Tartu karikamäng. 31. märts 2004. Küsimused: TÜMK 1.

 

I AJALUGU

 

1.

Muistsest seitsmest maailmaimest asusid kaks tänase Türgi territooriumil. Millised? 1 õige = 1 p.

 

2.

Liivimaa Rüütelkonna kõrgeim instants oli Maapäev. 1759. a korralduse järgi osalesid sellel aadlimatriklisse kantud mehed ja veel 2 meest, kellel oli kahe peale üks hääl, mistõttu neid hüüti zwei Männer in einem Rock (= kaks meest ühes kuues). Keda need kaks esindasid?

 

3.

Seda perekonnanime kandis 19. sajandi lõpu Liivimaa kindralist kuberner, kes olevat olnud veel suurem šovinist ja venestaja kui tema kaasaegne ja kolleeg, kurikuulus Sergei Šahhovskoi. Teise sama perekonnanime all tuntud mehe õige nimi oli hoopis Heršen Aronovitš Radomõslski ja tema läks tülli Staliniga, mis maksis talle nii ametikohad kui elu. Kolmas sama perekonnanimega mees on filosoof ja kirjanik, kes teisitimõtlemise pärast 1978. a NSVL-st välja saadeti, 1980.-90. aastatel kritiseeris ta nii Gorbatšovi kui Jeltsinit ning mitmed ta raamatud on ka eesti keeles ilmunud (näiteks Katastroika). Mis perekonnanimi?

 

4.

Küsitav poliitik (1900-46) osales Esimeses maailmasõjas, liitus varsti pärast seda NSDAP-ga ja osales ka Müncheni õllesaali putšis. Seejärel õppis juristiks, oli Hitleri ja NSDAP ametlik nõunik (advokaat) ja valiti 1930. a Riigipäeva liikmeks. 1933. a sai Baieri justiitsministriks, mistõttu teda seostati hiljem ka Dachau koonduslaagris aset leidnud mõrvadega. Pikkade nugade ööl asus nende poolel, kes SA-liikmete tapmist ei pooldanud ning kaotas seetõttu oma mõju partei hierarhias. Teise maailmasõja ajal oli ta ametis Poola kindralkubernerina, mis põhjustas ka tema sattumise Nürnbergi peamiste sõjaroimarite protsessile. Seal väitis ta, et polnud teadlik Reich´is aset leidnud inimsusevastastest kuritegudest ning erinevalt mitmestki tema kolleegist arvatakse, et tal võis isegi õigus olla. Surmaotsusest see teda siiski ei päästnud. Kellest on jutt?

 

 

5.

Millise sõja lõpetas Strazdumuiža koolimajas kell 03:00 allkirjastatud kokkulepe sõjategevuse lõpetamise kohta?

 

 

II HALDUS

 

6.

Millised muinaskihelkonnad on kaardil numbritega tähistatud? 1 õige = 1 p.

 

 

 

7.

Näete pildil 4 Eesti valitsejat eri aegadest. Nende nimed? 1 õige = 1 p.

 

 

Jaan Poska

 

 

 

 

 

 

 

III POLIITIKA & MAJANDUS

 

8.

SEE kehtestati Eestis alates 1940. a IV kvartalist. Sellega tegelemiseks moodustati omaette keskasutus, mida juhtis kuni 1948. aastani staažikas kommunist Oskar Sepre. Kuna Eestis polnud kedagi, kes seda ala oleks tundnud, tuli ka enamik vajalikke spetsialiste Nõukogude Liidu teistest osadest sisse tuua. Millest on jutt?

 

 

9.

Selle perekonnanimega riigimehi on LAVi ajaloos kaks. Esimene (1862-1919) oli Lõuna-Aafrika Liidu esimene peaminister, kelle algatusel hõivati 1915. a Saksa Edela-Aafrika (tänane Namiibia). Inglise-Buuri sõjas juhatas ta Transvaali vägesid. Teine (sündinud 1916, hüüdnimega Suur Krokodill) oli LAVi peaminister 1978-74 ja sealt edasi kuni 1989. aastani LAVi esimene president. Tema ajal arendas LAV aktiivselt oma tuumaprogrammi ja hoidis jätkuvalt apartheidikurssi. Kasvavad rahutused sundisid ta 1989. a oma postilt tagasi astuma ja ameti Frederik de Klerkile üle andma. Kes?

