Tartu mälumängu küsimused 05.11. 2003

 

Tõnu Talve & Tiit Naarits

 

KIRJANDUS

 

1. Sellel Eesti kirjanikul on viis suuremat huviala:

1) ta on suur veinisõber ja ta plaanib välja anda veinide taskuentsüklopeedia.

2)lisaks jändab ta seentega ja kasvatab gladioole, mille sibulaid olevat toonud Hawaiilt suus, sest sealt on taimede väljavedamine keelatud.

3)uurib igasuguseid sitikaid.

4)teda huvitavad naised. Ta on olnud missivõistluse žüriis, kus määras missikandidaatide intelligentsust. Talle meeldivad ilusad ja targad naised, sest tema meelest on selline kombinatsioon päris haruldane.

5)on tegelenud astroloogiaga, on võimeline inimese liigutuste ja reageerimisviisi põhjal ütlema tema tähtkuju.

Kes on see kirjanik?

2. Ühe Eesti kirjaniku esimesed 9 romaani algavad eranditult tähtedega „k“ või „v“.

Kes on see kirjanik? (Tema esikteos oli reisiraamat „Plastmassist südamega madonna“  - 1963).

3. 1972. aastal ilmus „Loomingu „Raamatukogus““ Lembit Vahaku varjunime all näidend „Karske õhtupoolik“. Nüüdseks on teada, et näidendit töötles ja silus Andres Ehin ning autoriks oli Enn Mikker? Millise nime all on see mees rohkem tuntud?

4. Küsitav isik sündis 1603. a. Saksimaal rätsepa perekonnas. Lõpetas 1627.a. Leipzigi ülikooli. Teda võlus teadlase karjäär. Hüüdnimed Holsteini Plinius ja Gottorpi Odysseus. Tema juhtimisel valmistati 11 m läbimõõduga gloobus. Gloobuse sisse mahtus laud 10 inimesele, kes võisid vastavalt Kopernikuse süsteemile jälgida taevakehade liikumist. Gloobus kingiti 1713. a. Peeter I-le.

Küsitava peateos „Reis moskoviitide maale ning Moskva kaudu Pärsiasse ja tagasi“ ilmus 17. sajandil vaatamata küllaltki krõbedale hinnale tervelt kuues trükis. Kellest jutt?

5. Kes on see tuntud kirjanik? (Eesti keeles on tal ilmunud üks teos – „Barbarite ootel“)

                      JM Coetzee

 

AJALUGU JA POLIITIKA

 

6. Kes (1717-1779)? Pärit Saksamaalt, hariduse omandas Jena ülikoolis. 1741 tuli Liivimaale koduõpetajaks. 1745 – 1775 töötas Tormas ja Lohusuus kirikuõpetajana. Oli üks esimesi, kes võttis avalikult sõna pärisorjuse kaotamise poolt, avaldades vastavasisulisi trükiseid. Andis välja valgustuslikku ajakirja „Der Philantrop“. Tegi katsetusi aedviljadest valmistatud kuivkonservide alal ning pookis ümberkaudseid elanikke rõugete vastu.

7. Ta oli Prantsuse kuninga Louis XV sõjaväe iiri rügemendi ohvitser, kuulus oma vapruse ja galantsuse poolest. Sattunud 1760.a. garnisoniga Charente’i jõe kaldale võlus koht teda sedavõrd, et ta otsustas erru minna  ja sinna elama asuda. Ta hakkas tegelema viinamarjade kasvatamise ning nendest märjukese pruulimisega. Saatnud Iirimaale sõpradele proovipartii ja kuulnud nende vaimustust, otsustas ta 1765.a. asutada konjakiettevõtte ning pruulima hakata omanimelist marki. Muide -  konjakite tärni – ja tähtedekombinatsioon on suures osas selle mehe ning ta järeltulijate poolt välja mõeldud. Kes? (Piisab ka konjakimargi nimetamisest.)

8. 1850.a. saatis üks Preisi salateenistuse agent Londonist Berliini järgneva sisuga ettekande: „Ta elab tõelise boheemlasest intellektuaali elu. Pesemine, kammimine ja pesuvahetamine on asjad, mida ta harva teeb ning talle meeldib end purju juua. Kuigi ta sageli päevade kaupa logeleb, töötab ta teinekord ööd ja päevad väsimatu kannatlikkusega. Ta ei pea magamaminemisel ega ärkamisel kinni kindlatest kellaaegadest. Sageli on ta öö otsa üleval , heidab siis riietega sohva peale magama ja magab õhtuni, laskmata end segada ülejäänud maailma asjatoimetustest.“ Kelle kohta nii kirjutati?

