Pärnu mälumängumeistrivõistlused

25.03.2004

Küsimused Arko Olesk

 

1. 2. detsembril 1635 sisenes Narva teed pidi Tallinna pikk pidulik rongkäik. Tegemist oli Pärsiasse teel oleva Holsteini saatkonnaga, mille teekonna katkestas laeva hukkumine Soome lahes. Inimesed päästeti ja toimetati kaldale Kunda lähistel. Tallinna jäi saatkond nii pikaks ajaks, et kaks liiget jõudsid abielluda kohalike piigadega. Üks neist, kes lõpuks jätkas oma algset teekonda ja kirjutas tuntud raamatu “Reis Moskvasse ja sealt Pärsiasse”, oli Adam Olearius. Teine jäi paigale, ülendati hiljem aadlikuks ning üks tema järeltulijaist 19. sajandil on meie jaoks täna väga tuntud. Kes on see tuntud järeltulija?

 

2. Me kõik teame loodetavasti Bostoni teejoomist. Märksa kangem ülestõus, vähemalt nime poolest, toimus 26. jaanuaril 1808 Sydneys, kus New South Walesi relvajõud vahistasid ebaseaduslikult osariigi kuberneri William Blighi. Põhjuseks kuberneri määrus, millega ta piiras kaubandust ühe joogiga. Müntide nappus takistas nimelt kohalikel farmeritel oma vilja raha eest müümast ning ohvitserid ajasid suuri summasid kokku, vahetades vilja selle joogi vastu. Mis joogi nime kandis ülestõus?

 

3. Kreeka mütoloogias oli ta Küprose kuningas, Metharme isa ja Adonise vanaisa. Ovidius jutustab meile temast kui kuulsast kujurist, kes armus oma vandlist voolitud teosesse, mis pidi kujutama naiselikkuse ideaali. Tulles vastu mehe palvetele, äratas jumalanna Veenus (kreeklastel Aphrodite) kuju ellu. Nimetage kuningas ja tema kuju!

 

4. 29.augustil 1935 juhtus traagiline autoõnnetus Šveitsis Luzerni lähedal. Ühe Euroopa riigi kuninga juhitud auto sõitis teadmata põhjustel laialt, sirgelt teelt kõrvale ja põrkas vastu teeäärseid puid ja kive ning kukkus lõpuks uperpalli järve. Kuninganna ja kuningas paisati autost välja. Kuniganna Astrid kukkus peaga vastu puud ja sai surmavalt haavata. Kuninga vigastused olid kerged. Autojuht, kes istus õnnetuse silmapilgul tagaistmel, kukkus ühes autoga järve ja jäi vigastamata. Mis riigi kuningakoda selline tragöödia tabas?

 

5. Vabadussõdalased ehk vapsid lõid esimese oma ametliku organisatsiooni, Eesti Vabadussõjalaste keskliidu, 1929. aastal esialgu apoliitilisena. Poliitikasse sekkus organisatsioon 1931. aastal oma II kongressil, kui nõuti laialdaste volitustega presidendi institutsiooni loomist. See tegi riigimehed ärevaks ja valitsus keelas tegevteenistuses olevatel ohvitseridel liikumises osaleda, mistõttu pidi organisatsioonist lahkuma liikumise üks liider, tuntud kindral. Kes? Tema järel said vapside juhtideks Sirk ja Larka.


6. Millise geograafilise piirkonna nimi tuleneb kreekakeelsest sõnast, mis tähendab “karu”? Põhjuseks Suure Karu (ehk Suure Vankri) tähtkuju alaline olemasolu taevavõlvil.

 

7. Keskajal viis laevatatav veetee Peipsist Läänemerele. Mööda Emajõge pääsesid laevad Võrtsjärve, sealt kulges tee piki ... jõge Viljandi järve, kust pääses ... jõge mööda Pärnu jõkke. Maapinna tõus muutis aga aluste läbipääsu ajapikku raskeks ning vajaminevate lüüside jaoks ei jätkunud allakäiva hansakaubanduse tingimustes enam vahendeid. Mis jõed sobivad lünkadesse?

 

8. See pealinn on üks kõrgemal asuvaid pealinnu Euroopas, paiknedes 635 m kõrgusel Meseta platool. Seetõttu on seal suved tihti lõõskavalt palavad ja talved piirkonna kohta krõbedalt külmad. Erinevalt mitmetest teistest pealinnadest ei asu ta ka ühegi suurema jõe kallastel. Mis linn?

