6

20. septembril 1973 pidasid USAs Houstoni Astrodome’s nn Sugude Lahingu maailma parim naistennisist ning 1939.a. Wimbledoni võitja, kes oli kuulutanud, et naistest ei saa kunagi nii häid tennisemängijaid kui mehed ja kutsus … välja. Kes mängisid?

7

Esimesed selle ala ametlikud võistlused Eestis võitis Hillar Jürgens. Esimesed Eesti meistrivõistlused toimusid 24.-25. nov 1975 Tallinnas. Esimesed Euroopa meistrivõistlused toimusid 1951. Pariisis; I MM 1956.aastal. Mis ala?

8

Kes Eesti rallisõitjatest on osalenud autoralli MM-võistlustel nii kaardilugejana kui ka sõitjana? 1995.aastal oli ta Portugali rallil Marek Toome kaardilugeja (saavutati 25.koht) ja 1998 Suurbritannia rallil oli tema kaardilugejaks Oleg Ljadov (saadi 37.koht).

9

Statistikud on avaldanud ka viletsaimad tulemused, mis on olümpiamängudel kergejõustikus saavutatud. Ühel alal kuulub viletsaim tulemus eestlasele. Mis alal ja kellele?

10

Kuulete laulu, mille esmaesitajaks oli ühe riigi jalgpalli rahvusmeeskond. Millise riigi?

Seda laulu aitas esitada  laulu autor, kes on võitnud Eurovisiooni lauluvõistluse 1966.aastal.

11

Taimedele rohelist värvi andva klorofülli molekul erineb inimeste ja loomade verd punaseks värvivast hemoglobiinist vaid ühe keemilise elemendi võrra. Klorofüllis kesksel kohal oleva … asemel on hemoglobiinis …. Nimetage need kaks elementi?

12

Kes avastas 1911.aastal ülijuhtivuse? Õigemini tegi avastuse tema doktorant Gilles Holst, kes leidis, et veeldatud heeliumisse paigutatud elavhõbeda elektritakistus muutub mõõdetamatult väikeseks. Pahandanud doktorandiga täiesti ebausutavate tulemuste pärast, istus juhendaja ise aparaatide taha ning tema hämmastuseks leidsid õpilase mõõtmised korduvalt kinnitust. Muide tema laboratoorium Leidenis oli tollal ainus koht maailmas, kus üldse oli võimalik ülijuhtivust saavutada. Tema oligi see, kes 1908. aastal suutis esmakordselt heeliumi veeldada.

13

Tema tekke kohta on olemas mitu hüpoteesi: õehüpotees, tütrehüpotees, naisehüpotees ja hiigelkokkupõrke hüpotees. Neist tunnustatuim on viimane. Millest jutt?

14

Kui Machi arv on suurem kui 1, siis … Lõpetage lause.

15

Seoses EL-ga ühinemisega kohalduvad Eestile ka EL määrused. Järgida tuleb ka Euroopa Parlamendi ja EL Nõukogu määrust 999/2001/EÜ, millega sätestatakse teatavate transmissiivsete spongiformsete entsefalopaatiate vältimise, kontrolli ja likvideerimise eeskirjad. Mille kohta see määrus käib, ehk mis on transmissiivsete spongiformesete entsefalopaatiate rahvakeelne nimetus?

16

Seda seent peeti juba Vana-Rooma aegadel Lõuna-Euroopas maailma parimaks seeneks. Too lemmikseen kandis tollal praegust kivipuraviku nime Boletus; nendest toidu valmistamiseks kasutati iseäralisi nõusid boletaariume. Ühtki muud toitu ei tohtinud neis anumais valmistada, et õilsa seene maitset tavasöögiga reostatud potiga mitte ära rikkuda. See mittemürgine seen olevat väga maitsev, sama maitsev kui mürgine valge kärbseseen; seda sarnasust kasutati juba Rooma perekondlike, võimu ja rahasuhete klaarimiseks. Tänu sellele seenele on seened pääsenud ka jõulupuule ja jõulukaartidele. Millisest seenest (Amanita caesarea) on jutt?

17

Läänemere pindala koos Taani väinadega on 386 000 km2. Millised on selle akvatooriumi kaks suurimat saart?

18

Pärisrottide perekonnas Rattus on umbes 60 liiki, kes on levinud põhiliselt Lõuna-Aasias ja Austraalias. Ainult kaks liiki – kodu- ja rändrott – on levinud inimese kaasabil üle maailma. Samas kutsutakse rottideks ka paljusid teisi närilisi ning isegi üht kiskjat, kes kuulub kärpkaslaste perekonda. Nimetage see rotinimeline kiskja.

