Tartu karikamäng 13.04.2005

 

1. Kes on pildil olev daam?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Kes on pildil olev kirjanik,

filosoof ja inimõiguste

aktivist (1933–2004)?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Kuidas kutsutakse seda oma saba õgivat mütoloogilist madu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Kes?

 

Uudise pilt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Mis nime kannavad Torino olümpiamängude maskotid?

 

Turin 2006 welcomes Neve and Gliz!

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Kes on kunstnik?

 

 

7. Kes oli see Odysseuse sõber, kellele ta Trooja sõtta minnes usaldas oma kodu ja pere eest hoolitsemise? Hiljem aitas küsitav tal jagu saada Penelope kosilastest. Tema nimi on tänapäeval mugandunud mõisteks, mis tähendabki nõuandjat, õpetajat, eeskuju või kasvatajat.

 

8. Rohkem kui 400 aastat tagasi keelasid katoliku kiriku juhid Hispaania kuningal Felipe II-l ühe rajatise ehitamise põhjendusega, et kristlane ei tohi veega lahutada seda, mille jumal on kokku pannud. Ehitamist alustati alles 1904. Millest on jutt?

 

9. Rooma paavsti täistiitel kõlab järgmiselt:  … vikaar, Rooma piiskop, Püha apostel ….. järglane, Apostlik vürst, Kõrgeim võim, Lääne patriarh, Itaalia priimas, Rooma linna ja maakonna peapiiskop ning Vatikani linnriigi monarh. Kirjutage punktiiride kohale kaks nime, vastavalt kelle vikaar ja kelle järglane!

 

10. See on üks Soome vanimaid linnu, asub samanimelise jõe suudmealal ja sai linnaõigused 1346. a. Elanikke on praegu ca 44 000, neist kolmandiku emakeel on rootsi keel. Johan Ludvig Runebergi kodulinn. 1550. a. sundis Gustav Vaasa selle linna elanikud ümber asuma rajatavasse Helsingisse ja nüüdsed linlased peavad end õigustatult pealinlastest tähtsamateks. Mis linn?

 

11. Antiikolümpiamängudel peeti üht võistlusala teistest niipalju raskemaks, et võistluste ajal mängiti flööti. Nimetage see kõige raskemaks peetud ala!

 

12. Sotsialistlike ühismajandite moodustamine algas Eestis pärast teise nõukogude okupatsiooni algust (erandiks üksikud näited Petserimaalt ja Narva-tagustelt aladelt). Maade (iseäranis suurtalude) võõrandamisega tehti aga algust juba 1940. ja 1941. aastal. Harjumaa Laitse valla Jaanika umbes 200-hektarilise talu peremees üritas aga reorganiseerida oma talu kolhoosiks juba 1940. a. sügisel, eesmärgiga hoida ära maade tükeldamist ja talu majanduslikku ruineerimist. Kolhoosi astumise avalduse kirjutasid nii pererahvas kui sulased-teenijad. Selle fiktiivkolhoosi loomine siiski ebaõnnestus. Ent kes oli see taluperemees? Tuntud oli ta juba siis ja veel tuntumaks sai ta hiljem.

 

13. 1999. a. tellis ühe monarhi tütar isa ametisoleku juubeliks Arvo Pärdilt teose „Cantique des degres” ehk „Ülemlaul kõrgemas astmes”. Esiettekannet juhatas Tõnu Kaljuste. Millisele valitsejale see pühendati (riigi nimetamine annab ühe punkti)?

 

14. Europarlamendi praeguse koosseisu suurim fraktsioon on Euroopa Demokraatide fraktsioon, mis on ka ainus, kus liikmeid kõigist Euroopa Liidu liikmesriikidest. Milline Eesti partei on selles fraktsioonis esindatud?

 

15. Helilooja ja teos?

 

16. Millisest taimest on jutt? Vene keeles on selle nimi ivan-tšai, sest taime lehti kasutati tõelise tee asemel, taime varsi on söödetud lehmadele piimaanni suurendamiseks, juurikaid lisati näljaajal jahule, neist on tehtud kohvi ja aetud isegi viina. Seemnevillaga on täidetud patju ja neist on valmistatud küünlatahte. Taim hakkab meelsasti kasvama seal, kus muu elustik metsaraiete, tulekahjude või masinate poolt hävitatud, moodustades kiiresti suuri kooslusi. Rahvasuus kannab nime suve säraküünal, õitseb juulist suve lõpuni. Väga hea meetaim.

