1.Väga paljud juudina sündinud inimesed on kas enda või oma vanemate eestvõtmisel nime vahetanud, seda näiteks tagakiusamishirmus või muudel, kaasa arvatud perekondlikel ja lapsendamisega seotud põhjustel. See kehtib ka 29. oktoobril 1929 sündinud Pinchas Finkelstein’i puhul. Millise nimega tunneb maailm teda paremini?

 

2.Vennad Horudž ja Heir-ed Din sündisid 1470 paiku Kreekas, Lesbose saarel. Noores eas liitusid nad piraatidega ja seda sellise eduga, et vanemat venda Horudžit peeti aasta 1510 paiku üheks rikkaimaks meheks Vahemere ääres. Ta rajas oma pooliseseisva piraadiriigi keskusega Djerba saarel, mõrvas 1516 Alžiiri sultani ja kuulutas enda uueks sultaniks. 1518 sai Horudž lahingus hispaanlastega surma ning Heir-ed Din päris ta koha. Heir-ed Din sai Türgi sultanilt Suleiman Toredalt kapten-paša tiitli ja tegutses viimasega koostöös kristlaste vastu. Samuti liitis ta oma riigiga Tunise. Horudž oli tuntud hüüdnime all, mis peale tema surma kanti üle ka ta vennale. See (hüüd)nimi on ajaloos figureerinud ka varem ning hiljemgi, seda küsimegi.

 

3..Ariadne oli Kreeka mütoloogias Kreeta kuninga Minose ja Pasiphae tütar, Phaidra õde. Armunud Theseusse, andis Ariadne talle lõngakera, et too selle abil pärast Minotaurose tapmist leiaks labürindist tagasitee. Ariadne lahkus Kreetalt koos Theseusega, kes oli tõotanud temaga abielluda. Ometi ei saanud Ariadnest mitte Theseuse, vaid ... naine. Kelle?

 

4..See ... krahvidest põlvnev kuningatedünastia valitses Jeruusalemmas 1131-1186, Inglismaal 1154-1399 (Plantagenetite dünastiana), Napolis 1265-1442, Sitsiilias 1266-1282, Ungaris 1308-1387 ja Poolas 1370-1386. Mis dünastiast on jutt?

 

5..1648 sõlmiti Vestfaali rahu, mis lõpetas 30-aastase sõja. Rahulepingu sõlmimine toimus kahes Vestfaali linnas. Nimetage need 2 linna!

 

6..Selle keelkonna kujunemine langeb tõenäoliselt nooremasse kiviaega; u. 2000 eralduvad üksikud rahvad. vanimad ürikud pärinevad 18.-16. sajandist EMA. Keeled jagunevad kahte rühma: satem- ja kentumkeeled, määravaks on arvsõna “sada” edasiandmise viis. Mis keeltega on tegu?

 

7..1972 2. märtsil saadeti välja kosmoselaev Pioneer 10. 13. juunil 1983 sai sellest esimeseks inimese poolt tehtud objektiks, mis väljus päikesesüsteemist. Selle pardal oli piltsõnum inimkonnalt, mis kujutab meest ja naist koos mitmete sümbolitega, mis peaksid andma infot laeva päritoluplaneedi kohta. Tema sihtmärgiks on Sõnni tähtkuju heledaim täht, mille nime võiks eesti keeli tõlkida kui “järgija” või “jälitaja”, kuna ta tundub “jälitavat” Plejaade. Kohale peaks Pioneer 10 jõudma kahe miljoni aasta pärast. Mis on sihtmärgiks oleva tähe nimi?

