1. Kellest jutt (1890-1941?)? Ta sündis Saaremaal, töötas kooliõpetajana ja kogus rahvaviise, I maailmasõja ajal õppis Vilno sõjakoolis. Vabadussõjas ülendati leitnandiks, autasustati Vabadusristiga II/3, 40 tuhande margaga ja taluga Põlulas. Oli Rägavere vallavanem ja Viru Maavolikogu esimees, Riigikogu liige kuni 1935, Riigivolikogus 1938-1940. Põllutööminister 1926-28 ja 1932, teedeminister 1928-29 ja 1933, kaitseminister 1929-1931. Oli Tallinna Õhuasjanduse Seltsi esimees, Õhu- ja Gaasikaitse Liidu esimees, Raskejõustiku Liidu esimees. Asutas 1926 ajalehe “Maa” (alates 1930 “Maaleht”) ja oli selle vastutav toimetaja.

 

2. 1930. aastal oli Eestis 81 bussiliini, millest vaid viis olid üle 100 km pikkused – Tallinn-Paide-Põltsamaa (149 km), Tallinn-Pärnu (144 km), Tartu-Pikasilla-Viljandi (108 km), Tallinn-Kose-Triigi (102 km) ja Tallinn-… (105 km). Täitke punktiir. Tallinnast käib sinna buss ka praegu, www.bussireisid.ee andmetel kestab sõit Harjumaa Liinide bussiga 1.30 ja pilet maksab 29 krooni.

 

3. 1935. aastal kuulutas Estonia selts välja lavateoste võistluse. Tulemuste hindamiseni jõuti alles 1940. aastal ja selleks ajaks oli laekunud 5 ooperit. Esikoha sai Vabadussõja aineline ooper “Lunastatud vanne”, mis võimuvahetuse tõttu lavale ei jõudnudki. Skandaal puhkes ooperi ümber aga siis, kui sai teatavaks, et ooperi libreto autoriks oli Eino Uuli, kes ise konkursi zhüriisse kuulus. Kes oli aga helilooja?

 

4. 1905. aasta jõululaupäeval arreteerisid karistussalklased pärast Palso talu juures peetud lahingut rätsepmeister Anton Schultsi, kes samal päeval koos mõttekaaslaste Mart ja Voldemar Jürmani ja Johan Stammiga maha lasti. Paar kuud varem mõõtsid mehed mõisa küljest välja Tasu talu maa, et see soovijatele välja jagada. Detsembri alguses kuulutasid mehed välja Eesti Vabariigi. 1906. a jaanuari esimestel päevadel lasti maha veel neli meest, kellest August Milkile pandi süüks, et ta oli väljakuulutatud Eesti Vabariigi kohtunik. 1935 püstitati vallakeskusesse nende meeste mälestussammas. Kus vallas see lugu juhtus? Praegu asub küla, kus sündmused aset leidsid küll naabervallas, aga küsime seda valda, mille keskusesse püstitati mälestusmärk.

 

5. Vanasti tehti õlut igasuguse käepärase kraamiga. Humala asemel kasutati sookailu või tubakat, linnaste asemel paakspuumarju ja karukaera. Mida kasutati aga pärmi asemel? Saardest on 1939. aastal üles kirjutatud: “Kasta sissi, võtta vällä, kuivata ära ja pane ahju pääle. Teine aasta muudkui võta ja kasta jälle sissi. Egas seda pärmi nõnda laolt saada old!” Väidetavalt tulnud selle pärmi asendajaga tehtud õlu mõru maitsega, mistõttu olevat ilmselt just sealtkaudu tulnud kõnekeelde üks mõru maitset tähendav sõna.

 

6. Kes on autor ja kes esitab?

 

7. Ta astus ERKI metallehistöö erialal, lõpetas kooli aga lavakujundajana. Erialal töötas ta vaid kolm aastat ETV-s, seejärel on olnud vabakunstnik. Ta on Inglismaa Taimemaalijate Ühingu liige, on loonud õlimaale ja akvarelle, mida on erakogudes üle maailma, muuseumides USA-s, Venemaal, Poolas, Ungaris, muuhulgas ka New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumis, Tretjakovi galeriis, Puškini-nimelises muuseumis. 1984 sai ta J. Jenseni nimelise preemia postkaartide eest, graafikuna hakkas ühena esimestest Eestis rakendama serigraafiat. Tema töid on müüdud ka Sotheby oksjonitel. Tuntumaid töid – “Bukett”, Kersti Kreismanni ja Raul Meele portreed, kaskedega maalide sari “See on me kõigi olemise luna”, akvarellisari “Võrumaa-Toompea”. Kes?

