Tartu paarismäng 22.10.2005. Küsimused Rein Ets ja Tiit Naarits

 

 

1.      Fotol on 190 meetri kõrgune kortermaja The Turning Torso, mille arhitekt on Santiago Calatrava. Valmis käesoleval sügisel, elanikud kolivad sisse mõne nädala pärast. Millises linnas The Turning Torso asub?

 

 

2.      Kes on kunstnik?

 

3.      Kes on fotol?

 

 

4.      3. veebruaril 1567.a. toimus lahing, kus Poola väesalk ründas Henrik Horni juhitud Rootsi vägesid ja viimased kaotasid ca 2000 meest. Rootslastele pole mälestuskivigi, samas on aga mälestusmärk vene rublale. Mis koht?

 

 

5.      Kes?


6.      1582.a. Jam Zapolski vaherahuga läks  Liivimaa Rzeczpospolita valdusesse. Maa jagati kolme ossa – Tartu, Pärnu ja Võnnu presidentkondadeks (a-st 1598 vojevoodkonnad). Presidentkonnad jagunesid omakorda ...kondadeks. Eesti alal oli neid 9: Laiuse, Põltsamaa, Viljandi, Helme, Tartu, Kirumpää, Pärnu, Tarvastu, Vastseliina. Kuidas taolisi haldusüksusi nimetati?

 

 

 

7.      Küsitaval terminil on mitu tähendust. Keskajal kutsuti niimoodi Hispaania väepealikke (pealikku või väejuhti see sõna hispaania keeles tähendabki). Lähiajaloos tähistati  mõistega Ladina – Ameerika sõjaväelastest diktaatoreid. Francisco Franco võttis selle enda ametlikuks tiitliks 1937. aastal. Mis terminiga tegu?

 

 

 

8.      Viimase Rooma keisri kukutamise järel 476. a. haaras Itaalia valitseja tiitli endale Odoaker. 489.a. tungisid Itaaliasse idagootide väed oma valitseja juhtimisel, kes soovis Odoakeri võimult kukutada. Neli aastat hiljem õnnestus idagootidel sõlmida kokkulepe  Itaalia ühiseks valitsemiseks. Leppe sõlmimisele järgnenud peol idagootide kuningas aga tappis Odoakeri ning haaras ise ainuvõimu. Itaalia valitsejaks olemise perioodil (493 -526) pidas ta olulisimaks ülesandeks muistse Rooma tsivilisatsiooni kaitsmist gootide relvadega. Roomas pidas taas istungeid senat, igal aastal valiti konsuleid ning lihtrahvale korraldati vaatemänge. Goodi sõjamehi hoidis ta  põlistest roomlastest eemal – näiteks keelustas nendevahelised abielud. Kes oli see Rooma hiilgust taastada üritanud idagootide kuningas?

 

 

 

9.      1941.a. augustis lasti Lubjanka vanglast välja üks Poola kindral ja nimetati isiklikult Beria poolt uue Poola armee komandöriks. Armee moodustatigi, aga rindele ei saanud. 1942.a. märtsis läks 74000 sõjaväelast ja 41000 eraisikut Iraani. Rännates läbi Palestiina ja mõni osa ka läbi Lõuna-Aafrika, ühines armee liitlasvägedega ja osales Monte Cassino lahingus. Enamik eraisikuid jäi teekonnal Briti impeeriumi aladele laiali ja nende kaudu sai maailm kuulda GULAGi õudustest, armeed tuntakse aga teda moodustanud kindrali nime järgi. Kes oli see armeejuht? (1892 – 1970)                 

 

 

 

10.  See kogenud riigiametnik ja diplomaat (sünd. 1967.a.) on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloolasena. Oma karjääri vältel on mees olnud konsultant kaitseministeeriumis (1993-94), Isamaaliidu välissekretär (1994-96), Riigikogu kantselei välissuhete osakonna juhataja (1996-99) ning peaministri büroo juhataja Mart Laari võimuperioodil (1999 – 2001). Viimased neli aastat oli ta Eesti suursaadik Soomes. 2005.a. juunis nimetas president Rüütel mehe uueks Eesti suursaadikuks Venemaal, ent augustis sai temast ootamatu vangerduse tulemusena hoopis välisministeeriumi kantsler. Kes?

