Pärnu paarismäng 09.02.2003

Küsimused Toomas Talviste ja Olavi Oja

 

1. Mille erakordsega on USA presidendivalimiste ajalukku läinud sotsialistide liider Eugene Victor Debs?  

 

2. Vana – Egiptuse kultuur oli ülimalt konservatiivne. Kõike, mis hinnati heaks ja ilusaks püramiidide ajastul, peeti suurepäraseks ka tuhat aastat hiljem. Vaid üks valitseja oli ketser, kes hülgas traditsioonid ja tunnistas vaid ühte jumalat – Atonit. End ja oma abikaasat Nofretetet lasi ta kujutada realistlikult koos kõigi puudustega, teda on nimetatud ajaloo esimeseks demokraadiks. Kes?

 

3. Mardipäev kanti protestantlikes maades pärast usupuhastust 10. novembrile ja seostati Martin Lutheri sünnipäevaga. Katoliiklikus traditsioonis peetakse mardipäeva 11. novembril ja see on pühendatud konkreetse isiku mälestusele. Kelle mälestuspäev on mardipäev katoliiklikus traditsioonis (võimalikult täpne vastus)? 

 

4. Kes meist ei teaks antiikkangelase Heraklese vägitegusid, mida ta koos vennapoja Iolaosega korda saatis. Nagu eelnevast selgub, oli kangelasel ka vend, mütoloogiliste allikate järgi isegi kaksikvend, kuigi Heraklese isaks peetakse Amphitryoni asemel siiski Zeust ennast. Kuidas oli kaksikvenna nimi?

 

5. Kui Lev Trotski Stalini survel Nõukogude Venemaalt välja saadeti, leidis ta asüüli Türgis, Prantsusmaal ja juunist 1935 detsembrini 1936 veel ühes riigis, enne kui NKVD jaht Mehhikos lõplikult vilja kandis. Trotski ise ütles 35-ndal resigneerunult: “Tundub, et valida on Madagaskari ja ... vahel.” Mis riik asüüli andis?

 

6. Kes on see Eesti afrikanist ja misjonär (1878 Kiili – 1938 Kuressaare), kes elas 1907 – 30 Tanganjikas ning avaldas 1925 esimese masai aabitsa?  

 

7. 2002.aastal Äripäeva koostatud Eesti ettevõtete edetabelis saavutas esikoha Tele2 Eesti AS. Samas suutis teisele kohale tulla vabrik, kes edestas tänu headele kasvu- ja kasuminumbritele (käive 422 miljonit krooni, kasum 126,6 miljonit krooni) kõiki kuutteist Eesti mammutettevõtet, kelle käive on üle miljardi. Seda huvitavam, et tegemist on ettevõttega, mille omaniku pankroti tõttu oli aastaid tagasi küsimus, kas seiskunud vabrik üldse suudab ellu ärgata. Praegu kuulub vabrik Iirimaa firmale W.F.B. Baird & Co ning põhiline tooraine tuuakse Belgiast ja Prantsusmaalt. Millisest ettevõttest on jutt?

 

8. 20. veebruaril 1937.a. anti Eesti riigivanema dekreedina välja ....... osavõtmise keelu seadus. Üleastumise korral nähti ette 3-aastane vanglakaristus. Vabatahtlike osavõttu sellest organiseerisid kommunistid D. Kuzmin ja J. Ellermann ning pahempoolsed sotsialistid N. Andresen ja J. Vebermann; esimesed teadaolevad dekreedirikkujad olid Tartu tudengid Johan-Heinrich Tamm ja Boris Konstantjuk. Millest osavõtt keelati?

 

9. Küsitav linn asub Tareste lahe ääres. Samas paigas olnud asundusest on esimesi teateid 16. sajandist. Alates 19. sajandi keskpaigast kujunes temast vabrikutööliste asula Inglismaa töölisasulate eeskujul. Vabrikusakste majadest on säilinud Pika Maja nime all tuntud hoone, samal perioodil ehitati ka sadam. Millisest Eesti linnast on jutt?

 

10. 1998. aastast antakse Eestis toiduainetetööstuse produktidele taas välja nn kvaliteedimärke – pääsukesemärke ja ristikumärke. Kui märgi olemasolu näitab mõlemal juhul toote kvaliteeti, olles märkide ühiseks tunnuseks, siis küsime: mis on nende märkide põhiline sisuline erinevus?

