Üksikmängu Eesti karikavõistluste IV etapp. 13. märts 2004, Tapa. Küsimused ja korraldus: Ain Kütt ja Indrek Paavle.

 

I AJALUGU

 

1.

Teda nimetati õukonna kõige kavalamaks rebaseks, välismaa saadikud olid tihti hädas tema ootamatute haigushoogudega, mis tabasid teda kohe, kui puudutati Venemaa jaoks delikaatseid küsimusi. Kogenud diplomaadid aga jätkasid taolistel puhkudel otsekui midagi märkamata oma juttu ja küsitaval tuli sama ootamatult terveneda. Ohtlikele paberitele ta kunagi alla ei kirjutanud, kuna sel puhul lõi talle alati podagrahoog kätte. Üheks tema edu saladuseks peeti Venemaa jaoks täiesti ebatüüpilist kommet mitte kunagi võtta altkäemaksu. Kes oli see poliitik (1686-1747)?

 

2.

Kes on pildil?

 

3.

Küsitav 1944. a augustis toimunud lahing oli Teises Maailmasõjas läänerinde - kui mitte kogu sõja - suurim soomusjõudude kokkupõrge. Üksnes Kurski lahingus osales rohkem Saksa tankidiviise: 12 võrreldes Normandia kümnega, aga Kurski all nurjati sakslaste pealetung pigem miiniväljade ja tankitõrjesuurtükkidega kui mobiilsete vastulöökidega. Küsitavas lahingus seevastu kujunes võitlus 20 soomusdiviisi hiiglaslikuks manööverdamislahinguks tank tanki vastu, mis hõlmas enam kui 2000 km2 suuruse ala ja kestis 2 nädalat. Mis lahing?

 

4.

Küsitav mees (1898–1941) töötas 1919. a Saraatovi oblastis maakonna täitevkomitee riigikontrolli osakonna juhatajana, pani seal toime suurriisumise ja põgenes valgekaartlaste juurde. Selle eest mõisteti ta tagaselja surma, otsus viidi täide aga alles 30. juulil 1941. Vahepeal oli mees muu hulgas Eesti Sotsialistliku Tööliste Partei vasakpoolse tiiva üks juhte ja kuulus VI Riigivolikogu koosseisu. 1930. aastatel tegi ta koostööd põrandaaluste kommunistidega ja oli oma sõnul NSVL saatkonna informaator. 1940. a EKP-sse astununa oli ta Elmar Tambeki sõnul kõige hakkajam mees Varese valitsuses, kuid polevat olnud veendunud kommunist, vaid pigem mees, kes armastas hästi süüa ja juua. Pärast seda jõudis ta veel olla ENSV Töö rahvakomissari ametis. Kes?

 

5.

26. juunil 1933. a toimus Riigikogu erakorraline istungijärk, kus Jaan Tõnisson pidas nn ... kukutamise kõne. Järgnesid kogu öö kestnud vaidlused, järgmisel päeval pandi asi hääletamisele ja Tõnissoni ettepanek läks läbi 2 enamhäälega. Keda või mida Tõnisson kukutas (milline sõna käib punktiiri asemele)?

 

 

II POLIITIKA & MAJANDUS

 

6.

Kõik me teame sirpi ja vasarat kui kommunistliku partei sümbolit. Nüüd on aga praegune Venemaa kommunistlik partei oma vapile lisanud millegipärast ka kolmanda eseme. Mille?

 

 

7.

Kes on see tuntud majandustegelane?

8.

