14. veebruar 2007. Pärnumaa mälumäng.

 Küsimused Margus Maiste.

4+4+4+3+4+4+4+3

 

1.Procyon lotor on Euroopas võõrliigiks. Teda võib leida Hollandist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, samuti mõningatelt endise N.Liidu aladelt. Loom kaalub umbes 8 kg, karv on hallikaspruun, saba kohev ja tumedate ringvöötidega. Näos must silmamask, mille kohal ja all hallid vöödid. Tal on kombeks enne söömist toit vette kasta. Mis loom?

 

2.Oli kunagi muusikafestival Haapsalu kevad. Esmakordselt toimus too üritus 1980.a. Siis osutus võitjaks ansambel Spiraal Padiselt.  Ansambel vahetas mõne aja pärast nime ning muutus kaheksakümnendatel populaarseks bändiks, peapreemia saadi Tartu levimuusikapäevadeltki. Ansambli solistideks on hiljem olnud Karl Madis, Marju Länik, Pearu Paulus jt. Nimetage ansambel.

 

3.Rahvasuus nimetatakse taime maruhain, hambahain jne, teaduslikult aga Hyoscyamus niger. Taim jääb kergesti meelde lõhna tõttu, mis meenutab roiskumaläinud raipe oma.  Ta on üleni kleepuvate karvadega kaetud ning tal on  kellukakujulised õied, mis asuvad pika õisiku ülaküljel ja on rohekas- või roosakaskollased, tumedate lillakate soontega.  Huvitavad on ka  viljad: need on kuprad, mis avanevad kaanega. Kõik selle taime osad on mürgised ja taimest valmistatud leotis kuulus varem kurjategijate  arsenali. Mürgistuse tunnusteks  on janu tekkimine, peapööritus ja oksendamine,  krambid ja märatsemishood, imelikud kujutluspildid.  Siiski on  ravimtaimena  teda tuntud vähemalt mitu tuhat aastat.  Keskajal kasutati teda tuimestava vahendina  kirurgias. Rahvameditsiinis on ta tuntud  hambavalurohuna. Mis taim?

 

4.Kes on pildil olev Kanada päritolu lauljatar?

 


5.Kes on pildil?


6.Pildil näete Daccas asuvat Bangladeshi parlamendihoonet. Selle loojaks on 1901.a. Kuressaares Itze-Leib Schmuilowsky'na sündinud arhitekt.   Kes?

 


7.1894.a. rajas auväärsest kingseppade suguvõsast pärit Tomaš Zlini linnas omanimelise firma.  Edule aitasid kaasa Austria-Ungari armee suurtellimused I maailmasõja päevil. Nii kujuneski välja suur jalatsifirma, mis laienes mitmesse maailma riiki. Pärast Tomaši surma juhtis firmat Jan Antonin, seejärel Tomaš juunior. II maailmasõja järel riigistati Tšehhoslovakkias paiknev emaettevõte ja nimetati Svitiks, mujal jätkasid vabrikud  endise nime all tööd. Nüüd asub firma peakorter Lausanne´is. Mis oli ettevõtte rajaja perekonnanimi?

 

8.Kes on helilooja?

 

9.Küsitava mootorrattamargi tootmine algas 1954 kui senine nimetus Csepel asendati roomlaste aegadele viitava nime vastu. Kokku toodeti ligi miljon seda marki ratast. Töö selle margiga kestis kuni 1975, mil Kremli käsul tootmine lõpetati, sest tootjariigile oli idablokis ette nähtud põllumajandusmasinate tootmine. Nimetage mootorrattamark, mille esindajaid on Eestiski mitukümmend arvel.

 

10.Kohalikus keeles tähendab linna nimi kevade küngast. Seal elas 2006.aastal 320 000 elanikku, koos naaberlinnadega moodustab 2,9 miljoni elanikuga linnastu. Seal asuvad ooperimaja, mitmed muuseumid, riigi suurim ülikool, lisaks sellele peetakse linna riigi tähtsamaks tehnoloogia- ja majanduskeskuseks. Kuulus on kohalik korvapalliklubi, mis kunagi planeeris üht eestlast värvata. Nimetage linn, mille esimeseks linnapeaks oli Meir Dizengoff.

 

11.20.sajandi algul hakkas Liivimaa kubermangus ühe raudteejaama ümbrusse kerkima linnaline asula.  1926.aastal sai asula linnaõigused. Praegu elab küsitavas rajoonikeskuses veidi alla 10 000 elaniku. Asulas endas erilisi vaatamisväärsusi pole, kuid linna lähistel asub riigi kõrgeim mägi.  Mis linn?

 

12.Lipp, mida näete, on hämmastavalt sarnane ENSV omale. See kuulub oblastikeskusele, mis rajati Taui lahe äärde 1930-aastate alguses, seoses piirkonna loodusvarade kasutuselevõtuga. Linnast lähtub tee  tähtsasse kullakaevandus- ja vangilaagrite piirkonda. 1989.a. elas seal 152 000 elanikku, praeguseks on elanike arv langenud alla 100 000 ja langeb väljarände tõttu veelgi.  Mis linn?


13.11.juulil 1302 leidis Flandrias Kortrijki linna lähedal aset suur lahing Prantsuse rüütliväe ja kohalike linnade maakaitseväe vahel. Lahing lõppes Flandria jalaväe võiduga. Prantslased põgenesid jättes maha hulgaliselt surnuid ja haavatuid. Pärast lahingut korjasid kohalikud elanikud lahinguväljalt kokku hulgaliselt .... Need kokkukorjatud esemed on andnud lahingule nime, millega see on ajalukku läinud? Mida kokku korjati?

