Paarismäng Tarbatu 2004. Tartus 16.10.2004. Küsimused Rein Ets

 

 

 1. 24.02.1918.a. tegevust alustanud Ajutises Valitsuses oli sõjaministriks polkovnik Andres Larka. Kuu aega hiljem hiljem, 25.(12.) 03.1918.a. ülendas AV esimesed kolm ohvitseri Eesti Vabariigi kindraliteks. Üks oli sama Andres Larka, nimetage aga kaks ülejäänut.

 

 1. Praegune Johannes Voldemar Veski nimeline põhikool on üks Eesti vanimaid, asutatud 1680.a. Millises asulas ta töötab?

 

 1. I kategooria kaitsealuseid puid Eestis ei kasvagi. II kategooriasse kuuluvaid on kolm liiki ja üht neist (Prunus spinosa) küsimegi. Ta on tavaliselt kuni 3 m kõrgune luuviljaline põõsas, lühivõrsed lõpevad astlaga. Annab rikkalikult juurevõsu ja moodustab seetõttu läbipääsmatuid tihnikuid. Õitseb enne lehtede puhkemist. Vilju saab kasutada kondiitritööstuses ja likööride valmistamiseks. Eestis kasvab looduslikuna Saaremaal ja Väike-Pakri saarel. Mis puu?

 

 1. Ta on maailmamainega bioenergeetik, Eesti TA liige. Sündinud 1943.a., õppinud Vana-Koiola koolis Põlvamaal, Kohtla-Järve Keemia- ja Mäetehnikumis, Moskva Ülikoolis. Paljude rahvusvaheliste komiteede liige, töötanud südamelihasefüsioloogia teaduri ja professorina Moskvas, Grenoble´is ja Tallinnas. Kes?

 

 1. Eesti imetajatest tekitavad praegu arvestatavaid metsakahjustusi ainult põdrad. Mõningast kurja teevad vahel ka koprad ja kitsed. 1916.a. maikuus ilmus aga Järvamaal asunud Huuksi metskonda nii palju kõigile tuntud loomi, et 3000 isendit hävitati, aga ülejäänud kahjustasid metsa sellises ulatuses, et 16 tuhat puud (enamuses kuused) tuli maha võtta. Kahju hinnati üle 10000 kuldrubla. Kes olid need kahjurid?

 

 1. Kes on kunstnik?


 

 1. Ta on alati muusika läheduses olnud: Rapla keskkoolis oli ta klassiõde Anne Veski, lavakunstikateedris kursusekaaslane Urmas Alender. Tartusse tulles mängis ansamblis Kolmikhüpe. Lavastanud Vanemuises Süvalepa “Emajõe ööbiku”, Shafferi “Musta komöödia” jt. 2004.a. pälvis Eesti teatriliidu muusikateatri auhinna ja Salme Reegi nimelise auhinna. Kes?

 

 1. 1964.a. sai mees valmis oma esimese romaani, aga Glavlit keelas trükkimise. Siis juhtus aga kirjanik kurikuulsa tsensor Krentsiga pead parandama ja päeva lõpuks võttis purupurjus tsensor templi Lubatud ja tagus selle Otto Samma laua peal igale romaani lehele. Mõne aasta pärast sai juba vene keeldegi tõlgitud romaan Moskvas aastapreemia kui parim rahvuskeeltes kirjutatud romaan NSVL-s, dramatiseering oli Sovremenniku laval. Autorist sai hiljem Kirjanike Liidu partorg. Kellest on jutt? Kuidas on romaani pealkiri?

 

 1. See Riigikogu liige on lõpetanud 1988.a. Moskva Kunstide Kaugõppeülikooli, Valgetähe IV klassi kavaler. Avaldanud näidendi “Akvaariumihaid”, proosateose “Koopainimesed”, luulekogud “Hälin ja aeg”, “Aja raamat”, “Müütide varjust” jpm. Kes?

 

 1. See munk oli tõenäoliselt eesti soost mees ja elas 1243-1323(?). Oli Kölnis ja Pariisis Albertus Magnuse õpilane, Tallinnasse tagasi pöördudes sai temast dominiiklaste kloostrikooli lektor ja kloostri prior. Ta oli esimene mees, kes hakkas Eestimaal uurima ja õpetama filosoofiat ja oli selle sõna ranges tähenduses Eestimaa esimene õpetlane. Oli suur asjatundja gooti ehituskunsti alal, tema jooniste ja ettekirjutuste järgi valmisid Tallinnas dominiiklaste klooster ja Katariina kirik. Väga tuntud on tema semiootiline uurimus malesümboolikast. 1994.a. asutati Tallinnas tema nime kandev eraõiguslik teadus- ja arenduskeskus (instituut) ja tänavu selle juurde Keskaja Vaimsuse Keskus. Kellest on jutt?