19

Kašmiiris asuvad suhteliselt lähestikku viis üle 8000 meetrist mäge: K2 (8611), Hidden Peak (8068), Broad Peak (8047), Gasherbrum II (8035) ning Nanga Parbat (8126). Viimase lahterdavad geograafid Himaalaja mäestikku kuuluvaks, sest ta asub valel kaldal. On nii, et sealkandis moodustab jõe vasaku kalda Himaalaja ja parema kalda Karakorum ja Hindukuš. Karakorum ja Himaalaja on seega kaksikvennad. Milline jõgi neid eraldab?

20

Antiikkultuurides hinnati peamiselt taime raviomadusi – taime rahustavat, uniseks tegevat mõju ja isegi nõrka valuvaigistavat mõju. Taime võidukäik algas XVII sajandil, kui Euroopa kroonitud pead ja aadlikud selle taime söömisest vaimustusid. Botaaniliselt kuulub ta korvõieliste sugukonda ja on üheaastane piimmahlaga rohttaim. Viide piimmahlale kajastub ka tema ladinakeelses perekonnanimes Lactuca, sest lac tähendab piima. Taime õied on kollased, vili on seemnis, mis on varustatud lendlemist soodustavate karvadega. Millisest meiegi aedades kasvavast aedviljast on jutt? Aedades kultiveeritakse tema nelja teisendit.

21

Kes? Elab Järvamaal Esnas.

22

Kes?

23

Mis see on või milleks seda kasutatakse?

24

Kes on kunstnik?

25

Nimetage helilooja ja ooper.

26

Tema kurvast saatusest on juttu Balthasar Russowi “Liivimaa kroonikas. XIX sajandil jõuab tema lugu saksa autorite Eduard Pabsti ja Theodor Hermann Pantheniuse töödes ilukirjandusse. Alates 1923.aastal ilmunud novellist, mille Fr.Tuglas 1924 eesti keelde tõlgib, on tundunud endastmõistetav, et ta on ilus ja õilis. Maimu Berg oma 1987.a. ilmunud romaanis “Kirjutajad” kujutab teda aga hoopis kalgi, peaaegu sadistliku mõisapreilina, kelle lähedus hukutab. Kes on see nii ajalooline kui ka kirjanduslik tegelane, kes on jõudnud ka teatrilavale?

27

Selle teose esiettekanne 29. märtsil 1913 Pariisis Theatre de Champs-Elysees põhjustas niisuguse kirgede möllu, mille sarnaseid klassikalises muusikas on vähe. Legendi kohaselt oli esiettekande publik pisut ebaõnnestunud. Oli kinnine üritus ja kohal põhiliselt kutsetega rikkurid, kellele lisandus käputäis Pariisi kultuurieliiti. Nurinat väljendavad häälitsused vallandusid juba muusika esimestel sekunditel. Debussy olevat püüdnud küll kuulajaid rahustada, kuid tagajärjetult. Teose lõpus paisus pahameelt väljendav möll nii valjuks, et tantsijad ei kuulnud enam orkestrit, ja peaaegu et lõhuti istmeid nagu rokkkontserdil, siis olla Ravel – ühe teise versiooni kohaselt ka Erik Satie – meeletult plaksutanud ja röökinud üle kogu saali: “Geenius, geenius!” Teose sisu: paganliku riituse käigus tantsib ohvriks välja valitud noor kaunis tütarlaps, keda ümbritseb ring tarku vanureid, ennast surnuks. Ta ohverdatakse kevadjumalale. Millise teose esiettekanne? Autor?

28

See graafika eriliik tekkis XVII sajandil. Nimetatud tehnika alusepanijaks peetakse itaalia kunstnikku Giovanni Benetto Castiglionet. See on graafikatehnika, millega saadakse vaid üks tõmmis. Selleks maalitakse kujutis trüki- või õlivärviga siledale pinnale (vask- või klaasplaat) ning seejärel võetakse plaadile asetatud paberile käsitsi hõõrudes tõmmis. Nimetage see graafikatehnika.

29

Kes on see režisöör-lavastaja, kes seni ainsana võitnud ühel aastal (1972) nii Oscari, Tony (lavastus “Pippin”) kui ka Emmy (teleshow “Liza With AZ”, mis kirjutatud spetsiaalselt Liza Minelli jaoks)?

30

Ingliskeelse maailma mainekaim kirjandusauhind on Brookeri preemia, mida antakse välja alates 1969. aastast. Kahel korral on preemia saanud kaks kirjanikku. Üks neist on Peter Carey, kes sai preemia 1988 romaani “Oscar ja Lucinda” ning 2001 romaani Kelly jõugu tegelik lugu” eest. Kes on teine? Ta sai preemia 1983 romaani “Michael K elu ja ajastu” ning 1999 romaani “Häbiplekk” eest. Teda on hinnatud ka Nobeli preemiaga ja eesti keeles on temalt ilmunud romaan “Barbarite ootel”.