Ta on sündinud 1964. a Tallinnas, lõpetanud TPI ökonomistina. 1990. a asus ta tööle Eesti Panga krediidiosakonna juhatajana. Ta tegi esimese Eesti Panga finantsoperatsiooni, milleks oli Painküla tärklisetehasele Eesti Panga garantiiga raha laenamine. Nagu teame lõppes see afäär õnnetult. 1994. a suundus küsitav Sotsiaalpanga asepresidendiks, mis aga peagi uksed kinni pani. Sama saatus tabas ka tema endanimelist konsultatsioonifirmat. Seejärel kandideeris ta edukalt Reformierakonna nimekirjas nii Tallinna linnavolikogusse kui Riigikogusse. Praeguseks on ta aktiivsest poliitikast eemaldunud, tegeledes turismiäriga. Kes?

 

 

9.

Läbi aegade esimene naine selles ametis oli augustis 1940 tööle asunud Alide Sommerling. Tolleaegne avalik arvamus pidas seda ametit naisterahvale selgelt sobimatuks, näiteks oli Agnes Taar 1933. a kirjutanud 3-vaatuselise komöödia, kus sellist võimalust naeruvääristati. Tänapäeval on seda ametit pidavaid naisi omajagu (näiteks Inge Hirmo, Ülle Erman jt). Mis amet?

 

 

10.

Selle riigi monarh küsis hiljuti valitsuselt 100 miljonit emalangenit (= 14,5 miljonit $), et püstitada riigi eri paikadesse vähemalt 9 uut lossi oma 12 naisele. Põhjuseks asjaolu, et kuninga naistel peavad olema oma paleed, kohalik kultuur aga ei luba kuningal kasutada oma isa kuninglikku residentsi oma naiste majutamiseks. Samal ajal on riik üks maailma vaesemaid: eelarvepuudujääk on 145 miljonit $ ja 1/3 elanikkonnast sõltub ÜRO toiduabist, tööpuudus on 40 % ja sisemajanduse koguprodukt 1600 $ p. c. (2002). Lisaks on 1/3 riigi elanikkonnast HIV-positiivsed. Nimetage riik.

 

 

III RELIGIOON & MÜTOLOOGIA & MUUSIKA

 

11.

Aastal 973 krooniti ja salviti Lääne-Frangi monarhide eeskujul esimese anglosaksi valitsejana Wessexi kuningas Edgar (959-975). Rituaali viis läbi Cantebury peapiiskop, kes osales nii Edgari kui tema järeltulija Edwardi ajal aktiivselt poliitikas. Poliitikast tagasi tõmbununa pühendus ta haridusalasele tegevusele. Tema suurim panus oli aga kloostrireformi läbiviimine, mille mõte oli n-ö pöörduda tagasi munkluse juurte juurde. Hiljem kuulutati ta pühakuks ning oli normannide vallutuse järel üks armastatumaid pühakuid anglosakside hulgas, mistõttu on ka tuttav igaühele, kes juhtunud lugema näiteks Howard Pyle´i Robin Hoodi lugusid. Kes?

 

 

12.

Küsitava legendaarse eseme valmistasid kääbused Broki ja Sindre ning sellel oli mitmeid väärt omadusi: visates ei läinud see kunagi mööda, aga ühtlasi ei lennanud ta kunagi nii kaugele, et see omaniku kätte tagasi ei pöördunud. Ka sai seda vajadusel muuta nii väikeseks, et seda sai rinnal kanda. Üks puudus sel siiski oli - nimelt oli äparduse tõttu vars liiga lühike saanud. Kuidas oli küsitava eseme nimi?

 

 

13.

Sellenimelisi isikuid leiame antiikmütoloogiast vähemalt kaks. Üks neist oli Arkaadia Schoineuse tütar, kes osales Kalydoni metsseajahis (tema sai omale ka looma naha) ja argonautide retkel. Teine oli Iasose tütar, kelle poega soovinud isa jättis saatuse hooleks, mistõttu teda toitis karu, kuni kütid ta leidsid ja üles kasvatasid. Müütide tõlgendamisel ollakse siiski raskuses ja mõnikord käsitletakse asja nii, et tegemist oli ühe ja sama isikuga. Küsitavat on kujutanud Peter Paul Rubens ja Guido Reni ning Carl Linne andis tema nime liblikale, temaga on tegelenud ka Georg Friedrich Händel. Kes?

