Põlva maakonna 2004.a. lahtised meistrivõistlused mälumängus

I voor, 26. veebruar, Põlva. Küsimused Koit Nook

 

1.      Deelose saar Küklaadide keskosas oli müüdi järgi Apolloni ja Artemise sünnikohaks. Seal asus Ateena Mereliidu keskus ja antiikaja suurim orjaturg. Aastast 425 e.Kr peeti seal Ateena algatusel iga nelja aasta järel Deelose pidustusi (Delia). Samast ajast alates ei tohtinud saarel toimuda kaht sündmust. Millised?

 

2.      Habsburgide dünastia rajajaks oli Rudolf I (Saksa kuningas 1273-91). Dünastia valitses Saksa-Rooma riigis vaheaegadega kuni 1806. Hiilgeaeg oli XVI sajandil Karl V aegu, kes jagas oma valdused venna ........ ja poja ...... vahel, pannes sellega aluse Habsburgide Austria ja Hispaania harule. Täitke punktiirid!

 

3.      Ta oli 1909-1931 11 korda peaminister ja 23 korda minister. Locarno kokkulepete eest sai Nobeli rahupreemia. Desarmeerimise ja kollektiivse julgeoleku pooldajana sõlmis pakti, mis on läinud ajalukku tema ja ta lepingupartneri nimedega. Kes?

 

4.      Küsitav oli USA laevastikuadmiral (1885-1966), 1941-45 Vaikse ookeani sõjalaevastiku ülemjuhataja. Ta vallutas Saalomoni saared 1942-43, Gilberti saared 1943, Mariaanid ja Marshalli saared 1944 ning kirjutas USA esindajana alla Jaapani kapitulatsioonilepingule 1945. Tänapäeval on tuntud tema nime kandev lennukikandja (1968), see laev on omakorda nime andnud tervele tuuma-lennukikandjate klassile (kaasaja suurimad sõjalaevad on USA laevastiku ... klassi lennukikandjad- ..., Carl Vinson, Dwight D. Eisenhower, Theodore Roosevelt, Abraham Lincoln, John C. Stennis, George Washington, Harry S. Truman ja Ronald Reagan). Kes oli see “inimene ja aurik”?

 

5.      Millega on läinud ajalukku eestlane Arnold Soinla?

 

6.      Nimetage aukraad!

 

7.      Me teame mitut legendi, kuidas Vladimir Uljanov sai omale nime Lenin. Hiljuti võttis üks tuntud isik endale ametlikult uueks nimeks Platon Jelenin. Mis nime all teda seni tunti?

 

8.      Tema kodumaa poliitikast on tuntud kolm sellenimelist (sama ees- ja perekonnanimega). Kuulsaim neist on kujutatud mitme riigi margil, esimesena Kolumbias. Oma aukodanikuks nimetas ta esimesena Kuuba. 15-aastaselt lubas ema talle suitsetamise mahajätmise eest kinkida relva ja poni. Madame Tussaud’ muuseumi paigutati tema esimene vahakuju 1908. Kes?

 

9.      Tänapäeval ei ole kõiksugu meelemürgid ja mõnuained kahjuks mingi erakordne nähtus. Kas teate aga, milline aine (kaup) põhjustas tüli 1924. a. olümpiamängudel? Osa Rootsi suusasportlasi keeldus sõitmast Chamonix’sse, kuna neil ei lubatud seda kaasa võtta. Nimelt oli Prantsusmaa tolliseadusega taolise kauba sissevedu rangelt keelatud. Maa esinumbri Thorkel Perssoni jaoks õnnestus rootslastel hankida siiski prantslastelt luba väikese koguse kaasavõtmiseks ning Persson liitus viimasel minutil olümpiavõistkonnaga.

