Tartu meistrivõistlused 2004/05. III voor, 03.11.2004

Küsimused: Lembit Ainsoo, Koit Nook

 

I. Sport

 

 

1.        “Mina olin tavaline poiss Tapa linnast, treenerit ei olnud, olin pigem alatoidetud. Ülikooli esimesel kursusel elasime viiekesi väikeses toas. Tõsi, seltskond oli võimas: kolmekordne Eesti meister Boris Nugis, Tõnis Matsin, tulevane Jõu boss Ants Saar ja Raul Rebase sugulane Priit. Söögiraha oli 1-1,5 rubla päevas, kuid seltskond innustas.” Kes on nii ölenud?

 

2.        Maailma üks kuulsamaid eestlasi Harry Männil on tulnud Venetsueela meistriks. Mis spordialal?

 

3.        Kes on see maailmakuulus sportlane, kes ilmselt J. W. Goethe “Faustist” pärinevast kuulsast fraasist inspiratsiooni saades on avaldanud memuaarid “Augenblick, verweile doch …” (2004)?

 

4.        Kes on pildil?

 

II.  Eesti mehed

 

5.        “Ta lõdises pikali vagunipõrandal ega kõnelnud sõnagi. Sihtjaamast lohistati ta haiglasse. Laagri kord näeb ette, et sissetulnud tapp suunatakse kõigepealt sauna. Saun oli kuum, maast laeni täis auru. Suuri vaevu kooris ta end paljaks. Aga kui ta käe veekapa järele sirutas, varises ta silmapilkselt kokku. Ta lebas ligasel saunapõrandal ja suutis ainult katkendlikult öelda: “Mu süda … süda …Ma suren… Usun, et … eesti rahvas … Miks te … tapate …vabadust?!!!” Mõni hetk hiljem heitis ta hinge. See oli 16.septembril 1952.aastal. Eestlased lõid talle lauatükkidest kokku puusärgi” Nii on kirjutanud oma isa, kunagi elurõõmu propageerinud eesti kultuuri suurkuju, hukkumisest Siberis tütar Viiu. Kellest jutt?

 

6.        Tartumaal Kavilda vallas sündinud tulevane laulja, näitleja ja fotograaf lõpetas 1938 Tartus tööstus- ja majanduskooli. 1939-1962 Vanemuises, Endlas ja Estonias operetilauljana tuntust kogunud mees on avaldanud fotoalbumeid, võitnud fotovõistlustel auhindu ning esinenud isikunäitustega. Ta oli ka tugev spordimees, saavutuseks on kindlasti esikoht 800 m jooksus 1937. aastal toimunud Eesti-Soome maavõistlusel kergejõustikus. Kes oli see mitmekülgne mees, kelle eluaastad on 1917-1991?

 

7.        Kuulete katkendit kosmogoonilisest eeposest, mille peategelasteks on Meeter ja Demeeter. Eepose moto: “Ühiskond kardab ainult üht asja: veeuputust” (G. Deleuze). Nimetage eepos ja selle autor.

 

8.        Kes on pildil?

 

 

III.  Muidu kõvad mehed

 

9.        Esimestena pälvisid aunimetuse I. Doronin, I. Kamanin, N. Levanevski, A. Ljapidevski, V. Molokov ja M. Slepnjov, M. Vodopjanov. Esimese välismaalasena sai selle au osaliseks Ottokar Jaroš. Mis aunimetus see on?

 

10.    David Bronstein oli omal ajal maailma üks tugevamaid malesuurmeistreid. Mis nime all on rohkem tuntud Leiba Bronstein?

 

11.    Husaarid olid teatavasti uhke vormi ja peene käitumisega kergelt relvastatud ratsaväelased. Isekeskis peeti kinni teatud traditsioonidest, millest üks oli nn husaari tubliduse eksami sooritamine. Eksam koosnes kahest osast. Esiteks pidi tubli husaari tiitli taotleja tühjaks jooma veinilähkri, teiseks aga tegema midagi hobuse sadulas olles. Mida?