 

 

14.

Vana Testamendi viimased 17 raamatut moodustavad osa, mida nimetatakse Prohvetid. 16 neist kannavad prohvetite nimesid. Kuidas nimetatakse seitsmeteistkümnendat raamatut (Vana Testamendi  25. peatükk)?

 

 

15.

Kuulete laulu, mille sõnade ja viisi autor on sündinud 1937. a. Ta on hulga tuntud helitööde autor, samas pole tal kõrgemat muusikalist haridust. Tänu sellele võeti ta Eesti Heliloojate Liidu liikmeks alles 1982. a. Enamuse oma elust on ta tegutsenud orkestrijuhina. Kes?

 

 

IV KULTUUR-1: KIRJANDUS & MUUSIKA

 

16.

Küsitava mehe vahakuju (vasakpoolsel pildil) asub tema majamuuseumis Salon-de-Provence´is (parempoolsel pildil). Kes?

 

 

17.

Küsime alates 1995. aastast tegutsevat Tartu kirjandusrühmitust. Rühmitusel pole programmi ning selle liikmed on organiseerunud just nii vähe kui see raamatute ilmutamiseks ja omavaheliseks lävimiseks hädavajalik on. Nad on avaldanud 2 kogumikku (Üheksavägine, 1997 ja Harakkiri, 1999). Rühmituse ilmselt tituleerituim liige on üks viimaste aastate edukamaid noorkirjanikke (s. 1974) Mehis Heinsaar, kes pälvinud Betti Alveri preemia parima debüüdi eest ja Eesti Kultuurkapitali proosapreemia (mõlemad 2001. a) ning on ka 2-kordne Tuglase novellipreemia laureaat. Rühmitusse kuuluvad teiste hulgas Berk Vaher, Aare Pilv, Lauri Sommer, Anu Kree jt. Nimetage see kirjandusrühmitus.

 

18.

Küsitavat Teise maailmasõja ajal Royal Air Force luureohvitserina Kreekas ja Lähis-Idas teeninud nobelisti peetakse üheks tähtsamaks kaasaegseks kirjanikuks. Esimene romaan Happy Valley ilmus 1939. a, kuid kuulsus kirjanikuna saabus pärast sõda, läbimurdeteoseks osutus perekonnasaaga Inimeste puu (1955). Loomingu paremikku kuuluvad ka romaanid Voss (1957), Riders in the Chariot (1961), The Solid Mandala (1966), The Vivisector (1970), The Eye of the Storm (1973) jt. Kes (1912-90)?

19.

Näete pilti kirjast. Nimetage adressaat ja autor. (Ge kiri Printsessile 1923 Berliinist)

 

20.

Metallica lugu 1984. aastast ning tuntud kirjandusteos 1940. aastast kannavad sama pealkirja. Viimane on eesti keeles ilmunud kaks korda (1970 ja 1977), selle peategelane kannab nime Robert Jordan, selle esimeses lauses on muu hulgas juttu männiokastest ning teose pealkirja laenas autor John Donnelt. Kuulete ka Metallica loo algust. Nimetage selle teose pealkiri. Autorit me ei küsi, sest pole mingit võimalust, et teades pealkirja, ei tea te autorit (ja vastupidi).

 

V KULTUUR-2: KUNST & MUUSIKA

 

21.

Coober Pedy linnakeses elav lätlane Arvids Blumenfelds, kellele on Loode-Lätis Dundagas püstitatud ka ausammas, on ühe tuntud filmitegelase prototüüp. Vastavateemalise filmi on vändanud nii Peter Faiman (1986), John Cornell (1988) kui Simon Wincer (2001). Nimetage see tegelaskuju.

 

 

22.

