Tartu karikavõistlused 2003

Küsimused: võistkond Põlva (Lembit Ainsoo, Andres Kund, Koit Nook, Garry Sau)

 

1.      Trooja sõja kangelase Odysseuse 10 aastat kestnud eksirännakud on üks kunsti ja kirjanduse meelisteemasid. Kelle käe läbi sai Odysseus surma? See mees abiellus ka tema naise Penelopega, Odysseuse poeg Telemachos aga müüdi teisendi järgi omakorda küsitava emaga.

 

2.      Kes või mis oli antiik-Kreekas ja varakeskajal pyxis?

 

3.      Kes on pildil? (iga õige 1 punkt; 2 vasakul olijat on piltidel erinevas järjekorras)

     Photo of the 'Big Four' peace talks leaders

 

4.      Näete lehekülge ühest raamatust. Mis nime all on see tuntud?

 

5.      Ta pärines musikaalsest kunstnikuperekonnast, tema vanaisa oli asutanud maailmakuulsa Dresdeni konservatooriumi, isa töötas Halle konservatooriumis komponisti ja direktorina. Juba viieaastaselt mängis viiulit nõnda, et tõi kuulajatele pisarad silma (ilmselt heas mõttes). Lõpetas edukalt konservatooriumi, kuid läks viiul kohvris merele, temast sai kadett Weimari vabariigi esimeses sõjajärgses mereväeekipaažis. Sooritas mereväeohvitseri eksami, 1926 sai leitnandiks ja 1928 vanemleitnandiks, teenis laeval “Braunschweig” kapten Wilhelm Canarise käsu all, kellest sai hiljem Saksa sõjaväelise vastuluure (Abwehri) ülemana tema rivaal. Kellest jutt?

 

6.      Meenutame NSV Liitu. Mis aastal see oli?           
- Moskva ja Kiiev saavad kangelaslinna nimetuse.         
- Kinodesse jõuab Leonid Gaidai film “Operatsioon Õ ja Šuriku seiklused”, milles esmakordselt on proletaarlase asemel positiivse kangelase rollis intelligent-üliõpilane, 1 aasta jooksul vaatab seda filmi 69 miljonit inimest.
- Algab nooruse pealetung sportvõimlemises, NSV Liidu meistriks tuleb nooruke Nataša Kutšinskaja.
- Müügile tulevad kiirkeetjad.        
- Tähistatakse esmakordselt õpetajate päeva.    
- Moes on mohäär, mootorrattad, Jevgeni Jevtušenko, transistorraadio “Spidola” ja Bulgaaria sigaretid TU-134.      
- Nõukogude võimud kuulutavad “inimeste madalatele tunnetele suunatud biitlite muusika lääne õnnestunud diversiooniaktiks.”            
- Mihhail Šolohhov saab Nobeli kirjanduspreemia.          

7.      Ta kirjutab: “Sündisin arsti ja ämmaemanda abita, vanaema aitas oma lapselapse ilmale, ema lõikas ise nabanööri läbi”. Tema isa hukkus kolm päeva hiljem rindel Rumeenias. Pere elas suures vaesuses: kord nädalas söödi maksa või odavat hobuseliha, sageli oli külas kohtutäitur, ei suudetud tagasi maksta kirjutusmasina ostmiseks võetud laenu. Keskhariduse sai õhtukoolis, ülikoolis õppis juurat. “Ei mäleta, et oleksin kunagi haige olnud”, ütleb enda kohta see havanna sigareid suitsetav poliitik. Tema lemmikuteks on punane värv, Toscana veinid, õlu, iiri folkmuusika, Elvis Presley ja Guns´n Roses.       

8.      Ta sündis 1954.a. Vanemad lootsid temast muusikut. Isegi tema eesnimi tähendab itaalia keeles ´õrna muusikatempot´. Lõpetas Alabama muusikakooli, sõitis Denveri õpinguid jätkama, ent mõistis peagi: noodid on vaid hobi. Õppis ülikoolis slavistikat, teaduslikuks juhendajaks Joseph Korbel, USA endise riigisekretäri Madeleine Albrighti isa. 38-aastaselt sai temast Stanfordi ülikooli noorim naisprovost (midagi rektorilaadset). Töökaaslased panid talle hüüdnimeks Terasmagnoolia. Tegelenud balletiga, mängib hästi tennist, on suur ameerika jalgpalli fanaatik. Teda on nimetatud “Seelikus Brzezinskiks”. Kes?  