31

1961. aastal purustas orkaan ühe Kesk-Ameerika riigi pealinna, mis kannab nime, mida riik ise kannab ametlikult 1973. aastast. Uus pealinn viidi rannikust 80 km kaugusele ja tal on ka uus nimi. Täielik iseseisvus saavutati 1981.aastal. See on Kesk Aameerika kõige hõredamini asustatud riik; suurim rahvusrühm on kreoolid; riigis paikneb maailma suuruselt teine korallrahu; vapil on moto: sub umbra flores  - Õitsen varjus”. 2000 aastal oli piiritüli naaberriigiga, kes peab riigi maid enda omaks. Milline riik?

32

Esimesed täpselt dateeritud antiikolümpiamängud peeti 776. aastal e.kr, siis algas ka kreeklaste olümpiaadides ajaarvamine. Täpse fikseerimise autoriks on peetud Elisest pärit kuulsat sofisti, kes paistis silma hiilgava kõneosavuse, haruldase mälu ning suurepäraste matemaatika-, astronoomia-, grammatika- ja arheoloogiaalaste teadmistega. Teda tunti kui kõiketeadjat. Ta koostas olümpiavõitjate nimistu, millel on kronoloogia seisukohalt suur tähtsus. Seadused olid tema arvates inimestele loomuvastased ja orjastavad neid. Platon pilkas kahes tema järgi nimetatud dialoogis tema kõrkust. Kes?

33

27. aprillil 1975 algas ameeriklaste ja tema liitlaste põgenemine Saigonist (Vietnami sõda). Põgenemise algussignaaliks oli ühe laulu kõlamine raadios. Milline laul?

34

Ilmar Särg võitis oma romaaniga “Sada aastat armastust” 2002.aastal Albu valla kirjanduspreemia. Ta on avaldanud luulekogu “Lambri laulud”, laste jutukogu “Lambri lood”. Ta omab kirjastust Lambri Raamat ja ta elab Lambri talus. Kes või mis on lamber?

35

Kes laulab? Käesoleval aastal ilmus temalt 12 aastase vaheaja järel järjekordne plaat.

36

Kes vastas küsimusele: “Millise oma saavutuse üle ise suurimat uhkust tunnete?” järgmiselt: “Olümpiavõitja Jüri Tarmaku Tallinna 10. Keskkooli kõrgushüppe rekordi ületamine (1,86 tal, 1,90 mul), Balti matši võitmine kolmikhüppes, koolinoorte meistritiitel. Nüüd 30 aastat hiljem loomulikult doktoritöö kaitsmine, rektoriamet ja kõigele sellele eelnenud kunstiteaduslik karjäär”? Täna ta enam rektorina ei tööta.

37

Kahe riigi puhul on õige väide: “Ma käisin Tartus.” Üks on muidugi Eesti. Milline on teine riik, mille puhul saab nii väita?

38

Mõned aastad tagasi nimetati Venemaal Oktoobrirevolutsiooni aastapäev ümber rahvusliku leppimise pühaks. Alates käesolevast aastast nihutati see tähtpäev 7. novembrilt 4. novembrile sel päeval 1612. aastal toimunud sündmuse auks. Mis juhtus 4. novembril 1612?

39

Mis aastal sai Tartu linn omale esimese korstnapühkija (raad sõlmis Breslaust pärit Caspar Mülleriga lepingu iga poole aasta tagant kõik linna korstnad puhtaks pühkida)? Samal aastal ilmus Marienburgi pastori Ernst Johann Glüki tõlkes kogu piibel läti keeles; Venemaal kõrvaldatakse võimult vürstinna Sofia; William ja Mary kroonitakse Inglismaa valitsejateks; Hollandlased peavad Leydenis esimese nüüdisaegse kaubandusmessi; Šoti parlament kuulutab, et šoti kroon ei kuulu enam James II-le. +/- 5 a – 1p

40

Algul oli see Antiik-Rooma hilisperioodi kellukesekujuline pealisrõivas (ka paenula või planeta), mida veel VII sajandil kandsid ilmikud. Seda hakkasid kandma ka ristiusu vaimulikud ning ajapikku kujunes see üksnes preestrite ja piiskoppide missarüüks. Algne suletud ja maani  ulatuv rõivavorm asendus XIII saj lühema, keebilaadse ellipsikujulise riidetükiga. See oli valmistatud villasest või linasest, hiljem ka siidist. Sõltuvalt kirikuaasta perioodist või pühast kasutatakse erivärvilisi…. Nimetage see riietusese.