Peale teise maailmasõja lõppu otsustas punavõim puruks pommitatud kirikutest taastada vaid kaks. Neist Tartu Jaani kiriku taastamine käib. Teise kirikusse pidi aga tulema grandioosne ateismi muuseum ning torni otsa vaateplatvorm hiiglasliku klaaskupliga. Kuigi asja ei saanud ei ateismimuuseumist ega klaaskuplist, suudeti hoone siiski läbi häda 1984. aastaks taastada. Mis kirikuga on tegemist?

 

 

23.

Kelle autoportree (1878)?

PILT: http://www.artcyclopedia.com/artists/cassatt_mary.html

 

 

24.

Nikolai II olevat kunagi öelnud: Film on täiesti kasutu ja rumal lõbustus, mis võib huvitada ainult idioote. See arvamus muutus, kui talle näidati suurel ekraanil rohutirtsu ja sipelgat, kes tegutsesid nagu Krõlovi valmis (filmi nimi oligi Rohutirts ja sipelgas ning pärines see aastast 1911), mida tsaar loomulikult oli lugenud. Tsaar oli filmist vaimustuses seda enam, et selle autor oli vene päritolu - maailmakuulus animaator ja filmiajaloo silmapaistvamaid uuendajaid, kes 1920.-30. aastatel pakkus konkurentsi Walt Disneyle endale. See vene-poola-leedu-prantsuse režissöör lõi aastatel 1911-65 kokku sadakond filmi, neist viimane oli Koer ja kass. Kes (eluaastad 1882-1965)?

 

 

25.

Kuulete muusikapala pisut ebatraditsioonilises esituses. Nimetage helilooja ja teos, kust kuuldav pala pärit.

 

 

 

VI GEOGRAAFIA

 

26.

Kaardilt võib leida Graie, Ida-, Julia, Karmi, Kesk-, Leponti, Lääne-, Nori, Orobia, Apuane, Baieri, Berni, Cotti, Dapuhine, Ees-, Glaruse jne Alpe. Kus asuvad aga Lõuna-Alpid? Olgu ka lisatud, et kui sageli ei saa mäestike või mäeahelike puhul küsida, millise riigi territooriumil need asuvad, kuivõrd need ületavad riigipiire, siis antud juhul seda probleemi pole. Nimetage riik.

 

27.

Seda poolemiljonilise elanikkonnaga ja 2300 m üle merepinna paiknevat linna nimetatakse ka Uus-Roomaks või Väike-Roomaks (Piccolo Roma). Linn oli omal ajal Itaalia arhitektidele art déco ehitiste katsepolügooniks, mistõttu see on tõeline Itaalia ehituskunsti pärl väljapool Euroopat. Teisalt on linn lakkamatutest sõdadest laastatud ja suurem osa selle elanikkonnast vaagub vaesuse piiril. Mis linn?

 

28.

Näete pildil ühe linna vaadet aastast 1776. Tänaseks on saanud tast miljonite elanikega maailmalinn. Kahjuks on koos sellega enamusest pildil olevatest hoonetest saanud vaid mälestus. Võib öelda, et ajalugu kordub. Mis linna vaade on pildil?

 

 

29.

Küsitav saar on 62,5 ha suur, laiuseks 250 m, pikkuseks 2,5 km. Saare nimi pärineb ilmselt keskaegsetelt saare omanikelt Gotlandi munkadelt, kes hiljem mereröövliteks hakkasid. Saarel on alates keskajast olnud tuletorn, praegune torn on valminud 1871. a (kõrgus 24,7 m). Eesti Vabariigi ajal oli saar oluline salapiirituse vedajate peatuspaik. Nõukogude ajal rajati saarele vanadesse majakavahi hoonetesse piirivalve kordon, saarele ehitati ka oma elektrijaam. 1941. a sõitis saare lähedal miinile aurik Rasma. Milline saar?

 

 

30.

Millise riigi lippu näete?

 

Flag of Central African Republic

 

VII TEADUS &TEHNIKA

 

31.

