Põlvamaa 2003. a. meistrivõistlused mälumängus. III voor, 18. märts

Küsimused Koit Nook

 

 

 

1.      Kellega on seoses taevaratsu nimega Välk? Sellel ratsul olid inimpea, hobuse torso, hiilgav paabulinnusaba ja valged tiivad?

 

 

2.      Verduni lepinguga 843. a. tekkis sisuliselt praegune Prantsusmaa. Selle esimene kuningas oli Eudes (Oodo, 888-898). Tema otsesed meesliinis järeltulijad olid kõik Prantsuse kuningad kuni1848. a-ni, kuigi erinevate dünastiatena. Siiani on tema otsesed järglased kahe Euroopa riigi troonil. Nimetage need riigid.

 

 

3.      Fidel Castro on teadagi Kuuba diktaator. Nimetage aga riik, kus oli 1899-1908 diktaatoriks Andide Lõviks kutsutud Cipriano Castro. Kui ta 1902 keeldus maksmast välisvõlga, blokeerisid Briti, Saksa ja Itaalia laevad riigi. Juhtis korrumpeerunud valitsust, tema režiimi vastased pidid minema eksiili või mõrvati.

 

 

4.      Liivi sõja algul oli 108 000 km2-ne (Vana-)Liivimaa sisuliselt viie nõrga riigi konföderatsioon. Kolm neist olid Liivi orduriik, Tartu piiskopkond ja Saare-Lääne piiskopkond. Nimetage ülejäänud kaks.

 

 

5.      Näete üht valitsejat koos abikaasaga. Kes?

 

 

6.      Milline riik on seda lippu riigilipuna kasutanud?

 

 

7.      Nimetage koht ja aasta.

 

 

8.      Maailmas on praegu 193 iseseisvat riiki ning eri andmetel 49 kuni 67 muud territooriumi. ÜROsse kuulub 191 riiki. Nimetage need kaks mittekuuluvat.

 

 

9.      Viimase Ülemnõukogu (1990) aegadest on rahvas viis korda järjest valinud Toompeale kolm poliitikut. Kes?

 

 

10.  Euroopa Liidu laienemisprognooside täitumisel lisandub praegusele 11 keelele veel 8, mis muudaks otsetõlke väga keeruliseks. Seepärast võetakse uute liikmete puhul kasutusele nn ühendamiskeeled (link languages), läbi mille tõlgitakse vähemräägitud keeli. Uued keeled on pandud paaridesse: eesti ja poola, leedu ja tšehhi, ungari ja läti, sloveenia ja slovakkia. Läbi millise keele hakatakse tõlkima eesti (ja poola) keelest?

 

11.  Kuidas on selle Eestis sagedase, paar grammi kaaluva ja 3...6 cm pikkuse kala ametlik nimi, keda rahvasuu kutsub ka väikeviidikas, sipelkuut ja sipelkaut?

 

12.  2001. a. suvel loendasid üliõpilased Virtsu lähedal Laelatu puisniidul niiduseire välitöödel ühel ruutmeetril rekordarvu taimeliike. Juba eelmist rekordit, 1996. a. Pärnu–Jaagupi lähedal Vahenurme puisniidul loetletut, on nimetatud ka Euroopa rekordiks. Päris nii see siiski ei ole, aga läänepoolses Euroopas ehk siiski- mõõduti 1 liigiga Tšehhi rekordist. Mitu erinevat liiki kirjeldati ruutmeetril?

 

 

13.  Kes on pildil? Need Eesti jahiulukid on rangelt oma territooriumidel elavad loomad.

 

14.  Võib küsida lühidalt: milline meie lindudest vooderdab pesa kalaluudega? Tema pesas moodustub vooderdis sinna kogunevatest kalajäänuustest (luud ja soomused), putukate kiletiibadest jms. Pesa teeb ta aga liivakivi-, savi- ja turbajärsakutes kraabitud urgudes. Elupaikadeks järskude kallastega jõed, ojad, järved, kraavid, kanalid ja teised veekogud. Esimene kurn saab täis aprilli keskelt alates, selles on 6...7 muna, need on läikivvalged, peaaegu ümmargused. Soodsatel aegadel on 2...3 kurna. Ladina keeles on tema nimi Alcedo atthis ispida L. Eestis on ta levinud lokaalselt, väikesearvuline, kuulub looduskaitsealuste liikide II kategooriasse. Milline lind?