9.      Praegu teadmata kadunud Saddami või koos isanimega Saddam Husseini tegelik nimi on pikem, kuid selle kaht viimast osa ta ei kasutanud. Esimene osa neist on ‘perekonnanimi’ al-Majd, teine aga ‘suguvõsanimi’ al-... . Kirjutage see viimane, mis viitab ühe linna nimele.

 

10.  Nimetage kirjanik, kunstnik, ornitoloog, Teise maailmasõja kangelane, olümpiapronks 1936 Kielis olümpiajollil purjetamises, Maailma Looduse Fondi asutaja 1961, kes andis ladinakeelse nimetuse Nessiteras rhomboteryx Loch Nessi koletisele.      

11.  Mis nime kannab pildil olev lill?

             

 

12.  Ühtedel andmetel tuleb see sõna sanskriti keelest, kus ta tähendas kõrbe või metsa. Edasi on ta liikunud hindi keelde ja sealt ilmselt inglise keele vahendusel suuremasse osasse maailma keeltest. Teistel andmetel pärineb see sõna hoopis nepaali keelest, kus ta tähenduseks oli „metsik, kodustamata“ – eriti kui jutt oli malaariasoodest. Kuidas on see „kahtlase päritoluga“ geograafiline mõiste kodunenud eesti keeles? Meil tähendab ta üht lõunamaist biotüüpi. On võimalikud ka muud (ülekantud) tähendused.

 

13.  Küsitav taim kuulub sugukonda pajulillelised, perekonda pajulill, kuid pikka aega on käsitletud ka eraldi perekonnana. On paljudele metsloomadele toiduks, sobib söödaks kariloomadele, eriti noorelt. Jämedad juured on magusa maitsega ja neid on kasutatud toiduks: leivajahu sisse, joogi valmistamiseks. Noored lehed sobivad salatiks, sisaldavad rikkalikult C-vitamiini. Lehti on tarvitatud tee aseainena. Nii juured, lehed kui ka õied sisaldavad parkaineid. Hea meetaim.  Peale metsatulekahjusid hakkab põlendikel ühena esimestest taimedest vohama, kuna paljuneb kiiresti. Levinud peaaegu kogu Euroopas, Siberis, Kesk-, Väike- ja Ida-Aasias, Põhja-Ameerikas. Eestis võib sageli näha tema suuri lillakasroosasid välju, lausa läbitungimatu padrikuna.

 

14.  ...hammas on sibultaimede perekond liilialiste sugukonnast; ...kool on väikeseõieliste rohttaimede perekond; ...käpp on mitmeaastaste rohttaimede perekond käpaliste sugukonnast; ... naeris on mitmeaastaste ronitaimede perekond kõrvitsaliste sugukonnast; ...tubakas on ühe-, kahe- või mitmeaastaste rohttaimede perekond korvõieliste sugukonnast. Punktiirile sobib ühe looma nimi (omastavas käändes). Kirjutage see.

 

15.  Nimetage koht Tartumaal. Sealne lihtsa kujundusega park on rajatud 19. saj algul kirikuõpetaja Eduard Philipp Körberi poolt. Tema istutatud on ka 34 m kõrgune Vabaduse tamm pargi servas. Piiskop Hermanni korraldusel 1236. a rajatud üks Eesti vanemaid ja suuremaid kirikuid, ...  Jakobi kirik – on praegugi heas korras. Kiriku vastas asuvas leerimajas tegutsenud endine kodumajanduskool (kutsuti ka pudrukooliks) oli esimesi omataolisi Baltimail ja arvatavasti ka kogu Tsaari-Venemaal.

 

16.               

