Lääne-Virumaa meistrivõistluste soojendusmäng, 23.09.2004

Küsimused: Arko Olesk ja Tiit Naarits

 

1. Horvaatia rahaühik on teadupoolest kuna. Tõlkes tähendab see ühe väikese looma nime ning tuleb aegadest, kui Horvaatia alad olid Rooma riigi koosseisus ning selle looma nahkades käis koormistega arveldamine. Mis loom?

 

2. Ateena olümpiamängudelt sai see riik (pindalalt Eestist väiksem, rahvaarvult suurem) neli medalit: hõbeda sõudmises, pronksid judos, kergejõustikus ja purjetamises. Nimetage see medalinäitajate poolt Eestile väga sarnane riik!

 

3. Nimetage taasiseseisvunud Eesti kolm riigikontrolöri!

 

4. "Lembo ja Willy tahavad mõlemad kosida Liisut. Tüdrukule ja emale meeldib Willy, isa aga eelistab Lembot, kellega on viinapitsi ja sakuska juures mõnus juttu puhuda. Konflikti, mis ähvardab traagiliselt lõppeda, kutsutakse lahendama Jumal?" Selline on kevadel valminud Eesti lühiooperi "Kosjas" süžee lühikokkuvõte. Libreto on kirjutanud Andrus Kivirähk, lavastas Peeter Volkonski. Kes on helilooja? Ise ta tunnistas, et kuigi lühiooper, on tegu pikima teosega, mis ta seni kirjutanud.

 

5. Mees pildil, Trent Reznor, on kõigi aegade ühe populaarsema industrial-grupi ainus ametlik liige. Mis nime kannab ansambel? Oma nime võttis see ühest Jeesuse ristilöömisega seotud detailist.

 


6. Mis spordialal on maailmaklassi mees soomlane Kalle Palander – näiteks võitis ta 2003. aastal nii MM-tiitli ning sama distsipliini maailma karika?

 

7. Selle filmi algne versioon oli pikk 4 tundi ja 8 minutit, mida oli aga võimatu näidata kinodes rohkem kui kaks korda päevas. Siis lõigati film 3 tunni ja 14 minuti pikkuseks, kuid kassaedu ei toonud ka see samm. Võrreldes nende rahadega, mis filmi tegemiseks kulutati (eelarve kasvas 2 miljonilt 44 miljoni dollarini), oli kasum pea  olematu ning filmikompanii sattus katastroofi äärele. Filmi naispeaosaline oli aga esimene filmidiiva, kelle honorar ühe filmi eest oli rohkem kui miljon USA dollarit. Mis film ja kes oli see diiva?

 

8. See dünastia, pärit samanimelisest Lääne-Saksamaa piirkonnast, kuulus aadliperekondade kõrgseltskonda. Nende vapp on väidetavalt tänapäeva Saksamaal üks levinumaid. Harusid oli tal palju, üks neist on praegu Hollandi, teine Luksemburgi troonil. Sama nime kannab ka üks maailma pealinn. Nimetage see dünastia!

 

9. Helilooja ja teos?

 

10. Saar?

 


11. Kui viibite ruumis nimega ofitsiin, millises asutuses te Võõrsõnade leksikoni kohaselt siis asute?

 

12. 1980.aastate lõpul – 1990.aastate algul oli iga-aastaseks traditsiooniks legendaarne „Rock Summeri“ festival. I festival toimus 1988. aastal alapealkirjaga „Glasnost ’88“. Tegelikult algas traditsioon juba aasta varem, mil toimus samalaadne festival. Mis nime all?

 

13. Millise tuntud luuletuse/laulu viimane salm kõlab järgnevalt?

 

Kui aga taevas kumab koit

Ja kaob pime öö,

Siis laulan: tõuseb priiusloit

Ja vajub orja vöö,

Sest idataeva servassa

Ju näha koidutuld

Ja uuel ilul särama

Löönd Eesti muistne muld.

 

14. Hiljuti lisas Saksa raadojaam Deutsche Welle oma 30-keeles olevale koduleheküljele alajaotuse, kus hakkas uudiseid edastama klingonis. Tegu on tehiskeelega. Kust see pärit on?

 

15. Helsingi kesklinnas asub juba üle saja aasta ühe tuntud Soome kultuuritegelase kuju. Skulptuuri teeb eriliseks see, et seal ei ole kusagil mainitud isiku nime, keda see kujutab. Igale soomlasele on niigi selge, keda see kujutab. Keda (1804 -1877)? Antud skulptuuri on loonud küsitava mehe poeg.

 

 


16. Eesti kõigi aegade suurima kiriku sisseõnnistamine toimus 9. septembril 1884.  See ehitati arhitekt O.P. von Hippiuse projekti järgi ja mahutas 5500 kirikulist, neist rõdudele 3000. Tänaseks on kirik sellisel kujul hävinenud, kuid 2004. aasta suvel naases hoone Eesti kultuurilukku. Mis kirik?