 

8. Jalgpalli MM-i esimesed valikmängud peeti 1933. aastal ja üldse kõige esimeses kvalifikatsioonimängus käis väljakul ka V valikgruppi kuulunud Eesti. Kellega kohtuti (mäng kaotati 2:6)?

 

9. Eesti vanim selle eseme leid pärineb Tehumardi peitleiust 8. saj e. Kr. Seda eset tähistav sõna on iidse soome-ugri päritoluga ja algselt ei tähendanud mitte ainult seda konkreetset asja, millena me teda tänapäeval tunneme, vaid kui üldse kaht eset ühendavat osa, nt adra ……., äkke …………, tuuliku tiiva ……….. Mis sõna sobib punktiirile?

 

10. Eesti uuem poliitika tunneb igasuguseid naljamehi, kes esindanud rahvast küll Riigikogus, nühkinud ministritooli ja muidu ilma teinud. Viimaste Riigikogu valimiste eel aasta tagasi pani Res Publica kokku neljaliikmelise “poistebändi” Äraostmatud. Nimetage palun “bändi” liikmete nimed.

 

11. Need marjad sobivad traditsiooniliselt igasuguste liharoogade juurde ja on ka soovitatavad, sest aitavad alandada kolesteroolitaset. Oma ingliskeelse nime on nad saanud vanast kulinaariapraktikast serveerida nende marjadega täidetud hanepraadi. Marjad sisaldavad väga palju mikroelemente, suuremal hulgal lämmastikku, kaaliumi, kaltsiumi, fosforit, väävlit, rauda, räni, alumiiniumi, rubiidiumi, boori, broomi, kokku vähemalt 25 Mendelejevi tabeli ainet. Millised marjad?

 

12. Kes on pildil?

 

13. Nõukogude Venemaa esimene riiklik teenetemärk, Punalipu orden, asutati 16. septembril 1918. Ordeni esimene kavaler teenis selle Orenburgi kaitsmise ja partisaniarmee 1500 km pikkuse retke juhatamise eest. 1930. aastal sai temast ka Punatähe ordeni kavaler nr 1 Hiina vägede purustamise eest. 1935. aastal sai ta NSV Liidu marssaliks, 9. detsembril 1938 lasti ta aga maha. Kes?

 

14. Vanast peast läks see kirjamees vist natuke omadega sassi. 61-aastaselt asutas ta vene rahva sõprade ühingu, hiljem vaimustus oktoobrirevolutsioonist ja kui ta 77 aasta vanuselt sai Nobeli kirjanduspreemia, siis andis ta auhinnaraha Venemaa näljahädaliste aitamiseks. Ajalugu küll vaikib, mitu hädalist sellest söönuks sai, aga kaheldakse, et mitte ükski. Kes oli see kirjanik?

 

15. 1941. aastal otsustas Leningradi kaitse staap maskeerida või alustelt maha võtta kõik linnas olevad mälestussambad. Avalikult jäeti alles ja maskeerimata vaid kolme väejuhi mälestusmärgid. Leningradlased uskusid, et nii kaua, kui püsivad need mälestusmärgid, ei lange ka linn. Kelle mälestusmärgid?

 

16. 1941. aasta suvel kinnitas Jodl Hitlerile, et saksa tehnoloogia ületab absoluutselt igas asjas venelaste oma. Samas märkis Jodl, et venelastel on võimas strateegiline relv, mille tähtsust on alahinnanud kõik väejuhid, kes on Venemaad vallutada püüdnud. Selle strateegilise strateegilise relva tähtsust alahindas ka Hitler. Millest rääkis Jodl?

 

17. Peterburis Peeter-Pauli katedraalis on Vene keisrite hauad alates Peeter I-st. Nikolai II väidetavad säilmed maeti samuti sinna. Kahte keisrit aga Peeter-Pauli katedraali ei maetud. Keda?

 

18. Kes on pildil?

.

 

19. Kuulsas Valaamo kloostris oli traditsiooniks, et munga surma korral kõlas üks kellalöök, iguumeni surma korral kolm kellalööki. 18. mail 1940 lõi Valaamo kloostri kell 12 korda. Miks?

 

20. Osal andmeil sai ta oma nime “Lääne-India lindude välimääraja” ühe autori järgi, teise versiooni kohaselt aga operatsioonilt, mille korraldas briti salaluure Martin Bormanni tabamiseks. Kellest jutt?

