Lääne- Virumaa mälumängud                  

 Katariina Kelder 9.dets 2004                                                  ... ja  täielik harimatus ei ole kõige

                                                                                                                                                             suurem pahe,                                                                                                                                  

Koostanud Kutsekool                                                                                    halvem on pealiskaudsete teadmiste

(Ülle Roodvee, Krista Sepp, Andrus Raal, Anto Sepp, Tõnis Sakk)                                                 kuhjumine!                                                                    

                                                                                                                                                                            Platon

 

1. 3700 aastat tagasi sai Egiptuses agrometeoroloogiliste ennustustega kuulsaks mees, kes tänu  oma prohvetlikele võimetele sai vaarao kõrvale riigi asevalitsejaks peaministri õigustes. Küsitav isik olevat elanud 110 aasta vanuseks, tema surnukeha palsameeriti ja maeti Egiptuses. Kes?

 

2. Nimetage kahte võimsaimat sümbollooma, kotkast ja lõvi, ühendav babüloonia- assüüria skulptuurist pärit müütiline olend  ( eest kotkas, tagant lõvi), kes  oli aarete valvur, kuid hoopis tähtsamaks sai keskajal vapi- ja kõrtsisildiloomana.

 

 

Gunder Hägg F:AP/Scanpix

 3.     Kümmekond päeva tagasi suri 15 maailmarekordi   omanik , esimesena 5000 m alla 14 minuti jooksnud Gunder Hägg.  XX sajandi 40. aastate maailma parima jooksumehe tippaastad sattusid õnnetuseks sõjaajale ja seetõttu jäid tal OM medalid saamata.  Rootsi kõigi aegade suurimaks kergejõustiklaseks peetava jooksumehe edu põhjuseks oli  tema poolt treeningsüsteemis kasutusele võetud meetod  fartlek.  Milles seisneb  rootsi keelest jooksuterminoloogiasse  jõudnud   eelmainitud treeningmeetodi sisu?                                                     Lühim ammendav vastus  koosneb kahest liitsõnast.

 

 

4. Kes on need möödunud sajandil tegutsenud kolm suurt riigimeest?

 

Esimene oli seotud korrumpeerunud poliitikutega, konsulteeris tihti astroloogidega. Tal oli kaks armukest. Oli ahelsuitsetaja ja jõi 8 kuni 10 martiinit päevas.

Teine oli kaks korda ametist lahti lastud, ei ärganud kunagi enne keskpäeva, suitsetas keskkoolis oopiumi ja igal õhtul jõi ära pudeli viskit.

 

Kolmas oli taimetoitlane, ei suitsetanud, jõi harva mõne õlle, ei petnud kunagi oma naist. Osales sõjas, oli autasustatud ordenitega.

 

5. Tema emal oli juba varasemast 8 last, neist kolm kurdid, kaks  pimedad, üks vaimselt alaarenenud, ja kõigele lisaks   põdes naine ka veel süüfilist. Kes oli see 9. laps, silmapaistev isik inimkonna ajaloos, kellest tehtud kõrval asuv miniatuur pärineb aastast 1803?                                                                   

 

6)  Nimetage 3 suurima rahvaarvuga riiki, mis jäid Ateena OM-il medalita.

 

7)   Mida või keda mõeldakse Setumaal sõna mõtsik all?

 

8)  Constantinus I, esimene ristiusku tunnistanud Rooma keiser , keelustas teatud tegevuse, sest seda  tõlgendati kui jumala  loodu rüvetamist. Kaasajal on see tegevus küllaltki levinud ja eeldatavasti on ka täna siin meie hulgas persoone, kel on kogemusi sel  alal. VSL–i järgi on küsitav mõiste tulnud tahhiiti keelest. Millest on jutt?

 

9) .Mis kirjas olevat Jumal analüütikute arvates Moosese jaoks kirjutanud 10 käsku?

 

10)  Sellel Endel KÕKSI sulejoonistusel on  autorid, kelle loomingust koostas Ants ORAS 1938. aastal koondkogu, mille pealkirja järgi said ühisnime ka pildil olevad isikud.  Mis nime?                                                                                                                                                                        

 

 

11.  113 aastat enne Colti, 1722. aastal, patenteeris Inglise advokaat ja leiutaja James Puckle kuulipilduja, mida kasutati laevadel ja mis tulistas 6 minutiga välja 60 kuuli. See sileraudne sõjariist tulistas välja ümmargusi ja kandilisi kuule. Keda tulistati ümmarguste ja keda kandiliste kuulidega?

 

12.1955. aastal nõudis tollane ENSV kultuuriminister Ansberg, et selle lavastuse nimitegelane  ei tohi magada sada aastat – aitab ühest viisaastakust! Kelle und kultuuriminister nii kardinaalselt lühendas?