 

12.    Keda on kujutatud šaržil?

 

 

 

IV.  Linnad

 

13.    Ühel Eesti lennuväljal püstitati 2001. aasta suvel Baltikumi rekord: 24 tunniga startis 295 lendu. Tulemus oli  võrreldav Stockholmi Arlanda lennuväljaga. Millisel lennuväljal rekord sündis?

 

14.    Bernard Kangro rikkaliku loomingu hulka kuulub ka kuuest raamatust koosnev Tartu-aineline sari: Jäälätted, Emajõgi, Kivisild, Must raamat, Keeristuli ja … Nimetage puudu oleva raamatu pealkiri.

 

15.    Küsitava linna üheks sümboliks on Goldenes Dach (´Kullatud katusega maja´). Linna lähedal asub 40-aastane 820 m pikkune ja 190 m kõrgune Euroopa sild. Mis linn?

 

16.    Mis nime kannab see hoone ja millises linnas asub?

 

 


V.  Ateena OM

 

17.    Õpime kreeka tähestikku. Milliste riikide vahel marssis sisse Eesti?

 

18.    Meeste korvpallis on USA nüüd võitnud 12 korda 16st. 2004 võitis Argentiina. Nimetage ülejäänud kolm võitjat (aasta + riik!).

 

19.    Lätil on riistvõimlemine edukas ala, toonud OMilt riigi ainsa kulla ja ka 2004. a. hõbeda. Eestis on ala aga praktiliselt välja surnud, sel alal ei peeta enam isegi riigi meistrivõistlusi. Siiski osales Ateena OMil 16-kordne Eesti meister sel alal (end. nimega Ruslan Ovtšinnikov), tulles individuaalses mitmevõistluses 98 sportlase hulgas 35. kohale, seejuures jõudis toenghooglemises finaali ja saavutas hinnatava 7. koha. Mis riiki ta esindas?

 

20.    Kes on piltidel?

 

   

 

 


VI.  Nimetused

 

21.    1828. aastal Viinis surnud maailma muusika suurkuju olnud vaid 150 cm pikk, kuid erakordselt suure peaga, mistõttu teda “väikeseks seeneks” hüüti. Kes?

 

22.    Indias lõi see saade kõik televisioonirekordid. Saatejuht Amitabh Bachchan osutus niivõrd populaarseks, et temast sai esimene India näitleja, kellest tehti vahakuju Madame Tussaud´ muuseumisse. Mis saade osutus Indias niivõrd populaarseks?

 

23.    Kuulsa teeklipperi nimi on võetud Robert Burnsi poeemist “Tam O´Shanter”. Šoti talupoega Tami jälitas kena noor naisnõid Nannie, kelle ainsaks riietuseks oli lühike alusseelik. Laeva käilakujuks ongi nõid Nannie, kelle vasak käsi on igaveseks ajaks välja sirutatud Tami halli mära suunas. Mis nime kandis see teekaubanduses ilma teinud laev? 

 

24.    Kuidas nimetatakse seda autot (mark ja mudel)?

 

 

 

 

 

VII.  Kaunid

 

25.    Hiljuti tulid käibele Eesti esimesed iseliimuvad postmargid. Margid kujundas kunstnik Lembit Lõhmus. Mida oli markidel kujutatud?

 

26.    Selle taime esmakirjeldus eurooplastele pärineb Ameerikas rännanud hispaania arstilt, kes nimetas seda kohalikus pruugis käibeloleva nimega – acoctii. Mehhiklased kasutasid looduslikult kasvava taime pikki õõnsaid varsi vee juhtimiseks. Euroopasse levis taim 1684.a. Loodusteadlane, kellelt taim oma üle maailma tuntud nime sai, hindas esmalt taime toitaineterikkaid juurmugulaid ning käsitles seda kui toidukultuuri. 1815.a. saadi Belgias esimene suurte täidetud õitega hübriid ja taim muutus moelilleks. Venemaal sai taim nime saksa päritolu loodusteadlase ja geograafi järgi, sellest on tulnud ka eestikeelne variant. Mis lill?