 

21. Mis aastast on jutt?

Prantsusmaal sai Georges Pompidou asemel presidendiks Valery Giscard dĒstaign, Inglismaal peaministriks Edward Heathi asemel Harold Wilson, Lääne-Saksamaal kantsleriks Willy Brandti asemel Helmudt Schmidt, Jaapanis peaministriks Kakui Tanaka asemel Takeo Miki, peaminister vahetus Iisraelis ja Uus-Meremaal, presidendid Argentinas, Rumeenias, Küprosel, Kreekas, Portugalis, kukutati Etioopia imperaator Haile Selassie.

 

22. 1984. aastal muutis üks riik oma nime. Parasjagu oli see riik ÜRO julgeolekunõukogu koosseisus ja riigiisadele torkas pähe idee, et kui riigi nime muuta nii, et see tähestikus ettepoole satuks, siis saaks ka järgmise ringi julgeolekunõukogus istuda. Nimi muudeti ära, kuid ülejäänud ÜRO liikmesriigid avaldasid protesti ja nii see riik julgeolekunõukogusse teist korda järjest ei pääsenud. Millise riigiga on tegemist?

 

23. Mis aine avastamisest on jutt? Bernard Courtois salpeetritehases tahtsid töölised kinni püüda kassi. See hüpanud aga riiulile, millel oli pudel väävelhappega. Pudel kukkunud salpeetrivalmistamise tünni, milles oli lehtadru tuhk. Väävelhappe mõjul eraldunud tünnist lillakat auru. Teise versiooni kohaselt istunud Courtois töölaua taga ja einestanud, kass õlal istumas. Laual olnud kaks pudelit – ühes lehtadru tuha piiritusleotis, teises väävelhape. Kass hüpanud äkki lauale ja ajanud pudelid ümber, taas tekkinud violetne aur. Courtois eraldas igaljuhul lehtadru tuhast pärast reaktsiooni väävelhappega uue aine, mis sai nime oma aurude lillaka värvuse järgi.

 

24. 1897. aastal seisis Bayeri farmaatsiatehase peafarmakoloog Heinrich Dreser valiku ees. Tema assistant Felix Hoffmann esitles talle kaht uut ühendit – atsetüülsalitsüülhapet ehk aspiriini ja diatsetüülmorfiini. Pärast katsetusi langes valik diatsetüülmorfiini kasuks, mida hakati tootma köhaleevendajana. Aspiriinil ei näinud Dreser mingit tulevikku, kuna see nõrgendavat südant. Diatsetüülmorfiini, mille oli 1874. aastal sünteesinud Londoni ST Mary haiglas töötanud keemik C. R. Alder Wright, hakati Bayeri tehases tööstuslikult tootma 1898. aastal uue nime all, mis registreeriti ka kaubamärgina, ehkki tänapäeval selle peale keegi ilmselt ei tulegi. Diatsetüülmorfiin oli müügil …kapslitena, …tablettidena, …köhakommidena, veel lahustuvate …sooladena ja …eliksiirina glütseriinilahuses. 1913. aastal diatsetüülmorfiini tootmine lõpetati ja selle asemel hakkas Bayer tootma aspiriini. 1997. aastal tähistas Bayer suurejooneliselt aspiriini 100. sünnipäeva, diatsetüülmorfiini sünnipäevast ei räägitud aga sõnakestki. Millise kaubamärgi all, mis on jäänud tänaseni diatsetüülmorfiini nimeks, hakkas Bayeri tehas köharohtu tootma?

 

25. Tema nimi tähendas “ilusaimat”, ta oli Artemise lemmikarmuke, kes jäi Zeusist rasedaks. Kui Artemis avastas oma armukese raseduse, kihutas ta nümfi minema. Arvatavasti sünnitas ta poja Arkase, misjärel ta ise karuks muudeti. Lõpuks saatis Zeus nii ema kui ka poja (kes teadmatusest ema tappa üritas) taevasse ja muutis nad Suure Karu (Vankri) tähtkujuks ja selle lähedal asuvaks Arktuuruse täheks. Kes oli see nümf?

 

26. Peaaegu 40% jaapanlastest ja hiinlastest ja 20% juutidest on nn ALDH-geeni defekt, ehk geen, mis peaks tootma aldehüüd-dehüdrogenaasi, seda eriti ei tee. Seeläbi sattuvad sellise geenidefektiga inimesed teatavate probleemide ette, millega oli hädas näiteks ka Cassio Shakespeare`i Othellos. Millega on tegu? Mis probleemid?

