Tartu MV 2004/05. IV etapp. Küsimused TÜMK1: Mart Abel, Arko Olesk, Indrek Paavle, Jaan Pärn.

 

1.

Pildil näete füüsilise geograafia professor Endel Varepit. Paljude bio-geo erialade lõpetanute seas on üks hoopis kunstnikuna tuntud isik tunnistanud, et tema iseäralik joonistamisstiil pärineb Endel Varepi näojoontest. Kes?

 

 

2.

1997. a sügisel, pärast traagilist Kurkse õnnetust oli Eesti riigikaitses kriis. Omavahel läksid tülli kaitseminister Andrus Öövel ja kaitseväe juhataja Johannes Kert. 4. oktoobril said mehed omavahel kokku Tartus, ühe endise valitsusliikme kodus (mõne jutu kohaselt lausa saunas) ja rääkisid omavahel palju asju selgeks. Mõneks ajaks saabus rahu, kuni Kert lõpuks ikka lahkuma pidi. Kes oli see lepitaja?

 

3.

Nimetage helilooja ja teos, mille noodikirja näete.

 

 

 

 

4.

Inimesed raskes vaevas
tähesära orjalaevas
Kui kaks keha kokku liitund
toimub püha, ürgne riitus

Laps, kes alles emaihus
pulmakutset hoiab pihus
Fallos ema vulvat ihub
algses muutumatus kihus

Nagu välk on armuembus
Spermapiisad – hele nimbus
Ümber lapse, sündimata 
väravasse astumata

Astudes koos ühte sammu
igikorduv mees – naisalge
loovad Jumalale palge

 

Kellele kuuluvad luuleread? Küsitav lõpetas kunstiinstituudi keraamikuna ning avaldas alates 1970. aastatest luuletuste kõrval kultuurikirjutisi ja arvustusi. 2002. a ilmus luulekogu Tulemasin. 1990. aastatest saavutas laiema tähelepanu videoinstallatsiooni ja performance´i kunstnikuna (teinud koostööd mh Jaan Toomiku, Raoul Kurvitza, Rainer Jancise ja teistega). Loonud ka skulptuure ja teinud filme.

 

5.

Aastatel 1819-1941 oli Tartu kaubanduselu keskmeks Tartu kaubahoov. Üks tuntuimaid seal tegutsenud eesti päritolu kaupmehi oli Mart Jänes, kes omas 1933. aastaks kaheksandikku kaubahoovist. Talle kuulunud riidekauplust peeti kogu Baltikumi üheks suurimaks riidekaupluseks. Siiski tegutses Tartu kaubahoovis ka Jänese konkurent, kes reklaamis ajalehes Postimees oma äri kui Eesti suuremat ja täielikumat riide ja valmisriide kauplust. Ka 1930-ndatel elanud inimesed nimetavad enamasti just teda Jänese suurimaks rivaaliks riidekaubanduse alal. Kes oli see Mart Jänese suur konkurent?


6.

Teadlased on siiani välja selgitanud kuus võimalikku aine olekut. Need on gaas, vedelik, tahke aine, ..., Bode-Einsteini kondensaat ja fermiooniline kondensaat. Milline on puuduolev, aine neljas olek? Tegu on üsna tuntud terminiga.

 

 

7.

Skreipi on lammaste haigus. BSE ehk hullulehmatõbi sai väidetavalt alguse sellest, et veistele söödeti haigetest lammastest tehtud sööta. BSE võib omakorda üle kanduda inimestele, põhjustades Creutzfeldt-Jakobi tõbe. Kõiki neid haigusi iseloomustab ühe viirusliku valgu ladestumine kesknärvisüsteemis. Peale CJ tõve esineb inimestel veel kolm ....haigust: kuru, Gerstmann-Straussleri haigus ja fataalne perekondlik unetus. Kuidas nimetatakse haigusi põhjustavat valku?

 

 

8.

Nicholas Bourbaki, John Rainwater, Peter Orno, M. G. Stanley, O. P. Lossers, H. C. Encoses. Seda loetelu võiks jätkata veel mitmete matemaatikas vähem tuntud nimedega. Mis ühendab neid nimesid lisaks sellele, et neid võib kohata matemaatiliste tööde autoritena?

 

 

9.

Nimetage toiduaine, mille eestikeelne nimetus pärineb heebrea keelest.

 

 

10.

Internetiajastul on postiettevõtete mureks kirjavahetuse vähenemine. Et hoogustada kirjade saatmist ja postmarkide kasutamist, mõeldakse välja igasuguseid nippe. Näiteks, on mitmes riigis võimalik tellida enda pildiga marke, samuti on välja antud puidust marke (Šveits). Veebruaris 2000 tuli aga ühe uuendusega välja Lõuna-Korea. Sama uuendust markide juures on kasutanud ka Šveits (2001), Tai (2002), Venemaa (2003) ja teised. Eestis seda veel kasutatud ei ole. Millise uuendusega postmarkide vallas on tegemist?

