1.   Suurmogulite riigi looja Babur (1483? - 1530) on tuntud ka biograafilise "Babur-Name" (sisuliselt päeviku) autorina.  Teos on erakordselt huvitav - Babur tundis alati huvi võõraste maade looduse, kommete jne vastu ning pani nähtu ka kirja. Samuti iseloomustas ta küllalt kriitiliselt kaasaegseid valitsejaid. Enne otsustavat Kanwah' lahingut aastal 1527, kus ta purustas Rana Sanga juhitud võimsa raadžputtide armee, andis ta moslemi kohta ehk veidi omapärase lubaduse. Varem oli ta sama lubaduse andnud 40-aastaseks saamise puhul, kuid ei suutnud seda täita. Seekord täitis ja käskis sama teha ka teistel ülikutel, sõjameestel ja õukondlastel. Mida lubas Babur?

 

2.   Nii Kreekas kui Roomas kasutati kirjavahetuses meeleldi tervitusvormeleid. Roomlastel kujunes välja ka tervituslause lühend: S(i) V(ales), B(ene) E(st), E(go) V(aleo). Mida see tähendab?

 

3.   Eesti muistse vabadusvõitluse ajal vallutasid sakslased 1223. aastal teist korda Viljandi linnuse. Sinna kogunenud eestlased saatsid Riiga sõna, et ristiusule pannakse vastu küünrapikkuse poisikeseni. Ristivägi sundis Viljandi kaitsjad siiski alistuma ja sõjateenistuse vennad ning kõik sakslased heitsid neile armu, ehkki nad nii elu kui kogu vara oleks pidanud kaotama. Repressioonideta piiramine siiski ei lõppenud - Viljandis olnud … tõmmati teiste … hirmutamiseks oksa. Kes langesid tookord repressioonide ohvriks?

 

4.  Küsitava sõjalise aumärgi (ordeni) asutas Preisi kuningas Friedrich Wilhelm III  10.03.1813  Breslaus. Aumärgi kujundas kunstniku ja eelkõige arhitektina tuntud Karl Friedrich Schinkel ning sellel oli kolm astet. Algselt aumärgi esiküljel reljeefsed kujunduselemendid puudusid, tagaküljel olid ülal kuningakroon ning selle all tähed FW, keskel kolm tammelehte, allservas aastaarv 1813. Selle juurde kuulus must valgete ääristega lint. 19.07.1870 muudetud statuudiga paigutati kujunduselemendid aumärgi esiküljele. Erinevatel ajajärkudel muutusid nii kujunduselemendid kui ka nende paigutus. Mis aumärk?

 

5.  08.12.1991 toimus Minski lähedal Valgevene valitsuse residentsis Biloveži põlismetsas (Belovežskaja puštša) Ukraina, Valgevene ja Vene Föderatsiooni riigipeade kohtumine eesmärgiga määratleda Moskva keskvõimu edasine saatus. Lähtudes faktist, et Ukraina, Valgevene ja Vene Föderatsioon olid 1922. aastal NSVL-i kolm asutajaliiget, võtsid nad endale õiguse laiali saata see, mille nad olid loonud, ning kinnitasid, et "NSVL kui rahvusvahelise õiguse ja geopoliitiline subjekt on lakanud eksisteerimast". Kohtumise resultaadina allkirjastati kokkulepe Sõltumatute Riikide Ühenduse loomise kohta (tuntud ka kui Belovežskaja puštša kokkulepe). Kes allkirjastasid kokkuleppe, millega saadeti laiali NSVL?

 

6.  See loom kuulub meriveiseliste seltsi, on samanimelise sugukonna ainus liik. Elutseb India ookeani rannikuvööndis, harva tuleb jõgedesse. Kehapikkus kuni 3,5 m, isased kaaluvad keskmiselt 170 kg, emased vähem. Nahk on peaaegu karvutu, esijäsemed loivalaadsed, tagajäsemeist on säilinud tagavöötme rudimendid. Toitub veetaimedest. Emaslooma kandeaeg on umbes 11 kuud, sünnitab ühe poja. Maitsva liha ning lihale, rasvale ja hammastele omistatud ravivõime pärast püütakse neid palju. Ohustatud liigina on kantud maailma Punasesse raamatusse. Kes?

 

7.   Linnupete ehk linnuiva tähendab toitu või leivapala, mis tuli rändlindude kevadise saabumise ajal süüa hommikul enne majast väljaminekut. Vastasel juhul lind, keda sel kevadel esmakordselt kuuldakse, petab ära.  Kõige sagedamini on nimetatud, et inimene kelle lind on ära petnud, jääb kõhnaks, kuivab ära jne. Kui linnupetet võtmata siiski võõra mõjuvõimu alla jäädi, tuli see mõju omakorda üle kanda kasvavale puule. Selleks tuli kolm korda ümber puu käies … …! Mida tuli teha?

