1.Kui 9. juunil 1929 avati Pärnus Amandus Adamsoni mälestusammas Lydia Koidulale, oli monumendil võrreldes praegusega üks oluline erinevus. Milline?

Saab vastata nii ühe kui ka kahe punkti vääriliselt.

 

2. USAs tähistatakse 3 isikule pühendatud päevi riiklike pühadena. Jaanuari 3. esmaspäev, veebruari 3. esmaspäev ja oktoobri 2. esmaspäev on alati puhkepäevad.

(igati mõistlik-pikad puhkepäevad) Kes on need kolm isikut?

 

3.Millises auastmes oli Juri Gagarin 1961 aastal kui ta kosmosesse läkitati ja milline auaste oli tal kui ta maale naasis?

 

4.Saksa Olümpiakomitee väljaanne Sport Intern koostas edetabeli 20. sajandi väljapaistvamate spordiisiksuste selgitamiseks. Oma arvamuse esitasid 33 riigi eksperdid. Kes valiti 20.sajandi silmapaistvaimaks spordiisiksuseks? Pele oli 2. kohal.

 

5.Pealesõjaaegses ENSV anti vastavatele organitele kätte karm käsk: kiiresti organiseerida lisaks eestikeelsetele ajakirjandusväljaannetele ka venekeelsete regulaarne ilmumine.Hakkaski ilmuma venekeelne “Eesti kommunist”. Seda inimesed muidugi ei lugenud ega kippunud ka endale tellima. Teised katsed luhtusid kõik kuni 1958 aastani, mil käivitati ühe eestikeelse ajakirja venekeelne variant, milline ilmus regulaarse kuukirjana kuni 1992 aastani. Ajakiri muutus populaarseks kogu NSVLis. Mis ajakirjaga oli tegu?

 

6.XX sajandi poliitilisest ajaloost on teada juhtum, kus 1978 aastal mõrvas naaberrriigi suursaadik  audientsi ajal, küsitava riigi presidendi .Kahe riigi vahel puhkes, selle tõttu verine sõda, milline ei olnud nende vahel, ei esimene ega viimane.Seda riiki  on ajalooliselt peetud Seeba kuninganna kodumaaks ja antiikajal ja veel hiljemgi oli sealne suurim ekspordiartikkel viiruk.

Mis riigi president mõrvati?

 

7.1919 aastal anti välja luulekogu “Lendavad sead”, milline oli trükitud A le Coq i õllevabriku pudelisildipoognatele. Kes oli autor?

 

8.Pollak, kabeljoo, süsikas, putassuu, merlang, molva, mintai, navaaga. Need kõik on kalad kuid selges eesti keeles võiks nende kõigi kohta öelda , et tegu on ...ga: Mis kalaga?

 

9.Selle kirjaniku põrm toodi peale tema tuhastamist, lahkunu viimsel soovil, Tartusse.

1932 aastal peetakse Tartu Maarja kirikus matusetalitus. Urn tuhaga jääb Maarja kirikusse kuni 1941 aastani, mil kirik sõjatules hävib.Seejärel viiakse tuhk Eesti Kirjandusmuuseumi, kus see on hoidlariiulil üle 50 aasta. 10. augustil 1997 maetakse kirjaniku põrm Tori kalmistule perekonna hauaplatsile. Kes oli see kirjanik?

 

10.Aire Lepik, Maaren Olander, Kaire Kaljurand, Katrin Tuse, Annika Tammela, Geit Prants, Irja Reedik, Ave Pajo. Millise hetkel lõpliku loeteluga on tegu?

(olemas nii ühe kui kahepunktivõimalus)

 

11.Muusika

 

12.Psühholoogide väitel on kaks peamist moodust emigreerumisel.

a.) Tee, kus hoolitsetakse eelkõige selle eest, et ka võõras keskkonnas säiliks rahvuslik omapära

b.) tee, kus eesmärgiks on kiire sulandumine kohalikku elukeskkonda.

Nimetage need kaks rahvust, mille järgi need moodused on nimetatud!

 

13.Lisaks sellele, et selles riigis on keelatud pornograafia, ebaseaduslikud ravimid ja relvad. Võib sellel maal saada kuni 150dollarit trahvi ka selle eest kui olete peale avaliku WC kasutamist unustanud vett peale tõmmata!! Samuti on keelatud nätsu närimine, sülitamine, prahi mahaloopimine, vales kohas tee ületamine ja avalikus kohas suitsetamine on samuti kriminaalsed teod! üldiselt peetakse seda kõige antiseptilisemaks riigiks maailmas! Mis riik?

