Tarbatu 2003

 

Tartus 25.10.2003. Küsimused ja mängujuht Rein Ets

 

 1. 24.02.1918.a. kuni tänaseni on Eesti Vabariigil olnud riigipea. Aegade jooksul on see mees kandnud erinevaid ametinimesid, nt. Ministrite Nõukogu esimees, peaminister, riigivanem, peaminister riigivanema õigustes, riigihoidja jne. ja kokku on meil riigipäid 16 meest, neist kuus meest mitu korda. Nimekiri on graniiti raiutuna Kadriorus presidendilossi vasakul otsaseinal. Kes neist on kõige kauem ametipostil olnud? Kes kõige vähem?

 

 1. Eesti ja Euroopa Liidu ühinemislepingu artikli 2 punkt 1 ütleb: “Kõrged lepinguosalised ratifitseerivad käesoleva lepingu vastavalt oma põhiseadusest tulenevatele nõuetele. Ratifitseerimiskirjad antakse hoiule ….. hiljemalt 30. aprillil 2004.a.” Kellele antakse ratifitseerimiskirjad?

 

 1. 2003.a. suvel leidsid arheoloogid 11. – 13. saj. pärit Keava linnuse ja asula kaevamistel ootamatult 70 cm turbakihi alt Eesti esimese ….. tee. Üks selline tee on teada ka Soomest. Millest oli ehitatud Keava haruldane tee?

 

 1. Kui paras ports vilja oli lõigatud, köideti need sidemega vihuks. Viis vihku oli ….., 25 ….. oli hakk, 4 hakki oli koorem. Milline mõõtühik sobib lünkadesse?

 

 1. Esimene lend lõpetas selle keskkooli (gümnaasiumi) 1946. aastal. Lõpetanute hulgas on füüsikaprofessor Karl-Samuel Rebane, kindralmajor Rein Põder, brigaadikindral Harri Hein, Riigikohtu esimees Uno Lõhmus jpt. Teadaolevalt on see ainus Eesti kool, mille vilistlaste kokkutulekul võivad kohtuda kaks elusat kindralit. Hirmkõvad on kooli kergejõustikurekordid, nt. poiste kõrgus 211 cm. Milline kool?

 

 1. Kes on fotol?

 

 1. “Ma ei saa ennast võrrelda selliste suurte polüglottidega nagu Paul Ariste või Pent Nurmekund. Mina ei räägi veatult ühtegi keelt, ma loodan, et eesti keelt enam-vähem. Võib-olla võru keelt kah. Aga juba soome keelega on raskusi. Aga ma suudan lugeda tõepoolest mitukümmend keelt. … Ma ei teadnud, kas ma portugali keelt oskan, vaatasin järele, oh jumal, lihtsam veel kui hispaania keel. Ja niiviisi ka itaalia, provansi ja teised romaani keeled, need on ju lihtsalt ladina keele murded. … Muide, idamaa keeled, näiteks pärsia, tadžiki või armeenia keel – väga kerged keeled. Aga sealsamas gruusia, oi jumal, nii rasket keelt ma ei ole teist näinud. Kohutavalt raske keel.” Tsiteeritud on Tartus sündinud, Voltvetis, Peedul ja Kambjas kasvanud meest. Keda?

 

 1. Kanada ….. (Elodea canadensis) on bioloogidele tänuväärne taim: tema lehed on enamasti ühe rakukihi paksused ja mikroskoobi all on rakuplasma liikumine jms. näha ilma erilisi preparaate tegemata. Euroopasse toodi see veetaim 19. saj. kolmekümnendatel aastatel, Eestis nähti teda esmakordselt 1905. aastal. Tänaseks levinud kogu Euraasias, s.h. kogu Eestis. Kahekojaline taim, aga Euroopas kasvavad millegipärast ainult emastaimed ja Ameerikas ainult isastaimed, seetõttu levib vegetatiivselt. Varre pikkus kuni 1,5 meetrit, emastaime õied on roosakasvalged ülemiste lehtede kaenlas. Erakordselt kõrge söödaväärtusega ja maitseb enamikule taimtoidulistele loomadele. Täitke lünk!

