Põlvamaa 2003. a. individuaalsed meistrivõistlused mälumängus. 1. aprill

 

Küsimused Koit Nook

 

 

 

1.      See oli kahe antiikkangelase ühine nimi. Neist Suur ...oli Achilleuse järel vapraim kreeklane Trooja all, Väike ... aga juhtis Trooja sõjas lokrislasi. Nimi?

 

2.      Milline riik? Selle nimi tähendab tõlkes ‘avatud põldude rahvas’. Esimesed kuningad olid Piastide dünastiast. Ristiusu võtsid vastu 966. a.

 

3.      Saksa juudi-poliitika kõrgpunkt enne Teist maailmasõda oli 1938. a. Muude kitsenduste seas lisatakse siis mittejuudipäraste nimedega juutide eesnimedele üks nimi. Nimetage see (eraldi naise- ja mehenimi).

 

4.      1996. a. novembris tänas Hispaania parlament suurt gruppi inimesi, nimetades nad Hispaania aukodanikeks. Kes või mille eest?

 

5.      Teises maailmasõjas osalenud Euroopa riikidest vaid kolme pealinn pääses okupatsioonist. Nimetage need kolm linna.

 

6.      Millega on Vabadussõja ajalukku läinud ratsaväe reamees Peeter Ronk, autasustatud VR II/3?

 

7.      See mulgist kindralmajor, eluaastatega 1873 kuni 1944, oli 1919 kuni 1940 Eesti Punase Risti esimees. Kes?

 

8.      Ajalukku on ta läinud ühe raamatu autorina. Siiski valmis tal 1928 ka teise raamatu käsikiri “Salajase raamatu” nime all. Kas kartusest raamatu liigse avameelsuse või keerulise sisu tõttu keelas autor selle trükkimise. See avaldati alles 1961. a. Müncheni kaasaegse Ajaloo Instituudi poolt. Raamat sisaldab edasiarendust sotsiaal-darwinismist jm. Väidetavalt on ta kirjutanud ka memuaarid, kuid need on hävinud. Kes?

 

9.      Nimetage riik, kellele kuulus kunagi Indias viis enklaavi: Chandernagor, Karikal, Pondicherry, Yanaon, Mahé. 1952-54 anti need rahumeelselt tagasi India jurisdiktsiooni alla.

 

10.  Patendiameti peadirektorit Matti Pätsu eksponeeritakse sageli kui president Pätsu pojapoega. Tuntud tegelane eesti poliitikast ja muudeltki elualadelt oli ka tema teine, emapoolne vanaisa. Kes?


11.  Ühe puu jämedaim esindaja Eestis (tüve ümbermõõt 10,8 m)  kasvab Põlvamaal endise Rasina kiriku juures. Teistel andmetel (1,3 m kõrguselt mõõtes) on jämedaim (7,54 m) Harjumaal Raasiku jaama juures kasvav puu. Mis puu?

 

12.  See on Eesti looduses reliktne, hävimisohus liik. II kategooria kaitsealune taim. Kasvab peamiselt tihedate kuuse-segametsade varjus, eelkõige Saaremaal ja Hiiumaal. Ta on meie metsade üks väärtuslikumaid puid. Tema puit on pruunikaspunane nagu lõunamaa väärispuudel, läikiv, tihe ja hästi töödeldav ning mädanemisele väga vastupidav. Seetõttu on ta eelkõige puidukunstnike meelismaterjal. Temast on valmistatud rattakodaraid, rehapulki ja vesirataste hambaid. Ta on Eesti kõige pikema eaga puu, maailma üks vanimaks kasvavaid puid üldse, võib elada kuni 4000 aastaseks. Seejuures võib tema tüve läbimõõt olla üle pooleteise meetri ja kõrguski üle kolmekümne meetri. Meil ainuke ilma vaiguta okaspuu. Mis puu?