 

8..Tänapäeval kasutatavaid haavleid defineeritakse kui  ümmargusi ... terasid ... lisandiga, millega lastakse sileraudsest jahipüssist ulukite ja lendavate laskemärkide pihta. Millised on need haavlite valmistamiseks kasutatava sulami kaks põhikomponenti? (soovime vastuseks kahte keemilist elementi)

 

9..Küsime prantsuse psühhoanalüütikut, filosoofi ja strukturalismiteoreetikut (1901-1981). Õppis Sorbonne`is meditsiini, töötas seejärel ühe psühhiaatri juures psühhootiliste patsientidega. Oma teooriat hakkas välja arendama 1950-ndatel aastatel.  Oli 1953-1963 Sainte Anne`i hospidali professor, seejärel Ecole Pratique des Hautes Etudes`i õppejõud. Asutas 1963 Pariisi freudismikooli. Tema järgi on alateadvus struktureerunud nagu keel ega ole ainuüksi bioloogiliste tegurite kujundatud, nagu väidab freudism. Viis psühhoanalüüsi sellise nivooni, kus see on seostatav filosoofia põhiküsimustega. Tema psühhoanalüüsist mõjutatud inimese- ja keelekäsitlus on mõjutanud poststrukturalismi ja postmodernismi teoreetilisi lähtekohti. Kes?  

 

10..Kes laulab?

 

11..See lind, ladinakeelse nimega nestor notabilis on Uus-Meremaa rongasuurune, enamvähem ühtlaselt tumedat oliivrohelist värvi papagoilane. Elutseb Lõunasaare mägedes, metsavööndist kõrgemal. Pesitseb ka kõige karmimal ajal talvel.Tegemist on sotsiaalse taimetoidulise linnuga, kuid põhimõtteliselt sööb kõike (mh. ka raipeid). Ta kahjustab lambakarju sellega, et nokivad elusat looma (selle eest saanud kohalikelt hüüdnimeks "lambatapja") ning turismipiirkondades toituvad rämpstoidust. Nime on saanud oma häälitsuse järgi. Mis lind?


 


12..Tegemist on Austraalia sisalikuga agaamlaste sugukonnast (oma perekonna ainus liik), kes kasvab kuni 16 cm pikaks. Toituvad sipelgaist ja termiitidest, kuigi on sunnitud neid sööma ühekaupa suudab ta neelata kuni 45 sipelgat minutis. Lisaks on ta võimeline jooma vett kapillaaride kaudu. Ta nimi võib meile pähe tulla ennekõike piiblist. Mis sisalikuga on tegu?


 


13..Küsitav taimeperekond (Cuscuta) on ainus oma sugukonnas. Kuni 170 üheaastast liiki parasvöötmest troopikani. Eestis 7 liiki, kõik ohtlikud umbrohud, kahjulikumad lina... ja ristiku... . Evolutsiooniliselt kujunenud kassitapulistest, ehitus parasitismi tõttu lihtsustunud. Juurteta ja lehtedeta, haustoritega (iminappadega) parasiittaimed, mille niitjad klorofüllita varred väänduvad ümber peremeestaime. Õied väikesed, tihedalt mitmekaupa koos. Paljunevad seemnete abil ja vegetatiivselt. Mis taimeperekond ?

 

14..India osariik, 7100 km2 , 406000 el (1991), pealinn Gangtok. Elanike arvult India väikseim osariik. Asub Ida-Himaalajas Nepali ja Bhutani vahel, seal on ka India kõrgeim tipp Kanchenjunga (8598 m). Tippudel igilumi, kolmandik alast terrasspõllud (mais, riis). Maailma peamisi kardemonitootjaid. Rohkesti maavarasid. Bhotiad tõid piirkonda kaasa tiibeti budismi ja muutsid selle 17. sajandil teokraatlikuks riigiks. 1886-1947 Suurbritannia protektoraat, 1947 muudeti India protektoraadiks.Aastast 1975 India osariik. Mis ala?

 

15..Küsitav jõgi algab Haanja kõrgustikult Vastseliina lähedalt Kirikumäe järvest, voolab 26 km Eestis, suubub Ida-Lätis Aiviekste jõkke. Pikkus 159 km, jõgikond 1960 km2, langus 108 m. Jõe lähte kaugus merest on Eesti suurim- 403 km. Kuulub Daugava jõgikonda. Mis jõgi ?