 

 1. 1926.a. väitis Hanno Kompus, et Eesti arhitektuuri alguseks tuleb pidada 1902. aastat, mil valmis üks tänaseni säilinud hoone ja seda arvamust aktsepteerivad arhitektuuriajaloolased praeguseni. Mis hoone? Kes oli arhitekt?

 

 1. Eesti Vabariigi kaks kõige salajasemat asutust on ilmselt Teabeamet (välisluureteenistus) ja Riigikantselei koordinatsioonibüroo. Kes on nende asutuste juhid (direktorid)?

 

 1. Eesti mandriosa põhjapoolseim punkt (590 49´ pl.) on teatavasti Purekkari neem. Millise poolsaare põhjatipp on Purekkari neem?

 

 1. Tartu teemal laulab ja mängib meile 2002.a. Eesti “lõõtsakuningas”. Kes?

 

 1. Seda leelismetallisilikaatidest koosnevat vees lahustuvat muutuva koostisega ainet müüdi neli-viiskümmend aastat tagasi liimi nime all igas tööstuskaupade poes, aga liimimiseks ta küll ei kõlvanud. Nõukogude naised kasutasid teda pesu pesemiseks, ta kiirendab tsementmörtide ja betoonide kivistumist ja muudab neid veekindlamaks. Teda on kasutatud riiete impregneerimiseks, munade konserveerimiseks jne. Tänaseks on paremad vahendid ta igalt poolt välja tõrjunud. Mis ainest on jutt?

 

 1. 1957.a. konstrueeris sakslane F. Wankel uudse sisepõlemismootori, mida tuntaksegi vankel-mootorina, ka rootormootor või pöördkolbmootor. Mootori mass ja mõõtmed on kuni kolm korda väiksemad sama võimsusega teiste mootorite omast. 2003.a. veebruaris tulid ühe autotehase konveierilt üle pika aja esimesed vankelmootoriga sõiduautod RX-8, töömaht1,3 l, võimsus 200 kW. Sama firma on pea 40 aasta jooksul tootnud enam vankelmootoriga autosid (ca 1,5 miljonit) kui kõik ülejäänud tootjad kokku. Milline autofirma?

 

 1. Neid igapäevaelus kasutatavaid asju on põhimõtteliselt kaht tüüpi: konkaavsed ja konvektsed. Millest on jutt?

 

 1. Orica Limited on maailma suurim ühe spetsiifilise toodangu tootja. Tema noorim ja maailma moodsaim tütarettevõte on Orica Eesti OÜ, mille tänavune prognoositav käive on 200 miljonit krooni ja loodetav kasum ca 66 miljonit krooni. Eesti tehases töötab 70 inimest, 90% toodangust turustatakse ja tarbitakse Eestis. Mis on Orica toodang?

 

 1. See 1938.a. sündinud põllumajandusteadlane ja ühiskonnategelane on olnud EPA ja EPMÜ kateedrijuhataja, professor ja rektor, praegu EPMÜ Loomakasvatusinstituudi aretusosakonna juhataja. On olnud Eesti Maaliidu vanem ja Eesti Akadeemilise Põllumajanduse Seltsi president. Oli aktiivne võistlustantsija ja Eesti Võistlustantsu Liidu president. Kes?

 

 1. Tartu, Pihkva, Riia, Königsberg, Varssavi, Kopenhaagen, Stockholm, Viiburi. Milline neist linnadest on kirjaliku esmamainimise aasta järgi vanim? Milline noorim?

