Põlvamaa 2003. a. meistrivõistlused mälumängus. I voor, 18. veebruar.

Küsimused Koit Nook

 

 

1.      Mille poolest on oluline ja tuntud 28. mail 585. a. eKr toimuma pidanud, kuid ära jäänud lahing Meedia impeeriumi ja Lüüdia vahel?

 

2.      1526. a. rajas Tšingis-khaani pojapoeg Babur Indias Mogulite impeeriumi. 1556 tõusis troonile tema pojapoeg Akbar. Akbari pojapoega Džahani mäletatakse Indias samuti hästi, põhiliselt küll ühe asjaga seoses. Mida tähelepanuväärset tegi Džahan?

 

3.        Need nõudmised on ajalukku läinud kindla nimetuse all. Millise? Lõpetada saladiplomaatia. Meresõidu vabadus. Vaba kauplemine riikide vahel. Relvastuse vähendamine. Koloniaaltülide lahendamine, arvestades kolooniates elavate inimeste huve. Vägede väljatoomine Venemaa territooriumilt. Belgia suveräänsuse taastamine. Prantsusmaale tuleb tagastada Alsace ja Lorraine. Itaalia piir peab kulgema rahvuspiiri mööda. Austria-Ungari territooriumil elavatele rahvastele anda enesemääramisõigus. Balkani riikidele anda enesemääramise õigus ja rahvusvaheline garantii. Osmani impeeriumis elavatele mitte-türgi rahvastele anda enesemääramisõigus. Türgi suveräänsus kehtestada Türgi piirides. Vaba läbipääs Dardanellidest. Luua iseseisev Poola riik. Poola peab saama rahvusvahelise garantii ja väljapääsu merele. Luua rahvusvaheline organisatsioon, garanteerimaks riikide poliitilist ja territoriaalset sõltumatust.

 

4.      Lugematu arv balti aadlikke tegi karjääri Vene sõjaväes ja poliitikas, kuid üks enim Vene riigi saatust mõjutanud suurmehi nende seast on kindlasti küsitav. Tema silmapaistev tõus sai alguse keiser Paul I tiibadjutandi ja soosikuna. Napoleoni-vastase sõja ajal 1812. a tõusis ta kindralmajoriks. 1825. a osales dekabristide ülestõusu mahasurumisel ja nende süüasja juurdluskomisjonis. Järgnevalt sai temast tsaar Nikolai I tagurliku sisepoliitika üks olulisemaid kujundajaid. 1826-44 juhtis ta Tema Keiserliku Kõrguse Isikliku Kantselei kolmandat osakonda, mis loodi poliitilise jälitus- ja juurdlusorganina revolutsioonilise liikumise ja igasuguse teisitimõtlemise vastu. Temast sai sisuliselt kurikuulsa Vene salapolitsei rajaja.

1827. a sai temast Keila-Joa, Käesalu ja Meremõisa omanik. Kes?

5.      Kloostrikilval osaleb edukalt võistkond ’Issanda Vits’. Nimetage vallutaja, kes kutsus ennast ise ja keda hüüti tuntud väljendiga ‘Jumala Vits’.

 

6.      Nimetage ainus riik, kes on endale tuumarelva loonud ja sellest siis omal tahtel loobunud. President lasi 1991. a. likvideerida riigi 6 aatomipommi ja ühines tuumarelvade leviku tõkestamise lepinguga.

 

7.      Kes või mis on Ukrainas tuntud kui suržik?

 

8.      ... rahuleping on mitmesuguste rahulepingute üldnimetus, millele on alla kirjutatud selles linnas. Sealhulgas 1763. a. leping, mis lõpetas Seitsmeaastase sõja, 1856. leping, mis lõpetas Krimmi sõja, 1898. a. leping, mis lõpetas Hispaania-USA sõja, 1946. a. sõlmitud lepingud liitlasvägede ning Itaalia, Rumeenia, Ungari, Bulgaaria ja Soome vahel, 1973. a. leping, mis lõpetas USA osaluse Vietnami sõjas. Mis linn?

