1. Too elusolend oli kreeka mütoloogias koletis, kes saadeti Etioopia randa laastama ja sealset printsessi Andromedat tapma. See aga ebaõnnestus, kuna Perseus tappis koletise ja päästis printsessi. Antiikajal oli ta vähetuntud ning näiteks Aristoteles liigitas teda koguni omaette elusolendite liiki, kes polnud teistega suguluses. Vanadel joonistel kujutati teda koera pea, kõrvade ja esijalgade, mao keele ja kala sabaga. On olemas ka sellenimeline tähtkuju.

 

2. Ta on Ameerika detektiivkirjanduse klassik. Sündinud 1894. aastal USA-s Marylandi osariigis. Eluajal töötaski detektiivina, kuid loobus siis kirjutamise kasuks. Oma kriminaalromaanides kujutab kaasahaaravalt elu ja kuritegevust Ameerika linnades 1930. aastail. Suurema osa elust kannatas tuberkuloosi tõttu ning suri 1961.aastal kõrivähki.

Tema novell Punane lõikus (Red Harvest, 1927) oli inspiratsiooniks nii Akira Kurosawale Yojimbo (Ihukaitsja, 1961) kui ka Sergio Leonele filmi uusversiooni Per un pugno di dollari (1964, Peotäie dollarite eest) tegemisel. Siia ritta peab lisama Humphrey Bogarti kuulsamaid filmirolle - eradetektiiv Sam Spade - filmis Malta pistrik (1941). Tuntumatest teostest on eesti keeles ilmunud Klaasist võti ning Kõhn mees. Kes?

 

3. USA valdus Guantanamo või venelaste Kaliningrad on tuntud strateegilis-sõjaväelise otstarbega eksklaave (st emamaast eraldatud territooriume). Sarnaseid näiteid leidub veel. 1960. aastal sõlmisid senine emamaa ja koloonia lepingu, millega viimane loobus iseseisvudes kahest maa-alast esimese kasuks. Sinna rajati Akrotiri ja Dhekelia militaartsoonid, kus praegu elab ja töötab kokku umbes 3500 sõjaväelast. Küsime kahte osapoolt: milline endine koloonia loovutas maa-alad kelle kasuks? (1 õige = 1 p.)

 

4. Milline on Eesti noorim rahvuspark?

 

5. Küsitav Peterburis rajatud üliõpilasorganisatsioon peab oma alguseks 13. novembrit 1884, kuid oma praeguse nime sai ta alles 1913. aastal. 1918. aastast tegutsetakse peamiselt Eestis, vahepeal nõukogude võimude keelustamise tõttu ametlikult vaid paguluses. Eestis taasasutati 1989.aasta novembris. Organisatsiooni tuntumad liikmed on olnud piiskop Platon, riigitegelane Ants Piip, riigisekretärid Karl Terras, Helmut Maandi ja Aino Lepik von Wiren, pianist Käbi Laretei, revolutsionäärid Viktor Kingisepp ja Jaan Anvelt. Mis organisatsioon?


6. Saksa leiutaja ja mootorikonstrueerija (1846-1929) sündis Heilbronnis. Orbudekodus kasvades sirgus Wilhelmist andekas tehniline joonestaja, kelle oskused jäid silma töödejuhataja Gottlieb Daimlerile. 1885. aastal ehitasid nad koos esimese sisepõlemismootoriga mootorratta. 1889-1900 konstrueeris ta kaasaegse karburaatori eelkäija, 4-silindrilise automootori, radiaatori ja vedrupõhise siduri. 1900. aastal ehitas ta 35-hj Mercedese, mida peetakse kaasaegse auto esimeseks eelkäijaks.

1907 läksid meeste teed lahku ning kaks aastat hiljem asutas Wilhelm koos oma poja Karli (1879-1960), krahv Zeppelini ning teiste kompanjonidega firma, mis hakkas tootma kuulsatele tsepeliinidele mootoreid. Neid kasutati ka Saksamaa sõjarelvastuses (Panzer-tüüpi tankides ja soomukites). Mis on kuulsa isa ja poja ühine perekonnanimi, kelle nimeline auto kuulub maailma luksuslikemate automarkide esiritta?