 

10.   Küsime sõna, mis tänases Eestis seostub eeskätt riigivalitsemisega. Aga samanimelist auhinda annab Avatud Eesti Fond aastast 1997 eesmärgiga avaldada oma lugupidamist neile, kes on oma tegevusega aidanud kaasa Eesti ühendamisele ning ühise tuleviku - Eesti ehitamisele lähendades siin elavaid rahvuseid ja sotsiaalseid gruppe ning kinnistada humanistlikke väärtusi. Auhinna saajad kuulutatakse välja igal aastal AEF-i sünnipäevaks. Auhinnaga kaasneb 20 000 krooni ja Marje Üksise graafiline leht "Avanemine". Tänaseks on antud välja 18 auhinda. 2003. aastal pälvisid auhinna Lõuna-Eesti Vähiühingu juhatuse esinaine dr. Kaiu Suija - pühendumuse ja hoolivuse eest vähihaigete abistamisel, Narva Kolledži rektor Katri Raik - eesti ja vene vaimu lähendamise eest Narva linnas ning telesaate Unetus kollektiiv - eesti ja vene kogukonna atraktiivse kaasamise eest ühiskonna ees seisvate probleemide arutellu. Ekspeaminister Mart Laar kasutas seda sõna oma Postimehes ilmunud artikli pealkirjas 1996.a. Mis sõna?

 

11.  Küsitav on üheaastane rohttaim. See pärineb Iraanist, kust levis kogu Euraasiasse, olles üks väärtuslikumaid köögivilju. Selles on valke, ohtralt mineraalaineid – kaaliumi, kaltsiumi, fosforit, magneesiumi, kergesti omastatavat rauda, mis koos foolhappega ravib kehvveresust ehk aneemiat. Lisaks sisaldab ka C-, K-, E-, B1- vitamiini, karoteeni aga leidub sama palju kui porgandis. Huvitav on, et kuumutamisel säilib kogu C-vitamiin. Vähesel hulgal sisaldab kahjulikku oblikhapet, mis takistab näiteks kaltsiumi imendumist organismi: kui taime süüakse tihti ja palju, on soovitav kõrvale juua piima. Ka kerge kupatamine enne toiduks tarvitamist vähendab oblikhappesisaldust. Maailmas üsna levinud komme on keeta seda enne roogadesse lisamist õlis. Taim sobib nii omleti kui supi sisse. Mis taim?

 

12.  Eestis valitakse ka Aasta Puud. Esimesel korral, 1996, sai selleks kadakas, järgnesid kuusk, tamm, kask, pihlakas, mänd ja pärn. Mis oli Aasta Puu 2003?

 

13.  Kes on pildil?

  

 

14.  Mais 1998 nägi Soome linnuvaatlejate rühm Sampsa Caireniuse juhtimisel 24 tunni jooksul Eestis niipalju liiki linde, mis on ühe päeva linnumääramise Euroopa rekord. Mitu linnuliiki nad määrasid?

 

15.  Kuulete ühest ooperist kaht aariat ja üht koori. Nimetage helilooja ja pealkiri.

 

16.  Jõgeva paariskilvaturniiril oli küsimus St. Peterburgis asuvast Haapsalu tänavast. Täna küsime, millise Eesti linna (maakonnakeskus) auks nimetati 2004.a. tänav (sõidutee) USAs Marylandis Westminster’i linnas? Pildil hetk tänava nimesildi avamiselt.

 

17.  Värska vallavanem on võimaliku Mikitamäega liitumise puhul pakkunud ühendvalla nimeks Lobotka. Sellenimeline küla on Värska vallas, aga seda nime kandis ka kunagine vald Pihkva kubermangus (Slobodka), hiljem Petserimaal, mis 1922 jaotati kolmeks. Praegu on sealkandis neist ametlikult kasutusel vaid üks – Kulje (küla ja vald Venemaal). Milliseid nimesid kandsid ülejäänud kaks uut valda?

 

18.  Milline Eesti vald? Keskajal nimetati kohta Capescever (ka Kapsfer, Kabisvere, Kapstvere). Seda nime mainitakse esmakordselt 1319.aastal. ...ks nimetati üht küla, mis kuulus Padefesti ehk Pattoweri mõisale. Kui endisest Pattoweri mõisast natuke eemale rajati uus mõis, nimetati endine Alt-Padofestiks ning uus Neu-Padofestiks. Rahvas nimetas enne Padofesti mäemõisaks, kui aga ehitati Neu-Padefest, siis hakati endist mõisa nimetama Vanamõisaks (ka praegu Vanamõisa küla). 17.sajandil hakati kogu kihelkonda nimetama ... kihelkonnaks.