Selle linna elanikke teenindavad kultuurimaja, raamatukogu, elamukommunaalosakond, apteek, eestikeelne lasteaed, venekeelne lasteaed, kuid ainsa linnana Eestis pole seal ühtegi kooli. Kõrvaloleva vapi kujndid on mets, saag ja vesi. Lipu värvidest sümboliseerib: roheline - metsa, rohelust; kollane - alevi rikkuse alust - puitu; sinine - jõge, vett, seost Eesti lipuga. Mis linn?                                                                                                  

 

17.  13. sajandi lõpul oli kihelkondi praeguse Eesti Vabariigi territooriumil 59, 16. sajandi lõpuks 83, 19. sajandi keskel 102, 1917. aastaks 105 (juurde moodustati Häädemeeste 1862.a., Emmaste 1866.a ja Kõpu 1911.a.) ning 1925.aastaks 107. Nimetage need 2 kihelkonda, mis on moodustatud Eesti Vabariigis 1920. a.          

18.  Selle mäe nimi tähendab kohalikus keeles „kõrget mäge“, ta veealune osa on u. 4500 m, veepealne osa (vaid) 4170 m kõrgune, kokku seega u. 8670 m. Mis nime all tunneb maailm seda tulemäge?

 

19.  Kuuldavat laulu See päev on teel esitav naine on Anne Värvimann. Kes on meeshääl ja kes on originaali helilooja (1873-1943, nimetati klaveri-Paganiniks)?

 

20.  Ta oli Inglise majandusteadlane, riigitegelane ja publitsist (1883–1946), 1920-46 Cambridge’i ülikooli professor. Peateos «The general theory of employment, interest and money» (1936) on suuresti mõjutanud 20. sajandi majandusteadust (makroökonoomikat). 1944. aastal esitas Bretton Woodsi konverentsil rahvusvahelise valuutasüsteemi projekti. Tema poolt viljeldud majandusteoreetiline suund kannab tema nime. Kes?

 

21.  Antiigi seitse maailmaimet on meile tuntud. Kümnete kaupa on välja pakutud “kaheksandaid maailmaimesid”.  Ameerika Tsiviilinseneride Ühing (ASCE) koos ekspertidega kogu maailmast on välja valinud XX sajandi 7 maailmaimet. Üks neist on Hollandi Põhjamere tammide süsteem (1923). Nimetage ülejäänud, piltidel olevad. Iga õige annab 1 punkti.

  

1930-31                       1975-91                                                                                   1973-75

 

   

1903-1913                                           1988-94                                               1928-37

 

22.  Kus asub maailma kõrgeim sild? See on 170 m (558 jala) kõrgusel ja vaid 60 m pikk.

 

23.  Prootonid ja neutronid koosnevad veelgi väiksematest osakestest, mida nimetatakse kvarkideks. Kvargid on saanud nime ühe kirjaniku (1882-1941) viimases romaanis Finnegans Wake (1936) leiduva sõna järgi. Küsime kirjaniku nime?

 

24.               

Mammi pildil on tegelikult tuntud teadlane (1750-1848), nagu ka tema samanimeline ja veelgi kuulsam sama ala esindajast vend. Mõlemad nad olid nooruses muusikud ja töötasid väljaspool oma sünnimaad. Proua on avastanud 8 komeeti ja mitu udukogu. Kes?

 

25.  Mis sõna? Algselt oli selle tähendus öine trummilöömine, mis kutsus sõdureid nende majutuspaika, nüüd sõjaväeline paraadrongkäik.

 

26.  Mis sõna? Selle tähendused on muukraud, kõiki uksi avav võti, alatine pääse ja ka üks kunsti eksponeerimisel kasutatav asi.

 

27.  Nad on rühm 18. sajandil Šveitsist Ameerikasse rännanud protestante, kes keelduvad tunnistamast moodsat eluviisi. Nad ei kasuta elektrivalgust ega telefoni ning sõidavad autode asemel hobuvankritega. Kes?

 

 

 

 

 

 

28.  Erika Salumäe oli omal ajal eriti osav ühe tehnikaelemendi sooritamisel- võis kaua rattaga paigal seista. Kuidas seda tegevust nimetatakse? Sama nimi on pealkirjaks tema ja Urmas Oti vestluste põhjal 2002. a. kirjastuses SE&JS välja antud raamatul poliitkast ja spordist.

