Rakvere paarismäng

Küsimused  Ain Kütt ja Andrus Veinberg

 

1.      1860ndate teisel poolel kutsus Peterburi eestlaskond kodueestlasi üles boikoteerima Tartu Ülikooli kui saksluse kantsi ja soovitas eestlastel asuda õppima Helsingi Ülikooli, kus 1851 aastal oli loodud soome keele ja kirjanduse professori ametikoht. Sellest ei saanud aga asja, kuna eestlaste Soome õppima minemiseks tekkis ootamatu takistus, mille peale Peterburi eestlased ei tulnud.

Mis takistas eestlasi Helsingi Ülikooli minemast?

2.     On aasta 1977. Küsitava sündmuse tarbeks telliti 22 tonni roosat shampanjat, 150 tonni veini, 50 Mercedest, 130 lumivalget ratsut, kullatud tõld, 2000 briljandiga kroon. Kutsutud oli ligi 2000 külalist eesotsas Rooma paavstiga.Mis toimus?

3.     1948 a. valmis esimene Eesti sõjajärgne mängufilm “Elu tsitadellis”. Kes tuntud eesti heliloojatest kirjutas filmile muusika?

4.     Pärast pikka ja ülimalt vaevaliseks kujunenud loomisprotsessi valmis 1960 a. nõukogude tehnikaime ZAZ 965 ehk maantemuhk. Miskipärast ei hakatud uut ja uhket masinat valmistama üheski olemasolevas autotehases, vaid tootmine usaldati Zaporozje tehasele “Kommunaar”, kes tootis hoopis teistsugust liikurtehnikat.

Mis oli tehase “Kommunaar” põhitoodanguks?

5.     27 juuni 2003 a. usutluses “Eesti Päevalehele” ütleb Valter Ojakäär järgmist:” Eks kõik see niinimetatud tümps ole ka levi. See on veel hullem levi, kui olid omal ajal..............................laulud”.

Kelle laulud?

6. Protestimaks Tartu linnavalitsuse kava vastu rajada linna tramm, rajas Tartu Ülikoolis töötanud Jaan Munga 1936 a. Kuradisilla ja uue anatoomikumi vahele teistlaadse liiklusliini, sõidutades sellega nädalapäevad uulitsapoisse. Ehitamata jäid Tartusse nii tramm kui ka Munga plaanitud liiklusvahend.

Mis liiklusvahendit Munga demonstreeris?

7.     Esimene kitsarööpmeline raudtee Eestis avati 5. oktoobril 1896 . Tegemist oli eraraudteega, mis riigistati 1923 aastal.

Millist kahte Eesti linna see raudtee ühendas?

8.Millise vilja keskmine protsentuaalne veesisaldus on kõige suurem?

 A.Tomat, B. Kõrvits, C. Kapsas, D. Arbuus?

9.Kõige “sõjakam” riik elanikonna ja armee suuruse suhtarvu poolest on Põhja –Korea.Milline riik maailmas on aga sama näitaja poolest kõige “rahumeelsem”?

10. Algselt taheti Eestis holokaustipäeva hakata tähistama 6. augustil. Siiski sellest loobuti ja holokaustipäev viidi jaanuarisse.

Kuidas on 6. august Eestis seotud holokaustiga?

 

 

11. 1891 a. käis Vene troonipärija Nikolai kombekohaselt ümbermaailmareisil. Teiste hulgas külastati ka Siiamit, kus särava paraadi andsid kohaliku kuninga kaardiväelased. Midagi oli aga muidu uhkelt riietatud kaardiväelaste välimuses kummalist.

Mis oli kaardiväelaste juures reisiseltskonnale imelik?

12. Selle hõbevalge pehme metalli avastasid 1907 G. Urbain ja C.James.Keemiliselt aktiivne,  reageerib vesiniku, süsiniku, väävli, lämmastiku ja teiste mittemetallidega, toatemperatuuril mineraalhapetega.Saanud oma nimetuse Pariisi vanaaegsest nimetusest.Milline keemilne element?

13. Naiste kergejõustiku vanim maailmarekord pärineb aastast 1983. Kes on valdaja ja mis alal?

14. 1904 a. pääsesid eestlased Tallinna valitsema. Üsna pea hakati tegelema sellega, millega volikogud ikka tegelevad. Järjest ilmusid avalikkuse ette skandaalsed kinnisvaratehingud, segased rendilepingud ja kummalised rahakantimised. Asi tipnes 1914 a, kui tollast linnapead süüdistati välismaalt linnale raha laenamisel endale vahelt tegemises. Rahva pahameeleks tunnistas kohus aga linnapea õigeks.

Kes tuntud Eesti poliitikutest oli see linnapea?(1913-1917)

15. Ansambel?

16. Inglismaal Wasdaleis toimuvad juba aastakümneid valetamise maailmameistrivõistlused. Konkursist võivad osa võtta põhimõtteliselt kõik, välja arvatud professionaalid, kelle hulka loetakse kinnisvaramaaklerid, juristid, poliitikud ja veel üks seltskond. Tegemist ei ole ühe elukutse esindajatega, vaid veidi teistlaadse kogumiga. Kes veel ei või osaleda?