 

11.

See vana kultuurtaim (Apium graveolens) pärineb Vahemeremaadest, kus kasvab senini metsikult. Vanad kreeklased ja roomlased kasutasid seda maitsetaimena, hiinlased arstirohuna, tänapäeval on see kogu maailmas tunnustatud köögivili ja maitsetaim. Vanas Kreekas ja Egiptuses oli ta esialgselt leina sümbolina suure au sees. See on rahvameditsiinis tuntud kosutusvahend, mis suurendab nii vaimset kui ka füüsilist töövõimet. Taime seemneid on juba ammusest ajast rahvameditsiinis kasutatud krooniliste liigesvalude leevendamiseks, sest neis on 2-3% eeterlikke õlisid. Toorelt süües kulutab organism selles olevat tselluloosi seedides rohkem kaloreid, kui köögivili ise annab, seega aitab selle söömine teoreetiliselt kaalus alla võtta. Mis taim?

 

 

12.

Küsitaval saarel (1658 km2, kõrvalpildil) elab u 800,000 inimest  ning see moodustab koos lähedaste saartega poolautonoomse haldusüksuse, millel on oma parlament ja president. Tegemist on madala (kuni 135 m) korallsaarega. Saare ajalugu on kirju, juba antiikajal käidi tihedalt läbi ümberkaudsete maadega, hiljem oldi järjepanu sõltuvuses paljudest võimudest. 19. sajandil oli saar suur orjakaubanduse keskus, 20. sajandil jõudis see umbes pool aastat ka iseseisev olla. Pikka aega oli saar maailmas esikohal ühe taimse produkti tootmise osas, tänaseks ollakse oma positsioone kaotamas ning olulisimaks sissetulekuallikaks on kasvamas turism. Sealne tuntuim kultuurisündmus on rahvusvaheline filmifestival. Mis saar?

 

 

13.

Selle 400 km2 suurusega valla koosseisu kuuluvad ka Abruka, Väike-Tulpe, Vahase, Kasselaid ja teised väiksemad saared. Maismaal ümbritseb ta Kuressaare linna. Mis vald?

 

 

14.

Eestis on esimese kategooria looduskaitse all 11 loomaliiki. Neist vaid üks on selgrootu. Nimetage!

 

 

15.

Eesti Ornitoloogiaühing valib igal aastal aasta linnu. 2004. aastal oli selleks valge-toonekurg. Praeguseks on juba fikseeritud aasta linnud aastani 2008. Milline lind valiti järgmise, 2005. aasta linnuks?

 

 

16.

Winston Groom on 1944. a sündinud USA kirjanik, kelle sulest on ilmunud tunnustatud Vietnami sõda käsitlev romaan Better Times Than These, samuti auhinnatud As Summers Die. Tuntuim on ta aga 1986. a ilmunud teose järgi (e. k.  1995), millele ilmus 1995. a ka järg (e. k. 1996). Teosest tehtud samanimeline film võitis 1995. a kuus Oscarit ning kandideeris veel seitsmes kategoorias. Nimetage see väga populaarne teos/film!

 

 

17.

Biitlide A Hard Day’s Night (1964) eeskujul tehti ka Ameerikas komöödiasarju, kus peategelaseks rock-bänd. Üks tuntumaid oli 1966-68 NBC-s jooksnud sari, kus samanimelise ansambli moodustasid ja olid seega peategelased Davy Jones, Micky Dolenz, Michael Nesmith ja Peter Tork. Juba enne sarja eetrisseminekut ilmutati album, millelt jõudsid edetabelite tippu hitid nagu Last Train To Clarksville ja I’m A Believer. Kuigi 1969. a sari lõppes ja ansambel läks laiali, jäid nad olulise märgina 1960-ndate popkultuuri. 1986. a tuldi mõneks aastaks jälle kokku, kuni saadi oma täht Hollywoodi Walk of Fame’il. Nimetage ansambel!

 

 

18.

Küsitav kultuuritegelane (1894-1944) oli I maailmasõja ajal Saksa sõjavangis. Nimede eestistamise käigus võttis 1935. a omale uue perekonnanime, mis küll väga eestipärane ei olnud - nimelt tähendas see kreeka keeles poissi. Tuntuks sai aga hoopis kolmanda nime all, mis oli taas võõrapärane - gruusia keeles mägi. Kuni oma surmani ta rohkem nime ei vahetanud. Küsime selle kultuuritegelase nime, mida ta kandis aastani 1935.

 

 

19.

Kunstnik ja teose pealkiri?

 

 

 

 

 

 

 

 

20.

Helilooja?

 

21.

Tartu ülikooli 1903. a põhikirja alusel võis ülikool õppemaksust vabastada 15% üliõpilastest eeskätt nende varalise seisu alusel. Õppemaksust oli rangelt keelatud vabastada ... . Keda?