 


 

 

11.  Kõigi aegade rängim tööstusõnnetus juhtus ööl vastu 3. detsembrit 1984 Indias, Madhya Pradeshi   osariigi pealinnas. Linnas asuva USA kompanii Union Carbide pestitsiiditehase mahutitest pääses lahti umbes 5000 tonni ülimürgist isometüültsüanaati. Õnnetusööl hukkus linnas tuhandeid inimesi, tõsiseid tervisekahjustusi said  hinnanguliselt 150 000 – 600 000 inimest, kellest 15 – 20 000 hiljem surid saadud vigastustesse. Mis linnas õnnetus juhtus?

 

 

 

12.  1991.a. Tšehhoslovakkias toimunud rahvaloendusel nimetas 1,36 mln. inimest ennast just selle  rahva esindajaks. 2001.a. rahvaloenduse ajaks oli selle rahvuse esindajate arv kahanenud 380 000 inimeseni. Mis rahvusega tegemist (Tšehhimaa suurim vähemusrahvus)?

 

 

 

13.  Muhumaa lähistel asub 2,59 km² väikesaar, mis on Muhu läänepoolseima punkti, Sääre otsaga ühenduses u 2 km pikkuse liivase leetseljaku kaudu. Kuna vesi on seal madal, ulatudes suvel tavaliselt vaid põlvini, siis on Muhumaalt saarele võimalik minna jalgsi . Saarel on rohkelt rändrahne ning mitmekesine taimestik. Rahvajuttude kohaselt leiduvalt seal kõiki puuliike peale haava. Saare lähistel asuvate rannaniitude piirkond on üks lemmikpeatuspaiku kurvitsalistele ja hanelistele. Vähetähtis pole mainida ka seda, et saarel toimusid menuka telefilmi „Mehed ei nuta“ võtted. Mis saar?  

 

 

 

14.  Selle Euroopa suurlinna esmamainimise aasta on 966. Ta asub nn. Euroopa ristteedel ja seetõttu on ta olnud Brabandi hertsogite, Burgundia ja Habsburgide valduses, ta on kuulunud Hispaaniale, Austriale ja Prantsusmaale. Seal on riigi suurim ülikool, asutatud 1834. 1883.a. rajatud kohtupalee oli valmides maailma suurim ehitis. On olnud 2000.a. Euroopa kultuuripealinn. Mis linn?                       

 

 

 

15.  See vald asub kahe riigi ja kahe maakonna piiril: teda ümbritsevad Hummuli, Põdrala, Puka ja Karksi vald, lõunas Läti Vabariik. Mis vald?                    

 


 

 

16.  See maalimistehnika on oma nime saanud värvide järgi, mille sideaineks oli keskajal põhiliselt muna ja pragunemise vältimiseks tollased maalid lakiti. Hiljem tulid juba teised sideained ja lakkimine muutus mittevajalikuks. Selles tehnikas on tehtud Estonia teatri laemaal ja Tartus on sellenimeline tänav. Milline tehnika või värv? 

 

 

 

17.  Autor on oma 2004.a. ilmunud teose määratlenud kui intellektuaalse pornoromaani, kriitiku (Margit Tõnson Eesti Päevalehest) arvates on tegemist paberile pääsenud suure sugutungi ja märgade unenägudega. Romaani peategelaseks on usuteaduse tudeng Viktor Tropf ja keskseks tegevuskohaks Pälsoni ühikas. Kes on autor ja mis on romaani pealkiri? 

 

 

 

18.  Seda 1940.a. sündinud meest peetakse Eesti kolhoosiarhitektuuri rajajaks. Ta kujunes 1966.a. rajatud EKE Projekti juhtivaks arhitektiks, kelle suurejoonelisemad Soome modernismi vaimus tööd on endiste Sverdlovi ja Linda kolhooside keskused Võrumaal, Rapla ja Paide KEK-i keskusehooned, Viljandi tuletõrjedepoo, elamud Pärnus, Vändras, Avinurmes jpm. Kes?   

 

 

 

19.  1994.a. paigaldati Peterburis Rimski-Korsakovi prospekti maja nr. 11 külge mälestustahvel, mis kujutab endast üht kehaosa. See on pühendatud ühele tuntud vene kirjanikule ja tema novellile, kus vastav kehaosa omaniku juurest jalga laseb ja linna peale seiklema läheb. Juhtub seda nüüdki – viimati oli tahvel mõnda aega kadunud 2002.a. sügisel, kuid leiti hiljem tervena üles. Nimetage kirjanik ja tema novell (või kehaosa).