 

13.  Kuulsustel esineb mõnikord mitmesuguseid foobiaid: Elizabeth II väldib roose, Henri III, Hitler ja Mussolini kartsid kasse (ailurofoobia); Natalie Wood kartis vett (hüdrofoobia) ja uppuski. Dodekafoonia (oktavi 12 heli tähtsuse täielik võrdsustamine) kui muusikalise süsteemi looja Arnold Schönberg põdes triskaidefoobiat. Küsitava foobiaga on täheldatud seoseid ka tema elusaatuses.      Mida kartis helilooja ?

 

14.  Ennasttäis Habsburgide foogt  Gessler olevat pannud  14. sajandi alguse paiku Altrofi linna turu värava ette ridva otsa oma mütsi ja iga turuline pidi seda mütsi teretama, nagu oleks see olnud Gessler ise. Legendi järgi leidus isik, kes seda ei teinud, ja tema vastasseis foogtiga on leidnud kajastamist mitmetes kunstiliikides. Mis oli selle mehe nimi?

 

15.  Soome suurkujudest suri Aleksis Kivi  38-aastaselt, Jean  Sibelius 91-selt. Leidke alltoodud kümnest  Soome kuulsusest kolm, kes rõõmustasid soome rahvast elueaga enam kui  80 aastat:    Alvar Aalto,  Aino Ackte,   Akseli Gallen- Kallela, Hannes Kolehmainen,   Elias Lönnrot,     Carl Gustav Emil Mannerheim,        Paavo Nurmi,   Juho Kusti Paasikivi,  Johan Ludvig Runeberg,   Eliel Saarinen.

16. Vana foto jutustab...   Kes on pildil olev korvpallur number 8 (sünd. 1938)?

 

17. Sõjakas Rootsi kuningas Karl X Gustav provotseeris vajaduse korral ise tüli. 1655. aastal Stokholmi saabunud Poola saadikut keeldus ta vastu võtmast seepärast , et tema akrediteerimiskirjades puudus Karl X Gustavi tiitlite loetelu järgi ladinakeelne väljend etc. Poole aasta pärast tungiski kuningas Poolale kallale.  Etc. on lühend laialt levinud ladinakeelsest väljendist. Millisest?  Mida see tähendab eesti keeles?

 

18.  Eric Blair pani 1944. aasta veebruaris oma satiirilisele loole punkti, kuid keegi kirjastajatest ei võtnud seda avaldamiseks.Kirjastajad olid ühel nõul , et selle teose avaldamisega asetaksid nad end  keset maailma poliitilist herilaspesa. Üks kirjastaja ütles, et loomajutud ei lähe USA- s hästi kaubaks, teine arvas, et sead  tuleks teosest välja jätta, siis veel kuidagi… Hiljem aga selgus, et loomajutud läksid USA-s hästi kaubaks - seda teost müüdi miljoneid eksemplare ja autor saavutas maailmakuulsuse. Nimetage teos ja autori tuntum nimi.

 

 

 

19. Pildil on illustratsioon, Marie Underi luulekogule “ Ja liha sai sõnaks” , mille tegi mees, kes sai 1937. aasta Pariisi      maailmanäitusel Kalevipoja 1935. aasta juubeliväljaande   illustreerimise eest koos Kristjan  Rauaga  grand prix´ . Kes?                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. Millise ajaloolise  sündmuse kohta on käigus mürgine nali:                                  üks mees laskis kahest püssist kolme padruniga nelja sekundi jooksul viis pauku?

21. Piltidel  on ülemine Eesti Vabariigi valla ja alumine  linna vapp. Nimetage need  omavalitsused.

                                                                                              

 

   

 

22.   Reedel, 13. oktoobril 1307. aastal lasi Prantsuse kuningas Philippe IV Ilus  kõik selle  ühenduse Prantsusmaa liikmed vangistada, süüdistades kinnipeetavaid ristiusuvastasuses. Tegelikult pelgas kuningas kõnealuse ühenduse suurt mõju ja võimu, soovides ühtlasi endale selle rikkust. Lisaks keelustas ka paavst 1312. aastal sama organisatsiooni.  Sellest ajast loetaksegi igat reedet, mis langeb 13. kuupäevale, õnnetuks päevaks. Mis ühenduse või organisatsiooni likvideerimine paneb ohtlikel reedetel silitama õnnetoovat jänesekäppa?

 

23. Keda või mida sümboliseerib see tätoveering?

  

            

24.  32-aastane itaalia tulevane poeta laureatus  ronis oma proovilepanekuks 1912 m kõrguse Mont Ventoux´ tippu ja kirjutas sellest päevikus. Ronimispäeva , 26. aprilli 1336, peetakse alpinismi sünnipäevaks. Kes oli see kirjanik?