  

 

19.  Näete ühe pealinna vaateid. Mis linn?

   

  

 

20.  Esimene ja ka ainuke Leedu kuningas oli Mindaugas (valitses kuningana 1253-1263). Leedu kuningriigi moto oli “Ubi unitas – ibi potestas” (leedu k. “Kur vienybė - ten galia”). See tarkusetera sobiks eestlastelegi. Kuidas tõlgiksite?

 

21.  Kes on selle raamatu autor?  

 

22.  Küsime USA astronoomi (1889–1953), galaktikate uurijat, kes 1929. aastal avastas universumi paisumise (kosmilise punanihke, nn ......’i konstant), mis on üks olulisemaid saavutusi 20. sajandi astronoomias. Tema nime kannab 1990. aastal Maa-lähedasele orbiidile viidud 2,4-meetrise peegliga kosmoseteleskoop.

 

23.  Millise linna vaade?

            

24.  Küsitav oli arhitekt, funktsionalismi rajajaid. Üks kõlavamaid nimesid 20. sajandi moodsas arhitektuuris. Kuulsamaid ehitisi Ronchamp’i kabel (1950-54). Tegutsenud ka linnaplaneerijana (Alžiiri, Pariisi ja Rio de Janeiro planeeringud). Kaasaegsed on tema kohta öelnud, et «ta riietus nagu bürokraat, aga ehitas nagu kunstnik». Kes?

 

25.  Selle aastail 1877 kuni 1935 elanud mehe kohta kirjutab Ruudi Toomsalu: “... oli lühikest kasvu, ülisirge kehahoiakuga, siilisoenguga mees, keda hüüti tema lühikeste vuntside järgi Vuntsiks. Ta nõudis täpsust, ausust ja karskuse pidamist.” Ta oli Asutava Kogu liige (1919-20 abiesimees) ning I, II, III ja IV Riigikogu liige. Tema hauasammas asub Talinnas Rahumäe kalmistul (1935, J. Raudsepp). Kes?

 

26.  1915 tutvustati New Yorgis Manhattan Opera House’is peetud suurel maadlusturniiril (kestis 33 päeva) teda kui Eesti sportlast. Ta kandis sinimustvalget särpi ja tema foto avaldati sama päeva New York Timesis. Ta alistas kõik vastased peale poolaka Wladek Cyganiewiczi, kellega maadles viiki, ning võitis esikoha ja sai auhinnaks 10 000 dollarit. Kes? Aastal 1901 loodi Tartus temanimeline selts, praeguse Tartu Kalevi spordiseltsi eelkäija. Tema mälestusvõistlusi noortele peetakse Kolga Keskkoolis (XXXIII 1998).

 

27.  Esimest korda esitas parun Pierre de Coubertin moodsa viievõistluse ideed 1909.a. ROK-i istungil. Viie alana oli tookord välja toodud ; “... ratsutamine, jooksmine, X, ujumine ja Y. Y asemel võiks olla ka vehklemine või laskmine.” Mis olid kaks esialgsest kavast välja jäänud ala?

 

28.  Kahe aasta pärast ootame Torinos suuri tegusid Kristina Šmigunilt. Millisel taliolümpial võistleldi aga esmakordselt naiste murdmaasuusatamises, kus 10 km distantsil saavutasid soomlannad kolmikvõidu.

 

29.  Nimetage spordiala. Selle mõtles ühel 1875. aasta päeval Indias Jabalpuris välja noor Devonshire’i rügemendi ohvitser Sir Neville Chamberlain. Tänapäevaks on alast saanud profisport, kus tipud teenivad aastas kuni kümme miljonit krooni. Üks säravamaid tähti on John Higgins, kes mullu novembris tegi Inglismaa lahtistel esmakordselt ajaloos maksimumtulemuse kahes mängus järjest.

 

30.  Milliste pseudonüümide all on Eesti kultuuri(?)maastikul tuntud mehed Indrek Ditmann ja Urmas Voolpriit?

 

31.  See aastail 1913 kuni 1974 elanud isik kandis sündides perekonnanime Einborn. Ta oli Eesti Pagulas-PEN-klubi rajaja ja juhataja. Kes?

