1. 22. juunil 1941 avas vene antropoloog Gerassimov otsekui sümboolselt ühe suure väejuhi ja vallutaja haua. Legend rääkis, et selle suurmehe rahula vaikuse rikkumine äratab ta vaimu ellu ja toob endaga kaasa suure sõja. Kelle haua Gerassimov avas?

 

2. Seda metalli leidub looduses suhteliselt vähe, kuid see-eest on teda väikestes kogustes pea kõikides elusolendites. Arvatakse, et just selle metalli kõrge sisalduse tõttu omavad murakad head ravitoimet. Väga palju leidub seda metalli merituppedes, meripurades ja merisiilikutes, kõige kõrgem on selle metalli sisaldus aga väga mürgises rohelises kärbseseenes. Selle metalli kõige rikkam mineraal on Soomes avastatud karelianiit, mis sisaldab 93% metalli oksiidi. Metalli toodetakse siiski põhiliselt naftast ja masuudituhast. Seda metalli kasutatakse terase legeerimiseks ning kosmoseaparaatide ehitusel, kuna ta on rasksulavaist metallidest kergeim. Mis metall?

 

3. Selle tširikaua apatside pealiku (1829-1909) nime pruugitakse siis, kui tahetakse viidata suurepärasele sõjapidamisstrateegiale. Tema vastupanu valgetele ja tema tähelepanuväärne partisanisõja taktika avaldasid muljet paljudele. Tema apatsikeelne nimi oli Goyathlay ehk See Kes Haigutab. Hispaaniakeelse nime andsid talle mehhiklased pärast mitut edukat rüüsteretke. Ta ei olnud pärilusjärgne pealik, kuid tegutses oma rahva eestkostjana. 1876 põgenes ta oma jõuguga Mehhikosse, kus ta aga kinni nabiti ja uude reservaati saadeti. Rüüsteretked lõpetas ta 1881, lõplikult alistus 1886. 1894. aastal sai temast rantsopidaja Oklahomas. 1904. müüs ta St Louis` maailmanäitusel omanimelisi suveniire, 1905 osales Washingtonis T. Roosevelti ametissepühitsemise tseremoonial. Kes? Selle tširikaua apatside pealiku (1829-1909) nime pruugitakse siis, kui tahetakse viidata suurepärasele sõjapidamisstrateegiale. Tema vastupanu valgetele ja tema tähelepanuväärne partisanisõja taktika avaldasid muljet paljudele. Tema apatsikeelne nimi oli Goyathlay ehk See Kes Haigutab. Hispaaniakeelse nime andsid talle mehhiklased pärast mitut edukat rüüsteretke. Ta ei olnud pärilusjärgne pealik, kuid tegutses oma rahva eestkostjana. 1876 põgenes ta oma jõuguga Mehhikosse, kus ta aga kinni nabiti ja uude reservaati saadeti. Rüüsteretked lõpetas ta 1881, lõplikult alistus 1886. 1894. aastal sai temast rantsopidaja Oklahomas. 1904. müüs ta St Louis` maailmanäitusel omanimelisi suveniire, 1905 osales Washingtonis T. Roosevelti ametissepühitsemise tseremoonial. Kes?

 

4. Milline samasugune saatus on tabanud Charles Chaplinit, Abraham Lincolni, Juan Peroni?

 

5. Kes kõneleb?

 

6. Karpaatides elavad ruteenid kasutavad selleks lehmasõnnikut, Ungaris oli omal ajal populaarne varblasesita suitsetamine, vanad assüürlased sõid pääsukese nokka mürris, egiptlased ja kreeklased kapsast, roomlased praetud kanaarilindu. Plinius vanem soovitas purukstambitud pimsskivi või kergelt praetud kriiskava öökulli mune. Keskaegsel Inglismaal söödi mõrumandleid äädikaga, sakslased söövad banaane loomalihaga, taanlased soolaheeringat, rootslased võid või koort, hiinlased kalasuppi või spinatiteed, prantslased musta kohvi soolaga. Milleks?

 

7. Kellest jutt? Ta oli Sitsiilia merenümf, merejumal Nereuse tütar, sai kuulsaks tänu armuloole nägusa noormehe Akisega. Akisel oli võistleja, kükloop Polyphemos, kes hakkas ühel päeval armastajaid kaljurahnudega loopima. Üks kalju tabas Akist ja noormees suri. Murest murtud nümf muutis Akise jõeks.