 

8.   12.07.1943  algas oletatavalt maailma sõjaajaloo kõige suurem tanki- ja muu soomustehnika lahing, milles osales kuni 800 tanki ja liikursuurtükki Saksa poolel ja 700 tanki ja liikursuurtükki Nõukogude poolel. Mõlema poole kaotusteks oli umbes 350 lahingumasinat. Lahing toimus tollase Prohhorovka asula juures. Praeguseks on kuulsast asulast saanud linn ja samanimelise rajooni keskus. Millise oblasti territooriumil asub nimetatud Prohhorovka?

 

9.    Milline kuulus loodus- ja turismiobjekt on piltidel?

[x]Loreley, Hochwasser, 3. November 1998, © Foto WHO

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

10.   Kes laulab?

 

11. Juuresoleval Thomas Gainsborough poolt 1778. aastal  maalitud pildil olev härrasmees (1730-1803) teostas 05.12.1766 Londonis oma esimese müügi. Sellega pani ta aluse firmale, mis kuulub omataoliste seas absoluutsesse tippklassi.  Alates aastast 1823 asub küsitava peakorter aadressil 8 King Street,          St. James’s,  London . Mis firmaga on tegemist?

 

        

 

12.   Waterloo lahing aastal 1815 tõi kuulsust paljudele - nii võitjatele kui kaotajatele ja isegi ABBAle. Rikkaks tegi see aga ühe Londoni pankuri, kes sai lahingu tulemusest teada kõigist palju varem. Ta läks hommikul Londoni börsile ja hakkas inglise väärtpabereid suurtes kogustes müüma. Teised investorid arvasid, et ta teab Napoleoni võidust ning ruttasid samuti müüma. Samal ajal ostsid tema agendid väärtpaberid madala hinnaga uuesti kokku. Kes oli see kuulus pankur?

 

13.  Kuidas nimetatakse USA kirderanniku kaheksat mainekat eraülikooli Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, University of Pennsylvania, Princeton ja Yale ühendavat assotsiatsiooni? Ühendus loodi ülikoolide presidentide poolt aastal 1945 ning selle esmaseks ülesandeks oli ülikoolide vaheliste spordivõistluste korraldamise koordineerimine.

 

14.    Küsitav “tehnikaime” leiutati 19. sajandi 80-ndatel aastatel. Esimese mehena puutus sellega lähedalt kokku William Kemmler 06.08.1890, esimese naisena Martha Place 20.03.1899. Arvatavasti ei tekkinud nendel ega nende järeltulijatel samas rollis soovi kogetut veelkord läbi elada. Millise leiutisega on tegemist?

 

15.   Eeskirjades keiserliku Tartu Ülikooli üliõpilastele (1803-1834) on kirjas: Iga üliõpilane peab hiljemalt kell 11 õhtul kodus olema. Mõõka tohib kanda ainult riigi ja ülikooli poolt lubatud pidustustel. Paljastatud mõõga või laetud püstoliga tabatud üliõpilane langeb eriti range karistuse alla. Üliõpilastel tuleb hoiduda hasartmängudest raha peale. Keelatud on kiire sõit või ratsutamine, samuti põleva piibuga jalutamine ülikoolilinna tänavatel jne jne.  Muuhulgas on kirjas, et üliõpilaste … loetakse juba ette maksvusetuks.  Mis loeti siis nende eeskirjade järgi juba ette maksvusetuks?

 

16.   Millisel tennise Grand Slam turniiril kasutatakse mängu võitja selgitamiseks vastavalt 3. või 5. setis kiiret lõppmängu ehk tie-break-i?

 

17.    Autoralli MM-il selgitatakse individuaalset maailmameistrit alates aastast 1979. Kokku on MM-tiitli saanud 15 pilooti. Automarkidest on “individuaalse tiitli” saanuid üheksa (9). Neist Lancia, Mitsubishi, Peugeot, Toyota – 4 korda; Subaru – 3 korda; Audi, Ford – 2 korda. Ühel korral on saanud “individuaalse tiitli” 2 automarki (tootjat). Millised on need automargid, kui on teada, et mõlemal istus rooli taga sakslane Walter Röhrl?  

 


18. 2002. aasta novembris suudles korvpallilegend ja TNT kommentaator Charles Barkley kaaskommentaator Kenny Smith'i eeslit (pildil). Barkley nimelt jäi otse-eetris nö vahele, öeldes: If he gets 19 points in a game, I'll kiss [Kenny's] ass; st arvas, et ….… ei viska tol hooajal üheski mängus üle 19 punkti. Kelle kohta ütles Barkley nii üleolevalt?

       

19.   Sidney olümpiamängudelt said eesti meessportlased 3 medalit – Erki Nool kulla ja Indrek Pertelson ning Aleksei Budõlin pronksi. Lisaks veel mitu kohta esikaheksas. Kes sai samadel mängudel Eesti naissportlastest kõrgeima koha?   

