Tartu lahtised meistrivõistlused. Hooaeg 2003/2004. IV etapp. Küsimused: TÜMK 1.

 

 

 

1.

Mille pioneerideks Eestis on Christoph Brendeken ja Carl Grubb?

 

 

2.

Aastatel 1954-62 ilmus Stockholmis 10-osaline koguteos Eesti riik ja rahvas II Maailmasõjas. Vastukaaluks avaldati sama pealkirjaga, kuid vastupidiste tõdedega raamat ka ENSV-s ja levitati seda tasuta väliseestlaste seas. Eesti pagulased vastasid omakorda sellega, et köitsid 1964. a Tallinnas ilmunud punase ajaloolase Elina Öpiku raamatu Talurahva mõisavastane võitlus Eestis kaante vahele hoopis teise, siin kõvasti keelatud raamatu teksti, mistõttu õnnestus seda mõnisada eksemplari Eestisse sisse tuua kuni üks Rootsi riigipäeva liige sellega vahele jäi. Millist raamatud nii levitati? Nimetage autor ja teos.

 

 

3.

Typhon oli 100 tuldpurskava pea ja saja erineva häälega draakon ning Echidna kirjeldamatu peletis - pooleldi kaunisilmne tütarlaps, pooleldi kole madu, kirjuplekiline ja ablas. Kahe jõletise porduelust sündis terve hulk seninägemata elajaid: koer Orthos, Lerna Hydra, Chimaira, Nemea lõvi ja veel 2, samuti väga tuntud elukat. Kes? (1 õige = 1p)

 

 

4.

1697. a käis Peeter I Inglismaal, muu hulgas külastati anatoomikumi. Tsaari ärritas aga kaaskondlaste vastumeelsus laipade suhtes ning selle kummutamiseks käskis Peeter oma alamatel teha laipadega SEDA. Mida?

 

 

5.

Näete piltidel Hitleri poolõe tütart (1908-31), kellega Hitlerit sidusid armusuhted ja kellega ta elas koos u 2 aastat (1929-31), on väidetud et küsitav oli ainuke naine, keda Hitler kunagi on armastanud. Eriti tuntuks on küsitav saanud aga oma surmaga, nimelt tappis ta ennast Hitleri püstoliga, kuid et suitsiidi asjaolud jäid paljus segaseks, siis on see põhjustanud suurel hulgal spekulatsioone. Kuidas oli selle tütarlapse nimi?

 

Ein Akt Gelis

 

 

6.

Pärast Berliini müüri langemist on maailmas vaid üks jagatud pealinn. Milline?

 

7.

Küsitav kala (Tinca Tinca) on rahvasuus tuntud ka kui kingsepp. Ta on väga vastupidav, arvatakse et suudab söömata vastu pidada kuni 8 kuud.  On tehtud katseid, kus ta pidas veest välja võetuna ja märja sambla sisse mähituna vastu 46 tundi. Samuti talub hapnikuvaest ja happelist vett. Kui vee temperatuur on üle 30 kraadi, langeb suveunne, kui alla 8 kraadi, siis talveunne. Oma maitsva liha tõttu on ta kõrgelt hinnatud, kuid paraku on tal nõrk tervis ning ta on väga vastuvõtlik lõpuseparasiitidele ja -mädanikule. Nimetage kala?

 

 Linask

8.

Küsitav riik iseseisvus 1958. a. Elanikke on u 9 miljonit, riigikeel prantsuse. Esimesed demokraatlikud valimised toimusid 1993. a, sealtpeale on riigi presidendiks Lansana Conte. Sisemaal paikneb enam kui 1500 m ulatuv Fouta-Djalloni platoo. Maa kaguosas kerkivad metsased mäed ning asub kõrgeim tipp Nimba (1752 m). Riik on maavarade poolest rikas ja üks mandri suuremaid boksiiditootjaid, palju leidub ka kulda ja teemante. Rahaühikuks on frank, kuid varem oli selleks syli, mis kohalikus keeles tähendab elevanti. Nimetage riik.