 

 

 

15.  Mis taim?

 

16.  Apenniinid on tuntud mäestik Pürenee poolsaarel. Kus asuvad aga Penniinid ehk Penniini mäed?

 

17.  Paljud riigid on olnud kolooniad, kuid vaid ühel pealinnaks Kolonia (6200 el.). Tõsi, ametlikuks pealinnaks on sellest 15 km edelas asuv halduskeskus Palikir. Mõlemad asuvad Pohnpei saarel. Riigi pindala on veidi üle 700 km2, elanikke 136 000, riigipühaks ms ka ÜRO päev (24. okt.). Riik?

 

18.  1998.a. jõudis inglane David Hempleman-Adams põhjanabale ning sai esimeseks inimeseks, kes on teinud ekstreemrändurite suure slämmi: käinud iga maailmajao kõrgeimas tipus ning veel neljas kohas. Nimetage need neli kohta (seda võib teha ka ühe sõnaga).

 

19.  Krusensterni 1803-06. a. maailmareisi laevad osteti Inglismaalt. Neist 450-tonnine “Leander” oli mõeldud purjetamiseks admiralile endale, reisi tegi kaasa ka 370-tonnine “Thems”. Millised uued nimed said need laevad ristimisel?

 

20.  Praegu ühendab see vaid Lätit ja Marokot, veel ülemöödunud aastal kuulusid samasse seltskonda aga ka Prantsusmaa, Belgia ja Luxemburg. ‘See’ on olnud ka Etioopias, samalaadset leiab ka mujal Aafrikas. Millega tegu?

 

21.  Selle toote turu tuntumad tegijad on Põhja-Ameerikast, need kannavad kaubamärke Sherwood, Easton, Koho. 2001. a. jõudis Põhja-Ameerika turule, s.h suurte tegijate kätte, ka ühe Eesti firma toodang. Kuigi nende kaubamärk on inglisekeelne Maxx ......, seda Ameerikas ei kasutata. Maailmas müüakse neid asju aastas kuni 25 miljonit tükki. Millega tegu?

 

22.  Eesti tuntuim mineraalvesi on kindlasti “Värska”. Mis aastal avastati “Värska I” mineraalvesi? Samal aastal alustati ka ühe Eesti suurima, Räpina poldri rajamist.

 

23.  Üks põhilisi füüsikalisi konstante on c = 2,998 x 108  m/s. Mida see näitab?

 

24.  Oktoobris 2002 teatasid USA astronoomid Michael Brown ja Chadwick Trujillo, et on avastanud Päikesesüsteemis uue taevakeha. Pluutost 1,6 mld km kaugusel asuv suur asteroid või väike planeet (läbimõõt 1280 km) teeb tiiru ümber Päikese 288 aastaga.
Ehkki tavapäraselt kannab enamik planeete ja taevakehi antiikaja jumalate nimesid, panid
astronoomid talle ajutiselt nime Los Angelese kandis elanud tongva suguharu indiaanlaste jumala järgi. Mis nimi?

 

 

25.  Estesiomeetria on teatud mõõtmise meetod, estesiomeeter vastav mõõtmise riist. Mida mõõdetakse? (õige valdkond 1 punkt).

 

26.  Viimased mootorrataste ringrajasõidu maailmameistrid 500 ccm klassis selgitati välja 2001. a. Sealtpeale võib kuninglikus masinaklassis osaleda kuni 1000 ccm tsiklitega. Mis nime kannab selle masinaklassi võistlussari?

 

 

27.  Viimati läks jalgpalli MM-il ülimalt räbalasti tiitlkaitsjal Prantsusmaal. Varasemast on aga teada üks maailmameister, kes tiitlit kaitsma ei tulnudki. Nimetage see riik.

 

 

28.  Rahvusvaheline Kergejõustikuliit IAAF annab aasta parima sportlase auhindu välja aastast 1988. Selle aja jooksul on kolm meest tunnistatud parimaks kahel korral- C. Lewis 1988 ja 1991, Michael Johnson 1996 ja 1999 ning ainsana kaks korda järjest Hicham El Guerrouj (2001, 2002). Naistest on rohkem kui korra parimaks tunnistatud vaid üks sportlane, aga see-eest tervelt kolm korda ja ka kaks aastat järjest. Kes?

 

 

29.               

NBA logol ei ole mitte suvaline disaineri looming, vaid seal on kujutatud reaalne isik, legendaarne mängija ja praegune Mempise Grizzles’i peamänedžer. Ta on sündinud 1938, oli 1960. a. OMil võitnud meeskonna kapten, mängis liigas 14 a. Los Angelese Lakersi koosseisus (nr 44), NBA meister 1972. Osales 14 korda Tähtede mängus, valiti 10 korda NBA esimesse All-Stars-tiimi ja kuulub läbi aegade 50 parima mängija hulka. Töötanud ka Lakersi treeneri ja peamänedžerina. Kes?