 

 1. Selle Põhja-Savo maakonna omaaegse pealinna kirjutas kuulsaks Simo Puupponen, kirjanikunimega Aapeli, kes kirjutas laste lemmikuks üle linna Vinski ja viimasele on linnas ka ausammas püstitatud. Raamatus on linna nimi Hömpstad. Asutatud 1775.a., elanikke ca 85000. Asub 90 km pikkuse Kallavesi järve sisse tungival poolsaarel. Linna lähedal on Puijo looduskaitseala ja suusakeskus. Linnas resideerub Soome õigeusu peapiiskop Leo ja läheduses on kaks õigeusu kloostrit: Lintula ja Uus-Valamo. Mis linn?

 

 1. See linn rajati 11. sajandil Marokost Sudaani viivale kaubateele ja oli kuni 20. sajandi alguseni tähtsaim Sahara – äärsete maade kaubanduskeskus. 13.-15. saj. oli Mali riigi, seejärel Songhai ülemvõimu all. 16. sajandil oli oluline islami kultuurikeskus, läks Maroko võimu alla ja pälvis kullalinna kuulsuse.1893.a. hõivasid linna prantslased. Asub Nigeri jõest ca 6 km põhja pool, praegu arvestatav soola-, datli- ja tubakakaubanduse keskus. Mis linn?

 

 1. See on ainus suurlinn Jenissei kallastel, elanikke ca 900 tuhat. Asutatud 1628.a., 1822. aastast oli Jenissei kubermangu keskus. Linna vanem osa asub kõrgel vasakkaldal, 20. sajandil tekkinud tööstusrajoon paremkaldal. Kunstnik V. Surikovi sünnilinn ja Siberi valgekaartlaste kunagine tugikeskus. Mis linn?

 

 1. 1605.a. omandasid inglased Kariibi mere piirkonnas esimese valduse, mida hiljem nimetatakse “Lääne-India suhkrusaarte emaks”. 1641.a. algas seal suhkruroo kultiveerimine, saarelt võeti mis võtta andis, viljakas pinnas kurnati välja ja hispaanlastelt hakati naabersaari üle võtma. Nime on see 1518.a. hispaanlaste avastatud saar saanud epifüütide rohkuse tõttu. Iseseisev riik 1966. aastast. Mis riik?

 

 1. 14. mail 1948.a. kuulutas riik välja oma iseseisvuse. Kuus tundi pärast seda algas pealinna pommitamine ja järgnes sõda. 10. juunil 1948. sõlmiti vaherahu, aga juulis algas uus lahingtegevus, mis kestis kuni 1949.a. kevadeni. Milline riik nii sündis?

 

 1. Mis aastal?

-Londonis sureb Kuningas Edward VII, Astapovo raudteejaamas Lev Tolstoi

            -Tallinnas toimub VII üldlaulupidu

            -Portugalis kukutatakse kuningas Manuel ja kuulutatakse välja vabariik

            -Tartus hakkab ilmuma ajakiri “Noor-Eesti”

            - Jaapan annekteerib Korea

 

 1. Kui Ristija Johannese pea toodi kandikul Herodes Antipase tütrele näidata, langes maha verepisaraid, millest kasvas nn. Johannese lill, saksa ja inglise keeles teda nii nimetataksegi. Rahvasuus on ta ka jaanilill või viinalill, ladina keeles Hypericum perforatum. Venelastele on ta zveroboi ja sellenimelist kärakat on vanemad meie hulgast maitstagi saanud. Väga tuntud ja hinnatud ravimtaim, aga loomad teda tavaliselt ei söö. Mis taim?

 

 1. Looduses on tavaline, et jõed ühinevad ja jõgedel on lisajõed. Väga harva juhtub, et jõgi hargneb kaheks ja kumbki haru voolab eraldi jõgikonda. Seda nähtust nim. bifurkatsiooniks. Tuntuim näide on Lõuna-Ameerika jõgi, mille üks haru (Casiquare jõgi) voolab Rio Negro kaudu Amazonasesse, teine haru moodustab ca 2700 km pikkuse jõe, mis on suures osas laevatatav ja moodustab omakorda hiigelsuure (ca 40000 km2) delta. Mis jõgi?