 

29.  Hiljuti Tartu Ülikoolis peetud Eesti üliõpilaste male meistriteks krooniti naistest teist aastat järjest värskelt TPÜ lõpetanud tuntud maletaja (oli üldarvestuses neljandal kohal) ja meestest TTÜ tudeng Margus Sööt. Teise koha saavutas naistest suurmeister Larissa Volpert (TÜ õppejõud) ning kolmas oli M. Putrinš (TÜ). Kes tuli naistest meistriks?

 

30.  See paljaks (alasti; naked) mäeks kutsutud 8126 m kõrgune mägi oli nõudnud 31 teda vallutada püüdnud alpinisti elu, enne kui sellega sai 1953. a. hakkama üks austerlane. Tegu on ka ainsa ‘kaheksatuhandelisega’, mis vallutati üksiktõusul. Ohtlikkuselt on ta neist 2. kohal- iga kolme tippujõudnu kohta üks hukkunu. Nimetage see mägi ja alpinist.

 

31.  Kellest on jutt: sündinud 1949 Meremäe vallas Võrumaal. Lõpetas 1968 Tallinna 20. keskkooli ja 1973 TPedI. 1974.a. kuulus oma tulemusega maailma edetabeli esikümnesse ja arvati Nõukogude Liidu koondisse. 10-kordne Eesti meister (sh. 5 korda sisevõistlustel).

 

32.  Kes on pildil?

          

33.  Kelle luulekogu (“Ülemlaul”) arvustades on Karl Martin Sinijärv kirjutanud: ... värskes luulekogus leidub nii juba ilmunud kui uusi tekste, mida ühendab ...le läbi kogu ta loomingu väga oluline teema, armastus. Aga mitte ainult. Siia kogutud omalaadses läbilõikes tema loomingust, kus lembeteemaga põimub ...le samuti väga oluline meedium: muusika. Ning tema tekstile vilistatud viisijupp jääbki selle kogu lõpus justkui õhku võnkuma.
"... on poeet, võib-olla viimane, kes Eestist võtta. Et mõistab Pallast, juured Tartus, ise ilmamaal ringi libisenud. Ja ometi meiekeelne, hullutavalt meiekeelne. Tõmba ... raamat kust tahes lahti, vastu vaatab ...: hirm, mure, väsimus, kirg, kurvastus ja esmase asjana ikka ja alati armastus. Armastamise kodu on ... sees. Õnnelikud on need, keda külla kutsutakse. Ülejäänud ootavad kardina paotumist."     

 

34.  Juhan Smuuli “Kihnu Jõnn ehk Metskapten” (1965) on populaarne lavatükk tänapäevani. Nimetage kirjanik, kes ei talunud kuigi hästi Juhan Smuuli edu ja kirjutas tema pilamiseks näidendi “Kotermann ehk Rummu Jüri Kihnu Jõnni “Manni” peal”. 

 

35.  Milline raamat algab järgnevalt? Eks ole üldiselt teada, et varakal vallalisel mehel on tingimata naist vaja. Kui niisugune mees kuskil silmapiirile ilmub, olgu ta tundmused ja vaated pealegi täitsa tundmata, siis on see tõsiasi ümberkaudsete perekondade meelest nii vastuvaidlematu, et tulnukat hakatakse jalamaid selle või teise peretütre seaduslikuks omandiks pidama. “Armas mr Bennet,” ütles mrs Bennet oma abikaasale, “kas sa oled juba kuulnud, et Netherfield Park on viimaks ometi rendile antud?”. Nimetage autor ja teos.

 

36.  Tallinnas „Estonia“ lähedal Reaalkooli vastas seisab Allan Murdmaa ja Matti Variku ühislooming – Vana Habeme ausammas. Tegu on Reaalkooli kauase õpetajaga, kes on mitmeski muus õppeasutuses koolmeistriks olnud, andnud välja õpikuid, olnud aktiivne Isamaaliidus, Haridusliidus ja Kaitseliidus, aga eelkõike on endale nime teinud ilukirjanduses. Kes oli see kirjutav koolmeister?