 

 

30.  Kes on pildil?

 

31.  Kriitik Kalev Kesküla on kirjutanud: “Meieaegsetest mahub nimetama vaid asendamatuid vapiloomi. Kõigepealt mõned asendamatud lahkunud: keelevõlur Artur Alliksaar, Juhan Viiding, kelle loodud kummastusest tema lugejad vaevalt kunagi välja pääsevad, ning vahest ka inimlähedane Juhan Smuul. Ja siis need, kes saavad enesest veel ise rääkida: tänapäeva Tammsaare Jaan Kross, 1960ndate äraseletaja Paul-Eerik Rummo, 1970–80ndate vastupanulaulik Hando Runnel, tänapäeva Jannsen ja Jakobson ... ..., maailmale avatud piirideta hing Jaan Kaplinski, intuitsioonigeenius Mati Unt, süütuse tagaotsija Viivi Luik, eeterlik ja tundejõuline ... ...”. Kelle nimed on asendatud punktiiridega?

 

32.  1943. aastal asutatud Eesti Nõukogude Kunstnike Liidu õigusjärglane Eesti Kunstnike Liit (EKL) on katusorganisatsiooniks 19-le kunstnike ja kunstiteadlaste erialaliidule. Seisuga 1. oktoober 2002 kuulub EKL-i 964 professionaalset kunstnikku ja kunstiteadlast. Kes on aga EKLi president?

 

33.  Esimeses voorus küsisime Paul Cezanne’i autoportreesid. Täna vastake, kes on maalinud selle Cezanne’i portree. Sündinud on ta Taani Lääne-India saartel Kariibi meres. All paremal ka tema autoportree, lisaks näiteid põhitoodangust- linnavaadetest ja maastikumaalidest.

 

34.  2003. a. mängib ta Vanalinnastuudios H. Raudsepa “Roosades prillides” Taalit - sama rolli, mida enam kui 30 aastat tagasi Vanemuises tema ema Nieves Lepp. Tema esimene roll sündis 16-aastasena, kui ta mängis Kaarel Irdi viimases lavastuses “Rublarüütlid”. Kes?

 

35.  Tema kohta on öeldud ‘baltisaksa päritoluga austraalia näitekirjanik’ ja ‘Norra kaluriküla veidrikust intellektuaal ja filosoof, maailmakodanik ja näitekirjanik’. Õige võib olla see kõik. Ta on kirjutanud näidendeid ka Eesti lavale ning toetanud üht väiketeatrit veidi ka rahaliselt. Kes?

 

36.  Kui BBC korraldas 2001. a. internetihääletuse maailma parima filminäitleja selgitamiseks, pälvis võidu India legendaarne filmitäht Amitabh Bachcan. See 60-aastane mees on mänginud vähemalt 118 filmis, kehastades põhiliselt noort vihast meest, keda saadab edu nii romanssides kui tantsus. Indias juhib ta saadet ‘Kes tahab saada miljonäriks’. Küsime aga, milline linn on India filmitööstuse keskus?

 

37.  See kirjanduse-, kunsti- ja muusikavool sai alguse 1870ndail aastail Itaalias. Nimetus tuleneb itaaliakeelsest sõnast ‘tõde’. Taotles elu realistlikku kujutamist ja oli naturalismi mõju all. 1890 tungis itaalia ooperisse. Kuningatest ja jumalatest muusika loomise asemel hakati kujutama talupoegade, teenrite ja vaesunud kirjanike püüdlusi ja katsumusi. Nendes ooperites on igapäevaelu armastust, tragöödiat, lootusi. Esindajad nt Leoncavallo, Puccini. Kujutavas kunstis oli eriti tugev Saksamaal 1920ndail. Kuidas nimetatakse?

 

38.  Ülemöödunud aasta lõpul tõi Haapsalu muusikakool koos äsjaloodud See teatriga lavale muusikali „Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi”. Pärast poolt aastat vaheaega näevad läänlased taas Lumivalgekese lugu, nüüd aga tuntavalt kärbitud versiooni. Välja jääb originaalmuusika koos orkestriga. On lauludeta draama, Haapsalu „Lumivalgekese ja seitsme pöialpoisi” muusikali pöialpoisid ei laula enam kuulsat Hei–hoo–laulu, sest autoritasu maksmine käib tegijail üle jõu – see nõudnuks 100 000 krooni. Muusika Disney 1937. aasta multifilmile, mis on oma žanris üks tuntumaid, on kirjutanud kuulsa nimega mees. Kes?