 

11. Küsitava saarestiku kogupindala on 6784 km2, millest maismaa moodustab 1527 km2. Aasta keskmine temperatuur on seal 6,9 kraadi. Elanikke on ca 26 000, kes peamiselt on hõlmatud kalanduses ja turismis. Nt 2000.aastal külastas saarestikku peaaegu 1,8 miljonit turisti. Saarestikul on 1954.aastast oma lipp (värvid sinine, kollane, punane), 1984. aastast oma postmargid ning seadusandjana juhib elu 30-liikmeline parlament. Kaks naaberriiki on esindatud ka oma konsulaadiga. Pariisi rahulepingu (1947) kohaselt on tegemist relvavaba piirkonnaga. Mis saarestik?

 

12. Tegemist on kõige liigirikkama kalade sugukonnaga (275 perekonda üle 1500 liigiga). Eestis ujub selle sugukonna liike arvukalt, kuid Lõuna – Ameerikas mitte ühtegi. Sugukond? 

 

13. Millise Euroopa riigi nimi tuleneb sõnadest, mille eestikeelne tõlge oleks “väike linn”?  

 

14. Kellest või millest on jutt? Aristoteles arvas, et need tekivad soomudast või vihmaussidest ja see teooria püsis ligi 2000 aastat (XVI sajandini). Hiljem arvati ekslikult, et neid sünnitab Zoarces Viviparus. Ühe poole nende tekitajast avastas itaalia teadlane C. Mondini 1777.a., teise poole austerlane S. Syrski ligi sada aastat hiljem, lõpliku tõeni jõudis Johannes Schmidt alles 20.sajandil.

 

15. Maailmakaardil on üks väin, mida õigusega võib nimetada “teiseks Bermuuda kolmnurgaks”. Viimase paarisaja aasta jooksul on selle väina mõtteliste kolmnurga tippude vahel hukkunud mitusada laeva, kaduma on läinud ka hulgaliselt lennukeid (kes on sealhulgas lihtsalt radariekraanidelt kadunud). Suuresti on õnnetustes süüdi olnud ka 40. lõunalaiuskraadil puhuvad tugevad tuuled ja väina kivised kaljukaldad. Mis on selle kivise hauana tuntud väina nimi?

 

16. See luuletaja, kelle luuletsükkel “Cantos” pani aluse modernistlikule luulesuunale, oli seotud Benito Mussoliniga ja edastas II maailmasõja ajal Itaaliast USA vastaseid meediaüleskutseid. 1945.a taheti USA-s kohtusse anda, kuid tunnistati nõrgamõistuslikuks, misjärel veetis 12 aastat Washington DC haiglas. Kellest on jutt?  

 

17. Radikaalne “situatsionistide” liikumine on suunatud üha kommertsialiseeruva maailma vastu. Liikumise juht prantslane Guy Debord viljeles hüpergraafilist antikunsti, teda peetakse üheks filmiajaloo suurimaks novaatoriks. Oma 1959.a mais valminud raamatu “Memoires” suunas ta otseselt teiste raamatute ja lugeja vastu. Mil moel?

 

18. Aastatel 1961 – 1967 kirjutas ta 7 romaani, igal aastal ühe. Nende aineks on lapskuningas Konradini sõjakäik Sitsiiliasse; orduvõitlus ristisõdijate viimases kantsis Akkonis aastal 1291; hispaania palgasõdurite võitlus 14.sajandil türklaste vastu Väike-Aasias; antiutoopia meremehest, kes satub Allotria saarele; pühaku Siena Katarina biograafia; trubaduur Davidi elu; lugu alkeemik ja astroloog Johannes Faberist. Ise on kirjanik öelnud: “Kui mul on õnnestunud oma raamatutega anda lugejale natuke julgust nende traagilise sisu kiuste, oleksin õnnelik.” Kirjanik?

 

19. “Turgenev tahtis olla vapper nagu Lermontov ja läks mõõka ostma. Puškin kõndis poest mööda ja märkas teda aknast. Võttis kätte ja hakkas meelega karjuma: “Vahi Gogol (tegelikult mingit Gogolit polnudki), vahi, Turgenev ostab mõõga! Davai, ostame meie sinuga püssi!” Turgenev ehmus ja sõitis samal ööl Baden – Badenisse.”