9. 1930. aastate lõpus jõudis Stalini hirmuvalitsus ning isikukultus oma haripunkti. Just sel ajal tegi grupp Moskva ajakirjanikke „isakese“ auks ümber nimetada üks jõgi NSV Liidus ja veel miski (viimane tundub lausa eriti jabur ja uskumatu, aga nii see oli). Nimetage jõgi ja see veel miski.

10. Kes on helilooja?

 

TEADUS JA TEHNIKA

 

11. Kõrgepingeliinide juhtmete läheduses tekib õhuniiskuse suurenedes ja õhurõhu vähenedes ebaühtlase elektrivälja toimel omalaadne elektriline nähtus, mis väljendub sinise helendusena juhtmete ümber ning  millel nimeks …. lahendus. Kirjutage punktiirjoonele puuduv sõna.

12.1938.a. asutati ning 1940. a. likvideeriti Eesti Teaduste Akadeemia. 1946. a. asutati Eesti NSV TA. Ainult ühel akadeemikul on olnud õnn kuuluda nii ühte kui teise. Kellel?

13. Suurbritannias, USA-s ja Prantsusmaal kannab see metall nime tungsten. Mis nime all tunneb seda metalli aga muu maailm?

14. 1940.a. leiutasid John Randall ja H.A.Boot Birminghami ülikoolist magnetroni, et kasutada seda Briti radarisüsteemides II maailmasõja ajal. Magnetronist aga arenes välja paljudes kodudes asendamatu kodumasin. Milline?

15. Kes on kaks pildil olevat teadlast?

 

 

 

SPORT

 

16. 1940. a. seisuga olid Eesti sportlased suveolümpiatelt võitnud 6 kuld-, 7 hõbe- ja 9 pronksmedalit. Lätlastel oli 4 medalit – 2 hõbe- ja 2 pronksmedalit. Milline aga oli Leedu sportlaste medalisaak  suveolümpiatelt 1940.a. seisuga?

17. Sarnaselt 2000. ja 2002. aastaga toimub 2008 a. jalgpalli suurturniir – Euroopa meistrivõistlused -  korraga kahes naaberriigis. Nimetage need.

18. 12. märtsil 1961.a. lõppesid Genfis maailmameistrivõistlused jäähokis. Meistriks tuli Kanada ja see jäi tema viimaseks tiitlivõiduks järgnenud 33 aasta jooksul. Esmakordselt esines MM-l Aafrika meeskond. Millise riigi esindus?

19. 1971. a. augustis NSV Liidu jalgpalli meistrivõistluste II liiga mängus realiseeris Poltaava „Stroiteli“ kasuks edukat penalti Aleksandr Molodetski. Faktis iseendas ei ole midagi mäletamisväärset, kuid ometigi on see penalti tõelise kurioosumina jalgpalliajalukku läinud. Millega?

20. Selle „riistapuu“ eelkäijaks võib pidada prantslase de Sivraci (1791) ehitatud seadeldist. „Eelajaloolisest ajast“ on tuntuim sakslase von Draisi (1817) ehitatud mudel. Esimese töökoja, kus neid valmistati, rajasid Pariisis vennad Michaux’d (1860.aastad).  Tööstusliku tootmise alguseks loetakse aastat 1895, kui Ignatz Schwinn ja Adolph Arnold asutasid USA-s omanimelise kompanii (vanim vastav firma maailmas). Tuntumad kaubamärgid tänapäeval Panther, Author, Classic, Bianchi, Merida, Cannondale, Kona,  Nishiki jpt. Millest jutt?