 

9.

Me kõik teame, kus Mathias Rust mais 1987 maandus. Millisest linnast ta aga oma lendu alustas?

 

10.

Roguskina mõistame täna leotatud ja kuivatatud pärnaniint ja sellest kootud riiet ent sõna ise pärineb vene keelest (roguz) ning tähistab hoopis ühe teist taime. Selle taime (Typha latifolia) tärkliserikkaid juurikaid jahvatati vanasti jahuks ning ta kõlbab seasöödaks. Lehtedest punuti matte, vilju kasutati padjatäiteks. Tema kasvamine on eutrofeerumise näitaja, ent taim ise pidurdab reostust. Nimetage taim!

 

11.

Küsitav jäähokimängija tuli väravavahina Edmonton Oilersi koosseisus viiekordseks Stanley karikavõitjaks (1984-1990). Veel mänginud Toronto, Buffalo, Los Angelese, Saint Louis´ ja Calgary meeskonnas, kokku NHL-is 19 hooaega. 403 võiduga on ta väravavahtide kõigi aegade edetabelis seitsmendal kohal ning 1988. a tunnistati NHL-i parimaks väravavahiks (Vezina auhind). 1984. ja 1987. a Kanada koondises Kanada karikavõitja. Kes on see esimene tumedanahaline jäähoki kuulsuste halli liige?

1988 Stanley Cup Team

 

12.

Ta tõi kehalise kasvatuse õpetajana Eesti koolidesse rahvastepalli (1925), algatas jooksu ümber Viljandi järve (1929) ja Eesti esimese suusahüppemäe ehitamise (1929 Rakveres). Kuuekordne Eesti meister suusatamises. Kes oli see Eesti üks esimesi kõrgharidusega spordispetsialiste (eluaastad 1900 – 1994)?

 

13.

Selle purjeklassi konstrueerijaks oli inglasest asjaarmastaja-konstruktor Rodney March 1967. a. Alus on kahe kerega. Kui purjelaudu mitte arvestada, siis on ta üks kiiremaid purjeklasse. Purjeka pikkuse (610 cm) ja kaalu (148 kg) kohta on tal suhteliselt suur purjepind (21,8 m2), kuid kaks eraldi asuvat ujukit pakuvad sellise purje survele küllaldast vastukaalu. Paadi meeskond on 2-liikmeline. Esimeseks olümpiavõitjaks tuli 1976. a Suurbritannia paatkond (Reginald White – John Osborn). 1988. a MM-võistlused peeti aga Tallinnas. Mis on selle purjeklassi nimi?

 

14.

Euroopa kahe tähtsama sportautotootja Ferrari ja Porsche embleemil seisab tagajalgadel perutav must hobune. Enzo Ferrari sai 1923. a loa musta hobust Modena linna vapikilbi taustal kasutada esimeses maailmasõjas hukkunud lenduri Francesco Baracca isalt Enricolt. Enrico poja lennukile oli maalitud hobune, mille ta laenas omakorda Saksa lennukitelt. Ega Saksa sõjamehedki ei paistnud silma originaalsusega, hobune pätsati lennukitele ühe tuntud Saksa autotööstuse linna vapilt. Milline linn?

 

15.

Küsitavat tehnikateadlast ja mäeinseneri (1882-1938) teati tsaaririigi lõpuaastatel kui imelast, 1913. a lõpetas ta cum laude Peterburi Mäeinstituudi ja suunati professorikutset omandama Saksamaale. I MS alates töötas firmas AEG, interneeriti ja saadeti Venemaale. Seejärel töötas õppejõuna ning Siemens-Shuckerti dünamovabrikus, kus tõusis asedirektoriks. Et ta oli hea tuttav Leonid Krassiniga, siis saadeti ta 1919. a suvel Venemaa rahukavaga salaja läbi rinde Eesti Sõjaministeeriumi, pärast viis ta vastuse samamoodi tagasi. Nii oli ta Tartu rahulepingu sõlmimise telgitaguseid võtmefiguure. 1920. a opteerus Eestisse, 1920-22 oli kaubandus-tööstusministri abi ning 1922-27 Riigi Turbatööstuse direktor. Kes?

