I TARTU

 

1) Mitmed Tartu asutused kannavad sääraste persoonide nimesid, kellega neid õige raske seostada on. Näiteks Descartes’i lütseum, Wilde pubi (ja mälestusmärk) või Puškini gümnaasium. Ja ka A. Le Coqi nime kandev õlletehas. Kui belglase Albert Le Coqi poolt 1807. aastal Londonis asutatud õlletehas Venemaale laieneda soovis, leiti sobiv paik olevat just Tartus. Kuid uus tehas loodi Tartus juba varem eksisteerinud õlletehase baasil, eelkäija lihtsalt osteti 1913. aastal ära. Mis nimelise Tartu õlletehase A. Le Coqi firma 1913. aastal ära ostis?

 

2) Eesti Vabariigis on 11 ministeeriumi ning 13 ministrit. Tartus asub neist Haridus- ja teadusministeerium koos minister Toivo Maimetsaga. Riigiameteid on Eestis aga 24, kusjuures Tartus asub neist 2. Nimetage need?

 

3) Narva linna üks sümboleid on Rootsi Lõvi – mälestusmärk, mis meenutab 300 aasta taguseid Põhjasõja sündmuseid. Tartu Ülikooli Narva Kolledži tudengid algatasid sel õppeaastal uue traditsiooni ja katsid Rootsi Lõvi pea oma kolledži värvides tekliga. Tekli värve me ei küsi (need on sinine ja kollane). Küsime hoopis midagi muud – kui Baeri pead pesevad tudengid šampusega volbriõhtul, siis mis päeva tähistamisega oli (ja ehk saab olema ka tulevikus) seotud Rootsi Lõvi “tekeldamine”? Sama päeva õhtul toimub Narvas ka tõrvikurongkäik ja emakursuslaste pühitsemine “tõeliseks üliõpilaseks”.

 

4) Pildil olev mälestussammas paigaldati Raadi kalmistule 1899. aasta 1. mail. Nagu isegi veenduda võite, on tegemist imposantse mälestusmärgiga, mis kujutab enesest  tahukakujulisel alusel paiknevat pruunikat graniitsammast, mille tipus on raudrist. Küsime, kellele või millele on see mälestussammas pühendatud?   

 

 

 

 

 

 

 

5) Kuulete ansambli “Tuberkuloited” esituses laulu “Tinasõdur”, mis mõned aastad tagasi Eestis kõikvõimalike edetabelite tippu jõudis. Selle laulu sõnade autor on aga (hetkel 42-aastane) tuntud tartlane, kelle debüütluulekogu “Et vaadata merd” ilmus 1995. aastal. Kes on laulu “Tinasõdur” sõnade autor?

 

II LOODUS, GEOGRAAFIA

 

6) Ladinakeelsete liiginimede seast leiame hulgaliselt meie jaoks nn topeltnimesid (tegelikult perekonna- ja liiginimed). Nii on rebane ladina keeli vulpes vulpes, mäger meles meles, kodurott rattus rattus, vimb vimba vimba vimba jne. Kes on aga bufo bufo, lutra lutra ja rutilus rutilus? Lisada võib, et üks nendest on imetaja, üks kala ja üks kahepaikne.

[Koostajate kommentaar:  Küsimusse oli sattunud rufilus rufilus, mis justkui pidanuks tähendama särge. Tegelikult on särg ladina keeli hoopis rutilus rutilus, millele üks võistkond meie tähelepanu mängu ajal ka juhtis. Otsustasime nende protesti rahuldada ning nad said esialgse 1 punkti asemel 2 (kuigi olid särje valesti vastanud, kuid pöördele kirjutanud, et rufilus rufilust nad ei tunne, küll aga on rutilus rutilus särg). Et asi kõigi suhtes aus oleks otsustasime

pärast mängu kõikidel võistkondadel särge üldse mitte arvestada ning anda 2 punkti vastuse kärnkonn ja saarmas eest ning 1 punkti kas kärnkonna või saarma eest. ]

 