1913. a hakkas L. I. Nobeli ja G. A. Lessneri aktsiaselts Noblessner Tallinnas ehitama kümmet monstrumit, mis ristiti uhkete nimedega nagu Jaguar, Leopard, Pantera, Tigr jne. Valmis sai neist 9. Igaüks neist sai 2250 hobujõulise mootori. 1918. a viidi nad Venemaale, kus nad said ajakohased nimed nagu Kommunar, Bolševik, Komissar jne. Tänapäevaks pole neist säilinud ühtegi, viimane neist lammutati 1955. a Millega on tegemist?

 

32.

See maailmakuulus teadlane (1897-1994) kandis kuni 1931. aastani perekonnanime Klein, lõpetas 1928. a Tartu Ülikooli, kaitses sealsamas 1938. a bioloogiadoktori kraadi ja töötas õppejõuna aastatel 1939-1982. Teda peetakse eesti antropoloogia rajajaks. Kes?

 

 

33.

Küsitava eseme esimese mudeli m/15 (mudel 15) kujundas 1915 kevadel prantsuse kunstnik August Louis Adrian ja see kaalus vaid 750 grammi. Järgmised mudelid m16 ja m17 töötasid välja Hannoveri tehnikaülikooli professor Friedrich Schwerd, laevastiku peaarst professor August Bier ning Krulli tehase insener Schwarzenauer, nüüd kaalusid need juba 1-1,5 kg. Millisest kasulikust esemest on jutt?

 

 

34.

Küsitavat (1795-1886) Berliini ülikooli professorit on nimetatud suurimaks saksa ajaloolaseks ja ilmselt on ta üks tuntumaid ajaloolasi läbi aegade. Legendaarseks on saanud tema sõnad, millega ta võttis kokku oma nägemuse ajaloouurimisest: ajalugu tuleb kirjutada nii, nagu see tegelikult oli (... wie es eigentlich gewesen). Õppejõuna võttis ta kasutusele tänapäeval laialt rakendatava õppevormi seminari ning pani aluse tervele ajaloolaste koolkonnale.

 

35.

1917.-18. a rajas Saksa okupatsioonivõim Saaremaale 600-mm väliraudtee, mis algas Roomassaare sadamast ja kulges läbi Kuressaare kuni Rõõsani, teetamm jõuti valmis teha kuni Orissaareni. 1922. a sisemaa liin lammutati, käiku jäi vaid 3-km pikkune lõik Roomassaarest Kuressaareni. Sellel oli oma põhjus, nimelt veeti sel liinil peale reisijate veel midagi, mis on ka tänapäeval Saaremaa majanduse jaoks olulise tähtsusega. Mida veeti Roomassaarest Kuressaarde?

 

 

VIII LOODUS

 

36.

Küsitav (Cobitis taenia) kuulub karpkalaliste seltsi, rahvakeeli kivijüri, kivinool, kivinärija, kivirähn, liivavingerjas ja tigekala. Keha suhteliselt pikk, külgedelt lamenenud, suunurkades 3 paari väikeseid poiseid, keha liivakarva kahvaturoheline, külgedel rida tumepruune laike. Levinud Portugalist Soomeni ja Jaapanini, Eestis paarikümnes aeglase vooluga jões ja ojas ning ligi 30 järves, ka magestunud merelahtedes. Arvatakse kasvavat kuni 14 cm pikkuseks ja 60 g raskuseks. Kasutatakse elussöödaks, teda võib pidada akvaariumis, ka evib ta mõningast tähtsust katseloomana. Kui kala nimest moodustada tegusõna, siis jääme samuti eluslooduse teema piiridesse.

 

PILT: http://sunsite.ee/loomad/Kalad/COBTAE2.htm

 

37.

Kakulisi on u 170 liiki ja nad peavad üldjuhul jahti öösiti, mõned ka nii öösel kui päeval. Aga üks kakk teeb seda ainult päevasel ajal. Kes?