 

 1. Tsöliaakia on haigus, mis on tuntud ka mittetroopilise spruu nime all. Eestis on sellesse haigestumus üks Euroopa väiksemaid, ca 0,4 juhtu tuhande elusalt sündinu kohta. Haigus on alati kaasasündinud ja teda ei esine negriidse ja mongoloidse rassi esindajail. Haigeid ühendab MTÜ Eesti Tsöliaakia Selts, millel on praegu ca 100 liiget. Haiguse ainsaks raviks on range dieet: mitte mingil kujul ei tohi süüa……. Mida?

 

 1. See prosaist sündis, elas ja suri Saaremaal, eluaastad 1922 – 1987. Oli ametilt kooliõpetaja ja kooliteemalised on ta romaanidki: “Tunglejad”, “Humalaaed”, “Põlvili” (romaanivõistluse II preemia), “Laulatatud”. Kasutas oma töödes palju murdekeelt ja argoosõnavara. Kes?

 

 1. Kaasaegse maailmakirjanduse klassik sündis 1919.a. Pärsias, veetis lapsepõlve ja nooruse Rodeesias ja elab aastast 1950 Inglismaal. Eesti keeles ilmus esimesena novellikogu “Imerohi ei ole müüdav” (1959), edasi romaanid “Ellujäänu mälestused” (1983), “Viies laps” (1995), “Kuldne märkmeraamat” (2000). Noorena oli kommunist, täna veendunud antikommunist. On külastanud ka Eestit. Kes?

 

 1. Tsiteerime veinieksperti ja kirjanduskriitikut Kalev Keskküla: “…. on praegu ainus Pärnus elav üldtuntud Eesti luuletaja. Eelmine oli Johannes Barbarus. See mõte sunnib ettevaatusele. Aga kindel on ka see, et kokkukeeratud jama suuruselt ei saa Barbarust keegi ületada”. Tegemist on luuletajaga, kes on õppinud agronoomiat, ajakirjandust ja usuteadust, aga pole ühtki neist lõpetanud. Kellest on jutt?

 

 1. Sellest kaasaegse teatri imelapsest sai 1998. aastal esimene Shakespeare´i-järgne näitekirjanik, kelle neli erinevat näidendit olid korraga Londoni teatrite repertuaaris. Oma esimese näidendi “Mägede iluduskuninganna” kirjutas ta kaheksa päevaga ja praegu on see Vanemuise kavas, peaosas Herta Elviste. Eesti teatrites on lavastatud veel “Connemara. Üksildane lääs” Rakvere teatris, “Inishmaani igerik” Tallinna Linnateatris ja viimasena “Inishmore´i leitnant” Eesti Draamateatris. Kes on see mees, keda maailm peab “esimeseks suureks näitekirjanikuks 21. sajandil”?

 

 1. Kes on luuletuste autor?

 

 1. Seda kunstitehnikat on seinakujunduseks kasutatud renessansiajastust alates. Kaks või enam värvilist krohvikorda kantakse ühtlaste kihtidena ülestikku, seejärel kraabitakse pealmisse kihti muster. Nii saavutatakse reljeefne ja värviline kunstiteos. Eesti silmapaistvaim sellealane teos on tehtud 1965.a. Elmar Kitse poolt tollasesse Tartu restorani Tarvas, praegu näeme seda Eesti Ühispanga Tarvase kontoris. Mis tehnika?

 

 1. 17. sajandil võeti Rootsi võimude poolt neljas eesti linnas kasutusele bastionide süsteem. Tallinnas nimetati bastione Rootsi riigi provintside järgi, Narvas anti neile kuulsust ja au väljendavad ladinakeelsed nimed, Pärnus kandsid bastionid taevakehade nimetusi. Tartusse oli ette nähtud kaheksa bastioni, Põhjasõjaks valmis neid vaid neli. Kelle või mille järgi said nimed Tartu bastionid?