 

 

10.

Alates 1. maist 2004. a on kuuel Eesti Vabariigi Riigikogu liikmel õigus saada europarlamendi täisliikmeks kuni uue parlamendi tööleasumiseni pärast 13. juuni valimisi. Täisliikme staatus annab õiguse sõna võtta ning hääletada europarlamendi plenaaristungil. Seni saavad vaatlejad arvamust avaldada vaid komisjonides. Kellest saavad 1. mail Europarlamendi täisliikmed? Loetlege! 1 õige = 1 p.

 

 

IV GEOGRAAFIA

 

 

11.

1824. a teatas Pariisi Geograafiaühing, et paneb välja auhinna väärtusega 7000 franki ja 2000-frangine kullakangi sellele, kes esimese eurooplasena käib ära SEAL. Esimene oli šotlane Gordon Laing, kes aga mõrvati varsti pärast eesmärgini jõudmist kahtlastel asjaoludel. Auhinna sai prantslane Rene-Auguste Caillie, kes kodumaal avaldas kolmeköitelise raamatu oma reisist. Mis oli sihtmärk?

 

 

12.

Eesti kõrgeim looduslik punkt on Suure Munamäe tipp 317 m. Järjekorras teine on Vällamägi 302 m. Kõrguselt kolmas ja neljas tipp asuvad Suurest Munamäest 2 km kaugusel lõunas kahel rööbiti jooksval seljandikul. Nende kõrgus on vastavalt 296 m ja 293 m. Kuidas on Eesti 3. ja 4. mäe nimi?

 

 

13.

Teame kõik Melaneesiat, Polüneesiat ja Mikroneesiat. Makaroneesia on aga üldnimetus neljale ühes ookeanis asuvale saarestikule. Neist üks moodustab oma riigi, kolm ülejäänud kuuluvad teises maailmajaos asuvale kahele naaberriigile. Loetlege need 4 saarestikku! 1 õige = 1 p.

 

 

14.

Kuidas nimetatakse termokarstilist ehk igikeltsa sulamisel tekkinud paari kuni paarikümne meetri laiust lohku? Neid võib leida ka Eestis, näiteks Vapramäe kõrval metsalagendikul ning Voore lähedal Jõgevamaal.

 

 

 

V KULTUUR-1

 

 

15.

Küsitav kirjanik on avaldanud 7 luule- ja 1 novellikogu ning 11 romaani, millest viies on peategelaseks eesti ohvitser Eerik Horm. Teda on võrreldud Ernest Hemingway ja Victor Hugo´ga, viimasega seetõttu, et tal on samuti huvi ebaharilike tüüpide vastu: tema teostes esinevad küürakas, kurttumm, hullumeelne ja eriliste nägijavõimetega tüübid. Kes?

 

 

16.

Sellist ühist perekonnanime on kandnud kaks inglise kirjanikku. Esimene ja esialgu kuulsam (1667–1745) on sündinud ja maetud Dublinisse. Teine on sündinud 1949. a Londonis. Tema romaani Vete maa (1983, e. k. 1998) peetakse 1980. aastate Briti kirjanduse üheks parimaks teoseks. 1992. a valmis selle põhjal film (režissöör Stephen Gyllenhaal, peaosas Jeremy Irons). 1996. a sai ta romaaniga Viimsed korraldused (e. k. 1999) Bookeri preemia. Nimetage ühine perekonnanimi!

 

 

17.