 

 1. Kes laulab?

 

 1. Kes on fotol?

 

 1. See vastuoluline isik elas u. 1475-1541.a. Oli kirjaoskamatu Hispaania seikleja, uskumatult julm, auahne ja reetlik, vahest kõige brutaalsem konkistadooride seas. Samas oli ta väejuht, kes tegi vapustava ja sõjakunsti ajalukku läinud vägiteo: 1532.a. vallutas ta 177-mehelise väeosa juhina kuue miljoni elanikuga Peruu inkade riigi ja purustas inka valitseja Atahualpa 40000-mehelise väe. Rajas 1533.a. Lima linna ja tegi selle pealinnaks. Ta valitses territooriumi, kus elas tunduvalt rohkem inimesi, kui kogu ülejäänud Lõuna-Ameerikas ühtekokku. Kes?

 

 1. Justinianus Suur kasutas seda rahvast abilisena võitluses slaavlaste ja bulgaarlaste vastu. Justinianuse surma järel asusid Doonau-Tisza madalikule ja rajasid Pannooniasse kaganaadi. Sealt võtsid nad ette rüüsteretki naaberhõimude ja Bütsantsi aladele, olles mõne aja suurimaid sõjalisi võime Euroopas. Karl Suur, ta poeg Pippin ja Bulgaaria vürst Krum hävitasid aastail 791-803 nende riigi ja varsti kadus rahvaski. Milline rahvas?

 

 1. Ta elas 1766-1826 ja oli esimene kutseline vene ajakirjanik. Tuntud veel vene kirjakeele uuendajana, kirjanduskriitikuna ja eelkõige ajaloolasena. Tema 12-köitelist Venemaa ajalugu (1818-24), mille motoks on “Rahva ajalugu on valitseja kätes”, peetakse vene ajalooteaduse aluseks. Kes?

 

 1. See mees elas aastail 53-117. Aastast 98 oli Rooma keiser. Tema välispoliitikat iseloomustasid vallutussõjad: 102.a. alistas Daakia, 114-117.a. vallutas Armeenia ja Mesopotaamia ning jõudis Pärsia laheni. Tema valitsemisaastail toimus suurejooneline ehitustegevus, rajati piirikindlustused Doonaul ja Reinil, üle Doonau rajati esimene püsisild. Kes?

 

 1. Fotol on riigipea. Kes? Millisest riigist?

 

 

 1. 2003.a hooaja lõpu seisuga on selle firma autol võidetud 74 ralli MM etappi. See on tootjate arvestuses mäekõrgune ülekaal, teisel kohal oleval firmal on 45 võitu. Neil autodel on mitmekordseteks maailmameistriteks tulnud Juha Kankkunen ja Miki Biasion. Milline autofirma?

 

 1. Kui kallata kokku 1 liiter piiritust ja 1 liiter vett, ei saa me mitte 2 liitrit viina, vaid ca 1,92 liitrit. Seda põhjustab ……, s.o. molekulaarjõudude põhjustatud seos ühe ja sama aine molekulide vahel. Sama nähtusega on seletatav ka vedelike pindpinevus. Täitke lünk!

 

 1. 1524.a. lõpetas ta Pavia ülikooli arstina ja määrati varsti sama ülikooli rektoriks, arstina pälvis suure tunnustuse. Tema suureks hobiks oli aga matemaatika. 1534.a. oli ta juba Milano ülikooli matemaatikaõppejõud. 1545.a. pani ta esimesena kirja kuupvõrrandi lahendusvalemi, oli üks tõenäosusteooria rajajaid, ühe väga tuntud leiutise autor. Tegeles elu lõpul astroloogiaga, ennustas oma surmapäeva ja kui surm ei saabunud, viis praktika teooriaga kokku ja läks 1567.a. vabasurma. Kes?

 

 1. Eesti seitsmest meteoriidikraatrist kahel juhul on tegemist kraatriväljadega ja viiel juhul üksikstruktuuridega. Vanim seitsmest on 535 miljonit aastat tagasi tekkinud Neugrund. Noorim kraater tekkis 1937.a. 1. juuli hommikul, praegu on kraatri läbimõõt 8,5m ja sügavus 1,9m. Kus see asub?

