Põlva maakonna 2005.a. lahtised meistrivõistlused mälumängus

I voor, 22. veebruar, Põlva. Küsimused Koit Nook

 

1.     Kes? Vana-Kreekas algas ja lõppes iga eine ohvrianniga temale.

"..., kõigis kodudes, nii maal kui taevas,
on sinu vastu suurim austus, sest et sulle
pakutakse hüva veini iga pidustuse algul, lõpul.
Iial ilma sinuta ei võeta ühtki einet."

 

2.     Kes on see islami suur prohvet, kes pärimuse kohaselt rändas praegusesse Kashmiri ja on maetud Srinagari linnas? Seal asub tema hauana tuntud ja austatud mälestusmärk.

 

3.     1679.a. Habeas Corpus Act keelab omavolilised vahistamised ja tagab isikuvabaduse (My home, my castle!). parlamendis kujunevad aga välja kaks mõistet, mis ilmselt kõigile tuttavad. Esimene neist oli seni šoti talupoegade pilkenimi, teine aga tähendas senini iiri mässajaid. Kirjutage need mõisted!

 

4.     Millise kiriku seinal võib näha seda mälestustahvlit?

 

5.     21. juunil 1940 tuli Laidoneri allkirjaga käsk relvade äraandmiseks. Sidepataljoni ajutisse asukohta, Raua tänava koolimajja Tallinnas, saatis uus võim relvade ärakorjamiseks 30-mehelise jõugu. Seal puhkes nn Raua tänava lahing, Teise maailmasõja esimene lahing Eestimaa pinnal. Kaitsjate poolel oli kaks langenut, ründajate poolel räägiti kuni 12-13 surnust. Punaste jõugu eesotsas oli Narvast pärit tuntud sportlane. Kes?


6.     Küsitav isik sündis 1936.a. Mosuli lähedal, kandis nime Michael Yuhanna. Araabia keskkonnas parema läbilöömise nimel vahetas selle uue vastu, mis tõlkes tähendavat “kuulsusrikas minevik”, kuid jäi kristlaseks. 1974 sai Iraagi infoministriks, 1979 asepeaministriks, 1983-91 ja 2001-03 oli välisminister. Atentaadikatse temale oli üks Iraani-Iraagi sõja ajendeid. Bagdadi kaunite kunstide koolis omandatud suurepärase inglise keele tõttu oli üks tuntumaid iraaklasi, kuulutades maailmale Iraagi seisukohti. Oli USA koostatud enim tagaotsitavate 55-liikmelises kaardipakis 43. kohal. Kes?

 

7.     Selle riigi esimene iseseisvusaegne lipp sisuliselt keelustati (jäi rahvusvaheliselt ametlikult tunnustamata) – seda naabrite survel, kelle arvates lipul kujutatud Vergina täht on puhtalt nende sümbol. Selle peale riik muutis oma lippu. Riik?

 

8.     Eesti Vabariigis on neid olnud vaid kolm: Andres Dido, endine tsensor Jüri Truusmann ja ajaloolane Hindrik Prants. Kes?

 

9.     Mis ala kõigi aegade esikolmik: Simo Häyhä (vähemalt 505, teistel andmetel 542), Nikolai Iljin (496) ja  Erwin König (üle 400)?

 

10. 14. novembril 2004 Pärnu Kontserdimajas ERL kongressil üllatas Rahvaliidu koostööpartner reklaamifirma Output kongressile kogunenud delegaate, tuues kingituseks sertifikaadi, mis tõendab, et maailmaruumis on üks seni nimetu täht saanud nimeks Eestimaa Rahvaliit. Moskva planetaariumis 29. septembril registreeritud täht jääb Libra tähtkujusse. Kuidas on selle tähtkuju nimi eesti keeles?

 

11. Üks Põhja-Ameerika taim jagab oma nime esmakordselt 1876. a. esinenud kirjandusliku kangelasega. Eesti keelde on seda tõlgitud kui hapu mustikas, ladinakeelne nimi on Vaccinium membranaceum. Kuidas kõlab nimi inglise keeles?

 

12. Banaani perekonnas on 35 liiki. Selle vilju tarvitatakse toiduks, kiubanaani lehtedest saadakse aga kiudainet, millest tehakse laevaköit, kalavõrke, matte jm. Kuidas seda materjali nimetatakse?