 

9.      Tsaar Mihaili valitsusaeg oli Venemaa majandusliku kosumise aeg. Tugevnevad majandussidemed läänega ei toonud aga kaasa sealsete kommete ülevõtmist. Tsaari isa patriarh Filaret oli väga alalhoidlik õigeusu uskumuste ja kommete kaitsja ning tema seisukohad elasid edasi ka pärast teda. 1634. a. keelati ukaasiga müüa üht ‘taime, mida jumal jälestab’. Mis taim?

 

10.  Heteroptera on suurim vaegmoondega putukate selts, mille esindajad on levinud praktiliselt üle maakera, kui poolusepiirkonnad ja mõned väiksed ookeanisaared välja arvata. Kokku on maailmas neid teada ligikaudu 40 000 liiki, kellest 400 elab ka Eestis. Seltsi sisene suuruse, värvuse, elamis- ning toitumistüübi varieeruvus on väga suur. Mõõtmed kõiguvad vahemikus 0,1 - 11,5 cm. Leidub nii maa- kui vee-elulisi, nii taim-, sega-, kui röövtoidulisi ning ka parasiitseid. Rühm on fülogeneetiliselt väga vana, fossiilseid jäänuseid on leitud juba ülem-Permist. Kes?

11.  Nimetage taim. Ladina keeles Aegopodium podagraria L. Kuulub sarikaliste sugukonda, Mitmeaastane suvehaljas ühekojaline rohttaim. Kõrgus 0,5 ... 1 m. Õied on enamasti mõlemasugulised, kuid esineb ka isasõisi, õiekate on kaheli. Kroonlehed valged, äraspidimunajad, sügavalt pügaldunud tipuga. Sarikate läbimõõt on 1...1,5 cm, need on koondunud varre tipul kuni 25-kaupa, külgharudel umbes 15-kaupa liitsarikatesse. Liitsarika kiired on karedad. Nii katis kui osakatis enamasti puuduvad, kui esinevad, siis koosnevad vaid mõnest

väikesest lehekesest. Õitseb juunist augustini. Putuktolmleja. Vili: kaksikseemnised on paljad, pruunikad, pikliku kujuga, külgedelt lamendunud, kuni 3 mm pikad. Osaseemnised teravate madalate kollakate ribidega, sirged või pisut kõverdunud.

 

12.  Küsitav on Lõuna-Saksamaal aretatud karjakoer. Tõu nimetus tuleb ühe linna nimest. Seal pidasid, aretasid ja kasutasid neid koeri lihunikud. Seda tõugu koera nimetati algul lihunikukoeraks. Ta on vastupidav, vähenõudlik, võõraste vastu umbusklik. Ta sobib hästi valve-, jälitus- ja veokoeraks. Kes?

 

13.  See kirik asub Põlva maakonnas. Kus?

14.  Milline saar?

 

 

15.   Roheline lipp viitab teadagi islamile, aga selle riigi president deklareeris 1991. a., et tegemist on kristliku rahvusega. Erinevatel andmetel on kristlasi 50 kuni 85 % ning ülejäänud jagunevad hõimuusundite, islami, hinduismi jt vahel. Mis riik?

Flag of Zambia

 

16.  Selle riigi nimi tuleneb guaranii indiaanlaste keelest, tähendades ‘jõgi, vesi’. Riigikeeled on hispaania ja ketšua – ainus Ameerikas, kus põlisrahva keel riigikeeleks. Indiaanlasi on 47%, mestiitse 32%, valgeid 12%. Mis riik?

 

17.  Kes on kuuldava laulu (Raagus sõnad, sõnad Peeter Ilus) helilooja?

 

18.  See on külimitust väiksem vilja mõõduvakk, mille maht oli piirkonniti erinev, 2 kuni 6 toopi, Põhja-Eestis harilikult ½ tallinna külimittu (6 toopi). Kasutati seda peamiselt veskites. Mis nime see mõõtühik kannab?