 

8. Ta sündis 21.12.1948, näitlemist soovitas tal kogelemisest vabanemiseks proovida arst. 1970. aastate lõpul lõbustas ta publikut Bill Cosby Show vaheaegadel. Narkomaani rolli Jungle Feverisse sai ta just siis, kui oli võõrutusravilt lahkunud, sai selle rolli eest Cannes`is parima näitleja auhinna. Kes?

 

9. Saddam Hussein pole kunagi agar usklik moslem olnud. Allahi osatähtsust üldises ilmakorralduses ta küll tunnustas, kuid teatud klausliga. Nimelt oli kõigevägevam maailma luues teinud 3 ränka viga, sest lõi … Hussein nimetas 1985. aastal kahte rahvust ning ühte paljudest liikidest koosnevat lülijalgsete perekonda. Kes olid tollal Saddami arvates meie planeedil liigsed?

 

10. RTL Group on Euroopa suurim tele- ja raadiosaateid tootev ning edastav ettevõte, mille 23 tele- ja 22 raadiojaamal on üle 140 miljoni vaataja-kuulaja. Kui kahe esimese tähega seonduv lühendist RTL on selgelt taibatav, siis mis peitub tähe L taga?

 

11. Aastakümneid on jalgpallurite unistuseks olnud mängida kasvõi mõni hooaeg Inglismaa Premier League`s . Viimasel ajal on aga olukord muutunud ja ahvatlevaid pakkumisi lisandunud. Millise riigi kõrgliiga tipptegijate hulka kuuluvad Fernando Hierro, Frank Leboeuf, Stefan Effenberg, Mario Basler ja Gabriel Battistuta?

 

12. See sõna tähendab kreeka keeles “kokkupandu”. Algselt oli see dokument, mille moodustasid kaks kokku seotud metallist või vahatatud puidust tahvlit. Rooma sõjavägi jagas seda sõduritele tõendina väeosas teenimise kohta. See võis sisaldada ka tähtsaid korraldusi, näiteks Rooma kodanikuks saamise kohta. Nimetage see tänapäevalgi laialdaselt kasutusel olev sõna.

 

13. Nimetage kolm eesti kirjanikku, kes on pälvinud Stalini preemia.

 

14. 1591. aastal tapeti Venemaal tsareevitš Dmitri. Selles kuritöös osalejatele ja mitte ainult neile määrati mitmesugused karistused. Oma osa sai isegi Uglitsi kiriku kell. Kuidas kella karistati?

 

 

15. Kes?

 

 

16. Vonetta Flowers võitis Salt lake Citys 2002 esimese mustanahalisena tali-OM kulla. Mis alal?

 

17. Londoni Tower oli varem kasutusel kuningliku vanglana, kuid praegu võib seal kohata vaid turiste. Kes oli Toweri viimane vang?

 

18. See linn asub Daugava juures ja seal elab u 370 000 inimest. Esimest korda mainitud 1021, oli 12.-14. sajandil iseseisva vürstiriigi keskuseks, 1597 sai Magdeburgi õiguse, 1772 ühendati Venemaaga. Säilinud on 18. saj. pärit barokne raekoda, klassitsistlik kuberneriloss ja jesuiitide kolleegium, 12. saj. Maarja Kuulutamise kirik.

 

19. See köögivili, mis toorelt süüa ei kõlba, on pärit Indiast ja Lõuna-Hiinast. Tal puudub tugev iseloomulik maitse, see-eest omistatakse talle palju imestamisväärseid tervistavaid omadusi. Selle köögivilja söömine pidavat mõjuma reuma, ishiase ja neeruhaiguste puhul, vähendama vere kolesteroolisisaldust ja aitama vältida ateroskleroosi, maksahaigusi, podagrat ning soodustama sapi eritumist. Selle vilja puhul on väga oluline õige koristamisaeg, sest liialt noortes viljades sisaldub palju mürgist solaniini. Kuni 1 kg raskune vili on botaaniliselt mari, mis võib sordist olenevalt olla mitmesuguse kuju ja suurusega. Millisest köögiviljast on jutt?