Prantsusmaa aasta parima proosateose kirjandusauhinda antakse alates 1905. aastast (teistel andmetel 1903. a) ja see asutati ühe prantsuse kirjaniku testamendi põhjal. Žüriisse kuulub 10 eluaegset liiget, kes ei tohi samas kuuluda Prantsuse Akadeemiasse. Ühele autorile antakse auhind vaid üks kord. Laureaate: 1905 Claude Farrère, 1919 Marcel Proust, 1944 Elsa Triolet, 1954 Simone de Beauvoir, 1956 Romain Gary, 1984 Marguerite Duras, 2003 Jean-Pierre Amette. Mis auhind?

 

 

18.

Ta oli Pärsia kuninga Ahasveeruse (Xerxes I) kaunis juuditarist naine, kes nurjas oma tarkusega kuninga ülemnõuniku Hamani kava hukata kõik juudid. Pääsemise tähistamisest sai alguse judaistlik püha purim. Händel on kirjutanud temast ooperi. Kes?

 

 

19.

Lindistus aastast 1977. Kelle esimesi katsetusi kuulete?

 

 

 

VI LOODUS

 

 

20.

Milline loomaliik esineb Eestis teadaolevalt ainult Supilinna tiigis?

                                                     

 

21.

See lind on ilmselt eestlastes kõige enam hirmu tekitanud lind. Kui see lind kuhugi elama asus, siis oli kindlasti õnnetus peagi tulemas. Rohketest pärimustest tuleb veel välja, et see olla surnud inimese luu, kes nõnda karjub ja lehmana ammub. Ööhirmutaja ja sookurat on vaid mõned selle linnu (Botaurus stellaris) nimed rahvasuus. Muistendi järgi sai see lind Pilaatusest karistuseks selle eest, et ta laskis Jeesuse ära tappa. Hiiumaal on teda nimetatud ka järve vaimuks, kes järve valitseb ja inimese uputab. Kõik see on tingitud linnu iseloomulikust valjust madalast kärisevast häälest, mis kostab mitme kilomeetri kaugusele. Oma osa on ka sellel, et sookurat tegutseb vaid videvikus ja ööhämaruses ning on väga varjatud eluviisiga. Ronga suurune musta selja ja pealaega, mujalt halli-, kollase- ja pruunikirju lind, kes armastab roostikke. Kes?

 

 

22.

Seda maitseainet saadakse ingverilaste sugukonda kuuluvate rohttaimede seemnetest. Ta on hinnatud vürts nii Lääne-Euroopas kui ka vene köögis ning kuulub peaaegu kõikide vürtsisegude koostisesse. Eriti hästi sobib kohvi sisaldavatesse toodetesse. Kasvab peamiselt Indias ja Sri Lankas. Traditsiooni kohaselt võivad selle taime vilju noppida vaid naised. Üks osa Lääne-Ghattide mäestikust on nimetatud selle taime järgi. Mis maitseaine?

 

 

23.

Nimetage amfiboolide rühma mineraalide või serpentiini erim, mida veel kakskümmend aastat tagasi kasutati ulatuslikult ehitusmaterjalina, kuid tänaseks on Euroopa Liidus rangelt keelatud, kuna selle tolmuna levivad mikroskoopilised kiud põhjustavad surmaga lõppevaid kopsuhaigusi.

 

 

24.

Millist liiki puud või põõsad õitsevad Eestis kõige varem? Allikaks on NSVL Hüdroloogia ja Meteoroloogia ning Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi 1949. – 1999. a Võrus, Türil, Jõhvis ja Karjas tehtud vaatluste andmed. Arvesse ei lähe paju, mis lööb iga vähegi soojema ilma puhul pungad lahti.

 

 

 

VII KULTUUR-2

 

 

25.

Rahvusvaheline Fotokunsti Föderatsioon AFIAP jagab tunnustusena kunstniku–tiitleid, mille saamist võib võrrelda umbkaudu suurmeistri tiitli jõudmiseni males. Eestlasi on pärjatud neli, aastatel 1978, 1979, 1992 ja 2003. Nimetage need mehed! 1 õige = 1 p.

 

 

26.

Kes on pildil?

 

 

27.

