Tartu paarismäng 21.10.2006.a. Küsimused Rein Ets, Tiit Naarits, Lauri Naber

 

 1. Kes on kunstnik? (Autoportree ja Abikaasa portree)

               

 

 1. Kus asub see kirik?

     

 1. Kes?

 

                                

 1. Kes?

 

 

 

 1. Kes?

 

 

 

 1. Ta (1629-1696) oli viimane tugev Poola-Leedu ühendriigi kuningas. Hmelnitski ülestõusu ja "veeuputuse" (Rootsi invasiooni) ajal tegi karjääri sõjaväes, mis hiljem jätkus mitmete võitudega ottomanide üle. 1673 saavutas olulise võidu Chocimi lahingus, ja kui vana kuningas samal ajal suri valiti ta 1674 troonile, kroonimiseni tuli küll poolteist aastat oodata. Soovis luua liitu prantslaste ja türklastega aga poliitiline olukord sundis liituma hoopis austerlaste ja Brandenburgiga. Tema suurim edu saabus 1683 septembris kui ta lõpetas türklaste invasiooni Euroopasse sundides nad Poola, Austria ja Saksa vägede komandörina  Viini lahingus taanduma. Kellest jutt?

 

 

 1. Kuidas nimetati spetsiaalset kohtunikku, kes tegeles Eestis põgenenud talupoegade jälitamise ja püüdmise, süüasjade juurdlusega ning karistamisega? Esimesed seesugused kohtunikud Eesti alal pandi ametisse 1458.a. Tartu piiskopkonnas. Vastavat ametinimetust kandvad isandad tegutsesid Eestis kuni 1888. aastani.

 

 

 1. Ta olevat elanud viiendal sajandil e. Kr. Plutarchose järgi oli ta Rooma aristokraatia esindaja ja võitles plebeide õiguste vastu. Riigi raha kõrvaldamise eest saadeti ta Roomast välja ning et kätte maksta liitus ta volskidega. Naise ja ema anumise peale ta viimasel hetkel tõmbas siiski oma väed tagasi, mille peale volskid andsid ta tribunali alla, mõrvates ta enne selle lõppu. Tänapäeval ei peeta teda ajalooliseks isikuks vaid müüdiks, William Shakespeare on kirjutanud temanimelise näidendi. Kellest jutt?

 

 

 1. 11. sajandil puhkes ilmaliku ja kirikuvõimu vahel tõsine tüli.  Vastuolusid tekitas küsimus, kes määrab ametisse piiskopid (nn investituuritüli). Vastuolude tipuks oli 11. sajandil keiser Heinrich IV ja paavst Gregorius VII vastasseis. Et vältida enda troonilt kukutamist, milleks paavst tema alamaid üles kutsus, otsustas Heinrich paavstiga ära leppida. Ta saabus paavsti Itaalias asuvasse ... linnusesse patukahetseja rüüs ja oli hästi alandlik. Pärimuse järgi olevat Heinrich IV kolm päeva paljajalu lumes passinud, oodates paavstilt armu. Paavst ei tahtnud talle andestada, kuid pühitsetud preestrina ei saanud ta sellest keelduda. Mis nime kandis see mägiloss?

 

 

 1. Milline tuntud vasakäärmuslik terroriorganisatsioon kasvas välja 1967.a. loodud 2. Juuni Liikumisest? Rühmitus loodi ametlikult 1970.a. ning paari aastakümne jooksul pandi toime mitmeid terroriakte, milles jätsid elu 34 inimest. Rühmitus lõpetas oma tegevuse 1998. aastal.

 


 

 1. Sellest masinast oli unistanud juba Leonardo da Vinci, aga leiutajaks peetakse siiski Inglise inseneri Ernest Swintonit ja esimene kasutuskõlblik eksemplar valmis 1915.a. lõpus. Esimesed paar aastat oli neid masinaid kaht sorti – “emased” ja “isased”. Viimased olid tunduvalt paremad ja neid tehakse tänaseni. Maailmas on kaks neile masinatele spetsialiseerunud muuseumi, üks Inglismaal ja teine Moskva oblastis. Mis masin? 

