EESTI

 

1. Jesuiidid asutasid 1585. aastal Tartusse seminari ühe kindla ameti pidajate väljakoolitamiseks. Seminari vastuvõtmisel eelistati nooremaid, sest need omandasid vajalikud teadmised ja oskused kiiremini. Mis ametmehi valmistas ette Tartu seminar?

 

2. Kes illustreeris pilkeajakirja Tiiu Tasane 3. numbri esikaane? Pildi autor oli sellal umbes 20-aastane ja teda ootas ees pikk ja kuulsusrikas elu.

 

3. 1032 peeti Eesti vetes Raudvärava merelahing, milles peaaegu täielikult hävis novgorodlaste lodjalaevastik ja hukkus selle juht Uleb, keda peetakse hilisema Norra kuninga Olav Trygvessoni sugulaseks Ulf Ragvaldssoniks. Laevastikuretk oli ilmselt osa suurest Jaroslav Targa vallutusretkest Eestisse. Kus toimus Raudvärava lahing?

 

4. 1940. aastal tekkis Eestis kirjandusrühmitus, mis jätkas oma tegutsemist 1945. aastal Stockholmis. Rühmituse manifestis, mis ilmus 1945 koguteoses “Kisendad, kodumaa!”, nõuti kirjanduselt ja kunstilt rahvuslikkust, kunstikavatsuslikkust, realismi ja üldinimlike väärtuste kaitsmist. Rühmitusse kuulusid teiste seas Raimond Kolk, Kalju Lepik, Ilmar Talve, sellega olid lähedalt seotud Karl Ristikivi, Ilmar Laaban, Arvo Mägi. Mis on selle kirjandusrühmituse nimi?

 

5. Miina Härma üheks olulisemaks teoseks nimetatakse ikka ja jälle 1902. aastal kirjutatud laulumängu “Murueide tütar”. Tegelikult oli “Murueide tütre” esietendus juba 1901. aastal ja sootuks teise helilooja muusikaga. Etendus sai väga paljude kiitvate arvustuste osaliseks nii eesti kui ka baltisaksa kriitikute poolt. Ainsana ei olnud rahul muusika autor. Ta on kirjutanud: “Miina Härma viibis esietendusel Pärnus ja temalgi tekkis mõte “Murueide tütrele” muusika kirjutada. Küsis mult luba kasutada osalt minu muusikat, mida heameelega lubasin. Kõige suurem oli mu rõõm siis, kui Endla tulekahju ajal “Murueide tütre” noodimaterjal ära põles.”

Kes oli see helilooja, kelle muusikat Härma ikkagi kasutas ja kes on seega “Murueide tütre” kaasautor?

 

6. Eesti postiajaloo suurima tiraažiga mark oli 5-margane punane sepaga mark, mis ilmus 10. aprillil 1922 ja mida trükiti 42 544 698 tükki. Kõige väiksema tiraažiga (kusjuures sugugi mitte kõige kallim, vaid kataloogiväärtuselt alles neljandal kohal) on 1919. aasta 7. mail ilmunud Tallinnas tehtud ületrükk “Eesti Post” Tsaari-Venemaa ühekopikalisele oranžile hammastatud standardmargile. Mitu sellist marki tehti?

 

7. See Tartu majaomaniku poeg õppis usuteadust ja oli prooviaasta pidamise järel Võrus abiõpetaja, kuid loobus sellest ametist peagi märksa maisemate asjade kasuks. Juba üliõpilaspõlves tõlkis ta Juhan Liivi jutustusi saksa keelde. Ta töötas mitu aastat ajakirjanikuna, ajakirjanikuametist saatis Ajutine Valitsus ta välismaale iseseisvuspüüdlusi selgitama. Ta oli Eesti Vabariigi saadik Skandinaaviamaades ja Saksamaal. Kes?