7) Pildil on teadaolevalt vanim Eestis leiduv ratasrist (risti vanuse määramist hõlbustab muidugi sellel leiduv aastaarv 1621). Kuid kus see pilt on tehtud, kus see rist asub?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8) Maa litosfäär koosneb laamtektoonika teooria kohaselt suurtest plaadikujulistest plokkidest ehk laamadest. Suuremad on neist Vaikse ookeani, Aafrika, Euraasia ja Põhja-Ameerika laamad. Laamad on pidevas liikumises (seda põhjustavad magmavoolud vahevöös) ja nende piirialad on seismiliselt aktiivsed. Olenevalt liikumissuunast võivad laamad üksteisest eemalduda või omavahel põrkuda. Küsitav okeaaniline laam liigub kiirusega 7-10 cm aastas Lõuna-Ameerika suunas, põhjustades pidevalt suuri maavärinaid (ka võimsaim registreeritud maavärin Tšiilis 1960. aastal – 9,5 magnituudi) ning on andnud tõhusa panuse nii Andide kui Galapagose saarte kujunemisprotsessi; selle ~16 000 000 km2 lahmaka naabreiks on lõunas Antarktika, põhjas Kookospalmide, läänes Vaikse ookeani ja idas Lõuna-Ameerika laam. Sama nime kannab ka ajaarvamise vahetusel välja arenenud tähelepanuväärne indiaani kultuurikolle Peruu lõunaosas. Mis nime see laam kannab?

 

9) 1994. aastal ilmus Edgar Valterilt esimene omakirjutatud (ja muidugi ka omajoonistatud) lasteraamat - “Pokuraamat”. Ülimenukas raamat võitis mitmeid auhindu: Kultuurkapitali aastapreemia parima laste- ja noorsooraamatu eest (1995), Eesti laste Nukitsamehe peapreemia nii kunstnikuna kui kirjanikuna (1996), Eesti Vabariigi kultuuri aastapreemia kunsti alal (1996) jne. "Pokuraamatule" on ilmunud järgedena ka "Pokuaabits" ja "Pokulood". Mis taimede perekonda kuuluvad aga looduses leiduvad pokude prototüübid?

 

10) Keda kuulete?

 

III SAKSA DV

 

11) Tänane Saksamaa jaguneb 16 liidumaaks. Liidumaa staatuses on seejuures ka 3 linna – pealinn Berliin ning hansalinnad Hamburg ja Breemen. Endise Saksa DV panus (Berliini arvestamata) on 5 liidumaad. Nimetage need endise Saksa DV territooriumist moodustatud liidumaad?

 

12) Üks Saksa DV sümbolitest on kindlasti Trabi ehk auto nimega Trabant. Seda plastkerega rahvaautot toodeti 30 aasta jooksul 3 690 099 tükki ning viimane Trabi tuli konveierilt 30. aprillil 1991. Kuid mis linnas Trabante toodeti? Sellel linnal on Saksamaa autotööstuse ajaloos märkimisväärne koht. August Horch (Audi rajaja) asutas autotehase sinna juba 1904. aastal ning Audisid toodeti seal kuni II maailmasõjani. Tänapäeval asub selles linnas üks Volkswageni tehastest.

 

13) Omaaegse Lääne-Saksamaa väiksem vend Saksa DV saavutas tänu riiklikule tsentraliseeritud spordipoliitikale tipp-spordis suurt edu ja ka kümneid olümpiavõite. Saksa DV olümpiavõitjate pikka loetelu alustab poksija Wolfgang Behrendt (Saksa ühendvõistkonna liige 1956. aasta Melbourne’i mängudel), kuid kes selle lõpetab? Kes on ajalukku läinud Saksa DV viimase olümpiavõitjana? Küsitav on tuntud sportlane, kes võitnud Saksa DV värvides teisigi tiitlivõistlusi. Ta on sündinud 11. mail 1960 ning jõudnud võistelda ka Eestis.

 

14) Näete pildil Saksa DV rahatähtesid. Alustades suurimast, 500-margasest on nendel kujutatud SDV vappi, õnnelikku perekonda, Karl Marxi, Friedrich Engelsit, Johann Wolfgang Goethet, Clara Zetkinit ja ... . Kelle pilt ehtis SDV 5-margast rahatähte?