 

17. Küsitav lind sööb päevas 700 g usse, sealjuures kaalub ta ise 2 kg, tema muna aga 450 g, seega umbes neljandiku linnu enda kaalust. Pesa ehitamine ja haudumine on isaslinnu mure. Haudeaeg kestab 50–75 päeva ja lind on sunnitud sel ajal nälgima. Koorunud poeg isast väga palju väiksem ei ole, sest ta peab elus kohe üksi hakkama saama. Mis lind?

 

18. Plaatina on keemiliselt niivõrd püsiv, et toatemperatuuril reageerib ta ainult kuningveega (lämmastik- ja soolhappe segu) ja ühe keemilise elemendiga, mida küsimegi. See on 1826. a. avastatud mittemetall, mis on ühena vähestest keemilistest elementidest toatemperatuuril vedelas olekus (veel nt. elavhõbe ja frantsium). Nimetage see element!

 

19. Loopealne ehk alvar ehk lood on kuiva- ja lubjalembese taimkattega ala, kus mullakiht on õhuke või puudub hoopis. Selliseid alu on maailmas väga vähe, ent Eestis asub neist koguni 20 % (nt. Rebala muinaspõllud Jõelähtme lähedal on rajatud loopealsele). Millises riigis aga leidub suurem osa maailma loopealseist – koguni 70 %?

 

20. Mis loom?

 

 

21. 1829. a. määrati üks Võrumaal (Joosus, Võrumõisas, Nursis) kasvanud mees Alaska Vene kolooniate kuberneriks ja tema abikaasast sai esimene eurooplanna Alaska pinnal. Kellest on jutt?

 

22. Trumme defineeritakse järgmiselt „… mitte häälestatav löökpill, mis koosneb silindrilisest kõlakehast ja selle mõlemat ava katvast nahk- või tehiskilemembraanist.” Parimat trumminahka saadakse ühe looma nahast. Millise?

 

23. Selle puu (Ulmus glabra) rahvakeelne nimi on raid, võib olla väga suur ja aukartustäratava võraga, õitseb just nüüd, aprillis. Lehed on mõlemalt poolt karedakarvalised, suur osa lehe külgroodudest haruneb enne leheservani jõudmist. Lehed on paigutunud nii, et neile langeks võimalikult palju valgust, selle puu all on alati vilu. Vihma ajal on ta asendamatu vihmavari. Puu annab ennast väga hästi pügada ja vormida ning on seetõttu haljastuses kõrgelt hinnatud. Aretatud on ka iluvorme. Viljad on suure lendtiivaga, puit kõva ja raske. Mis puu?

 

24. Selle taimeperekonna esindajaid on Eestis kaks liiki, pikalehine … (Drosera angelica) ja ümaralehine …. (Drosera rotundifolia). Mõlemad liigid on putuktoidulised, pikalehine on suurem ja püüab kuni 10 mm, ümaralehine kuni 2 mm putukaid. Mõlemad liigid kasvavad rabas ja siirdesoodes, mõned vormid ka vees. Punakas-rohelised lehed on kaetud limaga, lehe servades liikumisvõimelised on tentaaklid (karvad). Ümaralehine on Eestis levinum ja kannab rahvasuus nimesid ohatiserohi, silmarohi, kõrvalusikas. Täitke lünk!

 

25. Ansambel?

 

26. Jaapanis asuv Karuizawa on ainus linn maailmas, kus peetud nii suve- (1964) kui taliolümpia (1998) võistlusi. Nimetage need spordialad!

 

27. 1913. a. külastas Tartut hilisem male maailmameister ja andis siin ka simultaani, kus kaotas viis partiid. Võitjate hulgas olid näiteks ka kirjanduskriitik Anton Jürgenstein, parun Ungern-Sternberg, ka kondiiter Werner. Viimasest johtuvalt oli Werneri kohvik aastakümneid (ka nõukogude ajal) populaarne malemängu koht. Malet mängiti ka panustele, näiteks sai võitja 100 g armeenia konjakit. Ent kes oli see Tartuski käinud tulevane male maailmameister?

 

28. Kellest on jutt? Poolakas Kazimierz Wierzynski kirjutas temast oma poeemis „Olümpialoorber”, mis sai 1928. a. Amsterdami OM-i kunstikonkursil kuldmedali; tema nime kannab lennuk, tema auks on kirjutatud ooper ning 1980. a. nimetati tema järgi asteroid.

