AJALOOLINE GEOGRAAFIA

 

1.  Despoot on tänapäeva kõnepruugis julm valitseja. Kuid ajaloost on teada

ka (vasall)riigid,  mille valitseja ametlik tiitel oligi despoot.  Millise tänapäeva riigi territooriumil valitsesid despoodid ja millise riigi vasallid nad olid?

 

2.  Viimase Saksa keisririigi (1871-1918) koosseisu kuulusid 1914. aastal neli kuningriiki, 6 suurhertsogkonda, 5 hertsogkonda ja 6 vürstkonda. Tuntum kuningriik oli muidugi Preisimaa. Nimetage ülejäänud kolm kuningriiki?

 

3.  Millise maa kuninga järgi sai oma nime Königsberg? See kuningas maksis kinni linnuse rajamise aastal 1255.

 

4.  Ainult 2 USA osariiki on enne ühinemist olnud ka iseseisvad riigid. Millised? (Ameerika Ühendriigid olid juba loodud, aga nemad sinna ei kuulunud.)

 

5. 19. sajandi esimesel poolel oli Torma kihelkond kurikuulus teatud liiki õnnetusjuhtumite sagedase esinemise poolest. 111-st luterlasega siis Eestis toimunud sellisest õnnetusest toimus just selles kihelkonnas 49.   Kuigi vastava probleemiga on kokku puututud ka hiljem, on teadaolevalt  siiski viimati fataalseks osutunud  juhtum toimunud 1873 Tärivere mõisas Timofei  Lontoviga. Millest on jutt?


LOOGIKA

 

6.  Eurooplased nimetavad asiaate silmatorkava füsioloogilise erinevuse tõttu pilusilmadeks. Kuidas nimetavad aga asiaadid analoogselt eurooplasi?

 

7.  Päikese mass on 1,989x1030 kg. Teeme päikeseketta mõttes pooleks, siis ühe poole omakorda pooleks, siis ühe saadud veerandeist pooleks ja nii edasi. Mitu korda annab Päikest niimoodi poolitada, et alles jääks üks vesiniku aatom? (±10%  2p, ±20% 1p)

 

8.  Iisraelis esitatakse postmarkide liimi kvaliteedile üks lisatingimus, mida ei nõuta mitte kusagil mujal maailmas. Milline?

 

9.  Kristlik maailm tunnistab surmapattudena 7 Piiblis ülesloetud pahet. Saatanapiiblis on pahesid nimetatud 9: pretensioonitus; solipsism (äärmine subjektiivne idealism, tunnustab ainsa reaalsusena individuaalset teadvust ja eitab välismaailma olemasolu); enesepettus; väljavaadete puudumine; algupära unustamine; mitte midagi toov uhkus; esteetika puudumine ja veel kaks pattu. Nimetage need kaks, kui esimest ei saa siinviibijatele kohe kindlasti süüks arvata ja teist seostatakse enamasti loomadega.

 

10.     Inkade riigis kehtinud kord oli mõneti isegi karmim, kui tuntud saksa ‘ordnung’. Kogu elanikkonnale leiti rakendust. Kuna raha ei tuntud, tasuti kõik natuuras või siis tööga. Isegi töövõimetud vanad, haiged ja vigased pidid andma oma osa riigi heaolusse. Neile oli kehtestatud spetsiaalne maks. Sama maks kehtestati mõnikord ka äsjavallutatud (ja põhjalikult rüüstatud) aladele.

     Millega pidid nad seda tasuma?

 

LIPUD

11. Kõige rohkem tähekesi riigilippudest on USA lipul (50).

Millise riigi lipp on järgmisel kohal tähekeste arvu poolest lipul (18)?

12. Kolme naaberriigi lipud 1940ndatel. Nimetage riigid.

13. Kelle (ühine nimetus) lipud?

14. Kui laeva masti on tõmmatud pildil toodud lipukombinatsioon (NC) ,

siis mida see tähendab?

15. Kes tõi eesti keelde lipu mõiste males? Sama mees on olulist osa mänginud ka ülejäänud eestikeelse maleterminoloogia loomisel.

 

JÄTKA RIDA

 

16.     Hollandis — karikakar

          Saksamaal, Šveitsis, Rumeenias — ahvisaba

          Norras ja Ungaris — seasaba

          Koreas ja Itaalias — teokarp

          Iisraelis — struudel

          Inglismaal, Horvaatias, Austrias — ahv

          Taanis ja Rootsis — elevandilont

          Türgis — kõrv

          Prantsusmaal — arabesk

          Soomes — mjäu-mjäu

          Venemaal — koer

          Tšehhis ja Slovakis — rollmops

          Hispaanias ja Portugalis — arroba (vana ESP mõõtühik u 1/4 kg),                           Eestis - ……?

 

17.     Leedu  - ruut

          Läti     -  härjasilm

          Eesti    -   ...…?

 

18.     kristlastel - Piibel,  juutidel - Toora, moslemitel - Koraan,

          parsidel - Avesta, sikhidel - Adigranth, taoistidel - Daozang,

          budistidel ....?

 

19.     München - Glüptoteek

          Madriid   -  Prado

          Haag       -   Mauritshuis

          Tallinn    -  ......?