 

20. Helilooja?

 

21. Nimetage salajase retseptiga Itaalia liköör, mille koostisesse kuulub üle 30 ürdi, õie või marja. See jook sai endale nime kangelasliku ohvitseri järgi, kes pidas 1895. aastal Abessiinias Enda Jesuse fordis piiramisrõngas vastu 44 päeva, kuni Itaalia valitsus andis talle käsu ülekaalukate jõudude ees alla anda. Kui lisada seda likööri maailmas nii populaarsele viina-apelsinimahla kokteilile Kruvikeeraja, saame kuulsa kokteili Harvey Wallbanger, mis on saanud oma nime tuntud Kalifornia surfarilt, kes armastas oma võite just sellise joogiga tähistada.

 

22. Eestis on enimlevinud perekonnanimedeks puude nimed. Milline on aga Soome levinuim perekonnanimi? EE-st leiame küll vaid ühe selle nimega mehe, omaaegse Soome Akadeemia presidendi ja 1945. a. Nobeli keemiapreemia laureaadi, kes võttis kasutusele silokonservandi ning tegi ettepaneku struuma vältimiseks lisada söögisoolale joodi. Soomlaste endi arvates on tegemist lihtsate inimeste nimega, kuna seda nime kandvaid kuulsusi on väga vähe.

 

23. Kes saaks Eesti Vabariigi presidendiks Arnold Rüütli surma korral?

 

24. Eesti Töörahva Kommuun kehtestas riikliku võimuna Eesti territooriumil terve rea seadusandlikke akte, mis küll hiljem Eesti Vabariigi valitsuse poolt tühistati. Ainukeseks erandiks on üks Eestimaa Nõukogude Täitevkomitee otsus 1. veebruarist 1918, mis jäi kehtima ja kehtib sisuliselt tänase päevani ning ei ole nähe, et keegi seda muuta kavatseks. Täpselt samal päeval võtsid bolševikud vastu samasuguse otsuse ka Venemaal ning ka Venemaal kehtib see otsus tänaseni. Millest on jutt?

 

25. Ansambel?

 

26. Millisest pühakust on jutt? Ta oli üks Jeesuse jüngritest, pärast Jeesuse ülestõusmist siirdus Indiasse ja Armeeniasse, kus ta kuningas Astyagese käsul nüliti ja seejärel risti löödi. Ta on kõikide nahatöötlejate kaitsepühak, tema mälestuspäev on 24. august. Eestis on temale pühendatud Palamuse kirik.

 

27. 24. veebruaril 2001 suri 84. eluaastal Claude Elwood Shannon, mees, kellest enamus meist pole suure tõenäosusega midagi kuulnud. Ometi kasutame iga päev teistega suheldes tema 1948. aastal avaldatud töö vilju. Mis on see tänapäevasele kommunikatsioonile aluseks olev leiutis?

 

28. Viimastel aastatel on aeg-ajalt räägitud itaallasest tsikliässa Valentino Rossi siirdumisest vormelirooli. Ajalugu teab mitut näidet, kus endisi tippmootorrattureid on saatnud edu autoroolis. Kes on aga seni ainsana tulnud maailmameistriks nii mootorrataste ringrajasõidus (7x) kui F-1 autol?

 

29. Kirjanik ja teos!

 

30 Kes?

 

1. Timuri haud samarkandis

2. Vanaadium

3. Geronimo

4. Nende surnukehad rööviti lunaraha saamiseks

5. Ausalt ei mäleta, aga vist oli M. L. King

6. Pohmelli raviks

7. Galateia

8. Samuel L. Jackson

9. Pärslased, juudid, kärbsed

10. Luksemburg

11. Katar

12. Diplom

13. Jakobson, Leberecht, Smuul

14. Saadeti siberisse

15. Jaan Teemant

16. Naiste 2-bobi

17. Rudolf Hess

18. Vitebsk

19. Baklazhaan

20. Ikka ei mäleta

21. Galliano

22. Virtanen

23. Ene Ergma

24. Gregoriuse kalender

25. Marillion (Market Square Hero)

26. Bartholomeus

27. Kahendsüsteem

28. John Surtees

29. H. Hesse, Klaaspärlimäng

30. Helen Hunt