 

29. Kellest on jutt? Ta on sündunud 1982. a. Rio de Janeiros ungari-saksa päritolu isa ja panama juurtega ema pojana. Tal on nii Brasiilia kui Saksamaa kodakondus, mõningail andmeil veel lisaks ka Panama oma. Jalgpallurikarjääri alustas ta Rio de Janeiro noortemeeskondades, hetkel on ta VfB Stuttgart ründaja. Üle-eelmisel aastal debüteeris ta Saksamaa koondises (tegu oli EM valikmänguga Leedu vastu). Tänaseks päevaks on tema arvel 12 koondisemängu ja 4 väravat. 70 Bundesliiga mängust on tal väravaid kirjas 27. Üsna üksmeelselt peetakse teda tänapäeva Saksa jalgpalli üheks suuremaks talendiks ja tulevikulootuseks.

 

30. Kes on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31. 2001. a. novembris avati Oslo lähistel u. 400 m pikkune jalakäijatesild, mis oli projekteeritud ligikaudu 500 aastat tagasi. Nimetage see projekti autor!

 

32. Kellest on jutt? Ta on sündinud 1963. a. Tartus. Lõpetas 1985. a. Tartu Ülikooli rakendusmatemaatikuna, 1994. a. sai matemaatikadoktoriks. Aprillist 1994 kuni maini 1995 oli EV peaministri(te) nõunik-erasekretär, aprillist 1997 kuni oktoobrini 2001 EV presidendi nõunik, 2003. a. aprillist Juhan Partsi nõunik. Olnud ka kaitseministeeriumi saksa keeke tõlk. Alates 2001. a. novembrist on tema põhitöökoht Tartus. Ta pole kunagi kuulunud ühtegi erakonda. Tuleb toime inglise, saksa, vene, soome, prantsuse, hispaania ja ladina keelega.

 

33. Daam nimega Riina Tartu on neid valmistanud õige mitu sarja – „Romaan kalliskiviga“, „Tõe otsinguil“, „Sodiaagimärgid“, „Kevadesümfoonia“. Suure tõenäosusega on tegemist Eesti ainsate algupäraste..... Mis asjadega?

 

34. Millisest mõõtühikust on jutt? Kuni 1907. aastani oli kasutusel Brasiilia, Leipzigi, Hollandi, Londoni, Madriidi, Berliini, India, Lissaboni, Viini, Madrase, Livorno jne. Seejärel kehtestati ühtne, ent alles 1913. a. võtsid selle omaks sakslased ja aasta hiljem inglased. Tänapäeval on see kõikjal ühtne.

 

35. Eesti esimene DVD ehk Digital Versatile Disc ilmus 2002. a. aprillis, väljaandjaks produktsioonifirma Digibox OÜ, produtsendiks Tarmo Kiviväli, tiraaž oli 1000 eksemplari. See pärineb ühelt Eesti ansamblilt. Milliselt?

 

36. Mis tekst see on? Tegu on vabatõlkega.

„Kas kuulete, kuidas põldudel röögivad hullunud sõdurid? Nad tulevad meie poegi ja pruute meie embusest ära kiskuma ja tapma. Relvile kodanikud! Moodustage pataljonid! Mingem üheskoos! Niisutagu nende roojane veri meie põlde.”

 

37. Küsitav, Eesti avalikkusele tuntud isik, saab 23. aprillil 50-aastaseks. Reaalainete pidevate suvetööde tõttu lõpetas ta keskkooli viimase klassi toonases töölisnoorte keskkoolis. 1974. a. võeti ta Ferdinand Veike kutsel tööle Nukuteatrisse, et asendada Kalevipoja osatäitjat Rein Kotkast lavastuses „Kalevipoja võitlus sarvikuga”. Samal aastal õnnestus tal pääseda konservatooriumi lavakunstikateedrisse. Tema kursusekaaslased olid Urmas Alender, Margus Lepa, Aivar Tommingas jpt. Lavakunstikateedrist eksmatrikuleerimisel andis kursusejuhendaja Kaarin Raid talle soovituse: „Mina ei oska Teiega midagi teha, minge Moskvasse, proovige seal. Ärge ainult hakake vene filmides saksa ohvitsere mängima.” Irooniliselt on asjaosaline hiljem meenutanud, et Voldemar Panso oli tema loomaetüüdi hindamisel märkinud: „Te peate jälgima, et te ei higistaks.” Samas oli Panso kiitnud kääbuskotikut kehastanud näitlejahakatise hülge silmi. Lavakast väljaarvamisel õnnestus tal sõlmida tööleping Ugala teatriga, kus sai rolli Ardi Liivese näidendisse „Mees kirjus ülikonnas”. Paraku loobus ta sellest proovide käigus lavastajat teavitamata. Keerdkäikude kiuste õnnestus tal 1979. a. lõpetada Tallinna Pedagoogiline Instituut. Käesoleval aastal sai ta Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Kes?