 

8. Kellest jutt (1890-1938)? Lõpetas 1918 Riia PI, juhatas Mereasjanduse Peavalitsuse projekteerimisbürood, oli Tallinna Tehnikumi ja TTÜ õppejõud. Ta sai tuntuks ideejulgete ehituskonstruktsioonide loojana. Tema juhtimisel kavandati Virtsu ja Kübarsaarde Eesti esimesed silindrilised materjalisäästlikud raudbetoontuletornid. 1930 võitis Abruka ülemise tuletorni projektikonkursi. Taastas pärast tulekahju koos C. Lehbertiga Oleviste torni tipu. Tema projekteeritud hoonetest on silmapaistvaimad Eesti Panga Petseri ja Rakvere osakonna hooned ja Rakvere turukaubamaja. Koos H. Johansoni ja E. Habermanniga projekteeris ka Eesti Panga peahoone Tallinnas.

 

9. Ta oli kolmas eesti majandusteadlane Raoul Üksvärava ja Madis Habakuke järel, kes välismaale stažeerima pääses. Ta on jooksnud maratoni kolme tunniga, tulnud Pärnu oblasti koolinoorte meistriks kiiruisutamises ja valitud spordiühingu Jõud auliikmeks. On kuulunud Eesti kergejõustikuföderatsiooni presiidiumi, koostanud õlleraamatu ja kaubandusleksikoni, töötanud ajakirja Ärielu toimetajana ja kõrgkooli rektorina. Ta on olnud Liviko juhatuse esimees ja kandideerinud maameeste esindajana Riigikogusse. Kes?

 

10. Isa sai olümpiamängudel 4. koha ja osales kahel korral ka kohtunikuna, EM-il jäi parimaks hõbemedal, NSVL-i meistrivõistlustelt tuli 2 kulda, 4 hõbedat ja 2 pronksi. Ta oli ka NSVL-i teeneline meistersportlane ja teeneline treener. Oli Eesti ja NSVL-i koondise treener, Kalevi auliige. Vanem poeg oli Eesti tasemel kõva tegija odaviskes (71.47), noorem poeg kõva jalgrattur ja treener, kelle õpilastest on tuntumad Raido Kodanipork ja Ivar Mones. Noorema poja abikaasa kuulus 9 aastat ENSV ujumiskoondisse, püstitas rea Eesti rekordeid, võitis NSVL-i meistrivõistlustelt ühe hõbeda. Mis on nende ühine perekonnanimi?

 

11. Mis linna näete pildil?

 

12. Kes esineb?

 

13. 12. sajandi keskpaigast pärinevas John Wallingfordi kroonikas kirjutatakse, et inglise neiud olevat hinnanud taani mehi seetõttu, et neil oli kombeks iga päev..............................................., igal laupäeval ......................................... ja sageli rõivaid vahetada. Millised tänapäeval elementaarsed tegevused sobivad punktiiridele?

 

14. Legend räägib, et päeval kui saavutati suurejooneline võit selles lahingus, oli Aischylos lahingus, Sophokles tantsis võidu auks korraldatud pidustustel ja Euripides sündis siia ilma. Neist kolmest esimesena nimetatu kirjutas selle ainel tragöödia, mis on ainuke meie päevini säilinud vanakreeka tragöödia, mille aluseks on ajalooline sündmus. Mis lahing ja mis tragöödia pealkiri on?

 

15. Oma põrguekskursioonil külastab Dante Alighieri põrgu kõiki üheksat ringi, kus vastavalt oma maapealsete eksimuste raskusele vaevlesid pärast surma need, kes põrguväravast sisse pääsesid. Väiksemad patused olid esimeses ringis ja suuremad üheksandas. Kui tulla suuremast väiksema poole, siis 9. ringis olid reeturid, 8. petturid, simonistid ja vargad, 7. loomapilastajad, vägivallatsejad, türannid, mõrvarid ja enesetapjad, 6. ketserid, 5. raevukad ja sünged, 4. ihnsad ja priiskajad, 3. õgardid ja prassijad, 2. himurad. Kellel on aga põrgus kõige kergem saatus? Dante ise nimetab põrgu esimest ringi Limboks.