Autor?

 

20. Stefan Zweig külastas küsitavat riiki esmakordselt 1936. aastal. 1940.a asus sinna elama ja järgmisel kirjutas riigi ajalugu, majandust ja kultuuri käsitleva raamatu “...... – tuleviku maa”. Zweigi enda tulevik kirjanikku ei rahuldanud - 22. veebruaril 1942.a sooritas ta koos oma teise abikaasa Charlotte Altmanniga suitsiidi ja maeti sinnasamasse Petropolise kalmistule. Mis riigis veetis Zweig oma viimased aastad?

 

21. Seda näitlejat, kirjanikku, režissööri ja produtsenti kutsuti Komöödiakuningaks (King of comedy). Ta tegi kuulsaks Charlie Chaplini, Mabel Normandi, Marie Dressleri, Ben Turpini ja Buster Keatoni, ostis suure maavalduse Los Angelese lähistel ja paigaldas sinna 15 m kõrgused tähed (algselt Hollywoodland, hiljem Hollywood), lõi filmikompanii Keystone Pictures. Hiljem hävis börsil ja suri vaesuses. Kellest on jutt?

 

22. 1876.a. kirjutas üks Pariisi nädalaleht : “Rue le Peletier on õnnetuste tänav. Pärast tulekahju Operas on seda tabanud uus õnnetus.” Millest oli jutt?  

 

23. W. Shakespeare’i “Hamletit” on Eesti lavalaudadel etendatud palju kordi. Ühel korral on Taani printsi mänginud ka naine. Kes?

 

24. Näidendi esietendus toimus Pariisis 5. jaanuaril 1953.a. pärast seda, kui autor oli näidendit 4 aastat tulutult erinevatele lavastajatele pakkunud. Ka Roger Blin võttis selle lavastada vaid praktilistel kaalutlustel, kuna näidendis oli vähe tegelasi. Autor kirjutas näidendi prantsuse keeles tavalisse koolivihikusse ja lõpuni jõudes kirjutas selle väikeste parandustega tagant ettepoole ümber. Autor ja teos?

 

25. Küsitav isik pidi saama kardinaliks, kuid suri oma 37ndal sünnipäeval. Selle aja kuulsamaid õpetlasi kardinal Bembo kirjutas tema hauakivile: “Kui ta elas, pani ta emakese looduse kaitsma tema vangiks saamist ja seda, et tema surres sureb ka loodus ise.” Kes?

 

26. John Cage 1952, Mike Batt 2001. Mis neid ühendab (hetkel ilmselt lõplik loetelu)?

 

27. On haruldane, kui mingis heliteoses võetakse kasutusele uudne instrument ja erakordne, et instrument nimetatakse heliteose järgi. Kuid just nii on üldtuntud 1 ventiiliga ja 1,5 m pikkune erihäälestusega trompet (kõla miskit trompeti ja trombooni vahepealset). Mis trompetiga on tegu ehk mis teosest on jutt?

 

28. Rändavad üliõpilased ja teenistuseta vaimulikud vagandid (goljaarid) olid esimeste ilmalike laulude kirjapanijaiks. Suurim vagandiluule kogu on kokku pandud 13.sajandi alul ja leitud 1847.a. J.A.Schmelleri poolt Baierist Benediktbeuerni kloostrist. Mis nime see kannab?

 

29. Kes laulab?

 

30. Helilooja?

 

31. Kes on see tuntud sportlane, Salt Lake City pronksmedaliomanik? Ta oli ka Albertville´i olümpiavõitja, kuid jäi treeneri otsusel medalita (sai hiljem medali koopia).

 

32. Kirjanik?

 

 

33. Kes on see eestlane (1939-2002)?

 

34. Mis lipp?

 

35. Kelle maalid?

      

 

36. Lev Jašini nimeline auhind MM-i parimale väravavahile anti 2002.a. välja kolmandat korda ja loomulikult sai selle Oliver Kahn. Eelmine laureaat oli Fabien Barthez, kes võitis aga esimese Jašini auhinna 1994.a.?

 

37. Küsitav sportlane oli üks Barcelona OM suurimaid üllatajaid, võites oma maale esimese kergejõustikukulla 80-aastase vaheaja järel. Paraku jäi see medal tema ainsaks väljapaistvaks saavutuseks. Sydney OM-l oli ta stardis teisel kergejõustikualal, kuid ei pääsenud eelringist kaugemale. Kes?