 

37.  Vene keelde tõlkis küsitava raamatu esimesena (mugandatult) tsensor Jüri Truusmann. Nikolai Aleksejevi tehtud osalise tõlke avaldas ajaleht “Revelskije izvestija”. 1949 anti esmakordselt välja V. Deržavini ja A. Kotšetkovi tõlge, millest on ilmunud juba 7 trükki, viimane 1986. a. Täielikke tõlkeid on ilmunud peale saksa ja vene keele veel ungari (1929), läti (1929), soome (1957), tšehhi (1959), leedu (1963), rumeenia (1978), ukraina (1981), inglise (1982) ja rootsi keeles (1999). Lühendatud tõlkeid ja ümberjutustusi eraldi raamatuna on veel taani (1878), juudi (1922), prantsuse (1930), itaalia (1931) ja esperanto (1975) keeles. Mis raamat?

 

38.  Oma suuremate saavutuste hulgas nimetab ta olümpiavõitja Jüri Tarmaku Tallinna 10. Keskkooli kõrgushüpperekordi ületamist (186 JT, tal 190), Balti matši võitmist kolmikhüppes, koolinoorte meistri tiitlit. Ning kolmkümmend aastat hiljem doktoritöö kaitsmist («Ümberpööratud perspektiivi kulturoloogilised, semiootilised ja tajupsühholoogilised tekkemehhanismid»). Ta on kirjutanud kunstikriitikat, avaldanud monograafia «Kunstnik-ruum-pilt» ning ambivalentseid pilte ja optilisi illusioone tutvustava «Kaksipidi pildid».  Kes?

 

39.  Kes on kunstnik?

 

40.  Kes on kunstnik?

  

 

 

41.  Läinud sügisel määras korp! Vironia ühele eksinud kaasvennale Eesti tudengiorganisatsioonide taastamisjärgse rängima karistuse, 99-aastase suhtluskeelu. Kuidas sellist keeldu nimetatakse?

 

42.  Kuulete üht avamängu. Nimetage helilooja ja ooperi (1871) pealkiri.

 

43.  Nimetage 17. XII 1929 Tartus sündinud helilooja, kelle loomingusse kuuluvad mh. kantaaditriloogia: “Laul Parteist”, “Laul Leninist”, “Laul kodumaast”, aga ka igale eestlasele tuntud lastelaulud “Buratino laul” ja “Aatomiku laul”.

 

44.  Karl Menning keeldus 1907 lavastamast “Vanemuises” tema ooperit, kuid autor tõi selle August Wiera trupi jõududega ometi lavale. Ooperil polnud menu. Ent autor ise oli oma teosest lausa vaimustuses. Ta olla pärast etendust öelnud: “Küll olen ma elus ilusaid oopereid näinud, kuid nii ilusat nagu minu ………. mitte ühtegi.” Oma “ilusas” ooperis on ta kasutanud ka tuntud rahvaviise. Nii näiteks laulis armastusejumal oma aariat “Õpetan nüüd inimesi armastama” viisil “Kus sa käisid, kus sa käisid, sokukene?”. Nimetage helilooja ja teos!

 

45.  Kes on pildil?

 

 

46.  See ise elus kõiksugu ameteid proovinud kirjanik tegutseb Pärnus, disainides naisterõivaid (kaubamärk ... & Studio). Eesti Draamateatris on lavastatud  tema näidendid «Kohkumatud lapsehoidjad» ja hiljuti prügimäe elanikest või kolmandast Eestist jutustav «Kajakamägi». Kes?

 

47.  Jackie Chan, Simmo Hung ja paljud nende vähemtuntud kolleegid (nt Yuen Lo, Yuen Lung, Yuen Biao) on kõik ühe kindla ala koolitusega. Jackie oli Hong Kongis selle kooli õpilane 7.-17. eluaastani. Mis kool?       

 

 

 


           

 

 


Vastused

1.                   

Telegonos, poeg Kirkega

Tahtmatult, kuna ei tundnud ära. Ithakal

2.                   

Toos, karbike, nõu

Hoiti ehteid, salve, vürtse

3.                   