 

9. Tänavu 7. jaanuaril lasi Eesti Post välja järjekordse margi majakate sarjast. Sellel on kujutatud Liivi lahes Pärnust 28 km edelas, Manilaiust 5 km kagus samanimelisel saarel asuvat tuletorni. 2004 aastal on selle paiga juubeliaasta, 140 aastat navigatsioonimärgi asutamisest ja 100 aastat tuletorni ehitamisest. Mis torn (või saar)?

 

10. Helilooja ja teos?

 

11. Austraalias – Wallabies, Argentiinas - Pumas, Kanadas – Canucks, Prantsusmaal - Les Bleus või Les Tricolores, Gruusias – Lelos, Itaalias - The Azzurri, Jaapanis -  Cherry Blossom, Uus-Meremaal - All Blacks, LAVis - Springboks, Boks või Bokke.

Millest on jutt?

 

12. Inglise jalgpalli esiliiga (Premier League) loodi 1992. aastal. Sellest ajast saadik on vaid kolm klubi saanud tõsta oma peade kohale selle võidutrofee. Korduvalt on seda suutnud Manchester United, paar korda ka Arsenal. Kes on kolmas klubi (võitis 1995)?

 

13. Maailma mainekaimal täispikal triatlonil Havai Ironmanil on eestlastest parima tulemuse saavutanud Kirill Litovtšenko. Esimesed korda osalesid eestlased seal 1988. aastal. Kes (kaks nime)?

 

14. Kes on Mika Häkkinen, teame kõik. Mis spordialal aga näeme Eesti meestega konkureerimas ameeriklast Jay Hakkineni?

 

15. Eesti sportmängukoondised on osalenud iseseisva võistkonnana OM-idel kahel korral: 1924. a. jalgpallurid ja 1936. a. korvpallurid. 1928 kvalifitseerusid jalgpallurid taas, ent sõit jäi rahapuudusel katki. Ka 1940. a. OM-ile jõudis üks Eesti võistkond, ent siis jäi ära OM. Millise ala võistkond see oli?

 

16. Kes on selle luuletuse autor?

 


See aasta tuleb kevad teisiti,

Tiu-tiu! Ja teisiti, see aasta teisiti,

Ja kevad teisiti ja tuleb teisiti,

Tiu-tiu! Ja teisiti ja hoopis teisiti.

 

Nii palju naeru, linde, lilli't hoi!

Ja päikest meeletumalt päikest.

Ih-ah-ah-haa! Ah-haa! Ih-ah! Oh-oi!

Paar prahvakut veel rõõska äikest:

Mürr-mürr! Mürr-mürr! Trahh-trahh!

 

Lööb lahti hõbedase paju koor.

Võin teha tuhat-tuhat pilli.

Tuul, puud ja ööbikud on koor.

Saan lututa kas sõrmed sadavilli:

Tuut-tuut! Tuut-tuut! Tuut-tuut!

 

Kõik metsad, niidud ainult hullata!

Sind magatan siin-sääl kui susi.

Kui palju lahkuv päev võib kullata,

Sa jagada võid kallistusi:

Tiu-tiu! Tiu-tiu! Ssu-ssu!

 

Ja öö on ainult väike valgusring,

Mis kiusab, kutsub, igatseb ning veab

Mind laulikut ja sind, mu Ing.

Kun peatab, millal seisatab, ken teab?

Hoi-tii! Hoi-tii! Hoi-tii!

 

See aasta tuleb kevad teisiti,

Tiu-tiu! Ja teisiti, see aasta teisiti,

Ja kevad teisiti ja tuleb teisiti,

Tiu-tiu! Ja teisiti ja hoopis teisiti!

 


17. Kreutzwald on läinud meie kultuurilukku “Kalevipoja” koostajana. Ise aga pidas ta oma tähtteoseks uut Eesti eepost (hiljem teadlaste poolt küll ulatuslikuks maailmavaatepoeemiks tituleeritud) “Lembitu”, mille kallal töötas ta oma elu viimastel aastatel, kuid mis jäigi lõpetamata. 1927 tegi aga 18-aastane Tartu koolipoiss Ado Säärits Postimehes teatavaks oma skandaalse avastuse: «Lembitu» pole algupärane teos, vaid suures osas eestipärastatud tõlge saksa-šveitsi kirjaniku Joseph Viktor Widmanni 1869. aastal ilmunud eeposest, mis kajastab ühe teise suurkuju elu ja tegemisi. Kelle?