 

13.  Mis kala?  Iseloomuliku värske kurgi lõhna tõttu kutsutakse neid tihti ka "kurgikaladeks".

 Peipsi tint

 

 

14.  Mis lind? Tema kiiretempoline laul on lühike, mida rahvas on ilmekalt edasi andnud lausega “siit siit siit siit metsast ei tohi võtta mitte üks pirru tikk”.

 

 

15.  Tori tõugu hobust teavad kõik. Eestis on aga veel kaks kohalikku hobusetõugu. Neist ühe põhiliseks levikualaks on Virumaa, kuid neid hobuseid on ka Järva, Tartu jt. maakondades. Hobuste üldarvust moodustab ta 7...8%. Teine on levinud peaasjalikult saartel ja Lääne-Eestis. Tema arvukus on viimastel aastatel järsult langenud ja tôug on kantud maailma ohustatud loomatôugude nimekirja. Praegu kôigub nende üldarv 500 ringis. Nimetage need tõud.


16.  Millise linna kirjeldus? Kadunud on linnamüür kaitsetornidega, ajahambad on hävitanud lossi, vaid mälestustes räägitakse Püha Johannese ja Püha Klaara kirikust ... Aga tornid on jäänud – tänase ...... siluetti ei kujutaks ette ilma Vana Veetorni, Raekoja ning Jaani ja Pauluse kiriku tornideta.

 

17.  Kus asuvad need kaks tuletorni?

 

18.  1541. a. avastas Hispaania maadeuurija Hernando de Soto jõe, mille nimetas Rio de Espiritu Santoks ehk Pühavaimu jõeks. Tänapäeval kasutatav nimi tuleb odžibvei (Ojibwa) indiaanlaste keelest. Mis jõgi?

 

19.  Nimetage saar. See oli Euroopast Indiasse siirduvate laevade veetagavara täiendamise kohaks. Tänapäeval kulgevad laevaliinid saarest mööda. 122 km2, halduskeskus Jamestown, u. 7000 elanikku. Halduslikult kuuluvad selle alla a-st 1928 Ascension (1100 km loodes) ja a-st 1938 2000 km lõunas paiknevad Tristan da Cunha, Gough, Inaccessible ja Nightingale.

 

20.  Kes laulab?

 

21.  Maailma suurim inflatsioon oli 1946. a. Ungaris. 1941 maksis USA dollar 3,46 raha, märtsis 1946 10,3 miljonit raha.  Lasti välja milraha = miljon raha ja seejärel bilraha = miljard raha. Suurim maailmas käibel olnud rahatäht on 100 miljonit bilraha. Trükiti ka 1 miljardi bilrahane, mis ei jõudnud käibele, sest jäi inflatsioonile jalgu. Kirjutage raha asemele sobiv ühikunimi.

 

22.  2002. a. septembrist toodab Onistar USA turule Eesti piiritusest ühe Eesti linna nimelist viina. (750 ml $ 29.99) Kaubamärk kuulub siiski Bacardi-Martini grupile. Viina sildil olevat kujutatud poolpaljas tütarlaps, kelle strateegilist kohta varjab sirge mõõk. "Pole vaja uhket kuube, kui hing on puhas," kõlab välismaist auditooriumi "hingepuhastusele" kutsuv reklaamlause eesti keeles. Mis linna nimeline vodka?

 

23.  Tõlkige ladina keelest väljend Sapientia est potentia.

 

24.  See pühak sündis Ülem-Egiptuses kõrgest soost kristlaste lapsena. Pärast vanemate surma jagas ta vara vaestele ja läks, kepp käes, erakute salgaga kõrbesse, kus kogu ülejäänud elu pühendus enesesalgamisele, vaimsele täiustumisele ja võitlusele kiusatusega. 90-aastasena sai ta teada, et eremiit Paulus on veel kauem üksinduses vastu pidanud. Ta otsis Pauluse üles ja vanakesed elasid eluõhtul koos. Pärast Pauluse surma mattis ta sõbra surnukeha ja rändas oma endisesse elukohta tagasi. Teda peetakse üheks munkluse isaks, tema sümboliteks on kark, kelluke, siga ja leek. Kes?