 

 

 

 1. See tehnikamaailma suurmees (1863-1947) ostis kokku kümneid ajaloolisi Ameerika hooneid ja neist pandi Michigani osariiki kokku Greenfieldi nimeline küla. Seal on T. A. Edisoni laboratooriumihoone New Jerseyst, vendade Wrightide rattapood, kummitööstur Harvey Firestone´i farm, keeleteadlase Noah Websteri kodumaja ja mõistagi selle vabaõhumuuseumi rajaja sünnikodu. Kes?

 

 

 

 1. See testosteroonil põhinev sünteetiline anaboolne steroid töötati välja 1962. Kuna ta tugevdab lihaskonda, aga ei lisa massi, on tegu musklipumpajate seas populaarse dopingainega. Ben Johnsonit ja Andrus Utsarit ühendab elulooline seik, et mõlemad jäid dopinguküttidele vahele just nimelt selle ainega. Mis ainest jutt?

 

 

 

 1. Kõik need laevad kandsid valmistaja riigi nime. Esimene valmis 1890.a. Tšiili salpeetri veoks ja oli tollal maailma pikim purjelaev, 110 m. Teine valmis 1910.a. ja oli üks maailma kiiremaid liinilaevu. Kolmas valmis 1961.a. ja oli vettelaskmise hetkel maailma pikim reisilaev, 315,5 m. ja jäi viimaseks Põhja-Atlandi ekspressiks. Praegu ümber ehitatud kruiisilaevaks Norway. Mis nime kandsid need kuulsad laevad?           

 

 

 

 1. Neid asju tehakse paljudel, ehk liigagi paljudel meetoditel. Nende hulgas on Petersi, Hammeri, Mollweide, Robinsoni, ka sinusoidne meetod. Mida nii tehakse?     

 2. Selle näitekirjanduse suurmehe ja väga kuulsa daami ühe abikaasa töödest on Eesti lavadel etendunud “Joe Keller ja pojad” Estonias 1948.a., “Vaade sillalt” Eesti Draamateatris 1958. ja 1996.a., “Pärast pattulangemist” Noorsooteatris 1990.a., “Hind” Vanemuises 1986.a. ja Rakvere teatris 1996.a., “Mälestus kahest esmaspäevast” Vanemuises 1999.a. Tema tuntuim näidend on praegu Eesti Draamateatri mängukavas ja selle televersioonis oli peaosatäitjaks Dustin Hoffman. Kes?

 

 

 

 1. Ta loodi 196 e. Kr. ja sisaldas vaarao Ptolemaios V dekreete. Moodsa maailma jaoks avastati ta prantslaste poolt Napoleoni kampaania ajal 1799. Sinna peale oli kirjutatud sama tekst kahes egiptuse kirjas ning klassikalises kreeka keeles. Selle tõlkimisega sai 1822. aastaks hakkama Champollion ning see oli läbimurdeks hieroglüüfkirja mõistmisel. Tema nime kasutatakse vahel ka ülekantud tähenduses vihjamaks millelegi mis on võtmetähtsusega mõne keerulise probleemi mõistmisele. Millest jutt?

 

 

 

 1. Pärast II maailmasõda oli Eestis üks tuntumaid ja populaarsemaid kirjanikke Minni Nurme. Mitte vähem tuntud ei ole aga Nurme õde. Ta kirjutas oma elu jooksul mitukümmend proosateost, seitse luulekogu ja viis näidendit. Eestis on tema teostest ilmunud romaan „Õigusemõistja“ (1993) ja luulevalimik „Kivi kiljatas aknasse“ (2005). Kellega tegu (1912-1995)?

 

 

 

 1. See ameerika ulmekirjanik (1937-1995) oli isa poolt poola ja ema poolt iiri päritoluga. Avalikkusele on ta enim tuntud oma Amberi-novellide tsüklitega, mille järgi on tehtud ka rolli- ja videomänge. Oma loomingus kasutas palju maailmamütoloogiat ning teda peeti üheks Science Fictioni "Uue Laine" juhtkujuks. Pälvis 6 Hugo ja 3 Nebula auhinda. Lisaks Amberi sarjale on eesti keeles ilmunud veel "Kollektsionääri kirg", "Lorraine", "Needuste allee", "Täna valime nägusid", "Valguse Isand", "Üksildane Oktoobriöö". Kellest jutt?

