Põlva maakonna 2006.a. lahtised meistrivõistlused mälumängus

I voor, 15. veebruar, Põlva. Küsimused Koit Nook

 

 

 

 

1.    Küsitav raamatukoist Rooma keiser leiutas tähed ps, v ja y märkimiseks (pildil), mis peale tema surma küll sel moel kasutusest kadusid.  Teda ärritas, et papüürusel paistab tint teiselt poolt läbi. Sellepärast laskis ta tellida uue ja paksema kirjutusmaterjali, mis muutus peagi ka enim kasutatavaks. Selle standardne laius oli üks jalg, niisiis 295,7 mm. (A4 paber tänapäeval on 210 x 297 mm) Kes oli see keiser?

 

 

2.    Vatikanis, Püha Peetruse kiriku alustes ruumides on paavstide juurde maetud ka üks ja ainus naine. Kes? Ka Eesti ajaloos pole ta sugugi tundmatu kuju.

 

 

3.    1893.a. võeti Tallinnalt sundvõõrandamise korras Lossi platsi lilleaed, mis kaunistas kena klassitsistlikku väljakut, ja 1894.a. löödi labidas maasse. Eesti rahvas vangutas pead ja levitas kuulujutte, et otsitakse Kalevi või Kalevipoja hauda. Mida tegelikult tehti?

 

 

4.    Mis toimub? Nimetage sündmus ja aasta.

 

 

5.    Eesti on uhke oma proportsionaalse tulumaksu üle (nüüd 23 protsenti, eelmine aasta 24, varem 26%). Õppust on võtnud teisedki, eeskätt Ida-Euroopas. Ning läinud palju kaugemale: Venemaa ja Ukraina 13%, Gruusia 12%. Nimetage aga maa, kus proportsionaalne tulumaks (praegu 15%) kehtib juba aastast 1948. Sealjuures pole see maa iseseisev riik kunagi olnud.

 

6.    2005.a. tegi president Rüütel ametlikel visiitidel ajakirjanduse sõnul maailmale tiiru peale. Millise linna külastamise järel anti välja järgmine pressiteade? “President Rüütel ja proua Ingrid Rüütel külastasid täna riigivisiidi raames ... suuruselt teist linna ..., kus Vabariigi Presidenti saatis peale Eesti delegatsiooni ka kohalik Eesti aukonsul ....Vabariigi President kohtus ... raekojas linnapea Rui Rio'ga ning tegi sissekande linna auraamatusse. Pidulikul vastuvõtutseremoonial peetud kõnes ütles president Rüütel, et peab kahe väikese rahva koostööd väga oluliseks. "Omavaheline suhtlemine, nagu ka mure tuleviku pärast on üsna loomulik. Ent rahva elujõu allikaks on arvukusest enamgi kultuuripärand ja haritud vaim,"sõnas Eesti riigipea. President Rüütel külastas ... kesklinnas Eesti aukonsulaati ning selle kõrval asuvat kirikut. Seejärel tegi Eesti delegatsioon laevasõidu Douro jõel, mille kallastel paikneb ... linn, ning külastas Sogrape veinitööstusele kuuluvat ...veinikeldrit. Õhtul toimus ... äriliidu vastuvõtt Bolsa palees, kus Eesti riigipea kohtus äriliidu presidendiga ning pidas ka kõne.

 

 

7.    Praegust Reformierakonnast, Keskerakonnast ja Rahvaliidust koosnevat Eesti võimukoalitsiooni on nimetatud ka Küüslaugukoalitsiooniks. Põhjusel, et neljapäeval, 31.märtsil 2005 startisid koalitsioonikõnelused Tallinna küüslaugurestoranis. Mis on selle restorani nimi?       

 

 

8.    18.novembril 2005 sai Häädemeeste valla volikogu hakkama üpris omapärase otsusega – vastavalt vallakodanike allkirjadega ettepanekule nimetas valla aukodanikuks ühe telenäo. Kelle?

 

 

9.    TALIBAN on islamiliikumine Afganistanis, TALIBOR on Eesti pankadevahelise rahaturu keskmine kaalutud laenuintress. Mis on aga TALIBID?

 

 

10.           Kes kõneleb?

 

 


11.           Rowan Atkinson, Mr Bean, on  kõigile tuntud. Tema eesnimi tähendab inglise keeles aga üht taime. Mida siis tema vanemad poisile nime panemisel silmas pidasid ehk mis mari on rowanberry?

 

12.           Küsitav taim on pärit Mehhikost. Tuntud ka puansettia nime all, mis tuleneb tema avastaja Poiensette’i nimest. Kodumaal on ta kuni 3 meetri kõrgune suur põõsas. Aretatud on palju sorte, mis erinevad eelkõige kõrglehtede värvi poolest. Enamlevinud on punased, lisandunud kõikvõimalikke vahepealseid kuni valgeni. Taime mahl on mürgine. Mis taim?