 

 

 

20.  Kes on helilooja? Millisest ooperist on aaria?       


 

21.  Artemisia dracunculus on korvõieliste sugukonna pujude perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim, mis Kesk-Aasias kasvab metsikult. Euroopas kultiveeritakse kui head maitse- ja ravimtaime, Musta mere piirkonnas tuntakse tarhuni nime all. Taime eeterlikud õlid on ilusa rohelise värvusega ja neid kasutatakse kosmeetikas, farmaatsias, likööride-limonaadide valmistamisel, lihatoitude maitsestamiseks. Mis taim?

 

 

22.  1961. aastal asutati üks organisatsioon  eesmärgiga saada loomade „rahvusvaheliseks punaseks ristiks“. Üks esimesi suuri projekte oli 1973.a. algatatud „Operatsioon Tiiger“ bengali tiigrite kaitsmiseks. 1988. aastal muutis ühendus oma nime, millega rõhutati ümberorienteerumist liikide ja looduskeskkonna komplekssele kaitsele. Uued projektid olid seotud atmosfääri ja vete kaitsmisega, samuti taastuvate või mittetaastuvate maavarade ning energiaallikate säästliku kasutamisega. Üritatakse mõjutada ravimikontserne, et need muutuksid „rohelisemaks“ ja üksikute riikide valitsusi nende ettevõtete maksustamiseks ja trahvimiseks, kes keskkonnanõuete täitmisest mööda hiilivad. Organisatsiooni peakorter asub Genfis ning selle eesotsas on nigeerlane Emeka Anyaoku. Organisatsioonil on veel 28 rahvuslikku üksust ja 12 riiklikku esindust. Mis organisatsioon?

 

 

23.  Millisesse hõimkonda kuuluvad kuusk, mänd, kadakas, jugapuu, elupuu, ühesõnaga okaspuud?    

 

 

24.  Amazonase jõgikonnas elutseb maailma suurim mageveekala, kes võib kasvada üle 3 meetri pikaks ja kaaluda üle 200 kg. Mis kala?      

 

 

25.  Mis nime kannab see Austraalias elutsev haruldane loomake?

 


26.  Kes on kunstnik?

 

 

27.  Kes on need kaksikõdedest näitlejad, lauljad, moedisainerid ja muidu poptähekesed?

28.  Fotol on ühe organisatsiooni president, kes on tulnud 1970.a. Eesti, Läti ja Nõukogude armee meistriks. Kes?

 

 

 

 

29.  Kes?

 

 

30.  Kes?


31.  Tartu füüsik Tanel Käämbre sai 2003.a. Rootsi Kuningliku Teadusseltsi füüsikaautasu, Thaleni auhinna. Selle tõi tema doktoriväitekiri fullereenide uurimisest. Fullereen on ühe juba antiikajal tuntud elemendi paarkümmend aastat tagasi avastatud esinemisvorm. Mõned selle elemendi esinemisvormid on väga tuntud, teised, nt. lonsdeiliit, haruldased. Üks isotoop on radioaktiivne, poolestusajaga 5570 aastat. Mis element?

 

 

32.  Antiikajal nimetati nii Vana-Rooma elamu laeava ja basseiniga pearuumi, hiljem ka basilikaalse kiriku kaevuga eesõue. Tänapäeva arhitektuuris on see läbi korruste ulatuv  siserõdu ja katuseakendega ruum. Anatoomias südamekoda. Milline termin?

 

 

33.  Teile näidatakse Bitterlichi lihtrelaskoopi, mida saab vajadusel nöörist ja papitükist ise valmistada. Tema kasutamine ei eelda kõrgharidust, kuid sellealast akadeemilist haridust Eestis saab ainult Tartus. Millised ametimehed seda keerulise nimega imelihtsat riista oma töös kasutavad?

 

 

34.  See Šveitsi psühholoog ja psühhiaater (1875-1961) oli analüütilise psühholoogia rajaja, lõi õpetuse ekstravertsetest ja introvertsetest inimestest. Tema raamat Mälestused, unenäod, mõtted ilmus 2004.a. Leo Metsari tõlkes ka eesti keeles. Kes?       