     

25. Termin kastreerimine on tulnud sanskritikeelsest sõnast sastram - nuga. Kohitsemist rakendati keskaegses Euroopas vangide piinamisel, samuti kurjategijate ja vägistajate karistamisel. Ka mõnede haiguste puhul, nagu pidalitõbi, hullumeelsus, langetõbi, vesisong, ja haiguse korral, mis kreeka keelest tõlgituna tähendab jalapüünis, rakendati eeltoodud “ravi”. Kui viimati toodud haiguse puhul kasutataks sama ravimenetlust ka tänapäeval, siis peaks heleda healega mehi meie seas kindlasti leiduma. Mis haigus on jalapüünis?

 26. Millega on saanud maailmakuulsaks hollandlasest laevakapten van der Decken?

 

27. Möödunud sajandil leiti  slaavi tekstidest  koopia nn.  Josephuse kirjeldusest .   See vanaaegne ürik kirjutab ühest isikust nii: „... tavalise välimusega mees, küpses eas, tõmmu, lühikest kasvu, kolm küünart pikk ( 138 cm) , küürakas, nägu piklik, nina pikk, kulmud kokku kasvanud, mistõttu tema väljanägemine võib teisi hirmutada, ...lahknevad napid juuksed nagu nasiiridel ja hõre habe.                 Keda nii iseloomustati?

28. See lind (Cygnus) omavat prohvetlikke võimeid ning ta olevat suuteline isegi oma surma ette nägema, lastes enne kuuldavale kaebliku hüüde. See legend on allikaks ühele ütlusele, mis on seotud selle linnu nimega. Mis ütlus?

 

29. Ateena olümpiamängude 25 edukamat sportlast kolme või enama medaliga olid valdavalt  ujujad ja riistvõimlejad.  Nende edukamate hulka mahtus vaid 3 teiste alade harrastajat: Veronica Campbell ( 2 + 0 + 1), Justin Gatlin (1 + 1 + 1) ja Bradley Wiggins (1 + 1 + 1). Mis spordialadel said eelmainitud sportlased need medalid?

30. Et nurjata taevani ulatuva Paabeli torni ehitamist, tegi Jumal torni ehitajate ühisest keelest hulgaliselt erinevaid keeli. Mitu keelt tekitas Paabeli segadusse?

§         33

§         72

§         101

§         144

 

VASTUSED

1   .Joosep ( Piibli järgi müüsid vennad ta Egiptusesse ja seal ennustas ette seitset viljarikast ja samapalju ikaldusaastaid)  

2.   greif

3.   tempomuutustega maastikujooks

4.  F. D. Roosevelt, Churchill, Hitler     

5.  Beethoven

6.  Pakistan (151milj), Bangladesh (138), Filipiinid(85); ( kui Filipiinide asemel oli  Vietnam (82 miljonit), siis oli ka see õige vastus) )

7.  mittesetu  (allikaks kultuurileht SIRP)                                        

8.  inimkeha tätoveerimine

9.  egiptuse hieroglüüfides (Mooses kasvas Egiptuses)

10. ARBUJAD; ees vasakult H. Talvik, P. Viiding, B. Kangro ja B. Alver, taga

K. Merilaas, U. Masing ja A. Sang  

11.  kristlasi, muhameedlasi (tulistamise tehnilised nüansid jäävad paraku lahtiseks ...)

12. Okasroosike (vendade Grimm´ide muinasjutu nimitegelane, kes peale pikka und ärkas ikka noore ja värskena)                 

13.  arvu 13

14.  Wilhelm Tell                            

15.  Lönnrot (81), Mannerheim (83), Paasikivi (86)

16.  Enn Tarto 1959. aastal sinimustvalges spordiriietuses Eesti I korvpallimeeskonna liikmena Mordva poliitvangilaagris       

17.  et cetera,  ja nii edasi

18.  George Orwell “Loomade farm”

19.  Hando Mugasto (1907- 37)  Lisaks veel niipalju, et varalahkunud kunstnik  on    siinviibiva Hulja võistkonna kapteni Risto Murumäe vanaisa)

20.  J. F. Kennedy mõrv 1963. a.             

21.  Torgu vald, Türi linn

22.  Templiordu                                        

23.  homomehi

24.  Francesco Petrarca                            

25.  podagra

26. Lendav Hollandlane.     See kapten oli mees, kes koduteel Bataaviast sõlmis oma hingega kihlveo, et ta sõidab tormiga ümber Hea Lootuse neeme. Vastu jumala tahet sõitnud laev vajus aga põhja ja tuiskab sellest ajast kummitusena mööda meresid. Meremeeste uskumuste kohaselt on nõnda, et kui keegi seda meeskonnata laeva peaks nägema, saab ta peagi ise laevahukus otsa.

27.  Jeesus Kristus  (?!)                     Allikas: C. Knight & R. Lomas “ Hiirami võti”. Sama allikas on ka küsimustel 22 ja 30

28.  luigelaul                     

29.  kergejõustik, kergejõustik, jalgratas (GBR trekisõitja)           

30.  72 ( Piiblis seda arvu ei ole)