 

27. Tuntud isemõtleja Marek Strandberg on “Eesti Nokiat” lahti mõtestades öelnud: “Kui vaadata näiteks Eesti teadlaste tsiteeritavust maailmas, siis selge esikoht on keemiateadusel ja kliinilisel meditsiinil. Meie üritame aga ennast vägisi infotehnoloogia ja geenitehnoloogia rahvaks vägistada, domineerida ja toimetada valdkondades, kus eeldused napid. Nagu ……………………….. valgete hulgaski. See on ebameeldiv kombinatsioon äärmisest konformsusest ja alaväärsusest.” Täitke lünk.

 

28. See kirjanik (1840-1928) soovis lihtsat matust oma kodukülas, kuid rahvas tahtis, et ta maetaks Westminster Abbey`sse. Kompromissina viidi koju ta süda, et see seal matta, kuid kirjaniku õde jättis venna südame köögilauale ja kass pani selle nahka. Kes on see kirjanik, kelle loomingu paremiku moodustavad nn Wessexi-romaanid ja värssdraama “Valitsejad”?

 

29. 2000. aastal võistles Sydney olümpial Soome koondises 18-aastane tõkkejooksja Manuela Bosco. Ka tema õde Daniela on Soomes täiesti arvestatav sprinter. Õekeste sportlikud saavutused jäävad aga kõvasti varju nende onule, kelle auhinnakapis on muuhulgas ka kuus olümpiamedalit. Kes on Manuela Bosco ema vend?

 

30. IX sajandi algul nägi üks eremiit Hispaanias künkanõlval nägemust tähtedest. Seda paika hakati nimetama Tähtede põlluks. Varsti leiti sealsamas lähedal mahamaetud altar inimluudega. Pärimuse kohaselt olevat just sinnakanti maetud Püha Jaakobuse surnukeha. Püha Jaakobus kuulutati Hispaania eestvõitlejaks moslemite vastu ja kuningas Alfonso II laskis Tähtede põllule kabeli ehitada. Alfonso III ehitas selle asemel kivist kabeli, 078. aastal alustati aga Püha Jakobuse haua kohale romaani stiilis katedraali ehitamist. Selle ümber tekkinud linn muutus Rooma ja Jeruusalemma järel üheks suuremaks palverännakute sihtkohaks. Tõlkes tähendab nii linna kui kiriku nimi Tähtede põllu Püha Jaakobus. Kuidas kõlab see aga originaalis e hispaania keeles?

 

31. George Boole (1815-1864) on läinud ajalukku matemaatilise loogika ühe rajajana. Millega on aga tuntuks saanud tema Berliini konservatooriumi lõpetanud tütar Ethel (1864-1960)?

 

32. Kes on fotol?

 

33. Eros on relvastatud vibuga, millega ta laseb kuldseid ihanooli ja … vastumeelsusnooli. Millest on valmistatud vastumeelsusnooled?

 

34. Millistest kaladest on jutt? Tuntuimad liigid on harilik e euroopa, väiksema selgroolülide arvuga ameerika ja suurema selgroolülide arvuga jaapani … Täpset liikide arvu sugukonnas ei teata, eri hinnanguil on neid 10-25. Kindlasti eristatakse veel India jõgedes elavat bengali …, Kagu-Aafrika jõgedes elavatest liikidest on tuntuim mosambiigi …Eristatakse kahte vormi – kitsapealine ja laiapealine, kusjuures hinnatum on kitsapealine. Kalad harjuvad väga kiiresti vangistusega, nende kunstliku kasvatamisega tehti algust juba XIV sajandil Itaalia laguunides, viimasel ajal on edukaimad jaapanlased. Kala on erakordselt ablas, kuid kasvab aeglaselt, talve veedab magades. Isaskalad on emastest märgatavalt väiksemad. Toituvad kõigest, mis näib vähegi söödavana, eeskätt aga väikestest kaladest ja vähilistest. Mis kalast on jutt?

 

35. Kes on pildil?

36. Pärast Austerlitzi. Leipzigi ja Waterloo lehinguid saadeti sadu tonne sõdurite ja hobuste luid Yorkshire`i, pärast Plevna vallutamist viidi Bristolisse 30 tonni langenute luid. Miks?