 

13. Kes on pildil?

 

14. Mis taim? Tema õied on küllaltki meerikkad ja nii on ta hinnatud meetaim ka mesinike poolt. Inimene võib meelõhna enamasti vaid aimata, rohkem meenutab küsitava lõhn õuna lõhna. Viimasest on tal muide kohati tekkinud ka nimi upinhain. Tema mesi on kokkuleppeliselt võetud standardmeeks, millega võrreldakse teisi meeliike. Tema õitsemise algust loetakse peameekorje alguseks.

 

15. Kuulete “Laulu Põlvast”, millele sõnad on kirjutanud kauane koolimees Paul Lehestik (1926-1994). Kes on viisi autor ja kes laulab?


16. Mis nime kandis see laev?

 

 

17. Beringi väin eraldab teatavasti Aasiat Ameerikast. Millist kahte merd aga ühendab Beringi väin?

 

18. Selle 1625.a. linnaõigused saanud linna elanikkond on kiiresti vähenenud. 1989.a. 114 500-st on tänaseks saanud 86 500. Püha Kolmainu kirikus on töökorras maailma suurim rekonstrueerimata ajalooline orel 141 registri ja 7000 vilega. Teine pühakoda on Imperaator Aleksandr III merekatedraal.

        

 

 

19. Aastail 1526 kuni 1784 oli Ungari pealinn Pozsony (sks Pressburg). Mis nime kannab see linn praegu?

 

20. Eesti kõrgeimad kirikud on: 1. Oleviste, 2. Niguliste, 3. meie küsitav, 70,35 m, Eesti kõrgeim maakirik. Selle tornis olevat järjest muna/kukk/muna/rist. 1905.a. tormis kukkus torn ja lõhkus katuse, tornikiiver taastati alles 1990. mis kirik?

 

21. Seda nime kannab 1989.a. moodustatud folklooriassotsiatsioon ja alates 1987. aastast igal aastal kordamööda Leedus, Lätis ja Eestis toimuv rahvusvaheline folkloorifestival. Mis nimi?

 

22. Küsitav, 1459-1507 elanud saksa maadeuurija osales portugallaste Aafrika läänerannikule tehtud mereretkedes. Ajalukku on ta läinud aga nn Maa Õun’aga. Kes?

 

23. Praeguses Põlva maakonnas, Kanepi vallas Koorastes on 1902.a. sündinud rahvusvaheliselt tuntud kasvatusteadlane, filosoofiadoktor. Aastast 1926 elas ta USA-s. Lõi 1950.-60. aastail õppeprotsessi kavandamise teooria. Suri 1967 San Franciscos. Kes?

 

24. Reklaamifirma Omnicomi tehtud maailma tuntumate kaubamärkide edetabelis on viiendale kohale jõudnud peamiselt terroristide kõnetoruna tuntud telejaam Al-Jazeera, kes on Iraagi sõja kajastamisel endale haaranud varem CNNile kuulunud koha. Edetabelit juhib arvutifirma Apple, järgnevad Google, IKEA ja Starbucks. Maailmajagude kaupa aga edetabelid erinevad. Ladina-Ameerikas on kõige tuntumad kaubamärgid seotud alkoholiga, nt Corona õlu ja Bacardi joogid, Aasias aga elektroonikafirmad Sony, Samsung ja LG. Millega tegeleb aga Starbucks?

 

25. Keda on nii kujutatud? (Nimetus)

 

26. Freddie Mercury on kõigile tuntud. Eesti spordis on aga tegev treener Maksim Merkuri. Tema praegune parim õpilane tuli 2004.a. MMil pronksile, on 2003.a. Euroopa meister ja ka EM hõbe, Harjumaa parim naissportlane 2001, 2002, 2003, 2004, Maardu linna parim naissportlane 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004. Mis alaga nad tegelevad?

 

27. Üks Eesti koondislane väidab intervjuus Sporditähele (oktoober 2004), et tema vanaisa on 1936.a. Euroopa meister korvpallis. Medalgi olevat tal kodus. Mees eksib aastaga, aga muidu pole alust tema sõnades kahelda. Kes?

 

28. Üks Läti sportlane osales 2004.a. Ateenas juba oma 7. olümpial. Sai 14. koha 17 osaleja seas. 1988 Seoulis tuli ta OM võitjaks. Kes?

 

29. Ateena OM ajal peetud Rahvusvahelise Maadlusliidu (FILA) kongressil otsustati võrdsustada juunioride ja täiskasvanute kaalukategooriad. Mitu kaalu on mõlemas vanuseklassis alates 1. jaauarist 2005 ?