 

32.  Milline tuntud kirjandusteos algab lausega “Nimetage mind Ismaeliks.”? Tõsi, enne 1. peatükki “Miraažid” on selles veel 2 lk etümoloogiat ja 15 lk väljavõtteid. Pühendus kõlab: “Selle raamatu pühendan Nathaniel Hawthorne’ile tema geniaalsuse imetlemise märgiks”. Nimetage teos ja autor.

 

33.  See 1933.a. sündinud maalikunstnik on kolmekordne Kristjan Raua preemia laureaat: 1972 Tallinna Raadiomaja mosaiikpannoo “Raadiolill”, 1983 Tartu Ülikooli peahoones asuva maali “Universitas Tartuensis” ja 1985 Tallinna Linnahalli gobelääni “Inimeste elu” eest. Kes?

 

34.  Möödunud aasta 27. detsembril suri Barcelonas laialt tuntud maiustuse Chupa Chups looja, 80-aasta vanuseni elanud Enric Bernat Fontlladosa. Ta tõi selle kommi turule 1958. aastal. Praeguseks toodetakse BBC Online'i andmetel aastas neli miljardit Chupa Chupsi rohkem kui 50 maitsega erinevates tehastes üle kogu maailma. Ettevõtte andmetel on Chupa Chups maailma enimmüüdud pulgakomm, mida turustatakse 170 riigis. Kes on aga Chupa Chupsi tuntud lillelise logo autor?

           

 

35.  Giuseppe Verdi ooperi “Aida” esiettekandega avati 1871.a. Kairo Ooperimaja. “Estonias” on seda lavastatud kolmel korral- 1923, 1932 ja 1965. Käesoleva aasta oktobris on Eesti vaatajal esmakordselt võimalus näha seda teost suurel laval täies hiilguses. Uhked dekoratsioonid paraku “Estonia” lavale ei mahu. Kus toimuvad etendused?

 

36.  Öeldakse, et pärast 29. maid 1913 ei olnud muusika- ja kunstimaailm enam endine. Pariisis, Theatre de Champs-Elysees toimus muusikaajaloo suurimaid skandaale. Põhjusena balleti Le Sacre du Printemps (“Püha kevad”) esiettekanne. Teemaks oli autori kodumaa kunagine kevadine paganlik rituaal, kus vanad naised ohverdavad Loodusele küla kauneima neiu. Tollal nii brutaalsele sisule lisandus ennekuulmatu muusika, milles ei olnud jälgegi senistest iluideaalidest ja õrnahingelisusest, hoopis primitiivne jõud ja hurm. Esiettekandel viibinud publik raevus. Appikutsutud sandarmid kõrvaldasid enne teise osa algust saalist pahimad märatsejad. Nimetage helilooja!    

 

37.  

Ziggy Stardust oli küsitava loodud lavakuju, tulnukas, kes tuli Maad hävingust päästma. Plaanid muutusid, temast sai rockstaar, kes lõpetas oma karjääri enesetapuga. Vähemalt sellise loo pajatas kontseptalbum “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars.” Ziggyst, täpsemalt tema kehastajast sai superstaar ka tegelikkuses.
Ent mida rohkem tähesärast, lõpututest turneedest ja kokaiinidieedist kurnatud esineja tegelaskujusse sisse elas, seda enam hakkas domineerima Ziggy. Lavapersoon, artist ja kodanikunime kandja läksid lõpuks lootusetult sassi. Keegi oli ses kolmnurgas liigne.
Ulmeline saaga sai ametliku lõpu 3. juunil 1973. aastal Hammersmith Odeonis, Inglismaa turnee viimasel kontserdil. Pärast hüvastijätukõnet kõlas “Rock’n’roll Suicide”, mis pani tulnukstaari maisele teekonnale punkti ka plaadil. Kes etendas Ziggyt?

1973

 

38.  Mitmed Eesti teatrid annavad aasta lõpul välja kolleegipreemiaid möödunud asasta tööde eest. Kahes teatris, Eesti Draamateatris ja Vanalinnastuudios, kannavad need preemiad ka ilusaid nimesid. Kirjutage need!