 

 1. 1502.a. projekteeris Leonardo da Vinci sultan Bazerit II tellimusel silla üle Kuldsarve lahe. Sillast saanuks tol ajal maailma pikim kivist võlvkaarsild, 24 m lai, 240-meetrise sildeavaga ja merepinnast 40 m kõrge. Seda projekti, nagu ka kõiki teisi Leonardo tsiviilehitusprojekte, ei realiseeritud kunagi. Viis sajandit hiljem, 31.10.2001.a. avati aga liikluseks liimitud männipuidust jalakäijate sild sildeavaga 100 meetrit ja kogupikkusega 135 meetrit, mis on 500-aastase projekti vähendatud variant. Sild on konstruktorite ja puidutehnoloogide tippsaavutus ja teda kutsutakse sildade Mona Lisaks aga paljude kunstikriitikute arvates oleks nii kole asi võinud ka ehitamata jääda. Millises riigis ta asub?

 

 1. Vaccinum uliginosum on üks visa, külmakindel, pikaealine soostunud metsa- ja sootaim. Levinud kogu Eestis, eriti tuntud Põhjamaades, kus kasvab kuni tundra piirini. Nii inimesi kui ka eriti rändlinde huvitavad vitamiinirikkad marjad. Marju ja ka lehti tarvitatakse rahvameditsiinis palaviku ja suhkruhaiguse vastu. Kasvavad tihti sookailude läheduses ja marju korjates võib pea valutama hakata. Sealt on tulnud ka rahvapärane nimi hullukstegemise mari. Enne karujahile minekut võtab laplane lonksu nendest marjadest aetud viina. Mis taim?

 

 1. Kui kõik veest välja ulatuvad maatükid pindalaga üle 5 aari saarteks lugeda, on Soomes ca 172000 saart, nendest 98000 on sisevetesaared. Suurim kõigist on pindalaga 1635 km2, s.o. Saaremaast kõvasti väiksem. Milline on Soome suurim saar?

 

 1. See Saksamaa linn asub Reini vasakul kaldal, elanikke ca 80000. Väga tuntud on linnas asuvad Pauluse ja Anderease kirikud, 3-lööviline romaani stiilis toomkirik. Algselt oli linn keltide asula Bormetomagus. Sai 413.a. burgundide riigi keskuseks, läks 451.a. alemannidele ja ca 500.a. frankide valdusse. Oli aastast 1273 vaba riigilinn, 1689.a. purustas linna Prantsuse vägi. Mis linn?

 

 1. 1521.a. jõudis Magalhaesi ekspeditsioon saarestikuni, mis nimetati püha Laatsaruse päeva järgi San Lazaro saarestikuks. Sealsel Mactani saarel Magalhaes hukkuski. Praeguse nime andis saarestikule Hispaania meresõitja R. Lopez de Villalobos 1543.a. Milline saarestik?

 

 1. See on kandseente perekond (Inocybe) lehikulaadsete seltsist ja Eestist on leitud üle 70 liigi. Suurem osa selle perekonna seentest on kas mürgised või mittesöödavad. Eranditeks on veinpunane …., mugul-… ja Godei …., millised on söödavad. Kõik seeneraamatud soovitavad aga needki korjamata jätta, kuna on äravahetamiseni sarnased näiteks surmavalt mürgise punaka …….. Täitke lünk!

 

 1. Möödunud pühapäeval Tallinna linnahallis viimast korda etendunud muusikali “Grease” vaatas kokku 94000 pealtvaatajat. See peaks olema Eesti teatriajaloo absoluutne rekord. Varem on “Crease” olnud kõige kauem Broadway´l järjest mängitud muusikal. 1979.a. esilinastunud samanimeline film muutis peaosa mänginud John Travolta noorte kultusobjektiks kogu maailmas. Kes on muusikali autorid?

 

 1. See inglise kirjanik (1874-1965) oli 1930. aastail kõige enam teenivam autor maailmas. Ta sündis Pariisis, elas Vahemere ääres, õppis Saksamaal ja Inglismaal, elas USA-s, oli spioonina Venemaal ja Šveitsis, reisis Vaikse ookeani saartel ja Mehhikos. Õiget kodumaad polnud aga seetõttu, et suhtumine geidesse polnud kusagil väga hea. Suurem osa loomingust on ka eesti keeles kättesaadav: “Kuu ja kuuepenniline”, “Kirev loor”, “Maag”, “Vahe tera” jpt. Kellest on jutt?

 

 1. 1948.a. tegi Ameerika väikelinnas Ithakas elav kohaliku ülikooli professor aeda tule ja asus oma käsikirja põletama. Abikaasa sai jaole ja suurem osa lehtedest päästeti. Naise initsiatiivil ilmus romaan 1955.a. Pariisis ja 1958.a. USA-s. Varsti müüdi ekraniseerimisõigused Stanley Kubrickule ja James Harrisele raha eest, mis ületas 17-kordselt kirjandusprofessori aastapalga. Uus filmiversioon romaanist valmis 1997.a., lavastajaks Adrian Lyne. Kes on kirjanik? Millisest romaanist on jutt?