 

16. Hiina legendide kohaselt sepistas Maa umbes 2 229 000 a eKr Pangu 18 000 aastat väldanud töö tulemusel. Kui ta töötas, “Tekkisid tema hingeõhust tuul ja pilved ning häälest kõuekõmin; veresoontest said jõed, ihust maa, juustest rohi ja puud ning higist vihm; ……… aga inimsugu.” Millest-kellest sündis inimsugu?

 

17. Väike-Maarjas tööd alustanud ja palju kõmu tekitanud raipetehase taustal on ilus tagasi mõelda pimedale keskajale, kui pärast looma tõurastamist kulus toiduks ja mitmesuguste tarbeesemete valmistamiseks ära kogu korjus (sitt läks põllurammuks). Luudest ja sarvedest tehti kõiksugu kasulikke asju, nagu nööpe, kamme, käepidemeid ja noapäid, uiske ja muid toredaid ja kasulikke esemeid. Küsime aga seda, et mis koduloomade milline skeletiosa oli ideaalseks materjaliks ja leidis laialdast kasutamist kelgujalaste valmistamisel?

 

18. Kui ta esines BBC Top of the Popsis, nõudis ta 10 riietusruumi, et mahutada ära oma 60-liikmeline saatjaskond. Toad pidid olema kaunistatud pitside ja musliiniga. Tema isiklik juuksur pidi talle saate ajal tuulemasinaga peale puhuma, et tema lokid uhkemad välja paistaksid. Ameerikast tuli kohale lennutada kolm tema isiklikku kokka, kes talle saate ajal süüa teeksid. Mikrofon ja statiiv pidid olema valged, et need sobiksid riietusruumi valge sisustusega.

Kes on see filmistaar, keda peetakse Hollywoodi üheks kapriisseimaks naiseks? Tal peavad alati käepärast olema ka DVD- ja CD-mängijad, Wyclef Jeani, Toni Braxtoni, Santana, Macy Gray jne plaadid, väga laias valikus mahlasid, puuvilju, kollased punase triibuga roosid jne.

 

19. Eile möödus 550 aasta prerafaeliitide ühe suurima eeskuju surmast. Kes oli see dominikaani munk, kelle olulisemad tööd on maalitud Firenze San Marco kloostris, kus praegu asub tema muuseum? 1984. aastal kuultas Vatikan selle kunstniku õndsaks.

 

20. USA kaitseminister Donald Rumsfeld on varemgi seda ametit pidanud. Millise presidendi kabinetis?

 

21. 612. a asutas iiri munk Gallus Steinachi mäestikuorus Bodeni järvest lõunas kloostri, mille ümber tekkis peagi asula. Praeguseks on sellest asulast saanud oma riigi idaosa tähtsaim linn, milles asub maailmakuulus raamatukogu. Raamatukogus on üle kahe tuhande käsikirja, mis on pärit enamasti Karolingide ja kuningas Otto ajast. Enamik neist ei ole ostetud kollektsionääridelt, vaid on kloostri munkade enda kirjutatud. Lisaks on raamatukogus 1700 inkunaablit ja 100 000 peamiselt barokiajastust pärit raamatut, mis teeb raamatukogust ühe armastatuma keskaja kultuuri uurimise keskuse maailmas. Mis nime kannab linn, kus asub selline unikaalne kultuurivaramu?

 

22. Muinaspõhja peajumalale Odinile tõid uudiseid kõigist üheksast maailmast kaks kaarnat, Huginn ja Muninn. Kaarnate nimed tähendavad eesti keeles mõisteid, mida on just mälumängus paslik küsida. Mida tähendavad Huginn ja Muninn?