 

 

 

 1.  Mis on kuuldava loo pealkiri?

 

 1. Tänapäeval on tegemist Andides 3500m üle merepinna asuva 300 000 elanikuga provintsikeskusega  Edela-Peruus. Inkade legendi järgi rajas selle linna Sapa-Inka Pachacuti, planeerides selle puumakujulisena. Tõenäoliselt oli linn küll olemas juba varem, kuid see ei muuda tõsiasja, et just sellest linnriigist kasvas välja hilisem impeerium. Linn oli lõpuni selle pealinnaks ja võimukeskuseks ning kasutab tänapäevani inkade vimplit oma lipuna. Mis linn?

 

 

 

 1. See Soome linn sai linnaõigused 1653.a. ja kandis siis nime Vehkalahti, rootsi keeles on ta Fredrikshamn. Põhjasõjas hävis linn täielikult, ehitati 1723. aastaks uuesti üles ja sai praeguse nime. Ainsa Soome linnana on ta range ringikujulise põhiplaaniga. Linnas asub riigi kuulsaim kadetikool, kus on õppinud mitmed Soome suurmehed ja linnas on sõlmitud üks oluline rahuleping. Mis linn?

 

 

 

 1. See 1130 km pikkune Dnepri suurim vasakpoolne lisajõgi algab Moskva kõrgustikult ja suubub Kanevi veehoidlasse. Kevadeti tekitab väga suuri üleujutusi. Suurimad linnad jõel on Brjansk ja Tšernigov. Mis jõgi?

 

 

 

 1. 1887.a. jõudis sinna raudtee ja selle juurde hakkas tekkima praegune alevik, mis arenes kiiresti piirkonna suurimaks asulaks. 1909.a. rajasid vennad Kahrod alevikku esimese tellisetehase, 1922.a. Bruno Gross teise tellisetehase. Tööstustel läks hästi, toodangut eksporditi ka Skandinaaviamaadesse ja Hollandisse, vendadel Kahrodel oli selleks isegi oma laev. 1940.a. vabrikud natsionaliseeriti ja järgnenud sõjas purustati nii vabrikud kui kogu asula. Pärast sõda vabrikud taastati ja ühendati, aga 1974.a. tellisetootmine lõppes. Algas aleviku kiratsemine ja allakäik, ka vallamaja on tänaseks naaberkülla kolitud. Milline alevik?

 

 

 

 1. Viimane riigilipu muutus toimus 4. oktoobril 2004. Uuel lipul on kilp, oda ja nui asendatud traditsioonilise mütsiga, mis vihjab riigi (30 395 km2; 1,9 miljonit elanikku) rahumeelsele orientatsioonile ja on pühendatud iseseisvuse 40. aastapäevale. Mis riigist jutt?

 

                uus lipp (sini-valge-roheline)                                vana lipp (valge-sini-roheline)

            Flag ratio: 2:3                    

 


 1. Kes on kunstnik?

                        

 

 1. Kes?

     

 

 

 1. Kes?

     

 1. Mis taim?

 

     

 

 

 1. Kes?

 

           

 


 1.  Sellesse troopiliste ning subtroopiliste taimede perekonda maavitsaliste sugukonnast kuulub umbes 75 liiki. Nende tuntumad on Vahemeremaades kasvav harilik..., hiina ehk jaapani laternlill ehk juudikirss, nicandra...., mehhiko .... (suurepärane köögivili, kutsutakse ka tomatilloks), maasika.... (midagi gurmaanidele) ja peruu .... (eelkõige hea veinimari). Millist ühist nime see perekond kannab?

                                             

 

 1. Üks vulkaanikraatri tekkimise vorm on selline: kui magmakamber tühjeneb (tavaliselt vulkaanipurske tagajärjel) võib kogu struktuur mäe ülevalhoidmiseks nõrgaks jääda ja mägi kukub lihtsalt kokku, moodustades reeglina üsna ümmarguse ja suure kraatri. Mis sõnaga (tähendab hispaania keeles “katel”) sellist kraatrit nimetatakse?