 

19.  1999. a. tegid maksuametnikud lõpu firmale Divec, mille kontorist osteti 1998. a. iga neljas Eesti riiulifirma. Selle juht Erik Vallaste kihutas ringi uhke kupee-mersuga ja et keegi teda ei peataks, monteeris mersule diplomaatilise korpuse numbrid. Millise riigi esindajaks Eestis ta ennast nimetas? Tegemist on end ametlikult maksuparadiisina reklaamiva saareriigiga, kus võib oma auto registreerida iga soovija.

 

20.  Esimene ja tuntumaid piiblitõlkeid (Vana Testament) on kreekakeelne Septuaginta. See teostati Egiptuses Ptolemaios II (308-246 eKr) heakskiidul ja toetusel. Millest selline nimetus? (või mida tähendab septuaginta – see vastus annab 1 punkti).

 

21.  Küsitav hollandi astronoom elas 1900-1992. Ta oli 1945-70 Leideni ülikooli professor ja sealse tähetorni direktor. Lõi 1927-32 Galaktika gravitatsioonivälja uurimise tähestatistilise meetodi. Sõltumatult Ernst Öpikust esitas 1950. a. Päikesesüsteemi ümbritseva komeediparve kontseptsiooni. Kes?

 

22.  Kuidas on selle seaduse nimi? Eksisteerivad sellised taustsüsteemid, mille suhtes kulgevalt liikuvad isoleeritud kehad säilitavad oma kiiruse arvväärtuselt ja suunalt muutumatuna.

 

23.  1772 ilmus Põltsamaal esimene eestikeelne tehnikaalane raamat, Friedrich Wilhelm von Sieversi (1716-1781) Öppetus, kuida wisi pölle ... tehhakse. Mis sõna oli punktiiri kohal?

 

24.  2003. a. teisel päeval teatasid Hiina ametivõimud, et pärast mehitamata kosmosesüstiku Shenzhou IV (hiina k «jumalik laev») äsja lõppenud edukat lendu on alustatud konkreetseid ettevalmistusi esimese mehitatud kosmoselaeva teelesaatmiseks. Sojuzil baseeruva Shenzhou V lend on planeeritud  aasta teise poolde. Erinevalt venelaste kosmonautidest ja ameeriklaste astronautidest kasutavad hiinlased terminit, mis tuleneb hiinakeelsest kosmost tähendavast sõnast. Kirjutage see!

 

25.  Sündides oli ta Aleksander Oltsvel. Hiljem on kandnud/kasutanud ka nimesid Aivo Ilves, Johan Alexander Berthel, Alexander Holtzwell-Berthel, Teuvo Jalmari Petrell, John Baldwin. Mis nime all tunneme teda nüüd?


26.  Küsitav töötas Eesti Kaitseliidu spordipealikuna, Eesti Talvespordi Liidu esimehena 1934- 1937.a. ja juhatuse liikmena, tegi ära suure töö suusaspordi arendamisel, organiseerides suusaseppade (-tislerite) kursused, muretsedes Skandinaaviamaadest suusavarustust, korraldas kaitseliitlaste meeskonnaga Soome lahe ületamise, samuti KL malevate teatesõidu ümber Eesti, Eesti meistrivõistluste algatamine, organiseeris eestlaste osalemise 1936.a. Garmish-Partenkircheni taliolümpial ja 1938.a. Lahti MM-l, samuti üleriiklikud Kaitseliidu võistlused, ta ajas ka ise sisse suusajälgi, mõõtis raja ja võistles Tartus Emajõel 1921.a. peetud esimestel Eesti meistrivõistlustel 25 km distantsil. jne.jne. Suusatajad nimetasid teda Eesti suusatajate isaks. Kes?