 

20.      1980,2000 - Zwolle

1992 -  Tallinn

2001 - Riia

2002 - Brügge

2003 -  Frankfurt

2004 - Turu

2005 -  ......?

 

(loetelu ei ole ammendav)

 

VARIA

 

21. USA-s on väga populaarseks teatud ringkondades saanud nn „messier maratonid”, mida parimad läbivad 18 tunni jooksul, kuid arvesse lähevad läbimised kuni 24h. Millises valdkonnas toimuvad „messier maratonid”? Tegemist ei ole spordiga.

 

22.  Kes või mis on Picasso, Pontiac, Opella, Mistral, Zamela, Epicuros, Apricossa, Xiewel? (üks ja sama olend või asi, st üks nimetus)

 

23. Ainult ühel 37-st suveolümpiaalast mõõdetakse sportlase saavutatud      tulemust eranditult tuhandiksekundilise täpsusega. Millisel?

 

24. Mida ei tohi perenaine teha, kui riietel on järgnevad märgid?
      2 õiget- 1 punkt, 3 õiget- 2 punkti

 

                         

  

25. Neid loomi peeti koduloomadena 2000 aastat tagasi Mandžuurias, Tatarimaal ja  Hiinas. On teada, et neid anti tütardele abielludes kaasavaraks. Tavaliselt anti kaasavaraks 6 SEDA LOOMA.  Kellest on jutt? Üldine loomanimetus 1pt, täpne nimi 2pt

 

KAUNID KUNSTID

 

26. Ta on sündinud Kasahstanis ja seal ka esimesed jutud 1980te lõpus avaldanud. Kõigest kümnekonna aastaga on ta Venemaal saavutanud kultuskirjaniku maine. Tuntumad teosed: triloogia "Линия Грез" - "Императоры  Иллюзий" - "Тени снов", triloogia "Сегодня, мама!", triloogia "Лорд с планеты Земля", virtuaalmaailmas toimuv "Лабиринт отражений". Tõelise hulluse on põhjustanud tema romaani "Ночной дозор" (eesti videolevis "Öine patrull") põhjal poole aasta eest valminud samanimeline vampiirifilm, mis Venemaal on löönud kõik kassarekordid. Edu on nii kolossaalne, et isegi "XX Century Fox" investeerib filmi järgedesse. Ta on noorim, kes on saanud vene ulmeauhinna "Aeliita" panuse eest ulmekirjanuduse arengusse. Samuti valiti ta üleeuroopalisel fännide kokkutulekul EuroCon 2003 aasta parimaks  ulmekirjanikuks Euroopas. Kes on see ülipopulaarne vene kirjanik?

27. Teise maailmasõja aegsed okupatsioonitingimused Eestis ei olnud teatrikunstile just kergete killast. Propagandarühm, mis tegeles ka teatrielu reguleerimisega allus Riiale.  Riiast tuli näiteks korraldus keelata päevapealt „Luikede järve” edaspidine etendamine. Põhjus: vene muusika. Saabus telegramm käsuga jalamaid sulgeda teatrid ja kinod Eestis. Mis toodi põhjuseks? (Põhjus ei olnud poliitiline ja käsk jäi täitmata.)

 

28. Kes on kunstnik?

 

29. Ennesõjaaegse Eesti selle ala tuntuima töösturi Roman Tavasti poeg Raul Roman  Tavast asutas 1998. aastal eesti professionaalse ....kunsti  järelkasvu  toetamiseks Roman Tavasti nimelise stipendiumi JUST SELLE KUNSTI ERIALA üliõpilastele. Stipendium omistatakse üliõpilasele,kes tegeleb järjekindlalt ja  loominguliselt oma erialaga.

  Stipendiaadid on seni olnud:

          1998 Julia-Maria Pihlak

          1999 Piret Hirv

          2000 Eve  Margus-Villems

          2001 Andrus Rumm

          2003 Maarja Niinemägi

30. Kes on helilooja ja mis filmist on see muusika pärit?

 

VASTUSED

 

1. Kreeka, Bütsantsi keisririik

2. Baieri, Württembergi ja Saksi

3. Tšehhi (Böömi)

4. Havai, Texas

5. Hunt sõi inimese ära

6. Pikkninad

7. 189 on täpselt lõigatud, 170-210- 2 punkti, 150-230-1 punkt

8. koššer

9. rumalus ja karjainstinkt

10. täid

11. Brasiilia

12. Tuva, Mandžukuo, Mongoolia

13. indiaanlased
14. Laev on hädas

15. Grenzstein

16. Ätt, äpu, at, @

17. Rukkilill

18. Tipitaka

19. KUMU

20. Tartu

21. Astronoomia (Kõigi Messier tähekataloogis nimetatud udukogude fikseerimine)

22. Eesti takistussõitjate ratsahobused

23. Aerutamine

24. Keemiline puhastus, pesemine ja pleegitamine

25. Koeratõug - Chow chow, eestikeeli ka tšau-tšau

26. Sergei Lukjanenko

27. Suguhaiguste levik

28. Escher

29. Ehtekunst

30. Irving Berlin, Holiday Inn