16.

Millises hoones asub Eesti suurim vaip (monumentaalgobelään)? 1985. a valminud vaiba mõõtmed on 48 korda 10 meetrit, kaal ligi 1 tonn, kavandi autor Enn Põldroos.

 

17.

Küsitav muusika˛anr sündis inglise ballaadooperi ja prantsuse koomilise ooperi eeskujul ning selle rajajaks peetakse Johann Adam Hiller´it (1728-1804). Saksamaal jäi see rahvalikuks meelelahutuseks, kuid Austrias kasutati tänu keiser Joseph II toetusele etendustel ooperilauljaid, mis tagas kõrge muusikalise taseme. ˇanri klassikasse kuuluvateks loetakse siiski vaid kolme aastatel 1782-91 loodud Mozarti teost. Nimetage ˛anr.

 

18.

See superkangelane ilmus esimest korda lugejate ette mais 1939 Detective Comicsi sarjas ning tema esmaloojaks peetakse meest nimega Bob Kane. Väidetavalt sai mees inspiratsiooni ühest Leonardo da Vinci joonistusest. Paari aasta pärast olid loodud juba ka kangelase ustava kaaslase ja tema surmavaenlaste kujud, mida tunneme siiani. Teised meediumid võtsid koomiksikangelase kiiresti üle – raadiosse ilmus ta 1943 ja 1966 käivitus telekanalis ABC otseshow tema tegemistest. Filmidebüüt toimus kangelasel 1989. a (re˛issöör Tim Burton, peaosatäitja Michael Keaton), tänaseks on sellest sarjast tehtud neli filmi (ja viies tulekul). Joonissarju on aga loendamatul hulgal. Nimetage see superkangelane, kellega sama nime kannab ka üks Tartu-suurune naftatööstuslinn Türgis!

 

19.

Küsitav filminäitlejanna sai oma eesnime linnalt, kust ta sündis, tema algne perekonnanimi oli Horowitz. Lisaks suurepärastele osatäitmistele filmides Heathers, Edward Käärikäsi, Age of Innocence, Little Women ja Girl, Interrupted, on ta tuntuks saanud ka kui Johnny Deppi ja Matt Damoni girlfriend. Paari aasta eest jäi ta vahele riiete näppamisega poest ning sai kohtult karmilt karistada. Kes?

 

 

 

 

20.

Helilooja, kelle klaverikontserti nr 1 kuulete?

 

21.

Milline sõna (termin, nimi vms) ühendab Daniel Radcliffe’i, Vaino Vahingut ja Inglise lasteraamatutegelast Peter Rabbitit?

 

22.

Ta oli pikk ja kuivetunud, nägu oli päikesest põlenud ja soonine, suur kõver nina oli ees kui põiki kirves. Ta käis nagu harakas edevalt hüpates ja kareldes, pikad käed vehklesid kui lipud tuules. Jalas olid tal säärikud, suured ja lohisevad nagu harmoonikad. Kaelas rippus tal kannel ning muud varandust tal polnudki. Kelle kirjeldus?

 

23.

Kes on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

Tolkien News Pic

24.

Sissekanne Eduard Laamani päevikust 15.10.1925:

Köstner ….-st: Oli ikka väga töökas, kirjutas 3-4 korda oma töid umber, kuid kusagil neid ei võetud vastu, isegi Jaiki kalendrisse mitte. Ühte romaani näitas G. Suitsile, see ütles, et ei kõlba, kuid ühe tüübi järel romaanis arvas, et andi on. Siis muretseti …-le “Postimehe” ekspeditsioonis lehe väljaandja koht, 20 rbl. kuus ja pandi ta Treffneri kooli (umbes 1902-3). Õppimine ei tahtnud minna; kõik matematika ülesanded pidi talle Köstner tegema. 1905 läks koolist ära revolutsiooni tegema, jooksis poisikeste eel, Kiseritski aptegi eest kotkas kepi otsas, pidas aulas kõnesi “demokratiumist”. Kellest on jutt?

