Tartu mälumäng 26.03.2003.                                  Küsimused Jevgeni Nurmla

 

1.      Aachen oli Pippini ja Karl Suure lemmikresidents. Viimane tegi sellest intellektuaalse ja    religioosse keskuse, nn. teise Rooma. Tuntuim ehitusmälestis – Aacheni katedraal on väga mitmekihiline arhitektuuriansambel. Katedraali suurimateks aareteks on Karl Suure reliikviad ja kahe Piiblist tuntud tegelase riided. Nimetage need kaks!

 

2 .Ühe 1975.a. toimunud sündmuse auks paiskas Philip Morris turule uued sigaretid, millised olid  vabal müügil isegi NSVL-s. Millist nime need sigaretid kandsid, s.t. milline nimi oli kirjutatud sigaretipaki peale?

 

3.      1938.a. sügisel sai Albert Kivikas “Estonia” teatri dramaturgiks ja talle tehti ettepanek tuua lavale 1936.a. valminud romaan “Nimed marmortahvlil”. Esietendus toimus vabariigi aastapäeval 24. veebruaril 1939.a. Nimetage lavastaja, hilisem NSVL rahvakunstnik!

 

4.      Kuulus inglise mõtleja Francis Bacon osutas sellele juba 1620.a. Teooria tõestati 1915.a. saksa jutlustaja poja Alfred Wegeneri poolt, kes kirjutas selle kohta raamatu. Siiski oli kuni 1960.-te aastateni enamik teadlasi veendunud, et Wegeneri teooria ei pea paika. Mis teooriast on jutt?

 

5.      Rahvusvahelise Olümpiakomitee teeneteordeniga autasustatakse alates 1975. aastast. Selle laureaadiks on saanud vaid üksikud, kes silma paistnud võitluses olümpiaideede eest. Määratakse kuld-, hõbe- ja pronksaumärke. Esimeseks ROK-i kuldse olümpiaordeni kavaleriks sai Avery Brundage. 1983.a. sai kuldse olümpiaordeni esimene naine. Kes? Tegemist ei olnud sportlasega.

 

6.      Sotsioloogid viisid läbi küsitluse Moskva koolide esimese klassi  õpilaste hulgas. Ühele küsimusele saadi sellised vastused: “See oli kunagi ülemus Moskvas”, “Sotsialismitsaar”, “See on Jeltsini vanaisa”, ja “See on kivist maja, mida valvatakse”. Mida lastelt küsiti?

 

7.      See koeratõug on aretatud eesmärgiga, et ta oma eeldustelt oleks sobiv abiline “maksude sissenõudmisel”. Tõu looja oli nimelt maksude sissenõudja ning vajas koera, kes suudaks tugevdada võlgnike “maksumaksmissoovi”. Kohalike tõugude, pintšeri, manchesteri terjeri ja hurda segamisel kujundas ta endale erilise kaastöölise. See toimus 19. sajandi keskel. Nüüdisaegne tõug on siiski mitmes mõttes erinev sellest koerast, kelle härra aretas. Tänapäeval on ta palju sotsiaalsem – koer, kes sobib kaasaegsesse ühiskonda. Mis tõug?

 

8.      See tuntud kirjamees on öelnud: “Voodi on meie elu, seal me sünnime, seal me armastame ja seal me ka sureme”. Vähemalt armastuskunstis oli tal kogemusi küllaga. Ajalooliselt on tõestatud, et kord kahtles Gustave Flaubert kollegi saavutustes armuelu valdkonnas, mispeale küsitav isik laskis kohtutäituril ennast bordelli saata, tegi seal kuus daami õnnelikuks ja lähetas Flaubertile sellekohase ametliku kinnituse. Kellest on jutt?

 

9.      Millise Eesti meistriliigas mängiva jalgpallimeeskonna duubelmeeskond on Tartu Merkuur?

 

10.  Nimetage helilooja ja teos!

 

11.  Sakrament on ristiusu pühatalitus, mille kaudu kirik vahendab Jumala lunastavat armu. Katoliku ja õigeusu kirikus on seitse sakramenti: ristimine, armulaud, konfirmatsioon, ordinatsioon, … Nimetage ülejäänud kolm!

 

12.  UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvad nii Tallinna, Riia kui ka Vilniuse vanalinn. Aastast 2000 kuulun sellesse nimistusse veel üks Baltimaades asuv objekt. Milline?

 

13.  1965.a. väntas Blake Edwards populaarse komöödia “Suur võidusõit”, mis kandideeris viiele Oscarile, kuid sai vaid ühe, heliefektide eest. Film jutustab autorallist New-York – Pariis, peaosades Tony Curtis ja Jack Lemmon. Lavastaja Blake Edwards pühendas filmi kahele legendaarsele koomikule. Kellele?

 

14.  Tema lapsepõlv oli suuresti teatriga seotud, ta isa oli lavastaja. Ta on märkinud: “Teatrielu nii häid kui varjulülgi tundsin päris hästi. Suure osa lapsepõlvest veetsin kulisside taga. Tegin kaasa ka kuuldemängudes. Koos häälemurdega lõppes ka näitlejakarjäär.” Alpinismiga alustas niipea kui vanus lubas. Ta oli üks nendest, kes tõusid Pamiiris ühe senivallutamata mäe tippu, milline ristiti Eesti NSV 20. aastapäeva auks Estoniaks. Nimetage see Eesti TA akadeemik, kellest on jutt!