 

38. 1949. aastal tuli Euroopa korvpallimeistriks riik, kes on üldse osalenud vaid kolmel finaalturniiril. Kes võitis?

 

39. Millise nime all on meile paremini tuntud olümpiamängudega seotud tegelane Mihhail Potapõts Toptõgin? Ta on käinud ka Eestis.

 

40. Gary Lineker on paika pannud jalgpalli definitsiooni : “22 meest mängivad palli ja lõpuks võidavad ...”. Kes?

 

41. Ta sündis Ülem-Alsace’is, oli juba 30-aastasena usukolledži juht, kiriku pastor ja märkimisväärselt andekas Bachi muusika esitaja orelil (harjutas lapsest saati tuntud organisti Charles-Marie Widori käe all); andis välja raamatu “Saksa ja Prantsuse orelimängijate ja orelivalmistajate kunst”. Pärast 37-ndat eluaastat siirdus misjonärina Lambarenesse (praeguse Gabooni territooriumil). Kes oli see mitmekülgselt andekas inimene?

 

42. 1960-ndatel olid moes limusiinid, mille omamist peeti lausa igapäevaseks. Seejärel lõi autoturul võimsalt laineid Volkswageni “Põrnikas”. Mitte just väikese osa “Põrnika” müügiedust andis tema müügilause. Kuidas see kõlas?

 

43. Küsitav maadeavastaja, keeleteadlane, õpetlane, antropoloog, sõdur ja kirjamees oli Briti konsul Brasiilias, Damaskuses ja Austria-Ungaris, avastas koos John Hanning Speke’ga 1858.a. Niiluse lätte ja Tanganjika järve, tõlkis inglise keelde “1001 ööd” ja “Kamasutra”. Pärast küsitava surma 1890.a. Triestes põletas abikaasa Isabel enamuse tema kirjapandud lektüürist väidetavalt erootilise sisu tõttu. Kellest on jutt?

 

44. 1996. aasta suvel alustasid USA Washingtoni osariigi Cedar Woodi põhikooli õpilased ühe ainulaadse dokumendi väljatöötamist. Kõik õpilaste ideed koondati lõpuks ühele paberile, mille teksti kirjutas käsikirjas 9-aastane Lindsey Johnson. Tegemist oli juhiloaga, mis anti selle omanikule Brian Cooperile pärast “sõidueksami” edukat läbimist kätte 28. novembril 1996 kooli aulas. Loale kirjutasid lisaks koostajale alla kooli direktor, osariigi kuberner, Esindajatekoja saadik, litsentsiameti juhataja ning politseiülem. Millise sõiduki juhiloaga on tegemist? Ana- loogilist luba sooviti hiljem välja anda venelasele Ruslan Kuzminile.

 

45. Pythagoras on öelnud: “Kera kujutab endast kõige harmoonilisemat kujundit, jumalad on aga harmoonia kehastuseks, järelikult…”. Millise järelduse tegi neist kahest väitest kuulus matemaatik ja filosoof juba 6. sajandil e.m.a?

 

46. 2002. aasta septembris võeti ÜRO 191. liikmeks esimene 21. sajandil iseseisvunud riik: Ida – Timor. Vaid paar nädalat varem võeti ÜRO-sse 190. liige. Mis riik?

 

47. Eesti ja Soome praegustes valitsustes on nimekaimud. Mis on nende ühine perekonnanimi?

 

48. 11. september 2001 on Ameerika hellaks teinud. Eelmise aasta lõpul tahtis kunstitudeng Clinton Boisvert sellele tähelepanu juhtida, paigutades New Yorgi metroo Union Square sõlmjaama 38 musta kappi, millele oli valgete tähtedega kirjutatud üks sõna. See tekitas tõelise paanika, jaam suleti viieks tunniks ja kunstnik kaevati kohtusse. Mis oli see sõna kappidel (4-täheline nii inglise kui eesti keeles)?

 

49. Peale 1630. aastat asendati Hollandi lipul rahvuslik oranž värv punasega. Millega põhjendatakse 17. sajandil toimunud värvivahetust?