 

25.

Kes on kuuldava loo sõnade autor? Kui teate, kust lugu pärit on, ei tohiks probleemi tekkida.

26.

Mis ühendab järgmisi USA presidente: George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Andrew Jackson, Ulysses Grant, William McKinley, Grover Cleveland, James Madison ja Woodrow Wilson?

 

27.

Me teame, kes on prokurör ja samuti seda, et prokuraator oli provintsi asehaldur Vana-Roomas. Viimast nimetatakse ka prokuristiks. Ent kes või mis on prokurist tänapäeval?

 

28.

Küsitav 1925. a Võisiku vallas sündinud teoloogiadoktor teenis 1943-44 Soome ja 1944-45 Saksa sõjaväes. Ta on elanud Saksamaal, Itaalias ja Kanadas, aastast 1993 elab Eestis. 1948-52 ja1961-65 toimetas Vatikani raadiojaama eestikeelseid saateid. Avaldanud teoloogiaalaseid uurimusi ka koostanud teatmeteoseid. Viimastel aastatel oli muuhulgas Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riikliku Komisjoni juht, käesoleval ajal teenib leiba kaplanina. Kes?

 

29.

Matis tahtis täna teilt küsida, mida tähendab ladinakeelne fraas sit tibi terra levis. Seda on aga korduvalt juba küsitud ja paljud teist teavad une pealt, et olgu muld sulle kerge. Seega küsime fraasi samast valdkonnast (kuigi hauakirjaks seda vaevalt pannakse) – mida tähendab Ibi iacet lepus in pipere?

 

30.

Kuulete küsitava ansambli üht kõige kuulsamat lugu, tegemist on 1982. a LP nimilooga. Nimetage ansambel.

 

 

Vastused

 

1.

Esimesed ajalehed; Tallinna trükikoja omanik Brendeken: Ordinari Post-Zeitung, 1675-78  kord nädalas; Tallinn postmeister Grubb: Rvelische Post-Zeitung 1689-1700 (?), 2 korda nädalas

IP

2.

Arvo Mägi, Eesti rahva ajaraamat

IP

3.

Kerberos ja Sphinx [Pierre Grimal, The Concise Dictionary of Classical Mythology, 1986; Gerhard Fink, Kes on kes antiikmütoloogias, Avita, 2000]

IP

4.

Käskis laipade liha närida

IP

5.

Angela Maria “Geli” Raubal

IP

6.

Nikosia (Küpros)

AO

7.

Linask

IP

8.

Guinea

IP

9.

Helsingi

AO

10.

Hundinui

AO

11.

Grant Fuhr

MS

12.

Theodor Andresson

MS

13.

Tornaado

MS

14.

Stuttgart

MS

15.

Aleksander Kink

IP

16.

Tallinna Linnahallis

MS

17.

Singspiel ehk laulumäng, Mozarti Haaremirööv (1782), Teatridirektor (1786) ja Võluflööt (1791)

IP

18.

Batman

AO

19.

Winona Ryder

AO

20.

Chopin

AO

21.

Potter - Radcliffe on Harry Potteri kehastaja filmis, Vahingul on näidend Potteri lõpp ja Peter Rabbiti lood pärinevad Beatrix Potteri sulest

AO

22.

Toomas Nipernaadi

IP

23.

J. R. R. Tolkien

IP

24.

Friedebert Tuglas

AO

25.

Peep Pedmanson (filmis Vanad ja kobedad saavad jalad alla)

AO

26.

Presidendid, kelle näopilt on ehtinud USA dollareid

MS

27.

Kaubandusettevõtte volinik, ärijuht [Eesti keele sõnaraamat]

IP

28.

Vello Salo

IP

29.

Vaat, kuhu koer on maetud!

AO

30.

Iron Maiden

IP

 

AO – Arko Olesk; IP – Indrek Paavle; MS – Matis Song