 

23. India ja Vaikse ookeani soojades piirkondades elavad merimaod on enamasti väga ilusad ja väga mürgised. Suurim merimadu on kuni 2,8 meetri pikkuseks kasvav spiraalne merimadu. Enamik neist on lühemad kui 1 meeter, kuid mõned, nt vöödiline merimadu, suur-laisaba ja ............................. merimadu uhkeldavad 2-meetrise pikkusega. Punktiirile sobiv omadussõna sobib iseloomustama nii inimese välimust ja käitumist kui ka mööbli või auto disaini. Vaatamata sellele pole soovitav selle omadussõnaga iseloomustatud madu väga lähedalt imetlema minna, sest nimekandja on mürgisem kui kobra. Mis sõna sobib punktiirile?

 

24. Selle aparaadi prototüübi meisterdas 1873. aastal Stockholmi tehnoloogiainstituudi 24-aastane lõpetanu Willgodt Theophil Odner. Mees sõitis oma aparaadiga Venemaale, kuid raha aparaadi tootmiseks ta ei leidnud. Peagi leiutas ta paberosside toppimise masina ja teenis selle patendi pealt nii palju, et avas 1885. aastal oma töökoja, kus hakkas aasta hiljem küsitavat aparaati tootma. Nõudlus uue aparaadi järele kasvas kiiresti, eriti olid sellest huvitatud raudteefirmad. Aparaat oli ülipopulaarne Venemaal, aga ka Saksamaal ja Rootsis. 1917. aparaadi tootmine katkes ja see taastati alles 1925. aastal Originaal-Odneri nime all Suštševski mehaanikatehases. 1931. aastal sai aparaat endale uue nime, mille all ta ka maailmakuulsaks sai. Seda aparaati toodeti praktiliselt muutmata kujul seitsmekümnendate keskpaigani, lisaks Moskvale ka näiteks Pensas ja Kurskis, kus asus suurim nende aparaatide tootjatehas SAM. 1969. aastal toodeti neid aparaate 300 tuhat, kokku on neid toodetud aga miljoneid. Aparaatide suureks plussiks oli nende väga suur töökindlus.
Mis oli see 1931. aastal neile apraatidele antud nimi, mida on naljatamisi kutsutud Nõukogude Liidu üheks tuntuimaks brändiks (kaubamärgiks)?

25. See ida-aafriklane kasvab kuni 36 cm pikkuseks ja elab üle 60 aasta vanaks (kui just keegi või miski varem teda ära ei tapa). Tal on nüansirikas hall ülikond, valged ringid ümber kollaste silmade ja punane saba. Eriliseks teeb ta suurepärane anne keeli õppida ja igasuguseid erinevaid hääli imiteerida, on omataoliste hulgas ses suhtes väljapaistvaim. Euroopasse tõid ta teadaolevalt esmakordselt Portugali meresõitjad XVI sajandil, tänapäeval elab poolkinnises vangistuses kõigil mandritel, kui ehk Anktartis välja arvata. Kes? (mida täpsem nimi, seda parem, liiginime eest punkti ei saa)

 

26. Mis on Peipsi vesikonna pikim jõgi?

 

27. Autor ja teose pealkiri?

 

28. Väidetavalt kasutati just selle 757-796 troonil olnud Mercia valitseja kohta esimest korda sõnapaari “inglaste kuningas”. Tema võimuloleku ajal muutus Mercia eriti võimsaks riigiks ja saavutas võimu Essexi, Kenti, Wessexi, Sussexi, East Anglia jt kuningriikide üle. See kuningas laskis rajada kindlustatud muldvalli, mis kulgeb piki Inglismaa ja Walesi piiri Severni suudmest Dee suudmeni. Tema võimuloleku ajal ilmus Briti saartel ka esimene
sepistatud hõbemünt. Kes oli see kuningas, kelle nimele ühe tähe lisades saame tuntud XX sajandi töölisliikumistegelase perekonnanime?