 

 

35.  Kes on fotol?

 

 

                                             


 

36.  Mis ühendab rooma väepealik Maximus Decimus Meridiust, nobelist John Nashi, briti laevakapten Jack Aubreyt ja profipoksija James J. Braddockit? Nimekiri ei ole lõplik.

 

 

 

37.  Nad alustasid koostööd 1980.aastatel Milanos. Nende esimene ühine moekollektsioon tõi neile ka tuntuse. Maailma vallutamise võtsid need 2 itaallast ette eelmisel kümnendil. Tänaseks on nende firmakauplused igas enesest lugu pidavas suurlinnas. Kuigi nende kaubamärki kandvad rõivad paistavad silma oma kvaliteediga, on muljetavaldav ka nende hinnaklass. Moedisainerite loomingu austajate hulka kuuluvad teiste hulgas Madonna, Kylie Minogue, Jennifer Lopez jpt. Mehed tegid aktiivset koostööd ka eraelus, kuid selle aasta algul teatati ametlikult oma 19 aastat kestnud kooselu lõpust. Kes?

 

 

 

38.  Dirigent Tõnu Kaljuste pani 2004.a. käima omalaadse projektiteatri, mille kaugemaks eesmärgiks on kultuuriürituste korraldamisega elu sisse puhuda ühele ilusale Eesti saarele. Kuna saarel suurte ürituste korraldamine veel võimalik pole, siis teostatakse ettevõtmisi erinevates Eesti paikades – Jaan Tätte „Latern“ Laulasmaal, Joseph Haydni ooperid „Üksik saar“ ja „Elu Kuu peal“ Eesti Draamateatris jne. Mis nime kannab Kaljuste projektiteater?

 

 

 

 

39.  Meie seas liiguvad mutandid, geneetiliselt üliarenenud inimesed, kes paistavad silma oma üleloomulike võimete poolest. Just seetõttu on neist saanud ühiskonnas kardetud ja vihatud vähemus. Üks nende seast, professor Charles Xavier (Patrick Stewart), asutas kooli, mis on varjupaigaks sellistele autsaideritele nagu Torm (Halle Berry), Rogue (Anna Paquin), Kükloop (James Marsden) ja Wolverine (Hugh Jackman). Samal ajal, kui Xavier püüab inimkonnaga rahumeelse lahenduseni jõuda, on tema kunagine sõber Magneto (Ian McKellen) seisukohal, et inimesed kuulavad ainult vägivalda. Oma vallutusplaanide teostamisel on Magnetole abiks ükskõik kelleks moonduda võiv Mystique (Rebecca Romijn-Stamos), hiiglaslik Mõõkhammas (Tyler Mane) ning eriti väle ja ohtlik Konn (Ray Park). Algab võitlus, mille käigus saab otsustatud maailma tulevik.  Millise filmi sisukokkuvõte?

 

 

 

 

40.  Kuulete muusikat Nagisa Oshima filmist „Merry Christmas, Mr. Lawrence!“. Kes on autor (mängis filmis kapten Yonoid)? Sama helilooja on loonud muusika ka filmidele „Viimane keiser“, „Väike Buddha“, „Tabu“ jne.

41.  Võttes aluseks fakti, et spordialad on ainult need, mille alaliidud on registreeritud EOK juures, tegeletakse Eestis 69 spordialaga, mälumäng sealhulgas. Kõigi nende alade sportlastest on 2005.a. individuaalseks täiskasvanute maailmameistriks tulnud ainult kolm Eesti esindajat. Kolmas oli Andrus Värnik, kes tuli maailmameistriks 10. augustil ja kergejõustik jättis varju asjaolu, et 7. augustil tulid maailmameistriteks kaks eestlast, seda erinevatel spordialadel. Kes on need kaks tänavust individuaalset maailmameistrit?

 

 

 

42.  1970.aastal andis Rahvusvaheline Olümpiakomitee 1976. a. taliolümpia korraldamisõiguse ühele USA linnale, mis aga 3 aastat hiljem kohalike elanike vastuseisu ning võimaliku terroriohu tõttu loobus antud õigusest. Mis linn?