 

18. Juba selle režissööri esimesi töid (nt The Lodger, 1927) peeti Briti filmikunsti tipuks, nii oli loomulik, et just talle lubati esimese Inglise helifilmi režissööritool. Mõjutusi sai ta Vene ja Saksa ekspressiivsest filmist. Loomingu hulka kuulub ka nt muusikal Strausside elust “Waltzes from Vienna” (1933). Esialgne edu lubas tal välja kaubelda lepingu, et saab teha selliseid filme, nagu ise tahab. II maailmasõja puhkedes siirdus Hollywoodi. Kes?

 

19. 1940ndate lõpul - 1950ndate algul oli ta üks Eesti paremaid jalgpalliväravavahte, jäähokis aitas ta peksta venelasi. Pallases oli ta Anton Starkopfi üks lemmikõpilasi. Kool jäi aga pooleli, sest vahepeal läks sisse teatripisik. Oli Vanemuises koorilauljaks, 40ndate lõpul aga laulis «Havai lille» nime kandnud etenduses isegi juba sooloosa. Siis jäi silma Ida Urbelile ja tantsis mõnda aega ka balletti. Kes oli see universaal?

 

20. Ansambel?


21. Kellest on jutt? Hariduselt küberneetik, kuulus Mnemoturniiri esimesse koosseisu, on tõlkinud eesti keelde palju Agatha Christiet, elu lõpuni saab ta end aga nimetada Tema Ekstsellentsiks.

 

22. Milline tuntud tekst algab järgnevalt:

            Alguses oli Sõna, ja Sõna oli Jumala juures, ja Sõna oli Jumal. Seesama oli alguses Jumala juures. Kõik on tekkinud Tema läbi, ja ilma Temata ei ole tekkinud midagi, mis on tekkinud. Temas oli elu, ja elu oli inimeste valgus, ja valgus paistab pimeduses, ja pimedus ei ole seda võtnud omaks.

 

23. UNICEF tähendab tänapäeval teatavasti United Nations Children's Fund. Organisatsioon loodi 1946. aastal II maailmasõja tagajärgede alla kannatavate Euroopa riikide laste abistamiseks. ÜRO täielikku alluvusse läks organisatsioon 1953. aastal. Siis kaotati organisatsiooni nimest ka kaks sõna, kuid levinud akronüüm jäi kasutusse. I tähendas International. Mida tähendas E?

 

24. Guiliana oli osav õmbleja, tema vend Luciano jälle jagas natuke majanduspoolt. Koos veel kahe vennaga otsustati rajada väike pullovere tootev õmblusettevõte. Tellimused hakkasid sadama ja 1963. aastast avati mitu poodi teineteise järel. 1966. tuli neid nõustama Prantsuse disainer Lison Bonfils ja edu lubas avada juba esimese vabriku. Kaubamärgi tunnuseks on värvikirevus ja suunatus noortele, mitte väga jõukatele klientidele. Tänaseks on Veneetsia perefirmast kasvanud juba tõeline suurkorporatsioon, mille nimi on meile ehk tuttav ka teistelt elualadelt. Mis firma?

 

25. Helilooja?

 

26.-30. Pildid

 


Vastused:

 

 1. Krusenstern (Kruze)
 2. Rumm
 3. Pygmalion ja Galatea
 4. Belgia (Leopold III)
 5. Ernst Põdder
 6. Arktika
 7. Tänassilma ja Raudna
 8. Madrid
 9. Sorgu
 10. Mattiisen “Roheline muna”
 11. Ragbikoondised (hüüdnimed)
 12. Blackburn Rovers
 13. Oleg Ljadov ja Mart Haruoja
 14. Laskesuusatamine
 15. Jäähoki
 16. Henrik Visnapuu
 17. Buddha
 18. Alfred Hitchcock
 19. Rein Aren
 20. The Beatles
 21. Mark Sinisoo
 22. Johannese evangeelium
 23. Emergency
 24. Benetton
 25. Jacques Offenbach
 26. Tim Rice
 27. Onager
 28. Tondisaar
 29. Edmund Valtman, Richard Nixon
 30. Emakala