 

 1. See röövloom oli teadusele tundmatu kuni 20. sajandi alguseni. Seda hoolimata sellest, et ta pikkus võib ulatuda kuni 3 meetrini (pikim mõõdetud isend looduses 3,13 m), vangistuses isegi veel rohkem ja kaal keskeltläbi 75 kg-ni (suurimad isegi 150 kg). Armastab süüa raipeid, aga püüab ka elusat saaki – seda sööstrünnaku abil. Saak on mitmekesine, mh. metssead, kitsed, hirved ja vesipühvlid, võib rünnata ka inimest (harva). Täiskasvanuks saavad nad umbes viieaastaselt, eluiga ulatub kuni 30 aastani. Elab Kagu-Aasias, maailmas arvatakse olevat u. 6000 isendit. Kellest jutt?

 

 1. Caltha palustris on tulikaliste sugukonda kuuluv mitmeaastane rohttaim, rahvasuus ka ahunalill, latiklill, kanakoole. Eestis väga sage, kasvab soostunud niitudel ja veekogude kallastel. Õitseb aprillis-mais, tupplehed on kollased, kroonlehed puuduvad. Igast õiest areneb 5 kuni 8 paljuseemnelist kukkurvilja, millist näete ka fotol. Lehed tumerohelised, läikivad, õõnes vars on lihakas ja jäme. Loomad teda ei söö, kuna on nõrgalt mürgine. Sobib hästi niiskete alade dekoratiivtaimeks. Mis taim?

 

 1. Mandibula on luu, mille murdmine tähendab tavaliselt haiglaravi, operatsiooni, polte-kruvisid ja rohkesti muid ebameeldivusi. Tema osadeks on põntjätke ja varesnokkjätke ning teda liigutab tiiblihas. Mis luu?

 2. Selle 10-osalise teleseriaali keskmes on USA 101. õhudessantväediviisi 506. rügemendi vabatahtlikest formeeritud E(asy)-kompanii käekäik II maailmasõjas 1944.a juunist kuni 1945.a suveni. Käsikiri on valminud ajaloolase Stephen Ambrose’i raamatu põhjal ning  põhineb Easy-kompanii veteranide mälestustel. Seriaali produtsentideks olid Tom Hanks (tegutses sarja juures ka lavastaja ning stsenaristina) ning Steven Spielberg. Sari läks erinevatel andmetel maksma umbes 120-125  miljonit $.  Auhinnakollektsioonist võib leida 6 Emmyt ja palju muid autasusid. Mis sari?

 

 

 1. 1990. aastate üheks tähelepanuväärsemaks muusikastiiliks oli grungerock, mille kuulsaim esindaja oli kahtlemata Nirvana. Suurem osa grungepuntidest on tänaseks tegevuse lõpetanud ja/või unustusehõlma vajunud. Ometi on üks toonastest suurtest tegijatest tänagi täies elujõus. 1990.a grunge kodulinnas Seattle’is tegevust alustanud bändi põhituumiku moodustavad asutajaliikmed: laulja Eddie Vedder ning kitarristid Jeff Ament, Stone Gossard ja Mike McCready. Bändi olulisemad albumid on „Ten“, „Vs.“ ja „Vitalogy“.  Kuulete aga lugu „Worldwide Suicide“ sel aastal ilmunud bändiga sama nime kandvalt comebackalbumilt. Mis grupp?

 

 

 1.  Selle 1987.a. esietendunud John Adamsi muusikal ja Alice Goodmani libretol põhineva ooperi tegevus toimub aastal 1972 ja põhineb ajaloosündmustel. Muusikaliselt on tuntav ennekõike 1940.-te bigbändide mõju. Ooper koosneb kolmest vaatusest, milles esimene pühendub kahe osapoole kohtumisele, teine ringreisile maal ja kolmas tegelaste mõtisklustele oma mineviku üle. Tegemist on autori oluliseima teosega  ning seda on peetud 20. sajandi üheks tähtsamaks ooperiks. Millisest ooperist on jutt?