 

25.  Mis sõna oli punktiiridel? Eemal on näha liikumist. Inimene. See on ...., kuid võiks sama hästi olla ka põder. Neid on meil palju. Kui ainult ei oleks karu, neidki on tuhatkond. Ei, see on ikka .... . Pole ime, et ta ei ilmunud välja varem, sest inimesi ei ela siinmail palju. Milline ta on? Karta pole vaja. [ ]  mida lubatakse, seda ka tehakse. Kui ähvardan traktoriga su tobeda aia maha sõita, siis seda ma ka teen. ...  vastutab oma sõnade, nende kallite pärlite eest.

 

26.  Mitu luud on inimese labakäel (ranne + kämmal + sõrmed)?

 

27.  Mis on HI viirus, teavad kõik. Millist haigust põhjustab aga HSV? I tüüpi HSV saadakse tavaliselt imiku- või väikelapseeas kas perekonnaliikmelt või mängukaaslaselt. HSV II tüüp levib ainult sugulisel teel ning kahjustab naistel emakakaela- ja tupe- ning meestel kusitilimaskesta. Mõlemil tüübil võib esimene haigushoog olla nii vähemärgatav, et jääb tähelepanuta. Haigusevastast vaktsiini ei ole olemas, kuid nakkusi saab efektiivselt ravida ning nende taasesinemisi harvendada nii välispidise kui suukaudse ravi abil.

 

28.  Mis auto on pildil? Nimetage mark ja mudel.

 

29.  Frantisek Janecek sündis 23. jaanuaril 1878 Tšehhimaal Ida-Bohemias. Ta õppis mehhaanikat Praha tehnikakoolis, Berliini ülikoolis ja Delfi tehnikaülikoolis. Esimese maailmasõja ajal ja järel omandas ta umbes kuuskümmend patenti. Kõige tuntum nendest on ehk Janecek'i käsigranaat. Pärast relvatööstuse olukorra halvenemist 1929. aastal otsustas Janecek hakata koheselt tootma mootorrattaid. Toodetakse neid tema asutatud firmas siiani. Mis nime all?

 

30.               

Mõlemal pildil on mereväe nooremallohvitseri maat’i pagunikattel oleva auastmetunnuse näidis. Miks kasutatakse kahte erinevat?

 

31.  Eesti pikima traditsiooniga ümberjärvejooksu (toimunud 73 korda) Viljandis võitis 2002. a. uue rajarekordiga 35.18,5 Pavel Loskutov. Kellele kuulus senine rajarekord?

 

32.  Küsitav, kõigi aegade 50 parima hulka valitud korvpallilegend oli esimene, kes kolledžit vahele jättes läks kohe keskkoolist profiks- 1974. a. ABA liiga Utah Stars meeskonda. Kaks aastat hiljem siirdus ta NBA Houston Rockets’i ridadesse. Ta valiti nii 1979., 1982. kui ka 1983. aastal NBA kõige väärtuslikumaks mängijaks. Lisaks sellele on tal ette näidata ka üks NBA meistrisõrmus (1983, Philadelphia 76ers). Erru läks 1995. a., olles NBA viies kogutud punktisummalt, kolmas lauapallide arvult ja esimene mõne vähemtähtsa näitajaga. Kes?

 

33.  Nimetage enim individuaalala olümpiakuldasid võitnud sportlanna.

34.  Taliolümpiamänge on peetud 19 korda. Kokkuvõttes paremaks on tulnud 6 erinevat riiki: NSVL 7 korda, Norra 6 korda, Saksamaa 3 korda. Nimetage kolm riiki, kes on paremaks tulnud kõik ühel taliolümpial.

 

35.  Kes on pildil- elus ja pronksis?


36.  See 1933. a. sündinud mees õppis meditsiini Tartus ja Moskvas, tegutses ms Riias estraadilauljana, olnud NSVL noortekoondise kapten ja olümpiakoondise kandidaat ühel alal ja eesti koondises teisel alal. Avaldanud kolm raamatut, neist viimane 2000.a. “Külalisena siin maailmas”. Kes?

