Pärnumaa meistrivõistluste etapp (20. märts 2007)

Küsimused: Tauno Vahter / Ove Põder

 

 

1. Pildil olev hoone rajati 1851. aastal. See Joseph Paxtoni projekteeritud maja oli 560 m. pikk ja 33 m. kõrge. Omapärase ehituslahenduse tõttu proovisid enne pidulikku avamist konstruktsioonide tugevust sõdurid, kes seal hüppasid ja marssisid. Juba aasta pärast avamist võeti hoone koost lahti ja püstitati linna teises servas.

              

2. Küsitav valitseja oli tuntud muuhulgas kleptomaanina, mille tuntuimaks näiteks on lugu, kuidas ta varastas Winston Churchilli uuri. Huvi võib pakkuda ka see, et just tema vuntside järgi on vormitud Hercule Poirot´d kehastava näitleja David Sucheti vuntsid. Tema õde oli lühikest aega praeguseks kadunud monarhias ühe teise riigi kuninganna.

3. Kes ?

             

4. Millisel spordialal on minevikus erinevatel aegadel kasutatud Kongsbergeri tehnikat, Windischi tehnikat ja Däscheri tehnikat ?

5. Millise komisjoni liikmed on: Peeter Sookruus (esimees), Sirje Vaher, Mart Kõrre, Mari Järvelaid, Heiki Ernits, Leonhard Lapin, Tiina Kase-Ercolak, Ivar Vendelin, Helja Eomois, Meelis Muhu ?

 

6. 1942. aasta veebruaris leidis kindralleitnant Arthur Percivali juhtimisel aset Suurbritannia kõigi aegade hävitavaim ja häbiväärseim sõjaline lüüasaamine lahingus – vangi langes üle 130 000 sõduri. Kus see aset leidis ?

7. USA presidendivalimised on enamasti olnud kahe suure poliitilise jõu: vabariiklaste ja demokraatide vaheline võitlus. 1992. a USA presidendivalimistel kogus nn. kolmanda jõu esindaja ehk sõltumatu kandidaat, miljardär Ross Perot koguni 19% ehk ligi viiendiku valijate häältest. Siiski pole see ajaloo kõrgeim kolmanda jõu esindajale antud häälte protsent. Kes oli see presidendikandidaat, kes 1912. aastal “Bull Moose’i progressiivsete“ partei nime all sai koguni 27,4 % häältest, edestades sellega isegi vabariiklaste kandidaati (kes sai 23,2 %) ?

8. Millise kirjandusliku (ja ka filmilinalt tuntud) kangelase seiklusi on alates 1967. a-st kajastanud järgmised kirjanikud: Kingsley Amis (pseudonüümi Robert Markham all), John Pearson, John Gardner, Raymond Benson, Charlie Higson, Christopher Wood ?

9. Millise sündmusega on seotud see foto ? Vastuseks piisab ka ühest nimest.

           

10. Kes laulab ?

 

11. Mida tähistab järgnev sümbol ? Seda märki võib leida peamiselt tehnikaseadmetelt.

                                                                                                             

12. Millise riigi esimest lippu näete paremal ? (aastast 1143, maailma vanim teadaolev ristilipp)

13. Kelle häälekandja / ajakiri ?

                                                                            

14. Pildil on Rootsi Dalarna maakond, mille keskus on Falun. Kuni 1997. aastani kandis see aga teist nime, mis kattub ühe meiegi poodides müüdava Rootsi joogi omaga. Mis on see kohanimi ?                                                                

15. Kes on see rõve mees ?

             

 

16. Kes ?

              

17. Kes on see Prantsuse autosportlane, kes 2006. aastal tuli juba kolmandat aastat järjest oma klassi maailmameistriks ? (vihjeks niipalju, et eesnimi on tal Sebastien)

           

18. 1998. ja 2002. aasta olümpiamängudel oldi sunnitud kasutama tähti (A) suur ja S (väike), et eristada kaht ühel alal võistlevat ja ka medaleid võitvat sportlast. Nende nimed olid küll identsed kirjapildis, ent mitte tähenduse poolest. Millist spordiala need kaks sportlast harrastasid ?

19. Selle suusataja debüüt olümpiamängudel, 1998. a. Naganos andis 5 km. (kl.) 26. koha, jägnenud 10. km. (v.) jälitussõidus 32. koha ning 30 km. (v.) distantsil 16. koha. 1999. a. MM-il Ramsaus, 15. km. (v.) distantsilt (kus oma täiskasvanute tiitlivõitluste medaliarve avas hõbemedaliga Kristina Šmigun) tuli 21. koht. Tänaseks on ta kolmekordne olümpiavõitja (2002. a. Salt Lake City’st 2 kulda ja 1 hõbe ning 2006. a. Torinost 1 kuld ja 2 hõbedat) ning kahekordne maailmameister (2001. ja 2007. a.). Kellega tegemist ?