 

 

22.

Käesoleva aasta oktoobri keskel sai Rootsis ministriportfelli mees, kelle isa oli eesti päritolu. Kes ja millise valdkonna ministriks sai?

 

 

23.

Vanim eestikeelne aabits asub Lundi ülikooli raamatukogus. Selle viis Eestist isiklikult välja üks professor. Kes?

 

 

24.

Balti riikide ajalugudest leiab kuhjaga sarnaseid sündmusi. 12. märtsil 1934. a teostasid Konstantin Päts ja Johan Laidoner sõjaväelise riigipöörde ja kehtestasid autoritaarse režiimi, algas nn vaikiv ajastu. Vaid veidi hiljem, 15. mail 1934. a sai umbes samasuguse asjaga hakkama Karlis Ulmanis Lätis. Samamoodi toimis ka Antanas Smetona Leedus. Mis aastal?

 

 

25.

Kes on see maailma ajalukku läinud mees? Tegemist on väljavõttega grupifotost, mis on tehtud rindel Esimese Maailmasõja ajal. Hiljem osales mees aktiivselt ka Teises Maailmasõjas.

 

 

26.

Algusaastatel valitsesid meeste murdmaasuusatamist ning võtsid ka kõik olümpiamedalid kolme põhjamaa - Soome, Rootsi ja Norra - sportlased. NSVL-le tulid esimesed olümpiamedalid 1956. a Pavel Koltšin ja Feodor Terentjevi medalite ning teatesõidu kulla näol. Esimese individuaalse olümpiakullani jõudis NSVL alles 1972, mil selle tõi Vjatšeslav Vedenin. Kuid neli aastat enne seda läks individuaalne olümpiakuld esmakordselt põhjamaadest välja. Kes selle võitis?

 

 

27.

Kes on pildil?

 

 

 

28.

Ühena Ateena OM-ga seotud rajatistest taastati 44 aastat varjusurmas olnud trammiliiklus. Kuigi algselt pidid trammiliinid valmis olema juba aprilliks 2004, said ateenlased tramme esmakordselt katsetada alles juuli lõpus. OM-i ajaks pandi tööle vaid 2 trammiliini, needki lühendatud marsruudil. Need 2 liini kandsid olümpia ajal 2 kreeka olümpiavõitja nimesid (täispikkuses liinid kannavad kreeka antiikfilosoofide ja -kirjanike nimesid). Kelle nimesid kandsid need trammiliinid OM-I ajal? 1 õige = 1 p.

 

 

29.

Leiutaja ise pani selle hitt-toote esialgseks nimeks Buvuos Kocka, enne meile tuntud nime saamist kaaluti ka nimevarianti Gordioni sõlm. Patendi sai mees 1977. a ning esialgu hakkas toodet turustama ettevõte nimega Konsumex. Millest on jutt?

 

 

30.

Kes esineb? Tegemist on tuntud kitarrivirtuoosi ansambliga, millel eraldi nime polegi, räägitakse ikka ansambli juhfiguurist (pildil). Küsitavaga peaaegu samasuguse perekonnanimega mehi leiame ka Eesti kultuurist.

 

Vastused

 

1.

Priit Pärn

JP

2.

Peeter Olesk

AO

3.

Raimond Valgre, Tartu marss

MA

4.

Jaan Paavle

IP

5.

Karl Abel

MA

6.

Plasma

AO

7.

Prioon

AO

8.

Varjunimed, mille all on artikleid kirjutanud matemaatikute kollektiivid. (Varjunimi 1 punkt, kollektiivi mainimine 2 punkti).

MA

9.

Manna, pärineb A. Thor Helle piiblist

JP

10.

Lõhnavad postmargid

MA

11.

Seller

AO

12.

Zanzibar

IP

13.

Kaarma

AO

14.

Ebapärlikarp

JP

15.

Kanakull

MA

16.

Forrest Gump

AO

17.

The Monkees

AO

18.

Georg Tõnisson, aastast 1935 Vello Agori, tuntud nime Gori all

MA

19.

Ivan Aivazovski, Reval (Tallinn), 1844

IP

20.

Johannes Brahms, Ungari tants nr 4

AO

21.

Juudid

JP

22.

Pär Nuder, rahandusminister

MA

23.

Edgar Kant

JP

24.

1926

IP

25.

Adolf Hitler

IP

26.

Franko Nones (30 km)

IP

27.

Viktor Levada

AO

28.

Kostas Kenderis (liin nr 1, Syntagma-Kolymvitirio), Pyrrhos Dimas (liin nr 2, Pireus-Kolymvitirio)

MA

29.

Rubiku kuubik

AO

30.

Yngwie Malmsteen (Lars Johann Yngwie Lannerback)

IP

 

AO - Arko (10)

JP - Jaan (5)

IP - Indrek (7)

MA - Mart (8)