 

20.    Kuulete laulu, mis kuulub ühe jalgpalliklubi fännide kohustuslikku repertuaari. Mis klubi?

 

21.   See daam sündis New Yorgis 14.05.1971. Oma esimese filmirolli tegi järgmisel aastal. Kummalisel kombel ei mänginud ta tüdruku osa, vaid hoopis poisslast kellele pandi nimeks Michael Francis Rizzi. 1990. aastal mängitud rolli eest sai hävitava kriitika osaliseks ning teenis Kuldvaarika auhinna. Peale seda peaaegu loobus näitlemisest ja asus hoopis tegutsema stsenaristi ja režissöörina. Esimene päris üksi lavastatud film  “Süütud enesetapud” (The Virgin Suicides, 1999) teenis arvustustes ülivõrdeid. Nüüd on tal kodus juba olemas Kuldgloobus ja Oscar stsenaariumi eest. Auhinnad sai 32-aastaselt. Selles osas ei õnnestunud tal “ära teha” oma kuulsale isale, kes sai esimese Oscari 31-aastaselt samuti stsenaariumi eest. Kes? 

 

22.   B.G. Forseliuse Selts annab välja aumärke: B.G. Forseliuse medal, Suur … … medal, Väike … … medal ning medalit Suur Kuldtukat (esimene ja teine klass). Lisaks veel tähtpäevamärke nagu Eesti rahvakooli 300. aastapäeva medal, Eesti koorilaulu 200. aastapäeva medal, mälestusmedal Wastne Testament 1686. Punktiiri kohal on puudu kaks sõna - kirjutage need!

 

23.   Kes on see Eesti näitleja? Sündinud 24.01.1962. Lõpetas 1980. aastal Rakvere I Keskkooli. Õppis 1980-84 lavaka XI lennus. Töötab Rakvere teatris. Viimaste aastate rolle: Medvedenko “Kajakas” ja Mädasoo Peremees “Kõrboja peremehes” – 2001; Haak “Arabella ja Taanielis” – 2002. Eelmisel aastal mängis koos Ülle Lichtfeldti ja Toomas Suumanniga lavastuses “Jaanituli” ja samanimelises filmilikus telelavastuses. Samuti palju kõmu tekitanud lavastuses “Püksid maha”, kus kuulus peategelaste viisikusse koos Üllar Saaremäe, Tarmo Sõmeri, Hannes Priki ja Toomas Suumanniga. Harjumaal Kolga lahe ääres asub tema perekonnanimega küla ja rand, mis on läinud Eesti ajalukku.

 

24.   Aastatel 1956-62 andis Eesti Raamat välja populaarset sarja Seiklusjutte maalt ja merelt. Kes on need kaks kirjanikku, kelle loomingust ilmus kõige rohkem (kummaltki viis) erineva pealkirjaga teost?

 

25.  Vana-Kreeka maalikunstnik Apelles oli mitmete valitsejate nagu Philippos II, Aleksander Suur jt kaaskondlane. Viimasest tegi ta ka portreesid, mis kahjuks on hävinud. Tema kuulsaimaks tööks oli esimeseks aktimaaliks peetud teos, mis pole ka originaalis säilinud. Küll tekkis suur skandaal, kui Apelles pani selle välja Ateena kesklinna. Modell Phryne anti jumalateotuses süüdistatuna kohtu alla, kus surmaotsusest olevat teda päästnud vaid tema ilu. Teose motiivi on hiljem väga palju kasutatud Euroopa kunstis. Milline on see tuntud motiiv? 

 

26.   Millise Eesti Kaitseväe väeosa sümbol?         27.   Kes on see 100-aastaseks elanud mees?   

                                                     

        

28.  Kunstnik?

 

       Zoom Out   Sulge aken
 
      Tartu talvel                                                                                Akt

        Sulge aken   Sulge aken

       Stseen abikaasade vahel                                         Jutuajamine

 

29.   Televisiooni saatejuhid on tavaliselt väga kuulsad. Harvem on lood vastupidi. Küsime telesaadet, mille praegune juht püüdis algul isegi häälemoonutamisaparaatide abil oma isikut varjata. Siiski ei õnnestunud see kuigi kaua ja praegu peab Boriss Krjuk (kes varem on juhtinud ka saadet "Armastus esimesest silmapilgust") arvukaid intervjuusid andma. Nimetage telesaade!

 

30.          Muusika. Autor?

 

Tartu Meistrivõistlused.  X voor  17.03.2004.

 

VASTUSED

1.

Jätta (veini)joomine maha                                                                                        

2.

Kui oled terve, on hea, mina olen terve!                                                                   

3.

venelased

4.

Raudrist

5.

Stanislav Šuškevitš, Leonid Kravtšuk, Boriss Jeltsin

6.

dugong

7.

hammustada puud

8.

Belgorodi oblast

9.

Loreley (Lorelei) kalju Reini jõel

10.

peoleo

11.

Christie’s (oksjonifirma)

12.

Nathan Rothschild

13.

Luuderohu liiga (Ivy League)

14.

elektritool

15.

abielulubadused

16.

US Open

17.

Fiat Abarth 131, Opel Ascona 400

18.

Yao Ming

19.

Jana Kolukanova

20.

Liverpool FC

21.

Sofia Coppola

22.

Ignatsi Jaagu

23.

Eduard Salmistu

24.

James Fenimore Cooper, Jules Verne

25.

Aphrodite sünd

26.

Scoutspataljon

27.

Bob Hope (Leslie Townes Hope)

28.

Richard Kaljo

29.

Mis? Kus? Millal?

30.

Ludwig van Beethoven