 

7. Selle aasta jalgpalli Meistrite Liiga finaal peetakse 25. mail. Igal hooajal erineva toimumispaigaga sündmust võõrustab seekord 2001. aastal valminud 80000-kohaline staadion, mida on esmaklassiliseks rajatiseks tunnistanud nii UEFA (jalgpall) kui IAAF (kergejõustik). Staadioni ametlikku nimesse põimub ka mitmetähenduslikult Olümpiastaadion. Mis linnas asub see spordiehitis?

 

8. Viirused on teada-tuntud taime- ja loomaparasiidid. Millist peremeesorganismi kasutab aga virusoid?

 

9. Mis aasta?

        *Jaapan annekteerib Korea

        *Halley komeet on Maalt palja silmaga nähtav

        *Portugalist saab vabariik

        *sündis Akira Kurosawa

        *suri Mark Twain

 

10. Ta on kõige enam mees pea-ja kõrvalosa Oscaritele (7) kandideerinud näitleja, keda pole ometigi kordagi laureaadiks tunnistatud. Esimest korda kandideeris parimale meespeaosa Oscarile 1962.aastal debüütfilmirolliga, mida peetakse tema karjääri säravaimaks. Mis on selle näitleja nimi ning millise rolli eest ta esimest korda Oscarile kandideeris? (1 õige = 1 p)


11. Küsitav (1890-1969) töötas nooruses madruse ja laadijana kaubalaevadel, elas 1913-19 Aafrikas, Suurbritannias ja USA-s ning 1919-1923 Prantsusmaal. 1920. aastal astus Prantsuse KP-sse. 1934-38 õppis Moskvas, osales Kominterni V ja VII kongressil. 1941. aastal naasis sünnimaale ja koondas rahvuslikku vabadusliikumist eesmärgiga saavutada selle iseseisvus. See õnnestus, mille järel jätkas ta esmalt noore riigi ajutise valitsuse juhi ning siis ka presidendina surmani. Kes?

 

12. Seda, mis on bioloogias Punane raamat, teavad ilmselt kõik. Mida aga koondab bioloogias Must raamat?

 

13. Kes on see sel suvel Eduard Tubina 100 juubelifestivali väisav maailmakuulus dirigent?

 

 

14. Milline biograafiline seik ühendab neid inimesi? Lennart Meri, Peeter Tulviste, Voldemar Panso, Jaak Kangilaski, Endel Lippmaa, Erast Parmasto (nimekiri pole lõplik). Nimekirja ei kuulu aga kindlasti Arnold Rüütel.

 

15. Kes on helilooja?


16. Sündis 1571 Weili linnas väga vaeses perekonnas ja suri 1630 Regensburgis. Õppis Tübingeni ülikoolis usuteadust, kuid pärast tutvumist Koperniku õpetusega, loobus plaanist saada kirikuõpetajaks. Kirjutas 1596. aastal oma esimese teose Mysterium Cosmographicum, millega kaitses Koperniku ideid. Töötas hiljem Tycho Brahe assistendina ning päris tema käsikirjad. Tema arvates on Päike Universumi keskmes seepärast, et valgusetoojana on see auväärsem ja peab asuma Jumalale lähemal kui Maa. Kes?

 

17. Dante hingel on „Jumalikus komöödias“ kaks teejuhti, kellest üks sümboliseerib usku ja jumalikku armu ning teine inimlikku tarkust. Kes? (1 õige = 1 p)

 

18. Omasuguste maailma suurimate hulka kuuluvad Kashiwazaki-Kariwa, Bruce, Gravelines, Ohi, Pickering, Palo Verde. Küsime ühisnimetajat.

 

19. Paljud teavad ja tunnevad legendi kuningas Arturist ja tema vapratest ümarlaua-rüütlitest. Küsime legendaarse kuninga liignime, mille tema isa Uther võttis, kui nägi taevas draakonikujulist komeeti. Utheri lugu räägivad mitmed ajaloolised Briti saarte kirjanduslikud suurkujud, nagu Geoffrey of Monmouth ja Sir Thomas Malory.