20. Ansambel ?

 

21. Õde: sündinud 1951, lõpetanud 1974 Lavakunstikateedri, töötanud näitlejana Vanalinnastuudios, Noorsooteatris ja Draamateatris. Vend: sündinud 1945, töötanud mh ajakirjanikuna, 2007. a Riigikogu valimistel oma erakonna nimekirjas teise asetusega. Kes ? (1 õige = 1 p.)

22. Mis nime kandis lennuk, mille õnnetuses 1959. a hukkusid Buddy Holly, Ritchie Valens, J.P. Richardson (ehk The Big Bopper) ja ka vähemtuntud piloot ? Sama nime kannab üks poplaul ja film, millele vändatakse juba neljandat järge.

23. Mõnda aega keerlesid jutud, et Vormel-1 meeskonda Jordan tahtis osta Tatarstanis sündinud vene ärimees Rustam Tariko. Tema on teatud toodete importimise kõrval kogunud suure varanduse ühe uue brändi loomisega. Millise Eestiski tuntud brändi on ta kujundanud ?

24. 1535. aastal asus neljas Panama piiskop, dominikaanlane Tomás de Berlanga teele Peruusse, et lahendada inkade impeeriumi vallutaja Francisco Pizarro ja tema kaasvõitlejate vahel puhkenud tüli. Reisi käigus avastas ta midagi (tahtmatult). Mille?

25. Küsitava aparaadi loojaks peetakse šotlast Alexander Baini (1811–1877). Muuhulgas patenteeris ta maailma esimese elektrilise kella, sellele leiutisele sai aga patendi 1843. aastal ning kümned firmad hakkasid seda peagi kasutama. Aastaarvu arvestades võiks vastust pidada ebaloogiliseks.

 

26. Kõik teavad Ikarose saatust. Aga kust lendu alustati ja kuhu Daidalos jõudis ? (1 õige = 1 p.)

27. Mitmel pool soojemates maades joodakse õlut, mida nimetatakse burukutoks, pombeks ning bil-biliks. Selle puhul on eriline alusmaterjal, millest õlut kääritatakse – tegu on kõrrelise teraviljaga ning pildil näete selle viljapead. Kasutatakse ka söödataimena ning sarnaneb mõneti maisile. Millest jutt ?

           

28. Küsitava planeedi avastaja andis talle nimeks Georgium Sidus, mis tegi kuningale niipalju rõõmu, et ta palkas avastaja oma õukonnaastronoomiks. Hiljem sai ta saksa astronoom Johann Bode soovitusel praeguse nime. Pildil on näha ka planeedi astronoomiline sümbol. Milline planeet ?

           

29. Kes on pildil ?

           

30. Kes nendest Soome murdmaasuusatajatest ei ole jäänud vahele dopinguga ? (1 isik)

 

            Janne Immonen Jari Isometsä          Milla Jauho Harri Kirvesniemi

            Virpi Kuitunen  Pirjo Manninen     Mika Myllylä            Kaisa Varis

 

VASTUSED

 

1. Crystal Palace (Londonis)

2. Farouk I (Egiptuse kuningas 1936-52)

3. Ellen DeGeneres

4. suusahüpped

5. nn. pornokomisjon, ehk ametlikult ”Teoste ekspertkomisjon“ (moodustatud kultuuriministri 26.05.1998 käskkirjaga nr 91)

6. Singapuris

7. Theodore Roosevelt

8. James Bond

9. Fatima   (fotol olevatele lapsukestele olevat ennast ilmutanud Neitsi Maarja)

10. Del Shannon

11. Bluetooth

12. Portugal

13. homode

14. Kopparberg (siider)

15. Valentino Rossi

16. Nikolai Valujev   (WBA profipoksi raskekaalu maailmameister)

17. Sebastien Bourdais   (USA vormelisarja Champ Car maailmameister)

18. lühirajauisutamine   (ehk short-track) (Yang Yang-id; Hiina RV)

19. Kati Wilhelm   (olümpiavõitja ja maailmameister laskesuusatamises)

20. ”Eliit”; Vaiko Eplik

21. Maria Klenskaja, Dmitri Klenski

22. American Pie

23. viin ”Russkii Standart”

24. Galapagose saared

25. faks

26. Kreetalt Sitsiiliasse

27. sorgo

28. Uraan

29. Jüri Ratas, Jaanus Mutli   (Tallinna taksosid inspekteerimas)

30. Pirjo Manninen