 

 1. Selle 13. sajandil Saksamaal elanud lauliku ja kirjandusliku kuju nime ümber on tekkinud palju legende ja ballaade. Üks tuntumaid räägib, et mees olevat seitse aastat Venusega võlumäe sisemuses armurõõme nautinud. Maa peale naastes läheb ta paavstilt pattude andeksandmist nõutama, kirikupea aga väidab mehe nii patuse olevat, et enne pidavat tema paavstikepp lehte minema, kui …. patukoormast lahti saab. Kolm päeva hiljem puhkeb kepp õide, aga …. on juba Venuse rüppe tagasi pöördunud. 1845.a. valmis sama nime kandev maailmakuulus ooper. Kes oli see patune laulik?

 

 1. Kes?

 

 

 1. Ta elas 1891-1967. Oli isiklikult tuttav Lenini, Einsteini, Hemingway, Curchilli, Picasso jt. kuulsustega. Prantsuse Auleegioni ordeni kavaler, Ülemaailmse Rahunõukogu asepresident, Lenini rahupreemia laureaat. Eesti keeles ilmunud romaanid “Pariisi langemine”, “Torm”, “Üheksas laine”. Kes?

 

 1. See Leedu päritolu mees alustas oma filmikarjääri Steven Spielbergi assistendina. Tema esimene iseseisev ja tõeline menufilm oli Romancing the Stone (Kalliskiviromaan). 1994.a. linastunud romantiline seiklusfilm Forrest Gump tõi maailmakuulsuse ja Oscari nii osatäitjale kui ka lavastajale. Viimastel aastatel lavastanud peamiselt õuduspõnevikke. Kes?

 

 1. Küsime tänase päeva, 16. oktoobri, õnnekivi. See on poolvääriskivi, mida leidub ka Eesti kristalsetes aluskivimites, graniitide ja lubjakivide kokkupuutealal. Nimi on tulnud ladinakeelsest sõnast, mis tähendab tera, väikesed kristallid meenutavad viljateri. Värvuselt on neid peaaegu kõiki läbipaistvast mustani ja need osakesed annavadki värvirohkuse meie devoni liivakividele. Milline mineraal?

 

 1. Kes on helilooja? Millisest ooperist on katkend?

 

 1. Kes on kunstnik?

 

 1. Leedu saavutused korvpallis on Eesti omadest ikka kõvasti paremad. Ometi on mõlemal riigil ainult üks mees tulnud kahekordseks maailmameistriks. Kes?

 

 1. Esimest korda oli see spordiala OM programmis 1900.a. Pariisis ja siis võitis Prantsusmaa. Viiendat ja viimast korda oli ta olümpiaala 1936.a. Berliinis ja kulla said argentiinlased. Ta peaks olema üldse viimane spordiala, mis suveolümpiate programmist välja on jäetud. Mis spordiala?

 

 1. Tänavu möödub 80 aastat Varssavis toimunud ülemaailmsest olümpiaadist, kus Eesti viieliikmeline tudengite koondis oli Poola ja prantsusmaa järel kolmas. Kolmekordseks üliõpilaste maailmameistriks (kõrgus 1,78, kaugus 6,55, teivas 3,40) tuli eestlane. Veel sai ta hõbeda kolmikhüppes, viievõistluses ja 4x100 m teatejooksus, pronksi pikas teatejooksus. Kes?

 

 1. See 1951.a. sündinud laskesuusataja on kõige rohkem kordi Eesti meistriks tulnud mees: tal on 10 individuaalset ja 4 teatevõistluse kulda. NSVL juunioride meister ja juunioride MM-i hõbe, NSVL MV teatevõistluse hõbe. Tema noorem vend oli teisel spordialal 6-kordne NSVL meistri- ja karikavõistluste võitja. Kes?

 

 1. Kes?

 

 

 1. Küsime vendi, kes on sündinud Võnnus ja mõlemad on lõpetanud TÜ usuteaduskonna. Vanem vend oli 1841-58 pastor, hiljem Tartus ajalehe Tallorahva Postimees toimetaja, paljude aabitsate ja õpikute autor. Noorem vend oli Kuressaare ja Anseküla pastor, muusikategelane, koorijuht, luuletaja, Saaremaa kodu-uurimise rajaja. Milline oli vendade perekonnanimi?

