1. Kes Eesti poliitikutest on õppinud TSIK-is ujumist, võistelnud Eesti meistrivõistlustel viievõistluses ja vehklemises (alistanud muuseas ka suurvõistluste medalinaist Marika Võsu)?

Ta on olnud ka kurikuulsa Evelin Meiusi firmas modell.

 

2. Millise Eesti päritolu rootsi arhitekti ja kunstiajaloolase nimelist preemiat antakse välja Eesti kunstiteadlastele? Sellega autastustatute seas on näiteks Mai Levin, Ants Hein, Rein Zobel, Heie Treier.

 

3. Nimetage ühe Eesti tuntud poliitiku vend, kes juhib Prahas asuvat raadiosaatjat Vaba Afganistan? Ta võib rääkida nii farsi, puštu, dari kui ka usbeki keeles, kuigi pole ise kunagi Afganistanis käinud.

 

4. Seni on Eestis vaid üht teatritükk jõudnud Eestis 500. mängukorrani, mis toimus 2002. a. novembris. Jutt on muidugi ühes teatris pidevalt mängukavas olnud etendusest. Nimetage see etendus ja kus teatris seda mängiti?

 

5. Helind (sõnade ja muusika autorid)

 

6. Kes on see neljakordne Eesti individuaalne kabemeister, kes on tulnud kahekordseks Eesti meistriks ka jõutõstmises (lamades surumine)?

 

7. Millisele baltisaksa suguvõsale kuulus enne maareformi (Vabadussõja lõpul) Eestis kõige enam mõisaid - 62?

 

8. 1985. a. avati Eestis uus kõrgkool, mis jäi ka viimaseks ENSV ajal avatud kõrgkooliks. Mis oli selle kooli nimi?

 

9. Millal ilmus kodumaal välis-Eesti luuletaja Kalju Lepiku esimene luulekogu „Sina oled kuusik ja mina lepik“?

 

10. Nimetage näitleja, kes jagab Eesti päritolu isikutest koos Bruno O`yaga au olla suurima filmirollide arvuga (ümmargune 100) näitleja. Mõnedel andmetel on tal isegi rohkem filmirolle.

 

11. Seni on Eesti suuruselt neljandaks järveks peetud kõigis teatmeteostes Mullutu-Suurlahte, Kuid maatõus on aja jooksul faktiliselt likvideerinud neid kaht jäänukjärve ühendanud Kurgu nimelise järvekaela. Mis on Eesti pindalalt 4., 5. ja 6. järv, kui arvestada Mullutu ja Suurlahte eraldi järvedena?

 

12. Kes on kujutanud end sellel autoportreel?

 


 

13. Hiljuti tegi „Concorde“ oma viimase reisi,  lennates New Yorgist Londonisse. Kuhu aga startis „Concorde“ oma esimesel reisil Londoni Heathrow lennuväljalt? 

 


Oval: !14. Nimetage mastide nimed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. Nime poolest oleks see mees olnud väärt lendama kosmosesse USA süstikuga, kuid ta käis seal

venelaste "Sojuz TM"-ga ja NASA ei suhtunud tema lendu sugugi heameelega.  Sünniaastalt (1973)

on ta kõige hiljem sündinud astronaut, sellel mandril, kust ta on pärit, on varem sündinud veel kaks

kosmoses käinut, oma "eriala" poolest on ta astronautide seas teine. Nimetage see mees. 

 

16. 1861. pakkus Johann Blasius Luppin oma leiutist Austria valitsusele, kuid too ei olnud sellest huvitatud. 1864. a. huvitusid leiutisest inglased ja selle esimene töökõlblik eksemplar valmis 1866. Millisest leiutisest on jutt?

 

17. Mis ansambel mängib?

 

18. Millised viis keelt on Rootsis tunnistatud vähemusrahvuste keelteks?

 

19. Ukraina keeles nimetatakse seda kanti tuttava kõlaga nimega „Ugorštšina“. Mis nime all tunneme seda piirkonda meie?

 

20. Millise kahe riigi lipuvärvid on samasugused ja ka samas järjestuses kui valgusfooril?

 

21. Mis riik nimetas end 23. veebruaril 1970 … Kooperatiivseks Vabariigiks? Maa kõrgeim tipp (2774 m) on Roraima, riik on üks suurimaid boksiiditootkaid maailmas.

 

22. Märkige kontuurkaardile nende Venemaa vabariikide nimed. Pealinnade õige märkimise korral lisapunkt.

 

23. Keda kolmest suurkiskjast (karu, hunt, ilves) lastakse Eestis aastas kõige vähem?

 

24. 1092. a. päästis Kiievi Petšorõ kloostri vaimulik Prohhor oma kaaslased näljasurmast, valmistades neile kakukesi. Selle eest sai ta hüüdnime Lebednik. Millest ta neid kakukesi tegi? 

 

25. Kirsa on teatavasti väga levinud loom, igatahes tema nahast saabastes käib ringi Vene armee ja veel teist sama palju inimesi mujal Venemaal.  Kust see nimi on tulnud või mida ta tähendab?