 

KULTUUR

 

21.  Ta on sündinud 1946. aastal. Poisina soovis saada ta maalikunstnikuks, seetõttu asuski lõpuks õppima Philadelphia kunstiakadeemias. Seal alustas ka eksperimente filmidega. Arvatakse, et sealse elupaiga lumpenlik ja kuritegelik naabrus pani aluse tema huvile varjatud ja hämara inimpooluse vastu. Oma esimese „liikuva maali“ nimetas ta „57 sekundit kasvamist ja tuld ja kolm sekundit oksendamist“. Ta proovis liikumisi surnud putukatega ning roiskunud lihaga. 1970. aastal tegi ta esimese tõsise filmi – 35-minutine film allapissivast ning vanemate poolt mõnitatud poisist, kes kasvatab endale seemnest armastava vanaema. Aastast 1977, kui valmis tema esimene täispikk film – „Eraserhead“, võib mehest rääkida juba kultustegijast. Tuntumad filmid  - „Elevantmees“ (1980); „Blue Velvet“ (1986); „Wild At Heart“ (Loomu poolest metsikud, 1990);  teleseriaal „Twin Peaks“ (1990);  „Lost Highway“ (Kadunud kiirtee, 1997) ja „Mulholland Drive“ (2001). Kes?

22. Küsime Eesti noorimat kunstimuuseumit, mis asutati 2002. aastal ning kogus on umbes 300 teost. Täpne asupaik – 2  p.,  maakond – 1p.

23. 1997.a. valmis Martin Scorsesel film „Kundun“, mis jutustab XIV dalai-laama lapsepõlvest ja kujunemisaastatest. Film tõi kaasa palju pahandusi Hiina RV  võimudega ning Scorsesele eluaegse keelu külastada Tiibetit. Filmi konsultandina tegutses aga üks tuntud USA poliitik. Kes?

24. Kes on piltidel?

 

25. Millisest muusikalist pärineb kuuldav lugu?

 

VARIA

 

26. See taim – simmondsia californica – kuulub pukspuuliste sugukonda. 2 – 3 meetri kõrguseks kasvav igihaljas põõsas (võib elada kuni 200 aastat), mis kasvab USA-s ning Mehhikos poolkõrbelistel aladel. Hõredalt pehmekarvaline, lehed teravaservalised ning nahkjad. Vili pähklitaoline, milles u. 2 cm pikkune seeme. Selle taime õli (täpsemini seemnetes leiduvat vedelat vaha) kasutatakse väga palju kosmeetikatööstuses – nii erinevates kreemides kui ka šampoonides. Uuringute järgi seisab sellel õlil ees tulevik mootorikütusena, kuna selle põlemisel eraldab suures koguses energiat. Samuti tekib õli põlemisel vähe heitgaase. Ainuke probleem on selle taime kasvatamine, sest kütuse saamiseks on vaja hiiglaslikes kogustes selle taime seemneid, mis nõuab tohutuid investeeringuid. Mis taimest jutt?

27. Kui te lähete juuksurisalongi ning palute endale lõigata soeng „Karre“, siis milline soeng teile lõigatakse?

28. Nimetage ansambel.

29. 2000.a. avas Norra kuningas Harald maailma pikima maanteetunneli, millel pikkust 24,5 km. See lõi senise rekordi, mis oli Saint-Gotthardi tunneli käes, ligi 8 kilomeetriga. Millise kahe linna vahel tagab tunnel aastaringse ühenduse?

30. Mis looma kohta käib järgnev info?

 

VASTUSED

 

1. Enn Vetemaa                                                                                                         

2. Aimee Beekman *

3. Vormsi Enn*                                                                                                   

4. Adam Olearius*

5. JM (John) Coetzee – tänavune Nobeli kirjanduspreemia laureaat

6. Johann Georg Eisen von Schwarzenberg

7. (Richard) Hennessy

8. Karl Marx*

9. jõgi – Volga; veel miski – Kuu*

10. Edward Elgar („Enigma variatsioonid“)

11. koroona(lahendus)

12.Paul Kogerman*

13.volfram*

14.mikrolaineahi*

15.DNA-mehed Francis Crick ja James Watson

16.ei ühtegi*

17.Austria ja Šveits

18.Lõuna-Aafrika Vabariik*

19.realiseeris penalti peaga (komistas hoojooksul ning kukkus peaga vastu palli. Väravavaht ei jõudnud suurest ehmatusest ilmselt reageerida)

20.jalgratas

21.David Lynch

22.Viinistu kunstimuuseum (Harju maakonnas)*

23. Henry Kissinger*

24. Frank Sinatra (arreteeriti 1938.a. vägistamissüüdistusega)

25.“Hair“ („Juuksed“)

26. jojoba

27. kantpea

28. „Sõpruse puiestee“

29. Oslo-Bergen*

30. gaur

 

* - tärniga tähistatud küsimuste koostaja on Tõnu Talve