41

Kes on oma esimest lumeootust kirjeldanud järgmiselt:

“Kui lund enne näinud ei ole, siis on ta rabav. Lumi üllatab juba sellega, kuidas ta maha sajab. Olin kolmene, kui pärast troopikavihmasid oma esimest lund nägin. Suvel räägiti, et lumi, nagu vihmavesigi, sajab alla taevast, aga on valge, pehme ja külm ning langeb tasakesi. Vahtisin valgeid pilvi augustitaevas ja nägin vaimusilmas, mismoodi see vatt umbes padjasuuruste kahmakatena ühel päeval aegamööda taevast alla hakkab vajuma. Mismoodi just ja kui palju seda salapärast ja valget jätkub, muidugi ei tea. Uuri ja päri kui palju tahad, selgeks saab ainult see, et suured inimesed lihtsalt ei saa su küsimustest aru. Vastus on ikka üks ja seesama: “Oota, küll sa ühel päeval näed.” Vähe on neid päevi, mida ma oma elus nii pikisilmi oodanud olen, võib-olla polegi teist niisugust kui too üks ja tõotatud päev. Mäletan, et ema vuristas siis köögilaua taga õmblusmasinat ja minul oli pliidi ees põrandal mingi mäng pooleli, kui saabus tähtis sõnum: “Tule vaata, lund sajab!”?

42

Neenetsikeelne sõna, mis tõlkes tähendab “paber”, “kirjatarkus”, ühtib ühe eesti poliitiku perekonnanimega. Tuntud on ka samanimelised lauljad ja sportlane. Nimetage see sõna.

43

Briti Rahvaste Ühendusele panid aluse aastatel 1926 ja 1930 toimunud impeeriumi konverentsid. Neil kohtumistel sõnastati assotsiatsiooni kuuluvate sõltumatute riikide staatus ja määrati nendevaheliste suhete põhimõtted. Suurbritannia parlamendis 11.detsembril 1931 vastu võetud Westministeri Statuudiga tunnustati kuus dominiooni võrdseks, Briti impeeriumi kuuluvateks iseseisvateks riikideks. Need kuus olid: Austraalia, Uus-Meremaa, Kanada, Iirimaa ja veel kaks. Nimetage need.

44

Kelle muuseum avati 11.mail 2001 Jõgevamaal Saare vallas endises Saare koolimajas?

45

Euroopa väikelinnade ühendus alustas 1991.aastal 12 liikmega. Praeguseks on liikmeid 20. Igast riigist saab ühendusse kuuluda vaid üks väikelinn. Eestist kuulub ühendusse Türi. Kuidas seda ühendust nimetatakse?

46

Nimetage need kaks skulptorit, kelle töid näete.

47

Linn?

48

Kes?

49

Kes?

50

Helilooja?

 

Vastused:

1

Romulus

2

Soome

3

“Tallinna Sõber”

4

Pearaha maksmise vastu

5

Stone of Destiny (Saatuse kivi)

6

Billie Jean King ja  Bobby Riggs

7

Džuudo

8

Aleksander Käo

9

50 km käimine, Alfred Maasik

10

Saksamaa

11

Magneesium, raud

12

Heike Kamerlingh-Onnes

13

Kuu tekkimine

14

Keha liigub ülehelikiirusega

15

Hullulehmatõbi

16

Keiser-kärbseseen

17

Sjælland, Gotland

18

Vaaraorott ehk inheumon

19

Indus

20

Salat

21

Tõnu Õnnepalu

22

Bridget Fonda

23

Orhidomeeter, meeste munandite mõõtmiseks

24

Jean-Baptiste Camill Corot

25

Richard Wagner Lohengrin

26

Barbara von Tisenhusen

27

Igor Stravinski  “Kevadpühitsus” “Le Sacre du Printems”

28

Monotüüpia

29

Bob Fosse

30

John Maxwell Coetzee

31

Belize

32

Hippias Elisest

33

“White Chrismas” Irving Berlin

34

Lepatriinu

35

Kate Buch

36

Ants Juske

37

Süüria

38

Minini ja Požarski maakaitsevägi ajas poolakad Moskvast välja

39

1689

40

Casual, ka kasel

41

Fred Jüssi

42

Padar

43

LAV ja Newfoundland

44

Kalevipoeg

45

Douzelage

46

Enn Roos, Rait Pärg

47

Hiroshima

48

Anneli Jäätenmäki

49

Bora Milutinovic

50

Eduard Tubin