 

26. Kelle häält kuulete plaadilt?

 

27. Kes on pildil? Ladinakeelne nimetus Lanius excubitor, meil rabades esinev harv haudelind, mujal Eestis nähakse vaid rändeajal septembrist novembrini ja märtsis-aprillis. Linnu esinemisest annavad märku oksatüügaste otsa riputatud tihased ja uruhiired.

 

28. Kes on see tuntud poliitik, kes on kirjutanud romaanid „Mehed ja linn“, „Puutumatu linn“ ja „Zabiba ja kuningas“?

 

29. Teatavasti võeti Stalini survel ÜRO asutajaliikmeteks ka Ukraina ja Valgevene NSV-d, kuigi iseseisvaks said need riigid alles mitmekümne aasta pärast. Kuid lisaks neile kahele pseudoriigile oli ÜRO asutajaliikmete seas veel kolm riiki, mis ei olnud ÜRO loomise hetkeks veel iseseisvad või mille iseseisvust ei olnud emamaa veel lõplikult tunnustanud. Üks neist oli 1943. a. end iseseisvaks kuulutanud Süüria. Nimetage ülejäänud kaks?

 

30. Bolševike 1917 a. oktoobris korraldatud riigipöörde teostamise staabiks Petrogradis oli Petrogradi Sõja-Revolutsioonikomitee.  Kes oli riigipöörde päevil selle esimees?

 

31. USA on oma loomisest peale olnud vastu inimeste eristamisele päritolu järgi – seal ei ole kunagi olnud aadlikke ja ka monarhiatega eelistas USA olla pigem sõjajalal. Esimene monarh külastas Ühendriike alles 1874. a. Mis riigist ta oli?


 


32. Mis riigi lipp nägi aastatel 1865 – 1912 välja niimoodi (tähtede arv lipul muutus)? Enne ja pärast seda on selle riigi lipuvärvid olnud samasugused nagu ta naabritel.

 

 

          

 

33. Milliselt kirjanikult pärineb mõttetera „Kes esitab küsimusi, on rumal, kes neile vastab, on veelgi rumalam“? Tema teostest võiks nimetada „Väävelpulm“, „Edevus on visa hingega“, „Hunditapp“, ta kasutab ka varjunime Barbara Vine.

 

34. Kes on saanud Nobeli preemia kirjanduses kõige nooremana, olles siis vaid 41-aastane? Ta sündis väljaspool Euroopat ja veetis oma sünnimaal suurema osa oma elust, kuigi oli kogu elu  ühe Euroopa riigi tuline patrioot.

 

35. Mis nime all on rohkem tuntud kirjanik, kelle kodanikunimi on Kurt Erich Suckert ja eluaastad 1898-1957. Ta oli Mussolini-aegse Itaalia kõrgseltskonna "enfant terrible". Ta on kutsunud ka


Mussolini auhaavamise pärast duellile. Viimane saatis enda asemel duellile Itaalia esirapiiri, kuna põhiseadus keelas Ducel oma elu ohtu seada. Eesti keeles on tal ilmunud "Kriket Poolas", muudest teostest mainiks romaane "Kaputt" ja "Nahk". On kirjutanud Karl Marxi ning Marcel Prousti elu käsitlevaid teoseid. Temaga koos istus Regina Coeli vanglas eesti tõlkija Aleksander Kurtna.

 

36. Kes on kirjutanud 1924. a. oma teoses „Vene talupoeg“: „Ma usun, et vene rahvale on ainulaadselt omane – sama ainulaadselt nagu inglastele huumorimeel – erilise julmuse meel. Külmavereline julmus, mis otsekui himustab inimese kallal kannatusele vastupanu piire proovida, uurida elu visadust, püsikindlust. Vene julmuses on tunda kuratlikku rafineeritust. Selles on midagi teravmeelset, peent“.

 

37. Kes on helilooja

 

38. Kelle autoportree?.

 

                                 

 

39. Näete maali "Soome suurmehed" aastast 1922. Nimetage autor, kes on maalil vaataja poole seljaga, kepp käes

 


40. Pildil näete ühe arhitekti Montreali maailmanäituse jaoks 1967. a. valminud elumaja HABITAT. see arhitekt sündis 1906. aastal Järvamaal Nurmsis, ta on projekteerinud Kehra tselluloosivabriku, püstitanud hooneid USA-s, Pakistanis, Venetsueelas, koostöös ühe teise Eestist pärit arhitektiga on ta projekteerinud Kimbelli kunstimuuseumi, firma Olivettitehasehoone ja muudki. Kõnealune arhitekt suri 14. septembril 1992. Mis on selle arhitekti nimi?

41. Nimetage pildil olev näitleja?

 

 

42. Kus asub see mälestusmärk (asukoht võimalikult täpselt), mille üks skulptuurgrupp on pildil?

 

 


43. Nimetage kahel viimasel aastal sõudmises maailmameistriks tulnud sportlaste paar, kes on ka ühed Ateena olümpia suursoosikud ning kelle juured ulatuvad Eestisse?        