 

30. Kes on helilooja?


31. Tema romaanidebüüt “Kiikhobune Antverpenist” võitis 1998. aastal Eesti romaanivõistlusel II preemia, avaldati 1999. Järgnesid “Süvameri (2001) ja “Reis võlgu” (2004). Kõik need raamatud on tänapäeval haruldase eripärana kirjutatud (ühe ja sama) täitesulepeaga. Kes? Sündinud 1952.a.

 

32. Küsitav tütarlapsenimi on praegu populaarne kõigis inglise keelt kõnelevates maades. Enne J.M. Barrie “Peeter Paani” ilmumist oli aga tundmatu. Nimi pärineb luuletaja W.E. Henley tütrelt Margaretilt, kellel oli raskusi ühe tähe hääldamisega. Et Margaret suri viieaastaselt, põlistas kirjanik oma sõpruse väikese tüdrukuga selles nimes. Mis nimi?

 

33. Millise raamatu avasõnad? Nimetage autor ja teos.

PALJU AASTAID HILJEM, KUI KOLONEL AURELIANO Buendía mahalaskjate rivi ees seisis, meenus talle kauge õhtupoolik, mil isa viis teda jääd vaatama. Tol ajal oli Macondo kahekümne savist ja bambusest majaga küla jõe kaldal, kus selges vees paistsid kiirest voolust lihvitud, valged, tohutu suured põhjakivid nagu eelajaloolised munad. Maailm oli nii vastne, et paljudel asjadel puudus alles nimi ja nendest rääkides tuli neile sõrmega osutada. Iga aasta märtsis tuli räbalais mustlaspesakond, lõi oma telgi küla lähedale üles ja hakkas vilespillide valju vilina ning tamburiinide vägeva põrina saatel tutvustama uusi leiutisi ...

 

34. Kes on see piiblitegelane? Tal oli kaks tütart: Lea - vanem, kuid kole ja Raahel - noorem ja ilus. Et abielluda Raaheliga, nõustus Jaakob töötama seitse aastat küsitava heaks. Onu ... aga pettis teda ning 7 aasta pärast abiellus Jaakob hoopis Leaga ning selleks, et endale Raahelit saada, pidi ta veel 7 aastat töötama. Jaakobil oli 12 poega, 2 neist olid Raaheli pojad ja üks tütar. Küsitava nime leiame ka eesti kirjanike seast.

 

35. Kes on skulptuuride autor?

  

 


36. Kelle autoportreed?

 

 

37. See vene dramaturg elas 1823 - 1886. Selle eest, et ta tõi teatrilavale vene kaupmeeskonna, kutsuti teda “Zamoskvoretšje (Moskva jõetaguse) Kolumbuseks” (Колумб Замоскворечья). Ta loomingus on 47 näidendit erinevates žanritestragöödiatest dramaatiliste etüüdideni. Kes?

 

38. Kes?

 

 

39. Kes?

  

 

40. Kes? Tema ema on luuletaja, isa muusik. Ta ise on siiani Keila KK (G) rekordiomanik suur-rootsi teatejooksus, jooksis viimast etappi, 800 m. Ta õde on ajakirjanik Kerttu Soans, abikaasa psühhiaater Maria.

41.  

Vastused

 1.  
Hestia

Kodukoldejumalanna, Roomas Vesta

 1.  

Jeesus (Kristus)

 

 1.  
Viigid ja toorid

Whigs, katoliiklike Stuartite vastane partei; tories- konservatiivne, anglikaani kiriku ja ja kuningatruu partei

 1.  

Urvaste

 

 1.  

Nikolai Stepulov

Poksija, Berliini OM hõbe

 1.  
Tareq Aziz

 

 1.  

Makedoonia

Kreeka survel. Vergina täht on Aleksander Suure isa Philippos II haual. Vana lipp sarnanes muu seas ka Kirgiisia lipule (punane, kollane täht)

 1.  

Personaalpensionär

 

 1.  

Snaiper

 Häyhä ainult Talvesõja ajal ( venelased kutsusid teda “Valge surm”). Ta ei kasutanud teleskoop-, vaid tavalise sihikuga vintpüssi M/28-30. Seitse päeva enne sõja lõppu sai raskesti haavata ning augustis ülendas ülemjuhataja Mannerheim ta kapralist lausa lipnikuks. Venelane ja sakslane kogu II maailmasõja ajal

 1.  
Kaalud

Libra / LIB

 1.  
Huckleberry

huckleberry Finn esmakordselt 1876 Mark Twaini romaanis Tom Sawyeri seiklused. huckleberry Finni seiklused 1884

 1.  