 

 1. See filmikunsti suurkuju elas 1902 – 1981. Tema režissöörikäe all valmisid Wathering Heights (“Vihurimäe”) – 1939, Roman Holiday (“Puhkus Roomas”) – 1953, millega sai alguse Audrey Hepburni karjäär. Barbara Streisandi tegi staariks film Funny Girl (“Naljakas tüdruk”) – 1968. Peateoseks oli monumentaalne legendfilm “Ben Hur” – 1959, mis sai Oscari üheteistkümnes kategoorias. Seda suutis korrata alles James Cameroni “Titanic” 1997.a. Kellest on jutt?

 

 1. Tänavuse Tokyo animafestivali raames tunnistasid maailma eksperdid “kõigi aegade ja rahvaste” parimaks multifilmiks 1975.a. NSVL-s loodud “Siil udus”. Ka teise koha pälvis sama mehe poolt 1970.a. loodud “Muinasjuttude muinasjutt”. Kes oli režissöör?

 

 1. Kes on kunstnik?

 

 1. Kahe viimase aasta (2001-02) Harjumaa parim sportlane, nelja viimase aasta (99-02) Maardu parim sportlane, käesoleva aasta Euroopa meister ja neljakordne Eesti meister, kuue Eesti rekordi omanik on Galija Sattarova. Millisel spordialal?

 

 1. Selle spordiala esimene MM toimus 1972.a., esimene EM 1978.a. ja neil aastatel hakati teda ka Eestis harrastama. Parim tulemus suurvõistlustelt on seni Margus Silbaumi hõbemedal 2001.a. Sotkamo MM-lt. 2002.a. tulid Raul Köster ja Janek Nurmeots EM-il kuuendale kohale. Rahvusvahelise meistri normi (460 Wilksi punkti) on täitnud kaheksa eestlast. Milline spordiala?

 

 1. See 1948.a. sündinud mees on 69 (!) kordne Eesti individuaalne meister, kuigi ei võistelnud 1987. kuni 1994. aastani ühtki korda. 1975. ja 1979.a. NSVL meister. Tema treeneriteks on olnud Oskar Rehtsalu, Voldemar Rõõm, Malvo Ilves jt. Tänane Muraste piirivalvekooli instruktor. Kes?

 

 1. Tänavu Pariisis toimunud kergejõustiku MM-l jõudis Eesti medaliriikide hulka, Andrus Värnik sai hõbemedali. Soome jäi medalita, parim nende esindaja oli neljas. Kes? Millisel kergejõustikualal?

 

 1. Kes on fotol?

 2. Tänavuse Savonlinna festivali pealavastus oli ühe maailmakuulsa helilooja viimane, surres kirjutatud (viimase aaria ja lõpukoori kirjutas juba helilooja õpilane) õnneliku lõpuga väga verine ooper. Muinasjutulaadse süžee järgi on jääkülm hiina printsess otsustanud abielluda (loe: mehi tapma hakata). Kes ta mõistatusi ära ei arva, need hukatakse. 12 printsi jääb peast ilma, kolmeteistkümnes on pimedaks torgatud Tatari vürsti Timuri poeg Calaf, kes vastab kolm küsimust õigesti ja viib ooperi õnneliku lõpuni. Kes on helilooja ja kuidas on ooperi pealkiri?

 

 1. Ta oli esimene kristlik märter. Valekaebuse põhjal süüdimõistetuna visati kividega surnuks. Pärimus väidab, et kui mehe maised jäänused Palestiinast Rooma Püha Laurentiuse kõrvale ümber maeti, keeras viimane end külili ja sirutas käe. Kunstis kujutatakse teda diakonirõivais noore mehena, enamasti koos kividega. Ta on müürseppade patroon ja Ungari kaitsepühak. Tema mälestuspäev on 26. detsember. Kes?