 

29. Iga aasta septembris (alates 1962) toimub Austraalias Alice Springsi linnas Toddi jõel “ASSA ABLOY Henley-on-Todd” regatt. Võistlused toimuvad kaheksas paadiklassis ja on ülipopulaarsed nii Austraalias kui ka väljaspool seda. Mille poolest on see regatt eriline?

 

30. Pärit on see ilmselt Hiinast, esimesed ülestähendused pärinevad 2500 aasta tagant Kreekast, mil ühe sellise leiab ühel vaasil olevalt pildilt. Algselt valmistati neid metallist, puust või värvitud terrakotast.16. sajandil räägitakse selle kasutamisest Filipiinidel, ka 1765. aastal Indias valmistatud karbil on see pildil. Järgmise 25 aasta jooksul jõudis see taas Euroopasse, eriti populaarseks sai Prantsuse ja `oti ülikute hulgas. On säilinud maal, kus tulevane Louis XVII on nelja-aastaselt sellega pildile jäädvustatud. Prantsuse revolutsiooni ajal paljud aadlikud emigreerusid ja viisid ka selle endaga kaasa. Emigrantide järgi hakati seda kutsuma L´emigrette või ka de Coblenz, sest just sinna linna põgenes palju prantsuse aristokraate. Kindral Lafayette ja Napoleon kasutasid seda enne suuri lahinguid ja lahingute ajal, Beaumarchais on selle sisse kirjutanud ka Figaro pulma. USA-s on esimesi tähelepanekuid selle kohta 1866. aastal, kuid siis võtsid kaks Ohio meest patendi selle täiendustele. 12. aprillil 1985 viidi see jänkide poolt ka kosmosesse. Maailma suurim toimiv see asub sellelepühendatud muuseumis Chicos Californias ja kaalub 265 naela.

31. Selle sõnaga on ajaloo vältel tähistatud mitmesuguseid aineid. Nii nimetatakse magusat ainet, mille jätab puulehele putukas või mida eristab puu ise. Lähis-Ida kõrbete elanikud korjavad varahommikuti tamariski okstelt ühe väikese putuka magusat eritist ja teevad sellest säilitamiseks püreed või halvaad. Jaapani rosinapuu toodab ise magusat eritist, samamoodi ka kaameliohakas. Kaljudel kasvav pruun samblik Leconora esculenta kandub tormituulega kõrbetesse ja isegi linnadesse. Süüria beduiinid kutsuvad seda samblikku ka maa rasvaks ja teevad sellest leiba ja tarretist. Selle sõnaga on kutsutud ka datlipalmi eritatavat magusat mahla. Mis sõna?

 

32. Kes on helilooja?

 

33. Selle taime levila ulatub Kagu-Euroopast Lääne-Aasiani. Kesk- ja Põhja-Euroopasse jõudis u 12. sajandil, saavutas kiiresti suure populaarsuse, sest temast valmistati mõjusat vahendit soolenugiliste vastu. Saksamaal kutsutakse seda taime metsakohinaks, inglaste jaoks on ta aga lihtsalt hoburedis. Taim sisaldab äga palju C-vitamiini ja väävlisisaldusega eeterlikku õli sinepiõliglükosiidi. Ergutab seedimist, on kuse-eritust soodustava ja antibiootilise toimega. Mähiseid kasutatakse reuma-, artriidi- ja ishiasevaevuste ja peavalu leevendamiseks. Rasedatel naistel ja imetavatel emadel ei soovitata tarvitada. Mis taimest on jutt?