 

 

 1. Aasta 1999. Vanemuises etendub “Sõda ja rahu”. Ühes eriti dramaatilises stseenis ütleb Bezuhhovi osatäitja Natašale: “ Kui teil on midagi südamel, helistage mulle!” Saalis on pikk vaikus, siis turtsatus ja ohjeldamatu naer. Lavastaja Mikk Mikiver ütles seepeale osatäitjale, et nüüd oled küll eesti teatriajalukku kirjutatud. Kes?

 

 

 1. Kes on pildil olev filmistaar (sünd. 1965)? Filmisõpradele on teada-tuntud tema osatäitmised filmides „Bourne’i identiteet“, „Sin City“, „Kuningas Arthur“, „Tule lähemale“ (Closer) jpt.

           

 

 1. Eestis peetakse spordialadeks ainult neid, milliste alaliidud või föderatsioonid on registreeritud EOK-s ja praegu on selliseid alasid 64, s.h. ka mälumäng. Kõigi nende alade harrastajate hulgast on 2006.a. individuaalseks täiskasvanute maailmameistriks tulnud ainult neli sportlast, igaüks erineval spordialal, viimastena raskejõustiklased Heiki Nabi ja Marko Luhamaa. Kes on kaks esimest?

 

 

 1. Aastal 2005 lõppes Riia Skonto ilus seeria Läti jalgpallimeistrivõistlustel – 1992. aastast alates tunnistati ainult meistritiitleid. Milline klubi selle seeria katkestas, tulles sel aastal Läti meistriks?

 

 

 1. 2006.a Tour de France läheb ajalukku sellega, et esialgne võitja, ameeriklane Floyd Landis, osutus valemänguriks ning tema tulemus suure skandaali saatel tühistati. Selles saginas jäi suhteliselt tähelepanuta tuuril 2. koha saanud mees, kellest Landise kõrvaldamise järel sai tegelik võitja. Kirjutage tema nimi!

 

 

 1. Naiste seitsmevõistluses on ainult kolm naist ületanud kogusummas 7000 punkti piiri, neist Jackie Joyner-Kersee kuus korda. Kes on kaks ülejäänut? (vastavalt 7007 ja 7001 punkti)

 

 

 1. Kes on see olümpiavõitja?

 

                                                                       


 1. Tema (1901 – 1943) edu pandiks kujunes kujunes imepuhas, särav ja perfektselt töödeldud kristall, mille tootmisega ta alustas 1936.a. Klaasivabrikandi tee tippu kestis siiski kümmekond aastat, esmalt rentis ta Meleski klaasivabriku (1924). 1933.a alustas vabrikant uue tehase rajamist Tallinnasse. Tippspetsialistid kutsuti tööle välismaalt: Saksamaalt, Soomest ja Rootsist. Vabrik suutis peatselt valmistada u 1000 eri toodet. Klaasivabriku töötati välja ka oma stiil, mille juures oli abiks kunstnik Agnes Nei-Steinberg. Tuntust kogus toodang ka välisriikides, kaupa eksporditi 14 riiki. Suurima tellimuse sai vabrik 1940.a, kui NSV Liit tellis miljon pudelit. Samal aastal aga vabrik riigistati ning sellest sai Tarbeklaas. Omanik saadeti aga peatselt Siberisse, kus ta ka suri. Kes?

 

 

 1. Eesti perfomance´i teadaolevalt esimene rahvusvaheline etteaste oli 1989.a. Prahas Karli sillal. Ettevõtmise korraldasid kaks tollast ERKI maali eriala tudengit. Esimene maalis suure, selge, igale eestlasele arusaadava sisuga plakati ja eksponeeris end sellega kohalike kultuuriväärtuste taustal. Teine jäädvustas kogu tegevuse fotodele. Kümnetest fotodest koosnev seeria on praegu näha KUMU V korrusel, pilet 75 kr per nase. Tollastest tudengitest on saanud Eesti kultuuri suurkujud: esimene on KA professor, teine oli aastaid TÜ professor, maalikunsti õppetooli hoidja. Kes?