 

 16..Kuigi tippsportlastelt eeldatakse, et nad on füüsiliselt terved ja tugevad, on kurioosumina läinud ajalukku, et maailmameistriks jalgpallis on tulnud ühekäeline mees. Kusjuures oli ta oma meeskonnas üks põhitegijaid. Mis aastal ja mis riigi sportlasega selline asi juhtus?

 

17..Karl Marxi sünnilinna Trieri jalgpallivõistkond SV Eintracht Trier 05 paiknes detsembri esimese dekaadi lõpus Saksa tugevuselt teises Bundesligas viimasel ehk 18. kohal. Kuid mitte sellest ei tahtnud ma täna rääkida… Küsime hoopis, mille poolest on tähelepanuväärne selle provintsiklubi sümboolika?

 

18..Guinnessi rekordiraamatusse võiks kanda ühe sportlase, kelle kaela on riputatud ühel alal kõik kolm olümpiamedalit, muidugi mitte korraga. Kelle?

 

19.. Kes on pildil?  Ateena OMi hõbedavõitja.


 


20..Küsime Saksa DV kümnevõistlejat. Tuli Mexico OM-l 1968 21-aastaselt viiendaks 7861 punktiga. Euroopa meistrina 1969 ja 1971 ning maailma edetabelijuhina 1970 ja 1971 oli Müncheni OM-l 1972 üks favoriite. Juhtiski võistlust esimese päeva järel  Nikolai Avilovi ees (tõsi, 1. päev oligi tal tugevam), ent kukkus 110 m tõkkejooksus ja katkestas. Kes?

 

21..Vene teatrilavastaja ja -teoreetik. Sündis 1874 Pensas. Õppis Stanislavski meetodit 1898-1902 näitlejana Moskva Kunstiteatris. Esines 1902-1905 enda asutatud trupiga Lõuna-Venemaal. 1906-1917 töötas peanäitejuhi ja lavastajana Peterburis. 1917 toetas võimuletulnud bolshevikke. Hakkas peale Oktoobrirevolutsiooni oma lavastustes tegema teatrikunsti revolutsiooni (minevikupärandist deklaratiivne lahtiütlemine, biomehaanikal põhineva näitlejakooli loomine). Rõhutas liikumise, miimika ja zhesti kasutamist ideede edastamiseks publikule. Nõudis näitlejalt vaba ekspressiivsuse asemel rütmidistsipliini. Omandas vasakpoolse teatri liidri maine. Tegutses  rezhissöörina ka filmikunstis. Asutas 1921 Riikliku Näitejuhtide Kooli (esimesi õpilasi Sergei Eisenstein). Juhtis 1920-1938 VNFSV I Teatrit (aastast 1923 temanimeline). 1938 teater suleti. Arreteeriti ja hukati 1940 Moskvas. Kes?

 

22..Üks Eesti kirjanik on 4. veebruaril 1977 pannud oma päevikusse kirja 6 põhjust, miks ta “omab esikohta meie kirjanduse ajaloos”:

1) Kristjan Jaaguga oleme ainukesed Riias sündind Eesti poeedid;
2) olen vist ainukene, kes avaldand trükis 2 saksa luulekogu;
3) olen üks väheseid luuletajaid – oma teoste illustreerijaid;
4) olen professor-poeet (ühes Suitsu ja Ridalaga);
5) olen vist esimene luuletaja, kes abielus läti poetessiga;
6) olen enam Soomest luuletand kui ükski teine.”

Kes?

 

23..Ühe eesti kirjamehe luulekogu pealkirjas sisaldub tema abikaasa abiellumiseelne nimi. Palun nimetage autor ja teos või tema abikaasa nimi!