 

38.

Küsitav (Echium vulgare; ka karuhänd, loomamaksarohi, pahasilmarohi, sinine ohakas) on üleni karvane taevasiniste õitega taim, mis kasvab kuivadel teeservadel või liivastel nõlvadel, kus moodustab sageli kuni meetrise läbimõõduga kogumikke. Taim on osutunud nii heaks meetaimeks, et teda on hakatud kultuurpõldudel kasvatama - hektarilt põllult võib saada kuni tonni kõrge kvaliteediga mett. Taim on aga mürgine ja selle söömine võib halvata närvisüsteemi. Seda on kasutatud nõidumisel, rahvameditsiinis langetõbe ja köha ravimiseks ning veterinaarias lehmade maksahaiguste ravis ja piima kvaliteedi parandamiseks. Õitest ja juurtest saadakse punast värvainet. Taimega sama nime kannab ka üks J. R. R. Tolkieni Sõrmuste Isanda tegelane. Mis taim?

 

39.

Ameerikas pakutakse heade külaliste saabudes külalislahkuse märgiks jooki nimega Julep. See koosneb veest, suhkrust, bourbonist ja veel ühest (taimsest) komponendist. Idee ise pärineb Kreeka mütoloogiast, täpsemalt loost, kus vaesteks ränduriteks maskeerunud jumalatele pakkus ainsana peavarju ja kõhutäidet üks vaene vanapaar. Tänutäheks muutsid jumalad nende onni uhkeks templiks. Millisest taimest käib jutt?

 

40.

See Aafrika lääne- ja keskosas elav küllaltki haruldane loom (Tragelaphus euryceros) on metsas elavates antiloobilistest suurim ja omanäolisim. Tal on üle keha valged hõredalt paiknevad ristvöödid, rinnal valge kuusirbi kujuline laik, lüürakujulised sarved ning kastanpruun karvkate. Looma nimi sõnana evib teisigi tähendusi, võõrsõnade leksikoni järgi on tegu ka Ladina-Ameerika päritolu muusikariistaga. Mis sõna (nimi)?

 

PILT: http://www.tierenzyklopaedie.de/tiere/bongo.html

 

IX SPORT

 

41.

Pildil on üks maailma korvpalli suurkujusid. Selle 1950. a sündinud staari karjäär profimaailmas kestis 16 aastat, lõppedes 1987. Ta oli oma aja üks legendaarsemaid pealtpanejaid, olles ka noore Michael Jordani suur eeskuju. 1976. a pani ta esimesena palli pealt äratõukega vabaviskejoonelt. Karjääri säravaimad aastad veetis ta Philadelphia 76ersi ridades. 1970. a mängis ta USA olümpialootuste võistkonnas ka Tallinnas Eesti vastu, kus Jaak Salumets ta kindlalt üle mängis. Kes?

 

 

PILT

42.

Kõik teavad suusataja Andrus Veerpalut. Ometi on Andrus Veerpalu võistelnud juunioride MM-il ka ühel suveolümpiamängude kavva kuuluval alal, tõsi küll, ilma suurema eduta. Samal alal on mitmekordseks Eesti meistriks tulnud Andrus Veerpalu õde. Mis alaga on tegemist?

 

 

43.

Euroopa jalgpalli Meistrite Liigas tuli hooajal 1985/86 meistriks Bukaresti Steaua, võites finaalis 2-0 Barcelonat. Pärast seda on vaid üks endise sotsialismimaa klubi suutnud võitjaks tulla (hooajal 1990/91). Mis klubi?

 

44.

Enne Teist Maailmasõda pidas Eesti Vabariik kergejõustikus 25 maavõistlustust. Nendest 24 pidas Eesti võistkond Euroopa riikidega. Ainus maavõistlus, mis peeti mitte-euroopa võistkonnaga toimus 23. – 24. juulil 1930 Tallinnas. Vaatamata suurtele lootustele kaotati 49:91. See suurim kaotus, mis meie kergejõustiklastele osaks. Kellele kaotasid meie kergejõustiklased nii kurvalt?