 

15.  Mis keeles on see Meie Isa palve?

 

16.  Eestimaises seriaalis “Pehmed ja karvased” kehastab Tiit Sukk Marti, Arnoldit ja Lennartit, Taavi Teplenkov Juhanit, Edgarit ja koera, Tõnu Oja Hunti, Konstantini, Siimu ja Taati jne. Kes on stsenarist ja kes on lavastaja?

 

17.  See Rooma keiser sündis Lugdunumis, tänapäeva Lyonis. Kogelemise tõttu ei olnud ta üheski riigiametis, sai pretoriaanide toetusel keisriks. Ta laskis rajada palju kolooniaid, ehitas teid ja tema teene oli ka Ostia sadama ehitamine. Mürgitati tema neljanda naise käsul ja tama matustel pidas kõne Seneca. Kellest on jutt?

 

18.  Maailma paremikku tõusis see eestlane 1909.a. Tema võidud ja rekordilised ajad tegid Singeri äri töölisest spordimehe, kes firma kulul saadeti võistlema nii Inglismaale kui Jaapanisse. Toonaste tulemuste põhjal oleks ta olnud igati vääriline olümpiavõistleja, kuid jäi kõrvale. Kuigi tema müstilisi tagajärgi on hiljem võetud teatava kahtlusega, oli ometi tegemist ühega vähestest eestlastest, kes sellel spordialal maailma tippu küündinud. Ta jäi kaduma I maailmasõja keerises. Kes?

 

19.  Selle kirjaniku tuntud teost kandis Fjodor Dostojevski kõikjal kaasas, see oli tema arvates inimkonna suurimaid raamatuid. Selle kirjamehega seob Dostojevskit veel ka elusaatuse mõningane sarnasus: mõlemad pärinesid vanast vaesest aadlisoost; olude sunnil tuli mõlematel sõjaväes teenida; mõlemad abiellusid ühevanuselt; nende naised olid vaesed, kuid küllalt haritud; Mõlemad tulid pärast katsumusi tagasi kirjandusse. Kelle teost kandis Dostojevski alati kaasas?

 

20.  Sipelgate liike on umbes 7600, neist Eestis 38. Eesti tuntuimad sipelgaperekonnad on kuklane, murelane ja rautsik. Millisesse putukaseltsi kuuluvad sipelgad?

 

21.  Kes on pildil? (kaks nime)

 

22.  Kes on kunstnik?

 

23.  Millise automargi ajalugu?

 

24.  Kes on daamide vahel olev mees?

 

25.  Milline ansambel?


26.  Veliki Ustjug on linn Venemaal Vologda oblastis. Tegemist on väga vana linnaga, esmamaining 1212.a. Seal on sündinud maadeavastajad Semjon Dežnjov ja Jerofei Habarov. Alles hiljuti otsustati, et linn on kodukohaks ka temale. Kellele?

 

27.  See dünastia rajaja võttis Poola suurfeodaalide sobitusel vastu katoliku usu ja abiellus Poola kuninganna Jadwigaga. Ristiusustas 1387.a. Leedu. Tema juhitud Leedu-Poola-Vene väed purustasid 1410.a. Grünwaldi lahingus orduväe ja agressioon peatati. Kes?

 

28.  1862.a. avati Keila lähedal baltisaksa päritolu vene kujuri Clodt von Jürgensburgi kavandatud Martin Lutheri ausammas, mis oli ainulaadne selle poolest, et tal olid peal vaid eestikeelsed kirjad. 6,5 meetri kõrgune kuju lõhuti 1949.a., toodi Ilmarise tehasesse, saeti tükkideks ja valukojas valati sellest uus kuju. Kelle kuju?

 

29.  ….., ……, Samar, Negros, Palawan, Panay, Mindoro, Leyte, Cebu, Bohol, Masbate. Nimekiri ei ole täielik, aga teie nimetage selle loetelu kaks esimest nime!

 

30.  Programm: 1. Kapp, 2. Meri kuupaistel, 3. Kuradi reisilkäik, 4. Armukadedus ja nõdrameelsus, 5. Nõid ja liblikad. Ülalloetletuga on seotud Jevpatoriast Tartusse kolinud Solomon Džigit. Kuidas?

 

Vastused:

 

 1. Jeesus Kristus ja Neitsi Maarja
 2. Sojuz – Apollo
 3. Ants Lauter
 4. Mandrite triivimise teooria
 5. Indira Gandhi
 6. Kes on Lenin?
 7. Dobermann (aretaja oli Louis Dobermann)
 8. Guy de Maupassant
 9. Narva Trans
 10. Rossini “Sevilla habemeajaja”
 11. Abielu, piht e. patukahetsus, viimne võidmine
 12. Kura maasäär
 13. Stan Laurel, Oliver Hardy
 14. Jüri Martin
 15. Vepsa keeles
 16. Stsenaarium Toomas Kall, lavastaja Hardi Volmer
 17. Claudius
 18. Ujuja Richard Aleksander Tiswelt
 19. Miguel Cervantes (“Don Quijote”)
 20. Kiletiivalised
 21. Ilja Ilf, Jevgeni Petrov
 22. Nikolai Triik
 23. SAAB
 24. George Lucas
 25. Jää-äär
 26. Ded Moroz (venelaste Jõuluvana)
 27. Jogaila e. Jagailo
 28. Jossif Stalin
 29. Luzon, Mindanao (Filipiinide suurimad saared)
 30. 1908.a. avatud Eesti esimese paikkino “Elektri teater Illusioon” omanik. Loetletud oli teatri esimene programm.