Paremalt: Woodrow Wilson

George Clemenceau

David Lloyd George

Vittorio Emmanuele Orlando

1919 Pariisi rahuläbirääkimised ja Versailles’ rahu. “Suur nelik”: USA president, Prantsuse peaminister, Suurbritannia peaminister, Itaalia peaminister (järjekord suuremal pildil)

4.                   

Taani hindamisraamat

Liber Census Daniae, 13. saj-st

5.                   

Reinhard Heydrich

Saksa Riigi Julgeoleku Peaameti juht (7.3. 1904 – 27.05. 1942) hukkus Praha linna piiril korraldatud atentaadi tagajärjel

6.                   

1965

 

7.                   

Gerhard Schröder

Saksamaa liidukantsler

8.                   

Condoleezza Rice

George W. Bushi julgeolekunõunik, nimetatud  ka “Mustanahaliseks Kissingeriks”

9.                   

Tikriti

Saddam Hussein al-Majd al-Tikriti

10.               

Peter Scott

1909-1989, Robert Scoti poeg

11.               

Tsinnia e. pruudisõlg

Zinnia; paremal Giant Double segu

12.               

Džungel

 

13.               

Ahtalehine põdrakanep

Epilobium angustifolium; lillpaju, metskanep, põdrahein, tulipiits

14.               

Koera...

 

15.               

Võnnu

 

16.               

Püssi

 

17.               

Käru, Avinurme

 

18.               

Mauna  Loa

Havai saarel, koos veealuse osaga maailma kõrgeim vulkaan

19.               

Riho Sibul, Sergei Rahmaninov

20.               

John Maynard Keynes

Parun Keynes of Tilton. Keinslus

21.               

Empire State Building, Itaipú HEJ tamm Parana jõel, CN (Canadian National Tower) torn Torontos, Panama kanal, Kanali- (Euro-, La Manche´i) tunnel, Kuldvärava sild (Golden Gate) San Franciscos

22.               

Petronas Tower, Kuala Lumpur, Malaisia

Ühendab maailma kõrgeima hoone (452 m, 88 korrust) ühe torni 41. korrust teise torni 42. korrusega

23.               

James Joyce

Kvargid avastas Murray Gell-Mann

24.               

Lucretia Caroline Herschel

Saksa päritolu ingl. astronoomid. Vend William avastas Uraani jm

25.               

Tattoo

 

26.               

Paspartuu

Pilti raamiv papp või lõuend

27.               

Amish’id

The Amish; Pennsylvanias. 1693 lõid lahku mennoniitidest

28.               

Surplace

 

29.               

Tatjana Fomina

 

30.               

Nanga Parbat, Hermann Buhl

Pakistanis. Ohtlikeim on Annapurna- hukkunuid iga kolmas

31.               

Vello Lumi

Väljakul 4 x meister kõrgushüppes, 1 x kaugushüppes

32.               

Lindsay Davenport

 

33.               

Indrek Hirv

 

34.               

Aadu Hint

 

35.               

Jane Austen, Uhkus ja eelarvamus

36.               

Ernst Peterson-Särgava

 

37.               

Kalevipoeg

 

38.               

Ants Juske

Tartu kunstikooli rektor

39.               

Lorenz Heinrich Petersen

1805-1895. Koduteel

40.               

Diego Velazquez

1599- 1660, ‘kõigi aegade silmapaistvaim portretist’. Breda alistamine e. Las Lanzas, u.1635; Autoportree, 1643; Veenus oma peeglis, 1644-48

41.               

Rukkimine

Rukitud inimesega ei tohi selle korbi liikmed edasi suhelda. Keelatud on igasugune suhtlus, kaasa arvatud tänaval teretamine. Erandina võivad selle korbi liikmed rukitud inimesega suhelda, kui seda nõuab nende tööolukord või isiklik elu

42.               

Giuseppe Verdi, Aida

Tavaliselt küsitakse sealt Triumfimarssi

43.               

Jaan Koha

 

44.               

Karl August Hermann, Uku ja Vanemuine

45.               

Paul Newman, Elizabeth Taylor

Filmis Kass kuumal plekk-katusel, 1958

46.               

Mihkel Ulman

 

47.               

Pekingi ooper

Õpitakse muusikat, tantsu, võitluskunste, akrobaatikat