 

44. Kuidas nimetatakse 2..5 liikmeliste võistkondade orienteerumisvõistlust? Võistluse eesmärgiks on koguda kontrollaja jooksul võimalikult palju punkte maastikul paiknevate kontrollpunktide läbimisest. Ala on saanud alguse Austraaliast, laialt levinud on ta ka Uus-Meremaal ja Põhja-Ameerikas.

 

45.  Kes on see Lehtses sündinud ja Jänedal õppinud tuntud Eesti akrobaat, kelle paariliseks oli Jüri Druus?

 

46. Millega jäädvustas end spordiajalukku 30. jaanuaril 2003 austerlanna Daniela Irashko?

 


47. Kes on see Eesti passiga mees?

 

 

48. Kes on see 19. oktoobril 1862. a. Böömimaal Rossbachis sündinud muusik ja helilooja, kes lõpetas cum laude Leipzigi konservatooriumi, oli kontsertmeister Šveitsis Montreaux sümfooniaorkestris ja asus hiljem elama Tallinna, kirjutades siin mõne opereti, Balti piduliku avamängu, sümfoonilise pildi „Lembitu surm“ ning avamängu „Eestimaa“. Ta suri 1940. a. Poznanis.

 

49. Mis on Läti parlamendisaadiku Normund Cilevics`i arvates ühist sellistel kuulsustel nagu Charlie Chaplin, Picasso, Cervantes, Elvis Presley, Cantona ja Ava Gardner?

 

50. Gruusias lauldakse „kviria“ leinalaule vaid tõeliselt õnnelikeks peetavate meeste matustel. Keda peavad grusiinid tõeliselt õnnelikeks meesteks?

 

51. Mis ansambel esineb?

 

52. Kes on pildil?

 

Särevere vastused

 

1.                  Evelin Sepp                             MV

2.                  Juhan Peeter Pütsepp              MV

3.                  Andres Ilves                            MV

4.                  Nukuteater „Karjapoiss on kuningas“                          MV

5.                  Ilmi Kolla – Kulno Süvalep      HT

6.                  Kaido Leesmann                     MV

7.                  Stackelbergid                          HT

8.                  (ENSV) ATK Juhtimise Kõrgem Kool                                               HT

9.                  1964                                       HT

10.              Ivan Triesault (Juhan Treisalt)HT

11.              Ülemiste, Mullutu, Saadjärv   HT

12.              Adamson-Eric                         MV

13.              Bahrein                                   MV

14.              1 – fokkmast; 2 – grootmast;  3 – besaanmast                        HT

15.              Mark Shuttleworth                  HT

16.              Torpeedo                                HT

17.              „Abba“                                   MV

18.              soome, lapi, roma (mustlaskeel), jidiš ja tornedalsk-soome      HT

19.              Ungari ja Taga-Karpaatia        HT

20.              Boliivia, Gaana            HT

21.              Guyana                                   MV

22.              I – Udmurtia (Ižkar); II – Mari El (Joškar-Ola); III – Tatarstan (Kaasan); IV – Baškortostan (Ufaa); V – Tšuvaššia (Tšeboksarõ) ja VI – Mordvamaa (Saransk)HT

23.              Hunt                                        HT

24.              Malts                                      HT

25.              Kersey - inglise k. „tugev kalev“HT

26.              Harilik kärnkonn                      HT

27.              Hallõgija                                  HT

28.              Saddam Hussein                      MV

29.              India ja Filipiinid                      HT

30.              Paul Laasimer (Lazimir)           HT

31.              Hawaii, David Kalakaua          HT

32.              El Salvador                             HT

33.              Ruth Rendell *             MV

34.              Rudyard Kipling *                   MV

35.              Curzio Malaparte *                 MV

36.              Maksim Gorki *                      HT

37.              Arcangelo Corelli *                 HT

 

Märkus * – Lauda viidud küsimustel olid numbrid 38.-42.

 

 

 

38.              Picasso **                              HT

39.              Repin **                                 HT

40.              Komendant **            MV

41.              Kate Winslet **                      MV

42.              Helsinki, Aleksander II mälestusmärk **                     HT

 

Märkus ** – Lauda viidud küsimustel olid numbrid 33.-37.

43.              Kevin Light ja Adam Kreek     MV

44.              rogain                                      MV

45.              Sergei Fatkin                           MV

46.              Ületas esimese naisena suusahüpetel 200 m                 MV

47.              Atli Edvaldsson                       MV

48. Franz Strobel                                MV

49. kõik olevat olnud mustlased           HT

50. Elanud üle 100 a. ja surmahetkel on elus kõik lapsed ja lapselapsed          HT

51. „Kiss“                                           MV

52. Hector Berlioz                   MV

 

 

     Koostaja:

 

HT - Hugo Tang

MV - Mart Vellama