See populaarne sari alustas USA telekanalitel 1989. aastal ning jookseb siiani. Sarja põhijõud on kogu selle aja olnud Dan Castallaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Hank Azaria ja Harry Shearer, lisaks on osalenud ohtralt prominente. Ka Eesti kanalitel nähtava sarja looja on Matt Groening. Mis telesari?

 

 

28.

Helilooja?

 

 

VIII SPORT

 

 

29.

1940. aasta taliolümpiamängud jäid teatavasti sõja tõttu pidamata. Enne seda aga jõuti mänge pakkuda tervelt kolmele linnale. Esimene valitu loobus 1937. a, teine ei leppinud ROK-i otsusega suusainstruktorite professionaalideks tunnistamise osas ja kolmanda kandidaadi šansid luhtas alanud maailmasõda. Nimetage need kolm linna, tuntud talikuurordid!

 

 

30.

Mäletatavasti tõmmati Erika Salumäe autasustamisel 1992. a OM-il Eesti lipp tagurpidi vardasse. Sarnane lugu juhtus ühel autasustamisel 1927. a Roomas, kus lisaks sellele, et lipp oli tagurpidi, mängiti hümniks Masurkat. Keda autasustati? Küsitav on rohkem tuntud muul alal.

 

 

31.

Eesti debüteeris tennise kõige kuulsamas sarjas Davise karikale 1934. aastal Tallinnas. Eestit esindasid Kristjan Lasn ja Hugo Pukk. Karikamatš kaotati kuivalt 0 : 5. Mis riigiga Eesti kohtus?

 

 

32.

Aastatel 1992-2004 on kõige rohkem kordi Eesti jalgpallikoondise eest väljakule pääsenud Marko Kristal ja Martin Reim, vastavalt 138 ja 126 korda. Järgmistel meestel selles arvestuses jääb kordade arv praeguse seisuga juba alla saja. Nimetage järgmised 3 jalgpallurit. 1 õige = 1 p.

 

 

IX TEADUS & TEHNIKA

 

 

33.

Georg Mancelius (surnud 1654) ja Christofor Füreccerus (Fürecker) (surnud 1685) on ühe tänapäeva Euroopa kultuurkeele kirjakeele alusepanijad. Mis keel?

 

 

34.

1937. a viidi läbi katse Gorki tänava valgustamiseks Moskvas. Kuigi ülesseatud lambid olid väga ökonoomsed, tuli neist loobuda, kuna need heitsid surnukahvatut valgust, mis muutis inimeste näod ebameeldivalt mullakarva. Sestap toodetakse seda elementi sisaldavaid lampe nüüd koos luminofooridega. Küsitavat elementi kasutatakse oma hea soojusjuhtivuse tõttu tihti tuumareaktorite jahutussüsteemides. Just see element muutis kübarategijad lõpuks hulludeks, vanad hiinlased tundsid elementi peamist maaki draakonivere nime all. Suhtelist pikka aega oli elemendi suurim tootja maailmas Hispaania. Mis element?

 

 

35.

Selle firma asutasid oma kunagise professori innustusel 1939. a Stanfordi ülikooli kunagised kursusekaaslased, firma täpne nimekuju otsustati mündiviskamisega. Esimene toode, mis valmis ühes Palo Alto garaažis, oli audio-ostsillaator ning üheks esimeseks kliendiks Walt Disney Studios, mis kasutas neid filmi Fantaasia uudse helisüsteemi testimiseks. II maailmasõja puhkemine tõi tellimusi USA valitsuselt ja pani firma edule aluse. Lisaks sai firma tuntuks uue, nn avatud ja usaldusel põhineva juhtimiskultuuriga. 1959. a asutati tehas Lääne-Saksamaal. Just see firma tootis esimese masina, teaduskalkulaatori, mida reklaamiti kui personaalarvutit (1968). Mõned aastad hiljem lisandus esimene taskukalkulaator. Alates 1980. aastatest on peamiselt tuntud arvutiäri. 2002. a ühines Compaqiga. Mis firma?

 

 

36.