 

24..Ülemöödunud sajandi lõpus ja möödunud sajandi alguses käisid paljud eesti kunstnikud teadmisi ja oskusi omandamas Lääne-Euroopas. Paljud sealsed kunstikoolid kandsid rajaja nime. Kelle nime kannab Müncheni kunstikool, kus omandasid teiste seas hariduse Igor Grabar, Vassili Kandinsky, Kristjan Raud ning Ado Vabbe?

 

25..Küsime filminäitlejannat (sündinud !967). USA  “sõltumatu” filmi esinäitlejaid 1990-ndatel. Debüteeris 1988 filmis “Mystic Pizza”. Hiljem mänginud näiteks filmides “Say Anything” (1989),  “Dogfight” (1991), “Pret-a-Porter” (1994), “ The Addiction” (1995), “Four Rooms” (1995). Ehk tuntuim roll on Valerie Solanas filmis “I Shot Andy Warhol”


(1996). Kes?

 


26..Tänane Eesti kondiitritööstuse esiettevõte kannab nime “Kalev”. Nimi valiti 1. aprillil (!) 1948 vaid ühehäälelise enamusega. Milline oli allajäänud nimekuju?

 

27..Madis Kõivu järgi tuntakse SEDA Eesti erinevates piirkondades erinevate nimede all: Valgas leka, Viljandimaal täks, Põlva kandis perä. Kellega või millega on tegemist?

 

28..Tegemist on vana šoti rahvatantsuga, taktimõõdus ¾ või 3/2. 17-19. sajandil tantsiti seda Prantsusmaal ka õukonnatantsuna, taktimõõduga 2/4. Selle tantsu nimest on pärit ka Šotimaa prantsuskeelne nimetus. Mis tants?

 

29..See indiaanlaste hõim koosneb tegelikult kolmest erinevast grupist: siksiikadest, kainaidest ja piiganitest. Ajalooline asusala Kanadas Alberta provintsis ja USAs Montana osariigis, kõnelevad algonkini keelkonna läänepoolset murret. Alguses tervitasid valgete saabumist, kuna neilt saadud hobuste ja püssirohuga oli võimalik piisonijahti tõhustada, kuid hiljem suretati nad peaaegu välja rõugete, piisonite hävitamise ja genotsiidiga. Siiski suutsid säilitada oma keele ja kultuuri, ja nende keelt peetakse üheks vähestest indiaani keeltest USAs, millel on šansse säiluda kultuurkeelena. Mis hõim?

 

30..Kes on kuuldava muusika autor?

 

VASTUSED

1.. Jevgeni Primakov                                                    (Poom)

2.. Barbarossa                                                             (Naber)

3.. Dionysos                                                                (Kask)

4.. Anjou                                                                     (Naber)

5.. Münster ja Osnabrück                                             (Naber)

6.. Indoeuroopa keeled                                                 (Naber)

7.. Aldebaran                                                               (Naber)

8.. Plii ja antimon                                                         (Kask)

9.. Jacques Lacan                                                         (Kask)

10.. Evelin Samuel                                                        (Naber)

11.. Kea                                                                       (Naber)

12.. Moolok                                                                 (Naber)

13.. Võrm                                                   (Kask)

14.. Sikkim                                                                  (Kask)

15.. Pedetsi jõgi                                                           (Kask)

16.. 1930 Uruguai (Hector Castro)                                (Klaos)

17.. Ta logo on sini-must-valge                                     (Poom)

18.. Beckie Scott                                                         (Poom)

19.. Toby Stevenson                                                    (Naber)

20.. Joachim Kirst                                                        (Kask)

21.. Vsevolod Meierhold                                              (Kask)

22.. Ivar Ivask                                                              (Poom)

23.. Uku Masing, Eha Tuulemaa (“Ehatuule maa”)         (Poom)

24.. Anton Ažbe                                                          (Poom)

25.. Lili Taylor                                                             (Kask)

26.. “Punane Kompu”                                                  (Poom)

27.. Kullimäng                                                              (Poom)

28.. Ekossees                                                              (Naber)

29.. Mustjalad                                                              (Naber)

30.. Vangelis                                                                (Naber)