 

13.           Kes tekitab sellist häält?

 

 

14.           Mooste Katsejaamas on õlilina kõrval alates 2004. aastast agrotehnika uurimise ja tootearenduse eesmärgil hakatud katsetama veel kahe õlikultuuriga. Cannabis sativa on teadagi kanep. Mis nime kannab eesti keeles aga Camelina sativa? Täpsemalt on see põld..., olemas on ka karvane ..., lina... ja liiv... . kultuurtaimena on küsitav tuntud 4000 aastat, 1950. a. kasvatati N.Liidus ligi 300 000 hektaril. Sobib hästi biodiislikütuseks, halvasti söödaks ja toiduks.

 

 

15.           Mis lauluga on tegemist? Näete selle esimest salmi vene, prantsuse ja hispaania keeles. Samuti kuulete viisi.

 

Чеканен шаг в стальном порядке строя
Знамёна реют в стиснутых руках.
С врагом в жестоких схватках павшие герои
Незримо с нами в сомкнутых рядах.

 

Le bras levé, jurons d'être fidèles,
Le bras levé, à notre Europe unie.
Ceux qui sont morts pour nous sur cette terre
Vivront en nous de cœur, d'âme et d'esprit.

 

Camisa azul, el yugo y las flechas
vestía yo, cuando aún dudabas tú.
Perseguido por izquierdas y por las derechas
caía yo, cuando aún dudabas tú.

 

 

 

 

 

 

 

16.            

Mis saar? Vaatamisväärsuseks on seal põlispärn.

 

17.           Me teame, et Elva tähendab rootsi keeles üksteist. Ühe teise Eesti linna nimi on aga rootsi keelest tõlgituna (Paul Ariste väitel) Võsaoru. Mis linn?

 

18.           Venelased saadavad pidevalt kuhugi. Üks populaarsemaid kohti on Nahui. See paik on geograafiliselt täpselt määratav. Tegemist on 4208 m kõrguse mäetipuga, 7 km raadiuses on 3702 elanikku. Mis riigist me selle Nahui leiame? Õige manner annab 1 punkti.

 

19.            

Millisel üheselt määratletaval geograafilisel objektil on koos järgmised linnad: Artà, Inca, Anratx, Sineu, Manacor, Lluc major, Felanitx,  Campos, Valdemossa, Pollensa, Alcudia, Sóller jt? Kokku on seal 53 munitsipaliteeti. Näete ka küsitava piirkonna lippu.

 

20.           Mis mägi?

 
 

 

 


21.           Verrukas on üldise arvamuse kohaselt ebameeldiv. Kes või mis on verrukas?

 

22.           Praegu on selle ala hinnatuim auhind a-st 1936 iga nelja aasta järel välja antav Fieldi medal ja selle kõrval Rolf Nevanlinna auhind (1982), kuid võinuks olla ka Nobeli preemia. Siiski pidas Alfred Nobel lõpliku valiku tegemisel seda ebapraktiliseks ja raskesti mõõdetavaks alaks. Mis ala?

 

23.           Küsitava mehe suguvõsa pärineb tänaselt Põlvamaalt, Joosu ja Hurmi mõisatest. Tema nime kannavad saar, linn, kool jm, aga väidetavalt ka indiaanisuguharu. Ta sündis Pihkvas ja suri Tartus. Tema teaduslikku pärandit tutvustab Eestis ilmunud raamatusari “FvW in itinere” (itinere on eesti keeles järgnev; 5 numbrit 1996-99). Kes?

 

24.           See 1916.a. asutatud tehas on valmistanud kolme silla veoga sõjaväeveokeid, amfiib- ja soomusautosid, busse, külmkappe, jalgrattaid jm. Tehas on kandnud Itaalia kommunisti Ferrero, NSVLi liidri Stalini ja lõpuks tehase kauase juhi nime. Nimetage see viimane nime andnud mees. Õige tootenimi toob 1 punkti.

 

25.           Küsitavat haldab mittetulunduslik organisatsioon ....media Foundation Inc.. Organisatsioon püsib vabatahtlike annetuste najal. See alustas projektina 15. jaanuaril 2001. kahe kuu pärast lisandus tegevus prantsuse keeles. Selle looja on Jimmy (Jimbo) Wales. Millega on tegemist?

 

 

 

 

 

26.           NSVL osales esimest korda olümpiamängudel 1952 Helsingis, sh ka Eesti sportlased. Eesti Olümpiakomitee esimees Johan Laidoner viibis samal ajal sverdlovski vangilaagris. EOK eksisteeris kuni 31. jaanuarini 1958. mis toimus sel päeval?