           

 

 

 1. Mis roog (väga suures valikus) on kreperii (creperie) tüüpi söögikohtade põhimenüüs? Sellised toidukohad on levinud eelkõige Euroopas ning Põhja-Ameerikas. Tänasele mängupaigale lähim asub Rüütli tänaval (Crepp).

 

 

 1. Selle jalatsifirma asutajaks oli II maailmasõja ajal Saksa armees arstina töötanud Klaus ...., kes murdis 1945.a suusatades jalaluu ning valmistas endale spetsiaalsed saapad. 1947.a võttis ta endale äripartneriks ülikoolikaaslase Herbert Funcki ning saapaid saatis suur menu eelkõige keskealiste koduperenaiste hulgas. 1950. aastate lõpus sai firma tuntuks juba kõikjal maailmas. Tõelise kuulsuse andsid kaubamärgile järgnevatel kümnenditel skinheadid, tänavakampade liikmed ja punkarid.  Mis firma (kaubamärk)?

 

 

 1. Kes laulab?

 

 

Täname Teid heasoovliku suhtumise ja ilusate vastuste eest!


 1. Kazimir Malevich                                                                                              RE
 2. Suure-Jaani                                                                                                      RE
 3. Teemu Ilmari Selänne                                                                                        RE
 4. Sulev Teppart                                                                                                   RE
 5. Jose Carreras                                                                                                   RE
 6. Jan III Sobieski                                                                                                LN
 7. Adra- ehk haagikohtunik                                                                                   TN
 8. Coriolanus                                                                                                        LN
 9. Canossa                                                                                                           TN
 10. Punaarmee fraktsioon (RAF)                                                                            TN
 11. Tank (isased on suurtükiga, emased miinipildujaga)                                            RE
 12. Henry Ford                                                                                                      RE
 13. Stanozolol                                                                                                        LN
 14. France                                                                                                              RE
 15. Maakaarte (kartograafilised meetodid)                                                  RE
 16. Arthur Miller (“Müügimehe surm”, abikaasa Marilyn Monroe)               RE
 17. Rosetta kivi                                                                                                      LN
 18. Salme Ekbaum                                                                                     TN
 19. Roger Zelazny                                                                                                  LN
 20. Narva marss                                                                                                     TN
 21. Cusco                                                                                                              LN
 22. Hamina                                                                                                 RE
 23. Desna                                                                                                               RE
 24. Tsirguliina                                                                                                         RE
 25. Lesotho                                                                                                            LN
 26. Ilmar Kruusamäe                                                                                              RE
 27. Meribel Müürsepp                                                                                            TN
 28. Stanislavs Olijars                                                                                              RE
 29. Kuukaktus e. öökuninganna                                                                              TN
 30. Zbignew Brzezinski                                                                                           RE
 31. Füüsal                                                                                                              TN
 32. Kaldeera                                                                                                          LN
 33. Komodo varaan                                                                                               LN
 34. Varsakabi e. konnakapsas                                                                                RE
 35. Alalõualuu                                                                                                        RE
 36. Relvavennad (Band of Brothers)                                                                       TN
 37. Pearl Jam                                                                                                         TN
 38. Nixon Hiinas                                                                                                     LN
 39. Tõnis Mägi                                                                                                       RE
 40. Clive Owen                                                                                                      TN
 41. Andrei Inešin (jahilaskmine), Evely Saue (laskeorienteerumise sprint)     RE
 42. FHK Liepajas Metalurgs                                                                                  LN
 43. Oscar Pereiro                                                                                                   TN
 44. Larissa Turtšinskaja – Nikitina (1989), Carolina Klüft (2003)                RE
 45. Lars Bystoel                                                                                                     RE
 46. Johannes Lorup                                                                                                TN
 47. Jaan Toomik, Vano Allsalu                                                                               RE
 48. Pannkoogid (täidisega pannkoogid)                                                                   TN
 49. Dr. Martens (Doc Martens)                                                                              TN
 50. Anu Taul                                                                                                          TN