 

 

 

43.  Pildil on möödunud hooaja Inglise liiga parim mängija. Kes?

 

 

          

     

 

 

44.  Kommertsialiseeruva kergejõustikumaailma  üheks tähiseks oli 1. juuni 1997, mil Toronto SkyDome’is toimus kahe jooksja vaheline mõõduvõtt 150 meetri jooksus. Maailma kiireimaks meheks kroonitud võitja sai 14, 99 sekundiga distantsi läbimise eest rekordilise preemia - 1,5 mln. dollarit, kaotaja pidi leppima poole miljoniga. Kes omavahel mõõtu võtsid?

 

 

 

45.  Selle olümpiaala Eesti täiskasvanute meistrivõistlustelt on enim medaleid võitnud Mare Pedanik (Reinberg) – 39, s.h. 21 kulda. Milline spordiala?


 

 

46.  Philippe Pagés`i plaate on müüdud üle 85 miljoni ja mees on ka Eestis esinenud. Mis nime all me teda rohkem tunneme?

 

 

 

47.  Suure algustähega Korea on riik, milliseid on koguni kaks. Väikese algustähega koreasid on samuti kaks – suur ja väike. Mis on korea?

 

 

 

48.  Esimene eestikeelne sellealane õpetus ilmus Jüri kirikuõpetaja A. Th. Helle sulest 1732.a. Sel teemal on kirjutanud C. R. Jakobson ja saksa keelest tõlkis ühe raamatu Jakob Pärn 1873.a. Silmapaistev asjatundja sel alal oli keemiaakadeemik A. M. Butlerov, kelle õpiku tõlkis eesti keelde Konstantin Päts 1897.a. Mis ala?

 

 

 

49.  Maailma teatum, tuntum ja levinum viinamark peaks olema Smirnoff. Mis on aga viinale ja firmale aluse pannud mehe eesnimi, mis on tavaliselt igale pudelile sisse valatud-pressitud?

 

 

 

50.  Ansambel!

 

 

 

Täname osavõtu eest!

 

Tulge teinekord jälle!


 1. Malmös            RE
 2. Otto Dix           TN
 3. Valentino Rossi RE
 4. Ruunaveres (Märjamaa vallas)  RE
 5. Tarvo Sõmer    RE
 6. Staarostkonnad            TN
 7. Caudillo            TN
 8. Theoderich Suur           TN
 9. Wladyslaw Anders       RE
 10. Matti Maasikas TN
 11. Bhopal             TN
 12. Moraavlased    TN
 13. Kõinastu           TN
 14. Brüssel RE
 15. Helme              RE
 16. Tempera           RE
 17. Andrei Hvostov “Lombakas Achilleus”  RE
 18. Toomas Rein    RE
 19. Nikolai Gogol “Nina”                TN
 20. Giuseppe Verdi “Rigoletto”       RE
 21. Estragon           RE
 22. Maailma Looduse Fond (World Wildlife Fund, WWF)  TN
 23. Paljasseemnetaimed      RE
 24. Arapaima         RE
 25. Kvokka (quokka)         TN
 26. Giorgione (Giorgio Barbarelli da Castelfranco)  RE
 27. Olsen (Mary Kate ja Ashley)    TN
 28. Tõnu Jugar (Seitsmenda Päeva Adventistide Koguduste Liidu president)            RE
 29. Aldona Wos (USA suursaadik Eestis)   RE
 30. Monaco vürst Albert     RE
 31. Süsinik (tuntumad teisendid on grafiit ja teemant)           RE
 32. Aatrium            RE
 33. Metsamehed (puistu rinnaspindala määramiseks)           RE
 34. Carl Gustav Jung          RE
 35. Peep Sürje (TTÜ rektor)          RE
 36. Neid on filmis kehastanud näitleja Russell Crowe           TN
 37. Domenico Dolce ja Stefano Gabbana                TN
 38. Nargen Opera  TN
 39. X-mehed          TN
 40. Ryuichi Sakamoto         TN
 41. Ando Meritee (rendžu), Toomas Mets (veemoto O-125 klassis), mõlemad Tallinnas      RE
 42. Denver             TN
 43. John Terry        TN
 44. Donovan Bailey, Michael Johnson         TN
 45. Sulgpall            RE
 46. Richard Claydermann               RE
 47. Haigus, tantstõbi           RE
 48. Mesindus          RE
 49. Pierre (Pjotr)    RE
 50. The Rolling Stones        TN