 

50. Nimetage see hilisem Nõukogude Liidu minister, kes valiti NSVL ÜN X koosseisu liikmeks Keila valimisringkonnast.

 

Vastused

 

AJALUGU/ANTIIK

 

1. Ainus presidendikandidaat, kes on kandideerinud vangistatuna; sekkus I maailmasõja ajal armeesõdurite värbamisse.

2. Ehnaton ehk Amenhotep IV.

3. Tours’i piiskop Martin.

4. Iphikles.

5. Norra, Weksali väikelinn.

 

EESTI

 

6. Leonhard Blumer.

7. Pärnu Linavabrik.

8. Hispaania kodusõjast.

9. Kärdla.

10. Tooraine päritolu – pääsukesemärk antakse eestimaisest toorainest toodetele, ristikumärgi saanud tooted on valmistatud imporditud toorainest.

 

GEOGRAAFIA/LOODUS

 

11. Ahvenamaa.

12. Karpkalalased ehk karplased (cyprinidae).

13. Vanasaksi keelne luettil burug; Luxembourg

14. Angerjad (anguilla anguilla). Mondini ja Syrski avastasid sugunäärmed, Schmidt aga Sargasso mere kudemiskohana.

15. Bassi väin, asub Austraalia ja Tasmaania vahel.

 

KIRJANDUS

 

16. Ezra Pound.

17. Raamatul olid liivapaberist kaaned, et need räsiks riiulis teisi raamatuid ja vigastaks lugeja käsi.

18. Karl Ristikivi.

19. Daniil Harms.

20. Brasiilia.

 

KULTUUR (FILM, KUNST, TEATER)

 

21. Mack Sennett.

22. Teine impressionistide ühisnäitus: ”2me exposition de peinture”.

23. Merle Jääger diplomilavastuses 1987.

24. Samuel Beckett “Godot’d oodates”.

25. Raffael.

MUUSIKA

 

26. Heliteosed, mis sisaldavad ainult vaikust; esimene kannab nime “4.33”, teine “One Minute of Silence”. “John Cage Trust” kaebas Batti plagiaadisüüdistusega kohtusse, kuid Batt väitis, et tema teos on parem, kuna suudab minutiga edasi anda sama, mis Cage nelja ja poolega. Esimese kohta ütles Stravinski: “Ma loodan, see helilooja rõõmustab meid pikemate teostega samas laadis.”

27. Aida trompet, Verdi kasutas neid “Võidumarsis”. Kutsutakse ka egiptuse trompetiks, kuna 2 sarnast pilli leiti Tutanchamoni hauakambrist.

28. Carmina Burana, tõlgituna: Beuerni laulud.

29. Tõnis Mägi (laul “Ma otsin teed” aastast 1971).

30. Maurice Ravel, “Pavane pour une infante defunte”.

 

PILDID

 

31. Nikolai Habibulin. Albertville’is ei jätkunud kõigile medaleid ja nii otsustas Tihhonov kolmanda väravavahi ilma jätta.

32. Jerome David Salinger.

33. Toomas Paiste, maailma ühe suurima löökriistafirma “Paiste” omanikke kuni surmani.

34. Ida-Timori lipp.

35. Peeter Mudist.

 

SPORT

 

36. Michel Preud’homme (Belgia väravavaht).

37. Paraskevi Patoulidou, 100m tõkkejooksu olümpiavõitja. Sydneys ei pääsenud Kreeka 4x100 meetri teatenaiskond eelringist edasi.

38. Egiptus.

39. Karupoeg Miška, Moskva OMi maskott (see on tema täisnimi).

40. …sakslased”.

 

TEADUS/TEHNIKA


41. Albert Schweitzer.

42. “Minu teine auto”.

43. Sir Richard Francis Burton.

44. Marsi-kulguri luba (kulgur “Sojourner” maabus Marsile “Pathfinderi” pardal 4. juulil 1997.a).

45. Maakera on ümmargune (kuna jumalad on loonud maailma, siis pidid nad ta looma ideaalsena).

 

VARIA

 

46. Šveits.

47. Rask, Eesti justiitsminister on Märt ning Soome haridusminister on Maija.

48. Fear (hirm).

49. Merekindlam, vee, tuule ja päikese tõttu kadus oranž laevalippudelt. Oranž on kahvatu värv ja merel halvasti eristatav.

50. Dmitri Jazov.