 

37. Kes räägib?

 

38. Kellest jutt? Nad olid Uranose ja Gaia pojad, tuntuimad neist on Arges, Brontes ja Steropes. Nende poolvend Kronos hoidis neid vangis, aga Zeus laskis nad vabadusse, sest vajas nende abi Kronose võitmisel. Tänutäheks valmistasid nad Zeusile välgunooled, tema vendadele Poseidonile kolmhargi ja Hadesele nähtamatuks tegeva mütsi. Neid peeti Mükeene ajastu mitme meetri paksuste müüride ehitajaiks. “Odüsseias” on nad Poseidoni jõhkrad algelise eluviisiga pojad.

 

39. 1920. aastal küsitles Briti reklaamiagentuur õllejoojaid, pärides, miks nad joovad Guinnessi. Kõige levinum vastus oli: “Sest see teeb mulle head.” See ütlus sai Guinnesse pika ja eduka reklaamikampaania aluseks. Hüüdlause “Guiiness on teile hea!” autoriks peetakse aga ühte tuntud krimikirjanikku, kes tol ajal ühes reklaamiagentuuris töötas. Ta elas 1893-1957, tema detektiivromaanide peategelane on erudeeritud lord Peter Wimsley. Teostest võib mainida “Üheksa rätsepat”, “Kelle laip?”, “Tugev mürk”. Ta on kirjutanud ka usuteemalisi värssnäidendeid ja esseid ja tõlkinud Dantet. Kes?

 

40. Maailma suurim on Monumental Mexicos, vanimad Nimes ja Arles Prantsusmaal, esimene kaetud Pergolesi tänaval Pariisis, esimene multifunktsionaalne La Coruna Coliseo. Millest jutt?

 

41. Kes on pildil?

 

42. Millise taime sordid on Aafrikas African Queen, Swazi Skunk, Zambian Copper,

Aasias Himalayan Gold, Magnolian Indica, Afghan Delight,

Ameerikas Awesome Tangerine, Matanuska Thunder, Schnazzleberry, California Sunrise, Reclining Buddha, White Willow,

Euroopas AK-47, Blue Russian, Amsterdam Flame, Hollands Hope, Stonehenge, Venus, Warlock, Wonder Woman, Nirvana Special?

 

43. Millise Euroopa riigi nimi tähendab vanakreeka keelest tõlgituna sõnnidemaa? Umbes 2500 aastat tagasi oli see kant tuntud suurepäraste ja rohkearvuliste veiste poolest, selle järgi andsid kreeklased maale ka nime.

 

44. Pulitzeri auhind on ameerika kirjanike seas vägagi hinnatud ja auhinna mitmekordseid võitjaid pole just väga palju. Küsitav kirjanik on Pulitzeri võitnud “Hapra tasakaalu” (1966), “Merevaate” (1975) ja “Kolme pika naise” (1994) eest. Ei ole välistatud, et Pulitzere võib veel juurdegi tulla. Tema tuntuimad teosed aga Pulitzere ei pälvinud, kuid see-eest sai üks neist Obie (1960) ja kuulsaim teos Tony (1964). Kellest jutt?

 

45. Kui see ooper 9. detsembril 1905 esietendus, šokeeris see publikut nii sisu kui muusikaga. Ooperit peeti ääretult amoraalseks ja leiti, et selle kirjanduslikus alusteoses sisalduv “vuajeristlik nekrofiilia” võimendus muusikas, ooperi väljenduslaad aga kõikus brutaalse jõu ja ahvatleva meelelise ilu vahel. Ka ei suutnud konservatiivsed arvustajad leppida sellega, et piibliainelises ooperis näidati laval striptiisi. Publik võttis aga ooperi ülihästi vastu ja kahe esimese aasta jooksul mängiti seda viiekümnes teatris. Tegemist oli ühe esimese muusikateosega, milles kajastusid ekspressionistlikud suundumused. Helilooja ja ooper?

 

46. 25. novembril 1929 korraldasid noored kommunistid peo. Talunikud ajasid ürituse laiali. 1. detsembril tuli kokku rahvakoosolek, mis esitas valitsusele nõudmise kommunistide tegevus lõpetada. Valitsuse meetmed rahva nõudmisi ei rahuldanud ja algas vägivallalaine kommunistide vastu. Valitsus astus tagasi ja ametisse astus uus valitsus. 12 tuhat meest asus 7. juulil 1930 protestimarsile pealinna suunas. Seepeale kiitis parlament heaks valitsuse esitatud nn kommunistide seadused, millega kommunistide poliitiline tegevus keelustati. Septembri lõpul lõpetas rahvaliikumine kommunistide sunniviisilised ümberasustamised, kuid veel oktoobris võtsid selle liikmed kinni endise presidendi ja küüditasid ta ääremaadele. Pärast seda akti kaotas rahvaliikumine laiema kõlapinna. Kuidas seda rahvaliikumist kutsuti?