 

 1. Eesti muusika suurkuju Gustav Ernesaks on Riigi Ühistehnika Gümnaasiumi õpilasena olnud aastail 1924-28 džässorkestri Vivo Band pillimees. Mis pilli ta põhiliselt mängis?

 

 1. See muusikastiil (-vool, -suund) tekkis 1930-tel aastatel, kui maailma jazzikeskus asus Chicagost ümber New Yorki ja uue stiili kuningaks kerkis Benny Goodman. Seda muusikat nimetatakse ka nelja löögi jazziks, rõhud taktis on paigutatud kõigile neljale löögile. Selle stiiliajastu eritunnuseks on bigbandide väljakujunemine. Milline stiil?

 

 1. 1907.a. kohtusid Pariisis kaks noort kunstnikku, kellest said uue kunstivoolu rajajad. Üks neist oli Picasso, maali Avignoni naised autor, teine aga 1882-1963.a. elanud Georges Braque, kelle näituse arvustuses 1908.a. võeti esmakordselt kasutusele otsitav termin. Milline kunstivool?

 

 1. Kes laulab?

 

 1. Autovõidusõitjate jaoks “leiutati” šampanjapritsimine 1967. aastal, kui Le Mans´i 24 tunni võitja Dan Gurney käes pudel lahti läks ja kõik lähedalolnud, sealhulgas ka Henry Ford II, üle pritsiti. Sellest ajast on veinivalmistajate vahel kõva konkurents, kelle jooki autasustamisel raisata saaks. F1 poodiumile asetatakse alati juba avatud pudel, et võistlejad traatidega jukerdama ei peaks. Millise veinifirma toodang on vormel 1 autasustamisel kasutatav alates 2000. aastast? (Teistes sarjades on teised firmad!)

 

 1. Tänase maailma kolm suurimat laevaehitusfirmat pärinevad ühest riigist. Esikohal olevale firmale kuulub 15% kogu maailma laevaturust ja riigile peaaegu veerand maailma laevatoodangust. Milline riik?

 

 1. Maailmas on tuhandeid rahvaid ja sadu riike. Kui jätta saareriigid arvestamata, on eestlased väikseim rahvas, kellel on oma riik. Selles pingereas järgnevad meile lätlased, sloveenid ja svaasid. Eesotsas on ka üks Aasia mandrirahvas, keda on ca 3,5 miljonit, mõnedel andmetel ka kuni 4,6 miljonit. Nende riigi pindala on 198500km2, omakeelne nimi on tuletatud sõnast, mis tähendab arvu 40. Mis rahvas?

 

 1. Kesk- ja reformatsiooniaja koolis tähendas see vanemat õpilast, õpetaja abilist. Sõjanduses on ta olnud sõjakohtu järelevaataja, sõjaväeprokurör. Lugupeetud amet tänagi. Mis amet?

 

 1. Desmurgia on tõsine asi, aga tudengid on kevadpäevade raames sel alal võistlusegi korraldanud. Mis on desmurgia?

 

VASTUSED:

 

 1. Ernst Põdder, Aleksander Tõnisson
 2. Maarjas
 3. Laukapuu
 4. Valdur Saks
 5. Orav
 6. Ando Keskküla
 7. Aivar Tommingas
 8. Enn Vetemaa “Monument”
 9. Avo Üprus
 10. Mauritius
 11. Hedvig Hanson
 12. Ilmar Vesiallik
 13. Francisco Pizarro
 14. Avaarid
 15. Nikolai Karamzin
 16. Traianus
 17. Ungari president Ferenc Madl
 18. Lancia
 19. Kohesioon
 20. Gerolamo Cardano
 21. Simuna
 22. Norra (Åsi linnakese lähedal)
 23. Sinikas (joovikas)
 24. Soisalo
 25. Worms
 26. Filipiinid
 27. Narmasnutt
 28. Jim Jacobs, Warren Casey
 29. William Somerset Maugham
 30. Vladimir Nabokov, “Lolita”
 31. Tannhäuser
 32. Michelle Pfeiffer
 33. Ilja Ehrenburg
 34. Robert Zemeckis
 35. Granaat
 36. Charles Gounod, “Faust”
 37. Peter Brueghel
 38. Modestas Paulauskas, Priit Tomson
 39. Polo
 40. Valter Ever
 41. Matti Paavo (Ain Paavo- tõstja ja kulturist)
 42. Virpi Kuitunen
 43. Carl ja Martin Körber
 44. Trumme
 45. Swing
 46. kubism
 47. Nana Mouskouri
 48. Mumm (Cordon Rouge)
 49. Korea (Hyunday, Daewoo, Samsung)
 50. Kirgiisid
 51. Audiitor
 52. Sidumisõpetus, haavade sidumine