 

 1. Allpool on toodud üks omapärane edetabel või pingerida 10.06.2003.a. seisuga:
  1. Jasper Johns (73 a.)
  2. Gerhard Richter
  3. Cy Twombly
  4. Robert Rauschenberg
  5. Fernando Botero

Mis ala mehed nad on?

 

 1. Kes on helilooja?

 

 1. Kes on fotol?

 

 1. Keda või mida kardavad iatrofoobid?

 

 1. Veneetsias on palju kõikvõimalikke ja erivärvilisi veesõidukeid. Kuulsad veneetsia gondlid (nende kered) on aga 17. sajandi keskpaigast tänaseni alati ainult üht värvi. Mis värvi?

 

 1. Aafrika riigitegelane, 1919 – 1969, rahvuselt lunda. Asutas 1959.a. Katanga laiaulatuslikku autonoomiat taotleva partei, kuulutas 1960.a. välja iseseisva Katanga riigi ja oli 1963. aastani selle president, 1964-65 Kongo peaminister. Kes?

 

 1. Selle kerjusmunkade ordu reeglid kinnitas 1223.a. paavst Honorius III ja allutas seega vaesusideaali levitava ketserliku rahvaliikumise kiriku kontrollile. Eestisse jõudis see ordu 1241. aastal, nende kloostrid olid Tartus, Viljandis ja Rakveres. Nad pidid kandma lihtsaid rõivaid ja käima alati paljajalu. Põhikirja kohaselt ei tohtinud nad kaasa võtta ei keppi, kotti ega raha, isegi raha puudutamine oli keelatud. Elada tuli ainult armuandidest. Nende naisharu nimetati klarissideks. Mis ordu?

 

 1. Kes laulab?

                                                                                                    

Täname mängijaid osavõtu ja kannatlikkuse eest, sponsoreid lahkuse eest!

 

 1. Tõnis Kint (19 a 3 k), Ado Birk (3 päeva)
 2. Itaalia Vabariigi valitsusele
 3. kasetohust
 4. parmas
 5. Abja
 6. Olav Neuland
 7. Ain Kaalep
 8. vesikatk
 9. EÜS-i hoone Tartus, Georg Hellat
 10. Tarmo Türkson, Rainer Saks
 11. Pärispea
 12. Juhan Uppin
 13. vesiklaas (vedela klaasi vesilahus)
 14. Mazda
 15. prillid, läätsed
 16. lõhkeaine
 17. Olev Saveli
 18. Pihkva (903.a.), Varssavi (1413.a.)
 19. Kuopio
 20. Timbuktu
 21. Krasnojarsk
 22. Barbados
 23. Iisrael
 24. 1910 (1909 ja 1911 – 1 punkt)
 25. naistepuna
 26. Orinoco
 27. mõningaid teraviljavalke, eriti nisus leiduvat gluteeni (riisi, hirssi, tatart tohib!)
 28. Endla Tegova
 29. Doris Lessing
 30. Sven Sildnik (Kivisildnik)
 31. Martin McDonagh
 32. Gustav Suits
 33. sgrafiito
 34. Rootsi kuningate
 35. William Wyler
 36. Juri Norstein
 37. Jean Francois Millet (Viljapeade korjajad)
 38. allveesport, lestaujumine
 39. jõutõstmine
 40. Rein Horn
 41. Mikaela Ingberg – odavise
 42. Peet Raig,, Tiit Helmja
 43. Giacomo Puccini “Turandot”
 44. Stefanos (26. dets on tabanipäev)
 45. kunstnikud (maailma enimmüünud elusolevad kunstnikud, Johns ca 46 milj.£)
 46. P.I. Tšaikovski (Itaalia capriccio)
 47. Ivo Nikkolo
 48. arste, arsti juures käimist
 49. mustad
 50. Moise Kapenda Tshombe
 51. frantsisklased, frantsiskaanid
 52. Leonard Cohen