 

 

45.

Pildil on üks maailmakuulus daam oma pulmapäeval. Kes?

PILT: http://www.justine-henin-hardenne.net/images/wedding_107.jpg

 

X VARIA

 

46.

Vaatamata oma hiilgusele, olid keskaja Veneetsia valitsejad üsna kitsid. Eriti ilmnes see diplomaatide puhul. Neile pandud ülesannete hulk oli suur, raha aga anti vaid näpuotsaga. Näiteks võis diplomaat oma palgal pidada vaid üht teatud ala ametimeest. Mis ametimeest oli Veneetsia diplomaatidel lubatud (ja tegelikult ka soovitatud, arvestades tollaseid olusid) riigi kulul ülal pidada?

 

 

47.

1703. a toimus Šeremetjevi rüüsteretk Ida- ja Lõuna-Eestisse. Süstemaatilisemaks rüüstamiseks jagati Vene vägi väiksemateks üksusteks, nende üksuste nimetusest arvatakse olevat tulnud eesti rahvamälus tuntud pardiajajad. Küsitav sõna on tänapäevalgi kasutusel. Mis sõna?

 

 

48.

Vastavalt liikluseeskirja § 69-le ei pea turvavöö olema kinnitatud sõitjal, kes on sellises haigusseisundis, mis turvavöö kinnitamist ei võimalda; juhil või sõitjal, kellel tööülesande täitmine on seotud peatustega, mille vahemaa ei ületa 100 m; asulasõidul taksojuhil ja takso tagaistmel sõitjal ning ka sõiduõpetajal õppesõidu ajal ning veel ühel konkreetsel juhul. Millisel?

 

49.

Kes on see kaunis naine?

PILT: http://www.evi-sachenbacher.de/

 

 

50.

On aasta 1968. Mees, kes teile laulab, on siin 17-aastane. Tänaseks on tast saanud üle Eesti tuntud laulja. Kes?

 

 

Vastused

 

1.

Andrei (Heinrich Johann) Ostermann

Eesti ajalugu IV. Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Trt, 2003. Lk 59.

AK

2.

Jakob Hurt

 

Toomas Karjahärm, Ida ja Lääne vahel: eesti-vene suhted 1850-1917. Tln, 1998.

IP

3.

Falaise lahing

 

John Keegan. Teine Maailmasõda. Tln, 2004. Lk 395 jj.

IP

4.

Maksim Unt

 

EKP KK organisatsiooniline struktuur 1940-1991. Tln, 2002.

IP

5.

Eesti kroon

devalveeriti 35%

Eesti ajalugu. Kronoloogia. Tln, 1994. Lk 165.

IP

6.

Raamat

 

 

AK

7.

Klaus Scheel

 

Eesti Ekspress, 10.09.2003

IP

8.

Rein Voog

 

http://www.reform.ee

AK

9.

Vallavanem

 

Talurahva Hääl. 21.08.1940; Agnes Taar. Naisvallavanem. Komöödia 3 vaatuses. Tartu, 1933.

IP

10.

Svaasimaa

kuningas Mswati III

Postimees (BNS), 15.01.2004; http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/wz.html

IP

11.

Püha Dunstan

 

Maailma ajalugu, lk 129; http://www.catholic-forum.com/saints/golden198.htm; http://justus.anglican.org/resources/bio/160.html

IP

12.

Thori vasar Mjölnir (Mjølner)

Noorem Edda; Põhjamaade jumalad ja kangelased. Tln, 2001. Lk 77 jj.

IP

13.

Atalante (Atalanta)

Gerhard Fink. Kes on kes antiikmütoloogias. Avita, 2000. Lk 59 jj.

IP

14.