 

 

 

 

 

15) Kuulete esinemas kaht tuntud Saksa DV-st pärit muusikakollektiivi. Nimetage need?

 

IV SPORT

 

16) Olümpiamängudel on läbi ajaloo osalenud kaugelt üle 300 eestlase. Millise perekonnanimega eestlasi on olümpiamängudel kõige rohkem võistelnud?

 

17) Küsitav spordiajakirjandusega tihedalt seotud isik sündis 1920. aastal. Kuni 1936. aastani kandis ta nime Belleas Archibald Grenzmann, täna tunneme teda aga ühe teise nime all. Aastatel 1966-90 töötas ta "Spordilehes", kaastööd on teinud ka "Kehakultuurile", "Sporditähele" jt väljaannetele. Ta on mitmete spordiraamatute kaasautor, alates 1963. aastast ka Eesti Ajakirjanike Liidu ja 1990. aastast Rahvusvahelise Spordiajakirjanike Assotsiatsiooni (AIPS) liige. Kellest käib jutt?

 

18) Ateena olümpiamängudel jäi eestlaste saagiks teatavasti 3 medalit – 1 hõbe ja 2 pronksi. Suurte lootustega ootasime ka odaviskevõistlust, kuid rumala vigastuse tõttu pidi Andrus Värnik leppima “kõigest” 6. kohaga. Odaviskes võitis hõbemedali meie lõunanaaber Vasilevskis, olles sellega üks neljast Läti medalivõitjast Ateena mängudel. Kes võitsid ülejäänud lätlaste medalid? Võib lisada, et kõik need medalid olid hõbedased.

 

19) Saksa päritolu neurokirurg sir Ludwig Guttmann (1899-1980) saavutas rahvusvahelise tunnustuse heade tulemustega seljaaju kahjustuste ravis. Juudi rahvusest Guttmann oli üks II maailmasõja eelse Saksamaa edukamaid neurokirurge, kes oli 1939. aastal sunnitud kodumaalt lahkuma ja Suurbritanniasse emigreeruma. Seal sai ta oma tööd tulemuslikult jätkata. Kuid ilmselt veelgi rohkem vastukaja on Guttmanni tegevus pälvinud spordimaailmas. Millise teoga on Ludwig Guttmann läinud maailma spordiajalukku?

 

20) Kuulete Lillehammeri olümpiamängude ametlikku laulu “Fire in your heart”. Kes laulavad?

 

V KOLLANE

 

21) Küsitava ansambli moodustavad Meelis Milli, Kaspar Kaljas, Robert Annus, Madis Zilmer, Andri Volman ja Indrek Laas. Oma nime laenasid nad müstiliselt Mehhiko olendilt, kelle nimi kõlaks tõlkes 'kitseimeja'. Müstiline 'kitseimeja' ründavat salapärasel kombel loomi ja imevat nende verd, ehkki keegi täpselt ei tea, milline ta välja näeb, kuid see Eesti ansambel nii jubedaid asju ei korralda. Tegemist on pigem rõõmsat armastusest ja vabadusest kantud muusikat viljeleva kollektiiviga, kelle muusikastiili on ajakirjas "Kroonika" nimetatud futupungiks. Viimase paari aasta jooksul on hakkama saadud mitme Eesti oludes vägagi tuntud lauluga - kõige tuntumad vast "Tere, Kertu!" ja "69". Nimetage ansambel.

 

22) Mõni päev tagasi selgusid 2005.a. Oscari filmiauhindade võitjad - Clint Eastwood, "Miljoni dollari tüdruk", Hilary Swank jne. Päev enne Oscari-galat jagati Los Angeleses välja ka traditsioonilised halvimate filmitööde auhinnad – Kuldvaarikad. Ja seda juba 25-t korda. Halvima meespeaosatäitja tiitli pälvis USA president George W. Bush “osatäitmise” eest Michael Moore’i filmis “Fahrenheit 9/11”, halvima naispeaosatäitja tiitel läks Halle Berryle filmis “Catwoman” osalemise eest. “Catwoman” võitis ka halvima filmi auhinna. Kuid kes võitsid halvima kõrvalosatäitja Kuldvaarikad? Küsime nii mees- kui ka naislaureaati.