 

38. 1991. a. algatas Michael Haufmann Kanadas Valge Lindi (White Ribbon Campaign) meesliikumise kampaania. Mis on selle liikumise eesmärgiks? Teema aktuaalne ka tänases Eestis.

 

39. Loodetavasti on ka siinviibijad kasutanud Reval hotell Olümpia teenuseid. Sviitide korrusel on üldtuntud presidendi sviit. On veel seitse sviiti. Millise üldnimega võib neid kutsuda?

 

40. Igasügiseseks traditsiooniks on Tartus muutunud üritus „Battle Of The East”. Eelmisel aastal oli osavõtjaid Eestist, Soomest, Venemaalt ja Lätist. Finaalis alistas Tallinna võistkond Submission lätlaste Cameloti ning pälvis peaauhinna – 2500 eurot. Mis alal võisteldakse?

 

41. See tõlkija, ühiskonnategelane, kirjastaja ja teatrikriitik elas aastail 1886–1954. Sündis Järvakandi vallas Liverpooli talus, lõpetas TÜ slaavi filoloogina. Oli 1912. a. „Noor-Eesti” asutajaliige ja hiljem selle sekretär. Eesti Draamastuudio Seltsi juhataja, mitmete kirjastuste („Varrak”, „Varak” jt.) rajaja ja juhataja, paljude esseekogude ja reisikirjelduste autor. Tammsaare lähim sõber, silmapaistev organisaator ja elukunstnik, oli viis korda abielus ja pärast sõda ka TPI keeltekateedri juhataja. Kes?

 

42. 1. septembril 2004 helistati Viljandimaal Lillis koolikella Eesti väiksemais erakoolis. Kohaliku külaseltsi ponnistusel avati viiele õppurile Lilli …. Vabakool. Täitke punktiir nii, et moodustuks ametlik kooli nimi!

 

43. 1982. a. müüdi USA-s eraoksjonil 3,25 miljoni dollari eest maal „Louvre’i galerii”, mis oli 1884. aastast kuulunud Syracuse’i ülikoolile. Hind oli kõrgeim, mis selle ajani ühe USA kunstniku töö eest eales makstud. Kes oli see kunstnik (1791–1872)?

 

44. 2005. aasta veebruaris taasavatud Tartu Ülikooli kohviku teisel korrusel on kuus erinevat saali – talveaed, rõdusaal, kaminasaal, rektorisaal, sigarituba ja lisaks veel üks isikunime kandev saal. Kelle nime see kannab?

 

45. Kes laulab?

 

46. Selle džässis tuntud stiili nime võiks tõlkida eesti keelde kui „sassis takt”. Kõige tõenäolisemalt on selle stiili aluseks klaverimäng, kusjuures klaveri kõik klahvid ei töötanud. Niisuguseid võis saada hulgaliselt vanakraamikauplustest. Selle stiili tuntum esindaja on Scott Joplin (1868–1917), kes kehtestas selle stiili mitu vankumatut õpetust, näiteks „Tähelepanu! Ära mängi seda kohta kiiresti”. See oli nagu valitsuse tervisekaitse manitsus, mille ta oli oma paladele trükkinud. Millisest džäss-stiilist on jutt?

 

47. 50 aastat tagasi hakkas ilmuma tänaseks kultussarjaks tõusnud „Seiklusjutte maalt ja merelt”. Sarja avas loomulikult Nõukogu autori teos – Ivan Jefremovi „Oikumeeni äärel”. Ferenc Molnari populaarne noorsooraamat „Pal tänava poisid” ilmus ilma tõlkija nimeta, sest seda ei tohtinud toona nimetada. Teos oli varem eestikeelsena ilmunud 1921. ja 1934. a. Tõlkijana tuntud keeleteadlane (1890–1959) õppis aastail 1911–12 Tartu ja 1912–15 Helsingi Ülikoolis. Võttis osa I maailmasõjast ja Eesti Vabadussõjast. Oli Tartu Ülikooli uurali keeleteaduse professor. Viibis teaduslikel lähetustel Helsingis, Ungaris, Lapimaal, Venemaal. Olnud Õpetatud Eesti Seltsi esimees, aastail 1938–40 Eesti Teaduste Akadeemia esimene asepresident. Ungari TA välisliige. Kes?