 

34. Kelle või millega tegi Gregor Mendel katseid, mille põhjal ta vormistas pärilikkuse seadused?

 

35. Millist Rooma keisrit peeti parimaks? Tema kohta öeldi amoe et deliciae generis humani ehk inimsoo armastus ja õndsus. Ta oli ideaalne mees, omalaadne universaalne geenius. Ta nägi väga hea välja, oli väga hea väejuht, kõva sportlane, kõnemees ja laulja. Ta suutis käigu pealt luuletusi luua, oskas hästi kiirkirja ja tegi järele ka kõige keerulisemaid käekirju. Kui ta 41-aastaselt palaviku tagajärjel suri ja troonile asus tema despootlik vend, hakati temast eriti puudust tundma, ehkki vend laskis tema mälestuseks Rooma võidukaare püstitada. Talle omistatakse ütlus amici, diem perdidi – sõbrad, ma kaotasin päeva ehk ei teinud päevas ühtegi head tegu. Roomlaste jaoks oli tema üheks suurimaks heaks teoks termide ehitamine. Kes? Mozart on temast kirjutanud ooperi.

 

36. Kokanduses on hästi tuntud Saksa linnade järgi nime saanud maitsetaimede segud. Salatimaitsetaimed, estragon, meliss ja leeskputk moodustavad peamiselt värskelt tarvitatava frankfurdi buketi. ….. dieetvürtse, mille koosseisu kuuluvad leeskputk, aed-liivatee, aedmajoraan, basiilik ja piparrohi, kasutatakse peamiselt kuivatatult. See maitseainesegu on oma nime saanud Frankfurdist mitmeid kordi väiksema linna järgi. 14.-15. sajandil oli see aga Saksamaa rahvarohkemaid linnu ja tähtis kaubanduskeskus. 1392-1816 tegutsenud ülikool oli saksa humanismi üheks keskuseks, seal sai hariduse ka Martin Luther. Mis (omal ajal SDV koosseisu kuulunud) linnast on jutt?

 

37. Kuidas nimetatakse õpetaja ja õpilase vahelisi filosoofilisi vestlusi, mis on kirja pandud india veedades ja mis kujutavad endast india filosoofia vanimat osa. Nende nimi tähendab tõlkes ligikaudu “lähedal istuma”.

 

38. Umbes 130 aastat tagasi lippasid Glasgow` tänavatel ringi kaks rasvast siga, kelle külgedele oli maalitud: “Lähen … ärisse, linna parimasse iiri peekoni poodi.” Peekonimüümisega kaupmees siiski kuulsaks ei saanud, kuigi suutis ellu viia oma plaani rajada oma pood igasse suuremasse Šotimaa linna. Kuninganna Victoria lõi selle kaupmehe tema äriedu ja filantroopia eest rüütliks. Nii Hispaania-Ameerika sõjas kui ka I maailmasõjas eraldas ta suuri summasid haavatute abistamiseks. Ta võttis innuka purjetajana viiel korral osa Ameerika karika võistlustest, kuid võiduni ei küündinud. Kui ta 1931 pärijateta suri, jättis ta lõviosa oma hiigelvarandusest Glasgow linnale vaeste abistamiseks ja haiglate ehitamiseks. Kes?

 

39. Ta asutas ühes restoranis omaenda partei, millele pani nimeks Rahuliku Arengu Partei Seaduse Raamides, kogus sõprade abiga vajaliku hulga allkirju ja seadis parlamendivalimistel oma kandidatuuri üles. Partei programm nägi ette orjuse taastamist, kojameeste riigistamist, loomade rehabiliteerimist. Parteid toetasid mitmed maailmakuulsaks saanud tegelased. Valimistel kukkus ta läbi, kogudes alla poolesaja hääle, hiljem andis ta aga välja mahuka romaani oma partei poliitilisest ja sotsiaalsest ajaloost. Kes?

 

40. See riik osales nagu Eestigi esmakordselt olümpiamängudel 1920. aastal. Medalitabelis jäädi ühe igat karva medaliga vahetult Eesti selja taha. Kuld saavutati olümpiakiirlaskmises. Järgmist medalit tuli oodata 28 aastat, alles Londonis 1948 võideti üks pronks. Helsingis ja Melbourne`is võitis üks mees kummalgi korral kulla. Seejärel korjati peamiselt pronkse, kuni lõpuks Moskvas tuli veel kaks kulda. Hiljem on kullata jäädud vaid Sydneys, kokku on võidetud 16 kuldmedalit, Ateenas parima tulemusena neli. Mis riik?