Manilla

Manila järgi, suurim tootja Filipiinid. Ka manilla-kanep, abaka

 1.  

Vingerjas

Misgurnus fossilis; Vigiseja, mudanuudel

 1.  

Valge ristik

Trifolium repens L.; härjapea, maaumalad, valge härjapää, jaani rohud

 1.  

Aarne Oit, laulab Väino Puura

 1.  

Hioma

Parklaev, ehitati 1848. aastal Suursadamas Hiiumaal G. H. E. von Ungern-Sternbergi tellimusel, sõitis taanlastest kapteni ja tüürimehe juhtimisel ning 15-20 mehelise hiidlastest meeskonnaga esimese teadaoleva Eesti laevana 1854. aastal ümber Kap Hoorni Peruusse ja naasti sealt väetiselaadungiga

 1.  

Beringi meri, Tšuktsi meri

 1.  

Liepaja

On erimajandustsoon, sadam. Läti elanike arvult 3. linn. 1919 ½ a. Ajutise valitsuse pealinn. Linnas kasvab enam kui 5000 pärna (läti keeles – liepa)

 1.  

Bratislava

Slovakkia pealinn. Kuulus 907 – 1918 Ungarile

 1.  

Pilistvere

Andrease kirik, ehit. u. 1310;  4. Kihelkonna

 1.  

Baltica

 

 1.  

Martin Behaim

1492 valmistas vanima säilinud gloobuse

 1.  

Hilda Taba

 

 1.  

Kohvikud

Starbucks Coffee; USA tuntuim kohvikukett Starbucks Corp.

 1.  

Peninukk

Koerakoonlane, pininõnarahvas. Koera pea ja inimese kehaga mütol. olend. Pininukiq olliq sõameheq, kinkal pinipääq mütsü vai pini pääluu vüü küllen

 1.  

Allveeujumine

EM-l lestaujumine 50 m, 100 m; MM-l 50 m lestadega sukeldumine. Õpilane Galija Sattarova, s 25.07.1983, Maardu Allveeujumisklubi

 1.  

Riho-Bruno Bramanis

Tegelikult tuli Läti 1935 esimeseks Euroopa meistriks. Raamatus “Korvpall” on 7 nime, Bramanist ei ole

 1.  

Afanassi Kuzmin

Püstoliaskur, olümpia kiirlaskmine

 1.  

Kaheksa

Senise seitsme asemel. Lisandunud on 46-50 kg kaal. Edasi kuni 55 kg, kuni 60 kg, kuni 66 kg, kuni 74 kg, kuni 84 kg, kuni 96 kg ja 96-120 kg. Võisteldakse neljas vanuseklassis: noored (14-15 a.), kadetid (16-17 a), juuniorid (18-20a.) ja täiskasvanud (20 a. ja vanemad). Maadlusaja pikkus nii juunioridel kui täiskasvanutel on 3x2 minutit. Samuti ei peeta tiitlivõistlustel enam kolmanda koha kohtumist ja välja antakse kaks pronksmedalit. Kas ka OM-l, otsustab ROK

 1.  

Charlie Chaplin

“Smile” (Naerata) filmist “Moodsad Ajad”

 1.  

Lembit Uustulnd

Laevakapten

 1.  

Wendy

“Peeter Paani” tegelane. Margaret kutsus Barriet “my friendy” (mu sõbrake), ei osanud aga hääldeda “r” ja ütles “wendy”

 1.  

Gabriel Garcia Marquez, Sada aastat üksildust

 1.  

Laaban

 

 1.  
August Weizenberg

1837-1921, esimene eesti soost skulptor, sünd.kanepis (Ristiku kõrtsis). “Lootus” Kanepis ema haual, “Kaitseingel” Tartus (Raadi) enda haual

 1.  

Rembrandt

 

 1.  

Aleksandr Ostrovski

Александр Николаевич ОСТРОВСКИЙ

 1.  

Nicole Kidman

 

 1.  

Hirvo Surva

Poistekooride üldjuht XXIV Üldlaulupeol, noorte laulupeo kunstil.juht, X Riigikogu liige 10.04.-05.10.2003

 1.  
Peeter Volkonski