 

14.Kirjutage aastaarv. Ilmub Led Zeppelini esimene kauamängiv, Tehakse ebaõnnestunud atentaat Leonid Brežnevile, valmib S.Leone vestern Ükskord Metsikus Läänes ja A.Tarkovski Andrei Rubljov, male maailmameistriks saab Boriss Spasski, toimub Woodstocki muusikafestival, Saksa LV kantleriks saab Willy Brandt, Tšehhoslovakkia parteijuhiks saab Gustav Husak.

 

15.Nimetage ansambel?


16.Kes on pildil olev maailmameister?


17. Jalgpallimeeskonna koduareeniks on 27 000 pealtvaatajat mahutav The Home Depot Center . Meeskonna treeneriks on Frank Yallop ning klubi president on Alexi Lalas. Sel hooajal ei kuuluta meistriliiga tippude hulka, kuid suurt lootust pannakse peagi ühinevale staarmängijale. Nimetage vutiklubi.

 

18.Kes on see 20-aastane noor daam?


19. 1968.a. NSV Liidu kergejõustiku meistrivõistlustel ületas Rein Aun kümnevõistluses esmakordselt 8000 punkti piiri. Samadel võistlustel püstitas 110m tõkkejooksus 13,9 sekundiga Eesti rekordi üks teine Eesti sportlane. Ta on mitmekordne Eesti meister, peale oma trumpala on tal meistritiitlid näiteks 100 ja 200m jooksus, 55m jooksus ja kuuevõistluses. Tänaseni kuulub tema nimele tipptulemus 200m tõkkejooksus. Kes?

 

 20. Kes ja millisesse erakonda astus?


21.Kes on õllesildil?


22.Muharram, safar, rabi al-wal, rabi as-sani, džumada-l-ula, džumada-l-ahira, radžab, šaban, ..., šauwal, zu-l-qada, zu-l-hidža. Keeruliste nimede loetelust on üks ja kõige tuntum sõna puudu, kusjuures miljardile inimesele väga tähtis sõna. Mis sõna te kirjutate tühikusse?

 

23.Majandusnäitaja, mille arvutamise valemit näete, arendas välja Pakistani majandusteadlane Mahbub ul Haq 1990.aastal. Selle näitaja järgi on tavaks maailma riike järjestada.24.Maalil oleva mehe eluaastad on 1892-1971 ning tema sünnipärane perekonnanimi oli Rosenfeld Kuulus Kominterni juhtkonda. Valitses II maailmasõja järel Stalinit matkiva diktaatorina kuni 1956.aastani. Vabastati ametikohalt Moskva survel, seejärel lahkus kodumaalt ning suri NSV Liidus Gorkis. Kes?


 

25.1974.a. ilmus raamatukauplustesse müügile Martti Paloheimo, Mauri Rouhonkoski ja Mirja Rutaneni teos. 57 kopikat maksev raamat oli enneolematult menukas, esimene 80 000 tiraaž kadus lettidelt kiiresti, järgmisel aastal tuli müügile raamatu teine trükk, mis samuti kähku lettidelt kaduma hakkas. Mis oli teose pealkiri?

 

26. 2006. aasta oktoobris sai küsitav näitekirjanik 70-aastaseks. On õppinud kõrgemas tehnikakoolis ja kunstiakadeemias teatrikunsti. Enne vabakutseliseks hakkamist töötas pealinna teatreis dramaturgina. Viimasel paaril kümnendil on tal kirjutamiseks aega napiks jäänud. Kirjutanud näidendid Aiapidu, Keskendumisraskused, Kerjuseooper, Viga, Largo desolato, lisaks esseekogu Kirjad Olgale. Kes?

 

27.Üks 2007.a. Kahest Euroopa kultuuripealinnast on Luxembourg. Mis linn on aga teine? Seda linnapea Klaus Johannise juhitavat linna nimetatavad sakslased Hermannstadtiks, kuid enam on ta tuntud ühe teise nime all. Linnas paikneb Bruckenthali kunstimuuseum. Nimetage see Cibini jõe ääres paiknev linn.


28. Kes on kunstnik (eluaastad 1865-1931)?


29. Tellija ütles projekteerijale, et laev peab olema libe ja ümmargune nagu angerjas, nii et jää teda endasse ei haaraks, vaid lükkaks üles ja endast väljapoole. Laeva kiil tehti kahest ameerika jalaka tüvest, kaared ehitati itaalia tammest, laeva kere kattis kolmekordne tammest ja nektandrast plangutus. Kui kõik laeva puuosad olid valmis, kaeti vöör ja ahter rauaga. Pealtnägija sõnul nägi laev välja nagu pikuti pooleks lõigatud kookospähkel, sest küljelivajumise vältimiseks oli põhi üsna lame. Nimetage see kuulus uurimislaev, mis tänapäeval seisab muuseumipaviljonis.

 

30.Mis keeles lauldakse?

 

VASTUSED:

1.Pesukaru

2.Mahavok

3.Koerapöörirohi(hullukoeraputk, pinipussuhain)

4.Nelly Furtado

5.Liis Lass, Elmar Liitmaa

6.Louis Kahn

7.Bata

8.Alo Mattiisen

9.Pannoonia

10.Tel Aviv

11.Madona

12.Magadan

13.kannused

14.1969

15.Psühhoterror

16.Pau Gasol

17.LA Galaxy

18.Magdalena Neuner

19.Kalju Jurkatamm

20.Toomas Hendrik Ilves, Talurahva Erakond

21.Gerhard Schröder

22.Ramadan

23.Inimarengu indeks

24.Matias Rakosi

25.Avameelselt abielust

26.Vaclav Havel

27.Sibiu

28.Akseli Gallen-Kallela

29.Fram

30.Serbohorvaadi keel