 

27.  Jaan Kirsipuu jalgratturikarjäär on jõudmas olulise tähiseni. Järgmine etapivõit oleks temale juba sajas. Tegevratturitest on selle saavutuseni maailmas jõudnud vaid kaks meest. Nimetage nad!

 

28.  On arvatud, et Lenini ja Stalini järel oli see NSVL kõige tuntum nimi 1930. aastail. Riigi neli kuulsamat jalgpallurit olid vennad ... . Neist Nikolai lõi Spartaki ja juhatas seda surmani. Nimi?

 

29.  Autoralli maailmameistreid on aastast 1979 tänaseks selgitatud 24 korda. Mitmel korral on võit läinud soomlasele?

 

30.  Eesti kirjanike leksikon kirjutab temast: (kod.-n. Lea Soo; 27. XI 1945), ulmekirjanik. Sünd. Tartu kauplusejuhataja ja kasv. õpetaja tütrena, õppis Tartu 7. keskk-s, TRÜ arstiteadusk-s 1964-65 ja geograafiateadusk. bioloogiaosak-s 1966-72. Töötanud Irkutski obl-s vaigutajana 1965, hiljem mitmel pool Tartus laborandi, raamatukoguhoidja, valvuri, sekretär-masinakirjutajana. Avaldanud psühhol. ulmerom-i ... (1981, toim. A. Kaalep; II - 1988). Biloloogil. fantastikat rakendav teos keskendub emaduseküsimustele ning vastandab indiviidi- ja liigieetikat, ei puudu ka ühiskonnakriitiline alltekst. Mis on tema kirjanikunimi ja romaani pealkiri?


31.  Väidetavalt koos Amerigo Vespucciga merd sõitnud portugallane Raphael Hythlodaeus on jutustajaks ühes maailmakuulsas raamatus. Sisuliselt on ta autori teiseks minaks. Nimetage see teos ja autor.

 

32.  1954. a. ilmus “Pioneeris” Alfred Saldre “Läikiv järv”, esimene suuremahuline eesti autori koomiks. Milline tuntud teos maailmakirjandusest oli selle kirjanduslikuks aluseks? Nimetage autor ja pealkiri.

 

33.  Pildil on üks tegelane, kelle nime me siiski ei küsi. Vastake hoopis, kes on tema tegemised kirja pannud ja kes tema joonistanud.

  

 

 

34.  Näete ühe mehe kolme autoportreed, vastavalt aastatest 1875-77, 1878-80, 1885-87. Kes?

  

 

 

35.  Küsitav on inglise näitleja, Suurbritannia Rahvusteatri esimene kunstiline juht, 1947. aastal pälvis esimese näitlejana aadlitiitli. Sai kuulsaks oma Shakespeare'i tõlgenduste kaudu. 1941. aastal pöördus vabatahtlikuna värbamiskomisjoni, andes nõusoleku kasutada teda propagandafilmide ja raadiosaadete tegemisel. Ka sõja ajal vändatud mängufilmid olid propagandistliku alatooniga: "Lady Hamilton'is" mängis ta admiral Nelsonit ja Shakespeare'i "Henry V" oli samuti ülimalt aktuaalne hetkel, mil maa valmistus avama teist rinnet. Kunstilise lahenduse seisukohalt olevat viimane senini parimaid Shakespeare'i ekraniseeringuid. Kes?

 

36.  Kes on piltidel?

              

 

37.  Kes on kuuldava muusikapala autor?

 

38.  Ta sündis 19. 9. 1894 Läänemaal. Lõpetas 1914 Riias vaimuliku seminari, õppis 1914-16 Varssavi ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas. Õppis ka muusikat, laulis nii Riias kui Varssavis. 1918 jõudis Estonia lavale, 1919-21 õppis Itaalias, õpetas Tallinna konservatooriuumis kuni surmani 1966.a. Kes?