 

14.Selle sportmängu mänguväljak on 16 x 6,1m suur. Ametlikel tiitlivõistlustel koosneb võistkond 10 st mängijast. Mängu ajal on väljakul korraga viis mängijat. Selle ala rahvusvahelise alaliidu RIA peakorter asub praegu Tallinnas. Mis spordiala?

 

15.Selle peatselt müügilt kaduva toote etiketilt, võib lisaks muule lugeda ka sõnu: sõltumatus, võim, adrenaliin, kirg, vabadus, tugevus, julgus. Mis toode?

 

16. Kaks omavahel tihedalt seotud hirmu on keraunofoobia ja brontofoobia. Mis neid põhjustab? (vastata saab ühe sõnaga)

 

17.Maailma kirjanduslukku on läinud pseudonüümid – Currer Bell, Ellis Bell ja Actor Bell. Kuidas, mis asjaoludel - kes neid kasutas?

 

18.Millise mõõtühikuga mõõdetakse hobustel turja kõrgust?

 

19.Selle riigi presidentideks on teiste seas olnud ka härrased: Vargas, Kubitschek, Goulart, Geisel, Neves, Sarney ja Franco. Mis riik? Eesti jalgpalluritel on õnnestunud seda riiki jalgpallis võita!

 

20.Taani võrkpallinaiskond, Austraalia jalgpallinaiskond, Kanada naiste suusakoondis, Leedu naiskorvpallurid. Mis neid ühendab lisaks soole ja sellele, et tegu on sportlastega?

 

21. Tunne Jürgensone!Alles eelmisel hooajal jooksis ETVs seriaal Jürgensonid - Riigikogu eelmises koosseisus oli kaks Jürgensoni - Toivo ja Kalle. Need mehed on nüüd riigipirukast eemal. Millist ametit peab aga jätkuvalt Sven Jürgenson?

 

22. Kes uude riigikogu koosseisu pääsenuist, pidi “marjamaale” pääsemiseks koguma kõige vähem hääli-292 !?

 

23.1964 aastal moodustasid Mati “Hobune” Murumaa, Rein “Eesel” Eesmaa, Jüri “Sokk” Vlassov ja Vjatseslav “Pärdik” Nassilnikov- kõik tollase Pärnu värvikaimad tegelased Pärnu esimese biitbändi. Bändile pandi ka uhke ingliskeelne nimi kuid rahvas kutsus bändi selge eestikeelse nimega. Ansamblil oli üldse vaid paar kolm avalikku esinemist, millised kas siis puuduliku võimenduse või mõne muu põhjuse tõttu, äpardusid. Kuid ka sellest piisas, et legend sünniks. Mis oli selle ansambli nimi?

(loen õigeks nii eesti kui inglise keelse variandi)

 

24.Kes on Eesti Meeste Korvpalliliiga pikim mängija-212 cm ?

 

25.Kuidas nimetatakse pildil olevat liiklusvahendit?

 

 

 

26.Kes?

                       

 

28. Kunst. Kes on nähtavate maalide autor. Ka autori portree.

 

29. Luuletus. Kes on autor?

 

30. Muusika.

 

31. Kes?(Esiplaanil-suurem)

32. Pildil olev mees on oma spordiala tuntuim mustanahaline,kes?

 

 

33.1967 aastal palus Stalini tütar Svetlana Allilujeva USAlt poliitilist varjupaika, millises riigis asunud USA saatkonda ta pöördus, kus ta”ära hüppas”?

 

Vastused:

1.poetessi nimeks oli sambal LYDIA KOIDOLA

2.g.washington, M:L:King, Ch.Kolumbus

3.Vanemleitnandina läks, majorina maandus

4.J.A.Samaranch

5.Siluett

6.Jeemen

7.Albert Kivikas

8.tursad

9.August Saal

10.Sporditähe aasta naisjalgpallurid

11.L.Van Beethoven Viiulikontsert nr 2

12.Hiina tee,juudi tee

13.Singapur

14. indiaca

15.A le Coq Black-must õlu

16. Äike-välgukartus ja müristamisekartus

17.Õed Bronted

18.kämmal

19.brasiilia

20.On spordiala populariseerimise huvides poseerinud alasti

21.Eesti suursaadik USAs ja Kanadas

22.Evelyn "nabapluus" Sepp

23.Loomaaed-Animals

24.V.Nasennik-BC Pallur

25.segway

26.julianne Moore

27.Isaac Levitan

28.Juhan Smuul "isa surm"

29.Cindy lauper "time after time"

30. Muammar al-Gadaffi

31. Jarome Iginla-jäähoki

32.Indias