 

20. Kes on kunstnik?

 


21. Ta sündis Venetsueelas 12. oktoobril 1949 kodanikunimega Iljitš Ramirez Sanchez. Ta isa oli tõsiusklik marksist ning andis pojale oma iidoli V. I. Uljanovi nime. Kaks aastat hiljem sündis perre teine poeg, kes sai nimeks Lenin, kolmas poeg aga Vladimir. Vanim poegadest on öelnud, et isast oli vastutustundetu selliseid nimesid panna. “Minu puhul oli see õnn, kuid minu vendade puhul mitte, kuigi nad ei häbenenud oma nimesid, põhjustas see neile eluajal sagedaselt sekeldusi.” Mis nime all tuntakse paremini vendadest vanimat, värvika elulooga Iljitš Ramirez Sanchez’it?

 

22. 1616. a. aprillis surid kaks maailmakuulsat kirjanikku. Kes?

 

23. Üks laialt kasutatav Kagu-Aasiast pärinev maitseaine sisaldab hallutsinatsioone esilekutsuvaid ühendeid (nt müristitsiini). Ehituselt sarnanevad need ühendid Peyote-kaktuses sisalduva meskaliiniga, toime on virgutav, eufooriat tekitav. Uimastav doos on paraku üsna suur (>5 g) ja üleannustamine (südame rütmihäired, iiveldus, ärevus, oksendamine ja nägemishäired) tekib kergesti. Mis maitseainega on tegemist?

 

24. Kes on need vennad?

 

25. Madriidi jalgpalliklubidest on kuulsaimad Real ja Atletico. Sel hooajal mängib Hispaania meistriliigas (Primera Division) veel kolmaski klubi pealinnast. Küsitav meeskond loodi praegusel kujul alles 1983. aastal, kui samanimelise Lõuna-Madriidi ärirajooni väikeklubid ühendasid jõud. Professionaalse klubi seisusesse jõuti alles 1987. aastal, millele on järgnenud tormiline sportlik areng. Senine tippsaavutus: hooajal 2003/2004 lõpetati Segunda Divisionis teise kohaga, mis lunastas sini-valgetele esmakordselt pääsu eliitseltskonna hulka. Mis klubi?


26. Millise Eesti linna vapp?

 

 

27. Isa (1841-1919) alustas portselanimaalijana, kuulsaks sai kunstnikuna, kes lõi impressionistliku maalimistehnika. Poeg (1894-1979) tõi filmikunsti poeetilise realismi. Mis on nende ühine nimi?

 

28. Kes on see filmimaailma suurkuju?

 

 

29. Tunne oma naabreid. Eestis täidab seda ametit Juhan Parts, Leedus Algirdas Brazauskas. Kes on sel tööpostil Lätis?

 

30. Kes esitas kuuldava teose originaalversiooni?

 

Vastused

 

1. Vaal                                                                              KK

2. Dashiell Hammett                                                            LL

3. Küpros, Suurbritannia                                                       TM

4. Matsalu rahvuspark (2004. a)                                            PP

5. EÜS Põhjala                                                                    TM

 

6. Maybach                                                                         LL

7. Istanbul (Atatürki-nimeline Olümpiastaadion).                     TM

8. Teisi viiruseid                                                                 PP

9. 1910                                                                              KK

10. Peter O’Toole; T.E. Lawrence (Lawrence of Arabia)             LL

 

11. Ho Chi Minh (-1919 Nguyen Tat Thanh, 1919-41 Nguyen Ai Quoc)      TM

12. Invasiivsete võõrliikide nimekiri                                               PP

13. Valeri Gergijev                                                               LL

14. Nõmme Gümnaasiumi vilistlased                                      TM

15. Johann Pachelbel                                                           KK

 

16. Johannes Kepler                                                            PP

17. Beatrice, Vergilius                                                          KK

18. Tuumaelektrijaamad                                                       LL

19. Pendragon                                                                    OP

20. Ando Keskküla                                                               TM

 

21. Carlos Šaakal                                                                        LL

22. Cervantes, Shakespeare                                                  KK

23. Muskaatpähkel                                                              PP

24. Arkadi ja Boriss Strugatski                                              LL

25. Getafe CF                                                                     TM

 

26. Lihula                                                                           TM

27. Renoir                                                                          KK

28. Toshiro Mifune                                                               LL

29. Aigars Kalvitis                                                               TM

30. The Who                                                                       KK