 

39.  Nimetage helilooja ja teos. See on üks maailma enimlavastatud oopereid. Põhisisu on poeet Rodolfo ja õmblejanna Mimi traagilise armastuse lugu Pariisi Ladina kvartalis. Ooper baseerub 1840. aastail Pariisis boheemlasena elanud Henry Muger’ romaanil.

 

40.               

Siin pildil on ta 10-aastasena 1986, mil mängis Astrid Lindgreni raamatu põhjal tehtud Lasse Hallströmi filmis “Bullerby lapsed” Annat. Mis nime all tunneme teda nüüd?

 

Vastused

 

1.      

1. ajaloosündmus, mille täpne kuupäev on teada

Täielikku päikesevarjutust lahingu eel peeti jumalate hoiatuseks, sõlmiti rahu. Astronoomid arvutasid välja

2.      

Lasi püstitada Tadž Mahali

Agras, 1632-53. Naise Mumtaz Mahali mälestuseks

3.      

Wilsoni 14 punkti

8.01.1918 esitatud rahuprogramm

4.      

Alexander von Benckendorff

1781-1844

5.      

Attila

Hunnide kuningas 5. sajandil

6.      

Lõuna-Aafrika Vabariik

Pres. Fr. W. de Klerk. Ametlikult tuumarelv 7 riigil

7.      

Vene ja ukraina segakeel

Kesk-Ukrainas. Riigikeeleks on ukraina k., idas osatakse vähe. 1920.aa-te lõpus keelati ukrainakeelne kooliharidus

8.      

Pariis

Ka 1814 ja 1815 jt

9.      

Tubakas

 

10.  

Lutikalised

Klass putukad, alamklass välislõugsed

11.  

Naat

Tavaliselt kasvab koduaedades vaid suurte alumiste lehtedena, sest enne varre kasvamist kitkutakse ta umbrohuna välja

12.  

Rotveiler

Rottweil’i linn

13.  

Saatse

Apostliku  õigeusu Paraskeva Pjatnitsa (Kannataja Paraskovja) nimeline, aastast 1801

14.  

Ruhnu

 

15.  

Zambia

 

16.  

Peruu

Ja presidendiks oli jaapanlane

17.  

Rein Rannap

 

18.  

Matt

Mativilja, naturaalse jahvatustasu võtmiseks

19.  

Vanuatu

 

20.  

Seitsekümmend (lad.k)

Tõlketööle rakendati 70 õpetlast

21.  

Jan Hendrik Oort

Komeediparv e.Öpik-Oorti pilv

22.  

Newtoni esimene seadus

Ehk inertsiseadus. Esmakordselt formuleeris inertsiseaduse Galilei 1632. a. Newton üldistas Galilei järeldusi ning lülitas need liikumise põhiseaduste hulka

23.  

wiin

 

24.  

Taikonaudid

Taikong = kosmos

25.  

Alex(ander) Lepajõe

 

26.  

Elmar Lepp

 

27.  

Mario Cipollini, Erik Zabel

Itaalia ja Saksamaa

28.  

Starostin

Nikolai (1902-1996), Andrei, Pjotr, Aleksandr

29.  

13

7 meest. Teiste riikide 11 korda 8 meest

30.  

Eiv Eloon, Kaksikliik

 

31.  

Thomas More, Utoopia

Ilmus LR 2002, nr 11/12

32.  

J. F. Cooper, Nahksuka jutud

 

33.  

Ellen Niit, Edgar Valter

Krõll

34.  

Paul Cezanne

 

35.  

Laurence Olivier

1907-1989

36.  

Katharine Hepburn

Katharine Houghton Hepburn, s. 12.5.1907. Ainus 4 Oscarit võitnud näitlejanna

37.  

Franz Schubert

Ave Maria. Franz Peter Schubert (1797-1828), austria

38.  

Aleksander Arder

 

39.  

Giacomo Puccini, Boheem

La Bohème

40.  

Sahlene

Anna Cecilia Sahlin