 

47. Ansambel?

 

48. See mainekas NHL-i klubi alustas täielike äpude pundina 1974. aastal Kansas City Scouts-ina. Kaks aastat hiljem sai klubi nimeks Colorado Rockies, praeguse nime all esinetakse alates 1982. aastast. Alguses oldi ikka kehvakesed ja kui 1983. aastal jäädi Edmontonile alla 4:11 nimetas Wayne Gretzky vastaseid põlastavalt Miki-Hiirte jõuguks. Esimest korda jõuti konverentsi finaali 1988. aastal, enne seda oli Colorado nime all korra eelringist edasi pääsetud. Klubi koduhall on Continental Airlines Arena. Mis klubi?

 

49. Kunstnik?

   

 

50. Reisimisel on alati väga tülikas kella keeramine kas edasi või tagasi,

olenevalt sellest, kas reisida itta või läände. Põhja või lõunasse reisides

on palju lihtsam, sest kellaaeg jääb ikka samaks. Kui jätame välja kohad, mis on meist 12 tundi maas, nt Alaska ja Havai, siis pole eestlasel vaja kella keerata, kui reisida Soome, Lätti, Leetu, Ida-Preisimaale, Valgevenesse, Ukrainasse, Moldaaviasse, Rumeeniasse, Bulgaariasse, Türki, Kreekasse, Egiptusesse, Sudaani, Kongo DV idaossa, Sambiasse, Mosambiiki, Malawisse, Zimbabvesse, Botswanasse, Lõuna-Aafrika Vabariiki, Svaasimaale, Lesothosse, Namiibiasse ja veel kahte eksootilisse Aafrika riiki. Nimetage need.

 

51. Saksamaal on 9 piirinaabrit ja maismaapiiri kogupikkuseks on 3758 kilomeetrit. Milliste riikidega on piirilõigud kõige pikemad - 816 ja 811 km?

Kolmandal kohal on Holland 567 kilomeetriga.

 

52. Helilooja?

 

VASTUSED

 1. Oskar Köster
 2. Võsu
 3. Eduard Oja

4. Koeru vald, tegevus toimus Vaali külas, mis on praegu Koigi vallas

 1. Kasevihad

6. Koidula ja Mikiver

 1. Malle Leis
 2. Rootsi
 3. sõled
 4. Taavi Veskimägi; Ken-Marti Vaher; Urmas Reinsalu; Indrek Raudne
 5. karusmari
 6. Maire Aunaste
 7. Vassili Blücher
 8. Anatole France

15. Suvorov, Kutuzov, Barclay de Tolli

16. vildid

17. Peeter II, Ivan VI

18. Anna Kurnikova

19. Valaamo saar läks NSVL koosseisu ja punased sulgesid kloostri. Mungad kolisid Soome.

20. James Bond

21. 1974

22. Burkina Faso

23. Jood (Iodes – kr. K. sinililla)

24. heroiin

25. Kallisto

26. “Joomise suhtes on mul üsna vilets ja äpardunud pea” – Cassio. ALDH viib lõpule alkoholi muundumise ainevahetuses, kui seda ei ole, siis säilib alkohol veres ja kudedes lahustunud olekus ja seetõttu jääb inimene väga kiiresti purupurju, ehk siis maakeeli lihtsalt – pea ei kanna.

27. Michael Jakcson

28. Thomas Hardy

29. Harri Kirvesniemi

30. Santiago de Compostela

31. Kiin, E.L.Voinich

32. Sarah Brightman

33. tina

34. angerjad

35. Salvador Dali

36. Väetise tegemiseks

37.

38. Kükloobid

39. Dorothy Sayers

40. Härjavõitlusareenid

41. Wilhelm II

42. Kanep

43. Itaalia

Italos – pull, sõnn

44. Edward Albee, Obie Loomaaialooga, Tony Virginia Wolfiga

45. Richard Strauss, Salome

46. Lapua liikumine

47.

48. New Jersey Devils

49. William Blake

50. Rwanda, Burundi

51. Austria 816; Tšehhi 811

52.