Nutulaulud

 

Piibel

AK

15.

Kustas Kikerpuu

 

 

AK

16.

Nostradamus

 

 

IP

17.

Erakkond

 

http://www.nmr.ee/poetry/2003/base.php?file=luuletajad_Mehis_Heinsaar; http://www.cs.ut.ee/~timo_m/erakkond.html

IP

18.

Patrick White

 

http://www.kirjasto.sci.fi/pwhite.htm

IP

19.

Gailit ja Under

Ge kiri Printsessile

Pille Riisma, Astrid Rätsep, Tiina Õunapuu. Eelmise sajandi Eesti kirjandus. Tln, 2002.

IP

20.

For whom the bell tolls

Kellele lüüakse hingekella

Hemingway & Metallica

IP

21.

Krokodill Dundee

 

Postimees Arter, 01.11.2003, lk 24-25.

IP

22.

Niguliste

 

Mart Kalm. Eesti 20. sajandi arhitektuur. Tln, 2002.

AK

23.

Mary Cassatt

(1845-1926), tuntumaid Ameerika kunstnikke, impressionist 

 http://www.artcyclopedia.com/artists/cassatt_mary.html

IP

24.

Wladislav Starewitsch

Tuna 1998-1. Lk 113;

IP

25.

Puccini, Turandot

 

IP

26.

Uus-Meremaa

 

kaart

IP

27.

Asmara

Eritrea pealinn

Postimees Arter; http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/

IP

28.

New York

 

Paul Härmson. Linnad läbi aegade. Tln, 1984.

AK

29.

Mohni

 

 

AK

30.

Kesk-Aafrika Vabariik

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/

IP

31.

Allveelaevad

 

Mati Õun. Sõjalaevad läbi aegade. Tln, 1999.

AK

32.

Juhan Aul

 

EE I köide, lk 372

IP

33.

Teraskiiver

 

Kaitse Kodu, 2003 – 3.

IP

34.

Leopold von Ranke

 

[http://www.geschichte.hu-berlin.de/galerie/texte/rankee.htm; http://reference.allrefer.com/encyclopedia/R/Ranke-Le.html – 24.02.2004]

IP

35.

Ravimuda

mudaveoraudtee

Mehis Helme. Eesti kitsarööpmelised raudteed 1896-1996. Tln, 1996.

AK

36.

Hink

hinkuma - tagant üleslöömise kiljuvalt hirnuma

http://sunsite.ee/loomad/Kalad/COBTAE2.htm

IP

37.

Lumekakk

 

http:7/www.zone.ee/welcom/LUMEKAKK.htm

JS

38.

Ussikeel

 

http://www.loodusmuuseum.ee/big_imgs/oitsevad_2003/ussikeel.htm

IP

39.

Piparmünt

 

http://home.att.net/~ejlinton/dom_mint-julep.html

 

40.

Bongo

 

http://www.tierenzyklopaedie.de/tiere/bongo.html

IP

41.

Julius Erving

 

 

AK

42.

Triatlon

 

Sporditäht ...

AK

43.

Belgradi Crvena Zvezda

 

AK

44.

Jaapan

 

Eesti kergejõustiku kolmveerandsada. Tln, 1984.

AK

45.

Justine Henin-Hardenne

http://www.justine-henin-hardenne.net/images/wedding_107.jpg

AK

46.

Kokk

 

Margus Laidre. Sõnumitooja või salakuulaja?: nüüdisaegse diplomaatia lätted 1454-1725. Tln, 2003.

AK

47.

Partei

 

Eesti ajalugu IV. Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Trt, 2003. Lk 35.

IP

48.

Jääteel sõites

 

Liikluseeskiri

IP

49.

Evi Sachenbacher

http://www.evi-sachenbacher.de

IP

50.

Mait Maltis

 

 

AK

 

 

Küsimused:

AK       Ain Kütt

JS         Jüri Semjonov

IP         Indrek Paavle