17. See laev ehitati 1916 Saksamaal A-32 nime all. 1917 sõitis ta Saaremaal madalikule, 1924 võtsid eestlased ta uuesti kasutusele. Oli aastatel 1933-39 Eesti mereväe lipulaevaks. 1950ndatel lõigati vanarauaks. Mis nime kandis laev Eesti mereväes?

18. 1920 a. Eesti maa ja omandireformiga jäid baltisakslased oma maadest ja kinnisvaradest ilma. Eriti tigedaks ajas neid küsitava Tallinnas asuva hoone äravõtmine. Kuni 1927 a. käidi Rahvasteliidus Saksamaa toel eestlaste peale kaebamas. Ja ega eestlased adekvaatselt selle hoone äravõtmist põhjendada ei suutnudki. Milline hoone?

19. Mõisted eesti keel ja eestlane ilmusid eestlaste kõnepruuki alles ärkamisajal 19. saj. teisel poolel. Kuidas enne seda nimetati oma keelt?

20. Koolis on ta käinud 8 klassi, kõige rohkem kasutatav väljend “ei tea”. Esimene auto oli vennaga kahe peale ostetud “Lada”. Itaallased peavad teda mehhaaniliste liigutustega robotiks. Kui tulnukad ehitaksid võidusõitjat, oleks tulemuseks kindlasti tema. Kes?

 

 

21. Küsitavat ainust Aafrika hispaania keelset riiki valitses aastatel 1968-1979 Francisco Macias Nguema. Aafrika üks julmemaid diktaatoreid kuulutas end 1972 eluaegseks presidendiks, võttis endale 45 autiitlit, nagu “teaduse ja kunsti suurmeister”, “kordumatu ime” jne. Lisaks käskis ta katoliku kiriku jumalateenistustel öelda, et” pole teist jumalat Maciase kõrval”.Majanduspoliitikaga jõudis ta selleni, et 1979 a. polnud enam pealinnas Malabos elektrit. Tema valitsusajal hukkus 5000 inimest riigi 400 000 elanikust. 1979 “suurmeister” kukutati ja lasti maha.

Mis riiki ta valitses?

22. Kevadel avaldas Wall Street Journal edetabeli maailma kaubamärkidest. Maailma kalleim kaubamärk oli konkurentsitult Coca-cola. Esikümnesse mahtus vaid kaks euroopa kaubamärki, mis olid 6 ja 10 kohal. Millised kaks euroopa kaubamärki olid 10 hulgas?

23. 24. juulil 1940 a. keelati Eestis viisakusväljendid nagu proua ja härra, need asendati ühese pöördumisega kõigi poole. Milline pöördumisvorm tehti kohustuslikuks kõigile?

24. Kahe maailmasõja vahel valitses Rahvasteliidu poolt määratud ülemkomissar Euroopas kolme piirkonda. Nendeks olid 1920-23 Memel, 1919-35 Saarimaa ja veel üks. Küsitav kolmas oli komissari valitsemise all pikimat aega, 1919-1939. Milline on see kolmas piirkond?

25. Inglise kuninga kroonimisel Westminster abbeys küsib Canterbury peapiiskop enne krooni pähe asetamist rahvalt” Mina annan teile kuninga, kas olete valmis teda teenima?” Mida vastab rahvas?

26. Fotol olev auto on valminud 1964 a. GAZ-21 baasil. Auto ehitasid Mart Taniel ja Ants Seiler. Kasutati “Volga” mootorit, sillad ja kere olid täielikult enda konstrueeritud.Kummid, veljed ja käigukast võeti “Zaporozhetsilt”, mootor paiknes taga. Rool asus autol paremal pool. Tippkiiruseks saadi 185 km/h. Selle N Liidu üheks ilusamaks peetava masinaga võideti võidusõiduradadel hulga kulda ja karda. Millises Eesti

tehases see auto valmis? Õige linn 1 punkt.

 

 

 

 

 

27. Kes on pildil?

28. Kes on kunstnik?

29. Kes on pildil?

 

30. Kes laulab?

 

Rakvere vastused

 

1.     Õppetöö oli rootsi keeles

2.     Bokassa kroonis end keisriks

3.     Eugen Kapp

4.     Kombainitehas

5.     Artur Rinne

6.     Elektriline omnibuss ehk troll

7.     Pärnu-Valga

8.     Tomat

9.     Shveits

10. Eesti kuulutati Judenfreiks

11. Kõik nad olid paljajalu

12. Luteetsium

13. 800m jooks, Jarmila Kratohwilova

14. Jaan Poska

15. Kino

16. Abielunaised

17. Sulev

18. Toomkirik

19. Maarahva keel

20. Kimi Räikkonen

21. Ekvatoriaal-Guinea

22. Nokia, Mercedes

23. Kodanik

24. Danzig

25. Jumal Kaitse Kuningat

26. Tartu ARKT

27. Gaizka Mendieta

28. Nikolai Roerich

29. Arnold Rüütel

30. Dave Benton