 

23) Küsime Prantsuse moeloojat (1879-1944), kelle nimega seostatakse moekunsti renessanssi 20. sajandi alul. Kleidid olid korsetita, loomuliku silueti ja kõrgendatud taljejoonega. Samuti iseloomustas tema moeloomingut värviküllasus. 1910 hakkas ta esimese (Prantsuse) moedisainerina looma lõhnu, tuues turule parfüümi, millele ta oma tütre järgi andis nimeks “Rosine”. Ta prognoosis ka tulevikumoodi, kirjeldades järgmist: “Aastal 2000 ei ole moekunstnikke üldse enam. […] Riietus säärasena, nagu seda praegu tunneme, kaob üldse ära. Tulevikuriietus lakkab keha varjamast: ta on veel ainult kaitseks, ümbritsedes tupena inimkeha. […] Moedaamid vahetavad kleitide asemel värve, nad sädelevad, kiirgavad, helgivad ja läigivad fosforlikult.” Kes?

24) Taasiseseisvunud Eesti üks tuntumaid väikelinnu on kindlasti Morna. Näete pildil Morna linnapead tegelemas oma narkomaanist tütre kasvatamisega. Küsimegi, kes on hetkel Morna linnakese linnapea (tema ees- ja perekonnanimi!)? Ehk siis – nimetage Lembit Ulfsaki hetke üks tuntumaid rolle.

 

25) Kes laulab?

 

 

 

VI ABC

 

26) Kuidas nimetati roomlaste meheliku sigitus- ja elujõu jumalikku kehastust, hiljem ka mehe (või ka üldse inimese), maja, perekonna, paikkonna või riigi saatjat ning kaitsevaimu? Tema tähtsaimaks pidustuseks oli tema kaitsealuse sünnipäev, tema sümboliks peeti madu. Kunstis on teda kujutatud kas noore või habemega mehena.

 

27) Kes on pildil ja kes on autor?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28) Selle saksa kirjaniku (1842-1912) kodumajas Dresdeni lähistel Radebeulis avas juba 1928. aastal uksed tema muuseum. Ta on üks läbi aegade armastatuim ja müüduim (mõnedel andmetel üldse kõige paremini müünud) saksa kirjanik, kelle teoseid on tõlgitud rohkem kui 30 keelde ja müüdud rohkem kui 100 miljonit eksemplari. Oma lemmikautorite hulgas on teda nimetanud nii Einstein kui ka Hitler. Kes?

 

29) Nimetage helilooja ja teos?

 

30) Katse. Küsimus: kuidas nimetatakse sellist valgust, mis lubab näidatud katseid teha?

 

VASTUSED

 

1. Tivoli

2. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) ja Ravimiamet

3. Tatjanapäev (tanjapäev)

4. 1897. aasta 1. mail rongiõnnetuses hukkunud 95. Krasnojarski jalaväepolgu sõjaväelaste ühishaud

5. Vallo Nuust

6. Harilik kärnkonn, saarmas ja särg

7. Kullamaa

8. Nazca laam

9. Tarn

10. Ilves

11. Mecklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Sachsen-Anhalt, Sachsen, Thüringen

12. Zwickau

13. Jürgen Schult

14. Thomas Müntzer

15. Die Puhdys & Rammstein

16. Kukk

17. Toomas Aring

18. Jevgeni Sapronenko, Jelena Rublevska ja Viktor Štšerbatõhh

19. Paraolümpiamängude alusepanija

20. Sissel ja Placido Domingo

21. Chupacabra

22. Donald Rumsfeld ja Britney Spears

23. Paul Poiret

24. Uku Palm

25. Eha Urbsalu

26. Genius

27. Edouard Manet, Emile Zola

28. Karl May

29. Spiros Samaras, olümpiahümn (ka ooper “Rea”)

30. Polariseeritud valgus