 

37.  Teatrile alusepanijaks peetakse diturambilise koori juhti, kelle nimi sai näitlemise sünonüümiks - ...e kunst -, samuti nagu ...e rüü tähendab teatrikostüümi. ... olevat tulnud koos kooriga oma sünnikohast Ikariast kraamivankril, mille põhja- ja äärelaudadest sai moodustada improviseeritud lava. Rännakuil ühelt peolt teisele jõudis ta lõpuks Ateenasse, kus loomulikult võitis auhinna äsja algatatud draamafestivalil - suurtel dionüüsiatel. Tema uuendus seisnes selles, et ta jumala või kangelase rollis astus kooriga dialoogi. Seega oli ta esimene näitleja ja näitejuht. Tema poolt läbi viidud reform oli revolutsioonilisem, kuna ... oli esimene pühitsemata inimene, kes söandas kehastada jumalat. Nüüd oli avatud tee näitleja ja tema vajaduste kohase ehitise iseseisvaks arenguks. Kellest jutt?

 

38.  Väike küla suure mere ääres. Kaks noort koera, Tom ja Fluffy, on armunud teineteisesse. Nende sõber, leiutajast koer Oskar, on äsja leiutanud suhkrumasina. Külla pöördub tagasi ümbermaailmareisilt vana koer Klaus. Nemad neli, lisaks veel kass Julius ja tiigis elunev ärahellitatud lohe Otto; rott Leo ja väike valge hiireneiu Julia; jänes James, kes ei ole sugugi veendunud, et ta on ikka jänes; väikesed salapärased mehikesed ja helesinised liblikad; putukaema Anna oma kolme vallatu putukalapsega - kõik nad kokku on tegelasteks lastele mõeldud humoorikas joonisfilmiseriaalis “Tom ja Fluffy” (1997). 2000. a. valmis sellele järjena uus seriaal. Mis nimeline?

 

39.  Kes on pildil?

 

40.  "... on kasvanud suureks, näha teda on hea seismas nii klaveri juures, tumedais patsides pea." Selliselt algas 1950. aastate hakul lasteajakirjas Pioneer ilmunud Debora Vaarandi  luuletus. Kes on nüüdseks saanud tüdrukust klaveri juures? Ta ise meenutab: "Minu ema Linda-Karin Ruus töötas pärast Rakvere Õpetajate Seminari lõpetamist natuke aega õpetajana, aga hiljem näitlejana. Sõjaeelsest Töölisteatrist oli ta Eduard Türgile meelde jäänud "Libahundi" Tiinana ja kui Türk pärast sõda sai Pärnu Endla teatri juhiks, kutsus ta sinna ka minu ema. Õppisin Pärnus korraga tavalises koolis, muusikakoolis ja spordikoolis. Luuletajad Debora Vaarandi ja Kersti Merilaas olid mu ema head sõbrannad. Et armastasin lauldes end ise klaveril saata, võis Debora vahel mind kuulda küll".