 

27.    Kus linnas asub see kalmistu, konkursi “Kaunis kodu” 2002.a. võitja.

 

 

28.    Kes on piltidel? Isik (näolapp) on üks, aga ootaks kahte nime.

 

  

 

VIII.  Ladina

 

29.    Lühend SPA on ka meil saanud paljude hotellide nime lisaks. Tegemist on kolme sõna algustähtedega. Kirjutage need sõnad ja eestikeelne tõlge.

 

30.    Rooma kirjanik Gaius Petronius Arbiter oli Nero nõuandja maitseküsimustes. Oma loomingus paljastas ta inimloomuse nõrkusi, inimesi ja nende elulaadi arvustades oli ta vaimukas, teravmeelne ja varjundirikas. Talle kuulub ka tõdemus raram facit mixturam cum sapientia forma, mis inimelu praktikas harvade eranditega reegliks on kinnistunud. Kuidas kõlab ladinakeelne tarkus eesti keeles?

 

Vastused

 

1.                   

Aleksander Tammert senior

2.                   

Veesuusatamises

 

3.                   

Boris Becker

 

4.                   

Jesse Owens

1913-1980

5.                   

Hugo Raudsepp

 

6.                   

Oskar Vihandi

 

7.                   

“Meeter ja Demeeter”, Hasso Krull (2004)

8.                   

Harald Nugiseks

 

9.                   

NSV Liidu kangelane

 

10.               

Lev Trotski

 

11.               

Olema seksuaalvahekorras

 

12.               

Aleksandr Lukašenko

 

13.               

Kärdla lennuväli

Seal toimus Enimexi lennupidu

14.               

Tartu

 

15.               

Innsbruck

Euroopa sild asub Silli jõel

16.               

Potala palee, Lhasa

Tiibet, 5. kuni 13. dalai-laama residents. Ehit. 17.saj.

17.               

Eritrea ja Zambia

 

18.               

1972 ja 1988 N.Liit, 1980 Jugoslaavia

19.               

Island

Runar Alexandersson.

Kui tuntud Eesti võimlemistreener Mati Kirmes 1990. aastate esimesel poolel Rootsi emigreerus, kutsus ta peatselt järele ka oma andekaima õpilase Ovtšinnikovi. Kuidas viimasest Islandi kodakondne sai, on teadmata.

20.               

Birgit Fischer

Aerutaja (2004 neljasüstal kuld, kahesüstal hõbe). Ka Fischer-Schmidt ja Schmidt. Oma 1. kulla sai 1980 Moskvas, Ateenas aga juba 8.-nda, lisaks 4 hõbedat

21.               

Franz Schubert

 

22.               

Telemäng “Kes tahab saada miljonäriks?”

23.               

Cutty Sark

Last of the Tea Clippers

´lühike alusseelik´. 1869.a. ehitatud viimane tee-klipper – laev, millega Indiast teed veeti. Laev seisab Londonis Thamesi kaldal (Maritime Museum Greenwichis).  Samanimelised ka purjeregatt, Scots Whisky firma The figurehead of the Cutty Sark. 

24.               

Ford Mustang

 

25.               

Võilill

 

26.               

Daalia, georgiin, jorjen

Karl Linné õpilane Andreas Dahl; Johann Gottlieb Georgi

27.               

Narva

Narva Garnisoni Kalmistu

28.               

Laetitia Casta, Marianne

Modell, kelle järgi valmistati 1999.a. uus Prantsuse Vabariigi sümboli Marianne kujutis

29.               

Sanitas  (või sanus) per aqua, tervis vee kaudu

30.               

Tarkus ja ilu on harva ühendatud (samas isikus)