Pärilikkusaine DNA koosneb 4 tüüpi nukleotiididest. Sisuliselt saab kõik genoomid kirja panna, kasutades vaid nelja tähte, erinevad geenid on nende nelja tähe – nukleotiidi lühendi – erinevad järjestusjadad. Millised tähed moodustavad DNA tähestiku? 1 õige = 1 p.

 

 

X VARIA

 

37.

Soome ja Rootsi piirilinna Kemi meistrid ehitavad igal aastal oma linna teatud tüüpi ehitise, mis on omalaadsete seas maailma suurim. Mis ehitis see on?

 

 

38.

Mille või kelle omanikke ühendab märtsis 2000. a Eestis loodud A-klubi? Klubi kodulehekülje kohaselt on põhimõtted, mis kujundavad A-klubi tegevust järgmised: perekeskne eluviis, huvi Eesti kultuuri vastu, ohutu liiklemine ning keskkonnasõbralikkus. Hetkel on klubis 38 liiget, aastamaks on 500 krooni ... pealt. Klubi president on Marge Vellesalu, juhatuse liiikmed veel Piret Lemsalu, Helina Lokotar ja Erik Siigur.

 

 

39.

Mis on pildil? Küsime asja nime (terminit). Pildil Eesti ja Läti oma.

 

 

 

 

40.

Milline on levinuim logo või kaubamärk, mida inimesed armastavad lasta omale tätoveerida?

 

 

41.

Muusika. Kuivõrd küsitava ansambli nimi ja solisti perekonnanimi kattuvad, siis ongi ükskõik, kumma te vastuseks kirjutate.

 

 

Vastused

 

1

Artemise tempel ja Halikarnassose mausoleum

AO

2.

Riia linn

IP

3.

Zinovjev (Mihail, Grigori ja Aleksandr)

IP

4.

Hans Frank

IP

5.

Landeswehri sõda

IP

6.

1. Alempois

2. Nurmekund

3. Mõhu

4. Vaiga

5. Soopoolitse

6. Jogentagana

IP

7.

1. Jaan Poska

2. Jaan Teemant

3. Hjalmar Mäe

4. Ivan Käbin

IP

8.

Plaanimajandus

IP

9.

Botha

AO

10.

Eiki Berg, Toomas Hendrik Ilves, Siiri Oviir, Mart Laar, Janno Reiljan, Toomas Savi

AO

11.

Timbuktu

AO

12.

Kerekunnomägi, Tsälbamägi

JP

13.

Cabo Verde (Roheneeme saared), Kanaari saared, Madeira, Assoorid

AO

14.

Söll ehk sulglohk

JP

15.

Arved Viirlaid

IP

16.

Swift (Jonathan ja Graham)

AO

17.

Goncourt´i auhind

MS

18.

Esther

AO

19.

Björk

JP

20.

Järvekonn

JP

21.

Hüüp

AO

22.

Kardemon

AO

23.

Asbest

JP

24.

Hall lepp

JP

25.

Kalju Suur, Peeter Tooming, Juhan Lasman ja Harald Leppikson

AO

26.

Paul Gauguin

IP

27.

Simpsonid

AO

28.

Modest Mussorgski (Öö lagedal mäel)

AO

29.

Sapporo, St. Moritz, Garmisch-Partenkirchen

AO

30.

Juhan Sütiste võitis üliõpilasolümpia odaviske (59.07)

IP

31.

Poola ( Ignacy Tloczynski, Ernest Wittmann, Kazimierz Tarlowski)

MS

32.

Indrek Zelinski (99), Mart Poom (97), Marek Lemsalu (83)

MS

33.

Läti keel

IP

34.

Elavhõbe

AO

35.

Hewlett-Packard

AO

36.

C, T, A, G

AO

37.

Jääloss

JP

38.

Mercedes-Benz A-klassi sõiduautod

AO

39.

Güüs (sõjalaevastiku vöörilipp)

AO

40.

Harley-Davidson

AO

41.

Ansambel DIO, solist Ronnie James Dio

IP

 

AO - Arko Olesk

IP - Indrek Paavle

JP - Jaan Pärn

MS - Matis Song