41.  ... X tuli oma poja Xuga laadalt, kus ta oli endale uue hobuse ostnud. Kahe Xu peale oli üksainus hobune, ja sellelgi polnud vankrit taga, vaid isa ja poeg pidid kordamööda ratsa sõitma. Esmalt lippas poeg jalgsi vankri kõrval, pärast astus isa maha ja poeg asus hobuse selga. Kui väike X oli natuke maad sõitnud, tuli neile mitu külameest vastu. “Niisugusele oleks vitsu vaja!” hurjutasid külamehed. “Oma vana isa laseb ta kui karjapoissi maas joosta ja ise istub nagu prints hobuse turjal.”“Tule maha, armas poeg!” ütles X pojale, kui mehed mööda jõudsid. “See ei meeldi inimestele, et sina ratsa sõidad ja mina jala käin.” Noor X hüppas hobuse seljast maha ja vana X ronis asemele. Juttu ajades läks isal ja pojal tee tükk maad lõbusasti edasi. Siis tuli hulk heinalisi neile vastu, ja varsti läks kära lahti. “Vanamees, kas sul häbi ei ole,” ütlevad heinalised, ”seda vaest poissi nõnda piinata? Ise istub nagu Türgi sultan hobuse seljas ja poeg jooksku maas.” Rahvas jõudis mööda. Vana X ütles noorele Xule: ”Nii see ei lähe. Peame ikka nõnda tegema, et me mitte rahva naeruks ei ela. Tule, poeg, roni siia üles mu selja taha! Küll vana märake meid mõlemaid ära kannab! Saab näha, kas siis on õige!” Vana X ajas mära aia äärde, noor X hüppas aia peale ja aia pealt - kalps isa selja taha. Hobune sammus kahe ratsanikuga omasoodu jälle edasi. Tüki aja pärast tuli neile vastu salk naisi, kes arsti juurde läksid lastele rõugeid panema. “No vaata kurjategijaid!” hakkasid naised juba eemalt hurjutama. ”Meil igaühel koorem kanda ja käime jala, nemad, kaks meest, üheainsa hobuse seljas! Mis te vaesest loomast vaevate!” “Eks ma ütle ikka!” siunas vana X, kui naised olid mööda jõudnud. “Täna polegi õigust, naised kah pahandavad. Vaadaku oma laste järele, mis neil teekäijatega asja on!” “Aga siiski,” ütles ta natukese aja pärast, ”neil võib ka õigus olla. Poeg, astume mõlemad maha, võtame hobuse käe kõrvale ja lähme siis! Saab näha, mis inimestel siis veel öelda on.” Nõnda läksid kõik kolm tasakesi kõndides oma teed edasi. Natuke maad kodukülast eemal kaevasid sillulised maantee ääres kruusa.
“Kes need kolm reisumeest peaksid olema, kes sealt tulevad?” küsis keegi kruusakaevaja, ja kõik sillulised tõstsid pead. Nüüd läks naer ja kära lahti. “Mis te oma seltsimeest seljas ei kanna?” küsis üks külamees pilgates. “Vaadake, kuidas ta jalad juba risti käivad. Minge talle appi!” Nõnda naersid ja irvitasid sillulised. Vana X aga lõi käega ja ütles: ” Pagan tehku inimeste tahtmist, mina küll ei saa! Nüüd olen kõik tembud ära teinud, ikka ei ole õige!” Nende sõnadega istus X vihaselt hobuse selga, ütles: ”Poiss, tule järele!” ja sõitis ise ees ära.
Kirjutage X asemele kõnekäänuks saanud nimikangelane ning lisage ka loo autori nimi.

 

42.  Milline tuntud romaan algab järgneva lausega? Kõik õnnelikud perekonnad on üksteisele sarnased, iga õnnetu perekond on isemoodi õnnetu. Sama raamatu moto on: Minu päralt on kättemaksmine ja mina tasun.

 

43.  2002. aasta Loomingus nr 1 ilmus Ürgar Helvese novell ”Hobune eikusagilt”. Tänavu määrati sellele 2002. a. Friedebert Tuglase novelliauhind. Kes võttis auhinna vastu ehk kes kasutab pseudonüümi Ürgar Helves?

 

44.  Väliseesti ajalehtedest üks tuntumaid hakkas ilmuma 11. juunil 1949 New Yorgis. 40 aastat töötas selle peatoimetajana Harald Raudsepp, praegu aga Airi Vaga. Mis on lehe nimi?

 

45.  Kuulete ühe koomilise ooperi kummastki vaatusest üht Nemorino aariat. Nimetage helilooja ja ooperi pealkiri.


46.  Ta sündis 24.03.1956 Verhoturje linnas Uuralis (Rasputini kodulinn). Õppis Antsla keskkoolis ja isa asutatud Antsla muusikakoolis flöödi erialal, lõpetanud pedas koorijuhtimise ja konservatooriumis laulmise, töötanud RAMis, Estonia kooris, osalenud ansamblis T-Klaas, alates 1992 teatris Vanemuine, kus muuseas mänginud ka Napoleoni. Kes?