 

39.  Tallinn taotles 2008. aastaks koostöös Newcastle/Gatesheadiga Suurbritanniast Euroopa kultuuripealinna staatust. Milline linn on aga Euroopa kultuuripealinn 2003?

 

40.  Kes on mees pildil?

  

 

Vastused

1.    

Prohvet Muhamed

Ratsu al-Buraq (Välk) abil viis peaingel Gabriel Muhamedi hetkega Mekast Jeruusalemma, hiljem ka taevasse Allahi juurde

2.    

Hispaania, Luxembourg

Louis XIV noorem pojapoeg Philippe (Felipe V) sai 1700 Hisp. kuningaks, praegu Juan Carlos I (Bourbon); Hisp. Bourbonide üks noorem haru sai 1731 Parma hertsogiriigi troonile, Lux. suurhertsog Henri de Bourbon-Parma on selle perekonna noorema liini esindaja

3.    

Venezuela

 

4.    

Riia peapiiskopkond, Kuramaa piiskopkond

1347-1561

5.    

Aleksander III

Abikaasa Maria Fjodorovna ehk Dagmar

6.    

Rootsi-Norra unioon 1844-1905

Hüüti ‘Sillsaladen’ (heeringasalat), kuna nägi välja nagu traditsiooniline rootsi salat marineeritud heeringatest, punapeedist ja kartulitest. Enamasti kasutas kumbki osapool oma lippu koos uniooni sümboliseeriva märgiga

7.    

Tilsit 1807

Praegu Sovetsk. Napoleon I ja Aleksandr I Tilsiti rahu

8.    

Vatikan, Taivan

2002 astusid Šveits ja Ida-Timor. Vatikanil (Püha Tool) on alaline vaatleja, Taivani ei tunnusta paljud Hiina RV survel iseseisvana

9.    

Mart Laar, Edgar Savisaar, Andres Tarand

4 korraga jäid Sirendi, Käärma, Hänni, Käbin, Nugis, Fjuk

10.               

Saksa

Eesti keelt oskav saksa jurist tõlgib eestikeelse seaduse kõigepealt saksa keelde, sealt tõlgitakse see omakorda kõikidesse teistesse keeltesse. Teised ühendamiskeeled: leedu&tšehhi: inglise, ungari&läti: hispaania, slo&slo: itaalia

11.               

Mudamaim

Leucaspius delineatus (Heckel)

12.               

76

Varem 74, Tšehhis 75. 2 p. 70...80, 1 p. 60... 90

13.               

Ondatra

Pärit Põ-Ameerikast, Eestisse toodud 1947 ja 1952

14.               

Jäälind

Зимородок

15.               

Avokado

 

16.               

Suurbritannia, Põhja-Inglismaa

Pennines. Moodustavad ‘Inglismaa selgroo’

17.               

Mikroneesia

Federated States of Micronesia

18.               

Kõik neli Maa naba

Nii magnetiline kui ka geograafiline lõuna- ja põhjapoolus

19.               

Nadežda, Neva

 

20.               

Santiim

Väiksema rahaühiku nimetusena.

21.               

Hokikepid

Viisnurk. Maxx Hockey 2 NHL meeskonna väravavahtidel, 70-80 tk aastas

22.               

1967

2 p. 1966 - 1968, 1 p. 1964 - 1970

23.               

Valguse kiirus vaakumis

 

24.               

Quaoar

Tongva legend pajatab, et “Quaoar tuli taevast alla, ja kui ta oli korratusest korra loonud, tegi maailma ja pani selle seitsme hiiglase turjale. Siis lõi ta alamad loomad, siis inimkonna.”

25.               

Naha puutetundlikkus

Meditsiin

26.               

MotoGP

 

27.               

Uruguai

MM 1930; 1934 Itaaliasse ei sõitnud

28.               

Marion Jones

1997, 1998, 2000

29.               

Jerry Alan West

Hüüdnimi ‘The Clutch’ - Haare

30.               

Vjatšeslav (Slava) Fetissov

Vene hokitreener

31.               

Lennart Meri, Doris Kareva

 

32.               

Jaan Elken

 

33.               

Camille Pissarro

1830-1903. Impressionist

34.               

Diana Klas

 

35.               

Sigismund von Krahl

Von Krahli teater Tallinnas, juht Peeter Jalakas

36.               

Mumbai (Bombay)

Kutsutakse ka Bollywoodiks. Ka india finantspealinn

37.               

Verism

It. k. verismo

38.               

Frank Churchill

Käib töö ja vile koos ...

39.               

Graz

Austria

40.               

Pierre Cardin

Moelooja