 

41. Kes oli esimene eurooplane, kes mängis NHL-is, jääb ilmselt aegade lõpuni segaseks, sest tekib probleem, kes siis ikkagi on eurooplane. Stanislaus Guoth sündis 1940. aastal Slovakkias Sokolces ja emigreerus koos onu ja tädiga 1948. aastal Kanadasse. 19-aastaselt pääses ta NHL-i. 19966/67 ja 1967/68 sai ta hakkama sellega, et võitis samal aastal nii põhiturniiri parima väravaküti, väärtuslikeima mängija kui ka viisakaima mängija auhinna. Seitsmekümnendate alguses disainis see Chicago Black Hawksi täht hüüdnimega Stosh uuelaadse kiivri, mis muutus väga populaarseks ja tõi mehele terve varanduse. 1983 valiti ta koos Bobby Hulliga hoki kuulsuste halli. Kes?

 

42. Täna on sünniaastapäev Hollandi seni viimasel meessoost kuningal. Mis nime all ta valitses?

 

43. Tavaliselt on see sümbol olnud etnograafias õnnetoovaks või õnnetusi ära hoidvaks märgiks. Eestis on seda märki kasutatud peamiselt nõiduse vastu ja sammaspoole raviks. Hiiumaal oli see sümbol levinud peremärgiks, Setumaal aga tavaline rahvariiete ornamentikas. Sümbol on levinud kõikide maailmajagude rahvakultuurides, vaid Okeaaniast-Austraaliast ei ole selle kasutamise kohta märkimisväärselt teateid. Mis sümbol?

 

44. 10. jaanuaril 1997 võeti Itaalias kasutusele 1000-liirine münt, millel oli kujutatud Saksamaa kaarti. Münt põhjustas Saksamaal palju pahameelt. Miks?

 

45.-52. Pildid

 

VASTUSED

1.    tõlke

2.    Friedebert Tuglas (Mihkelson)

3.    Aegna ja Rohuneeme (vanasti Raudneeme) vahel

4.    Tuulisui

5.    Mihkel Lüdig

6.    7

7.    Karl Menning

8.    Ferdinand Gustav Adoff

9.    ÜloMallene

10.              Puusepp (Edgar,Tõnu, Toomas, Krista)

11.              Kuressaare

12.              Psühhoterror

13.              pead kammida, saunas käia

14.              Salamise merelahing (480 e.m.a), “Pärslased”

15.              enne kristluse sündi elanud suured mõtlejad ja kirjanikud nt Homeros

16.              Pangu kehal sibavatest satikatest

17.              hobuse või veise alalõualuu

18.              Jennifer Lopez

19.              Fra Angelico

20.              Gerald Ford (1975 – 1977)

21.              Sankt Gallen

22.              Mõte ja Mälu

23.              elegantne

24.              Felix

25.              hall jako

26.              Velikaja

27.              A. P. Tšehhov “Palat nr 6”

28.              Offa

29.              Põhjata paadid kuivas jõesängis, edasiviivaks jõuks on jalad

30.              jo-jo

31.              manna

32.              Debussy

33.              mädarõigas

34.              herned

35.              Titus

36.              Erfurt

37.              upanišadid

38.              Thomas Lipton

39.              Jaroslav Hašek

40.              Brasiilia

41.              Stan Mikita

42.              Willem III

43.              haakrist

44.              kaks Saksamaad

45.               G. Lollobrigitta ja T. Capote

46.               vanill

47.               M. Bulgakovi mälestusmärk

48.               Ecclestone

49.               Binoche

50.               G. Bush

51.               Kafelnikov

52.              Jethro Tull