 

47.  Kelle vapp?

 

48.  Kes on see kunstnik, kelle kavandatud on Vatikani riigipolitsei, Šveitsi kaardiväe pikka aega moderniseerimata univorm?

 

49.  Näete maale “Viikingi tütar” ja “Püha Franciscus”. Kes on kunstnik?

   

 

50.  Näete ühe kunstniku graafilisi töid “Teo päev”, “Lõbus morsk” ja “Erinevad tasandid”. Autor?

  

 

Vastused

 

1.    

Aias

 

2.    

Poola

poleni

3.    

Sara, Israel

 

4.    

Internatsionaalsete brigaadide veel elus olevad liikmed

5.    

London, Moskva, Helsingi

 

6.    

Vabadusristiga autasustatud naine

Üks kahest. Anna-Maria Vares, 1901-1987

7.    

Hans Leesment

 

8.    

Adolf Hitler

Kirjutas ka verepuhtusest, antisemitismist. Memuaare transportinud lennuk olevat 1945 alla tulistatud

9.    

Prantsusmaa

 

10.               

Jaan Lattik

 

11.               

Remmelgas

Salix pentandra

12.               

Jugapuu

Taxus baccata; juhapuu, jahupuu, kodarapuu, taksus

13.               

Peipsi tint

Osmerus eperlanus

14.               

Metsvint

Fringilla coelebs. 1 p. Vint

15.               

Eesti raskeveohobune, Eesti hobune

16.               

Viljandi

 

17.               

Ristna, Kõpu

Hiiumaa

18.               

Mississippi

“suur jõgi”

19.               

Saint Helena

Napoleon seal 1815-21

20.               

Jennifer Lopez

 

21.               

Pengö

31. VII 1946 kehtestati uus rahaühik forint, mille väärtus oli 400 miljonit kvadriljonit ehk 400 000 000 000 000 000 000 000 pengöt

22.               

Türi

Türi Vodka

23.               

Teadmine on jõud

 

24.               

Antonius

Tõnis, Tennus, Tõnn

25.               

Soomlane

Ilkka Malmberg, lugemik “Soomes on nii..”

26.               

27

8+5+14

27.               

 Herpes

Huuleherpes e. huuleohatis. HSV e. Herpes simplex virus (lihtherpeseviirus).Herpesviiruste rühma kuulub ka tuulerõugeviirus, millega on seotud ka vöötohatis

28.               

Mazda 6

Eesti  aasta auto 2003

29.               

Jawa

Ja- Janecekilt, -wa Wandereri (Saksamaa) mootoritelt

30.               

1. kaadrisõjaväelane, 2. ajateenija

31.               

Hubert Pärnakivi

Joostud 42 aastat tagasi

32.               

Moses Malone

 

33.               

Vera Čáslavská

Tšehhi võimleja, s 1942: kolm Tokyos 1964, neli Mexicos 1968. L. Latõnina 6 ind + 3 võistk.; L. Skoblikova 6

34.               

USA 1932, Rootsi 1948, Saksa DV 1980

35.               

Eusebio

1992 avati kuju Lissaboni Benfica staadioni Estado da Luz ees

36.               

Bruno Oja

O’Ya

37.               

Thespis

 

38.               

Lotte

Oskari tütar. Autorid Janno Põldma, Heiki Ernits

39.               

Steve Martin

 

40.               

Ingrid Rüütel

 

41.               

Albikära Ants, Johann Voldemar Jannsen

42.               

Lev Tolstoi, Anna Karenina

 

43.               

Jüri Ehlvest

 

44.               

Vaba Eesti Sõna

 

45.               

Gaetano Donizetti, Armujook

 

46.               

Jaan Willem Sibul

Seni viimane töö doktor Dolittle

47.               

Paul McCartney

sir

48.               

Michelangelo

Aastast 1505

49.               

Nikolai Roerich

1918, 1932

50.               

Navitrolla

1999