 

27.           Ta sündis 6. dets. 1955 Põlvas ja alustas siin ka kooliteed. Hakkas suusatama ja tuli juba 1. klassis suusatamises kooli meistriks. Pootsi koolis õppides soovitas direktor poisil seitsmendas klassis minna üle Tallinna spordiinternaatkooli. Sealtpeale algas teadlik treening. Veel tänini on tema tulemused kahel alal Eesti edetabelis 3. kohal. Kes?

 

28.           Nimetage jalgpalliklubi. See on asutatud 1899. kuus korda on võidetud Euroopa meistrite karikaturniir/ Meistrite liiga, 10 korda jõutud finaali. Lisaks on võidetud 2 Euroopa karikavõitjate karikat, 4 Euroopa superkarikat ja 3 kontinentidevahelist karikat (1969, 1989, 1990). Fännide kõnepruugis on nad Rossoneri.

 

29.           Jäähokis on läbi aegade 16 mängijat tulnud maailmameistriks, võitnud olümpiakulla ja Stanley karika. Millise riigi kodanikke on nende hulgas kõige rohkem?

 

30.           Selle ala rahvusvaheline liit on INWA. Eesti ... Liidu esimees riigikogulane Rein Randver. Mis ala?

 

 


31.            Vasalemma Vallavolikogu on 16. veebruaril 1999. a kinnitanud oma määrusega ühe isiku nimelise lastekirjanduse preemia statuudi. Selles on öeldud:  «...  jäädvustada Vasalemma kauaaegse kooliõpetaja, eesti õppe- ja  lastekirjanduse autori, luuletaja, ajakirja «Laste Rõõm» tegevtoimetaja, isamaalise kasvatuse toetaja mälestust, edendada ja toetada Eesti lastekirjandust. ... preemia antakse välja ... igal 5-e ja 0-ga lõppeval sünniaastapäeval. ... auhinnasaajad valitakse välja eestikeelsete lastekirjanike seast, kelle tööd (välja arvatud kordustrükk) on ilmunud viie viimase aasta jooksul Eestis.» kelle nime kannab see preemia?

 

32.            2004.a. lõpul andsid kaks eesti kirjastust üheaegselt välja kordustrüki ühest klassikalisest teosest. Kirjastus Tänapäev avaldas 1957.a. väljaande veidi ületoimetatuna, kuid paremal paberil. Eesti Raamat aga lähtus 1993.a. nende endi avaldatud, hoolikalt toimetatud ja kommenteeritud väljaandest. Mõlemad kirjastused ostsid tõlke autoriõiguste pärijalt Lilian Semperilt. Mis teos?

 

33.            Maalidel on kujutatud Taevaskoda. Kes on kunstnik?

 

 

34.            Kes on nii luuletuse kui piltide autor? Tema tööd tekitasid 1960ndatel tugevat poleemikat nende primitiivsuse tõttu. Ta püüdis oma loomingus vabaneda õpingute ajal peale surutud realismist ning tõusta üldistuslikule tasandile, mis annaks edasi looduse loomuomast ilu. Kunstniku äärmises lihtsuses kummastavatesse maalidesse on kätketud habras poeesia.    Ajasin taga / ihaldatud sädelevat noort /majesteetlikku jumalikku Suurt Luulet / ühtejärge seitsekümmend viis aastat / enne kui kätte sain

 

 

35.           Kes on helilooja?

 

 

36.           Võru folkloorifestivalil on kuus viimast aastat toimunud ka  tänavatants. Tänavatantsul on osalenud üle 14 tuhande tantsija. Kui varasematel aastatel tantsiti saba- kägara, kolonn-, voortantsu ning Mustjala pulmarongi siis 2005 tantsiti kõik üheskoos üht põnevamat Lõuna-Eesti tantsu. Selle nimi koosneb kohanimest ja rahvuse nimest. Nimetage see tants.

 

37.           See Narvast pärit näitleja ja lavastaja oli 1970. aastate algul TRÜ sotsioloogialabori ja Ülo Vooglaiu abiga korraldatud ETV töötajate IQ testimisel kõige kõrgema näiduga, edestades isegi Hardi Tiidust. Kes?

 

 

38.           Küsitavat filmi alustas George Cukor, lõpetas Victor Fleming. Film võitis Oscari 8 kategoorias. Lisaks V.Flemingile triumfeerisid peaosatäitja ja Hattie McDaniel, kes läks ajalukku esimese mustanahalise näitlejana, kes kuldmehikese vastu võttis. Oscari teenisid filmi kunstnik, monteerija ning operaator, värvikunstnik ja stsenarist Sidney Howard. Üllatusena jäi auhinnata helilooja Max Steiner - kuulub ju filmi tunnusmuusika kahtlusteta mõjuvamate hulka, mis kunagi ekraanil kostnud. Oscariga tunnustati ka produtsent David O. Selznicki. Mis film?