 

48. Küsitav, Tartuga väga tihedalt seotud isik, sündis Võrumaal Urvastes 1897. a. ja suri 1986. a. Tartus. Kuulus koolipoisina Tartus 1917. a. asutatud Eesti Noorsoo Rahvuslikku Liidu juhatusse. Tegutses reaalkooli õpilasena ka keeleuuendajana. Ta olevat juurutanud praktikasse sõna „alluma”. Kirjutas draama „Suur polonees”, oli aastail 1920–21 ajalehtede „Postimees” ja „Tallinna Teataja” toimetustes. Lõpetas 1925. a. Karlsruhe Tehnikaülikooli. Aastail 1942–44 kõrgema kunstikooli „Pallas” direktor. Teda pole pärjatud Tartu aukodaniku tiitliga, kuid tema panus Tartu kujunemisele on tuntav igapäevaselt. Kes?

 

49. Kellest on jutt? Saavutanud teatud, ent mitte soovitud tuntust luuletajana ja tragöödiate autorina, avaldas ta 1835.a. oma esimese romaani „Improvisaator”, järgnesid romaanid „O.T.” ja „Ainult viiuldaja” ning miniatuurikogu „Piltideta pildiraamat”. Esikromaaniga paralleelselt töötas autor ka hoopis teise žanri kuuluvate teoste kallal ja avaldas üsna varsti ka need kogumikuna. Kes? Eesti keeles on avaldatud tema loomingut alates 1886. aastast.

 

50. Kes on selle loo, Ultima Thule “Kuutõbiste tants”, sõnade autor?

 

1. Kadri Jäätma                                                          TN

2. Susan Son(n)tag                                                      TN

3. Uroborus                                                                TN

4. Katrin Pärn                                                             TN

5. Neve ja Gliz                                                TN

6. Henri Matisse                                                         LP

7. Mentor                                                                   RP, MK

8. Panama kanal                                                         RP, MK

9. Jeesus Kristus, Peetrus                                            TT

10. Porvoo                                                                 RE

11. Kaugushüpe                                                          LP

12. Otto Tief                                                               LP

13. Rainier III (50. ametijuubel), Monaco                    RE

14. Isamaaliit                                                              LP

15. Nikolai Rimski-Korsakov, “Šeherezade”   TN

16. Põdrakanep                                                          LP

17. Kiivi                                                                     TT

18. Broom                                                                  TT

19. Rootsi                                                                   LP

20. Otselot                                                                 TN

21. Ferdinand von Wrangel                                         RE

22. Eesel                                                                    TT

23. Harilik jalakas                                                       RE

24. Huulhein                                                               RE

25. “Clawfinger”                                                         TN

26. Ratsutamine (1964), curling (1998)                       LP

27. Jose Raul Capablanca                                           RP, MK

28. Paavo Nurmi                                                        TT

29. Kevin Kuranyi                                                      LP

30. Christian Olsson                                                    TN

31. Leonardo da Vinci                                                LP

32. Toomas Kiho, „Akadeemia” peatoimetaja             RP, MK

33. Parfüümid                                                 TN

34. Karaat                                                                  TT

35. „Kala”                                                                  TT

36. „Marseljeesi” sõnad                                              LP

37. Urmas Ott                                                            RP, MK

38. Naiste kaitsmine meestevastase vägivalla eest        RP, MK

39. Kalliskivid, nt. sviidid Sapphire, Topaz, Ruby, Onux, Amethyst jt. TN

40. Breiktants                                                             TN

41. Bernhard Linde                                                     RE

42. Mulgimeelne                                                         RP, MK

43. Samuel Morse                                                      TT

44. Paul Ariste                                                            TN

45. Kivisildnik                                                 TN

46. Ragtime                                                                RP, MK

47. Julius Mark                                                           RP, MK

48. Arnold Matteus                                                     RP, MK

49. Hans Christian Andersen                                       RP, MK

50. Peep Ilmet                                                            TN