 

17. Kes oli see matemaatik (1540-1603), kes aitas Prantsuse-Hispaania sõja ajal hugenottidel võita mitu tähtsat lahingut, dešifreerides Philip II murdmatuks peetud salakirja? Temanimelisi valemeid kasutavad koolilapsed igapäevaselt ruutvõrrandite lahendamisel.

 

18. Olümpiarekordeid fikseeritakse 7 spordialal: jalgrattaspordis, kergejõustikus, laskmises, tõstmises, ujumises …. Millised kaks ala jäid nimetamata?

 

19. Milline on pindalalt maailma suurim merepiirita riik?

 

20. Kes on pildil olev populaarne laulja, kelle tõusu muusikamaailma tippu toetas Eminem isiklikult? Markko Märtin on ta ühes ankeedis tunnistanud oma lemmikuks. Sünninimi Curtis Jackson.

 

 


 

21. 8. juunil 1937 veendusid arstid, et tegemist on peaajukasvajaga. Kuulus neurokirurg Dandy oli puhkusel. Valitsuse korraldusel otsisid kaks hävituslennukit ta jahi ookeanil üles ning toimetasid haiglasse, kus asus haige helilooja. Operatsioon ei muutnud  haige seisukorda ning ja ta suri 11. juulil 1937. Kes oli see helilooja, kelle esimene ooper kandis pealkirja „Sinine esmaspäev“?

 

22. 2001. aastal kandideerisid parima võõrkeelse filmi Oscarile teiste seas “Amelie” (Prantsusmaa) ja “Pruudi poeg” (Argentina). Võitis aga üks sõjakomöödia, pealkirjaga “Eikellegimaa”, režissöör Danis Tanovic. Mis riik võitis preemia?

 

23. Kunagi laius selle oru asemel järv, geoloogide antud nimega Karewa, mütoloogiast tuntud kui Satisar. Geoloogiliselt tühjenes järv, kui selle tekitanud jõgi murdis läbi mägede, legendides päästis maa askeet nimega Kashyap(a), kes oma reisidel jõudis sinna, tappis inimeste palvel järvekoletise Bahudevi ja lasi järve tühjaks. Mis nime all tunneme seda u 1600 m kõrgusel mägede vahel paiknevat orgu (140 km pikk, 35 lai), väidetavalt üht kaunimat paika maa peal?

 

24. Peeter Allik, Marko Mäetamm, Ilmar Kruusamäe, Albert Gulk, Reiu Tüür, Imat Suuman, Külli Suitso, Priit Pajos ja Priit Pangsepp. Mis ühendab neid isikuid juba vähemalt 15 aastat? (Tegevusalast ainuüksi ei piisa.)

 

25. Mis loomi näete pildil? Tegu Lõuna-Aafrika kärpkaslastega

 

 

.


 

26. Kes pallimängijatest on tulnud olümpiavõitjaks ja maailmameistriks nii võistlusjalatsites kui ka paljajalu?

 

27. Millise oma raamatu põhjal tehtud Hollywoodi filmi kohta ütles autor 2002. aastal: „Minu teada ei käsitlenud see raamat inimeste erootilisi probleeme kosmoses. Kui …. teema olnuks mehe armastus naise vastu – ükskõik kas  Maal või kosmoses, poleks selle raamatu pealkiri olnud ….“ Lisaks sellele 2002.a. lavastusele on sama raamatu põhjal valminud veel üks filmiversioon – 1972. aastal. Nimetage autor ja teos.

 

28. Kuidas nimetatakse Eesti Vabariigi autasu, mis omistatakse tulekahjul või veeõnnetusel kellegi elu päästmise eest?

 

29. 1939. aastal valis riigi president välja koha – veidi senisest pealinnast põhja pool -, kuhu pidi kerkima uus pealinn. 1948. aastal saigi linn ametlikuks pealinnaks, sobilikult vahepeal surnud riigipea nime kandes. Kuid paljud valitsusasutused jäid endisse pealinna ning 1976. aastal kolis tagasi ka valitsus ise ning sest ajast taastus vana pealinna staatus. Mis riigis see pealinnavangerdus toimus?

 

30. Ansambel?

 

Vastused:

 

1. Nugis

2. Sloveenia

3. Hindrek Meri, Juhan Parts, Mihkel Oviir

4. Timo Steiner

5. Nine Inch Nails

6. Meeste mäesuusatamine (slaalom)

7. „Kleopatra“; Elizabeth Taylor

8. Nassau

9. Rimski-Korsakov “Šeherezade”

10. Prangli

11. Apteek

12. „Heavy-suvi“

13. “Õrn ööbik”

14. Telesarjast Star Trek

15. Johan Ludvig Runeberg

16. Narva Aleksandri kirik

17. Francois Viete

18. Vibulaskmine, kiiruisutamine

19. Kasahstan

20. 50 Cent

21. George Gershwin

22. Bosnia-Hertsegoviina

23. Kašmir

24. Kursi koolkond

25. Surikaadid

26. Võrkpallur Karch Kiraly

27. Stanislaw Lem, “Solaris”

28. Lõvi märk

29. Filipiinid (Quezon)

30. Mr. Lawrence