 

39.  Kes on need kaks? 

  

 

40.  Barokkmuusika ansambel “The Estonian Baroque Soloists” (Grigori Maltizov, Terje Raidmets,  Peeter Klaas, Sofia Maltizova, Aare-Paul Lattik) on loodud 1989. aastal. Ansambli eesmärgiks on esitada barokkmuusikat 17. ja 18. sajandi traditsioonides. Alates 1990. aastast teeb ansambel salvestusi Eesti Raadio fonoteeki. Ansamblil on ilmunud 8 CDd: “Baroque Music from Estonia”, “Frescobaldi”, “Vivaldi”, “Couperin”, “Telemann”, “Bach”, “Händel”,  “Prantsuse kuningate muusika“.  Salvestustel kasutab “The Estonian Baroque Soloists” ühe meil tavalise linnu sulgedega klavessiini, mis tekitab 17-18 sajandi klavessiini heli. See on täiesti unikaalne maailmas. Mis linnu sulgi kasutatakse?

 

Vastused

 

1.   

Keegi ei tohtinud sündida ega surra

Hauad viidi naabersaarele Rheneiale

2.   

Ferdinand, Felipe II

 

3.   

Aristide Briand

Prantsusmaa. Briand’i-Kelloggi pakt

4.   

Chester William Nimitz

 

5.   

Langes esimese eestlasena II maailmasõjas

20.05.1940 Norras Narviki rindel. Koos teiste Norra sõjaväkke astunud vabatahtlike eestlastega võitles Wehrmachti vastu. Maetud Lenviki kalmistule

6.   

Brigaadikindral

2 kuusnurgaga on kindralmajor, 3 kindralleitnant, 4 kindral

7.   

Boriss Berezovski

 

8.   

Winston Churchill

 

9.   

Närimistubakas

 

10.   

Koosmeel

J.Parts: koosmeele koalitsioon; M.Laar: Üksmeelest ja koosmeelest; AEF: Koosmeele auhind

11.   

Spinat

Harilik spinat ehk aedspinat

12.   

Lepp

 

13.   

Ööbik

 

14.   

190 liiki

Eesti lindude nimestikus on 11. X 2002 seisuga 341 liiki      (+/-10/30)

15.   

Giacomo Puccini, Madam Butterfly

 

16.   

Paide

Partnerlinn

17.   

Järvesuu, Mäe

 

18.   

Torma

 

19.   

Astana

End. Tselinograd ja Akmola. Euraasia Ülikool; Parlamendihoone; Presidendipalee; Rahvusmuuseum- kujult peab meenutama traditsioonilist jurtat; Spordikeskus 'Kasahstan'- sportauto kujuline; 96 m kõrge vabaduse sümbol ‘Astana-Baiterek’

20.   

Kus on ühtsus, seal on jõud

 

21.   

Johannes Käis

Mäng toimus aadressil J.Käisi 1a

22.   

Edwin Hubble

 

23.   

Shanghai

Hiina suurim linn, kus asub riigi peamine mere- ja jõesadam; TELETORN EHK IDAMAA PÄRL - 448 m kõrgune,  maailma teletornide edetabelis 3. koht; Huangpu jõgi

24.   

Le Corbusier

1887–1965, kodanikunimi Charles Edouard Jeanneret

25.   

Jakob Westholm

Pedagoog

26.   

Aleksander Aberg

 

27.   

Hüppamine, maadlus

 

28.   

Oslo 1952

 

29.   

Snooker

 

30.   

Veiks ja Tambet

Raadio 2: pulasaade ’Elukool’; ‘Tuntud ja Tundmatud’

31.   

Gert Helbemäe

 

32.   

Moby Dick ehk Valge Vaal, Herman Melville

1851. Peategelane kapten Ahab

33.   

Enn Põldroos

 

34.   

Salvador Dali

 

35.   

Rocca al Mare Onistar Tennisekeskus

 

36.   

Igor Stravinski

1882-1971

37.   

David Bowie

 

38.   

Ants, Eino

Vast. aastast 1999 ja 2003

39.   

Rita Hayworth, Fred Astaire

Gambia margil, filmides You were never lovelier  (1942) ja You’ll never get rich (1941)

40.   

Vares