 

 

39.           Kui küsida inglisekeelses maailmas “mis on pildil?”, saaksime suure tõenäosusega vastuseks ühe meie noore muusiku kasutatava nime. Kes?

 

 

40.           Kes on pildil? Kuulete teda ka laulmas.

 Billie Holiday

Vastused

 

1.   

Claudius

Valitses 41.-54.a.

2.   

Kuninganna Christina

Rootsi protestantlik; loobus troonist, pöördus katoliiklusse ja lõpetas oma elupäevad Roomas

3.   

Ehitati Aleksandr Nevski katedraal

1900

4.   

Poliitbüroo saadab Andrei Gromõko (ees keskel) pensionile. Aasta on 1988

5.   

Hongkong

 

6.   

Porto

30. novembril 2005

7.   

Balthasar

 

8.   

Maire Aunaste

Jaanuaritormi järel oli tema juhitud “Meie” saade toonud kaasa annetuste ja toetuste laine, näidanud neid otsusekindlate, elus toimetulevate ja intelligentsetena

9.   

Pankadevaheline hoiuseintress

Keskmine kaalutud hoiuseintress. Rahaturu intress

10.               

Peep Aaviksoo

 

11.               

Pihlakas

 

12.               

Jõulutäht

Kaunis piimalill, Euphorbia pulcherrima

13.               

Nahkhiir

 

14.               

Tuder

 

15.               

Horst Wessel lied

Die Fahne hoch! Die Reihen fest geschlossen! S.A. marschiert Mit mutig festem Schritt. Saksamaal keelatud

16.               

Mohni

Loksa vald, 5 km Viinistust

17.               

Kärdla

Kärrdal

18.               

Peruu,

Lõuna-Ameerika

140 24’ 28’’ l.l., 710 17’ 60’’ l.p. ~11 800 km kaugusel, lennukipilet edasi-tagasi ca 33 000 EEK. Titicaca järve lähedal

19.               

Mallorca saar

Pealinn Palma de Mallorca. Katalaani keel, 767 000 el.

20.               

Mount Everest

Džomolungma

21.               

Soolatüügas

Pealisnaha viiruslik healoomuline moodustis, mis koosneb tugevast väikeste veresoonte ja epiteelkoega kaetud tuumikust

22.               

Matemaatika

Antakse välja rahvusvah. matemaatika liidu (IMU) kongressil; 2006 lisandub Carl Friedrich Gaussi auhind

23.               

Ferdinand von Wrangell

Wrangel. 1797 (1796 vkj)-1870. Admiral, Alaska kuberner, Vene mereminister, ümbermaailmasõitja

24.               

Lihhatšov, ZIL

Ivan Aleksejevitš L., direktor 1927-56. algul AMO, 1923 Ferrero, 1931 Stalin (ZIS), 1956 ZIL, praegu AMO ZIL

25.               

Vikipeedia

Internetientsüklopeedia, Wikipedia. Peamine eesmärk on võimaldada inimestele tasuta ligipääs teadmistele. ... Idee koguda kõik maailma teadmised ühe katuse alla pärineb juba antiikajast – Aleksandria ja Pergamoni raamatukogudest

26.               

Suri viimane liige

Karl Selter. Eluaegsed liikmed. EOK taastati 14.01.1989

27.               

Ramon Lindal

200 m jooks ja teivashüpe

28.               

AC Milan

Rossoneri = punamustad

29.               

Venemaa

6: Kamenski, Gussarov, Fetissov, Larionov, Mogilnõi, Malahhov. Rootslasi ja kanadalasi 4, tšehhe 2

30.               

Kepikõnd

International Nordic Walk Association

31.               

J. Oro

Julius Oengo (Õngo), 1901-41

32.               

Giovanni Boccaccio, Dekameron

Tõlkija Johannes Semper

33.               

Elmar Kits

1913-72

34.               

Aleksander Suuman

Sass Suuman. 1927-2003

35.               

W.A. Mozart

Missa brevis. Köchel no. 220

36.               

Savikoja venelane

 

37.               

Gunnar Kilgas

1926-2005. 1969-86 ETV telelavastuste režissöör. Testimisel järgnesid Tiidus, Tõnis Erilaid, Vello Kallaste, Uno Maasikas jt

38.               

Tuulest viidud

1939. peaosas Vivien Leigh. Esitati 13 Oscarile

39.               

Chalice

Jarek Kasar. Püha karikas. I kohal pühade riistade seas. Piiblis “Õnnistuse karikas”

40.               

Billie Holiday

Lady Day, 1915-59. “Aegade suurim naisvokalist”. Sündinud Eleanora Fagan